Ponorna Priepast


Mélység: 135 m

GPS:


A kevéssé ismert és látogatott barlang bejárata 495 méter tengerszintfeletti magasságban mintegy 2 kilométer távolságra található Silická Brezová községtől. Mi (a MAFC Barlangkutató Csoport) még soha nem hallottunk róla, a frissen vásárolt Szlovák Karszt térképünkön szereplő barlang listán figyeltünk fel rá a térségben jelentősnek számító 135 méteres mélysége miatt. A térkép néhány soros ismertetője szerint a barlang már 1955 óta ismert, a legjelentősebb kutatások 1979 és 82 között történtek. 
Megközelítése legcélszerűbb a faluba vezető műútról a Kamenec (584 m) alatt fekvő völgybe vezető szekérúton. A széles völgy alján a szekérút elágazik, itt a jobboldali ágat követve a fiatalos fenyves mellett a völgyben felfelé haladunk majd jobbra kanyarodva egy töbörsort érünk el. Ennek egyik jól fejlett tagjának az alján található a víznyelő bejárata, amely azonban csak időszakosan, nagy csapadék esetén aktív. A víznyelős töbör mellett közvetlenül a bozót kellős közepén egy nagy méretű, vasból készült kerékpárok megtámasztására használható állvány található - eredetét és funkcióját még találgatni sem lehet.

 

 

A bejárat

 

A kötelet a bejáratnál a meredek földes lejtővel induló aknával szemben álló két kőtuskó egyikéhez köthetjük, majd néhány métert ereszkedve egy meredeken lejtő, magas hasadékjáratban mászhatunk tovább lefelé. Ez hamarosan lealacsonyodik, és egy kis szűkületen átbújva az első aknához érünk. Itt egy nitt is található. Az akna 7-8 méter mély lefelé tágul, az alján két kis omladékos tereplépcső után egy 5 méter mély letörés. Itt természetes kikötési pont található. Ezt egy enyhén lejtő, egyre magasodó folyosó követi, ahol néhány szép állócseppkő és a főtén oldásformák figyelhetőek meg. A járat végén ottjártunkkor egy 20-25 méter hosszú összetekert gumicső feküdt, előre jelezvén a végponti szifon létét. Az itt található omladékos letörést a tetején elhaladva mellőzük (kötélhíd) majd a járat legvégén ereszkedünk csak le mintegy 5-6 métert. Innen egy kicsit megváltozik a barlang jellege, a járat meredek 60-70 fokos lejtéssel ereszkedik lefelé. Ez a rész lemászható, azonban elég csúszós ezért kellő elővigyázatosság szükséges. 

 

Ez a "rámpa" egy omladékkal több szintre osztott terembe torkollik, ahol egy 5 méteres kis lemászást a falba vert vas pöckökkel tettek járhatóvá a barlang hajdani kutatói. Az omladékban lefelé haladva érjük el a barlang legnagyobb aknáját: a mintegy 30 méter mély függőleges hasadék csak a legalján szélesedik teremmé, majd még egy tovább rövid ereszkedés után egy kúszójárat következik. Ennek vége egy jó lépésekkel és fogásokkal rendelkező 6 méter mély letörés, amelyben lemászva utunkhoz egy gyér vízfolyás csatlakozik. Az egyre magasodó járat egy nagy terembe vezet, amelynek átellenső oldalán egy szép cseppkőlefolyás látható. A járat a terem alján balra fordul, majd kisvártatva egy betonból készült gáthoz jutunk. Innen 10-15 méter alacsony járat vezet a végponti terembe, amelyből egy lapos szifonjárat indul, vízzel kitöltve (Nyerges Miklós).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A végpont előtti gát

 

... és a hozzá tartozó csővek