Barlangok kritikus helyzetbenAz eső tovább rongálta a budai rendszert |
Ötvenkétmillió forint állami támogatás kellene a Várbarlang legfontosabb problémáinak felszámolására, s mielőbb rendezni kell a vagyonkezelői jogviszonyt is, mivel az I. kerület úgy áldozott évente milliókat a veszélyelhárításra, hogy közben nem kezelője a 18 ezer négyzetméternyi üregrendszernek - mondta Nagy Gábor Tamás budavári polgármester.
Az esős időjárás újabb károkat okozott a barlangokban. A Szent György téren például júniusban beszakadt a kövezet egy teherautó alatt, a Bécsi kapu téren pedig az ideiglenes fa tartószerkezetek károsodtak, a nedves, párás környezetben tönkrementek, több helyen öszszedőltek. Ez utóbbi helyszín a Vár egyik legveszélyeztetettebb területe, 2000 óta itt már több barlangleszakadás is történt. A vizsgálatok szerint mintegy 120 méter hosszú barlangrendszer húzódik a Bécsi kapu tér alatt, melynek harminc százaléka még ismeretlen állapotú.
A Táncsics Mihály utcán már 1994 óta nincs átmenő autóközlekedés a beszakadásveszély miatt. Az elmúlt évek feltárásai valószínűsítik, hogy az üregek az egész utca alatt végighúzódnak. Az Országház utca alatti járatokban jelenleg áll a víz, mert nem működik a kilencvenes években telepített szivatytyútelep, mely a rétegvizek eltávolítására szolgált.
Első lépésben a felsorolt legveszélyeztetettebb területeket kellene feltárni és biztosítani, ehhez ötvenkétmillió forint kell. Különben veszélybe kerülhet az épületállomány is. A polgármester elmondta, tisztában van azzal, hogy a barlangok gazdájának, a KVI-nek erre most nincs pénze, de az is megnyugtató volna, ha a következő évi költségvetésbe önálló tételként bekerülne ez az összeg. Ebben az esetben a pénzt meghiteleznék.
Eddig 1992 óta közel háromszázmillió forintot áldoztak a kerület kasszájából veszélyelhárításra, s ehhez tizenhárom év alatt pályázaton nyertek összesen 464 milliót. Az utóbbi években csak harmadakkora összegeket kaptak, mint a kezdet kezdetén: 2002-2003-ban például csak 21 milliót, míg maguk 32 milliót áldoztak az ügyre. A Bécsi kapu téri és a Dísz téri beszakadások elhárítása ötmillió forintjukba került, máig nem térítették meg nekik ezt a költséget.
A legnagyobb baj az, hogy nem készült átfogó felmérés, amelyből megállapítható volna az egyes üregek mérete, felszíni építményekkel való kapcsolata. E felmérésre és a veszélyelhárításra évről évre önálló tételt kellene beállítani a költségvetésben, s mielőbb tisztázni kell a vagyonkezelői jogot. Úgy tűnik, a KVI új vezetése megértette a budaváriak problémáját, felvette a kapcsolatot a minisztériumokkal, s lehetőség látszik az üregrendszer egységes kezelésbe adására is.