MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT

 

MŰSORFÜZET

 

1996 MÁRCIUS-ÁPRILIS

 

 

Szerkeszti: Fleck Nóra és dr. Kósa Attila

Felelős Kiadó: Dr. Hevesi Attila, elnök

Kiadja a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat

 

Elektronikus változat: Szenti Tamás. 2005.

 

ELŐADÁSOK

 

1996. március 4. (hétfő)

Takácsné Bolner Katalin: A Pál-völgyi-barlang feltárása

1996. március 18. (hétfő)

Hazslinszky Tamás - Magyari Gábor: Magyar karsztkutató expedíció Albániában

Az előadások helyszíne: a MTSZ Fő utcai Székház (1027 Budapest, Fő utca 68.) II. emelet 248-as előadó. A kezdési időpont 17 óra.

Haladó hagyományt indított jogi tagunk, az ER-PETRO Kft., valamint a Zöld Vonal Kft., amikor az ez évi előadásaik (Dr. Kósa Attila és Kollár K. Attila) terembérletét - 3.030.­Ft-ot - kifizették. A Társulat nehéz anyagi helyzetében nem fogjuk követőiket sem elutasítani!)

 

Barlangklíma és időjárás

 

A Barlangklimatológiai és Terápiai- valamint az Oktatási Szakosztály közös előadássorozata.

1996. március 11.

Gádoros Miklós: A barlangi levegő összetétele, CO2

1996. március 25.

Gádoros Miklós: Maradék (por, pollen, baktériumok, zaj, fronthatások stb.)

Az előadások helyszíne a Társulat tárgyalója (Budapest, II. Fő u. 68. II. 210.). Kezdési időpont 17 óra.

 

MEGHÍVÓ

a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat beszámoló közgyűlésére.

A közgyűlés időpontja: 1996. március 22. (péntek) 15 óra

A közgyűlés helyszíne: MTSZ Fő utcai Székház (Bp. II. Fő utca 68.) II. 219-es terem

A közgyűlésre valamennyi tagtársunkat szeretettel várjuk!

Dr. Hevesi Attila sk. a Társulat elnöke

 

ELNÖKSÉGI, VÁLASZTMÁNYI HATÁROZATOK

Elnökségi ülés: 1996. január 18.

 

- E-1/96. Meghallgatta az Ellenőrző Bizottság állásfoglalását a folyamatban levő ügyek lezárása érdekében. Javaslatot fogadott el arra vonatkozóan, hogy ne készüljön önálló Fegyelmi Szabályzat, ugyanakkor lehetőség nyíljon a társulati tagságra méltatlan személyek és szervezetek kellő indok alapján történő kizárására. Ennek a paragrafusnak a megfogalmazására és a következő választmányi ülés elé történő beterjesztésére felkérte dr. Csepregi István ellenőrző bizottsági tagot.

- E-2/96. Meghallgatta és elfogadta az Ellenőrző Bizottság értékelését a Társulat 1995. évi gazdálkodásáról.

- E-3/96. Foglalkozott a Titkárság elmúlt időszakban kialakult helyzetével, s a megüresedett helyek ügyében felhatalmazta a főtitkárt, hogy ismét tárgyaljon a titkárokkal a feladatmegosztásról és terjessze elő javaslatát a következő választmányi ülésre.

- E-4/96. Meghallgatta és tudomásul vette Székely Kingának, a Karszt és Barlang főszerkesztőjének tájékoztatóját a Karszt és Barlang következő számainak megjelentetésére vonatkozóan. Ennek megfelelően 1996-ban várhatóan két szám megjelenésére kerül sor.

- E-5/96. Elfogadta 8 újonnan jelentkezett tag felvételi kérelmét.

- E-6/96. Felhatalmazta Németh Tamás elnökségi tagot, hogy a társulati tagok balesetbiztosítása ügyében tárgyalásokat folytasson, s a következő elnökségi ülésre írásos anyagot készítsen elő.

- E-7/96. Döntött arról, hogy a Hungeo '96 rendezvényre a Társulat 1 főt delegál.

 

 

Választmányi ülés: 1996. január 25.

 

- V-8/96. Hosszas vita után elvetette a dr. Csepregi István által előterjesztett alapszabály-módosító javaslatot, mely fegyelmi szabályzat nélkül kodifikálta volna a társulati tagságra méltatlanná váló tagok kizárását.

- V-9/96. Tudományos titkárként Sásdi Lászlót, szervező titkárként Elekes Balázst, gazdasági titkárként Nyerges Miklóst kooptálta a korábban lemondott dr. Nádor Annamária, illetve az ez évben lemondott Juhász Márton helyére.

- V-10/96. Pro Natura Díjra javasolja a Bekey Imre Gábor Barlangkutató Csoportot a Pál-völgyi-barlang kutatása és dokumentálása terén végzett kiemelkedő teljesítményük alapján. Pro Natura Emlékplakettre javasolja dr. Szunyogh Gábor kandidátust, a karszt- és barlangkutatás területén végzett kiemelkedő tudományos és dokumentációs tevékenysége alapján.

- V-11/96. Elfogadta a Karsztfelszín-alaktani Szakbizottság megalakítására tett javaslatot.

 

 

HÍREK

 

A MÁFI Barlangkutató Csoport január végén 60 méternyi, kissé omladékos szakaszt tárt fel a Pilis-hegységi Leány-barlangban. A barlangrendszer 40 %-ban becsült hossza az új feltárás után kb. 950 m.

Sajnálatos tényként említhetjük, hogy a barlang régebben ismert részeiben újabb cseppkőtördelésre, elvitelre utaló nyomokat találtunk. Ezúton hívjuk fel a barlangokat felkeresni szándékozók figyelmét, hogy a fokozottan védett Leány- és Legény-barlangban csak a csoport vezetőjének tudtával, a csoport tagjainak kíséretében lehet túrázni. Ha túráink, vagy ellenőrzéseink során barlangászokat találunk lent, azok ellen hivatalos hatósági eljárást kezdeményezünk.

Sásdi László csoportvezető

 

A Troglonauta Barlangkutató Egyesület alapfokú barlangjáró tanfolyamot indít júliusban. A szokásos magas szintű oktatás mellett az ország sok, szép, nagy, komoly technikát igénylő barlangjának bejárását tervezzük tanfolyamunk alatt. Külön hangsúlyt fektetünk a kötéltechnika oktatására. Felszerelések beszerzését szükség szerint kollektíven megszervezzük. A tanfolyam fél éves, vizsga januárban. Szeretettel várunk mindenkit, aki a Föld mélyének csodás világával szeretne komolyabban megismerkedni. Érdeklődni lehet: Ézsiás Györgynél.

 

 

Karsztfelszín-alaktani Szakbizottság létrehozása

 

Az 1996. január 25-i választmányi ülésen dr. Hevesi Attila bejelentette, hogy szívesen vállalja Társulatunkon belül a „Karsztfelszín-alaktani szakbizottság” életre hívását és vezetését. A szakbizottság fő feladatának tekinti a hazai karsztok 1:10.000-es, 1:25.000-es, majd pedig összesítő 1:50.000-es méretarányú felszínalaktani térképezését. Tudomásunk szerint eddig ilyenek csak a bükki Kis-fennsíkról, a Nagy-fennsík nagy-mezői és létrási térségéről, a Déli-Bükk néhány részéről (Dorongos, Lófőtisztás, Kő-lyuk-galya, Berva-Cseres-bérc), és a Szalonnai-karsztról készültek. Kérem, ha bárki csatlakozni kíván a szakbizottság munkájához, vagy ha nem, de tudomása van más területek karsztfelszínalaktani térképeiről, keresse Hevesi Attilát a Társulatban.

Dr. Hevesi Attila

 

 

Borsókövek és hévíz

 

(Mégiscsak van közük egymáshoz??)

1995-ben új ötletek születtek a hévizes üregrendszerek lég- és oldatáramlási viszonyaival kapcsolatban. Néhány „új” kiválástípust sikerült elkülöníteni, illetve képződésüket (meg?)magyarázni. Semmi sem úgy lett, ahogyan hittük.

Ezekről szeretnénk beszélgetni 1996. március 12-én (kedden) 17 órai kezdettel a Szemlő-hegyi-barlang felső épületében (Barlang utca 10.).

Esetleg a barlangba is leballagunk, ezért elemlámpát célszerű hozni.

Kraus Sándor

 

 

A Budapesti Természetvédelmi Igazgatóság Közleménye

 

A Budapesti Természetvédelmi Igazgatóság megbeszélésre hívja az érintett kutatókat a működési területén (Budapest, Pest-, Komárom-Esztergom és Fejér megye) található barlangokkal kapcsolatos aktuális ügyekről (kutatás, hasznosítás, engedélyezési eljárások stb.). A megbeszélésre 1996. március 20-án 15 órai kezdettel kerül sor a Társulat tárgyalójában (Bp. II. Fő u. 68. II. 210.).

Budapesti Természetvédelmi Igazgatóság

 

 

A 70 esztendős Jakucs László köszöntése

 

1996. január 22-én, 1 nappal azután, hogy dr. Jakucs László, a földrajztudomány doktora, a szegedi JATE Természetföldrajzi Tanszékének nyugalmazott tanszékvezetője és emeritus professzora betöltötte 70. születésnapját, a JATE, a Szegedi Akadémiai Bizottság Föld- és Környezettudományi Szakbizottsága, a Magyar Földrajzi Társaság Szegedi Osztálya és a MTA Szegedi Albizottsága - az utóbbi székházában - ünnepélyes ülésszak keretében köszöntötte a hazai természetföldrajzi- és karszttudományok kitűnő tudósát.

Hivatalos köszöntőt mondott:

Dr. Mészáros Rezső egyetemi tanár, a JATE rektora,

Dr. Varga Károly egyetemi tanár, a JATE természettudományi karának dékánja,

Dr. Marosi Sándor, a földrajztudományok doktora, a Magyar Földrajzi Társaság elnöke.

Dr. Jakucs László munkásságát „tanszékvezető” utódja, dr. Mezősi Gábor méltatta, majd dr. Keveiné dr. Bárány Ilona kandidátus (JATE Természetföldrajzi Tanszék), dr. Schweitzer Ferenc, a földrajztudományok doktora (MTA Földrajztudományi Intézet igazgatóhelyettese) és Mucsi László (JATE Természetföldrajzi Tanszék) tartott egy-egy dr. Jakucs László „szellemében fogant”, karsztos tárgyú előadást.

Minthogy a rendezvényről a MKBT-t, mint tudományos-társadalmi szervezetet értesíteni elmulasztották, annak ellenére, hogy az ünnepelt Társulatunk régi és immár tiszteletbeli tagja, s a karsztkutatásban elért nemzetközi hírű munkásságáért Társulatunk 1962-ben Herman Ottó, 1974-ben Kadić Ottokár emlékéremmel tüntette ki, kissé megkésve bár, ezúton kívánunk dr. Jakucs Lászlónak a MKBT nevében 70. születésnapja alkalmából jó egészséget, erőt és nyugodt alkotó légkört további munkájához.

Dr. Hevesi Attila elnök

 

 

Nemzetközi rendezvények

 

ALCADI '96 nemzetközi barlangtörténeti szimpózium

 

Postojna, 1996. május 21-27.

Részletes körlevél és jelentkezési lap beszerezhető a Titkárságon.

 

 

A Karszt és Barlang Alapítvány hírei

 

Pályázati felhívás

 

A Karszt és Barlang Alapítvány pályázatot hirdet a hazai barlangkutatás elősegítése érdekében az 1996-os évi tevékenységek támogatására.

Pályázható témakörök:

1. Tudományos kutatások

2. Hazai terepi feltáró kutatások, természetvédelmi munkák, táborok

3. Kiadványok

Pályázati feltételek:

Pályázni kizárólag a megkívánt űrlapon és mellékletekkel lehet. Pályázati űrlap beszerezhető az MKBT Titkárságán, vagy a titkártól igényelhető. Pályázatok postára adásának határideje: 1996. március 20.

A támogatások odaítéléséről, az összeg nagyságáról, a Karszt és Barlang Alapítvány kuratóriuma dönt.

A megítélt támogatásokról a pályázókat legkésőbb 1996. április 20-ig értesítjük.

A nyertes pályázókat a Műsorfüzetben is közöljük.

Dr. Rádai Ödön elnök, F. Nagy Zsuzsanna titkár

 

 

FELHÍVÁS

 

A Karszt és Barlang Alapítvány Kuratóriuma a hazai barlangkutató egyesületek hatékonyabb működése, s céljaik eléréséhez szükséges támogatások megszerzésének elősegítése végett két napos bentlakásos tanfolyamot szervez Létrás-tetőn, 1996. április 13. (9 órától) és 14. (16 óráig) között. A részvételi díj 50 %-át az Alapítvány téríti. Befizetendő 500,- Ft a helyszínen, melynek ellenében teljes ellátást, írásos jegyzetet biztosítunk. Utazás egyénileg oldandó meg. Érdeklődni, jelentkezni április 5-ig lehet, csoportonként maximum 3 fővel (F. Nagy Zsuzsanna). Pontos programot a jelentkezések visszaigazolásakor küldünk.

 

 

Folyóirat-figyelő 2. rész

 

A Társulat Könyvtárában történt rendezkedések eredményeképp sikerült elérni, hogy legalább a legfrissebb folyóiratok hozzáférhetők különösebb helyismeret nélkül is. A sorozatban szereplő összefoglalókhoz tartozó írások így bárki számára hozzáférhetők, fénymásolhatók. Az összefoglalók készítésében Hlavács Judit és Pereszlényi Dalma volt segítségemre.

 

Az Erdélyi középhegység - Móga János

 

A magyar nyelven íródott tanulmány teljes áttekintést ad a terület földrajzi viszonyairól, a barlangokról sem megfeledkezve. Elolvasása mindenkinek ajánlott aki már túrázott ott, vagy a jövőben oda készül.

(Földrajzi Közlemények 1995 (2) pp. 105-136.)

 

 

A Toerfjellhola és más barlangok Vevelstad-nál és Bronnoy-nál (Norvégia) - T. Faulkner és G. Newton

 

A Toerfjell 1.000 m-s csúcsa a Tosenfjordtól ÉK-re a Nordland D-i részén található. Az 1992-93-ban ott járt angol expedíció számos új barlangot tárt fel, közöttük a Toerfjellhola 1.881 m hosszú és 50 m mély barlangját, melynek bővizű barlangi patakja 50 m-rel a forrás szintje felett egy szifont táplál. A barlang aktív és fosszilis járatai a környék többi üregéhez hasonlóan márványban fejlődtek ki. A Toerfjellhola Norvégia 12. leghosszabb barlangja. A legtöbb üreg ezen a mindentől távol eső helyen a fjordok miatt csak csónak használatával közelíthető meg.

(Cave and Karst Science (BCRA) 1995 (22) No 1. pp.31-38.- angol)

 

 

Új mély barlang a Picos de Európa fennsíkján

 

Folytatódott a Pozo del Madejuno, melyből a tavaly nyári angol-belga-spanyol expedíció idő hiányában 900 méter mélységből a nyilvánvaló folytatás ellenére visszafordulni kényszerült. Miután -830 m-en létrehoztak egy kényelmes táborhelyet négy fő részére, tovább folytatták a feltárást. Egy hatalmas lejtős terem és egy komoly vízfolyással bíró meander után 9 új aknán leereszkedve jutottak el a -1255 m mélyen fekvő szifonig. A jövő év terve az ÉK-i irányú továbbkutatás, és a végponti szifon alaposabb vizsgálata.

(Subterránea 95 október N°4 - spanyol)

 

 

Klasszikus dolinák egy klasszikus helyen - F. Sustersic

 

17 dolinát vizsgáltak meg Szlovéniában a Karszt-hegységben a Grcarevski vrh régiójában, melyeket Cvijic 1895-ben mint klasszikus korróziós dolinákat definiált. A szerző szerint úgy tűnik azonban, hogy a részletes topográfiai felmérést követő statisztikai feldolgozások eredményei ellentmondanak ennek. A mélyedések klasszikus „tál” alakjukat feltehetőleg elsősorban a kialakulást követő pleisztocén periglaciális folyamatoknak köszönhetik.

(Acta Carsologica – Ljubljana XXIII. 1994. - angol)

 

 

Rekord év Hawaii szigetén – A Kazamura barlangrendszer feltárása – William R. Halliday

 

Nem várt rekordnagyságú lávabarlangokat sikerült feltárni amerikai barlangkutatóknak Hawaii Big Island (ezen a szigeten található a Kilauea vulkán) nevű szigetén. Korábban már ismert kisebb lávacsatorna barlangokat összekötve, jelentős új szakaszokat feltárva 1995 szeptemberének végére a Kazamura-barlangrendszer hossza elérte az 54 kilométert (!), függőleges kiterjedését tekintve pedig az USA legmélyebb barlangja lett, 887 méter. 28 km-es vízszintes kiterjedése a barlangban a Földön rekordnak számít. A sziget még további meglepetéseket is tartogat, hiszen itt található az USA legmélyebb barlangi aknája a 263 méter mély Na One Pit, melyben eddig még csak egyszer járt ember, a terület tulajdonosának akadékoskodása miatt. A cikkben a barlangok leírása mellett a feltárás és a térképezés izgalmas történetét is élvezettel olvashatjuk.

(NSS News 1995 November - angol)

 

 

Rövid hírek

 

Megszületett Törökország első ezres barlangja is. Az 1.195 méter mély Cukurpinar Düdeni jelenleg a 24. a mélységi világranglistán, s Ázsia második legmélyebb barlangja. Az egyre élénkülő kutatások miatt további meglepetések is várhatók a területen, hiszen a szakemberek a híres Mexikói karsztvidékeknél is nagyobb várakozással tekintenek erre a vidékre.

 

Új mélységi rekord született az albán karsztvidékeken is: A Shpella Cilikokáve barlang az Albán Alpok Boga térségében található, s még 1993 májusában kezdték meg a feltárását, egyből -90 m-ig jutottak. A tavalyi évben a barlang mélysége elérte az 505 métert.

 

A Júliai-Alpok (Szlovénia) Canin-hegycsoportjában újabb mély barlang került feltárásra: A Vandima-barlang mélysége 1.100 m, és még nem érték el a végét. Egy másik új érdekes barlangja a területnek a 2.050 m tszf. magasságban nyíló Brezno pod Velbom, melynek bejárati aknája rekordot döntő mélységű: 501 m mély. A gigantikus méretű akna alján hatalmas terem van, melyet még nem jártak be teljesen, így a barlang 541 méteres mélysége csak időleges adatnak tekinthető.

 

Az újabb kutatások eredményeképpen szlovák barlangászok és horvát barlangi búvárok tovább növelték a Lukina jama mélységét, mely 1.392 méterével a 9. legmélyebb barlang már a világon. Az expedíció másik jelentős felfedezése a Xantipa-zsomboly, melynek bejárati dolinája lenyűgöző méretű, 150 m mély. Maga a zsomboly jelenleg 313 m mély.

(Speleologia 1995 - olasz)

 

 

Az 1995-ös év végével elkészültek a nagy barlangok statisztikái. Jelenlegi ismereteink alapján 49 barlang mélysége haladta meg 1995-ig az 1.000 méteres mélységet, míg 50 barlang hossza haladta meg a 35 km-t.

 

A világ 10 legmélyebb barlangja:

                                                                             1. Reseau Jean-Bernard (Franciaország)      1.602 m

                                                                             2. Gouffre Mirolda (Franciaország)  1.520 m

                                                                             3. Vjacheslava Pantjukhina (Örményország) 1.508 m

                                                                             4. Lamprechtsofen (Ausztria)           1.483 m

                                                                             5. Sistema Huautla (Mexikó)           1.475 m

                                                                             6. Sistema del Trave (Spanyolország)          1.444 m

                                                                             7. Boi-Bulok (Üzbegisztán)  1.415 m

                                                                             8. Illaminako Ateeneko Leiza (Spanyolország)         1.408 m

                                                                             9. Lukina Jama (Horvátország)        1.392 m

                                                                           10. Sistema Cheve (Mexikó) 1.386 m

(Speleologia 1995)

 

 

Vecsem 96' és Kab-hegy 96' barlangkutató táborok

 

Folytatódik az MKBT által kezdeményezett közös barlangkutató táborok szervezése: mint az már köztudott június 28 - július 7. között a Kab-hegyen a Sárcsi-kútnál tervezzük az első tábort melynek célja a terület szpeleológiai viszonyainak (és esetleg nagy barlangjainak) feltárása lesz. A másik tábor az Alsó-hegyen augusztus 17-31 között esedékes. Sajnos az előzetes jelentkezések lassan csordogálnak, újra kérünk mindenkit, ha már most sejti, hogy valamelyik táboron részt szeretne venni azt a Társulatban minél előbb jelezze.

Az első terepbejárásra március 1-3. között kerül sor a Kab-hegy térségében, erre az azt megelőző utolsó csütörtök estig van lehetőség. A táborok szervezését továbbra is nyílt keretek között kívánjuk tartani, bármely titkári fogadó óra alkalmával bárki megteheti hozzászólását, felajánlhatja segítségét.

Nyerges Miklós

 

 

NEMZETKÖZI TÁBOROK

 

SPELEO-Fórum Kirgizisztán '96 címmel nemzetközi konferenciát rendez a köztársaságban folyó barlangkutatás 30. évfordulója alkalmából a helyi szövetség. A rendezvény a tervek szerint 1996 szeptember 4.-10. között a Kirgizisztán D-i részén elhelyezkedő Osh város közelében kerül megrendezésre. A gazdagnak ígérkező programban gyalog- (Tuya-Mujun, Osh hills) és barlangtúrák (Chil-Ustun barlang, Big Baritov barlang), múzeumlátogatás, videoshow, barlangászverseny, bankett és sok más meglepetés szerepel. A 240 USD részvételi díj fejében a rendezők szállást, napi háromszori étkezést és a túrákhoz szükséges felszerelést biztosítják. A programot követően az érdeklődők utókirándulásokon vehetnek részt:

4 órás repülőút (AN-2-vel) a Pamír felett

5-7 napos magashegyi túra az Allay-masszívum 5.000 m magas csúcsaira

5-7 napos speleo-trekking a Déli-Fergana barlangjaiba

 

A németországi Arbeitsgemeinschaft Höhle und Karst Grabenstetten e. V. nemzetközi barlangász tábort szervez 16-25 év közötti fiatalok részére. A Schwäbische Alb Schelklingen-Justingen régiójában levő Medve-völgyi ifjúsági táborban rendezendő oktatótáborban 1996 július 26-augusztus 11. között tapasztalt barlangászok vezetésével a barlangkutatási, barlangi mentési, barlangbiológiai, barlangfelmérési, alapvető geológiai és karszthidrológiai ismeretek lesznek megszerezhetők a résztvevők számára. A Magyarországról érkezők számára megállapított kedvezményes 150 DM-s részvételi díj magában foglalja szállás (sátorban), napi háromszori étkezés, a buszkirándulás és a biztosítás költségeit.

A részletes körlevelek a Titkárságon megtekinthetők, igény esetén segítünk a jelentkezés lebonyolításában is.

Nyerges Miklós

 

 

BU 56 expedíció '96

 

A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat és az MTSZ Barlangi Bizottság a BEAC, az FTSK, a MAFC és a Mátrai Hőerőmű barlangkutató csoportjainak szervezésében expedíciót indít a Pireneusokba, melynek fő célja a Pierre Saint Martin, az Illaminako Ateeneko Leiza (BU 56, - 1.408 m) és a környék egyéb mély barlangjainak bejárása, kutatása lesz. Az 1996 július 20 - augusztus 18. között lezajló többlépcsős expedícióra várjuk mindazok jelentkezését, akik valamilyen okból nélkülözhetetlennek érzik magukat és/vagy rendelkeznek mikrobusszal (esetleg olcsón hozzá tudnak jutni), szponzorral, ötlettel. Amit mi biztosítunk: teljes szervezés, (engedélyek, biztosítás stb.) felszerelés, útiköltség, és megegyezés szerint bármi más is. Jelentkezni lehet a Társulatban Elekes Balázs és Nyerges Miklós titkároknál, vagy az MTSZ képviselőjénél Bajna Bálintnál.

 

 

Titkári fogadó óra

 

Ez úton értesítjük a Társulat Tagságát, hogy a Titkárság hosszabb nyitvatartása érdekében február hónaptól minden csütörtök 17-20 óra között a csoport-, és gazdasági titkár rendkívül nagy érdeklődéssel várja azokat a Tagtársakat akik nagy terveket és súlyos problémákat akarnak eléjük tárni, vagy írni akarnak a Műsorfüzetbe, vagy a Karszt és Barlangba vagy egyszerűen csak szükségük van valamire. (információ, térkép, kisbag, kiadvány stb.)

Elekes Balázs és Nyerges Miklós, titkárok

 

 

Új kiadványok

 

Az elmúlt év végén jelent meg a Denevérkutatás - Hungarian Bat Research News című folyóirat 1. száma.

A Magyar Denevérvédelmi Alapítvány kiadásában megjelenő új szakfolyóirat szerkesztő bizottsága örömmel fogadja a barlangi denevérkutatásokról szóló híreket, értekezéseket. A publikálásra szánt anyagok Juhász Márton nevére adhatók le a Társulat Titkárságán.

 

Ismét kapható! Piros Olga: Karbonátos kőzettani, karsztgenetikai és szpeleológiai bibliográfia.

 

Varga Domokos, Varga András: Föld és ég. Móra kiadó. A gyermekeknek szánt könyv földtani része érintőlegesen foglalkozik a barlangokkal néhány sor, három ábra és egy fénykép erejéig. Az ábrák a karszt (és a közlekedő edények) nagyfokú nem-ismeretéről tanúskodnak. Meglepő ez azért, mert a könyv földtani szakértője amúgy közismert (TV) személyiség.

Kapható a könyvesboltokban, A TÁRSULATBAN NEM!

 

Hát nekünk itt Makón csak ez a barlangunk van!