Barázdálás-zsomboly


Mélység: - 181 m

GPS: 48° 34,2666´ N,  20° 29,6730´ E


Kapcsolódó írás:    Gömör természeti öröksége 9. A Barazdálás


 

A barlang megközelítése: Gombaszög felõl autóval felkapaszkodva a Szilicei - fennsíkra ( lsd. Térképvázlat) kb. 1,5 - 2 km - el Szilice elõtt a mûút legmagasabb pontjáról egy földút indul a fennsíki réten a menetirány szerinti bal oldalon. Innen gyalog érdemes tovább indulni. Mielőtt elérnénk az erdő szélét az út kétfele ágazik, mi a bal oldali ágat követjük, amely kezdetben gyalogösvény, majd az erdő szélétől piros csík erdészeti jelzéssel van ellátva, és végig emelkedik. Mintegy 3-400 m után egy másik földút jön keresztbe, de mi egyenesen haladunk vagy 100 m-t. A barlang bejárata közvetlenül az út mellett fekszik. A barlang jellegében leginkább a Baglyok szakadékához hasonlítható, bár beszerelése egyszerûbb, viszont 180 méteres mélységével 1986-ban ez volt Szlovákia 7. Legmélyebb barlangja.

 

 

Beszerelés:

1. akna: beszállás a zsomboly meredek beszakadásának oldalában lévõ fától, innen egy kifeszített drótkötél vezet az elsõ fix nittig. Innen kb. 25 m ereszkedés után ferde omladékos, földes lejtõre érkezünk, ahonnan egy széles, hosszú hasadék vezet tovább, nitt (csN) a bal oldalon fejmagasságban. Innen kb. 12 m ereszkedés (összesen 50 m kötél) .
2. akna: az elõzõ akna beszállásától állva sétálhatunk a barlang legnagyobb aknájának beszállásához. A falon jobb oldalt fix szeg, ill. csN, bevezető szár, szintén a jobb oldalon már bent csN, amit egy hosszabb kötélgyûrûvel a felette lévõ oldásformáról lebiztosíthatunk. Innen kb. 40 m ereszkedés megosztás nélkül (Összesen 45 - 50 m kötél).

 


3. akna: a 2. akna aljától közvetlenül indul, kissé szûkebb beszállással indul (2eN), innen 8 métert ereszkedhetünk egy szûkebb hasadékban, itt párkány, csN, majd 20 m kezdetben ferde ereszkedés, csak a végén függõleges, itt egy nagy párkány oldalteremmel, melyben szép cseppkövek és borsókövek találhatók. Az akna folytatásában jobboldalt eN, majd 4 - 5 m ferde ereszkedés után, ahol az akna függõlegessé válik újabb eN, innen 10 m ereszkedés (összesen 55 m kötél).
4. akna: az elõzõ akna egy lejtõs hasadékterembe vezet melybõl közel az aljához jobb oldalt egy kis cseppköves oldalfülkébõl egy szûkületen átpréselõdve egy 2 m-es lemászás tetejére jutunk, melynek alján találjuk a következõ függõleges szakasz elejét. Itt csN + Tk, majd néhány méter ereszkedés után, ahol az akna tágul elhúzás (Tk + kötélgyûrû). Innen 8 m ereszkedés, de nem kell az akna aljára lemenni, hanem 4 -5 méterrel feljebb egy nagy omladékosabb párkány túloldalán 2 eN, majd újabb 8 - 10 m ereszkedés. Itt egy egy terembe érkezünk, melynek túloldalán egy létrán felmászva haladhatunk tovább (összesen 24 m kötél).


5. akna: Tk az akna szájával ellenkezõ oldalon a cseppkövek között, és egy eN a cseppkõlefolyás közepén térdmagasságban. Innen kb. 15 m ereszkedés (a kötél felfekszik - kötélvédõ kell) majd az aljáról egy szûk hasadékon további 5 m (30 m kötél).
6. akna: Tk, majd bemászva 2 méterrel lejjebb a szemben lévõ falon csN. 7 m ereszkedés (12 m kötél). Innen két irányba mehetünk tovább: az egyik tovább lefelé, kezdetben állva, majd négykézláb haladva egy szûk hasadékjellegû akna beszállását érjük el. Itt mi még nem voltunk.


A kötél végétől a másik irányba felfelé mászva a barlang további érdekes részeit tekinthetjük meg, amely, ha már az elején a Baglyok szakadékához hasonlítottuk a barlangot, annak Szent-akna nevű részéhez hasonlítható. Összefoglalva, a barlang, eltekintve egy - két aknabeszállástól végig kényelmesnek mondható, változatos túrázási lehetőséget biztosít.

 

Nyerges Attila - Nyerges Miklós (1994)