vissza
Kantár
 
   A barlangász alapvető biztosító eszköze, mellyel aknák megközelítésénél, és kötélen való közlekedésnél biztosítja magát. Egy rövidebb és egy hosszabb szárból áll, amelyeket egy 2,5 m hosszú, 9 mm átmérőjű dinamikus kötélből célszerű megkötni a beleeséskor keletkező nagy rántások elvisesése érdekében. A kantárhoz szervesen kapcsolódnak a szárak végén levő karabinerek, amelyek lehetőleg asszimetrikus alakúak, 2200 kp terhelhetőségű legyenek. A rövid kantárba a könnyebb kezelhetőség és a sok használat miatt zár nélkülit, a hosszú kantárba expressz- vagy bajonettzáras karabinert érdemes használni. 
    A hosszabb szár a mászógépünkhöz csatlakozik, a rövidebb szárral, különböző helyzetekben biztosíthatjuk magunkat. Ha másik kötélre, vagy kikötési pontra szerelünk át, az egyik kantárt csak akkor akasszuk ki, amikor a másikat már átakasztottuk, így mindig biztosítva leszünk (kétpontos-biztosítás elmélete).
 
Kantárszárak felváltva használva
Kantárszárak különböző rögzítése a maillonhoz
 
 
   Kantárunkat megvásárolhatjuk készen, vagy magunk készítjük el (ajánlott). A felszerelésünk kialakításától és a testmagasságunktól függően 2,5 m hosszú, 9 mm átmérőjű dinamikus kötélből célszerű megkötni pereccsomókkal. A központi karabinerre (centrálkarabiner, maillon rapid ) vagy kis hurkú pereccsomóval (B.), vagy hurokszerűen (A.) rögzíthetjük. A második megoldással megakadályozhatjuk a hurok maillonon való csúszkálását, és növeljük élettartamát. 
 
A kantár hosszának beszabályozása:  
   A hosszabb szár, melybe a mászógép kerül csak olyan hosszú legyen, hogy a benne lógó barlangász a gépet még le tudja szedni a kötélről (7-8 ábra). 
   A rövid szár olyan hosszú legyen, hogy felfele haladva a kötélen a nittnél be tudjuk akasztani a kantárt a nitt karabinerébe a Poignée és a Croll fölött. 
A kantár megkötésekor figyelembe kell venni a csomók behúzódását is, mely csak néhányszori használat után áll be véglegesre.
 
 
Hurkos rögzítés
 
 
 
Készen vásárolt energiaelnyelő kantárak
karabiner rögzítőkkel.
Hosszú kantár, és a túlhosszú szár
Rövid kantár ideális hossza
 
   Kötélgyűrűt NEM szabad alkalmazni kantárnak, mert beleesés esetén nem nyúlik annyira mint az egyszál kötél, ezért nagyobb rántás éri a barlangász testét és a kikötést (20. ábra). 
    Heveder sem felel meg mivel nem nyeli el kellően az energiát, és nagyon sérülékeny, kivétel a speciálisan erre gyártott energiaelnyelő típus. 

   A karabinerek kiegészíthetők rögzítő gyűrűvel, "okosítóval", amely nem engedi a karabinert elfordulni, és így mindig kezünk ügyében lesz. Leginkább kerékpárbelsőből vágott gumigyűrűt használunk, esetleg szigetelőszalaggal tekerhetjük körbe a hurkot, amely így a csomót is védi a kidörzsölődéstől.

 
 Házilagos okosító
Kerékpárbelsőből készített okosító
    Kantárunk a használat során megsérülhet, vagy fokozatosan elkophat.
Még idejében cseréljük, hiszen esetlegesen nagy terhelést kell elviselnie,
és gyakran csak egyedül ez az önnálló rögzítési pontunk

 
 
 
Milyen kötélből készíthetjük el a kantárunkat? 
Milyen csomókat használunk kantárunk megkötéséhez? 
Milyen hosszúak legyenek a kantár szárai? 
 
vissza