A só hatása a Rózsadomb alatti karsztbarlangokra

2003-01-20 14:00 Infó rádió

Riporter Fehérvári Petra

 

  Mv.: - A Fővárosi Közterület-fenntartó RT szakemberei szerint a só csak csekély mértékben rongálja a Rózsadomb alatti karsztbarlangokat. Az utakat só és homok keverékével szórják mert ennek a keveréknek az előállítása olcsóbb mint más anyagoké.

  R.: - Valóban sóval szórják-e a budapesti Rózsadomb területeit, a Rózsadomb utcáit?

  Koltainé Dr. Pfeifer Zsuzsa Környezetvédelmi Osztály vezetője: - Komplex síkosságmentesítő technológiája van a Közterület-fenntartó  Rt.-nek amely részint mechanikai védelemből áll, részint vegyszeres síkosságmentesítésből. A mechanikai védelem az azt jelenti, hogy  ekével megtisztítjuk a havas, jeges területet majd utána vegyszeres olvasztást végzünk. A vegyszer nem más mint nátriumklorid és  homok keveréke. Tehát nem tiszta sóval történik a vegyszeres síkosságmentesítés, hanem só és homok keverékével.

  R.: - Szakemberek folyamatosan figyelik a Rózsadomb alatt húzódó barlangrendszert és megállapításaik szerint nagymértékben roncsolódnak a bejutó szennyező anyagok miatt a barlangok. Ebből az okból kifolyólag vajon a Fővárosi Közterület-fenntartó RT tervezi-e,  hogy más anyaggal szórja majd a Rózsadomb területeit?

  Koltainé Dr. Pfeifer Zsuzsa: - A Közterület-fenntartó RT sok-sok éve különböző anyagokkal végzett vizsgálatokat amelyek részint  kloridtartalmú, részint nem kloridtartalmú anyagok voltak. Minden vegyszernek van valamiféle kedvezőtlen környezeti hatása. Azt kell  mondjam, hogy a hegyvidéki területeken a síkosságmentesítés vegyszeres technológiájának alkalmazása sokkal inkább megkövetelt mint a sík területeken mivel sokkal nehezebbek a közlekedési viszonyok. A rózsadombi területeken kizárólagosan a tömegközlekedési útvonalakon történik vegyszeres síkosságmentesítés. Én azt gondolom, hogy nagyon sok statikai problémát okoz, hallottam róla a barlangrendszer, ezek azonban geológiai problémák amihez lehet, hogy egy icipici részben hozzájárul a kedvezőtlen hatáshoz a  vegyszer, azonban vélhetően nem ez az eredete itt a barlangrendszer problémáinak, illetve a statikai problémáknak.