KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÁSI TÁJÉKOZTATÓ

1973 4.


Belső használatra!
Kiadja: MTESZ Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
74/7049 MTESZ Házinyomda, Budapest
Készült: 850 példányban


Az elektronikus változatot dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2005-ben.


T A R T A L O M

TÁRSULATI ÉLET

Elnökségi ülés - 1973. május 17. /D. GY./
Választmányi ülés - 1973. május 17. /D. GY./
Elnökségi ülés - 1973. május 29. /D. GY. /
Barlangbiológiai Szakbizottság ülése - 1973. június 7. /D. GY. /
Évkönyv Szerkesztőbizottságának ülése - 1973. június 18. /D. GY./
Titkári ülés - 1973. június 19. /D. GY./
Karszt- és Barlangkutató Találkozó Tatabányán - 1973. június 23-24. /Dr. Böcker Tivadar/

JELENTÉSEK
A Borsodi Területi Osztály közleményei:
Csipkéskuti karsztvíz-összefüggésvizsgálatok
István-lápai karsztvíz-összefüggésvizsgálatok
Borsodi Műszaki Hetek /F. Tóth Géza/

Balázs Dénes: 7. beszámoló az ausztráliai tanulmányútról II.

BIBLIOGRAPHIA SPELAEOLOGICA HUNGARICA 1971.
Összeállította: id. Schönviszky László


TÁRSULATI ÉLET

Elnökségi ülés - 1973. május 17.
Jamrik Károly társelnöknek a közgyűlés előkészítésével és a felmerült nehézségekkel kapcsolatos részletes beszámolója, valamint az azt követő vita után az Elnökség úgy határozott, hogy a soron következő közgyűlés összehívását 1973 őszére halasztja.

Választmányi ülés – 1973. május 17.
Dr. Dénes György főtitkár beszámolt az év első négy és fél hónapjának eredményes társulati munkájáról, kiemelve a hetente megrendezett szakülések magas színvonalát és felkérte a Választmányt, hogy szorgalmazza a tagság körében az előadóülések látogatását. Tájékoztatást adott a választmányi ülést megelőzően tartott két elnökségi ülés munkájáról és határozatairól, a kiadványokról, valamint az ez évben Tatabányán június 23-24-én megrendezésre kerülő Barlangnap tervezett programjáról. Referált a főtitkár a VI. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszuson való részvételünk előkészítésével kapcsolatos munkákról. Az előzetes jelentkezés szerint Társulatunk népes delegációval fogja képviseltetni magát a kongresszuson. A rendezőkkel történt korábbi megállapodás szerint a kongresszus utáni egyik tanulmányi kirándulás résztvevői egy napra átfognak jönni Magyarországra megtekinteni a Baradla-barlang aggteleki és jósvafői szakaszát. Ezzel kapcsolatban hatóságaink a legnagyobb előzékenységet tanúsították és lehetővé tették az összes külföldi résztvevők vízum nélküli határátlépését.
A választmány a beszámolót jóváhagyólag tudomásulvette, majd vita után elfogadta az Elnökség javaslatát, hogy a következő közgyűlés megtartására ősszel kerüljön sor.
Az Elnökség javaslatára a Választmány dr. Böcker Tivadart, Hegedűs Ferencet és dr. Kiss Sándort a Fegyelmi Bizottság tagjaivá választotta.
Dr. Láng Sándor elnök javaslatára a Választmány határozatot hozott az Oktatási Bizottság újjászervezésére és a bizottság vezetőjévé Barátosi Józsefet választotta meg. Az Oktatási Bizottság a Választmány több tagjának részvételével nyomban meg is alakult.
A Választmány az Elnökség kiegészítésére a következő tisztújító közgyűlésig dr. Böcker Tivadart a Társulat titkárává, dr. Fodor Istvánt elnökségi taggá választotta.

Elnökségi ülés - 1973. május 29.
Az Elnökség a titkárok számának kiegészülésére tekintettel a főtitkár javaslatára meghatározta az egyes titkárok feladatait. Megtárgyalta az Elnökség a tatabányai barlangnappal kapcsolatos szervezési feladatokat, majd a VI. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszuson való részvételünkkel kapcsolatos kérdéseket. Dr. Láng Sándor elnök tájékoztatást adott a Barlangbiológiai Szakbizottság munkájának újbóli beindulásáról, az Oktatási Bizottság eredményes újjászervezéséről, valamint az Évkönyv Szerkesztő Bizottságának összehívásáról.
Dr. Fodor István indítványára, dr. Dénes György főtitkár javaslatai alapján az Elnökség határozatot hozott, hogy 1974 őszén Karszt és Klíma Konferenciát rendez Pécsett a Meteorológiai Társulattal együttműködve.
Dr. Kessler Hubert társelnök bejelentette, hogy az 1972. évben Budapesten megrendezett Barlangterápiai Szimpózium előadásainak kéziratait megkapta és szerkesztés után az anyag nyomdába kerül.
Dr. Böcker Tivadar titkár javaslatára felhatalmazta őt az Elnökség annak kezdeményezésére, hogy a Nemzetközi Hidrogeológiai Unió Karszthidrogeológiai Szakbizottsága következő üléseinek egyikét a Társulat meghívására Magyarországon rendezze meg. Javasolta még Böcker dr., hogy a magyarországi karsztkutatással kapcsolatos publikációink jegyzékét a jövőben a Karbonátos Kőzetek Bibliográfiája c. nemzetközi kiadványban jelentessük meg, továbbá szerkesszünk meg egy magyar-angol-orosz nyelvű karsztos szakszótárt, folytassa a Társulat a karsztnomenklaturára vonatkozó vitákat, illetve a terminológiai munkát, végül javasolta, hogy több szakbizottság összevonásával hozzon létre a Társulat egy Karszthidrogeológiai Szakosztályt.
Jamrik Károly társelnök a vezetőszervek munkájának jobb megszervezésére tett több javaslatot, többek között, hogy részletesen ki kell dolgozni az Elnökség ügyrendjét és éves munkatervét, határozattárt kell felállítani, az üléseken hozott határozatokat az elnökség minden tagja írásban kapja meg és az Elnökség kérje számon a határozatok végrehajtását.
Az Elnökség az ülés során többek által felvetett sokoldalú javaslatokat megvitatta. A legsürgősebb ügyekben intézkedett, a távlati tervek megvalósítása már a megválasztandó új elnökség feladata lesz.

Barlangbiológiai Szakbizottság ülése - 1973. június 7.
A Bizottság a Társulat elnökének és főtitkárának részvételével megtartott ülésén dr. Loksa Imre elnökletével megvitatta soronkövetkező feladatait és úgy határozott, hogy a jövőben évente két alkalommal, tavasszal és ősszel ülésezik, ezért Bajomi Dániel felelős. A Baradlával kapcsolatos biológiai dolgozatok összegyűjtéséért és 1975 tavaszára sajtó alá rendezéséért dr. Hajdu Lajos felelős. Az Alsóheggyel kapcsolatos biológiai munkák összeállításáért Bajomi Dániel felelős, határidő folyamatos. Folytatni kell a Biospeleologia Hungarica sorozatot, felelőse dr. Loksa Imre. Bajomi Dániel vállalta, hogy a dr. Dudich Endre halála óta megjelent magyar barlangbiológiai dolgozatokat és cikkeket összegyűjti és jegyzéküket a Karszt és Barlang c. folyóiratunkban való közlésre sürgősen leadja.

Évkönyv Szerkesztőbizottságának ülése - 1973. június 18.
A dr. Láng Sándor főszerkesztő elnökletével összeült bizottság foglalkozott az Évkönyv feladatának meghatározásával. Az alapos vita nyomán kialakított állásfoglalás szerint az Évkönyv feladata magas színvonalú tájékoztatást adni a magyarországi karszt- és barlangkutatás eredményeiről a hazai és külföldi szakemberek számára. Az Évkönyv a Szerkesztőbizottság által jóváhagyott dolgozatokat, azok tartalmától függően, magyar vagy idegen nyelven közli, az idegen nyelven közölt dolgozatokhoz bővebb magyar nyelvű kivonatot kell készíteni.
A Szerkesztőbizottság tárgyalt az Évkönyv szétosztásának módjáról és határozatot hozott, hogy a jövőben a referáló folyóiratok szerkesztőségeinek is meg kell küldeni. Végül Maucha László szerkesztő jelentette, hogy az Évkönyv VII. kötete nyomdában van és várhatóan dec. 15-ig el is készül.

Titkári ülés - 1973. június 19.
A Társulat titkárai dr. Dénes György főtitkár vezetésével a VI. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszuson való magyar részvétellel és a kongresszus után Magyarországra látogató külföldi szakemberek fogadásával kapcsolatos feladatokról, valamint az elnökség és a titkárok munkájának ügyrendi kérdéseiről, továbbá a soronkövetkező elnökségi ülések javasolt időpontjáról és tervezett napirendjéről tárgyaltak és megállapították a teendő intézkedéseket.
D. Gy.


Karszt- és Barlangkutató Találkozó Tatabányán

Az MKBT és az OMBKE tatabányai csoportjainak közös rendezésében 1973. június 23-24-én tartottuk meg az 1973. évi Karszt- és Barlangkutató Találkozót, a hagyományos Barlangnapot.
A nagysikerű két napos találkozón az alábbi szakmai előadások hangzottak el:
Dr. Láng Sándor: Karsztvíz-kérdések a Dunántúli Középhegységben.
Dr. Böcker Tivadar: A Dunántúli Magyar Középhegység főkarsztvíztározójának hidraulikai sajátosságai.
Dr. Juhász András: Forráskiegyenlítések eredményei a Keleti-Bükkben.
Dr. Dénes György: Karsztforrásvizek trícium vizsgálata.
Dedinszky János: Az olajkutató fúrások által nagy mélységben feltárt karsztos üregek.
Dr. Gerber Pál: A karsztkutatás jelentősége a Tatabányai-medence karsztvízvédelmében.
Sóki Imre: Beszámoló a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat Tatabányai Csoportjának munkájáról.
Dr. Gábori Miklós: A barlangok régészeti kutatásáról.

Az előadások igen magas színvonala, valamint az azokat követő élénk vita felhívta a figyelmet arra, hogy a hasonló színvonalú rendezvények során a különböző iparágakban dolgozó társulati tagtársaink hasznosan tudják ismereteket kibővíteni és tapasztalataikat kicserélni.
A szakmai programot este a Szelim-barlangban baráti, jó hangulatú találkozó követte.
Másnap különböző terepi bemutató túrákon és bányajáráson ismerkedhettek a környék karsztjával a találkozó résztvevői /Vértes László barlang, Lengyel-barlang, XV/c akna/.
A találkozó sikeres megrendezéséért köszönet illeti a rendező csoportokat.
Dr. Böcker Tivadar


JELENTÉSEK

A BORSODI TERÜLETI OSZTÁLY KÖZLEMÉNYEI

1./ Csipkéskuti karsztvíz-összefüggésvizsgálatok
1973. április 17-én a MTESZ székházában /Miskolc, Szemere u. 4. / tartotta meg a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat Borsodi Területi Osztálya az 1972. nyarán elvégzett Csipkéskuti karsztvíz-összefüggésvizsgálatokról készített szakvélemény társadalmi bírálatát. A társadalmi bírálatot a Magyar Hidrológiai Társaság Borsodi Csoportjával közösen rendeztük meg, melyre meghívtuk a megyei és városi tanács vízügyi feladatait ellátó szakigazgatási szervek vezetőit, a Miskolci Vízműveket, a KÖJÁLT-t, az Országos Földtani Kutató és Fúró Vállalat miskolci üzemvezetőség hidrogeológiai szakembereit és a területileg illetékes első fokú vízügyi hatóság, az Északmagyarországi Vízügyi Igazgatóság szakemberét is.
1972 nyarán végezte el az MKBT Borsodi Területi Osztályának tagsága azokat az összefüggésvizsgálatokat Csipkéskut környékén, amely eredményeinek kiértékelése alapján készült szakvéleményt - az érdekeltek bevonásával - társadalmi bírálat vitatta meg.
Szlabóczy Pál tagtársunk röviden ismertette a csipkéskuti karsztvíz-összefüggésvizsgálatok feladatát és célját.
1./ A csipkéskuti szennyvíz száraz időszaki elnyelődési helyeinek feltárása.
2./ A jelzőanyag beadása a feltárt szennyvíz elnyelődési ponton.
3./ Összefüggések feltárása az elnyelődési pont és források között.

Ennek érdekében állandó megfigyelési pontok voltak:
a/ Garadna-főforrásnál,
b/ Szinva-táróban és főforrásnál,
c/ Anna-forrásoknál,
d/ a diósdi Szent György- és Tavi-forrásoknál,

Ezen kívül figyelték még a Vadász-völgyi-, Ómassaalsó-, Sebes-vízi-, Szövetség-, Szomoruvölgyi-, Margit és Eszperantó-, forrásnál, valamint a Soltészkerti kifolyóban a jelző anyag megjelenését.
A nyeletéshez 4 db kutatóaknát mélyítettek le /kb. 0,5-1,5 m-ben érték el a törmelékkel fedett fennsíki mészkövet/. Egy ilyen akna kb. 150 liter/perc víz elnyeletését biztosította, A jelző anyag feloldott konyhasó volt. A konyhasó kimutatását elektromos műszerekkel /ellenállásmérés/ és PH mérésekkel oldottuk meg, viszonyítva az illető forrás bázis mintáihoz. A kritikus mintákat kontroll mérésekkel egyeztettük.
Az összefüggésvizsgálatok alapján a beadott sóoldat 9 nap múlva biztosan megjelent a Garadna főforrásban míg a Sziva főforrásban csak valószínűsíteni lehetett. A többi figyelt forrásban a jelzett víz nem jelent meg.

A szakvélemény javasolja: A forrás túlfolyó vizét a nyelő fölött zárt csőben elvezetni, a jelenleg ismert nyelőket agyaggal eltömni, a további szennyeződések megakadályozására biztosítani a forrás védőterületét, végül el kell végezni a Garadna-főforrás és a Garadna-alsó-forrás közötti kapcsolatok kimutatását, illetve vizsgálatát.
A jelenlevők a szakvéleményt megvitatták, megfigyeléseikkel, észrevételeikkel kiegészítették.
Befejezésül megállapították, hogy a karsztvizek védelmét nemcsak a források közvetlen védőterületén kell megoldani, hanem a vízgyűjtő területén is. Erre figyelmeztetnek a lefolytatott és a vita alkalmával elhangzott értékes hozzászólások. Az elvégzett munka eredményes volt és hozzájárult a Bükk-hegység karsztvizeinek részletesebb megismeréséhez.

2./ István lápai karsztvíz-összefüggés
A csipkéskuti összefüggésvizsgálat megvitatása után került sor a Borsodi Területi Osztály tagjai egy másik hasonló jellegű összefüggésvizsgálata eredményeinek megvitatására.
A munkálatokat a Területi Osztály tagjai 1972 nyarán, illetve ősszel végezték el. Az eredmények kiértékelését és az elkészült szakvéleményt dr. Juhász András, a Borsodi Területi Osztály elnöke ismertette és foglalta össze.
Az összefüggésvizsgálathoz használt anyag elsősorban különböző színűre festett lycopodium spóra volt, amely mellé még más nyomjelzésre használt anyagokat is felhasználtunk annak érdekében, hogy az összefüggéseket biztosan ki tudjuk mutatni. A jelzőanyagokat az István-lápai barlangrendszer különböző pontjain helyeztük el. A jelzőanyagok a Soltész-kerti-túlfolyóban, az Eszperantó-, Anna-barlangi- és Tavi-forrásokban, valamint a Szt. György aknában jelentek meg.
Dr. Juhász András kihangsúlyozta, hogy az elvégzett munka nem szennyeződés-, hanem összefüggésvizsgálat volt. Arra keresett feleletet, hogy van-e összefüggő karsztvízszín. A vizsgálat kimutatta, hogy K-NY irányban van, míg ÉK-DNY-i irányban más a nyelők és a források helyzete. A Bükk létrástetői részén beszivárgott csapadékvizek csak egy része jelenik meg az Annaforrásokban, más részük a diósgyőri forrásokban, illetve a Soltészkerti-túlfolyón lép ki. A beszivárgott víz nem egyenlő a forrásokon kilépő vízho-zamokkal, így a víz egy része táplálja a mélykarsztot és a rétegvizeket is.
Javasolja a szakvélemény: hogy a Csanyik-völgyi és diósgyőri források közötti bükki perem lehetőségeit kellene kihasználni. Kedvező lehetőségek mutatkoznak a felszín alatti, azaz hegység belsejében történő - a karszt "szivacsos" szerkezetét és üregrendszereit kihasználó - tárolási lehetőségekre. A szakvélemény konkrét javaslatot is tett, ilyen tárolási kísérlet elvégzésére van lehetőség a Soltész-kerti-túlfolyó vizének elzárásával. Egy gát megépítésével lehetőség kínálkozik a források vízhozam ingadozásának kiküszöbölésére és a vízhozamok növelésére. Lehetőség van a középkarszt vizének feltárására is, mely kevésbé van igénybe véve és vize nem szennyezett.
Az összefoglaló ismertetéshez többen szóltak hozzá és hasznos kiegészítésekkel gazdagították az elkészült szakvéleményt.
A Miskolci Vízművek azóta felhasználta a szakvéleményben foglaltakat és házi kivitelezésben kísérletképpen megépítették a Soltész-kerti-túlfolyónál a gátat. A gát megépítésével kb. 500.000 m3 vízmennyiséget sikerült tárolni a hegység belsejében.
A betározással egyidőben megemelkedtek a Szinva-, Anna-, Tavi- és Szt. György-források vízhozamai olyan mértékben, hogy a sokévi átlagnak megfelelő értékek fölött adtak vizet. A kísérletek első eredményei kb. 2.500 m3 / nap plusz vízmennyiséget jelentettek. Azóta is folynak a megfigyelések, de azt már most meg lehet állapítani, hogy ezek a források azóta is egyenletesen adják azt a vízmennyiséget, amelyet a tározás után adtak és a vízhozamuk nem csökkent.
Az eredmény végső kiértékeléséhez azonban további megfigyelésekre és vizsgálatokra van szükség, amelyekről majd további tájékoztatást fogunk adni.
Ezek az összefüggésviszgálatok nemcsak konkrét eredményeket adtak, de nagy jelentőségűek gazdasági, gyakorlati és tudományos szempontból is.
Az összefüggésvizsgálatokról adott ezen tájékoztatáshoz felhasználtam Borbély Sándor, a Magyar Hidrológiai Társaság Borsodi Csoport titkára által készített összefoglalót is.

3./ Borsodi Műszaki Hetek
Mint minden évben, 1973 májusában is megrendezésre került a MTESZ egyesületek legnagyobb szabású, tudományos szintű előadás-sorozatának megrendezése, az ún. Borsodi Műszaki Hetek.
Az előadások a környezetvédelem problémái köré csoportosultak. A nagyszabású előadás-sorozatot dr. Ladányi József, a BAZ megyei Tanács elnöke nyitotta meg.
A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat Borsodi Területi Osztálya a Magyar Hidrológiai Társaság Borsodi Csoportjával, a Magyarhoni Földtani Társulat Északmagyarországi Szakosztályával és a Magyar Geofizikusok Egyesülete Alföldi Csoportjával közösen május 16-án egy egésznapos program keretén belül csatlakozott a Borsodi Műszaki Hetek rendezvényeihez.
Az egésznapos ankét Miskolc város vízellátása, a források környezet- és egészségvédelme, geofizikai kutatások és a felhasználható karsztvízkészletek témakörét érintette.

1./ Az első előadást Piukovics József okl. mérnök, a Miskolci Vízművek, Fürdők és Csatornázási Vállalat főmérnöke tartotta. "A Miskolci Vízművek és Fürdők hideg és meleg karsztvíztermelési igényei és problémái" c. előadásában ismertette a város vízmennyiségi és vízminőségi problémáit. Előadásában kitért az 1972. évben az MKBT Borsodi Területi Osztály tagjai által készített összefüggésvizsgálati eredmények gyakorlati eredményeire és jelentőségére.
2./ Utána dr. Juhász András geológusmérnök, kandidátus, az MKBT elnökségi tagja, a BTO elnöke tartott igen nagy érdeklődéssel kísért előadást "Környezetvédelmi szempontok a Miskolc város vízellátása szempontjából jelentős bükki források" hidrogeológiai vízgyűjtőinek vizsgálatánál" címmel.
Előadásában ismertette az elmúlt években a források vízgyűjtőterületeivel kapcsolatban végzett vizsgálatok eredményeit.
Külön jelentősége volt az előadásnak, hogy az előadó kimutatta, hogy az egyes források vize a vízgyűjtőterületén milyen módon szennyeződhet és hogyan lehetne ezt kiküszöbölni
3./ Az egyik legérdekesebb előadást dr. Bársonyos Jenő, Miskolc megyei város Közegészségügyi-Járványügyi Szolgálatának igazgató főorvosa, az MKBT Borsodi Területi Osztályának elnökhelyettese tartotta: "Karsztvíztermelő művek vízminőségének változása, a karsztvízvédelem egészségügyi szempontjai" címmel.
Az előadás olyan sok érdekes adatot tartalmazott, hogy azt nyomtatásban is megjelentetni tervezzük.
4./ A karsztvízkutatás legújabban alkalmazott módszereiről és eredményeiről tartott előadást Hursán László okl. geofizikus szakmérnök, az Országos Földtani Kutató és Fúró Vállalat Északmagyarországi Üzemvezetőségének osztályvezetője „Geofizikus módszerek a kelet-bükki karsztvízkutatásban” c.
5./ Az eddigi bükki karsztvízkutatások eredményeit összegező előadást tartott Szlabóczy Pál okl. geológus szakmérnök tagtársunk, az Országos Földtani Kutató és Fúró Vállalat Északmagyarországi Üzemvezetőség osztályvezetője "A Bükk hegység perspektivikus karsztvízkészletének Miskolc számára hasznosítható része" címmel.
Előadásában azokat az újabb elméleti számításokat, gyakorlati tapasztalatokat ismertette, amelyekkel meg lehet állapítani azt az összefüggést, amely a lehulló csapadék, a párolgás, a lefolyás, a beszivárgás, a növények által elpárologtatott vízmennyiség és a forrásokban megjelenő vízmennyiség között fennáll. Számításai alapján meghatározta azt a vízmennyiséget, amely a Bükk hegységben - perspektivikus készletként - rendelkezésre áll.
Az elhangzott öt előadás után igen sok és tartalmas hozzászólást hallottunk az ország különböző részeiből összegyűlt több mint száz hallgatótól.
Délután tanulmányi kiránduláson vettek részt az ankéton résztvevők.
1./ A tanulmányi kiránduláson bemutatásra kerültek az Anna-barlangi források. Juhász János, a Miskolci Vízművek víztermelési osztályvezetője a bemutatásnál kiemelte az MKBT Borsodi Területi Osztálya és a Magyar Hidrológiai Társaság Borsodi Csoportja által végzett igen értékes összefüggésvizsgálati eredményeket, amelyek segítségével ismét be lehetett kapcsolni az Anna-források vizét Miskolc város ivóvízhálózatába.
2./ Az István-barlang előtt mutatta be a Miskolci Nehézipari Műszaki Egyetem Geofizikai Tanszékének munkaközössége azokat a geofizikai módszereket, amelyekkel igen egyszerűen és gyorsan ki lehet mutatni a felszín alatt húzódó barlangjáratokat és különböző vetődési helyeket és elmozdulási mélységeket.
3./ Majd Borbély Sándor hidrogeológus tagtársunk, a Borsodi Szénbányák főelőadója, aki részt vett a II. világháború során megrongálódott Istvánbarlang helyreállítási munkálataiban és munkatársaival lehetővé tette, hogy ezt a csodálatos cseppkőbarlangot minél előbb átadhassák az idegenforgalomnak, mutatta be az István-cseppkőbarlangot.
4./ Végül F. Tóth Géza okl. geológus, az MKBT Borsodi Területi Osztályának titkára ismertette a környék vízellátásának problémáit érintő karsztvízkutatási feladatokat.
Az egésznapos ankétot a Szinva-völgyben megrendezett hangulatos szalonnasütés zárta be.
Az elhangzott előadások és ismertetések elősegítették és bebizonyították, hogy a különböző munkaterületeken dolgozó szakemberek a közös cél érdekében, a karsztvízért, Miskolc ivóvizéért eredményesen tudnak együtt dolgozni és kölcsönösen segíthetik egymást.
Még nagyon sok hasonló rendezvényre lenne szükség.
F. Tóth Géza


7. BESZÁMOLÓ Az ausztráliai tanulmányútról II. rész

Az első ausztráliai utazásom idején – 1972. november és december hónapokban - a szigetkontinens keleti és déli részeivel ismerkedtem meg. Amikor 1973. március 15-én hajóval visszaérkeztem Új-Zélandról, Ausztrália belső, valamint északi és nyugati területeinek a bejárására indultam. Erre módot adott egyrészt az, hogy a hazaszállításomat biztosító lengyel teherhajó kb. egy hónapot késett, továbbá az, hogy hozzájutottam egy egész hónapra szóló autóbuszbérlethez, amivel megnyílt előttem a nagytávolságú, fővárosok közötti utazás lehetősége.
Az első tízezer kilométeres körutat a trópusi Northern Territory-ra és a kontinens sivatagos szívébe terveztem. Sydney-i bázisomról kiindulva észak felé indultam és Toowoomba-n keresztül a queenslandi Mount Isa-t kerestem fel. Itt található Ausztrália legnagyobb rézvagyona, amelyből az elmúlt évtizedekben közel egy millió tonna fémet nyertek. A következő években még 120 millió tonna, 3 %-os réztartalmú kőzet vár kitermelésre.
A soron következő állomás Darwin, az Északi Terület székhelye, Ausztrália ázsiai kapuja. Környéke szintén bányavidék: vas, bauxit és uránium a fő ásványkincs.
A trópusi esőktől áztatott északi partvidékről Alice Springs-be, Belső-Ausztrália adminisztratív központjába utaztam. Itt többek között két intézménnyel ismerkedtem meg: 1. a Repülő Orvosi Szolgálattal és 2. a rádióiskolával. Ausztrália belső, félsivatagos területein az extenzív állattenyésztéssel foglalkozó farmok 50-100 km távolságban fekszenek egymástól, egy-egy farm területe 1 000-től 100 000 km2-ig terjed. A farmok rádióadó-vevő készülékkel vannak felezerelve. Betegség esetén a farmerek felhívják a Repülő Orvosi Szolgálatot, ahonnan az ügyeletes orvostól szaktanácsokat kaphatnak, illetve súlyosabb esetben az orvos repülőgépbe ül és meglátogatja a beteget. A farmi gyerekek iskolai oktatása is rádió útján történik. A tanulók a rádióhullámokon átfelelnek a stúdióban ülő tanár kérdéseire, s bár egymást nem láthatják, maguk a tanulók is ellenőrizhetik társaik feleletét és kijavíthatják azt, aki hibázott. A tanár és a szülők kapcsolata is közvetlenebb, mivel rádió útján minden nap kapcsolatba kerülhetnek egymással s megbeszélhetik az aktuális nevelési, oktatási problémákat. Az Alice Springs-i rádióiskola legtávolabbi diákja 800 km-re él egy farmon. Hasonló rádiósiskola még tíz van Ausztráliában.
Alice Springs-ből kiindulva, felkerestem azokat a szigethegyeket, amelyeket nemcsak a turisták bámulnak meg, hanem a geomorfológia számára is a sivatagi lepusztulás nagyszerű iskolapéldáit nyújtják /Ayers Rock, Mt. Olga, Mt. Conner, stb./. Igen látványosak azok a hatalmas boltíves barlangüregek, amelyek az Ayers Rock és a Mount Olga kambriumi konglomerátumból álló falaiban képződtek.
A kontinens belsejéből ismét visszatértem Sydney-be. Útközben megtekintettem Coober Pedy opálbányáit, a Barossa-völgy híres borvidékét és Milduranál a Murray-folyó hatalmas öntözőrendszerét. Az adminisztrációs ügyek gyors elintézése után az irányt Nyugat-Ausztrália felé vettem. Jövet és menet ismét átszeltem a híres Nullarbor-mészkőtáblát, ahol további kőzet-, talaj- és vízmintákat gyűjtöttem. Perth-ben, Ny-Ausztrália fővárosában egy magyar család látott vendégül és innen kiindulva több tereptúrán vettem részt. Először a karsztmorfológiai szempontból rendkívül érdekes és világviszonylatban is egyedülálló "pinnacles"-eket kerestem fel Perth-től északra 120 mérföldre, a Nambung Nemzeti Parkban. Tulajdonképpen nagyméretű karrmezőről /"kőerdő"/ van szó, amelynek a képződményeit a sivatagi erózió formálta tovább. Ugyancsak a karsztjelenségek tanulmányozása céljából kerestem fel a Yanchep Nemzeti Parkot, ahol többek között megtekintettem a Crystal- és a Yonderup-barlangokat.
Hajóra szállva, a Fremantle-i partok előtt 12 mérföldre fekvő Rottnest-szigetet kerestem fel karsztjelenségek, valamint flóra és fauna tanulmányozására. Érdekesség: egyedül ezen a szigeten élnek a quokkák, a macska-nagyságú erszényes walabik, amelyeket az első európai hajósok - hollandok - nagy patkányoknak véltek. Innen származik a sziget neve: Rotte-nest, patkányfészek.
Nyugat-Ausztrália bővelkedik ásványi kincsekben /vasérckészletei szinte kimeríthetetlennek tűnnek/, viszont annál nagyobb vízhiányban szenved. A szűkös vízkészlettel nagy gonddal gazdálkodnak, a tározókban felfogott vizet óriási csővezetékrendszeren át juttatják el a fogyasztókhoz.
Utazásaim során állandóan figyelemmel kísértem a Westerplatte nevű lengyel teherhajó mozgását az ausztrál kikötők között, mivel a hazatérésemet biztosító menetjegyet erre a hajóra érvényesíttettem. A hajó a véglegesnek mondott program szerint az Adelaide-i kikötőben mondott volna végleges búcsút Ausztráliának. Ide igyekeztem és is vissza Perthből, azonban kiderült, hogy Adelaideban a gyapjú berakodása elmarad, mivel a bálakötöző munkások sztrájkba léptek. Emiatt a hajó kapitánya lemondta az adelaidei utat és Melbourne-ből indult haza. Szerencsére még kellő időben értesültem a változásról és Melbourneben az utolsó pillanatban, 1973. április 14-én elértem az indulófélben lévő hajót.
A közel egy évig tartott ausztrál-óceániai tanulmányút adatgyűjtő szakasza ezzel befejeződött. A hazatérés másfél hónapos útján a hajón már az anyag előzetes rendszerezésével és a Fülöp-szigetekről szóló könyv kéziratának elkészítésével foglalkoztam.
Dr. Balázs Dénes


BIBLIOGRAPHIA SPELAEOLOGICA HUNGARICA
1971


Összeállította: id. Schönviszky László
Lektorálta és részben kiegészítette: dr. Bertalan Károly

A magyar barlangbibliografia évenkénti közlése 1930-ban megszakadt. Ennek kiegészítését a Karszt- és Barlangkutatás c. évkönyvünk 4. kötetében megkezdtük és az 5. és 6. kötetben folytatva, három részletben az 1931-1945. évekről megjelentettük. Amíg ezt ilyen formában folytatni óhajtjuk, felmerült a kívánság, hogy - amit 1955-ben már megkíséreltünk -1971-től kezdve az újabb évek anyagát folyamatosan, évenkénti gyűjtésben, sokszorosított formában jelentessük meg, amíg utolérjük magunkat.
Természetesen, amennyiben a sokszorosítási eljárás lehetőségei, a gépelési technika megengedi, a bibliografiák készítésével kapcsolatosan kialakult formákat és szabályokat itt is igyekszünk betartani. Így a Bibliographia Spelaeologica Hungarica 1931-1935. évi első részének bevezetésében lefektetett alapelvekhez, amennyiben lehetséges volt, ebben a kiadványunkban is alkalmazkodtunk. Teljességre ez alkalommal is törekedtünk, tartalmi alapon most sem szelektáltunk, csak az egészen jelentéktelen közleményeket hagytuk ki. Az esetleg kimaradt címek közlését természetesen most is kérjük és köszönettel vesszük.
A jelmagyarázatoknál alkalmazkodnunk kellett az írógép jeleihez. Zárójelnek az egyszerű ferde / per jelzést tudtuk alkalmazni minden alkalommal. Így a nevek feloldásánál, kiegészítésénél, esetleges magyarázatoknál, pótlásoknál, stb. egységesen csak ezt a jelzést alkalmazhattuk. A periodikák címkezdetét, az egyszerű két párhuzamos vonalkás = egyenlőségi jellel jeleztük, és az azonos tárgyú cikkek szövegváltozatainál is csak ezt a jelet tudtuk alkalmazni. A névtelenül megjelent, szerző nélküli cikkeket a szerzősöktől három csillaggal választottuk el.

  1. ALFÖLDI LÁSZLÓ: Hidrogeológia. Bp. 1971. Tankönyvkiadó Felsőokt. Jegyzettel. /soksz./ 182 p.
  2.  ALLODIATORIS IRMA: Megemlékezés Dr. Dudich Endréről. = Buvár, 26 /16/. évf. p. 243, 1 kép. Bp. 1971.
  3.  AMBRUS GÁBOR: A Ganz Mávag Természetbarát szakosztályának /1971. évi jelentése/ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 5. sz. p. 17-18. Bp.
  4.  ANGHI CSABA: Az ősművész műtermében. = Buvár, 26 /16/. évf. 66-71. 11 kép. Bp. Tanulmányút az Altamira-barlangban.
  5.  AUJESZKY G/ÉZA/ - KARÁCSONYI S/ÁNDOR/ - SCHEUER GY/ULA/: Vízföldtani megfigyelések Eger környékén. Orosz rez. = Hidr. Közl. 51. évf. p. 254-259, 9 ábra /magy./, 260 /ruszk./, Bp. 1971. Bibl. p. 259-260.
  6.  BAGAMÉRI BÉLA - EGRI LÁSZLÓ: Barlangkutató tábor a Fehér-sziklák alatt. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 5. sz. Bp. p. 11-14.
  7.  BAJOMI DÁNIEL: A barlangi fauna osztályozása: - Die Einteilung der Höhlenfauna. - Orosz rez. - Enklasigo de la grota fauno. = Karszt és Barlang, 1969, I. félév, p. 29-31, 4 foto /3 a hátsó fedőlap belső oldalán/, 32 deutsch, ruszk., eszp./, Bp. 1971. Bibl. p. 32.
  8.  BAJOMI DÁNIEL: Jelentés a Bp. Vörös Meteor Barlangkutató Csoport 1971. évi zsombolykutató táboráról. = Karszt és Bgkut. Táj. 1971. 6. sz. p. 15. Bp.
  9.  BAJOMI DÁNIEL: A meteor-barlang faunisztikai vizsgálata. – Die faunistische Untersuchung der Meteor-Höhle. - Orosz rez. - Faunistika observo de la groto Meteor. = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 61-64, 2 ábra, 1 bg térkép, 60 /deutsch, ruszk, eszp./ Bp. 1971. Bibl. p. 64.
  10. BAKTAI FERENC: A nagy tartalék: a Mecsek. Nyárvégi séta a lehetőségek földjén. /Mecsek idegenforgalmi lehetőségei. /=Népszava, Bp. 1971. szept. 7.
  11.  BALÁZS DÉNES: Adalékok a barlangi légáramlás tanulmányozásához. - Beiträge zum Studium der Höhlenluftströmung. - Orosz rez. - Komplemento al la studo de la grota aerblovo. = Karszt és Barlang, 1969. I. félév, p. 15-23, 6 ábra, 1 fotó /magy./, 24 /deutsch, ruszk, eszp./. Bp. 1971. Bibl. p. 24.
  12. BALÁZS DÉNES: Dr. Balogh Ernő: Cseppkő világ. /Ism./ = Karszt és Barlang, 1969. I. félév, p. 40. Bp. 1971.
  13.  BALÁZS DÉNES: Beszámoló a Nemzetközi Karszterózió Bizottság oxfordi konferenciájának munkájáról. /Elhangzott előadások között csak címemlítés./ = Karszt és Bgkut. Táj. 1971. 6. sz. p. 11. Bp.
  14. BALÁZS DÉNES: Beszámoló a Nemzetközi Szpeleológiai Unió Karszterózió Bizottságának 1971. évi angliai üléséről. = Karszt és Bgkut. Táj. 1971. 5. sz. p. 5-8. Bp.
  15. /BALÁZS DÉNES:/ Búcsú dr. Papp Ferenctől. = Karszt és Barlang, 1969. I. p. 39. Bp. 1971.
  16.  /BALÁZS DÉNES:/ Első barlangkutató expedíció Ecuadorban. = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, hátsó borítólap belsőoldalán, 3 kép. Bp. 1971.
  17.  /BALÁZS DÉNES; B. D:/ Első hazai barlangklíma ankét. = Karszt és Barlang, 1969. I. félév, p. 39. Bp. 1971.
  18.  /BALÁZS DÉNES/ B.D.: A Flint-Ridge-barlangrendszer térképe. = Karszt és Barlang, 1969. I. félév, p. 37. 1 térk, Bp. 1971.
  19.  BALÁZS DÉNES: Glaciális karsztok a Brit-szigeteken. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 6. sz. p. 12-13. Bp.
  20.  /BALÁZS DÉNES/ B.D.: International Journal of Speleology. /A 2. köt. 1-3. füzet és a 3. köt. 1-2. füzet cikkeinek felsorolása./ = Karszt és Barlang, 1969. I. félév, p. 38. és II. félév p. 76. Bp. 1971.
  21.  BALÁZS D/ÉNES/: Intensity of the tropical karst development based on cases of Indonesia. - A trópusi karsztosodás intenzitása indonéziai példák alapján. - Die Intensität der tropischen Karstbildung auf Grund von Beispielen in Indonesien. - Orosz rez. - Intenseco de la tropika karstigo surbaze Indoneziaj ekzemploj. = Karszt és Barlangkutatás, 6. évf. /1968-1971/ p. 33-59, tábla 4, fig. 8, pict. 8 /engl./ 62-63 /magy./, 63-63 /deutsch/, 64-66 /ruszk/, 66-67 /eszp./ Bp. 1971. Bibl. p. 59-61.
  22.  BALÁZS DÉNES: Dr. Jakucs László: A karsztok morfogenetikája, A karsztfejlődés varienciái. Akad. Kiadó, Bp. 1971. /Ism./ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 5.sz. p. 27. Bp.
  23. BALÁZS DÉNES: Kalniczky Imre 1899-1971. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 6. sz. p. 1-2, Bp. 1972.
  24. BALÁZS DÉNES: Karszt-morfogenetikai Szimpózium /Magyarországon/ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 4. sz. p. 4-8. Bp.
  25. BALÁZS DÉNES: Kísérletek a talaj alatti karsztos korrózióról. - Versuche über die Karstkorrosion unter dem Boden. - Orosz rez. – Eksperimentoj pri karsta korozio sub la tero. = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 57-60. 5 ábra, 60 /deutsch, ruszk, eszp./ Bp. 1971. Bibl. p. 60.
  26. BALÁZS DÉNES: Külföldi bibliográfiai figyelő. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. I. rész, 1. sz. p. 12-14. II. rész 2. sz. p. 15-17, III. rész 3. sz. p. 9-12, IV. rész 4. sz. p. 19-22, V. rész 5. sz. p. 28-32. VI. rész 6. sz. 17-20, Bp. 1971.
  27. /BALÁZS DÉNES/: Külföldön megjelent jelentősebb szakkönyvek. = Karszt és Barlang, 1969 I. félév, p. 42. Bp. 1971.
  28. /BALÁZS DÉNES/: Legidősebb barlangi rajzok. /Pescseri, 1969. 7/8. köt. után/ = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 76. Bp. 1971.
  29. BALÁZS DÉNES : /Új/ Magyar szpeleológiai kiadványok. = Földrajzi Közlem. Új f. 19. /95./ köt. p. 70. Bp. 1971.
  30. /BALÁZS DÉNES/: Megjelent az 1968. május 22-24. között Szlovákiában megrendezett Nemzetközi Szpeleoklimatológiai, Szpeleokémiai és Szpeleoterápiai Szimpoziumon elhangzott előadások gyűjteményes kötete. = Karszt és Barlang, 1969. I. félév, p. 42. Bp. 1971.
  31. BALÁZS DÉNES: Pescseri /Barlangok 7/8 köt. Ism./ = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 70-71. Bp. 1971.
  32. BALÁZS D/ÉNES/: Relief types of tropical karst areas. - Trópusi karszttípusok. Szeged, JATE, 1971. p. 1-12. /engl./, 18-22 /magy./ Bibl. p. 13-17.
  33. /BALÁZS DÉNES/: Szpeleológiai rekordok Ausztráliában. /The British Caver, Vol. 46. után./ = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 76. Bp. 1971.
  34.  /BALÁZS DÉNES/: A szpeleológus könyvespolca. Külföldön megjelent jelentősebb szakkönyvek. = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 71. Bp. 1971.
  35.  BALÁZS DÉNES: Trópusi és hazai karsztvizek összehasonlító vizsgálata. - Vergleichungsuntersuchungen von tropischen und ungarischen Karstwässern. = Hidr. Közl. 51. évf. p. 376-379, 2. ábra, 1 táblázat, 4 kép /magy./, 380 /deutsch/. Bp. 1971. Bibl. p. 379.
  36. /BALÁZS DÉNES/ B.D.: A víznyomjelzés Dunn módszere. = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 69. Bp. 1971. Bibl. p. 69.
  37.  BALÁZS DÉNES: A zsírmadarak barlangjában. /Cave de Guácháro, Délamerika/ = Turista Magazin, 17. évf. november, p. 24-25. 5 kép. Bp. 1971.
  38. BALOGH JÁNOS: Dudich Endre, 1895-1971. = Magyar Tudomány, 78. köt. UF. 16. köt. 6. sz. p. 389-394, 1 arckép, Bp. 1971. Aggteleki munkája eml. p. 389.
  39. BALTHAZÁR ZSOLT: Vértes László: Kavicsösvény, /Ism./ = Karszt és Barlang, 1969. I. félév, p. 40. Bp. 1971.
  40. BÁNYAI FERENC - STEINER JÓZSEF: A kőlyuki felszíni vízkivételi mű próbaüzemeltetésének hygienes tapasztalatai. - Erfahrungen bei der Betriebsprobe des Wasser- werkes "Kőlyuk" /Komló/. = Pécsi Műszaki Szemle, 16. évf. 3-4. szám p. 17-21, 8 ábra, /magy./, 17. /deutsch/. Pécs, 1971.
  41.  BEKES DEZSŐ: Koncert a hegy gyomrában. /A Baradlában/ = Déli Hírlap, Miskolc, 1971. május 6. + 2 kép.
  42. BENCZE GÁBOR - SZÉKELY KINGA - TOMPA LÁSZLÓ: Tanulmányúton Mongóliában. = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 75-76, 1 kép. Bp. 1971.
  43. BENDEFY LÁSZLÓ: Rádai Ödön: Légifotó-értelmezés alkalmazása karsztföldtani térképezéshez. /Ism./ = Hidr. Közlöny, 51. évf. p. 269. és Földrajzi Ért. 20. évf. p. 186. Bp. 1971.
  44. BERCZIK ÁRPÁD: Dr. Dudich Endre, 1895-1971. = Hidr. Közl. 51. évf. p. 343-344, 1 kép, Bp. 1971.
  45. BERÉNYI ÜVEGES ISTVÁN: A Pécsi Barlangkutató Csoport /1971. évi jelentése./ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 5. sz. p. 18-19. Bp.
  46. BERTALAN KÁROLY - SCHŐNVISZKY LÁSZLÓ: Bibliographia Spelaeologica Hungarica. 1941-1945. = Karszt és Barlangkutatás, 6. évf. /1968-1971./ p. 131-177. Bp. 1971.
  47. BOBROVEC, JÁN: Betegek a barlangban. /A szlovákiai Gombaszögi-barlangról./ = Fejérmegyei Hirlap, Székesfehérvár, 1971. december 16. + 1 kép.
  48. S. BODA ANDRÁS: Delfinekkel Tapolca alatt. = Fejérmegyei Hirlap, Székesfehérvár, 1971. június 29. és Népujság, Szekszárd, 1971. július 9.
  49. S. BODA ANDRÁS: Delfinekkel a Tapolca alatt. Egy éjszaka a könnyűbúvároknál. = Pest Megyei Hírlap, 1971. június 11.
  50. BODÓ SÁNDOR: Híres helyek. A tapolcai tavasbarlang. = Napló, Veszprém. 1971. október 24.
  51. BOGSCH LÁSZLÓ: Dr. Dudich Endre emlékezete./1895-1971./ = Földtani Közlöny, 101. köt. p. 363-366. 1 kép, Bp. 1971.
  52. BOLDIZSÁR ISTVÁN: l. Vendel Miklós
  53. BONI C. F.: Áttekintés a karsztvízföldtan terén Olaszországban végzett elméleti és alkalmazott kutatásokról. /Olaszország beszámolója./ = Böcker T.: Besz. a Nemzetk. Hidrogeol. Szöv. Karszthidrogeol. Biz. alakuló üléséről. p. 45-54. Bp. 1971.
  54. BORBÉLY SÁNDOR - JUHÁSZ ANDRÁS: A Borsodi Szénbányák bányavizeinek külszíni hasznosítási lehetőségei. - Orosz rezümé. - Nutzbarmachungsmöglichkeiten der ausgehobenen Grubenwasser in der Borsoder Zechen. - Utilization possibilites of the lifted subterraneau waters in the Borsod Collieris. = Bány. Koh. L. Bányászat, 104. évf. p. 466-469. 6 tábl. 1 térkv; rez. 1 /ruszk/, 2-3 /deutsch/, 4 /engl/. Bp. 1971.
  55. BOROS ÁDÁM: Friedrich Morton /1890-1969/ emlékezete. = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 74. Bp. 1971. Bibl. p. 74.
  56. BÖCKER TIVADAR: Beszámoló a Karszthidrogeológiai Bizottság alakuló ülésére. /Magyarország beszámolója/ = Böcker T.: Besz. a Nemzetk. Hidrogeol. Szöv. Karszthidrogeol. Biz. alakuló üléséről. p. 35-44. Bp. 1971.
  57. BÖCKER TIVADAR: A Karszthidrológiai Szakbizottság vezetőjének 1971. június 19-én a Barlangnapon elhangzott beszámolója. = Karszt- és Barlangkutatás Táj. 1971. 4. sz. p. 12-15. Bp.
  58. BÖCKER TIVADAR: Beszámoló a Nemzetközi Hidrogeológiai Szövetség Karszthidrogeológiai Bizottságának alakuló üléséről. Bp. M. Karszt- és Barlangkut. Társ. 1971. 79. p. /Csehszlov., Franciaorsz., Jugoszlávia, Magyarorsz., Olaszorsz., Svájc és a Szovjetunió beszámolójával./
  59. BÖCKER TIVADAR: Beszámoló a Nemzetközi Hidrológiai Szövetség /TAH/ Karszthidrogeológiai Bizottságának svájci alakuló üléséről. Az MKBT, a Magy. Bány. és Kohász E., a Magy. Hidr. Társ. és a Magyarh. Földt. Társ. 1971. márc. 29-i közös szakülése. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 2. sz. p. 9. Bp.
  60. /BŐCS FERENC/: B. F.: Portrévázlat /Nagy Gézáról/ karsztból és szurdokból. /Báthory-bg./ = Népsport, 27. évf. 290. sz. p. 5. 1 kép, Bp. 1971. dec. 7.
  61. BURGER A.: Áttekintés a karszthidrológia terén Svájcban végzett elméleti és alkalmazott kutatásokról. /Svájc beszámolója/ = Böcker: Besz. a Nemzetk. Hidrogeol. Szöv. Karszthidrogeol. Biz. alakuló üléséről. p. 55-61. Bp. 1971.
  62. CSEKŐ ÁRPÁD: Külföldi barlangkutatók hazánkban. = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 78. Bp. 1971.
  63. CSERNAVÖLGYI LÁSZLÓ: A Budapesti Vörös Meteor Egyetértés S.K, "Tektonik" barlangkutató csoportja /1971. évi jelentése./ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 5. sz. p. 21. Bp.
  64. CSERNAVÖLGYI LÁSZLÓ: Orbán Ferenc: A kockázat napjai. Dacia Könyvkiadó, Kolozsvár, 1970. /Ism./ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 3. sz. p. 8. Bp.
  65. CSIKI KÁROLY és Dr. SCHERMANN SZILÁRD helyesbítései „Az Alacsony-Tátra főgerincén” c. írás egyik képének aláírásához. = Turista, 1971. szeptemberi szám, Bp. 1971.
  66. CSOMOR MIHÁLY: A barlangi klímaváltozások tapasztalatai /Előadás tárgya/ = Karszt és Bg. 1969. 1. p. 39. Bp. 1971.
  67. CSÓTI TAMÁS: A dudari triász-vízbetörés elzárása és néhány tapasztalata. - Orosz rez. - Abschluss des Triaswassereinbruches in Dudar, einege Erfahrungen. - Closing of the Triassie water inrush in Dudar an some experiences drawn. = Bány. Koh. L. Bányászat, 104. évf. p. 41-48, 8 ábra, /magy./, rez. 1. /ruszk/, 2 /deutsch/, 3-4 /engl./, Bp. 1971. Bibl. p. 48.
  68. CZAKÓ TIBOR: Cholnoky Jenő születésének 100. évfordulójára /1870-1970/!. = Földtani Közlöny, 101. évf. 1. sz. p. 71-72. 1 arckép, Bp. 1971.
  69. CZIPPÁN GYÖRGY: 300 méter mélyre a föld alá. Szombaton indul kéthetes kutatóútjára a rekorddöntésre készülő barlangász expedíció. = Hétfői Hírek, Bp. 1971. jún. 7.
  70. CZIRÁKY JÓZSEF: Jelentés az Országos Gyógyfürdőügyi Igazgatóság által 1966-68. években végzett hidrológiai és balneotechnikai vizsgálatokról. I-II. rész. = Hidr. Közl. 51. évf. p. 97-104. 134-140. Bp. 1971.
  71. DÉNES GYÖRGY: Az Aggteleki-barlang megjelenése a földrajzi szakirodalmunkban. - Die erste Erwähnung der Aggtelek-Höhle in der geographischen Fachliteratur. - Orosz rez. - Apero de la Groto Aggteleki en la geografia literaturo. = Karszt és Barlang, 1969. I. félév. p. 5-7, 2 kópia, 8 /deutsch, ruszk., eszp./ Bp. 1971. Bibl. p. 8.
  72. DÉNES GYÖRGY: Az Aggteleki-karszt nevének kérdéséhez. - Zur Benennung des Aggteleker Karstes. - Orosz rez. - Pri la nomo de la karstregiono Aggteleki. = Karszt és Barlang, 1969. II. félév. p. 51-52. 1 ábra, /magy./, 52 /deutsch, ruszk., eszp./ Bp. 1971. Bibl. p. 52.
  73. DÉNES GYÖRGY: Dr. Balogh Ernő /1882-1969./ = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 79. Bp. 1971.
  74. /DÉNES GYÖRGY/ -sg-: Barlangi mentőszolgálatosok kitüntetése. Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 80. Bp. 1971. 74/a. DÉNES GYÖRGY: A barlangkataszterezés aktuális problémái. /Előadások között csak cím említés./ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 1. sz. p. 1. Bp.
  75. DÉNES GYÖRGY: Barlangnap, 1971. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 4. sz. p. 1-3. Bp.
  76. DÉNES GYÖRGY: Barlangtérképészeti kiállítás. = Karszt- és Barlangkut. Táj. 1971. 3. sz. p. 1-2. Bp.
  77. DÉNES GYÖRGY: Beszámoló a Nemzetközi Karszt-terminológiai Konferencia munkájáról és az azt követő tanulmányútról. /1971. okt. 25-i előad. ism./ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 6. sz. p. 11. Bp.
  78. DÉNES GYÖRGY: Boldog új esztendőt. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 1. sz. p. 1. Bp.
  79. /DÉNES GYÖRGY/ D. GY.: A Dachstein barlangok felfedezésének 60. évfordulója. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 6. sz. p. 9-10. Bp.
  80. DÉNES GYÖRGY: Az 1971. évi barlangkutatások engedélyezése. Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 1. sz. p. 8. Bp. 80/a. /DÉNES GYÖRGY/: Emlékezés Lakatos Lászlóra. = Budapesti Vörös Meteor SK Természetbarát Szakosztályának 1971. évi Túra- és Rendezvénynaptára, Bp. /1971./ p. 10.
  81. DÉNES GYÖRGY: Hétszáz éve "urdung" volt az ördög. Barlangkutatók érdekes felfedezése. Ördöggátlyuk és Csengő-kút. = Dolgozók Lapja, Tatabánya, 1971. febr. 21.
  82. DÉNES GY/ÖRGY/: In memory of Prof. Dr. Gy. Kertai 1912-1968. = Karszt- és Barlangkut. 6. évf. /1968-1971./ p. 3-4. Bp. 1971.
  83. DÉNES GY/ÖRGY/: In memory of Dr. L. Vértes 1914-1968. = Karszt- és Barlangkut. 6. évf. /1968-1971/ p. 5-7. Bp. 1971.
  84.  /DÉNES GYÖRGY/: A Karszt-terminológiai Szakbizottság I. munkaülése. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 6. sz. p. 12. II. munkaülése p. 13. Bp.
  85. DÉNES GYÖRGY: Kertai György sírkőavatása. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 6. sz. p. 3. Bp. 1972.
  86. DÉNES GYÖRGY: Klimatické pozorovania v Dobsinskej ladovej jaskyni v prvych 50 rokoch po objaveni /nemecká verzia/. = Slovensky Kras, Ročnik 9. p. 167-169. Lipt. Mikulá, 1971. Bibl. p. 169.
  87. DÉNES GYÖRGY: Klimatische Beobachtung in der Eishöhle von Dobsina in der ersten 50 Jahren nach der Entdeckung. = Slovensky Kras, Ročnik 9. p. 163-166. Lipt. Mikulás 1971. Bibl. p. 166.
  88. /DÉNES GYÖRGY/: Lakatos László emléktábla avatása. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 2. sz. p. 3. Bp.
  89. /DÉNES GYÖRGY/ D. GY.: A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány többszörös életmentésért... = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 6. sz. p. 16. Bp.
  90. DÉNES GYÖRGY: A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat 1970. évi munkájáról és eredményeiről. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 2. sz. p. 10-12. Bp.
  91. DÉNES GYÖRGY: Mentési krónika 1969. = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 78. Bp. 1971.
  92. DÉNES GYÖRGY: A Nemzetközi Karszt-terminológiai Bizottság munkájáról. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 6. sz. p. 5-8. Bp.  
  93. DÉNES GY/ÖRGY/: Le Róle de La Couverture Imperméable dans la Formation Morphologique du Karst s 'Exhumant. = Abstracts of Papers International Geographical Union European Regional Conference. Hungary, Budapest, 1971.
  94. DÉNES GY/ÖRGY/: Die Rolle allmählich abgetragenen wasserundruchlässigen Decke in der morphologischen Entwicklung des Karstes. Szeged, JATE soksz. 1971. 11. p. Bibl. p. 12.
  95.  /DÉNES GYÖRGY/ -sg-: Szovjet tanulmányúton. = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 74-75. 1 kép, Bp. 1971.
  96.  /DÉNES GYÖRGY/: A Társulat Elnöksége 1971. máj. 20-i ülése. Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 3. sz. p. 2. Bp.
  97.  DÉNES GYÖRGY: Telekesvölgy. /Csengő-kút és az Ördöggátlyuk./ = Turista Magazin, 17. évf. 1971. május, p. 10. 1 kép, Bp. 1971. Szedéshiba: "gát"-szó kimaradt. /Dénes Gy./
  98. DÉNES GYÖRGY: A Tornai-Alsó-hegy vízföldtani kutatásának eddigi eredményei. /MKBT Miskolci Osztálya 1971. február 24-i előadás ismertetése./ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 3. sz. p. 5. Bp.
  99. DÉNES GYÖRGY: Dr. Vadász Elemér 1885-1970. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 1. sz. p. 2. Bp.
  100. DÉNES GYÖRGY - KORDOS LÁSZLÓ: Barlangkataszterezés. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 5. sz. p. 4-5. Bp. 100/a. DONGÓ PÁL: Gyógyvíz, -fürdő, idegenforgalom /Béke-barlang/ = Idegenforgalom, 10. évf. 2. sz. p. 25-26. Bp. 1971. 
  101. DOROGI JÓZSEF: l. Lantos Miklósné
  102. DUDICH ENDRE: Díszelnöki székfoglaló beszéde. - Die Antrittsrede vom Ehrenpräsident Dr. Endre Dudich. - Orosz rez. - inaugura prelego de la Honora Prezidanto D-ro Endre Dudich. = Karszt és Barlang, 1969. I. félév, p. 1-4. 3 kép, 4 /deutsch, ruszk., eszp./ Bp. 1971. Bibl. p. 3-4.
  103. DURA LAJOS: A Szelim-barlang. /Csak kép./ = Turista Magazin, 17. évf. 2. sz. p. /36/, hátsó borító. Bp. 1971.
  104. EGRI LÁSZLÓ: l. Bagaméri Béla 
  105. ERDÉLYI MIHÁLY: The influence of hydrogeological factors on the quality of sub-surface waters. = Hidr. Közl. 51. évf. p. 5-10. Bp. 1971. Bibl. p. 10.
  106. ERDÉLYI MIHÁLY: Magyarország vízföldtani tájai. - Hidrogeological regions of Hungary. = Hidr. Közl. 51. évf. p. 143-153. 7 ábra, /magy./ 154-155 /engl./. Bp. 1971. Bibl. p. 153-154.
  107. ERDÉLYI MIHÁLY: Nyugat-Dunántúl és a Kisalföld vízföldtana. - Die Hidrogeologie von Westtransdanubien und der Kleinen Ungarischen Tiefebene. = Hidr. Közl. 51. évf. p. 485-497, 10 ábra, /magy./, 498-499 /deutsch/. Bp. 1971. Bibl. p. 497-498.
  108. ERDÉLYI ISTVÁN: Pomáz - Holdvilágárok. = Archaeol. Ért. 98. köt. p. 85-90. térkv: 2 bg alapr: 6 kép /magy./. 91 /orosz rez./. Bp. 1971. Bibl. p. 91.
  109. ERDÉSZ SÁNDOR: Drachentypen in der ungarischen Volksüberlieferung. = Acta ethn. hung. Tomus 20. p. 85-128. Bp. 1971. Bibl. p. 125-128.
  110. FODOR ISTVÁN: Angaben zum Mikroklima von Eishöhlen. = Slovenský Kras, Ročnik 9. p. 115-125. Abb. 5, Tabelle 4. Lipt. Mikulás, 1971. Bibl. p. 125.
  111. FODOR ISTVÁN: Einige Eigenschaften der Luftbewegungsverhältnisse in den Höhlen. = Acta Geographica Debrecenia. Tomus XV-XVI. /Seriei VIII.-IX./. 1969-70. p. 267-273. 2 ábra. Debrecen, 1971. Baradla, Abaligeti-barlang.
  112. FODOR ISTVÁN: Udajek mikroklime ladových jaskýn. /nemecká verzia/. = Slovenský Kras, Ročnik 9. p. 127-133. Tabulka 4. Lipt. Mikulás, 1971.
  113. FÖLDES V.: l. Haranghy L.
  114. GÁBORI MIKLÓS: Vázlatos körkép az ősemberkutatásról. = Valóság, 1971. 6. sz. p. 47-56. Bp. 1971.
  115. GÁBORI M/IKLÓS/: H. de Lumley et collaborateur: Une cabane acheuléenne dans la Grotta du Lazarett. /Nice./ Mémoires de la Soc. Préhist. Francaise. Tom. 7. Paris, 1969. /Ism./ = Acta Archaeol. Acad. Sci. Hungaricae. Tomus 23. p. 381-383. Bp. 1971.
  116. GÁDOROS MIKLÓS: A barlangi hőmérséklet ingadozásairól. A Társulat barlangklimatológiai Szakbizottsága 1971. márc. 15.-i vitaülése. /jkv./ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 2. sz. p. 8-9. Bp.
  117. GÁDOROS M/IKLÓS/: A complex investigation of the Nagytohonya spring of Jósvafő. - A jósvafői Nagytohonya-forrás komplex vizsgálata. - Komplexe Untersuchung der Jósvafőer Nagytohonya-Quelle. - Orosz rez. - Kompleksa esploro dela fonto Nagytohonya ce Jósvafő. = Karszt és Barlangkutatás, 6. évf. /1968-1971/ p. 79-98, fig. 28. /magy./ 99-100 /deutsch/, 100-101 /ruszk./, 101-102 /eszp./ Bp. 1971. Bibl. p. 97-98.
  118. GÁDOROS MIKLÓS: Dr. Papp Ferenc professzor sírkőavatása. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 1. sz. p. 2. Bp.
  119. GÁDOROS MIKLÓS: O rádioaktivite v jaskyniach. = Slovenský Kras, Ročnik 9. p. 187-191. tab. 5. Lip. Mikulás. 1971.
  120. GÁDOROS MIKLÓS: Über die Radioaktivität in den Höhlen. = Slovensky Kras, Ročnik 9. p. 181-188. Tab. 5. Lipt. Mikulás, 1971.
  121. GÁLDONYI BÉLA: Odvaskő. /Gerece-barlang./ = Turista Magazin, 17. évf. június, p. 20. 1 kép, Bp. 1971.
  122. GAVRILOVIC, DUSAN: Jugoszláviai barlangstatisztika. /A szerző Najveci - speleoloski objekti u jugoslaviji i u svetu című, a Nase Jame 8. kötetében megjelent cikkének kivonatos ismertetése./ = Karszt és Barlang, 1969. I. félév. p. 38. Bp. 1971.
  123. GORBUNOVA, K. A.: A Szovjet Karsztológiai és Szpeleológiai Intézet öt éve. = Karszt és Barlang, 1969. II. félév p. 45-46, 1 kép. Bp. 1971.
  124. GÖRCS LÁSZLÓ: Földrajzi tanulmánykötet Dél-Dunántúl területéről. = Dunántúli Napló, Pécs, 1971. dec. 5.
  125. GREGOROVICZ ANIKÓ: 100 éve nyílt meg a Dobsinai jégbarlang. = Ifjúsági Magazin, Budapest, 1971. január, p. 41-43. 6 kép.
  126. GRIM GÁBOR - SZÜCS JÓZSEF: Nagy vízbetörések hozammeghatározása karsztvízmegfigyelési adatok alapján, vízmentesítés kapacitásának tervezéséhez. - Ergiebigkeitsberechnung von grossen Wassereinbrüchen auf Grund der Angaben von Karstwasserbeobachtungen zur Kapazitätsplanung bei Entwässerungen. - Földtani Kutatás, 14. évf. 1-2. sz. p. 22-35, 26 ábra, /magy./, 35 /deutsch/. Bp. 1971. Bibl. p. 34.
  127. GYÉMÁNT GYULA: A Déli-Gerecse karsztos jelenségei és ezek összefüggései a bányászattal. - Karst- erscheinungen im Gebirge Süd-Gerecse und deren Zusammenhang mit dem Bergbau. - Orosz rez. - Karstic manifestations of Sauth-Gerecse and their connections with the mining activity. = Tatabányai Szénbányák Műszaki Közgazdasági Közleményei, 10. évf. p. 160-163. /magy./, 151. /deutsch, ruszk./ 152. /engl./, Tatabánya, 1971.
  128. HAJDU L/AJOS/: Die heutige Lage der Algenforschung in den Höhlen und deren Probleme in Ungarn. - A barlangi algakutatás jelenlegi állása és problémái Magyarországon. - Present state of the investigations of algae in caves and their problems in Hungary. - Orosz rez. - La nuna stato de la esploro de la grotaj algoj kaj problemoj de la esploro en Hungario. = Karszt- és Bgkut. 6. évf. /1968-1971/, p. 103-112, 1 Abb. /deutsch/, 114 /magy./, 115 /engl./, /ruszk./, 116 /eszp./ Bp. 1971. Bibl. p. 112-114.
  129. HARANGHY L. - FÖLDES V. - SOTONYI G.: Három halálesettel járó barlangtúra. = Karszt- és Bgkut. 1969. I. félév, p. 33-36. Bp. 1971.
  130. HAZSLINSZKY TAMÁS: A Bihar karsztcsodáinak nyomában. = Föld és Ég, 6. évf. p. 169-172. 1 ábra, 7 kép, Bp. 1971.
  131. HAZSLINSZKY TAMÁS: A Szlovák Paradicsom. = Turista Magazin, 17. évf. 5. sz. p. 11., 6 kép, Bp. 1971. Dobsinai-jégbarlang. Szurdokvölgyek; Glac, Gerava, Skala, Pelc, Sokolia dolina, Sucha Bela.
  132. HEVESI ATTILA: Katona Mihály, a magyar földrajztudomány megteremtője. = Földr. közlem. U.F. 19. /95./ köt. 1971. 2-3. szám, p. 225-229. Bp. 1972. Katonánál szerepel a karsztosodás első említése a természeti földrajzban. A barlangokról megállapítja, hogy főleg mészkővidékeken alakulnak ki, "minthogy azoknak részeit legkönnyebben széllyel oldja a víz." /p. 227./
  133.  HOLLENDER, WERNER: Das Symposium für Morphogenese des Karstes in Ungarn im August 1971. = Die Höhle, 22. Jg. p. 99-100, Wien, 1971. Die Höhle im Budaer Burgberg. Höhle im Gellértberg. Tropfsteinhöhle von Pálvölgy. Ponor von Pénzpatak. Anna-Tuffhöhle, Baradla-Höhle. Béke-barlang /Friedenshöhle./
  134. /JÁK SÁNDOR/ /ják/: Talán Ariadne segíthetne... /riport a budai Várbarlangról./ = Idegenforgalom, 10. évf. 9. sz. p. 5, 1 kép. Bp. 1971.
  135. JAKAB ÁGNES: A bódvaszilasi zsomboly. = Népszava, Bp. 1971. júl. 6.
  136. JÁKI REZSŐ - SÓKI IMRE: A Tatabányai Szénbányák Barlangkutató csoportjának munkájáról. = Tatabányai Szénbányák Műszaki Közgazdasági Közleményei, 11. évf. p. 140. 1 kép, Tatabánya, 1971.
  137. JAKUCS, L/ÁSZLÓ/: Dynamische Unterschiede des Verkarstungsprozesses in den Mikroräumen. Szeged; JATE Soksz. 1971. 58. p. Bibl. p. 54-58.
  138. JAKUCS LÁSZLÓ: A karsztok morfogenetikája. A karsztfejlődés varienciái. Bp. Akad. 1971. 310. p. 135 ábra. /Földrajzi monográfiák VIII./ Bibl. p. 271-287.
  139. JAKUCS L/ÁSZLÓ/: Regulatoren der Karstkorrosion durch Petrovarianz. = Acta Geographica. Acta Univ. Szegediensis. Pars geographica sci. naturalium. Szeged, 1971.
  140. JAKUCS LÁSZLÓ: Szempontok a dolomittérszínek karsztosodásának értelmezéséhez. - Orosz rez. - Beiträge zur Deutung der Verkarstung von Dolomitflächen. = Földrajzi Ért. 20. évf. p. 89-96. /magy./, 96-97. /ruszk./, 97-98 /deutsch/, 3 ábra, Bp. 1971. Bibl. p. 96.
  141. JAMBRICH GYULA: Klubdélután a Nógrádi Csoportnál. A nógrádi medence hidrológiája. = Bány. Koh. L. Bányászat, 104. évf. p. 352. Bp. 1971.
  142. JÁNOSSY DÉNES: Gerinces őslénytani ásatás Esztramoson. = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 77. Bp. 1971.
  143. JÁNOSSY D/ÉNES/: Die Mittelpleistozäne Vogelfauna der Stránská Skála. = Antropos c 20. /N.S. 12./ Stránská Skála I. 1910-1945, Brno, 1971. p. 35-62, 6 ábra, 2 tábla. Moi bg-ok, Istállóskő, Pilisszántó, Pálfy-bg. Peskő-bg. Jankovich-bg, Puskaporos-, Remete-bg. leletei összehasonlításként.
  144. JANTSKY ZSUZSA - KILÉNYI ISTVÁNNÉ: A magyar földtani irodalom jegyzéke 1970. = Földt. Közl. 101. évf. 4. p. 434-448. Bp, 1971. /4. sz. 1972. 
  145. JERSOV, ANATOLIJ: "Az áldott tűz" titkai. /Taskenti Obirahmat-barlang./ = Nógrád, Salgótarján, 1971. márc. 25.
  146. JUHÁSZ ANDRÁS: l. Borbély Sándor 
  147. KAMPIS PÉTER: Buda vára. = Dunántúli napló, Pécs, 1971. jan. 4. p. 6., 4 kép.
  148.  KAMPIS PÉTER: Szenzációs felfedezés lenne. Kincs a hegy mélyén. = Dunántúli Napló, Pécs, 1971. aug. 7.
  149.  KAPOR ELEMÉR: Hol volt, hol nem volt a felsőtárkányi márvány? /Az egykori márványbánya két szirtürege./ = Népújság, Eger, 1971. jan. 26.
  150. KARÁCSONYI S/ÁNDOR/: l. Aujeszky G/éza/.
  151. KÉRDŐ ISTVÁN: Egészségügyi szempontból végzett barlangklimatológiai vizsgálatok. /Előadás címe./ = Karszt és Bg. 1969. I. p. 39. Bp. 1971.
  152.  KÉRI TAMÁS: Gyermekvédelem. Kirándulni jó. = Népszabadság, Budapest 1971. júl. 29.
  153. KESSLER HUBERT: Aggtelek BAZ megyei idegenforgalmi Hivatal, Miskolc, Panoráma 1971. 29. p. 2 térkép, 28 kép. magyar, német, angol, orosz, francia nyelvű kiadás.
  154. KESSLER HUBERT: Barlangterápiai Konferencián Ennepetalban. /Elhangzott előadások között csak cím említés./ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 6. sz. p. 12. Bp.
  155. KESSLER, HUBERT: Comission de Spéléotherapie. - Comission of speleotherapy. - Komission für Speläotherapie. /Symposium./ = UIS-Bulletin, 1971/1. /3/ p. 6. Wien, 1971.
  156. KESSLER HUBERT: A geológiai tényezők szerepe a barlangklíma kialakulásában. /Előadás tárgya./ = Karszt és Bg. 1969. 1. félév, p. 39. Bp. 1971.
  157. KESSLER, HUBERT: Speläotherapeutische Konferenz 1971 in Ennepetal. = Die Höhle, 22. Jg. p. 140-141, Wien. 1971. /No 3, 4. 1972./ Seehöhle - Tapolca /bericht Tibor Sziszay/! Friedenshöhle /Bericht Martin Kirchknopf/
  158. KILÉNYI ISTVÁNNÉ: l. Jantsky Zsuzsa
  159. KIRCHKNOPF MÁRTON: l. Kiss Emil
  160. KISHÁZI PÉTER: l. Vendel Miklós
  161. KISS EMIL - KIRCHKNOPF MÁRTON - SZOBOSZLAY FERENC: T'íz éve foglalkoznak klímaterápiával a Jósvafői Béke-barlangban. - A kezeléssel kapcsolatos tapasztalatok. - Orosz rez. - Zehn Jahre Klimatherapie in der Béke-Höhle von Jósvafő. Behandlungserfahrungen. - Ten years of climatic therapy in the Béke-cavern at Jósvafő. = Bány. Koh. L. Bányászat, 104. évf. p. 60-61. /magy./, rez. p. 2. /ruszk./, 3 /deutsch/, 4 /engl./, Bp. 1971. Bibl. p. 61.
  162. KÓNYA ÁDÁM: Dr. Bányai János. 1886-1971. = Földr. Közlem. U.F. 19. /95/. köt. p. 235-236. Bp. 1971. /2-3. és 4. sz. 1972./
  163. KORDOS LÁSZLÓ: Barlangkataszterezés. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 4. sz. p. 10- 11. Bp.
  164. KORDOS LÁSZLÓ: Barlangkataszterezés. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 6. sz. p. 14. Bp.
  165. KORDOS LÁSZLÓ: A budai Várhegy és a Várbarlang földtani viszonyai. - Die geologischen Verhältnissen von Budaer-Várhegy /Burgberg/ und Burg-Höhlen. - Orosz rez. - La geologio de Fortikajmonto kaj de la Subfortikaja Grotaro en Buda. = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 47-50, 6 ábra, /magy./, 50 /deutsch/, /ruszk./, /eszp./ Bp. 1971.
  166. KORDOS LÁSZLÓ: Hozzászólás Müller Pál cikkéhez. = Karszt és Bgkut. Táj. 1971. 5. sz. p. 26. Bp.
  167. KORDOS LÁSZLÓ szerk: Jelentés a "Szpeleológia" barlangkutató csoport 1970. évi munkájáról. /Az Ezüst-hegy, Ezüst-nyereg, Nagy-Kevély, Kevély-nyereg, Kis-Kevély, Csúcs-hegy, Oszoly vonulat barlangjainak katasztere. /Kevély csoport/. Gépírás, a csoport kiadása Debrecenben, 1971. p. 1-104, 39 térkép. /A Bibliotheca Speleologica, Budapest gyűjteményében./
  168. KORDOS LÁSZLÓ: A jósvafői Por-lyuk komplex vizsgálata. /1971. nov. 1-i előad. ism./ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 6. sz. p. 11-12. Bp.
  169. KORDOS LÁSZLÓ: A Szpeleológia Barlangkutató Csoport /1971. évi jelentése/ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 5. sz. p. 19. Bp.
  170. KORDOS LÁSZLÓ: Vizsgálatok a Kevély csoport barlangjaiban. /Előadás címe./ Karszt- Bgkut. Táj. 1971. 5. sz. p. 3. Bp. 1971.
  171. KORDOS LÁSZLÓ: l. Dénes György
  172. KOREK JÓZSEF: Újkőkori telepek és sírok Aggteleken. = Karszt és Barlang, 1969. I. félév, p. 39-40. Bp. 1971.
  173. KÓSA ATTILA: Felszíni fények az alsó-hegyi Kettős-zsombolyban. /Csak kép./ = Karszt és Barlang, 1969. I. hátsó borítólap külső oldala. Bp. 1971.
  174. KÓSA A/TTILA/: Stages in the development of potholes on the Alsó/hegy plateau. /Bódvaszilas, North Hungary/. - Az Alsóhegyi zsombolyok fejlődési stádiumai. - Entwicklungstadien von Karstschächten am Alsóhegy-Plateau. - Orosz rez. - Fazoj de la evulo de gufroj sur la altebenajo Alsóhegyi. = Karszt- és Bgkut. 6. évf. /1968-1971/, p. 69-76, fig. 6 /engl./, 77 /magy./, /deutsch/, 77-78 /ruszk./, 78 /eszp./, Bp. 1971. Bibl. p. 76.
  175. KOVÁCS ARANKA: A csodaszép Krisztina nyomában. /A Baradla./ = Ország Világ, Bp. 1971. márc. p. 14-15. 4 kép.
  176. KÖRNYEI ELEK: Sziklából víz. Szivattyúk - Rákhegy II. = Magyarország, Bp. 1971. 44. sz. p. 21. 1 kép.
  177. KRATOCHWILL, TIVADAR: Fremdenverkehr - Programme für den Herbst. /Aggtelek/ = Budapester Rundschau, 1971. okt. 18. 1 kép.
  178. KUDELIN, B. I. - RODINOV, N. V.: Rövid ismertetés a karszthidrogeológiai kutatások jelenlegi állásáról a Szovjetunióban. /Szovjetunió beszámolója./ = Böcker T: Besz. a Nemzetk. Hidrogeol. Szöv. Karszthidrogeol. Biz. alakuló üléséről. p. 63-79. Bp. 1971.
  179. KÜHNE LÁSZLÓ: Az István cseppkőbarlangban. - Turista Magazin, 17. évf. november, p. 11. Bp. 1971.
  180. LAJTAY KÁROLY: Solymártól a Zsíroshegyi th. felé... /Ördöglyuk ajtaja nyitva/ = Turista, Bp. 1971. márc. sz. p. 2. 1 kép.
  181. LÁNG SÁNDOR: Beszámoló az V. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszusról. - Karszt és Bg. 1969. II. félév, p. 72-73. 1 kép. Bp. 1971.
  182. LÁNG SÁNDOR: Dudich Endre 1895-1971. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 2. sz. p. 1. Bp.
  183. LÁNG SÁNDOR: A földrajzoktatás múltja az Eötvös Loránd Tudományegyetemen 1870-1970 között. = Földr. Ért. 20. évf. p. 329-341. 2 t. Bp. 1971.
  184. LÁNG SÁNDOR: Geomorphologische Problem in Ungarn und die wichtigsten Forschungen. = Annales Univ. Sci. Budapestinensis de Rol. Eötvös nominatae. Tom. 7. p. 15-28. Bp. 1971. Bibl. p. 26-28.
  185. LÁNG SÁNDOR: Quelques question de la denudation des karsts et de leur entourage en Hongrie. Szeged: JATE, soksz. 1971. 6. p.
  186. LÁNG SÁNDOR: Túrák a világ legmélyebb barlangrendszerében. /Pierre St. Martin-barlang./ = Föld és Ég, 6. évf. p. 47-49. 4 kép, Bp. 1971.
  187. LANTOS MIKLÓSNÉ - DOROGI JÓZSEF: Mélyfúrási geofizikai vizsgálatok karsztvízkutató fúrásokban. - Orosz és német rez. = Magyar Geofizika, 12. évf. p. 161-166. 4. ábra, Bp. 1971.
  188. LÉCZFALVY SÁNDOR - NAGY IMRE: A felszín alatti víztárolók számításai. Bp. 1971. Felsőokt. Jegyzetell. /soksz./ 87 p.
    189. /levinson/: Eladó egy sziget /Staffa/. = Esti Hírlap, Bp. 1971. nov. 10.
  189. LORBERER ÁRPÁD: A Lengyel Tátra barlangjai. /Előadás a Magy. Földr. Társ. Hegymászó Csop. rendezésében 1971. XI. 12-én. /Beszámoló a Magy. Földr. Társ. Hegymászó Csop. 1972. évi működéséről. 2. sz. melléklet, p. 4. Bp. 1971. soksz.
  190. LOVÁSZ GYÖRGY: Adatok az Abaligeti-karszt geomorfológiai és hidrológiai jellemzéséhez. - Quelques lois géomorphologiques et hydrologiques du karst d’ Abaliget. = Földrajzi Ért. 20. évf. p. 283-296. 10 ábra. /magy./, 296 /fr./ Bp. 1971. Bibl. p. 295-296.
  191. MAJOROS ZSUZSANNA: Barlangkutatás rádiókip módszerrel. Höhlenforschung mit Radiokip-methode. - Orosz rez. - Grotosercado per la metodo radiokipa. = Karszt és Bg. 1969. II. félév, p. 65-68. 11 ábra. /magy./ 68 /deutsch, ruszk. eszp./, Bp. 1971. Bibl. p. 68.
  192. MAKKAY JÁNOS: Konferencia a vonaldíszes kerámia kutatásáról. = Élet és Tud. 26. évf. p. 140-141. 2 kép, Bp. 1971.
  193. MARON FERENC: Fáraók aranyországa. Víz alá merülő történelem. /Egyiptom-Szudán határa közelében talált barlangi állatfestmények./ = Delta, 5. évf. 9. sz. p. 24-27. 5. kép, Bp. 1971.
  194. MAROS DÉNES: Barlangászok. /Interjú dr. Dénes Györggyel./ = Népszabadság, Bp. 1971. aug. 20.
  195. MAUCHA LÁSZLÓ: Az árapályhatás szerepe a karsztforrások vízhozam változásaiban. /1971. ápr. 28-án Miskolcon elhangzott előadás címe/ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 2. sz. p. 13. Bp. 1971.
  196. MAUCHA L/ÁSZLÓ/: In memory of Prof. Dr. F. Papp 1901-1969. = Karszt és Bgkut. 6. évf. /1968-1971./, p. 9-11. Bp. 1971.
  197. MAUCHA, L/ÁSZLÓ/: System of speleological interactions. Results of the Jósvafő Karst Research Station in its first decade. - A szpeleológiai kölcsönhatások rendszere. - Orosz rez. - Sistemo de la speleologiaj interefikoj. = Karszt- és Bgkut. 6. évf. /1968-1971./, p. 13-24. 1 t. /engl./, 29 /magy./, 30 /deutsch/, 31-32 /ruszk./, 32 /eszp./ Bp. 1971. Bibl. p. 24-28.
  198. MENTUSZ KÁROLY: Hasznos ötletek megvalósítói. A véráram útja elektromos nyilakkal. Reflexműködés fény- és hanghatásra. Karszthidrológiai modell üvegcsövekből. = Népujság, Eger, 1971. május 11.
  199. MÉSZÁROS FERENC: Vizsgálatok a hazai denevérek élősködő fonálférgein /Nematoda/, - Untersuchung über die parasitären Fadenwürmer /Nematoda/ der heimischen Fledermäuse. = Állattani Közlem. 58. köt. p. 78-86. 2 tábla /magy./, 86 /deutsch/, Bp. 1971. Bibl. p. 85-86.
  200. B. MIATOVIC: A Dinári Karszt fejlődése. Tanulmány a hidrogeológiai kutatások alapján. /Jugoszlávia beszámolója./ = Böcker T: Besz. a Nemzetk. Hidrogeol. Szöv. Karszthidrogeol. Biz. alakuló üléséről. p. 27-33. Bp. 1971.
  201. MIZSER LAJOS: A Hór-völgyében. = Turista Magazin, 17. évf. 1. sz. p. 25. Bp. 1971.
  202. MOLDVAY GYŐZŐ: Barlangrekord a Kárpát-medencében. Budapesti alpinisták a vecsem-bükki expedícióban. = Pest Megyei Hírlap, Bp. 1971. jún. 23. + 1 kép.
  203. MÓRIK JÓZSEF: Gyógybarlangok levegőhigiénes követelményei. /Elhangzott előadás címe./ = Karszt és Bg. 1969. I. p. 39. Bp. 1971.
  204. MÜLLER PÁL: Nagy Megalodantidae-maradvány az Alsó-hegyről. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 4. sz. p. 16-18, 1 geol. szelvény, Bp.
  205. MÜLLER PÁL - SÁRVÁRY ISTVÁN: Pure Corrosive Model of the Development of Vertical Karst-Shafts. Szeged, JATE soksz. 1971. 12. p. Bibl. p. 12.
  206. NÁDASDI PÉTER: Pest-Budától máig. = Közmű és Mélyépítő, Budapest, 1971. aug. 27.
  207. NAGY IMRE: l. Léczfalvy Sándor
  208. NÁSFAY BÉLA: Búvárút a „Vörös-tengerhez” = Turista Magazin, 17. évf. június, p. 11. 3 kép, Bp. 1971. /Ostromosi-vizesbarlang/.
  209. NYIRI ÉVA: Tohonya-völgy. = Pestmegyei Hírlap, Bp. 1971. V. 9.
  210. /ONODVÁRI/: Idegenforgalmi folyosó Krakkó és a Balaton között. Az országgyűlés kereskedelmi bizottságának ülése Aggteleken. = Északmagyarország, Miskolc, 1971. nov. 12.
  211. ORAVEC JÁNOS: Amikor a barlangmentőt mentik. Munkában a Vecsem-expedíció. = Déli Hírlap, Miskolc, 1971. jún. 21.
  212. ORAVEC JÁNOS: Befejeződött a Vecsem-expedíció. Feltárták a Kárpát-medence legmélyebb barlang-aknarendszerét. = Déli Hírlap, Miskolc, 1971. jún. 28. + 1 kép.
  213. ORAVEC JÁNOS: A Kárpát-medence legmélyebb barlangját kutatják.= Fejér Megyei Hírlap, Székesfehérvár. 1971. jún. 24.
    = Csongrád Megyei Hírlap, Csongrád, 1971. jún. 27. + 1 kép. = Népujság, Tolna Megye, 1971. jún. 25. + 1 kép. = Vas Népe, Szombathely, 1971. júl. 7. + 1 kép. = Zalai Hírlap, Zalaegerszeg, 1971. jún. 24. + 1 kép.
  214. O. J. /Oravec János/: Megkezdte munkáját a "Vecsem-expedíció". A Kárpát-medence legmélyebb barlangját kutatják. = Észak-magyarország, Miskolc, 1971. jún. 13. 
  215. ORAVEC JÁNOS: A Vecsem-expedíció. A Kárpát-medence legmélyebb barlangját kutatják. = Napló, Veszprém, 1971. jún. 27. 1 kép.
  216. ORAVEC JÁNOS: VECSEM EXPEDÍCIÓ. A kutatás céljáról. Nyilatkozik Sóváry István, az expedíció vezetője. 1. - Egy szál kötélen az ismeretlenben. 2. - TV-kamerával a barlangban. 3. - Egy nap a táborban. 4. - Félidőben. 5. - A zsomboly története. 6. - A tábor vezetői. 7. Hegymászók. 8. - A zsomboly. 9. - Hígfolyós agyagban. 10. - A kutatási program realizálása. 11. - Mai kenyerünk, holnapi vizünk. 12. – Észak- magyarország, Miskolc, 1971. jún. 13-27. + 16 kép.
  217. ORAVEC JÁNOS: A világ legszebb meséje a nagy cseppkőbarlangban lakik. /A Vecsembükki-zsomboly kutatása./ = Napjaink, Miskolc /?/, 1971. aug. /7/?/.
  218. IFJ. PALKÓ SÁNDOR: Hazai és külföldi tapasztalatok. Hol tart a barlanggyógyászat? = Magyar Nemzet, Bp. 1971. jún. 30.
  219. PALKÓ SÁNDOR: Természetes vízvezeték. = Magyar Nemzet, Bp. 1971. jan. 15.
  220. PALKÓ SÁNDOR: "Varázsbarlang" a Mecsekben. Magyar Nemzet, Bp. 1971. jan. 27. p. 5.
  221. PALOC, H.: A franciaországi karsztokkal kapcsolatos hidrogeológiai vizsgálatok és munkák. /Franciaország beszámolója./ = Böcker T.: Besz. a Nemzetk. Hidrogeol. Szöv. Karszthidrogeol. Biz. alakuló üléséről. p. 19-25. Bp. 1971.
  222. PAPP-VÁRY ÁRPÁD: Barlangtérkép-kiállítás. - Geodézia és Kartográfia, 23. évf. p. 298. Bp. 1971.
  223. PATEK E/RZSÉBET/: S. Foltiny: The Hungarian Archaeological Collection of the American Museum of Natural History in New York. Corpus Antiquitatum Hungaricum in American 1, Indiana Univ. Publ. 77. Vol. /Istállóskői és Jankovich-bg.-i leletek, stb./ /Ism./ = Acta Archaeol. Acad. Sci. Hungaricae, Tomus 23. p. 429-430. Bp. 1971.
  224. PÉCZELI GY/ÖRGY/: 100 évvel ezelőtt született Steiner Lajos. = Időjárás, 75. évf. p. 247-248. Bp. 1971. "1911-ben az ő kezdeményezésére létesült az első barlangklimatológiai megfigyelőbázis és az ott folyt észlelések első tudományos interpretációja is tőle származik."
  225. PÉK JÓZSEF: A székesfehérvári Alba Regia Barlangkutató Csoport /1971. évi kutatótáboráról jelentés./ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 5. sz. p. 17. Bp.
  226. PINTÉR LÁSZLÓ: A magyarországi Daudebardiák /Mollusca/. – Die Daudebardien Ungarns, = Állattani Közlem. 58. köt. p. 90-94. /magy./, 95 /deutsch/. Bp. 1971. Bibl. p. 94. 
  227. POHL KÁROLY: l. Schmieder Antal 
  228. PUSZTAI ÉVA: A Lófej-forrás titka. = Déli Hírlap, Miskolc, 1971. máj. 10.
  229.  REMÉNYI VIKTOR: Előadás a Borsodi Csoportnál. Színes vetítés a jósvafői Béke-barlangról. = Bány. Koh. L. Bányászat, 104. évf. p. 205-206. Bp. 1971.
  230. RENKÓ PÉTER: Hévizes eredetű kéregződés a Szemlőhegyi barlang falán. /csak fénykép/ = Karszt és Bg. 1969. I. címkép, Bp. 1971.
  231. RÉVÉSZ LAJOS: Barlangosok. = Turista Magazin, 17. évf. Bp. 1971. 5. sz. p. 28-29.
  232. RODIONOV, N. V.: l. KUDELIN, B. J.
  233. RÓNAKI LÁSZLÓ: Hévizes barlangüregek és a termálvíz feltörésének helyei a Pécsi Mecsekben. - Hidrothermale Aushöhlungen und Spuren von hervorgebrochenen Thermalwasser im Pécser-Mecsek. - Orosz rez. - Kavernoj hidrotermalaj kaj signoj de la termalakvo en la montaro Mecsek. = Karszt és Bg. 1969. I. félév, p. 25-27. 3 kép, /magy./, 28. /deutsch, ruszk., eszp./ Bp. 1971. Bibl. p. 28.
  234. RÓNAKI LÁSZLÓ: Újabb barlangok feltárására van lehetőség Abaliget közelében. = Idegenforgalom, 10. évf. 2. sz. p. 22. 2 kép, Bp. 1971.
  235. SÁRVÁRY ISTVÁN: A Létrás-Istvánlápai-barlangrendszer. - Das Höhlensystem Létrás-Istvánlápa. - Orosz rez. - La Grotaro ce Létrás-Istvánlápa. - Karszt és Bg. 1969. II. félév. p. 53-55. 2 ábra /magy./, 55 /deutsch/, 55-56 /ruszk./, 56 /eszp./, Bp. 1971.
  236. SÁRVÁRY ISTVÁN: A természeti tényezőktől független karsztvízszint-süllyedés a Dunántúli Középhegységben. - Die von den Naturfaktoren unabhängige Karstwasserspiegelsenkung im Mittelgebirge Transdanubiens. Hidr. Közl. 51. évf. p. 429-436, 9 ábra, /magy./, 436-437 /deutsch/. Bp. 1971. Bibl. p. 436.
  237. SÁRVÁRY ISTVÁN: A zsombolyok fotogrammetrikus szelvényezéséről. - Fotogrammetrische Profilverfertigung in senkrechten Höhlen. - Orosz rez. - Profilmezurado per fotogrametrio en vertikalaj grotoj. = Karszt és Bg. 1969. I. félév, p. 9-13, 8 ábra, 1 kép, 14 /deutsch, ruszk., eszp./ Bp. 1971.
  238. SÁRVÁRY ISTVÁN: l. Müller Pál
  239. SCHERMANN SZILÁRD: l. Csiki Károly
  240. SCHEUER GYULA - SCHWEITZER FERENC: A negyedkori fagyaprózódási folyamatok hatása a karsztforrásokra. = Földr. Ért. 20. évf. p. 456-468. 1 ábra, 8 kép. Bp. 1971. Bibl. p. 468.
  241. SCHEUER GY/ULA/: l. Aujeszky G/éza/
  242. SCHMIEDER A/NTAL/: Parametres hydrauliques das roches aquiferes principales a eaux karstiques du massif central hongrois de la Transdanubie et les possibilites des prognostic de debit d’eau. = Acta geod. geophys. mont. hung. 6. p. 429-448. Bp. 1971.
  243. SCHMIEDER ANTAL - POHL KÁROLY: Geohidrológiai kutatások eredményei a magyar szén- és bauxitbányászatban. - Orosz rez. – Ergebnisse der geohydrologischen Schürfungen in ungarischen Kohlen- und Bauxitbergbau. - Results of geohydrological prospecting in the hungarian coal and bauxite mining. = Bány. Koh. L. Bányászat, 104. évf. 227-239. 9 ábra, /magy./, rez. 1 /ruszk./, 2 /deutsch/, 3 /engl./, Bp. 1971. Bibl. p. 239-240.
  244. SCHŐNVISZKY LÁSZLÓ: Barbie Lajos 1896-1971. = Karszt- és Bgkut. Táj. 5. sz. p. 1-2. Bp.
  245. SCHŐNVISZKY LÁSZLÓ: Dr. Dudich Endre barlangbiológiai munkásságáról. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 2. sz. p. 2. Bp.
  246. SCHŐNVISZKY LÁSZLÓ: Szpeleológiai folyóiratok /Az MKBT könyvtárában./ = Karszt és Bg. 1969. I. félév, p. 41-42. Bp. 1971.
  247.  SCHŐNVISZKY LÁSZLÓ: Dr. Vendl Aladár, 1886-1971. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 2. sz. p. 3. Bp.
  248. SCHŐNVISZKY LÁSZLÓ: l. Bertalan Károly 
  249. SCHWEITZER FERENC: l. Scheuer Gyula 
  250. SEKELJ, TIBOR: Nemzetközi Kapcsolatok Bizottságának közleménye. /Jugoszláviai levelezési kapcsolatokra felhívás./ Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 2. sz. p. 14. Bp.
  251. SOHÁR ISTVÁN: A VITUKI Barlangkutató Csoport november 6-án és 7-én két napos tábort szervezett a Nagyoldali-zsomboly további kutatására. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 1. sz. p. 7. Bp.
  252. SOHÁR ISTVÁN: A VITUKI - MEDOSZ - ERDÉRT Barlangkutató Csoport /1971. évi jelentése/. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 5. sz. p. 19-20. Bp. /Nagyoldali-zs./
  253. SÓKI IMRE: l. Jáki Rezső
  254. SOTONYI G.: l. Haranghy L.
  255. H. SZABÓ BÉLA: Nem cseppkő-, hanem tufabarlang Lillafüred természeti kincse. = Déli Hirlap, Miskolc, 1971. szept. 2.
  256. SZÁNTÓ ISTVÁN: Nemzeti park a Bükkben? Borsod természeti kincsei. = Déli Hirlap, Miskolc, 1971. jún. 26.
  257. /SZÉKELY KINGA/: SZ. K.: Emléktábla-avatás. /Vértes László/ = Karszt és Bg. 1969. II. félév, p. 78. 1971.
  258. /SZÉKELY KINGA/ SZ. K.: Josif Viehmann: Románia barlangjai. /1971. szeptember 26-i előadás ismertetése/. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 5. sz. p. 3-4. Bp.
  259. /SZÉKELY KINGA/: Karszt-morfogenetikai Szimpózium szervező Bizottsága 1971. jún. 19-i munkaülése. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 4. sz. p. 4. Bp.
  260. SZÉKELY KINGA: Kitüntetések. /Barátosi J., Kretzoi M./ = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 79-80. Bp. 1971.
  261. SZÉKELY KINGA: Közgyűlés. /1969. dec. 14-én/ = Karszt és Bg. 1969. II. félév, p. 79. Bp. 1971.
  262. /SZÉKELY KINGA/ SZ. K.: Megalakult Társulatunk Miskolci Területi Osztálya. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 1. sz. p. 4. Bp.
  263.  /SZÉKELY KINGA/: A Társulat elnöksége 1971. október 14-én elhangzott /!/ ülésén... = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 6. sz. p. 4. Bp.
  264. /SZÉKELY KINGA/: Társulat Karszthidrológiai Szakbizottsága 1971. július 2-i munkaülése. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 4. sz. p. 4. Bp.
  265. /SZÉKELY KINGA/: A Társulat vezetőszerveinek és bizottságainak ülései. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 1. sz. p. 5. Bp.
  266.  /SZÉKELY KINGA/: A Társulat vezetőszerveinek, bizottságainak ülései és 1971. márc. 7-i közgyűlés. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 2. sz. p. 4-8. Bp.
  267. /SZÉKELY KINGA/: A Társulat választmánya 1971. október 26-án ülést tartott. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 6. sz. p. 4-5. Bp.
  268. SZÉKELY KINGA: Tiszteleti tagok választása. = Karszt és Bg. 1969. II. félév, p. 79. Bp. 1971.
  269. /SZÉKELY KINGA/ /SZ. K./: Ünnepi közgyűlés. = Karszt és Bg. 1969. I. félév, p. 41. Bp. 1971.
  270. /SZÉKELY KINGA/ SZ. K.: A Vecsem-bükki-zsomboly részletes felmérése... = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 4. sz. p. 9. Bp.
  271. SZÉKELY KINGA: l. Bencze Gábor
  272. SZENTES GY/ÖRGY/: Caves formed in the volcanic rocks of Hungary. - Magyarország vulkáni kőzeteiben keletkezett barlangok. - Die in vulkanischen Gesteinen entstandenen Höhlen von Ungarn. - Orosz rez. - Grotoj estigintaj en vulkanaj stonajoj de Hungario. = Karszt- és Bgkut. 6. évf. /1968-1971./ p. 117-126. fig. 7, 127 /magy./, 127-128 /deutsch/, 128-129 /ruszk./, 129 /eszp./, Bp. 1971. Bibl. p. 126-127.
  273.  SZENTHE ISTVÁN: Adatok az alsóhegyi karsztobjektumok keletkezéséhez. /Előadás címe/ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 5. sz. p. 3. Bp. 1971.
  274. SZENTHE ISTVÁN: Biztonságtechnikai ismeretek. /MKBT Műszaki Bizottságának 1971. május 4-i, 11-i és 18-i előadása./ - Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 3. sz. p. 3. Bp.
  275. SZENTHE ISTVÁN: Új sikerek a zsombolykutatásban. = Karszt és Bg. 1969. II. félév, p. 77-78, 13 kép, kettő a borítólap első és hátsó oldalán, Bp. 1971.
  276. SZENTHE ISTVÁN: Újabb adatok az Alsó-hegy ősföldtani képéhez, különös tekintettel a zsombolyokra. /MKBT 1971. máj. 31.-i szakmai vitaülése./ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 3. sz. p. 3-4. Bp.
  277. SZENTHE ISTVÁN - SZŐCS ISTVÁN: Barlangkutató-tábor Németországban. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 5. sz. p. 15-16. Bp.
  278. SZENTHE ISTVÁN - SZŐCS ISTVÁN: A Vecsembükki-zsombolyt 1970 tavaszán kb. 280 m mélységig sikerült feltárni. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 1. sz. p. 6-7. Bp.
  279. SZILÁGYI FERENC: Hévíz-Tapolca „forrásainál”. = Turista Bp. 1971. márc. szám, p. 7.
  280. SZOBOSZLAY FERENC: l. Kiss Emil
  281. SZOMBATHY VIKTOR: Féltett természeti kincseink. = Budapest. Bp. 1971. febr. sz. p. 30-31.
  282. SZŐCS ISTVÁN: l. Szenthe István
  283. SZÜCS JÓZSEF: l. Grim Gábor
  284. /Tokaji Tibor/: Budapesti Vörös Meteor SK Természetbarát Szakosztályának 1970. évi munkája és 1971. évi tervei. = Budapesti Vörös Meteor SK Természetbarát Szakosztályának 1971. évi Túra- és Rendezvénynaptára. Bp. /1971./ p. 13-27.
  285. TOMPA LÁSZLÓ: l. Bencze Gábor
  286. TÓTH ERZSÉBET: Jelentés a Remete-szurdokról. Meddő vita egy meddőhányó körül. = Magyar Nemzet, 27. évf. 168. sz. p. 5. Bp. 1971. júl. 18. /Remetei-bg. említése/
  287. TÓZSA ISTVÁN: Két cseppkőbarlangról. = Népszabadság, Bp. 1971. júl. 8.
  288. TRIMMEL HUBERT: /adatgyűjtése alapján/: Szomszédaink leghosszabb barlangjai. = Karszt és Bg. 1969. II. félév, p. 69-70.
  289. URBÁN ALADÁR: l. Virágh Elemér
  290. VAJDA LÁSZLÓ: Bryológiai közlemények. 1-2. /Seligeria doniana moha az Abaligeti- barlangban villanyfénynél. Első hazai lelőhely./ = Botan. Közlem. 58. köt. p. 29-30. Bp. 1971. Bibl. p. 30.
  291. VAJK VERA: A mammuttól a barlangi huligánig. Barangolás a Várhegy labirintusában. = Népszava, Bp. 1971. júl. 25.
  292. VAJNA GYÖRGY: A "feneketlen" tavak birodalma. Tíz nap az Esztramos-hegy gyomrában. = Dolgozók Lapja, Komárom, 1971. aug. 16., 19, 20. 3 kép.
  293. VÁRDAY GYÖRGY: A remetei szurdok helyreállítása. = Magyar Nemzet, Budapest, 1971. jan. 1.
  294. VÉCSEY ZOLTÁN: Egy szabadságáért küzdő kis nép, a baszkok. /Altamirai-barlang/. = Élet és Tudomány, 26. évf. p. 20-25. 1 térkép, 6 kép. Bp. 1971. jan. 1.
  295. VENDEL MIKLÓS - KISHÁZI PÉTER - BOLDIZSÁR ISTVÁN: A Dunántúli Középhegység bauxitelőfordulásainak genetikája. - Genetics of the Transdanubian range of Mountains. - Génétique des gisements de bauxite au Massif Central Transdanubien Hongrois. - Genetik der Bauxitvorkommen im ungarischen Transdanubischen Mittelgebirge. - Orosz rez. - Bány. Kut. Int. Közlem. 15. évf. e. sz. p. 7-38, 3 ábra, 5 tábla, 6 telepszelvény, /magy./, 42 /engl./, 43 /fr., deutsch, ruszk./, Bp. 1971. Bibl. p. 38-42.
  296. /VENKOVITS ISTVÁN/: Érdekes vulkáni és karsztképződmények. = Budapesti Vörös Meteor SK Természetbarát Szakosztályának 1971. évi Túra- és Rendezvénynaptára. Bp. /1971./ p. 45-71.
  297. /VENKOVITS ISTVÁN/: Az érdekes vulkáni- és karsztképződmények jegyzéke. = Budapesti Vörös Meteor SK Természetbarát Szakosztályának 1971. évi Túra- és Rendezvénynaptára. Bp. /1971./ p. 84-85.
  298. VID ÖDÖN: A Budapesti Vörös Meteor Egyetértés S. K. „Vass Imre” barlangkutató csoportja /1971. évi jelentése/. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 5. sz. p. 22. Bp.
  299. VIDA ANDRÁS: foto: Még mindég nagy a forgalom a tapolcai tavasbarlangban. = Napló, Veszprém. 1971. szept. 5. + 1 kép.
  300. VIEHMANN JOSIF: Románia barlangjai /Előadás ismertetése/. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 5. sz. p. 3-4. Bp. 1971.
  301. VIRÁGH E/LEMÉR/ - URBÁN A/LADÁR: Radon concentration measurements in caves of Budapest. = Period. Politechn. Electr. Eng. 15. p. 3-19. 8 fig. 8 Table, Bp. 1971.
  302. VITÁLIS GYÖRGY: Hozzászólás az Eger környéki karsztvíz beszerzés kérdéseihez. = Eger minőségi vízgazdálkodás. Ankét. M. Hidr. Társ. Előadások, hozzászólások. Bp. 1971. MTESZ. Soksz. 115. p.
  303. VÖRÖS LÁSZLÓ ZSIGMOND: Néhány újabb adat Baranya flórájához. II. = Botan. Közlem. 58. köt. p. 46. Bp. 1971.
  304. VUKOV PÉTER: Hans Bauer: Unterirdische Welten. /Ism./ = Karszt és Bg. 1969. I. félév, p. 40. Bp. 1971.
  305. VUKOV PÉTER: Tintilozov, Z. K.: Anakopijszkaja propaszty. /Ism./ = Karszt és Bg. 1969. I. félév, p. 40. Bp. 1971.
  306. WALKOWSZKY ATTILA: Mikroklíma mérések a Vecsembükki-zsombolyban. /MKBT Barlangklimatológiai Szakbizottság 1971. június 3-i vitaülése/. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 3. sz. p. 4. Bp.
  307.  ZÁMBÓ LÁSZLÓ: The effect pf "Terra Rossa" type sediments on dolina morphogenesis. Bp. ELTE Soksz. Ü. 1971. 14. p.
  308.  ZÁMBÓ LÁSZLÓ: Investigation of dolina-structure by electric sounding. = Annales Univ. Sci. Bpinensis de Rol. Eötvös nominatae. Tom. 7. p. 81-84. Bp. 1971. Bibl. p. 84.
  309. ZÁMBÓ LÁSZLÓ: Paläographische Forschungen auf dem Aggteleker Karst aufgrund der Untersuchungen über die Terra rossa. Annales Univ. Sci. Bpinensis de Rol. Eötvös nominatae. Tom. 7. p. 69-80. Bp. 1971. Bibl. p. 80.


X X X

307. Az Abaligeti barlanggyógyászati kísérletek... = Magyar Hírlap, Bp. 1971. márc. 6.
308. Aggtelek. Feliratvadászok. Emlékkönyv a sziklafalon. = Pestmegyei Hírlap, Bp. 1971. márc. 7.
309. Aggtelek, a magyar barlangvidék központja... = Idegenforgalom, 10. évf. 2. sz. p. 30. Bp. 1971.
310. Aggteleken tartotta ülését csütörtökön az országgyűlés kereskedelmi bizottsága. = Magyar Nemzet, Bp. 1971. nov. 12.
310/a. Aggteleken ülésezett az országgyűlés kereskedelmi bizottsága = Népszabadság, Bp. 1971. nov. 12.
311. Az aggteleki cseppkőbarlang föld alatti koncertterme... = Nógrád, Salgótarján, 1971. május 13.
312. Az Aggteleki Cseppkőbarlang föld alatti koncertterme rövidesen világhírű vendégeket fogad... = Dolgozók Lapja, Tatabánya, 1971. május 13.
313. Az Aggteleki Cseppkőbarlang új idegenforgalmi látványossággal gyarapodik... = Magyar Nemzet, Bp. 1971. júl. 4.
314. Az Aggteleki Cseppkőbarlang új idegenforgalmi látványossággal /két tóval/ gyarapodik... = Idegenforgalom, 10. évf. 9. sz. p. 29. Bp. 1971.
315. Alapadatok a vízminőség-gazdálkodásához. Felszín alatti vizek. 1967-1968. = Kiad. az Orsz. Vízü. Hiv. Vízkészletgazdálk. Közp. Bp. 3. 1971. EGSzI /soksz./ 264 p.
316. Alsóhegyi előkészületek. /Vecsem-bükki-zsomboly/ = Északmagyarország, Miskolc, 1971. jan. 17.
317. Ankét: Miskolc fürdőváros. = Északmagyarország, Miskolc, 1971. május 18.
318. Ankét: Országos természetvédelmi ankét lesz Miskolcon... = Hétfői Hírek, Bp. 1971. okt. 18.
319. Ankét a miskolci fürdőkről. = Északmagyarország, Miskolc, 1971. május 20.
320. Apadnak a bükki források. = Dolgozók Lapja, Komárom, 1971. aug. 13.
321. Aragonit barlang /Kelet-Szlovákiában a Rozsnyói-járásban/. = Északmagyarország, Miskolc, 1971. jan. 22.
322. Árvíz a Föld gyomrában. /Dorogi bányában/. = Dél-Magyarország, Szeged. 1971. jan. 23.
323. Auf dem über Bódvaszilas begenden Alsóhegy in Nordungarn hat man mit der Erforschung und weiteren Erschliessung des Vecsembükk-zsomboly begonnen. = Budapester Rundschau, Bp. 1971. jan. 18.
324. Baradla a ranglistán. = Zalai Hírlap, Zalaegerszeg, 1971. jan. 10.
325. Baradla barlang. Szolnok Megyei Néplap, Szolnok, 1971. aug. 19.
326. A Baradla-barlang környékének fejlesztése. Aggteleken tárgyalt az országgyűlés kereskedelmi bizottsága. = Magyar Hírlap, Bp. 1971. nov. 12.
327. Baradla-koncertek. = Pestmegyei Hírlap, Bp. 1971. márc. 27.
328. Barlang. /Jósvafői Tohonya-völgyben./ = Képes Újság, Bp. 1971. okt. 23.
329. Barlang a kút fenekén, /A tatai gimnázium közelében./ = Déli Hírlap, Miskolc, 1971. júl. 19.
330. Barlangászás. Barlangos Bizottságot .... Fővárosi Barlangászok... - Fertőrákosi Barlangszínház. = Turista Magazin, 17. évf. Bp. 1971. július, p. 28.
331. Barlangászat. Befejezte... munkáját a vecsem-expedíció. - Újabb barlangkutató expedíció indult... az Esztramoshegy ... barlangrendszerének felkutatására. = Turista Magazin, 17. évf. szeptember p. 32. Bp. 1971.
332. Barlangholtomiglan /Ladányi Mihály és Pelyvás Magdolna esküvője a Pálvölgyi-barlangban/. = Hétfői Hírek, 15. évf. 52. sz. 1 kép, Bp. 1971. dec. 27. p. 3.
332/a. Barlangi zene. /Aggtelek/. = Hétfői Hírek, Bp. 1971. ápr. 12.
333. Barlangkutató expedícióra indult vasárnap Jugoszláviába... /A Szegedi J. A. Tudományegyetem földrajzszakos barlangkutatói/. = Dolgozók Lapja, Komárom, 1971. jún. 29.
334. Barlangkutatók. Dr. Jakucs László geológus vezetésével barlangkutató expedícióra indult... /Jugoszláviába/. = Déli Hírlap, Miskolc, 1971. jún. 28.
335. Barlangkúra asztmásoknak. = Dolgozók Lapja, Tatabánya, 1971. aug. 3.
336. Barlangok - a gyógyítás szolgálatában. = M. T. I. kőnyomatosa, Bp. 1971. okt. 10.
337. Barlangok a gyógyítás szolgálatában. Népszava, Bp. 1971. okt. 12.
338. Barlangoshírek. Az év egyik legnagyobb szabású barlangkutató expedíciója zajlott... az Esztramoshegyen. - A huszonkét kilométer hosszúságú Baradla-barlang jósvafői szakaszán új túra-útvonalat építenek ki. – A világ legmélyebb barlangját fedezték fel... Pierre St. Martin és Mauleon közelében = Turista Magazin, 17. évf. nov. p. 30. Bp. 1971.
339. Barlangrekord. /Vecsembükki-zsomboly/. = Szabad Föld, Budapest, 1971. jan. 17.
340. Barlangról - barlangra. /Pék József előadása barlangokról/. Fejérmegyei Hírlap, Szfvár. 1971. febr. 12.
341. Barlangszálló. /Nyolcvankét vendég fogadására nyílik Aggteleken/. = Pestmegyei Hírlap, Bp. 1971. máj. 30.
342. Barlangtérképészeti kiállítás nyílt ma délelőtt... = Esti Hírlap, Bp. 1971. április 21.
343. Barlangviadukt. = Pest Megyei Hírlap, Bp. 1971. aug. 25.
344. Bátrak a föld alatt. = Magyar Ifjúság, Bp. 1971. júl. ?
345. Beat a Baradla-barlangban. = Északmagyarország, Miskolc, 1971. jún. 6.
346. Befejeződött az idei klímaterápiás gyógykúra szezon... - Északmagyarország, Miskolc, 1971. szept. 23.
347. Befejezte kéthetes fáradságos és izgalmas munkáját a Vecsem expedíció. = Turista Magazin, 17. évf. /9/ sz. p. 32. Bp. 1971.
348. Befejezték a kácsi forrás foglalását. Vezetékes ivóvízhálózat épül kilenc dél-borsodi községben. = Északmagyarország, Miskolc, 1971. nov. 23.
349. Bezárt a földalatti szanatórium. = Népszava, Bp. 1971. szept. 23.
350. A Borsod-Abauj-Zemplén-megye Tanácsának Idegenforgalmi Hivatala... a Baradla-barlang belépődíjait 1971. január 1-től... = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 1. sz. p. 9. Bp.
351. A Borsodnádasdi Lemezgyár szakosztálya vállalta... gondozza a cserepeskői barlangot. = Turista, Bp. 1971. márc. szám.
352. Budapesti Vörös Meteor Barlangkutató Szakosztály Diogénesz Csoportja: A Pilis-barlang. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 5. sz. p. 23-25. 1 bg-térkép. Bp.
353. Bükki barlangok titkai. /Bőséges vízfolyások jelentkeznek még a száraznak ismert barlangokból is./ = Pestmegyei Hírlap, Bp. 1971. jan. 27.
354. Cseppkőmentés. /A bódvarákói mészkőbányában./ = Északmagyarország, Miskolc, 1971. júl. 17. + 1 kép.
355. Cseppkőmentők. = Pest Megyei Hírlap, Bp. 1971. aug. 7.
356. A cseppkövek vallomása. = Déli Hírlap, Miskolc, 1971. jún. 8.
357. Cseppkövek vallomása. = Népszava, Bp. 1971. jún. 5.
358. A cseppkövek vallomása. = Zalai Hírlap, Zalaegerszeg, 1971. jún. 20.
359. Csónakázótó a barlangban. /Aggteleken/ = Pest Megyei Hírlap, Bp. 1971. júl. 4.
360. Csónakázótó a cseppkőbarlangban. = Keletmagyarország, Nyíregyháza, 1971. júl. 4.
361. Csónakázótó barlangban. = Hétfői Hírek, Bp. 1971. júl. 19.
362. Denevérek a Sas-barlang falán, /Bulgáriában/ = Dolgozók Lapja, Tatabánya, 1971. nov. 6. és Népújság, Szekszárd, 1971. nov. 21.
363. Dolgozók Lapja. A Komárom megyei napilapban "Mahagoni" barlang egy tatai kút fenekén - címmel tudósítás jelent meg. /A tatai gimnázium közelében/ = Magyar Hírlap, Bp. 1971. júl. 20.
364. Dr. véletlen, a kiváló régész. /A véletlenül előbukkant miskolci kőszakóca indította meg a bükki barlangok kutatását./ = Dolgozók Lapja, Tatabánya, 1971. jan. 9.
365. Dudich Endre. /Gyászjelentés/ = Egyetemi Lapok, Bp. 1971. febr. 22.
366. Eger, Aggtelek, Miskolc környékére utaztak a Paksi Konzervgyár fiataljai. = Népújság, Tolna Megye, Szekszárd, 1971. május 11.
367. 1952-ben fedezték fel az öt és fél kilométer hosszú „Béke”-barlangot Jósvafőn. = Zalai Hírlap, Zalaegerszeg. 1971. aug. 8. + 1 kép = Déli Hírlap, Miskolc, 1971. aug. 9. - Barlang szanatórium. = Szolnok megyei Hírlap, Szolnok, 1971. aug. 10. - Szanatórium a barlangban = Fejér Megyei Hírlap, Székesfehérvár, 1971. aug. 11. - Barlangi szanatórium, = Kisalföld, Győr, 1971. aug. 11. - Barlang szanatórium. = Vas Népe, Szombathely, 1971. aug. 12. - Barlang-szanatórium. = Békés Megyei Népújság, Békéscsaba, 1971. aug. 14. - Barlangszanatórium, = Népújság, Szekszárd, 1971. aug. 19.
368. Egy hét: hat méter. Kötélen függve ásnak a barlangászok. /Nagyoldali-zsomboly/ = Hétfői Hírek, Bp. 1971. aug. 16.
369. Egy nap = 48 óra? /Időkísérletek barlangban./ = Magyar Papír, Bp. 1971. május 17.
370. 125 országból 4,6 millió turista hazánkban. /A Baradla több mint 120 ezer látogatót vonzott./ = Magyar Nemzet, Bp. 1971. szept. 19.
371. Elapadnak a karsztforrások. = Csongrád Megyei Hírlap, Szeged, 1971. aug. 13.
372. Elapadtak a bükki karsztforrások. = Zalai Hírlap, Zalaegerszeg, 1971. aug. 13.
373. Életmentő emlékéremmel... = Népszava, Bp. 1971. nov. 7.
374. Életmentő emlékéremmel tüntette ki... = Magyar Hírlap, Bp. 1971. nov. 7.
375. Életmentő emlékéremmel tüntették ki Baross Gábor geológust és Frojimovics Péter barlangmentő szolgálatost... = Magyar Nemzet, Bp. 1971. nov. 7.
376. Életmentők. = Esti Hírlap, Bp. 1971. nov. 6.
377. Emeletes barlang. Szovjet geológusok 11 emelet barlangot fedeztek fel... = Delta, 5. évf. 6. sz. p. 5. Bp. 1971.
378. Emeletes barlang. /Kaukázusban/. = Delta, Bp. 1971. júl. 6.
379. Emlékkönyv a sziklafalon /Az aggteleki-barlangban./ = Csongrád Megyei Hírlap, Szeged, 1971. febr. 11. Délmagyarország, Szeged, 1971. márc. 6. és Fejérmegyei Hírlap, Székesfehérvár, 1971. márc. 3.
380. Érdekes lelet. Törpe volt az ős-sül. /Esztramosi-bg. ásatása/ = Esti Hírlap, Bp. 1971. május 16.
381. Érdekességek furcsaságok. "Ez a 35 éves amatőr barlangász, Milutin Veljkovic, 463 napot töltött - egy teljes hidrológiai évet - a Kopajkosara melletti Samar-barlangban Big nevű kutyájával, néhány tyúk és kanadai kacsa társaságában." = Turista Magazin, 17. évf. június, p. 24, 25. +3 kép. Bp. 1971.
382. Érdekességek furcsaságok. "Szocsi közelében, az Alek hegység sziklái alatt található a Szovjetunió két legmélyebb barlangja, a Nazarovszkája és az Oszennyaja. A barlangkutatók 500 m mélységben egy hatalmas folyót fedeztek fel." = Turista Magazin, 17. évf. március, p. 24. + 3 kép, Bp. 1971.
383. Észak-Európa legnagyobb barlangrendszerét /fedezték fel a Szotka tajgai folyónál, a Fehér-tenger közelében > 5 km/ = Népszabadság, 1971. szept. 1. p. 8.
384. Az év egyik legnagyobb szabású barlangkutató expedíciója zajlott le... /Az Esztramos hegyen./ = Turista, Bp. 1971. nov.
385. Évente megvizsgálják a nagyobb hévízkutakat. = Hajdu-Bihari Napló, Debrecen, 1971. júl. 21.
385/a. Evezés a föld alatt. /Aggteleki cseppkőbarlang/. = Hétfői Hírek, Bp. 1971. okt. 4.
385/b. Expedíció a Kárpát-medence legmélyebb aknabarlangjában = Népszabadság, Bp. 1971. jún. 27.
386. Expedíció az Esztramos hegyen. = Zalai Hírlap, Zalaegerszeg, 1971. júl. 20. Kisalföld, Győr, 1971. júl. 20. és Magyar Hírlap, Bp. júl. 20.
387. /Ezerkilencszázhatvankilencben/ 1969-ben fedezték fel Vancouver Island félszigeten... az „Euclatawos Cavern”-t... /Csak kép/ = Turista Magazin, 17. évf. /9. sz./ p. /18/ Bp. 1971.
388. Félévszázados a magyar bauxitkutatás-bányászat. = Napló, Veszprém, 1971. okt. 30. p. 6-7. 8 kép.
389. Feltárás a "feneketlen" zsombolyban. /Vecsembükki-zsomboly./ Dolgozók Lapja, Tatabánya, 1971. jan. 8.
390. Feltárják a Baradla rejtett titkait. = Esti Hírlap, Bp. 1971. aug. 18.
391. Felszínen a barlangászok. Rekordmélység, de kevés siker. = Hétfői Hírek, Bp. 1971. jún. 28.
392. Feneketlen tavak, vízalatti barlanglabirintusok az Esztramos hegy gyomrában. = MTI kőnyomatosa, Bp. 1971. aug. 7.
393. "Feneketlen" tavak. Víz alatti barlanglabirintusok. /Esztrámosi/ = Zalai Hírlap, Zalaegerszeg, 1971. aug. 8.
394. Folyadékszint-érzékelő és regisztráló berendezés a bányákban. = Újítók Lapja, Bp. 1971. jún. 8.
395. Földalatti hangversenyek. = Zalai Hírlap, Szekszárd, 1971. júl. 6.
396. Földalatti szanatórium. = Kisalföld, Győr. 1971. szept. 23.
397. Földalatti szanatórium. = Kelet Magyarország, Nyíregyháza, 1971. szept. 23.
398. Földalatti szanatórium. = Déli Hírlap, Miskolc, 1971. szept. 11.
399. "Földalatti szanatórum". = Délmagyarország, Szeged, 1971. márc. 16.
400. Földalatti viaduktot építenek a Baradla-barlangban. = Népszabadság, Bp. 1971. aug. 25.
401. Földrajzi és turisztikai nevezetességek Pest megyében. = Turista Magazin, 17. évf. /2. sz./ p. 29. Bp. 1971. Barlangok: Solymári Ördöglyuk, Remetei barlangok, Saskövi-barlang, Kevélynyergi /!/ Mackó-barlang, Leány- és Legény-barlang, csak említve.
402. Földrajztudósok találkozója. = Magyar Nemzet, Bp. 1971. júl. 20.
403. Gazda kerestetik /Bezárás veszélye fenyegeti a pálvölgyi cseppkőbarlangot./ = Esti Hírlap, Bp. 1971. okt. 30.
404. Gazdag ónix lelőhely. = Fejérmegyei Hírlap, Székesfehérvár. 1971. május 7.
405. Gazdag ónix-lelőhely. = Szolnok Megyei Néplap, Szolnok, 1971. május 7.
406. Gyógykúra a jósvafői Béke-barlangban. = Népujság, Szekszárd, 1971. szept. 9.
407. Gyógyszálló Abaligeten. = Petőfi Népe, Kecskemét, 1971. aug. 3.
408. Gyógyszálló épül Abaligeten. = Pest Megyei Hírlap, Bp. 1971. aug. 5.
409. Gyutacsot talált /a Fejér megyei Óbarok község barlangjában Birtalan Ferenc 15 éves tanuló és három társa./ = Magyar Nemzet, 1971. dec. 31.
410. Halálos barlangi baleset Ausztriában. /Die Höhle, 1969. 1. száma után./ = Karszt és Barlang, 1969. I. félév p. 38. Bp. 1971.
411. Hamis pénzverde a barlangban. = Dél Magyarország, Szeged, 1971. okt. 12.
412. Hamis pénzverde a barlangban. = Napló, Veszprém. 1971. szept. 16.
413. Hamis pénzverde a barlangban. = Déli Hirlap, Miskolc, 1971. szept. 15.
414. A 31. sértetlen mammut. = Pestmegyei Hirlap, Bp. 1971. május 12.
415. Harminc óra fejjel lefelé. Magányos barlangkutató életveszélyes kalandja. /A Csőszpusztai barlang./ = Magyar Nemzet, Bp. 1971. május 16.
416. Határállomás a föld alatt. = Hétfői Hírek, Bp. 1971. aug. 22.
417. Hat hónap a mélységben. /2 kép. Az egyiken Michel Siffre, a másikon a texasi barlang bejárata./ = Népujság, Szekszárd, 1971. dec. 11. és Szolnok Megyei Hírlap, Szolnok, 1971. dec. 14.
417/a. Hétszáz éves Ördöggáti birtoklevél = Esti Hírlap, Bp. 1971. ápr. 30.
418. Hidrológiai Bibliográfia, X. Bp. 1971. VIZDOK 181. p. Karsztvíz p. 22, 24, 29, 30.
419. Hírek – közlemények: Ez év január elseje óta az alábbiak szerint módosították az aggteleki Baradla cseppkőbarlang belépő- és szolgáltatási díjait:… = Turista, Bp. 1971. júniusi szám.
420. Höhlenwohnung-Ausstellung in Budafok. = Neue Zeitung, Bp. 1971. jún. 4.
421. Hullámos gipsz. = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 56, 2 ábra, Bp. 1971.
422. A 23 kilóméter hosszúságú Baradla-barlang jósvafői szakaszán … új túraútvonalat képeznek ki... = Vas Népe, Szombathely, 1971. aug. 25.
423. A huszonkét kilóméter hosszúságú Baradla-barlang jósvafői szakaszán az 1922-ben feltárt Kaffka-teremben új túraútvonalat építenek ki. = Turista, Bp. 1971. nov. szám.
424. In Memoriam Dr. Endre Dudich. = UIS-Bulletin, 1971. 1. /3/, p. 9. Wien, 1971.
425. International Geographical Union, European Regional Conference. Symposium on Karst-Morphogenesis. Budapest - Aggtelek. 5-9 August, 1971. Programme. Szeged: JATE Soksz. 1971. 13. p.
426. International Geographical Union, European Regional Conference. Symposium on Karst-Morphogenesis. A Detailed Exposition of the Study Tours. - Podrobnüj putevoditel ekszkurszij. Szeged, JATE Soksz. 1971. 12 /engl./, 9 /russz./.
427. Jó hír Aggtelekről. A szomszédban is szépítkeznek. /Domicában./ = Északmagyarország, Miskolc, 1971. ápr. 15.
428. Jól sikerült kirándulás. H. J. = Ganz-Mávag Dolgozók Lapja, Bp. 1971. márc. 5.
429. Jó munka jutalmaként kül- és belföldes társasutazás. = Hajdu-Bihari Napló, Debrecen, 1971. júl. 25.
430. A Kárpát medence legmélyebb aknabarlangját… = Magyar Hírek, Bp. 1971. júl. 10.
431. Karszt és Barlang. Kiadja a Magyar Karszt- és Barlang-Kutató Társulat. 1969. I. félév p. 1-44. Bp. 1971. 1969. II. félév p. 45-84. Bp. 1971.
432. Karsztkutatás a Bükkben. Északmagyarország, Miskolc, 1971. dec. 5.
433. Karsztok krimije. = Esti Hírlap, Bp. 1971. aug. 5.
434. 280 méter mélyben járnak a barlangosok. = Hétfői Hírek, Bp. 1971. jún. 21.
435. 280 méter mélyen /Vecsembükki-zsomboly./ = Petőfi Népe, Kecskemét. 1971. jan. 10., Szolnok Megyei Néplap, Szolnok, 1971. jan. 8.
436. Kétszintes tó - Panoráma híd. Pisztrángos Tengerszem. = Pest Megyei Hírlap, Bp. 1971. okt. 16.
436/a. Kimerülőben a tettyei karsztforrás. = Hétfői Hírek, Bp. 1971. jún. 7.
437. Kitűnő hamisítványok. Illegális pénzverde az /egyik remete-hegyi/ barlangban. = Esti Hírlap, 16. évf. 215. sz. Bp. 1971. szept. 13.
438. A korszerűsített Barlang-szállót szerdán megnyitották Aggteleken... = Magyar Nemzet, Bp. 1971. jún. 3.
439. Korszerűsítették a Barlang Szállót Aggteleken. = Népszabadság, Bp. 1971. júl. 29. + 1 kép
440. Könnyűbúvárok a Baradla-barlangban. = Déli Hírlap, Miskolc, 1971. aug. 18.
441. Közgyűlések. /MKBT/ = Műszaki Élet, Bp. 1971. márc. 5.
442. Kuruc búvóhely a barlangban. = Hétfői Hírek, Bp. 1971. aug. 22.
443. Kutatják a pincerendszert - Békaemberek Eger alatt. = Esti Hírlap, Bp. 1971. nov. 1.
443/a. Kútfenéken mahagóni barlang. /Tata/. = Hétfői Hírek, Bp. 1971. júl. 5.
444. Kutyamentés. /Barlangból a francia Alpokban./ = Esti Hírlap, Bp. 1971. márc. 10.
445. Különleges hangszórókat szereltek fel: Közvetítés a föld alól. = Észak-Magyarország, Miskolc, 1971. júl. 4.
446. Laboratórium a Barlangban. /A Kunguri-jégbarlangban./ = Dunántuli Napló, Pécs, 1971. május 15.
447. Laboratórium a mélységben. /A Szu Kunguri-jégbarlangjában./ = Nógrád, Salgótarján, 1971. júl. 31.
448. Lakatos László emléktábla avatása... /A Pálvölgyi-barlangban./ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 2. sz. p. 3.
449. A legmélyebb a Kárpát medencében a Bódvaszilas határában fekvő 320 m mély barlang. = Tükör, Bp. 1971. jún. 29. + 1 kép.
450. A legmélyebb barlang. /Vecsembükki-zsomboly./ = Keletmagyarország, Nyíregyháza, 1971. jan. 20.
451. Lillafüred - Mesterséges vízesés. = Esti Hírlap, Miskolc, 1971. okt. 9.
452. Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat 1969. december 14-i közgyűlésén megválasztott tisztségviselők. = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 80. Bp. 1971.
453. A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat módosított alapszabálya. /1970. május 23./ = Karszt és Barlang, 1969. II. félév, p. 81-83. Bp. 1971.
454. Magyar Nemzeti Múzeum: A régészeti emlékek védelméről. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 3. sz. p. 6-7. Bp.
454/a. A magyarországi idegenforgalom... /aggteleki cseppkőbarlang/ = Idegenforgalom, 10. évf. 12. sz. p. 28. Bp. 1971.
455. A Magyar Tudományos Akadémia felvette Társulatunkat a felügyelete alá tartozó egyesületek nyilvántartásába. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 1. sz. p. 3. Bp.
456. "Mahagoni"-barlang a kút fenekén. /Tata/ = Vas Népe, Szombathely, 1971. júl. 28. = Zalai Hírlap, Zalaegerszeg, 1971. júl. 4. = Pest Megyei Hírlap, Bp. 1971. júl. 4. = Délmagyarország, Szeged, 1971. júl. 7.
457. Májusban nyit a jósvafői "földalatti szanatórium". = Esti Hírlap, Bp. 1971. márc. 15. = Népszabadság, Bp. 1971. márc. 16.
458. Már dolgozik a jósvafői előőrs. = Hétfői Hírek, Bp. 1971. aug. 9.
459. Már ég a villany a sziklafolyosóban. Feltárják az ország legmélyebb barlangját. Tavaszra a cseppkőbarlang következik. /Vecsembükki-zsomboly/ = Esti Hírlap, Bp. 1971. jan. 7.
460. Másfél száz program a jövő idegenforgalmi évre. = Népújság, Szekszárd, 1971. szept. 30.
461. A Mecsek titkainak felderítésére... = Magyar Nemzet, Bp. 1971. aug. 8.
462. Megapadtak a bükki források… = Magyar Nemzet, Bp. 1971. aug. 13.
463. Megapadtak a bükki karsztforrások. Szolnok Megyei Hírlap, Szolnok, 1971. aug. 13. és Népújság. Szekszárd, 1971. aug. 13.
464. Megkezdődött a Kárpát-medence legmélyebb barlangjának feltárása. = Népújság, Szekszárd, 1971. jún. 20. + 1 kép.
465. Megnyílt a föld egy nápolyi lámpaüzemben… = Esti Hírlap, Bp. 1971. márc. 6.
466. Megoldják a Balaton-parti üdülőtelepek ivóvízellátását. Épül a nyugat-balatoni regionális vízmű = Népszabadság, Bp. 1971. jan. 14.
467. Meghívó a Társulat rendezvényeire. /1971. jan. 25 - febr. 22./ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 1. sz. p. 1. Bp.
468. Meghívó a Társulat rendezvényeire. /1971. ápr. 26 - máj. 18./ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 2. sz. p. 13. Bp.
469. Megyéről megyére. Az "Idegenforgalom" utikalauza. Borsod-Abauj-Zemplén megye. /Miskolc-Tapolca: Termál-barlangfürdő, Lillafüred: "István"-cseppkőbarlang, "Forrás" mésztufa-barlang, Szeleta-barlang, Aggtelek-Jósvafő: Baradla és Domica-barlang./ = Idegenforgalom, 10. évf. 3. sz. p. 23-24. Bp. 1971.
470. Mélylabor. /Kunguri-barlangban./ = Kisalföld, Győr, 1971. jún. 2.
471. A mezozóos hegység vízföldtani kutatása. /Csehszlovákia beszámolója./ = Böcker: Besz. a Nemzetk. Hidrogeol. Szöv. Karszthidrogeol. Biz. alakuló üléséről. p. 17-18. Bp. 1971.
472. Miért gyógyít a Béke-barlang? = Dolgozók Lapja, Komárom, 1971. szept. 10.
473. MKBT Kartográfiai Szakbizottság: Barlangtérképkiállítás. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 1. sz. p. 8-9. Bp.
474. Mormol a barlang. /Bükki Kecskelyuk./ = Északmagyarország, Miskolc, 1971. jan. 12.
475. Munkában a barlangkutatók Borsodban és Baranyában. Mély tavak az Esztrámos-hegy gyomrában. = Magyar Hírlap, Bp. 1971. aug. 8.
476. Műszaki- és Biztonsági Bizottság közleménye. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 2. sz. p. 14. Bp.
477. Művészegyüttes a barlangban. /A szovjet hadsereg ének- és táncegyüttese Aggteleken./ = Pestmegyei Hírlap, Bp. 1971. május 19.
478. A Nagylengyeli elsüllyedt mészkőhegyek /karsztosodása/. = Magyar Hírlap, Bp. 1971. márc. 2.
479. Nagyszabású vízvédelmi tanácskozás. = Északmagyarország, Miskolc, 1971. okt. 12.
480. A Nap-barlang tudományos kincsei. = Magyar Ifjúság, Bp. 1971. aug. 27.
481. Nappalok és éjszakák. /Barlangokban 36 órát dolgoznak és csak 12 órát alszanak./ = Esti Hírlap, Bp. 1971. márc. 18.
482. Neandervölgyiek Salzburgban. /Hallein melletti barlang tűzkőlelete./ = Élet és Tud. 26. évf. p. 1436. Bp. 1971.
483. Nemzeti park a Krímben. /Tufutkale barlang./ = Szolnok Megyei Néplap, Szolnok, 1971. jan. 12.
484. Nemzetközi elismerés - Magyar Barlanggyógyászat. = Déli Hirlap, Miskolc, 1971. okt. 11.
485. Nemzetközi földrajzi tanácskozás. = Magyar Hirlap, Bp. 1971. júl. 29.
486. A Nemzetközi Földrajzi Unió Európai Regionális Konferenciája /és karszt-szimpozium, előzetes értesítés./ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 1. sz. p. 9-10. Bp.
487. Nemzetközi karszt-szimpozion. = Déli Hírlap, Miskolc, 1971. aug. 3.
488. A Nemzetközi Szpeleológiai Unió /tisztségviselői 1969-1973 között/. = Karszt- és Barlang, 1969. II. félév, p. 73. Bp. 1971.
489. "Népszámlálás" a tengerfenéken. = Zalai Hírlap, Zalaegerszeg, 1971. nov. 20.
490. Nincs árvíz a Baradlába, Zavartalanok a barlangtúrák. = Északmagyarország, Miskolc, 1971. jan. 30.
491. Növelték a Tengerszem-tó vízfelületét. = Északmagyarország, Miskolc, 1971. okt. 13.
492. Orfü és környéke, új turisztikai központ. = Dunántuli Napló, Pécs, 1971. szept. 8.
493. Az ország legmélyebb barlangjának feltárására készülnek. /Vecsembükki-zsomboly./ = Magyar Nemzet, Bp. 1971. jan. 8.
494. Az ország legmélyebb barlangjának feltárására készülnek Borsodban. /Vecsembükki-zsomboly/ = Népszabadság, Bp. 1971. jan. 8.
495. Önkéntes barlangkutatók a Mecsekben. = Népujság, Szekszárd, 1971. aug. 8.
496. Önkéntes barlangmentőket tüntettek ki. = Népszabadság, Bp. 1971. nov. 7.
497. Őskoponya /franciaországi Caune de l'Arago-barlangban./ = Pest Megyei Hírlap, Bp. 1971. okt. 21. + 1 kép.
498. Az ősz beálltával érdekes munkálatok kezdődtek az aggteleki barlangvilág... = Kisalföld, Győr, 1971. okt. 14.
499. Dr. Papp Ferenc sírkőavatása. /Dr. Salamin Pál beszéde./ = Hidr. Közlöny, 51. évf. p. 253. Bp. 1971.
500. Petőfi feljegyzését már megtalálták. "Emlékkönyv" a sziklafalon. = Déli Hírlap, Miskolc, 1971. márc. 4.
501. REFLEKTOR. Ma Budapesten nemzetközi karsztmorphogenetikai tanácskozást tartanak ... = Déli Hírlap, Miskolc, 1971. aug. 5.
502. Rejtélyes labirintus. = Magyar Ifjuság, Bp. 1971. aug. 27.
503. Rekord látogatottságra számítanak az idén a tapolcai tavasbarlangban. = Napló, Veszprém, 1971. júl. 23.
504. Remete-szurdok. = Esti Hírlap, Bp. 1971. nov. 6.
505. Séta a budai Várbarlangban. /Hirdetés a barlang megtekintésére./ = Népszabadság, Bp. 1971. júl. 31.
506. Séta a Gellért alatt. Külföldi szakemberekkel a hegyben épülő alagútban /f.a./. = Hétfői Hírek, Bp. 1971. aug. 9.
507. Sokszínű csodabarlang. = Déli Hírlap, Miskolc, 1971. ápr. 29.
508. Százméteres szifonúszás. /a Koppenbrüllerhöhle-ben/. Die Höhle, 1969. /1. száma után./ = Karszt és Barlang, 1969. I. félév, p. 42. Bp. 1971.
509. Szegedi barlangkutatók Jugoszláviában. = Népszava, Bp. 1971. jún. 29. = Délmagyarország, Szeged, 1971. jún. 29.
510. Szemléltetés, kutatás. Természettudományi kiállítás nyílt a megyei művelődési központban. = Népujság, Eger, 1971. ápr. 23.
511. Szerkesztőség: A Karszt- és Barlang szerkesztőségének Közleménye. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1972. 2. sz. p. 14. Bp.
512. Szocialista szerződés. /A Borsod megyei Idforg. Váll. megkezdte az aggteleki Barlangszálló felújítását, befejezéséhez közeledik a tapolcai Motel építése és elkészült a lillafüredi István-barlang betonjárdája./ = Északmagyarország, Miskolc, 1971. febr. 17.
513. Szomszédaink legmélyebb barlangjai. = Karszt és Barlang, 1969. I. félév, p. 36. Bp. 1971.
514. A Társulat decemberi előadói ülései. = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 5. sz. p. 3. Bp.
515. Taskent környéki leletek. = Déli Hírlap, Miskolc, 1971. szept. 23.
516. A tautaveli ember. /Kelet-Pireneusokból./ = Élet és Tud. 26. évf. p. 2300. Bp. 1971.
517. Tavaszias forgalom. /Tapolcai barlangfürdő./ = Déli Hírlap, Miskolc, 1971. febr. 8.
517/a. Telefonbeszélgetés a barlangászokkal. Hétfőn kezdik a rekordkísérletet. /Vecsembükki-zsomboly/. = Hétfői Hírek, Bp. 1971. jún. 14.
518. A Telkibányai jeges-barlangot …vadhús tárolására használja... = Magyar Hírlap, Bp. 1971. júl. 28.
519. Térképes levelezőlapok Borsodról. = Északmagyarország, Miskolc, 1971. szept. 16.
520. „Természetes fridzsider” Telkibányán. = Magyar Nemzet, Bp. 1971. júl. 28.
521. Természetvédelem ma és holnap. = Délmagyarország, Szeged, 1971. aug. 12.
522. Tíz barlangkutató vállalkozása. Új barlangot fedeztek fel Jósvafőn? = Északmagyarország, Miskolc, 1971. ápr. 15.
523. Tizenegyemeletes barlangrendszer. /A Kaukázuson túl./ = Élet és Tud. 26. évf. p. 1437. Bp. 1971.
524. Tovább kutatják a Baradla-barlangot. = Magyar Hírlap, Bp. 1971. aug. 19.
525. Tudja-e? Melyik nagyobb, a Baradlai- vagy az Aggteleki barlang? Turista, 1971. szept. szám, p. 9. Bp. 1971.
526. Tudományos expedíció. = Népujság, Eger, 1971. júl. 20. = Északmagyarország, Miskolc, 1971. júl. 20.
527. Tudományos kutatócsoport az Esztramos-hegy gyomrában. Kéthetes expedíció kezdődött. = Népszabadság, Bp. 1971. júl. 20.
528. Túlmeleg barlangi termálvíz. = Dolgozók Lapja, Komárom, 1971. jún. 13.
529. Turista Magazin. „1969-ben fedezték fel Brit Columbiában a Vancouver Island félszigeten folyó Gordon River mellett a világ egyik legnagyobb cseppkőbarlangját, az Euclatawos Cavern-t. 23 óriás termet tártak fel eddig, de a kutatók szerint nem jutottak végére.” = Turista Magazin, 17. évf. szeptember, p. 18. + 1 kép, Bp. 1971.
530. Turista Magazin. "Mit ábrázol a kép? A cseppkövek bravúros játéka konyhakertté varázsolta a Szelek barlangját. Karfiol? Lehet. Sőt, biztos." = Turista Magazin, 17. évf. december, p. 39. + 1 kép. Bp. 1971.
531. Turisztika. Hívja, várja Borsod! Utazását, programjait megszervezi a Borsod tourist Idegenforgalmi Hivatal Miskolc. = Magyarország, Bp. 1971. ápr. 18.
532. Az U.I.S. /Nemzetközi Szpeleológiai Unio/ Terminológiai Albizottságának nemzetközi munkakonferenciája. /Előzetes értesítés./ = Karszt- és Bgkut. Táj. 1971. 1. sz. p. 10-11. Bp.
533. Újabb barlangkutató expedíció indult a Borsod megyei Esztramos-hegy látványos, hévizes barlangrendszerének felkutatására. = Turista Magazin, 17. évf. /9. sz./ p. 32. Bp. 1971. Rákóczi-barlang.
534. Újabb barlangkutató expedíció kezdődött… az Esztramos-hegyen. = Magyar Nemzet, Bp. 1971. júl. 20.
535. Újabb cseppkőbarlangot tárnak fel. /Vecsembükki-zsomboly./ = Nógrád, Salgótarján, 1971. jan. 8.
536. Újabb kutatások az Aggteleki barlangrendszerben. = Népszava, Bp. 1971. aug. 19.
537. Újabb kutatások az aggteleki barlangrendszer eddig ismeretlen szakaszának felderítésére. - MTI kőnyomatos, Bp. 1971. aug. 18.
538. Újabb gyógybarlangok. /Csehszlovákiai Gombaszögi-cseppkőbarlang./ Északmagyarország, Miskolc, 1971. júl. 31.
539. Új barlangot tárnak fel. = Délmagyarország, Szeged, 1971. ápr. 11.
540. Új műszer segíti a bányák vízvédelmét. = Népszava, Bp. 1971. május 26.
541. Új ősember-festmények Niauxban. /Sciences et Avernier, 1971. 291. számából./ = Természet Világa, Term. Tud. Közlöny, 102. évf. p. 334. Bp. 1971. július.
542. Újra lesz vízesés Lillafüreden. = Hajdu-Bihari Napló, 1971. okt. 7.
543. Új túravonal a Baradla-barlangban. = Déli Hírlap, Miskolc, 1971. aug. 24. = Petőfi Népe, Kecskemét, 1971. aug. 27. = Kelet-Magyarország, 1971. szept. 4.
544. Új túravonalat építenek ki a ... Baradla barlang jósvafői szakaszán... = Zalai Hírlap, Zalaegerszeg, 1971. aug. 25.
545. Új turistaszálló Aggteleken. = Pest Megyei Hírlap, Bp. 1971. jún. 9.
546. Útlevél nélkül... = Északmagyarország, Miskolc, 1971. jún. 2.
547. Ügyeletes riporterünk jelenti: Barlangokban Lillafüreden. = Északmagyarország, Miskolc, 1971. okt. 15.
548. Válasz cikkünkre: Nem történt szabálytalanság… = Északmagyarország, Miskolc, 1971. szept. 9.
549. Válaszok „tudja-e?” kérdéseire. = Turista, 1971. szeptemberi szám, p. 25. Bp. 1971.
550. Védett. /Krimi Tufutkale-barlang./ = Magyar Ifjuság, Bp. 1971. jan. 15.
551. A Veszprém megyei Tanács ... védetté nyilvánította … a darvastói ... bauxitbányát. = Dolgozók Lapja, Tatabánya, 1971. aug. 7.
551/a. A világ legmélyebb barlangját /fedezték fel.../ = Népszabadság, Bp. 1971. szept. 15.
552. Vízért a barlangba. M.D. = Pest Megyei Hírlap, Bp. 1971. okt. 14. = Fejérmegyei Hírlap, Székesfehérvár, 1971. szept. 25. és Népujság, Eger, 1971. okt. 3. /Barlangkutatók karsztvízkutatása./
553. Vízöntő barlangok. /A bükki forrásbarlangok vízkifolyásai megindultak/ = Népszava, Bp. 1971. jan. 26.
554. Vízvezeték a hegy alatt. A félelem. A vészjel. A gyógyhely. /A pécsi barlangkutatók közreműködése a vízellátásban./ = Polgári Védelem, Bp. 1971. jan. 23. p. 6-7. 4 kép.