MONTENEGRO – NJEGUSI 2006
A Njegusi-polje térségében található barlangok kutatására szervezett negyedik magyar expedícióra 2006. július 30. – augusztus 18. között került sor. Az utazással együtt három hetes expedíció munkájában összesen 83 fő vett változó időtartamban részt, közöttük 16 szervezet (Adrenalin, Ariadne, Bakonyi Szövetség, Baradla, BEAC, BEBTE, Bekey, Diogenes, FTSK, Guru, Honvéd Auróra, Óbudai SE, Papp Ferenc, Pizolit, Szabó József, Tolerancia) képviselői mellett számos egyéni kutató is.
Az expedíció legnagyobb szabású vállalkozása a Duboki do -284 m mélységben elhelyezkedő szifonja mögötti bivakos búvárfelderítés megvalósítása volt. A be- és kiszerelés, a szifon mögötti bivakkal a telefonkapcsolat kialakítása, a 20-22 bag-nyi szükséges további felszerelések le- és felszállítása erőink jelentős részét lekötötte. Az akció során a három merülőbúvár (Dianovszky Tibor, Szalay Kornél és Zsoldos Péter) három éjszakát töltött a szifon túloldalán. Ezalatt beszerelték a járatokat a tavalyi végpontot jelentő aknáig, ami 75 m-es mélységével a barlang eddigi legmélyebb aknájának bizonyult. Alatta azonban a másnap elvégzett felmérés tanúsága szerint már csak 100 m-t hatolhattak előre: a meanderező, szép színlőszerű kiválásokkal díszített patakos járatot -506 m mélységben újabb szifon zárta le.
A Njegos-barlang kutatására a fentiek mellett a tervezettnél kevesebb energia jutott. A végponti felderítések egy négy napos bivakos akció és egy 17 órás maratoni túra keretében folytak. Ezek eredményeként a barlang hosszát 350 m-rel, mélységét pedig 60 m-rel sikerült növelni; az elért végponton a barlang aktív, szabad járattal folytatódik. Nemcsak a barlang hosszát, de annak vertikális kiterjedését is növelte továbbá az új objektumként a Papp Ferencesek által kutatni kezdett Bubba-barlang, amelyiknek egyik oldalága végül a Njegos DK-i fosszilis folyosójába csatlakozott be. Így a rendszer teljes felmért hossza jelenleg 3,2 km, teljes vertikális kiterjedése pedig 340 m.
A térségben további 18 objektumban történtek felderítő leszállások, ezek többsége azonban legfeljebb 25-30 m mélységűnek bizonyult. Az ennél jelentősebbek közül a poljétól É-ra található Johnny-barlangjában a felderítőknek -54 m mélységet, a hatalmas töbörből nyíló Nyúl likában egy 80 m-es egytagú akna alatt némi bontással -130 m mélységet sikerült elérniük. A poljétől D-re, mintegy 1350 m tszf. magasságban elhelyezkedő Kuk térségében talált Róka-lyukának aknasora kb. -85 m mélységben; az ennek közelében, a helyiek által ugyancsak Duboki do-ként mutatott barlang kb. -80 m mélységben zárult. Nem befejezett viszont ugyanitt a már mások által is kutatott Jeges-barlang felderítése, ahol egy kis szifon leszívásával többszáz méternyi újabb járat tárult fel.
Az idei expedíció figyelemre méltó tanulsága volt az augusztus 13-án délután lehullott 65 mm csapadék hatása, ami 3-4 óra leforgása alatt elérve úgy a Duboki do mint a Njegos-barlang mélyzónáját, komoly vízbetörést eredményezett s több órára megakadályozta az éppen ott tartózkodók számára a beépített kötelek használatát.
Szponzoraink támogatását (Frédi – 100 m2-es sátorponyva; MKBT – fúrógép, kötél; Speleo Junior Sportbolt – 40 kg karbid, 1 bag; TvH Barlangtani és Földtani Osztály – fúrógép, mérőeszközök), valamint az expedíció minden résztvevőjének munkáját és hozzájárulását a közös felszerelésekhez ezúton ismét megköszönve:
Kiss Attila – Takácsné Bolner Katalin