1. MUNKATERVEK
Eszterhás István: Az MKBT Vulkánszpeleológiai Kollektívájának 1993. évi munkaterve
1./ A korábban már átvizsgált nemkarsztos hazai barlangvidékek kataszterkiegészítő figyelése. Az újonnan fellelt objektumok feldolgozása.
2./ Folytatjuk a kőzet- és ásványgyűjtést a nemkarsztos barlangok környékén, illetve a gyűjtött anyagot rendezzük.
3./ A vulkánikus barlangok témakörében poszterösszeállítások és videofilmek készítése.
4./ A IX. Vulkánszpeleológiai Tábort 1993. július 3-11. között kívánjuk megrendezni a BNP Rostallói Kutatóházánál. A tábor célja a Tokaji-hegység megkezdett barlangkataszterezési tevékenységének folytatása.
5./ Aktívan kívánunk résztvenni Bielsko-Bialában 1993. szeptemberében rendezendő „V. Pszeudokarszt Szimpózium”-on.
6./ Szakmai és népszerűsítő publikációk megjelentetése. Ismeretterjesztő előadások tartása az igények szerint.
Kedves Barátunk!
A Vulkánszpeleológiai Kollektíva 1993. évi kutatási munkatervének egyik programja a minden kutató és érdeklődő számára meghirdetett IX. VULKÁNSZPELEOLÓGIAI TÁBOR.
Célja: A Tokaji-hegység 1992-ben megkezdett barlangkataszterezésének folytatása. Az előző évi tevékenység során felkerestünk és feldolgoztunk 109 barlangot /azonosítottunk 2 megszűnt barlangot és továbbra is csak írásból ismerünk 12 barlangot/. A terepbejárások és térképek áttanulmányozása után az a meglátásunk, hogy még igen sok, eddig ismeretlen barlangra lehet számítani a hegységben. A tábor ideje alatt azonosítani kéne a még meg nem talált, írásokban említett 12 barlangot, át kívánjuk vizsgálni a barlangképződésre optimális helyeket újabb üregeket keresve, továbbá néhány kínálkozó vizsgálatot elvégezni egynéhány barlangban. Lehetőség lesz sziklamászásra és kirándulásra is.
Ideje: 1993. július 3 - 11.
Helye: Regéc, Kemence-völgy, a BNP Rostallói Kutatóháza
Megközelíthető: gépjárművel a legpraktikusabban Sátoraljaújhelyen, Pálházán át Rostallóig aszfaltúton /25 km/; vagy nehezebben és lassabban Tolcsva, Fony, valamint Gönc felől. Tömegközlekedési eszközzel Sátoraljaújhelyig vonattal, innen Pálházáig autóbusszal, Pálházától Rostallóig erdei kisvasúton.
ROSTALLÓ ’93 A IX. Vulkánszpeleológiai Tábor helyszínrajza
Elszállásolás: A Bükki Nemzeti Park Rostallói Kutatóháza mellett saját sátorban, illetve korlátozott számban /kb. 15 fő/ az épületben. A házban rendelkezésre áll melegítő konyha, tusoló, WC, hálózati áram. A ház mellett a már említett sátorozási lehetőség, autóparkolási hely, tűzrakó hely kínálkozik.
Közös felszerelés: engedélyek, mérő és gyűjtő eszközök, kézi szerszámok, mentőláda.
Egyéni felszerelés: Sátor, derékalj, hálózsák, könnyű barlangi öltözet, lámpa, esetleg alpintechnikai felszerelés, tájoló, 2-3 napi élelem, további napokra kosztpénz, kulacs, tisztálkodó szerek, stb.
Beszerzési lehetőség: Kemencepatak /4 km/ vegyesbolt, Pálháza-ipartelep /8 km/ benzinkút, Kishuta /6 km/ vegyesbolt, italozó, Pálháza /10 km/ ABC, több kis szakbolt
Ajánlott térképek: A Zempléni-hegység túristatérképei /északi 1:40000 és déli 1:60000/, kataszteri térképek, légifotók stb.
Táborvezető: Eszterhás István tanár, a karszt- és barlangtudományok szakértője, barlangi kutatásvezető
Kérjük, jelezd részvételi szándékodat és a programba illeszthető további kutatási témáidat.
Isztimér, 1992. november
Jó szerencsét!
Eszterhás István táborvezető