A Szegedi Karszt- és Barlangkutató Egyesület megrendezi a XV. Jubileumi Nyári Barlangkutató Táborát a Mecsek-hegységben található Szuadó-völgyben, amelyre minden érdeklődőt szeretettel meghív:
A kutatótábor időpontjai:
A Nyári Kutatótábor Időpontja: 2009. július 25 – augusztus 9.
Előtábor időpontja: 2009. július 22 – július 24.
Az Előtábor azért kerül megszervezésre, hogy a kipakolás és táborépítés feladatait még a kutatók nagyobb tömegének megérkezése előtt el lehessen végezni, és a kutatótáborba érkezőket már kialakult táborrend fogadja.)
A kutatótábor célja:
Legfontosabb célunk a Vízfő-forráshoz tartozó, feltételezhetően több kilométer hosszúságú barlangrendszer feltárása, valamint a Vízfő-forrás vízgyűjtő területének karsztmorfológiai és hidrológiai kutatása. A feltáró munkánk során szeretnénk folytatni a Trió és a Gilisztás-barlangok kutatását. A konkrét célobjektumok a táborban kerülnek kijelölésre az adott körülmények ismeretében. Azt szeretnénk, hogy egy nagyon hangulatos, de egyben eredményes tábor kerüljön megszervezésre.
Kérünk mindenkit, hogy a következőkben leírtakat figyelmesen olvassátok végig, mert a tábor folyamán az itt megfogalmazott alapelvekhez fogunk ragaszkodni!
A kutatótábor alapelvei
A kutatótáborban való részvétel önkéntes, akárcsak a vállalt, ill. a végzett munka is. Célunk ennek megfelelően az, hogy mind a feltáró, mind a tudományos kutatás érdekében kifejtett munkát minél jobb hangulatban végezzük, hogy ne csak az esetleges eredményeinkben, hanem a kifejtett erőfeszítéseinkben is örömünket leljük. De azt is tudnotok kell, hogy a barlangi munka során az egyébként könnyed hangulatot felelősségteljes vidámságnak kell felváltania. A kutatásvezetők felelősek a barlangban történt minden eseményért, ezért az általuk megfogalmazott kéréseket a tábor során be kell majd tartanotok.
JELENTKEZÉS:
Mivel a tábor 16 napos, és esetleg más nyári programotokkal is ütközik, ezért biztosítjuk, hogy a tábor ideje alatt bármilyen intervallumra jelentkezhessetek.
Jelentkezés a táborra való befizetések egyidejű rendezésével Tarnai Tamásnál (11773023-07666546-os OTP Bankos számlaszámon, vagy személyesen).
Egyeztessetek bátran Tamással a +36 20 910 77 62-es telefonszámon vagy a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címen!
A befizetés, így a táborra való előzetes jelentkezés határideje: 2009. június 30.
MIELŐBB JELENTKEZZETEK, HOGY TUDJUNK TERVEZNI!
KÖLTSÉGEK:
A következőkben felsorolt összegekből biztosítjuk a résztvevők teljes ellátását, mely korlátlan mennyiségű zsíros, vajas kenyeret, hagymát és zöldségeket (reggeli, ebéd) és napi egyszeri meleg étkezést (vacsora) foglal magában. Ha van elég lelkes segítő kéz, akkor ebédet is főzünk! Ez az összeg egyben foglaló is. Ezt a pénzt azoknak, akik nem jönnek el a táborba, sajnos nem tudjuk visszafizetni. Az Egyesület méltányolja, ha valaki előre megmondja, hogy mikor jön és mennyi időre.
Tehát a tábor költsége előre bejelentve és befizetve (június 30-ig):
- SZKBE tagoknak: 600 Ft/nap/fő
- nem SZKBE tagoknak: 700 Ft/nap/fő
Június 30 után vagy a tábor ideje alatt befizetve:
- SZKBE tagoknak 700 Ft/nap/fő
- nem SZKBE tagoknak 800 Ft/nap/fő
ODAUTAZÁS:
Egyénileg kell megszerveznetek a táborhelyig! Szeretnénk, ha július 25-én, már reggel, de legkésőbb a kora délutáni órákban megérkeznének, hogy estére már teljesen be tudjatok rendezkedni a táborban. A későbbi időpontban érkezők is jó, ha mindig még kora délután megérkeznek a sötétedés beállása előtt!
HAZAUTAZÁS:
Egyénileg: Mindenki, ahogy tud, de itt is érdemes a sötétedést elkerülni. J
SZÁLLÁS:
Alvás: Sátrakban, amit ha tudsz hozni, jelezd a jelentkezésnél (a sátrad férőhelyének a megjelölésével). Feltétlenül hozzon mindenki magával polifoamot (akár többet is), vagy amin aludni akar (gumimatrac stb.), hálózsákot (jó meleget, mert 5-10 C között is lehetnek az éjszakák!), és igény szerint kispárnát. Aludni lehet még az esőbeálló emeletén, amely minden oldalán nyitott.
Fürdési lehetőség: A közeli patakban, illetve egy, a tábortól 200 m-re levő forrásból tűzoltótömlőn vezetett, ivóvíz minőségű, hideg vizes, fekete fóliával körbekerített zuhanyzóban, ami a tábor területén van.
WC: Fatákolású, angol wc ülőkés, budi. (Fiúk pisilésre szigorúan nem használhatják!)
ÉTKEZÉS: A közösen beadott pénzből. Reggeltől estig folyamatosan állnak rendelkezésre a megkent kenyerek, amelyekből mindenki annyit eszik, amennyit akar. Vacsora minden este 19.00-kor meleg étel formájában. Az étlapot a befizetéseink függvényében magunk állítjuk össze a táborban.
Ahogy 2007-től bevezettük idén is lesz lehetőség a szponzori étkeztetésre, azaz nemes felajánlásokkal az étrendünk színesítésére. A jelentkezési táblázatban lehet majd megjelölni az ilyen segítségeteket.
SZÜKSÉGES TÁBORI FELSZERELÉSEK:
- Hálózsák (jó meleg, vagy 2 db vékonyabb), EZT VEGYÉTEK NAGYION KOMOLYAN!!!
- Polifoam (ebből is lehet több, mert kényelmesebb).
- Tányér (lehetőleg mély és műanyag), villa, kanál, kés (éles bicska is külön), bögre. Ezeket feltétlenül hozzátok, mert mi nem tudunk adni!!!
- Tisztálkodáshoz tusfürdő, szivacs, meg ami kell.
- Egyéni szükségleteiteket kielégítő felszerelések, úgymint: ruházat, higiéniás cuccok, stb.,
- Sátor (előzetes egyeztetés szerint).
- Kullancs ellen mindenki egyénileg védekezzen! (Erre tessék majd odafigyelni, bár a tapasztalatok szerint a tábor többnyire kullancsmentes, de azért akad!)
SZÜKSÉGES BARLANGI FELSZERELÉSEK:
Ezt különös gonddal állítsátok össze, mert a munkavégzés, de egyáltalán a barlangba való leszállás feltétele az, hogy mindenkinek megfelelő legyen a felszerelése.
- mentőfólia és elsősegély csomag- gumicsizma vagy tönkretehető bakancs
- rossz zoknik (egy leszállásnál 2 pár)
- megfelelő " alsó"- alsóruházat (2-3 réteg) vagy műnyúl
- megfelelő " felső"-alsóruházat (2-3 réteg) vagy műnyúl- overál (a sok csúszás-mászás miatt mindenképpen tanácsos valamilyen erős anyagú "egybe"-ruha)
- kobak, azaz fejvédő sisak,
- erős munkavédelmi kesztyű (jó sok!)
- lámpa
- tartalék lámpa
- elemek
Világítás nélkül senki el se jöjjön a kutatótáborba. Minimum egy pótvilágításról gondoskodjatok!
Az öltözködésre vonatkozó idétlennek tűnő tanácsainkat vegyétek nagyon komolyan, mert a barlangi munkavégzés során néha holtidővel is számolnunk kell, s ekkor könnyen didergéssé fajulhat az egyhelyben való ücsörgés.
A kutatótábor munkarendje:
A tábor ideje alatt a munka két műszakban fog folyni (első műszak délelőtt, második műszak délután). A műszakon belül csapatokra oszlunk fel. Egy-egy csapat mindig egy konkrét feladatot fog elvégezni, a helyszínt és a munkát jól ismerő, tapasztalt vezető irányításával. A vezető instrukcióit, kéréseit maradéktalanul be kell tartanotok! A csapatok feladatköre mindig az aktuális igények és feladatok szerint fog alakulni. Elképzelhetőek lesznek éjszakai műszakok is. Ezt igény szerint szervezzük majd.
A munkabeosztás a következőképpen történik:
Ébresztő
- táposoknak 545
- az első műszakban dolgozóknak 615
Munka
- első műszak: 8.00 -1230
- második műszak: 1230-1700
Az időpontok nem a munkára való indulást és hazaérkezést, hanem a munkakezdést és befejezést jelentik!!!
Esti megbeszélés: 1830
Ezen feltétlenül legyen ott mindenki, mivel az adott műszakokba és munkahelyekre való beosztást mindig egy nappal korábban, az esti megbeszéléseken fogjuk elvégezni! Inkább úgy fogalmazok: a megjelenés kötelező! J
Ha délutánra egyéni programot szerveztek, akkor is érjetek vissza 6 órára, egyébként az étkezést egyénileg kell megoldanotok! Ételt csak a kutatási elfoglaltság miatt igazoltan távollevőknek teszünk félre!!!
Vacsora: 1900
Csendhatár: 2200
Az általunk végzett munka jellege, az extrém körülmények között való munkavégzés veszélyei megkövetelik a komoly, összpontosító figyelmet. Az elvégzett barlangi munka és a felszíni kutatás során megtett út okozta fáradtság, megkívánja az esti nyugodt, regeneráló pihenést. Mindezekre, illetve a táborban tartózkodó kiskorúakra tekintettel
az alkoholfogyasztás a kutatótáborban nem engedélyezett!
Azoknak az energiával teli, lelkes emberkéknek, akiknek a délelőtti műszak után kedvük van még túrázni vagy más barlangokat megtekinteni, a következő programokat tudjuk nyújtani:
- túra a Melegmányi-völgybe, a Jakab-hegyre, a Sárkány-szakadékhoz,
- Vízfő-barlang, Maszek-bg., Mészégető-bg. megtekintése,
- kötéltechnika gyakorlása fán, ill. a Büdöskúti- és a Remény-zsombolyokban,
- strandolás a Pécsi- és az Orfűi-tóban.
A munkák során ácsolatfa-gyűjtésre, -szállításra, végpontműszakra, víznyelőbontásra lehet számítani. Bármely program a körülmények függvényében megváltozhat.
A kutatótábor vezetője: Kopasz Imre
A kutatótábor kutatási helyettes vezetője Gila Csaba
A kutatótábor dokumentációs helyettes vezetője Tarnai Tamás
A kutatótábor élelmezési helyettes vezetője Ács-Kovács Milán
További felvilágosítást kaphattok:
Kopasz Imrénél +36 20 426 53 43 vagy Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. illetve
Tarnai Tamásnál +36 20 910 77 62 vagy Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Jó szerencsét!
A 15. Jubileumi Nyári kutatótábor szervezői