Szerkeszti: Fleck Nóra és dr. Kósa Attila

Felelős Kiadó: Dr. Hevesi Attila, elnök

Kiadja a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat


ELŐADÁSOK

Január 13. (hétfő) 17 óra  Barta Károly, Tarnai Tamás: A Vízfő-forrás vízgyűjtőterületéhez tartozó barlangrendszer feltárásának lehetőségei a felszínmorfológiai vizsgálatok tükrében - előadás, majd a témával kapcsolatos vitafórum
Január 27. (hétfő) 17 óra  Dr. Szunyogh Gábor: A Béke-barlang térképezésének tapasztalatai
Február 10. (hétfő) 17,30 óra Almády Zoltán: Tatai karsztjelenségek és barlangok (diavetítéssel és videóval kísért előadás)
Az előadások helye minden esetben a MTESZ Székház épülete (Bp. II. Fő utca 68.) Az előadóterem iránt az előadás előtt a Titkárságon lehet érdeklődni.

Kadic emléknap

A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat és a Magyarhoni Földtani Társulat dr. Kadic Ottokár halálának 40. évfordulója alkalmából 1997. február 22-én emléknapot szervez. Program:
8.15 Találkozó a Farkasréti Temető főbejáratánál
8.30 Dr. Kadic Ottokár sírjának megkoszorúzása
10.00 Emlékülés a MTESZ székház (Bp. II. Fő u. 68.) II. 218. előadótermében
• Dr. Dénes György: Dr. Kadic Ottokár élete
• Dr. Kordos László: Dr. Kadic Ottokár és a Földtani Intézet
• Székely Kinga: Dr. Kadic Ottokár szerepe a bükki barlangok megismerésében
• Takácsné Bolner Katalin: Dr. Kadic Ottokár és a budai Vár-barlang
• Hazslinszky Tamás: Dr. Kadic Ottokár és a szervezett magyar barlangkutatás
• Horváth János: Dr. Kadic Ottokár kéziratos térképei
• Szablyár Péter: Dr. Kadic Ottokár fennmaradt levelezése a MTA kézirattárában
• Dr. Hevesi Attila: Zárszó
14.00 Koszorúzás a budai Vár volt előljárósági épületének falán levő emléktáblánál (rövid séta a megnyitás előtt álló Vár-barlangban)
Az előadóteremben a rendezvény ideje alatt dr. Kadic Ottokár munkásságát bemutató képek és dokumentumok kerülnek kiállításra. A rendezvényen minden érdeklődőt szeretettel látunk.

ELNÖKSÉGI ÉS VÁLASZTMÁNYI HATÁROZATOK, ÁLLÁSFOGLALÁSOK

Elnökségi ülés: 1996. szeptember 10.
• Az UIS ügyrendi rendelkezéseinek módosítására vonatkozó megkereséssel kapcsolatban úgy döntött, hogy a Társulat által adandó válasz kidolgozásával az elnököt és a főtitkárt bízza meg.
• Sajnálattal vette tudomásul, hogy a Társulat által szervezett két tábor iránt túl nagy érdeklődés nem mutatkozott, s így a rendezvény mindössze arra volt jó, hogy a kutatási területre felhívja a figyelmet. Ugyancsak nehezményezte, hogy a csoportvezetők meglehetősen nagy érdektelenséget mutatnak az MKBT irányában, mert a Műsorfüzetben közzétett, a nyári táborokkal kapcsolatos felhívásra mindössze egyetlen csoporttól érkezett válasz.
• Elnökség foglalkozott a nyári franciaországi barlangi balesettel kapcsolatban Szenthe István által tett nyilatkozatok kérdésével. Az Elnökség a nyilatkozatoktól elhatárolja magát, s mind etikailag, mind erkölcsileg helyteleníti azokat
• Elfogadásra került a hazai veszélyeket rejtő barlangok listájának összeállítására vonatkozó javaslat, s ezzel kapcsolatos felhívás a Műsorfüzet előző számában már napvilágot is látott.
• 15 fő tag felvételi kérelme elfogadásra került.

• Választmányi ülés: 1996. október 10.
• Meghallgatta és tudomásul vette a Barlangok a művészetekben c. konferenciáról szóló beszámolót.
• Meghallgatta és tudomásul vette a Barlangok zenéje c. szimfonikus zenekari hangversenyről szóló beszámolót, egyúttal a szervezőket jegyzőkönyvi elismerésben részesítette.
• Meghallgatta és tudomásul vette Nyerges Miklós nyári táborokról, dr. Dénes György a 7. Nemzetközi Pszeudokarszt Szimpóziumról, valamint a Sátorkő-pusztai-barlang felfedezésének 40. éves évfordulója alkalmából szervezett rendezvényről szóló beszámolóját.
• Tudomásul vette a Barlangkutatók Szakmai Találkozójának előkészítéséről szóló tájékoztatást.

Elnökségi ülés: 1996. november 26.
• Meghallgatta és tudomásul vette az Idegenforgalmi Barlangok Világtalálkozója c. konferenciáról szóló beszámolót. A napirend keretében elfogadásra került az a javaslat, hogy az ügyvezető titkár részére egy havi munkabérnek megfelelő jutalom kerüljön kifizetésre.
• Meghallgatta és tudomásul vette a Barlangkutatók Szakmai Találkozójáról szóló beszámolót. Örömmel állapította meg, hogy a rendezvény iránt igen nagy az igény, azonban az előadások utáni vitákra mindenképpen időt kellene szánni még a barlangtúrák rovására is.
• Elfogadta a Társulat 1997. évre vonatkozó előzetes munkatervét.
• Jóváhagyta a dr. Kadic Ottokár halálának 40. évfordulója alkalmából tervezett rendezvény programját.
• Meghallgatta és tudomásul vette a Társulat anyagi helyzetével kapcsolatos beszámolót
• Elfogadta az új belépők felvételi kérelmét.

Cholnoky-pályázat új beadási határideje

Felhívjuk mindazon csoportok, kutató kollektívák és egyéni kutatók figyelmét, akik az 1997. évi Cholnoky-pályázatra pályamunkát szándékoznak benyújtani, hogy az Elnökség a beadási határidővel kapcsolatban az alábbi módosítást határozta el:
Tekintettel arra, hogy a pályázat eredményhirdetése 1996. évtől kezdődően a Barlangnap helyett a késő ősszel megrendezésre kerülő Barlangkutatók Szakmai Találkozója rendezvényre helyeződött át, a februári beadási határidő és az értékelés, valamint az eredményhirdetés között túl hosszú idő telt el. Az Elnökség - figyelembe véve a pályázaton részt vett csoportok ezzel kapcsolatos véleményét - úgy döntött, hogy a pályázat beadási határidejét 1997. április 30-ra módosítja. Egyúttal reményét fejezi ki, hogy a módosítás miatt meghosszabbodott idő alatt még színvonalasabb jelentések kerülnek beadásra. Felhívjuk a figyelmet, hogy a határidő módosítása nem mentesíti a kutatócsoportokat a természetvédelmi hatóság részére 1997. január 31-ig történő jelentés leadási kötelezettség alól.

Jelentés a Cholnoky pályázat bírálatáról


A Társulat keretében folyó munka dokumentálásának fellendítése, a dokumentáció színvonalának emelése érdekében a KTM Természetvédelmi Hivatal Barlangtani Intézete és az MKBT elnöksége a Cholnoky Jenő karszt- és barlangkutatási pályázatot 1995. évre az előző évekhez hasonlóan egyéni és csoport kategóriában írta ki. A pályázat díjazásához szükséges anyagi fedezetet a Minisztérium a Barlangtani Intézet kérése alapján biztosította, amelynek nettó összege ebben az évben 396.000 Ft volt, mely teljes egészében a pályázatok díjazásához került felhasználásra.
A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat kutatócsoportjai, illetve kollektívái közül 26, egyéni kutatók közül pedig 7 adott le 1995. évi tevékenységéről kutatási jelentés, valamint 7 egyéni kutatási jelentés közül 5 tartalmaz barlangkutatási adatot. A Cholnoky-pályázaton azonban a csoport ill. kollektívák jelentése közül 10, az egyéni jelentések közül 4 vett részt, valamint nem önálló jelentésként, hanem önálló egyéni pályamunkaként még 4 pályázat érkezett: 3 video és 1 számítógépes program.

A választmány által jóváhagyott 5 tagú bírálóbizottság (Székely Kinga, dr. Lénárt László, Maucha László, Nyerges Miklós, Sásdi László) véleménye, illetve összesített pontszámai alapján az alábbi eredmény született:

Csoportjelentések kategóriában
I. díj 60.000 Ft Veszprémi Egyetemi Barlangkutató Egyesület (összes pontszám: 89)
II. díj 50-50.000 Ft Alba Regia Barlangkutató Csoport (összes pontszám:83)
Pagony Barlangkutató Csoport (összes pontszám: 81)

III. díj 40.000 Ft Plecotus Barlangkutató Csoport (összes pontszám: 74)

Különdíjak

Vulkánszpeleológiai Kollektíva (összes pontszám: 53) 30.000 Ft
Bakony Barlangkutató Egyesület (összes pontszám: 61) 26.000 Ft
Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület (összes pontszám: 60) 20.000 Ft
Pro Natura Karszt- és Barlangkutató Egyesület (összes pontszám: 57) 26.000 Ft

Pénzjutalom

Acheron Barlangkutató Szakosztály (összes pontszám: 59) 16.000 Ft
Könyvjutalom
Heliktit Barlangkutató Csoport (összes pontszám: 32)

Egyéni pályázat kategóriában

A bizottság az egyéni pályázatok értékeléséhez a témában illetékes szakemberek véleményét kikérte, így a bizottság munkáját segítette dr. Hevesi Attila, László Gergely, Salamon Gábor, Takácsné Bolner Katalin.
A bizottság tekintettel arra, hogy az egyéni pályázatok a csoport jelentésekkel ellentétben egymással nehezen összehasonlíthatók, úgy határozott, hogy a díjazás során rangsorolást nem kíván alkalmazni, a dolgozatok értékét a díjazás összegével kívánja meghatározni.

Pénzjutalom

Fehér Csaba - Varga Miklós 16.000 Ft
Leél-Őssy Szabolcs 12.000 Ft
Sásdi László 12.000 Ft
Kertész Gábor 25.000 Ft
Kalicza Tibor 12.000 Ft

A pályázat hivatalos eredményhirdetésére a Barlangkutatók Szakmai Talállcozóján, 1996. november 9-én, Badacsonylábdihegyen került sor. A Bíráló Bizottság a pályázatok részletes értékelését, valamint a hozzá tartozó táblázatot a Műsorfüzet következő számában teszi közzé.

Székely Kinga a Bíráló Bizottság elnöke

Beszámoló az Idegenforgalmi barlangok világtalálkozójáról

Az Aggteleken, a Cseppkő Szállóban 1996. október 15-20. között megrendezett konferencián, melyet a '96 Magyarország - 1100 év Európa szívében című rendezvénysorozat keretében az IKM Turizmus Főosztálya, valamint a KTM Természetvédelmi Hivatal támogatott, 12 országból 78 résztvevő vett részt. A konferencia ideje alatt 11 előadás hangzott el az idegenforgalmi barlangok üzemeltetésével, védelmével kapcsolatos időszerű témákról. A rendezvény alatt a Cseppkő Szálló halljában a magyarországi idegenforgalmi barlangokat bemutató kiállítást tekinthették meg az érdeklődők.
Az aggteleki programot megelőzően október 14-én a már korábban érkezett résztvevők a Pál-völgyi- és a Szemlő-hegyi-barlangot tekinthették meg, majd a konferencia keretében lehetőségük nyílt a Világörökség részévé nyilvánított Baradla- és Rákóczi-barlang, valamint a szlovákiai Domica- és Ochtinai- (Martonháza) aragonitbarlang felkeresésére is. A konferencia végén a lillafüredi Anna-barlang, valamint a Miskolctapolcai-tavasbarlang meglátogatása zárta a programot. A konferencia alatt tartotta soros ülését az Idegenforgalmi Barlangok Nemzetközi Szövetsége is. A szervezetnek a rendezvénnyel kapcsolatban a Társulathoz eljuttatott elismerő sorait az alábbiakban tesszük közzé.
„Legforróbb köszönetemet kívánom kifejezni a vendégszeretetért, amelyben részesültünk a legutóbbi októberben Aggteleken rendezett találkozó során. Nagyra értékelem igyekezetüket az ISCA tagjainak a fogadásában és nagyon köszönöm segítségüket, ahogyan mindenki felmerülő problémáit megoldották.
Valóban igen sikeres találkozó volt, mindannyian nagyon élveztük a kalandos Hosszú-túrát a Baradla-barlangban és valamennyi többi túrát is. Köszönetet mondok mindenkinek, akit illet a segítségért és az energiáért, amit az ilyen nagyszerű program előkészítésére fordítottak.
Őszintén remélem, hogy újra találkozunk a következő ISCA találkozó alkalmával.
Üdvözlettel Renata Marinelli az ISCA titkára”

Beszámoló a Barlangkutatók Szakmai Találkozójáról

Idén a Barlangkutatók Szakmai Találkozóját Badacsonylábdihegyen rendeztük meg november 8-10 között, az ottani honvédségi csapatpihenő területén. A háromnapos találkozót az elnöki megnyitó, Tapolca város polgármesterének üdvözlő szavai és a Cholnoky Pályázat eredményhirdetése vezette be. Ezt követően a 156 regisztrált és néhány bliccelő résztvevő 24 szakelőadást, 4 úti beszámolót hallgatott meg, illetve dia és videó vetítést tekintett meg pénteken este és szombaton egész nap. A rendezvény ideje alatt 12 poszter is bemutatásra került. A legjobb szakmai előadásért Regős József által felajánlott Arany Karbidlámpa Díjat dr. Szunyogh Gábor nyerte el a Béke-barlang térképezéséről tartott előadásával. A Barlangtani Intézet 5.000-5.000 Ft-os pénzjutalomban részesítette Barta Károlyt és Závoczky Szabolcsot, akik a fiatal kutatók között a legnívósabb előadással mutatkoztak be a Szakmai Napok közönsége előtt.
Vasárnap a résztvevők a tapolcai Tavas- és Kórház-barlangot tekinthették meg, valamint a Csodabogyós-barlangba juthattak el.
Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani a Magyar Honvédség Kinizsi Pál Kiképződandár vezetőségének a helyszínért, valamint a Bakonyi Bauxitbánya Kft.-nek, a tapolcai Városi Kórháznak valamint a Plecotus, az Acheron és a Labirint Barlangkutató csoportoknak a barlanglátogatási lehetőségért.
Sásdi László, tud. titk.

HÍREK

A Budapesti Természetvédelmi Igazgatóság közleménye

A Budapesti Természetvédelmi Igazgatóság megbízásából, a Társulat kivitelezésében 1996 nyarán-őszén elkészült a fokozottan védett Bátori-barlang, Leány-barlang, Legény-barlang, Pilis-barlang, Solymári-ördöglyuk és a Szopláki-ördög1yuk bejáratának újra lezárása, ill. lezárásának helyreállítása.
A barlangokban telelő denevérállomány zavartalanságának biztosítása érdekében a téli időszakban az alábbi barlangok kizárólag látogatási vagy kutatási engedéllyel, meghatározott időközönként és korlátozott létszámmal kereshetők fel:

Budai-hegység: Solymári-ördöglyuk
Pilis-hegység: Leány-barlang, Legény-barlang, Pilis-barlang, Szopláki-ördöglyuk
Gerecse hegység: Lengyel-barlang, Öregkői 1. sz. zsomboly, Pisznice-barlang, Naszályi-víznyelőbarlang

Új feltárás a Csodabogyós-barlangban

Az Acheron Barlangkutató Szakosztály a balatonedericsi Csodabogyós-barlangban mintegy 200 méternyi újabb szakaszt tárt fel, amellyel a barlang hossza kb. 3.200 méterre növekedett.
A tágas hasadékokból álló, 50 m-es aknarendszer jórészt csak kötéltechnikával járható. A járatokat helyenként cseppkőképződmények díszítik, amelyek közül legérdekesebb egy ma is aktív tavacskát rejtő igen szép sztalaktitokkal és tatarátákkal ékes cseppkőmedence. A bejárat szintje alá 90 méterrel lenyúló aknarendszer párhuzamosan halad a korábban feltárt "52-es csapdája" nevű, egytagú 60 m-es aknával, és annak alsó szakaszába, egy eddig észrevétlen átjáróval be is csatlakozik. Az új szakasz továbbkutatása lehetőséget nyithat a szomszédos, jelenleg 360 m hosszú Széllik-barlanggal való összeköttetés feltárásának előmozdítására is.
Kárpát József

Barlangászünnep és barlangfürdetés Dorogon

Az "50 éves" Sátorkő-pusztai-barlang felfedezésére emlékeztünk 1996. október 5-én. A megnyitót követően a résztvevők megismerkedtek a barlanggal, majd megkoszorúzták Benedek Endre emléktábláját.
Az ünnepség a Dorogi Művelődési Központban folytatódott - ahol a felfedezést követő és napjainkig tartó - barlanggal kapcsolatos események elevenedtek meg. Jelen voltak a barlang felfedezői (Várhidi testvérek, Venkovits István, dr. Jakucs László), valamint más neves kutatók.
Köszönet az alábbi személyeknek a rendezvény sikeres lebonyolításáért:
M-né Benedek Anikó, Benedek Attila, ifj. Mézes Nándor, Jó-Dobronya János, Süttő Péter, Gyarmati György, Hartyán Csaba, dr. Bencze László, Fadgyas Gábor, Varga László, Varga Árpád, Mielec Péter (BEBTE), dr. Tittmann János, Dorog polgármestere, Szalánczy Péter, alpolgármester, Baranyai Lőrinc, országgyűlési képviselő, Hanzó András, Dorog rendőrkapitánya, Pick József, helytörténeti gyűjtő, dr. Dénes György, Gádoros Miklós (MKBT), dr. Tamás Ferenc, Varga Ferenc (DUE).
November 1-jén, a nyergesújfalui tűzoltókkal közösen a Sátorkő-pusztai-barlang falfelületeinek és képződményeinek tisztítását kezdtük meg.
A feladat az 50 év során falakra rakódott korom és por eltávolítása volt. A 3.200 liter víz a bejárat és a Ferde-terem (-20m) közötti szakaszokra volt elegendő. Meglepő volt a hatékonyság, ugyanis ismét előtűntek a fehér mészkőfalak, na meg a Ferde-termi aragonitok. Az akció folytatása tavasszal várható, ekkor a legalsó rész - a Benedek-terem - következik.
Lieber Tamás

25 éves a Megalodus Csoport

A tatai Megalodus Barlangkutató és Geológiai Szakcsoport 1996. november 16-án fennállásának 25 éves évfordulója alkalmából összejövetelt tartott. Délelőtt nosztalgia túrára került sor a Megalodus-barlangban. Délután közös ebéd, majd ezt követően vetített képekkel, videókkal tarkított visszaemlékezések követték egymást. A csoport jelenlegi és régi tagjai, barátai, támogatói - összesen mintegy 60 fő - késő estig elevenítette fel a 25 év emlékeit, eredményeit.
F.N. – H.T.

Új feltárás a Naszályi-víznyelőbarlangban

A Naszályi-víznyelőbarlangban a Troglonauta Barlangkutató Egyesület új járatokat fedezett fel. A barlangot kutató és kezelő Naszály Barlangkutató Csoporttal megegyezve, „vendégmunkásként" kutattunk, kimondottan csak kürtőmászásra specializálódva.
A végponti Nem-várt-álmok-terméből felmenő kb. 35 m magas kürtőt az elmúlt két évtizedben többen kimászták, mi azonban megtaláltuk a folytatását is felfelé! Az igen tágas elágazó kürtőrendszer hossza kb. 400 m, vertikális kiterjedése kb. 140 m. Ez a magasság lényegében teljesen a felszínt közelíti meg, a legfelső részen az egyik nyíláson "földszagú" levegő áramlott be.
Az 5-10 m átmérőjű ferde kürtőkből álló Kürtős-ágat francia technikás pályával építettük ki, mely 200 m kötelet, 25 köztest tartalmaz. A Kürtős-ág szpeleogenetikai okok miatt igen sok omladékot tartalmaz, omlásveszélyes! A kiépített és kijelölt pályákról letérni tilos és életveszélyes! A lezárt barlangban, valamint a Kürtős-ágban csak a kezelő csoport vezetőjének, Antal Józsefnek az engedélyével lehet túrázni!
A barlangban a Naszály Barlangkutató Csoport 1995-ben felfedezte az Ördögmalom alól induló Térképész-ágat. Ennek vége egy 6 m átmérőjű kürtő oldalába, a Holt-kürtőbe torkolt. Mélysége 10 m, felfelé beláthatatlan magas volt. Egyesületünk ezt a kürtőt is kimászta, még csak félig. A szerteágazó, nagy kürtőrendszer jelenleg kb. 100 m hosszig és 40 m magasságig feltárt, 80 m kötéllel, 10 köztessel kiépített. Jellege, bejárhatósága azonos a Kürtős-ágéval.
Így egyesületünk kb. 500 m tágas járattal növelte a Naszályi-víznyelőbarlang hosszát. Kutatásunkat, kürtőmászásainkat folytatjuk, az érdeklődőket szívesen látjuk.
Ezúton mondunk köszönetet minden barlangász társunknak, akik segítségünkre voltak a kutatás során, így Antal Józsefnek, Zimmermann Lőrincnek, Marton Sándornak, Csomor Miklósnak, Tóth Zoltánnak és még sokan másoknak.


***

Egyesületünk négy és fél éve bontja a budai Látó-hegyen a Buda-barlangot. A huzatos, nagy reményekkel kecsegtető bontás -66 m mélységben (140 m hosszal) elérte a barlangi agyagos szintet. Néhány műszak után 1996. november 9-én belyukadtunk a 40 m-es Szakmai Napok-ágba, ahol a továbbjutásra több lehetőség is nyílik. Barlangunk így már 190 m hosszú és 74 m mély. Szívesen látunk bontásainkon minden jó erőben lévő, szívós és kitartó érdeklődőt.
Troglonauta Barlangkutató Egyesület, Ézsiás György


Rendhagyó térképek a nagykovácsi melletti barlangokról

Van egy módszer, amit úgy hívnak, hogy georadiesztézia, magyarul „földsugárzás mérés”. Az utóbbi években ezt már Magyarországon is oktatják, tehát bárki megtanulhatja, nem kell hozzá született tehetségnek lenni. Ezzel a módszerrel vizet lehet keresni, üregeket lehet kimutatni stb.
Én 1995 tavaszán végeztem el egy radiesztézia tanfolyamot, s féléves gyakorlás után már barlangokat is ki tudtam mérni. Nagykovácsiban '95 novemberében végeztem méréseket. A Bronz-barlangnak kb. 400 m folytatását találtam, ennek első 100 méterét részletesen felmértem és lerajzoltam. A barlang nem a jelenlegi végponttól folytatódik, hanem a jelenleg ismert terem oldalából, a felszíntől -16 m mélységben, 90 fokos irányban indul az új járat. A járat pontosan a két közeli töbör alatt halad el, kb. 80 m után 30 fokos irányba kanyarodik, s itt a járható résznek vége, de 2-3 m után újból folytatódik. Ez valószínűleg egy omlás lehet. A Bronz-barlang környékét vizsgálva találtam egy másik barlangot is, ami nagyon közel van hozzá, és ellenkező irányba halad (kb. 270 fok). Ez is hasonló hosszúságú lehet.
Én senkitől sem várom el, hogy higgyen ebben, tisztelem mindenkinek az egészséges kétkedését. Én is tényeket tisztelő ember vagyok. Azért teszem közzé ezeket a felméréseket, hogy a feltárás után mindenki össze tudja hasonlítani a valós térképeket ezekkel, s akkor fog ténnyé válni az, hogy a barlangok radiesztéziás módszerrel kimutathatók, sőt úgymond fel is térképezhetők (vízszintes vetület) még a feltárásuk előtt.
Kertai József

A Magyar Barlangi Mentőszolgálat ezúton köszöni meg a Vakond Barlangkutató Csoport hathatós segítségét!
A BMSZ vezetősége

Barlangi fotósok figyelem!
A Társulat színvonalas kiadvánnyal szeretne megjelenni az 1997. évi 12. UIS kongreszuson, Svájcban. Választásunk egy 12 lapos, A3 méretű, színes fotókat tartalmazó 1998-as falinaptárra esett, amelynek képanyagára ezúton nyilvános pályázatot írunk ki.
Pályázni lehet 6x6 cm-es vagy nagyobb diapozitív beküldésével, megjelölve a felvétel helyét. Terveink szerint a naptárlapok hátoldalán megjelentetjük az adott barlang térképét, rövid magyar és angol nyelvű leírását.
Pályadíj: a naptárban való megjelenés, ill. képenként 5 db tiszteletpéldány, továbbá 3.000.Ft/kép szerzői díj (adómentes).
A szakzsűri összehívásáról a Társulat gondoskodik.
Járuljatok hozzá sikeres fotóitokkal tervezett kiadványunk színvonalas megvalósításához!
Titkárság

Társulati Kutatótábor 1997.

Az MKBT 1997 nyarára ismét a Budai-hegység barlangjainak kutatása érdekében szervez 10 napos ún. központi kutatótábort (10 éve szintén itt volt). Terveink szerint ezúttal ténylegesen is szerepelnek majd nagy barlangok a kutatási helyek listáján, nem csak a kis méretűek tágításával lehet foglalkozni. A feltárás mellett szakmai tevékenység végzésére is lesz lehetőség (klíma mérések, biológiai, karszt-genetikai megfigyelések, stb).
A csoportvezetőkkel történt tájékozódó egyeztetések alapján a tervezett kutatási objektumok az alábbiak:
- Ferenc-hegyi-barlang (MÁFI csop. kutatási területe).
- Mátyás-hegyi-barlang (Vass Imre csop. kutatási területe)
- Mátyás-hegy Keleti-kőfejtő (Pagony csop. kutatási területe)
- Szemlő-hegyi-barlang, Tábor-hegyi-barlang (SZIKKTI csop. kutatási területe)
Elegendő résztvevő esetén a Solymári Ördöglyuk-barlang kutatására is gondolunk. A tábor helyszíne a Keleti-kőfejtő, vagy a Francia-bánya lesz. A KKT időpontjára vonatkozóan július eleje tűnik valószínűnek. A pontos időpontról és részletesebb tervekről a következő Műsorfüzetben adunk tájékoztatást.
Sásdi László tud. titk.

Nemzetközi rendezvények

Theoretical and Applied Karstology - 15. nemzetközi szimpózium
Herkulesfürdő (Románia), 1997. május 23-27.
Részvételi díj: 60.- USD
Jelentkezési határidő: 1997. január 15.
Körlevél és részletes tudnivalók a Titkárságon.

A Karszt és Barlang Alapítvány hírei
Pályázati felhívás
A Karszt és Barlang Alapítvány pályázatot hirdet a hazai barlangkutatás elősegítése érdekében az 1997. évi tevékenységek támogatására.
Pályázható témakörök:
1. Tudományos kutatások
2. Hazai terepi feltáró kutatások, természetvédelmi munkák, táborok
3. Kiadványok
Pályázati feltételek:
Pályázni kizárólag pályázati űrlapon, s a megkívánt mellékletekkel lehet. Pályázati űrlap beszerezhető az MKBT Titkárságán, vagy az alábbi címen.
Pályázatok postára adásának határideje: 1997. február 2.
A támogatások odaítéléséről, az összeg nagyságáról a Karszt és Barlang Alapítvány kuratóriuma dönt.
A megítélt támogatásokról a pályázókat legkésőbb 1997. március 10-ig értesítjük. A nyertes pályázókat a Műsorfüzetben is közöljük.
A pályázatot a következő címre kérjük postázni: F. Nagy Zsuzsanna, 3534 Miskolc, Gagarin u. 2. 4/4. (Pályázati űrlap is ezen a címen igényelhető.)

KÖNYVÚJDONSÁGOK

Baronek Jenő (szerkesztő): A Mecsek Természetjáró Kalauza. A 260 oldalas zsebkönyv hasznos információkkal szolgál a Mecsek iránt érdeklődőknek. A könyvben külön fejezet foglalkozik a mecseki karszt, a források és patakos barlangok, valamint a víznyelők és a jelentősebb bejárható barlangok bemutatásával.
Ára: 500 Ft. Kapható a Baranya megyei Természetbarát Szövetségnél (Pécs, Megye u. 21.), valamint a könyvesboltokban.
Denevérkutatás - Hungarian Bat Research News, 2. Szám. A füzet több barlangi vonatkozású cikket is tartalmaz. A Magyar Denevérvédelmi Alapítvány kiadásában megjelenő folyóirat szerkesztő bizottsága a továbbiakban is várja a barlangi denevérkutatásról szóló híreket, értekezéseket.
A kiadvány 150 Ft-os áron kapható a Titkárságon. Ugyanitt az 1. szám 200 Ft-os áron még beszerezhető.

(A címlap John Walsh munkája, Meramec Caver, 1996, March)