MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT
M E G H Í V Ó

 

1978. június hó

MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
78-3260 MTESZ Házinyomda, Bp.
Készült: 950 példányban


Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2006-ban.


A füzet tartalmazza a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat havi előadásait, valamint közérdekű közleményeit.

A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
XXIII. ORSZÁGOS VÁNDORGYŰLÉSE
PILIS-HEGYSÉG

1978. június 17-18.

PROGRAM:

1978. június 17. szombat
10.00 óra A BARLANGFELTÁRÁS MŰSZAKI FELTÉTELEI
HLAVÁCS LÁSZLÓ: Anyagmozgatás a feltáró kutatásban
BALOGH ISTVÁN: Önműködős átakasztó szerkezet /ördöngős szerkezet/
SZABÓ JÁNOS: Járattágító vésés
GÁDOROS MIKLÓS: Barlangi ácsolatok
KÉRDŐ PÉTER: Hírközlés és energiaellátás a feltáró kutatásban
KALINOVITS SÁNDOR: Búvárok a feltárás szolgálatában
14.00 óra Szakelőadások a Pilisről
15.00 óra A Pilis-hegységben kutató csoportok beszámolói /15-15 perc)
16.30 óra Csoportbeszámolók /5-5 perc/
20.00 óra Tábortűz
Barlangverseny

1978. június 18. szombat
Tanulmányutak:
a. Felszíni túrák
1. A Pilis csoport barlangjaihoz
2. Hosszúhegy-Kevélyek
3. Vaskapu-Pilis-barlang-Szoplaki-Ördöglyuk
b. Barlangi túrák
1. Szoplaki-Ördöglyuk-Pilis-barlang
2. Legény- és Leány-barlangok
3. Hosszúhegyi Háromlyukú-zsomboly
4. Pilisnyergi-víznyelő

Általános tudnivalók
A rendezvény helye: PILISSZENTKERESZT Általános iskola
Szállás: Sátorverési lehetőség a község sportpályáján, saját sátorban.
Étkezés: hozott élelmiszerekből, saját ellátás. Az esti tábortűznél rendezett szalonnasütéshez anyagot biztosítunk.
Megközelítés:
1. Budapest, Batthyány térről távolsági autóbusszal, /Bp-Pomáz-Dobogókő/
2. Budapest, Batthyány térről HÉV-vel Pomáz-ig onnan autóbusszal
3. Személyautóval
Részvételi díj: 30.-Ft, amely a helyszíni jelentkezéskor fizetendő.

HÍRKÁRTYA

Kérünk minden MKBT tagot, de elsősorban a kutatásvezetőket, hogy a minden műsorfüzetben megjelenő "Hírkártyán" a jelentős és közérdekű eredményeikről rövid, legfeljebb 10 soros tudósítást adjanak.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a műsorfüzet nyomdába adási határideje minden hónap 5-e, így technikai okokból csak az adott hónap 25-ig leadott hírek kerülhetnek a következő havi műsorfüzetbe.
Amennyiben a híranyaghoz rajz is tartozik /pl. új barlang, vagy új feltárás helyszínrajza, térképe/, azt kizárólag nyomdai kivitelezésre alkalmas minőségű, maximum 12x17 cm-es pauszrajzon küldjék be.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a híranyag beküldőjének nevét csak kezdőbetűkkel jelöljük, de a hír hitelességéért felelős. A Társulat fenntartja magának a jogot, hogy a nem megfelelően elkészített, vagy nem közérdekű híranyagot nem közli le.
A "Hírkártyát" a Társulat titkárságára 1055. Budapest, Kossuth L. tér 6-8. Magyar Karszt és Barlangkutató Társulat címére kérjük visszaküldeni.


MEGHÍVÓ
BARLANGI ŐSLÉNYTANI ÁSATÁSRA

A Magyar Állami Földtani Intézet és a Heves Megyei Múzeumok Igazgatósága ez évben is közös ásatást szervez az UPPONYI HORVÁTI-LIK-ban /Bükk, Ózd mellett/
Az ásatás során további feltárásra kerül a kis barlang üledéke, amely rendkívül gazdag csont és csigamaradványokban. Az ásatáson barlangi üledékgyűjtés, szállítás, iszapolás és válogatás történik. Korlátozott számban várjuk azon barlangkutatók, vagy csoportok részvételét, akiket az ásatás érdekel, s 1978. július 2-15. között az ásatáson munkát vállalnának.
Akiket az ásatás érdekel, kérem, hogy a mellékelt jelentkezési lapon 1978. június 4-ig szándékát jelezze Dr. Kordos Lászlónak /1143. Bp. Népstadion u. 14. Telefon: 835-111./

FELHÍVÁS

Az OKTVH Barlangtani Intézete levélben értesítette a Társulatot, hogy az égerszögi Szabadság-barlangot kezelő Ferencvárosi Természetbarát Sportkör Barlangkutató Szakosztályának jelentése szerint a barlang különösen szép, ritka képződményeiben a megnövekedett látogatóforgalom károkat okozott. Szándékos rongálás, cseppkőgyűjtés nyoma is látható.
A barlang szűk járatmérete és igen dús képződményei miatt az elővigyázatos és jószándékú túrázás is károkat okoz.
Ezért a barlang látogatását az Intézet csak kutatás, tudományos megfigyelés, adatgyűjtés, dokumentáció céljából engedélyezi.
Kivételes esetben a Társulat minősített kutatói a barlang gondnokával, a kezelő csoport vezetőivel vagy ezek írásos megbízása alapján a helyi kutatásvezetőkkel látogathatják a barlangot.

HÍREK

Leselejtezett ejtőernyős hevederek igényelhetők egyesületek számára, 50,-Ft/db egységáron. A megrendelést a következő címre kell küldeni: MHSZ Anyagi Osztály Oláh László et. Bp. V., Beloiannisz u. 16.
K. I.

Az NME TDK KHSZCS barlangkutatói hétvégi bejárás során újabb, mintegy 300 m hosszú szakaszt tártak fel a Bükk-hegységben levő Fekete-bg.-ban. Az új szakasz az Ember-terem felett található, neve Felső-Labirintus. A megfigyelések szerint az Ember-teremnek központi vízgyűjtő szerepe van, igen sok patakmeder fut itt össze. E járatszakaszok igen sok diabáz és agyagpala törmeléket hordtak össze. A barlangban ezen a területen találhatók a legszebb cseppköves szakaszok. Az igen bonyolult labirintusszerű szakasz teljes bejárása még nem történt meg, a térképezési munkák folyamatban vannak. Újabb szakaszok feltárása várható.
O. J.

A miskolci TDK csoport tavasszal tovább folytatta a Fekete-barlangnak és felszínének komplex geológiai, geofizikai, hidrológiai felmérését. A legutóbbi geofizikai elektromos mélységszondázások /VESZ/ eredményeként lehetségessé vált a barlang vízgyűjtő területén az alacsony és a magas fajlagos ellenállású képződmények /pl.: anyag és mészkő/ mélybeli elkülönítése. Az ábra a felszín alatt 27 m mélyen elhelyezkedő képződmények látszólagos fajlagos ellenállását mutatja. Az értékek Ω m-ben értendők.
L. T.

 

 

A Kőbányai Barlangkutató és Hegymászó Szakosztály átadta a Szabó József Geológiai Szakközépiskolának elődjük, a Szabó József Geológiai Technikum Barlangkutató Csoportjának 1966. szeptember 15- 1971. április 18 között vezetett kutatási naplóját.
A több tucat fotóval, aktuális újság és képkivágásokkal, munkatervekkel ellátott, 140 oldalon vezetett napló a Technikum Barlangkutató Csoportjának hajdani vezetője, néhai Józsa László tanár hagyatékából került Lendvay Ákoshoz, a kőbányai kutatók vezetőjéhez még 1974-ben. Az 1974-óta őrzött naplót most eljuttatták a tatabányai utódoknak.
L. Á.

A Nyitrai Pedagógiai Főiskola és a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola TDK kapcsolatainak keretében 1978. április 27-én Nyitrán a Barlangok elméleti feltárása csúsztatásos korreláció segítségével címmel előadás hangzott el.
M. G.

A Marcel Loubens Barlangkutató Szakcsoport 1978. április 16-án felmérte a Bükk-hegységben a Lustavölgyi-zsombolyt. Jelenlegi mélysége -33,8 m, vetületi hossza 14,2 m. A barlang térképét a csoport 1978. évi jelentése fogja tartalmazni.
L. L.

A Cholnoky Jenő Barlangkutató Csoport 1978. évi táborát június 10 - június 17. között tartja Hárskúton. /Bakony/

HELYESBÍTÉS

Az 1978. május havi meghívófüzetben, "Magyarország legmélyebb és leghosszabb barlangjai" összeállításban a 22. oldalon az Alba Regia-barlang tévesen a Bükkben szerepel, helyesen a Bakony írandó.
A lista megjelenése óta több bejelentés érkezett, amelyekben további barlangok adataira hívták fel a figyelmet. Ezeket most pótlólag közöljük azzal a megjegyzéssel, hogy a végleges listába ellenőrzésük után kerülnek be.
Mélységi adatok:
Jura-zsomboly 52,1 m Gerecse /Juhász M./
Búbánat-zsomboly kb. 51 m Aggteleki-karszt /Lukács L./
Banán-zsomboly 54 m Aggteleki-karszt /Lukács L./
Tektonik-zsomboly 76 m Aggteleki-karszt /Lukács L./
404-es sz.-barlang 110 m Aggteleki-karszt /Lukács L./
Szabó-pallagi-zs. 130 m Aggteleki-karszt /Lukács L./
Hosszúság adatok:
Budai Vár-barlang kb. 10000 m Budai-hg. /Barátosi J./
Meteor-barlang 500 m Aggteleki-karszt /Lukács L./
404-es sz.-barlang 350 m Aggteleki-karszt /Lukács L./
K. L.