Eszterhás István: Az MKBT Vulkánszpeleológiai Kollektívájának 1993. ÉVI MUNKATERVÉBEN FOGLALTAK VÉGREHAJTÁSÁNAK ÉRTÉKELÉSE
1./ A már korábban átvizsgált nemkarsztos barlangvidékeken végzett kiegészítő kutatásaink során feldolgoztunk a Kovácsi-hegyen két újabb bazaltbarlangot. Kirándulásokat tettünk a Szentgyörgy-hegyre, Fekete-hegyre, Bondoró-hegyre klimatológiai és hidrológiai vizsgálatok végett, valamint meglátogattuk a Budaligeti-bazaltbarlangot.
- A karsztos területek közül feldolgoztuk a kádártai Geleméri-fennsík és Hajmáskér környékének barlangjait, hidrológiai viszonyait. Résztvettünk a Veszprémi Egyetem Barlangkutató Csoportjának Csatár-hegyi-barlangban végzett újrafeltárási munkáiban.
- Jelenlegi ismereteink szerint Magyarország nemkarsztos barlangjainak száma: 520.
2./ A témához kapcsolódó kőzet- és ásványgyűjtések során elsősorban a Tokaji-hegységben, a Bakonyban, a Medves - Ajnácskői-hegységben gyűjtöttünk mintákat.
3./ Elkészült a Kovácsi-hegy természeti értékeit, köztük barlangjait is bemutató videofilm, valamint a IX. Vulkánszpeleológiai Tábor tevékenységéről, a Tokaji-hegység újabb barlangjairól szóló videokazetta. Videofilmre került az erdőbényei Arany-barlang újrafeltárása.
4./ A tervezett időben megrendeztük a IX. Vulkánszpeleológiai Tábort a Tokaji-hegységben. A tábor tevékenységében 58-an vettek részt, így valószínűleg a legnépesebb barlangkutató tábor volt 1993-ban. A kataszterező munka során újabb 89 barlangot dolgoztunk fel. A Tokaji-hegység ismert barlangjainak száma így már 211-re emelkedett, melyeknek együttes hossza meghaladja az 1200 m-t. Különösen figyelmet érdemlő az Arany-barlang újrafeltárása, az igen látványos Gradual-barlang, a Galériás-hasadékbarlang és a Nehéz-átjáróbarlang megtalálása, valamint a sárospataki Felső-barlang megismerése. Az eddig megtalált barlangok többsége három falu határában koncentrálódnak /Regéc - 59 drb. barlang; Háromhuta - 52 drb. barlang; Fony - 53 drb. barlang/. Még mindig nem tudtuk átvizsgálni a Tokaji-hegység egészét barlangkereső tevékenységünk során, ezért 1994-ben folytatni kívánjuk itteni barlangkataszterező munkánkat.
5./ Előadással, poszterekkel, videofilmekkel készültünk az 5. Pszeudokarszt Szimpóziumra, de az sajnálatos módon elmaradt - előreláthatólag majd 1994-ben lesz megrendezve.
6./ A vulkanikus barlangok témakörében megjelent néhány felhívás és ismertetés a „Műsorfüzet”-ben. Elkészült négy tanulmány, de csak egy, az Ortenbergi-bazaltbarlang keletkezését bemutató dolgozat került publikálásra német nyelven Frankfurtban. Előadásokra nem nagyon mutatkozott igény az általunk képviselt témakörben, így csak néhány székesfehérvári gimnázium és a nyári természetbúvár táborozáson résztvevő általános iskolások hallgatóságának tartottunk összesen öt vetítettképes ismeretterjesztő előadást.