Lépő
 
    A lépőhurok 6-7 mm átmérőjű kötélgyűrűből vagy 25-30 mm széles hevederből készül, többféle kialakításban (30. ábra). A lépő használatával a láb munkája kerül előtérbe, ami igen előnyös, hiszen, a kezek mentesülnek a fárasztó húzó és tartó munka alól. Ennek mértéke az egyes technikáknál más és más, azonban abban minden kötéltechnikai típus egyező képet mutat, hogy a kezek munkáját igyekszik a minimumra redukálni, illetve a haladáshoz szükséges emeléseket teljes mértékben a lábra terhelni.
 
A legcélszerűbb az egyhurkos modell, mivel szabadon lógó kötélen felfele haladva mindkét lábunkat egyformán fárasztjuk. A kötelet a lábfejeink kötött vezetjük, így azokat összeszorítva megfeszíthetjük a mászógép alatt lévő kötéldarabot, megakadályozva a bosszantó kötélhurok képződést. Ha már hosszabb kötéldarab lóg alattunk, annak súlya függőleges helyzetbe húz vissza, így karunk mentesül a terheléstől, és a holtjáték is csökken. Falhoz érve egyik lábunkat kiakasztjuk a hurokból, így ezzel el tudjuk magunkat tolni a faltól, s így nem simulunk a falra.
A lépőt 25-30 mm széles hevederből magunk készítjük. A hurok alsó részére, amit taposunk, célszerű egy újabb hevederdarabot varrni, vagy egy csőhevedert ráhúzni a kopásállóság, és a merevítés miatt. Amennyiben ez az alsó rész túl puha, akkor súlyunk hatására a külső lábélünket két oldalról nagyon összeszorítja a hurok, mely hosszabb távon nagyon fájdalmas lehet. Az alsó hurkot kb. a térd alatt 5 cm-re varrjuk-kössük össze. A nagyobb hurokba nehéz belelelépni-kilépni, a kisebb méret esetén a külső lábélünket vágja a hurok. Az egész lépőszár hosszát úgy állítjuk be, hogy két lábbal beleállunk, és a Poignée karabinerébe akasztjuk a felső hurkot. A Poignée-nek a Crolltól 1-2 cm-re kell lennie (így a legkevesebb a holtjáték). Beszabályozás után megköthetjük a hurkot, persze figyelve arra, hogy eleinte a csomó is kissé megnyúlik. Csomóval macerás a megfelelő hossz beállítása, ezért inkább műanyag cérnával, ami nem rothad el hosszabb idő alatt sem (Dewlon 40-es, amit cipőkellékes boltban vehetünk) varrjuk össze, vagy használjunk a heveder méretéhez illeszkedő fűzhető csatot. Utóbbinak további előnye, hogy a lépőszár hosszát szabadon változtathatjuk, így akár más is használhatja.

 
 
 
 
Külnféle kialakításo lépőszárak
 
 
Mi a szerepe a lépőszárnak? 
Milyen hosszú legyen a lépőszár?
 
 
 
Varrott hurok csatos hosszbeállítóval
 
Petzl lépő