MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT

MŰSORFÜZET

1982. január - február hó



MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Készült: 950 példányban
81/4299 MTESZ Házinyomda. Bp.
Felelős vezető: Deli Sándor


Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette a HBJSE Denevér Barlangkutató Csoport közreműködésével 2006-ban.


A füzet tartalmazza a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat előadásait, valamint közérdekű közleményeit.
Minden kedves tagtársunknak eredményekben gazdag, boldog új esztendőt kíván a Társulat Vezetősége


Január 11. /hétfő/ 17.00 óra 
Dr. Kósa Attila: A Bir al Ghanam-i /Líbia/ expedíció
A NIKEX-OVIBER Fúró Vállalat szerződésében gipszkarsztkutatási expedíciót vezettek Líbiába 1981. év II. negyedévében. Vetítettképes beszámoló és térképbemutató az eredményekről.
Az előadás helye: Budapest, V., Kossuth Lajos tér 6-8. VII. emelet 707. sz.

Január 18. /hétfő/ 17.00 óra
Tihanyi Péter: Franciaország karsztvidékein
A VMTE FOTON barlangkutató csoport tagjai Nyugat-Európa karsztvidékein túráztak. Útjuk során felkeresték a Pireneusok hegyvidékének prehisztorikus barlangjait, és a Vercors-hegység érdekesebb karsztobjektumait. Résztvettek a La Chapelle en Vercors-ban megrendezett FIFS /Barlangos filmek Nemzetközi Fesztiválja/ programon.
Az előadás helye: Budapest, V., Kossuth Lajos tér 6-8. III. emelet 337. sz.

Január 25. /hétfő/ 17.00 óra
Lénárt László: Barlangtúrán Svájcban
Az előadó az 1977. évi Interlaken-i Nemzetközi Barlangkutató táborban készített barlangi és külszíni karsztos felvételeit mutatja be.
Az előadás helye: Budapest, V., Kossuth Lajos tér 6-8. III. emelet 337. sz.

Február 15. /hétfő/ 17.00 óra
Tihanyi Péter: Audiovizuális segédeszközök a barlangkutatók oktatásában. Hiánypótlásra törekszik a VMTE FOTON barlangkutató csoportja ezzel az előadással. Minden iskolai vagy tanfolyami oktatás célja, hogy a résztvevők a legrövidebb időn belül az oktatott anyagot megértsék, elsajátítsák. A modern oktatás nélkülözhetetlen segítői az oktató filmek, diák, írásvetítő ábrák, fotók, plakátok. Ezeknek készítéséről, a barlangos tanfolyamokon történő felhasználásáról szól a dia- és filmvetítéssel kísért előadás.
Az előadás helye: Budapest, V., Kossuth Lajos tér 6-8. III. emelet 337. sz.


Az FTSK Delfin Könnyűbúvár Szakosztály téli műsoros klubestjeinek
p r o g r a m j a

1982. január 31. vasárnap 16,30.
Előadók:
Hirschberg Judit: Jugoszlávia ’81.
Kalinovits Sándor: Munka vagy szórakozás?
Gazdag László, Kraus Sándor: Budapest nagybarlangjai

1982. február 28. vasárnap 16,30.
Előadók:
Goda László: Irány az Adria
Striegl István: Két hét a Maldiv szigeteken
Müller György: Virágok, állatok
Fekete György: A Batum-i Delfinárium
Az előadások megtekintése díjtalan. Cím: Bp. IX. Közraktár u. 4. fsz. Nagyterem


I F J Ú S Á G I T Ú R A

Az MKBT Ifjúsági Bizottsága 1982. január 31-től kezdődően túrasorozatot indít a barlangokkal, a barlangok kutatásával most ismerkedő fiatal barlangkutatók részére. A túrák során először a Budai-hegység barlangjait keressük fel.
A túrák kiírását rendszeresen a Műsorfüzetben közöljük.
A túrákra szeretettel várunk minden érdeklődő fiatal barlangkutatót!
Az első túrára 1982. január 31-én kerül sor a Ferenc-hegyi-barlangban.
A programból:
- Kutatástörténet
- A barlang kialakulása, képződményei
- A barlangjárás kellékei; öltözet, világítás
- Tájékozódás a barlangban
- A barlang különösen érdekes részeinek felkeresése
Találkozás: 1982. január 31-én 9 órakor a Pál-völgyi-barlang előtt.
Egyéni barlangjáró felszerelés szükséges!
G. L.


HÍREK

Az FTSK DELFIN Könnyűbúvár Szakosztály 1981. november 5-11. között tartotta téli kutatótáborát Esztramoson.
A tábor alkalmával a Surrantós-barlangban a búvárok /Kalinovits Sándor és Kollár K. Attila/ eredményes szifonátúszást hajtottak végre.
Sikerült átjutni a barlang eddigi végpontját jelentő Soklyukú-terem alatt lévő úgynevezott Y-tóból a bejárat közelében lévő Kekszes-terembe. Ezzel a szifonúszással nemcsak a barlang hosszúsága növekedett, hanem a térképezési munka helyessége is ellenőrizhetővé vált.
K. S. - K. K. A.


Az FTSK Barlangkutató Szakosztály Égerszögön 1981. szeptember 19-én a Danca-barlangban újabb 48 méteres szakaszt tárt fel. A jelenlegi végpontnál a továbbjutást 2 m mély vízzel telt szifon zárja el.
V. Zné


Az Alba Regia csoport októberben háromnapos kutatótábort rendezett a Szentgáli-barlangban /Bakony/.
Bontásaink során csak néhány méteres újabb szakaszt tártunk fel, továbbjutás csak igen nagymennyiségű anyag kitermelése árán remélhető.
A 130 méter hosszúságú barlang teljes térképét elkészítettük, átvizsgáltuk a kőfejtőt, és a felette húzódó platót. A barlangban elhelyezett rovarcsapdákkal 6 fajhoz tartozó 16 egyedet gyűjtöttünk, valamint kőzetmintavételt, klimatológiai és vízkémiai méréseket végeztünk.
K. J.


Az Alba Regia Barlangkutató Csoport ősszel újabb jelentős mélységű zsombolyt tárt fel a Tési-fennsíkon, az I. - 29. számú időszakos víznyelőből. Az idén mélyített kutató akna, sorrendben a hatodik, egy keskeny rétegréshez vezetett, amelynek átvésése után sikerült bejutni a felszínközeli hasadékrendszerbe, ahol több helyen folytattuk a bontást. A legbiztatóbb munkahelyen október 25-én elértük a fő aknarendszert, amely párhuzamos hasadékok és kereszttörések mentén, helyenként lépcsőzetes jelleggel, a tektonika után főként korróziósan tágult tovább.
Az egyébként impozáns végponti hasadék szelvénye alul kissé beszűkül, ahol agyagkúpok és omladék alkotnak álfenéket.
A barlang felmért mélysége 121 m, és csoportunk megalakulásának 20. évfordulójára emlékeztetvén a Jubileumi-zsomboly nevet kapta.
Sz. F.

Az Alba Regia csoport novemberben végrehajtott leszállásai során a Cserszegtomaji-kútbarlangban újabb jelentős barlangszakaszokat tárt fel, melynek felmért hossza 301 méter.
A labirintusjellegű rendszer, méreteit tekintve túlszárnyalja az eddig ismert szakaszokat, - az Alba Regia-terem a barlang jelenleg ismert legnagyobb üregét képezi. A járatok talpát kiszáradás során felrepedezett agyag borítja, a falakon gazdagon előforduló tűs gipszkristályok, fekete, kék és vörös bevonatok figyelhetők meg. A barlang jelenlegi összhossza: 1640 méter.

November 7-8-án a "Vértes László" csoport tagjai közösen dolgoztak az "Alba Regia" csoporttal, a Tési-fennsíkon lévő Csengő-zsombolyban. A depózó ácsolat megerősítése mellett folytatták a bontást lefelé. Körülbelül 2 méter mélyítés után az omladék alatt egy viszonylag szűk hasadék vált láthatóvá, amely a munka során jelentősen feltöltődött, ám az időnként megroskadó omladék hosszantartó dübörgése újabb akna közelségét jelzi.
Az Alba Regia csoport november 22-én folytatta a munkát és a 10 méter vastag álfenék átbontásával újabb szakaszba jutott. A megnyílt 33 méter mélységű folytatás fő részét egy 55 fokos dőlésű vetősíkra illeszkedő tágas, ferde akna képezi, amelyből kisebb oldaljáratok és kürtők indulnak ki. A jelenleg 86 méter mélyen levő végponton az omladékos álfenék bontásával remény van a továbbjutásra.
Sz. F. - K. J.


1981. évben az USE barlangkutatói Répáshuta környékén több kisebb barlangot tártak fel. A régóta kutatott Békás-barlang hosszát sikerült megkétszerezniök. A barlang új részét egy rendkívül szűk járaton lehet megközelíteni, amely az esetleges vízbetörések miatt csak száraz időben járható.

K. L.

 

AZ USE barlangkutatói: Kardos László és Sági Péter terepbejárás során felkeresték a Kálmán-réti-zsombolyt. A zsombolyt először Schőnviszky László említette a Turisták Lapja 1937. évi számában. A zsomboly a cserepes-kői vadászháztól ÉNy-i irányban, a Kálmán-rét oldalában található. Mélysége 15 m, alját agyagos kőtörmelék borítja. További információk a csoport 1981. évi jelentésében olvashatók majd.

K. L.

 

KÁLMÁN-RÉTI-ZSOMBOLY, Felmérte: Kardos - Sági. Térképvázlat


A Bécsi Egyetem Őslénytani Intézete Rabeder G. és Mais K. vezetésével hét hallgatóval együtt barlangi ősgerinces témájú kirándulást tett Magyarországon. Október 22-23. között megtekintették a Tar-kői-kőfülkét, a Baradla-barlangot, az Esztramost és a rudabányai Prehominida lelőhelyet, 24-25-én pedig a klasszikus és újonnan feltárt villányi és csarnótai ősgerinces lelőhelyeket. A csoportot Dr. Kordos László és Dr. Jánossy Dénes kalauzolta.
K. L.


Az MKBT Dokumentációs Szakosztály meghatározta a 2890-es /Alpok és a Kis-Alföld magyarországi része/, a 4630-as /Öreg-Kovács - Szénás - Halyagos-hegy csoportja/ és a 4820-as /Kevély-csoport/ kataszteri egység barlangjainak kataszteri számát és helyes nevét. A lista a "Karszt és Barlangban" kerül közlésre; annak megjelenéséig a Dokumentációs Szakosztály vezetőjénél lehet érdeklődni.
K. L.


Az óbudai Kinizsi Barlangkutató Csoport a Kinizsi Kupáért kiírt Országos Barlangversenyt 1981. október 18-án 21 csapat részvételével a Baradla- és a Béke-barlangban rendezte meg.

A versenyen az alábbi sorrend alakult ki:

1. FTSK Barlangkutató Szakosztály I. csapata /Lukács László, Gazdag László, László Gergely/ 1182 pont
2. BEAC Barlangkutató Csoport I. csapata /Csepregi István, Bordács Péter, Simon Béla/ 1117 pont
3. Honvéd Auróra Barlangkutató Csoport I. csapata /Bognár Tibor, Bacsu Dénes, Boros László/ 1099 pont
4. FTSK Delfin csapata 1061 pont
5. Honvéd Auróra II. csapata 1036 pont
6. Újpalota Sport Egyesület csapata 975 pont
7. Papp Ferenc Barlangkutató Csoport I. csapata 926 pont
8. MTV Barlangkutató Csoport csapata 919 pont
9. Marcel Loubens Barlangkutató Csoport I. csapata 902 pont
10. BEAC Barlangkutató Csoport II. csapata 896 pont
11. Papp Ferenc Barlangkutató Csoport II. csapata 884 pont
12. Nyíregyházi Denevér Barlangkutató Csoport csapata 864 pont
13. VMTE Hatos Barlangkutató Csoport csapata 832 pont
14. FTSK Barlangkutató Szakosztály III. csapata 821 pont
15. Esztergom KBT Barlangkutató Csoport II. csapata 799 pont
16. Marcel Loubens Barlangkutató Csoport II. csapata 755 pont
17. MÁV BVKH II. csapata 660 pont
18. MÁV BVKH I. csapata 487 pont
19. FTSK Barlangkutató Szakosztály II. csapata 474 pont
20. Békásmegyeri Aragonit Barlangkutató Csoport csapata 278 pont
21. Esztergom KBT Barlangkutató Csoport I. csapata kiesett

A verseny fair-play díját a Borsod megyei Idegenforgalmi Hivatal vezetősége kapta a verseny lebonyolításához nyújtott önzetlen segítségéért.
1982-ben az Országos Barlangverseny KINIZSI Kupa rendezését a versenykiírás értelmében az FTSK Barlangkutató Szakosztály kapta.
A. P.


Felhívás!

Az FTSK Barlangkutató Szakosztály 1982. május 22-23-án rendezi a "KINIZSI KUPA 82." barlangász versenyt. A verseny résztvevői, a versenyt megelőzően, a mellékelt űrlap felhasználásával, kötelesek sportorvosi vizsgálaton résztvenni.
V. Zné


A miskolci Nehézipari Műszaki Egyetemen tudományos barlangkutatók számára az alább felsorolt könyvekről fotómásolásra alkalmas negatív készült.
C. A. Hill: Cave Minerals, USA, 1976. 1-137.
H. Trimmel: Speläologisches Fachwörterbuch, Wien, 1965. 1-109.
A. Bögli: Karsthydrographie und physische Speläologie, Berlin, 1978. kb. 250. old.
Amennyiben valakit a felsorolt művek érdekelnek, a negatívot szívesen kölcsönadjuk saját célokra felhasználható másolat készítésére.
Cím: Lénárt László, 3515 Miskolc-Egyetemváros Földtan-Teleptani Tsz.
L. L.


A BTSZ Barlang Bizottsága értesíti az érdeklődőket, hogy 1982 októberi kezdéssel alapfokú barlangjáró tanfolyamot szervez. Beiratkozási díj: 150 Ft.
A tanfolyam 10 előadásból és három alkalommal egész napos illetve több napos gyakorlati oktatásból áll.
Sikeres vizsga letétele esetén a résztvevők bizonyítványt kapnak, amely alapfokú természetjáró túravezetői minősítéssel együtt feljogosít arra, hogy barlang-túravezetői tanfolyamon vegyen részt illetve vizsgát tegyen.
Jelentkezés: BTSZ Barlang Bizottság, Vidics Zoltánné, Budapest, V., Váci utca 58. szám.


KÉRDŐÍV
az 1981-ben felfedezett új barlangok
és barlangszakaszok bejelentésére

Az MKBT Dokumentációs Szakosztálya kéri a csoportvezetőket és egyéni kutatókat, hogy az alábbi adatlapon közöljék az 1981. évi új barlangi felfedezések legfontosabb adatait.
Barlang neve:
Fekvése:
Új felfedezés rövid ismertetése:
Új felfedezés méretei:
Térképezés történt-e
Felfedezők neve:
Adatközlő neve:
Címe:
Dátum:
Aláírás:


ADATLAP

A leghosszabb és legmélyebb magyarországi barlangok hossz- és mélység adatáról, az 1981. december 31-i állapotban.
Az elmúlt évekhez hasonlóan az MKBT Dokumentációs Szakosztálya kéri a tagokat, hogy adjanak tájékoztatást az általuk kutatott 200 m-nél hosszabb és 50 m-nél mélyebb barlangok méreteiről, az 1981. december 31-i állapotnak megfelelően.


Felhívjuk a Területi Szervezetek, a Szakosztályok, Szakbizottságok, valamint a Barlangkutató Csoportok vezetőinek figyelmét, hogy 1981. évi jelentésüket 1982. február 15-ig a Társulat Titkárságára megküldeni szíveskedjenek /Bp. 1061 Anker köz 1-3./.
Beküldendő példányszám:
Területi Szervezetek, Szakbizottságok, Szakosztályok 2 példány
Barlangkutató Csoportok 4 példány /2 pld. a Társulat dokumentációja és a Beszámoló szerkesztésére /utóbbi fényképek nélkül/ 2 pld. az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal Felügyelősége, illetve a Környezetvédelmi Intézet Barlangtani Osztálya részére./
Minden barlangkutató csoport évi jelentése automatikusan részt vesz a Cholnoky Jenő pályázaton.


Cholnoky Jenő karszt- és barlangkutatási pályázat

A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat Elnöksége és az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal annak érdekében, hogy elősegítse a Társulat keretében folyó karszt- és barlangkutatási tevékenységet, főként a kutató és feltáró munka megfelelő szintű dokumentálását, az elért eredmények összefoglalását, valamint ezek értékelését, évenként ismétlődően Cholnoky Jenőről elnevezett pályázatot ír ki.
A pályázat díjazására a Társulat 12.000 Ft-ot, az OKTH 20.000 Ft-ot biztosít.
A pályázat díjai:
egy I. díj 6000 Ft és oklevél
két II. díj 5000 Ft és oklevél
három III. díj 4000 Ft és oklevél
Különdíjak kiosztására 4000 Ft áll rendelkezésre, amelyet a bírálóbizottság elsősorban dokumentatív értékű és a barlangvédelem érdekében végzett munkáért ill. részmunkáért ítél oda. Különdíjjal az 1-3. helyezett nem díjazható.
A pályázatok beadási határideje: minden év február 15.
A pályázaton kizárólag a Társulat keretében működő csoportok, ill. kutató kollektívák /nem megbízásos munkát végző ad hoc bizottságok, előzetes munkatervet benyújtó legalább 3 egyéni kutatóból álló kollektívák/ vehetnek részt, éves jelentésükkel ill. zárójelentésükkel.
A jelentések nem tartalmazhatják az előző években leadott részek ismétlését, lezárult kutatás összefoglalása kivételével, akkor is csak röviden, nem szószerinti ismétlésként. Nem értékelhető a megbízásos munkák keretében végzett tevékenység.
A pályázatok 4 példányban küldendők be a Társulat Titkárságára, melyből 2 példányt a Társulat, 2 példányt az OKTH kap. /A 4 példányból 3 azonos kivitelű fotókkal illusztrált legyen, 1 példány fotók és díszes kötés nélküli szerkesztési példány./
Külföldön végzett kutatási eredmények nem kerülnek értékelésre. Kérjük törekedjenek a tömör, lényegre törő fogalmazásra, az elbeszélő, nem informatív közlések mellőzendők.
A pályázatok felépítésének és értékelésének szempontjai:
1. Tárgyévi munkaterv 0-5 pont /a munkaterv végrehajtásának értékelése/
2. A feltáró tevékenység ismertetése 0-15 pont /a barlang neve, helymeghatározása, negatív eredmény is ismertetendő, új szakasz hossza, ismertetése, térképe /térképminőség pontozása a 4. pontban/ és egyéb dokumentációja/
3. Tudományos kutatás, feldolgozás ismertetése 0-25 pont /különböző vizsgálatok, feldolgozások, kataszterezések összefoglaló eredményei, táblázatok stb. kiemelve az új eredményeket/
4. Térképmellékletek 0-10 pont /csak új feltárások ill. új felmérések térképe melléklendő, a nemzetközi jelkulcs figyelembe vétele/
5. Fotódokumentáció 0-10 pont /mind művészi, mind dokumentációs felvételek, hangsúly a dokumentatív értéken legyen/
6. Csoporttevékenység 0-10 pont /csoportlétszám, fenntartó szerv, vezető, összejövetelek helye, gyakorisága, rendezvények, előadások, oktatás, túrák, tanulmányutak, stb. megjelent publikációk felsorolása/
7. Függelék 0-15 pont /önálló szakdolgozat, TDK-dolgozat, tanfolyami anyag stb./
8. A jelentés kivitele 0-5 pont /esztétikum, helyesírás, földrajzi nevek írása/
9. Összefoglalás 0-5 pont /a jelentés felépítésének sorrendjében, fejezetenként az eredmények tömör megfogalmazása/
100 pont
A térképmellékleteket és fotódokumentációt nem szükséges külön fejezetben közölni, hanem a megfelelő szöveges részhez csatolható.


FIGYELEM!

Társulatunk a következő év első hónapjaiban kívánja megjelentetni a könyvtárba beérkező könyvek, illetve periodikák kivonatos ismertetőjét.
A megjelentetési költségek előzetes kalkulációjához az igények felmérése szükséges.
Kérjük, hogy az igényeket 1982. január 20-ig a Titkárságon jelezni szíveskedjenek.


FELHÍVÁS
az 1982. évi TAGDÍJAK BEFIZETÉSÉRE

Kérjük kedves Tagtársainkat, hogy 1982. évi tagdíjaikat a mellékelt csekklapon befizetni szíveskedjenek.
Kérjük a befizetéskor a csekken olvashatóan feltüntetni a küldő nevét, címét és kutatócsoportjának nevét, vagy azt, hogy egyéni tag.
1982. évi tagdíj:
Felnőtt tagoknak 150.- Ft
Ifjúsági, katona és nyugdíjas tagoknak 60.- Ft
Titkárság


MEGJELENT!

LÓCZY-BARLANG

Tájak Korok Múzeumok kiadványsorozat. Írta Dr. Kessler Hubert, a fényképeket készítette Borzsák Péter és Prágai Albert. Kapható a Társulat Titkárságán. Ára: 8 Ft.


BARADLA-BARLANG

Tájak Korok Múzeumok kiadványsorozat. Írta Hazslinszky Tamás, a fényképeket készítette Borzsák Péter és Prágai Albert. Kapható a Társulat Titkárságán. Ára: 8 Ft.


Ugyancsak kapható a Titkárságon az 1978-ban megjelent MAGYARORSZÁG IDEGENFORGALMI BARLANGJAI című, színes képekkel illusztrált prospektus. Ára: 15 Ft.


Nemzetközi Karszthasznosítási Konferencia
Bari, 1982.

A II. Nemzetközi Karszthasznosítási Konferencia 1982. május 20-21-22-én kerül megrendezésre az olaszországi Bariban.
Témák a következők:
1. téma
a/ genetikai folyamatok, karsztmorfológia, szpeleológia
b/ neotektonika és szeizmikus tevékenység karsztterületeken
2. téma
a/ kutatási módszerek, terepkutatás
b/ térképezési eljárás: kartográfia
3. téma
a/ kultúrmérnöki tevékenység: nukleáris erőművek, védőgátak stb.
b/ vízkészletek és karsztvízszintvédelem
c/ természetes és mesterséges üregekben való megőrzés vagy elidegenítés
4. téma
a/ parkok
b/ urbanisztikai és ipari települések
A konferencia körlevele a Társulat Titkárságán megtekinthető.