Jászói-barlang - Jasovska Jaskyna
Mélység: 55 m
Hosszúság: 2811 m
A barlang a Jászói-szikla délkeleti lejtőjén, a Jászói-síkság északkeleti nyúlványában, Jászó község felett terül el. A barlangot - Szlovákiában elsőként - a jászói premontrei rend tette hozzáférhetővé a nyilvánosság számára már 1846-ban, részben a már addig ismert területtel kb. 250 m hosszúságban. 1923-1925 között egy önkéntes esoport kutatásokba kezdett J. Zikmund mérnök vezetésével, mellyel új fejezet kezdődött a barlang történetében. Új területeket fedeztek fel nagyon értékes történelmi és régészeti leletekkel. Az újonnan felfedezett területeket a már beépített villanyvilágítással 1924-ben nyitották meg. A barlang egész hossza 2 800 m, és ebből 980 métert tettek hozzáférhetóvé a nyilvánosság számára.
A barlang ismert volt már az őskőkorban (paleolit) is, melyről a talált kőszerszámok tanúskodnak. Lakott volt az újkorban (neolitban), amit a bükkerdőben talált kerámiacserepek bizonyítanak, továbbá a bronz- és a vaskorban, melyről a halstatti és La Téne-i kerámiák árulkodnak. Ezeket a római, a szláv és a középkorban is használták.
A középtriász világos és sötét mészkövekben a barlangot a Bódva és Tapolca folyók felszín alatti vizei vájták ki. Jellemző a függáleges tagoltsága és a Bódva folyó fokozatos mélyülése, melynek hatására öt, kéményekkel összekapcsolt barlangszint jött létre. Ezeken kívül számos evorziós mélyedés és mennyezetes meder található itt, gyakran cseppkővel és szinteritfelülettel díszítve. A barlang régebbi föld alatti részeit gazdagon díszítik a sztalagmitok, sztalaktitok, a cseppkőoszlopok, és a különféle alakú és színű hatalmas pagodák.
A barlang legrégibb része a Régi-terem ( 60 m hosszú, 30 m széles és 10 m magas ), melyben egy hatalmas 6 m magas cseppkőoszlop található, az aljának átmérője 8 m kerülete pedig 28 m. Legérdekesebb a Denevérek terme. Télen ugyanis a denevérek hajléka szokott lenni. Szlovákiában 24 különféle denevér él, és a legutolsó felmérések szerint a barlangban ebből 12 fajta található. Figyelemre méltó a többi helyiség is, mint például az Ebédlő, ahonnan a barlang eredeti bejárata nyílt, és a Repaszky-terem mely a mai bejárati folyosó része, s a Régi-terembe vezet. Érdekes a Huszita-teremben található zsíros széndarabbal írt történelmi felirat is. Német gótikus írással íródott, és Brandeisi Giskra Jánosnak az 1452-es Losonc melletti csatában Hunyadi János felett aratott győzelméről számol be.
A barlang relatív páratartalma, mely 98% körül forog, és a rendkívül tiszta levegő ideális feltételeket biztosít a különféle allergiás és asztmás betegségek gyógyítására, főleg a gyerekek esetében. Ezért a barlang térségeiben speleoterápiás gyógyítást végeznek.
A barlang nemcsak természeti szépségével tűnik ki, hanem az értékes történelmi, régészeti és őslénytani leleteivel is, mint néma tanúja az emberiség fejlődésének az őskortól a középkorig.