Menekültek a barlangokban

 

(Magyar Hirlap 2003-06-25)

Az egész világ felháborodott, amikor a tálibok lerombolták a híres bamijani Buddha-szobrokat Afganisztánban. A völgy a szobrok nélkül is páratlan kultúrtörténeti értékeket rejt, de ezek most szintén veszélybe kerültek. Ezúttal nem szándékos rongálásról van szó: a helybeliek egyszerûen szükségből költöztek be azokba a barlangokba, ahol egykor buddhista szerzetesek éltek.

Ez az afgán kislány is a korábban szentélyekként mûködô, páratlan kulturális értékû bamijani barlangok egyikében lelt menedéket - fotó: reuters

 

Zakia, a középkorú afgán nő nyolc gyermekét neveli. A család a Bamijan-völgy homokkő falába vájt barlangjainak egyikében húzta meg magát. A falakat páratlan értékû, a VIII. századból származó buddhista freskók díszítik, de Zakiát ez nem foglalkoztatja: főznie kell. A tûz miatt korom borítja be fokozatosan a barlang falát, tönkretéve a freskókat.
Zakia esete nem egyedülálló. Ezekben az üregekben egész kolónia él már hosszú idő óta, olyan földönfutók, akik nem leltek máshol otthonra. Egy részüket csak az év bizonyos szakaszaiban használják. Ilyenkor nomádok költöznek ide, de néhány hónap múlva továbbállnak.
A barlangrendszer és a freskók megmentésére egyelőre nincsenek határozott tervek. Bár a térségben több nyugati segélyszervezet is mûködik, az ott lakók problémáját máig nem sikerült megoldani.
A legnagyobb gond persze a lakáshiány: egyszerûen nincs hova menniük a földönfutóknak, ugyanakkor – mivel képesek önállóan gondoskodni magukról és kétségkívül fedél is van a fejük fölött – nem számítanak menekülteknek sem.
Bár készültek már tervek új lakások építésére, ezek egyelőre csak papíron léteznek. Nagy gondot jelent, hogy a völgyben már nincs szabad hely, az azt körülvevő terület pedig teljesen sivár és terméketlen, oda senki nem költözne szívesen. A barlanglakó közösség vezetője szerint az új lakások reményében sokan talán hajlandók lennének elhagyni a barlangokat, de az embereket még senki nem kérdezte meg. Sőt a tervvel egyelőre éppen az ellenkező hatást sikerült elérni: az új lakások ígérete miatt több helybeli inkább lerombolta eddigi lakóhelyét, és beköltözött a barlangokba, ahol most többen vannak, mint valaha. A még üresen álló barlangokat ezért kerítéssel védik azóta az illegális behatolóktól, de sokszor ez sem hoz megoldást. Az évszázadok óta errefelé vándorló nomádoknak ugyanis nagyon nehéz lesz megmagyarázni, hogy a jövőben nem használhatják majd a barlangokat, ahol már nagyapáik is menedéket találtak.

Reuters