Sziasztok!
Örömmel jelenthetem, hogy befejeződött az István-lápai-barlang, és a Láner Olivér-barlang nagyjavítása. A munka a BNP megrendelésére és finanszírozásával, és alapvetően az Ariadne Egyesület tagjainak közreműködésével történt. Megtörtént 140m létra, több mint 700m kötél és közteseik cseréje, valamint a drótkötélhíd teljes felújítása.
A Tolerancia Barlangkutató Egyesület Alapfokú Barlangjáró tanfolyamot hirdet meg 2012. februárjától.
Bővebb információk és letölthető jelentkezési lap a honlapunkon érhető el: http://www.tbe.hu/ !
A Plózer István Víz alatti Barlangkutató Csoport július 24-én megkezdte a Berger Károly-barlang víz alatti szakaszainak felkutatását.
Korábban már két alkalommal a Húsvét-terem szifonját vizsgáltuk meg, de légzőkészülékek nélkül. Ez alkalmakkor csak annyi derült ki, hogy oda is palackok kellenek. Ez az a terem, amiben először bukkantak vízfelületre a tapolcai Plecotus csoport, és a Bakonyi Barlangkutató Egyesületek Szövetségének kutatói. Vasárnap velük közösen, valamint a Papp Ferenc csoport tagjaival megerősítve indultunk el abba a tóba, amiben 31 fokos a víz.
Felkerült a honlapra az osztrák barlangász-biztosítás aktuális kötvénye, letölthető innen.
Kérésünkre Herbert Raschko elküldte a sokunk által kötött osztrák barlangászbiztosítás (német nyelvű) aktuális kötvényének másolatát, melyet pdf formátumban itt találtok. 2008 óta ez a kötvény érvényes.
A kötvény hiteles magyar fordítását a Társulat minél hamarabb el fogja készíttetni (aki tud olyan képesített német-magyar szakfordítóról, aki vállalná ezt, kérem jelezze nekünk).
A kötvény mellé tervezzük, hogy összeállítunk egy listát az osztrák biztosítás által eddig fedezett illetve nem fedezett balesetekről, részletesebb leírással, hogy ne csak pletykákból tájékozódjunk. Minden ilyen esetről szóló leírást örömmel fogadunk, mindnyájunk okulására (az esetek leírását a nevek elhagyásával közöljük).
Segítő együttműködésetekre számítunk. Köszönettel:
Kosztra Barbara és Szabó Zoltán
A 2011. július 2-3-án megrendezett MKBT központi vizsgán az alábbiak teljesítettek jó eredménnyel:
Minapi ígéretemhez híven pár adattal összefoglalnám a Barlangnap "eredményeiről" tegnap Nórától és a többi szervezőtől hallottakat.
A rendezvényen mintegy 430 résztvevő regisztrált, ehhez jön még a szervezők népes csapata. Ez a szám némiképp elmarad az várttól, az előzetesen jelentkezők száma és a korábbi tapasztalatok alapján kb. 600 fővel kalkuláltunk a szervezésnél. A rossz időjárást is figyelembe véve végül nem is kevés az a 430. Ugyanakkor ez a túltervezés számos problémát okozott a szállítástól a büfé készleteken át a pólórendelésig, amelyek nemcsak a lebonyolítást, hanem a "pénzügyi mérleget" is befolyásolták.
A fentiek ismeretében örömmel szembesültünk azzal, hogy a rendezvény nem veszteséggel zárult. :) Körülbelül 1.300.000 Ft-os bevétel mellett körülbelül 200.000 Ft nyereség keletkezett. Azért csak körülbelül tudjuk, mert még nem ismert minden költség, egyes számlák nem érkeztek be. A nyereséget sajnálatos módon rögtön el is nyeli a pólórendelés 200.000 Ft-os vesztesége, ugyanis körülbelül ilyen értékben "rendeltünk túl". Később nyilván még fogynak a pólók (tessék csak, tessék!), de ez nem fog nagyságrendi változást okozni az eredményekben.
Komárom-Esztergom Megye Könyvtára oldalán elérhető egy érdekes, forrás értékű munka 1913-ból:
Siegmeth Károly - Horusitzky Henrik: A magyarországi barlangok irodalmi jegyzéke
http://www.jamk.hu/ek/public/09012801/magyarorszagi_barlangok.pdf
A Barlangkutatás című "Évenkint négyszer megjelő folyóirat" 1913. évi I. kötete, amelyet a Magyarhoni Földtani Társulat Barlangkutató Szakosztálya adott ki, immár megtalálható a Dokumentumtárban itt.
Minden évben, így nyár elején többen érdeklődnek pádisi barlangászás lehetősége felől. A következőket tudom mondani:
A Bihar-hegységben a barlangászat engedélyköteles. Információt, letölthető engedélykérelmet az illetékes Nemzeti Park honlapján a
http://www.parcapuseni.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=84&Itemid=129&lang=en
oldalon lehet találni angol nyelven (vagy továbbkeresve román nyelven is).
A túraengedély formanyomtatványt angol, illetve román nyelven lehet kitölteni, és az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre kell elküldeni. A túrákért fejenként és barlangonként 10 Lei díjat kell fizetni a nemzeti parknak, amit előre történő banki utalással, vagy személyesen lehet befizetni.
Ezzel egy időben engedélyt kell kérni a túrákra a román barlangi mentőszolgálattól is, ugyanezzel a formanyomtatvánnyal. Ezt a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre kell elküldeni. A két engedély csak együtt érvényes.
Üdv
Zih József (Gema)
Az itt találhatót link alatt a Dokumentumtárban találjátok az MKBT által megkért sziklamászó engedélyeket. Az első engedélyben található a részletes szabályozás, a másodikban pedig a kért módosítás, a harmadikban pedig az illetékes Nemzeti Park hozzájárulása. Ezek értelmében a Társulat tagjai, MKBT igazolvánnyal a megadott időpontokban használhatják a Francia-bányát és a Kecske-hegyi kőfejtőt. A Pál-völgyi kőfejtő esetében a nemzeti park rendezvényei miatt megállapodásban kell szabályozni a használatot. Ennek eredményéről később adunk tájékoztatást.
A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat mai napon megtartott tisztújító küldöttközgyűlésén az alábbi tisztikar született:
Elnökség
Elnök: Dr. Leél-Őssy Szabolcs
Főtitkár: Bartha László
Társelnökök: Adamkó Péter, Hazslinszky Tamás, Szabó Lénárd
Elnökségi tagok: Kalinovits Sándor, Szabó Zoltán, Vid Gábor
Titkárok: Göröcs Dorka, Kosztra Barbara, Szilágyi Zsolt
Sajnos Kiss Attila csoportunk vezetője lemondott a csoportvezetőségről. Helyette a csoport vezetői funkciót Tóth Attila vállalta, a helyettesi pozíciót pedig Kunisch Gyöngyvér (Tapsi) látja el. A megbízott kutatásvezetői feladatok továbbra is Kiss Attila neve alatt futnak mindaddig, míg megfelelő papírt nem szerzünk. Rajta vagyunk!
Szeretnénk felhívni mindenki figyelmét, hogy bármi ami a Pál-völgyi-barlang kiépítetlen részével kapcsolatos kérdése, kérése (túrázás, kutatás, stb.) van,Tóth Attilához vagy Tapsihoz továbbítsa.
Mindenkit szeretettel várunk a barlangban túrázni, kutatni, tudományos munkát végezni.
Igyekszünk lehetőséget és vezetőt biztosítani mindenkinek, előzetes egyeztetés alapján szabadidőnk beosztásával.
Kunisch Gyöngyvér (Tapsi) Tóth Attila
06 30/5430415 06 20/9444898
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
A Tapolcai Plecotus barlangkutató csoport 2010. évi csoportjelentése megtalálható a Dokumentumtárban ide kattintva. A jelentés tartalmazza a Berger Károly-barlang feltárásának leírását.
Rövid, de eredményes akcióban folytattuk a Canin fennsíkon a Zeppelin kutatását.
Bevezetésként:
A barlangot olasz kutatók 1993 és 98 között 960 méter mélységig feltárták. A víznyomjelzéses vizsgálatok szerint a bejárat és a forrás között 1600 méter szintkülönbség van, ezen felbuzdulva, 2008-ban hatalmas csapatmunkával csatlakoztunk a kutatáshoz, olasz segítséggel a régi köteleket kicseréltük, és találtunk egy ígéretes továbbvezető folyosót 900 méter alatt. Az elmúlt két évben több alkalommal próbálkoztunk az új végpont omladékán túljutni, ami tavaly szeptemberben sikerült - egy baradlai méretű folyosó vezet le 1000 méteres mélységbe. A feltárások folytatódtak volna novemberen is, de egy hirtelen árvíz megállította a csapatot. A mintegy 100 métert emelkedő vízszint elzárta a visszavonulás útját, és a kutatók csak úgy élték túl a vízbetörést, hogy ismeretlen kürtőkben egyre feljebb és feljebb kapaszkodtak. Ebben a 62 órás kalandban a szerencse nem lett volna elég - elképesztő kitartás nélkül.
Ilyen előzmények után tértünk vissza, hogy folytassuk a barlang mélyzónájának megismerését.
A denevérek “útmutatását” követve néhány napos bontással 1 kilométer hosszúságú 85 méter szintkülönbségű nagyrészt tágas, kényelmesen járható új részt sikerült felfedeznünk. A járatokban nagy mennyiségben, néhol dombokban áll a guanó. A falak látványosan oldottak, több helyen teljesen fehérek. A barlangrendszerben máshol is előforduló cseppkőképződmények mellett, a járatok alsó részét pilisi viszonylatban egyedülálló képződmények borítják.
Az új rész kezdete egy 10 méter hosszan lefelé tartó csőjárat, ami nagy meglepetésünkre egy 20 méteres aknába torkollott. A felső ferde 10 méter után egy nagy terem mennyezetében találtuk magunkat. Innen 10 méter szabad ereszkedés vezetett az aljáig, ahonnan már 5-10 méter széles folyosóban sétálhattunk tovább. Régen komoly denevértanya lehetett a hely, mivel mindent guanó borít, van ahol dombokat alkot, míg máshol már agyagréteg vonta be a felszínét. Rögtön kijelöltük a járóútvonalakat, hogy csak ott tapossuk össze az aljzatot, ahol az a továbbjutáshoz szükséges. Így a folyosók és termek nagy része teljesen érintetlen marad. Első alkalommal csak a kényelmesebb részeket tudtuk felderíteni, további két nap kellett a szabad járatok teljes bejárásához. Találtunk egy eddig csak patakos barlangokban látott tetarátamedencés lefolyást, amihez fogható itthon csak a Baradla-barlangban van. A 16 m hosszú 8 méteres szintkülönbségű és 2-6 méter széles képződményen megtalálásakor még folyt a a víz, következő hétre azonban teljesen kiszáradt. Ennek aljától egy gödörből 65 méternyi járatot találtunk amit aljzatától a mennyezetéig gömbös képződmények borítanak. Néhol tömött szőlőfürtökként, máshol különálló gömbökként. Itt található egy guanó által színezett cseppkőlefolyás, mellette cseppkővel bevont denevér koponyák, csontok láthatók. A csak zokniban és aláöltözetben járható részek országos szinten is különlegességnek számítanak. Az Ariadne-barlangrendszer hossza ezzel a felfedezéssel eléri a 13 kilométert.
Érdemes megnézni a képeket is, amik az alábbi linken találhatóak:
Az Ariadne és a Szent Özséb Egyesület nevében:
Kovács Richárd (Ricsi)