A társulati élet feltételei a Bányász Szakszervezet Gorkij-fasori székházából történt eljövetel óta folyamatosan romlottak. A kicsi és alkalmatlan helyiségek sem a Kossuth téren, sem az Anker közben nem tették lehetővé a klubszerű összejövetelyok kutatásának története

1996. január 22. Adamkó Péter-Leél-Őssy Szabolcs: A József-hegyi-barlang feltárása, továbbkutatásának lehetőségei

1996. február 5. Kollár K. Attila: Víz alatti barlangok feltárásának eredményei

1996. február 19. Takácsné Bolner Katalin: A Pál-völgyi-barlang feltárása

1996. március 4. Dr. Szunyogh Gábor: A Béke-barlang térképezése

1996. március 18. Hazslinszky Tamás-Magyari Gábor: Magyar karsztkutató expedíció Albániában

Barlangkutatók Szakmai Találkozója

1995. november 10-12.

Jósvafő — Tengerszem Szálló — Kultúrház

Előzetes program:

Nov. 10. (péntek):

16.00-tól Regisztrálás

19.00 Vacsora

20.30 Dia-video vetítés

Nov. 11. (szombat):

9.00-től Megnyitó, előadások

13-14 Ebéd

14-17 Előadások, poszter bemutatók

19.00 Vacsora

20.30 Dia-video vetítés

Nov. 12. (vasárnap):

9.00-től Előadások, poszter bemutatók

12.00 Zárszó

12.30 Ebéd

(Barlangtúrák igény szerint mind a három napon!)

A szakmai találkozó célja: kölcsönös információ-csere, egymás eredményeinek megismerése, mindez "karsztos környezetben", jó hangulatban, kevés kötöttséggel! Nem tudományos konferenciát szervezünk, egymást és egymás eredményeit szeretnénk megismerni, megismertetni.

Részvételi díj: 1.500 Ft, mely összeg a rendezvény időtartama alatt négyszeri étkezést, valamint a szervezési költségeket tartalmazza. Kérjük, hogy a megfelelő előkészítés és a szállásfoglalás miatt a jelentkezési lapot legkésőbb 1995. szeptember 30-ig szíveskedjetek visszaküldeni.

GYERE EL, NEM FOGOD MEGBÁNNI!

FELHÍVÁS

A hosszabb idő óta barlangba járók gyakran tapasztalhatják barlangjaink és környezetük romlását. Ennek hatására több csoport tűzött már zászlajára természetvédelmi, barlangvédelmi jelszavakat, és többeknek sikerült eredményeket elérni e jó cél érdekében.

Szükségesnek érezzük

— a jó ötletek, tapasztalatok, kezdeményezések közzétételét,

— a negatív estek tapasztalatának leszűrését,

— a témával kapcsolatos nemzetközi eredmények ismertetését stb.

Az ehhez hasonló karszt- és barlangvédelem témái iránt érdeklődők és az ezzel foglalkozók számára megbeszélést rendezünk 1995. szeptember 25-én 17.00 órakor a Társulat tárgyalójában (Bp. II. Fő utca 68. II. 210).

A megbeszélésen az ötletek, tennivalók összegyűjtése mellett a több éve vajúdó Barlangvédelmi Szakosztály létrehozása is szóba kerülne.

Regős József

BARLANGI IDEGENVEZETŐI TANFOLYAM

Társulatunk a Barlangtani Intézettel közösen 1995. november 14-18. között rendezi meg a soron következő, vizsgával záródó barlangi idegenvezetői tanfolyamot Aggteleken, ill. Budapesten.

A tanfolyam tananyaga középfokú iskolai végzettséget, ill. azzal egyenértékű ismereteket feltételez.

A résztvevők sikeres vizsga esetén barlangi idegenvezetői igazolványt és jelvényt kapnak, amely idegenforgalmi barlangoknál állandó, ill. alkalmi túravezetői állás betöltésére ad lehetőséget.

A tanfolyam részvételi díja MKBT tagoknak 1.000 Ft, mely összeg tartalmazza a tanfolyam és vizsga költségeit (igazolvány, jelvény), a jegyzet árát és az Aggtelek-Budapest utazást. A résztvevőknek ezen felül az odautazást (Aggtelekre) és a hazautazást Budapestről (vidékiek esetében), valamint a szállást (3 éjszaka Aggteleken, a Barlangszállóban, 420 Ft/fő/éj) és 1 éjszaka Budapesten, kb. 500 Ft/fő/éj) és az étkezést kell fedezniük.

Kérjük a jelentkezőket, hogy a kitöltött jelentkezési lapot és a részvételi díjat legkésőbb 1995. szeptember 30-ig szíveskedjenek beküldeni.

Oktatási Szakosztály

JELENTÉS A CHOLNOKY-PÁLYÁZAT BÍRÁLATÁRÓL

A Társulat keretében folyó munka dokumentálásának fellendítése, a dokumentáció színvonalának emelése érdekében a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium Természetvédelmi Hivatal Barlangtani Intézete és az MKBT elnöksége a Cholnoky Jenő karszt- és barlangkutatási pályázatot l995. évre az előző évekhez hasonlóan egyéni és csoport kategóriában írta ki. A pályázat díjazásához szükséges anyagi fedezetet a KTM TvH Barlangtani Intézete biztosította.

A kiírás alapján 6 egyéni és l4 csoportpályázat érkezett be. A választmány által jóváhagyott 5 tagú bírálóbizottság (dr. Lénárt László, dr. Nádor Annamária, Nyerges Miklós, Székely Kinga, dr. Szunyogh Gábor) véleménye, illetve összesített pontszámai alapján az alábbi eredmény született:

Csoportjelentések kategóriában

I. díj

Bekey Imre Gábor Barlangkutató Csoport (összpontszám: 91) 50.000 Ft

Az elmúlt években már megszokottá váló magas színvonalon, igényesen, kiemelkedő pontossággal elkészített pályamunka legnagyobb értéke a feltárás dokumentálása és a tudományos vizsgálatok eredményeinek feldolgozása, mely témakörökben a csoport maximális pontszámot ért el.

II. díj

Alba Regia Barlangkutató Csoport (összpontszám: 81) 40.000 Ft

A feltárási munkák dokumentálásáért és a tudományos vizsgálati eredmények feldolgozásáért.

III. díj

Plecotus Barlangkutató Csoport (összpontszám: 77) 30.000 Ft

A szakmailag megalapozott, nagyterjedelmű pályamunkáért, melynek kiemelkedő része a tudományos kutatásokat bemutató dolgozatok, illetve a dokumentációs tevékenység anyaga.

Különdíj

Gerecse Barlangkutató Egyesület (összpontszám: 70) 24.000 Ft

A dolgozat példamutató egységességéért, a kiírás szempontjainak maradéktalan betartásáért.

Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület (összpontszám: 70) 24.000 Ft

A csoportélet példaértékű bemutatásáért.

Vulkánszpeleológiai Kollektíva (összpontszám: 70) 24.000 Ft

A kiemelkedő dokumentációs tevékenységért.

Veszprémi Egyetemi Barlangkutató Egyesület (összpontszám: 66) 20.000 Ft

A jövő nagy lehetőségeit sejtető dolgozatért, annak tudományos tartalmáért.

MAFC Barlangkutató Csoport (összpontszám: 61) 20.000 Ft

A külföldi expedíciók dokumentálása terén elért eredményekért.

Pénzjutalom

Mátrai Erőmű Barlangkutató Csoport 15.000 Ft

A "Sötét Világ" című videofilmért, mely a szöveg és a narrátor cseréje után tv bemutatásra is alkalmas.

Acheron Barlangkutató Szakosztály (összpontszám: 50) 8.000 Ft

Tatabányai Barlangkutató Egyesület (összpontszám: 50) 8.000 Ft

Bakony Barlangkutató Egyesület (összpontszám: 45) 5.000 Ft

Pro Natura Karszt- és Barlangkutató Egyesület (összpontszám: 47) 5.000 Ft

a dokumentumok előállításának támogatása érdekében.

A bíráló bizottság úgy döntött, hogy a 45 pontot el nem érő csoport pontszámait nem hozza nyilvánosságra.

Könyvjutalom

Heliktit Barlangkutató Csoport, amely bár jelentősebb dokumentációs eredmény nélkül, de a jelentéskötelezettségének eleget tett.

Egyéni pályázat kategóriában

A bizottság az egyéni pályázatok értékeléséhez a pályamű témájában illetékes szakemberek véleményét is kikérte, így a bizottság munkáját segített dr. Hevesi Attila, dr. Juhász Árpád, dr. Mindszenthy Andrea, dr. Müller Pál és dr. Topál György.

A bizottság úgy határozott, hogy tekintettel arra, hogy az egyéni pályázatok azok eltérő volta miatt a — csoportjelentésekkel ellentétben — egymással nehezen összehasonlíthatók, így a kiírásban szereplő rangsorolást a díjazás során nem kívánja alkalmazni.

Pénzjutalom

Juhász Márton 15.000 Ft

A "Denevérmegfigyelések a Gerecse hegység barlangjaiban" című, a Limes Tanulmányokban nyomtatásban megjelent cikkéért, mely jó áttekinthetősége, pontos és részletes adatai, kiemelkedő kutatástörténeti leírása, a felhasznált irodalom bősége és az irodalmi hivatkozások tökéletessége miatt forrásértékű munka.

Dr. Nádor Annamária 15.000 Ft

A "Paleokarszt-jelenségek a Budai-hegység triász-eocén karbonátos kőzeteiben" című, nemzetközi szaklapban megjelent publikációjáért, amely az eddig e témában született dolgozatoktól eltérően a modern paleokarszt-kutatás és a karbonátszedimentológia eredményeit is felhasználó átfogó leírás és értékelés, hiánypótló munka.

Kraus Sándor 15.000 Ft

Az 1994. évi barlangtani munkáiról szóló jelentéséért, amely a Cholnoky pályázat eredeti kiírásának leginkább megfelelő, a "legcsoportibb" egyéni jelentés, melynek értékét csak a minden évben kifogásolt stílus és helytelen írásmód mérsékli.

Sásdi László 10.000 Ft

"A Pilis karsztfejlődésére vonatkozó vizsgálataim összefoglalása" című magas szakmai színvonalon készített igényes dolgozatáért.

Könyvjutalom

Varga Miklós

"Denevérmegfigyelés a Keszthelyi-hegység barlangjaiban 1994-ben c." munkájáért, javasolva, hogy a denevérek számszerűségének regisztrálása mellett törekedjen a denevérfajok meghatározására is, illetve az értékelésre.

Kalicza Tibor

A "Barlangnap Vértestolnán" és az "In memoriam dr. Kessler Hubert" című videofilmekért, javasolva a szerkezet és a dramaturgia körültekintőbb összeállítását.

A pályázat hivatalos eredményhirdetésére a Barlangnap alkalmával, június 24-én Létrás-tetőn került sor.

Székely Kinga

a bizottság elnöke

A BUDAPESTI TERMÉSZETVÉDELMI IGAZGATÓSÁG KÖZLEMÉNYE

A Budapesti Természetvédelmi Igazgatóság tájékoztatja a Mátyás-hegyi-barlangban túrázókat, hogy az Imre-kürtő omlásveszélyes, ezért ezt a részt kerüljék ki.

AZ MTSZ BARLANG BIZOTTSÁG FELHÍVÁSA

A Magyar Természetbarát Szövetség 1995. november 7-én Barlangjáró II. (technikai) tanfolyamot indít. A tanfolyam előreláthatóan jövő év február végéig tart.

Részvételi költség: 5000 Ft, mely összeg magában foglalja az általunk biztosított kollektív felszerelések elhasználódását, a szállásköltségeket, valamint az oktatók utazási költségeit.

A tanfolyamra 1995. október 20-ig lehet jelentkezni.

Írásban: Elekes Balázs, Budapest, Hévízi út 4/b.

Telefonon vagy személyesen keddenként 18-19 óra között: MTSZ BB, Budapest, VI. Bajcsy Zsilinszky út 31. Tel.: 111-9289.

A jelentkezés feltételei:

— alapfokú tanfolyami végzettség,

— sikeres felvételi vizsga, melyet a tanfolyam első gyakorlatán tartunk,

— a tanfolyam díjának befizetése a sikeres felvételi vizsgát követő 8 napon belül.

A tanfolyam félbehagyása esetén a részvételi költséget 1995. november 28-ig áll módunkban visszatéríteni.

Az elméleti előadások kedden esténként 18 órától lesznek, a helyszínről mindenkit külön értesítünk.

***

1995. október 6-12. között bentlakásos jellegű tanfolyamot szervezünk Alsó-hegy térségében, max. 20 fős létszámmal, elsősorban vidéki csoportok tagjai számára.

Szállásul a szögligeti barlangkutató ház szolgál, kérjük a jelentkezőket, hogy a barlangok gyors megközelítésének érdekében próbáljanak személyautóval jönni. A részvételhez a kifogástalan egyéni alap- és kiegészítő felszerelésen kívül transzportzsákra és teljes bivakfelszerelésre is szükség van.

A tanfolyam elvégzésének feltétele bivakos túrán való részvétel az István-lápai-barlangban, 1995. szeptember 29- október 1. hétvégéjén. Találkozás szeptember 29-én az esti órákban Létrás-tetőn, a kutatóháznál. A túra túljelentkezés esetén egyben felvételi válogatóul is szolgál.

Részvételi költség: 6500 Ft (befizetés Létrás-tetőn!), mely összeg a fent említett kiadásokon kívül a hétköznapokon történő oktatás szerény tiszteletdíját is tartalmazza.

Jelentkezni lehet 1995. szeptember 24-ig írásban vagy telefonon: Nyerges Attila, 1039 Budapest, Hímző u. 2. Tel: 167-3692.

Kötelező irodalom: Mike Meredith - Dan Martinez: Függőleges barlangok bejárása (kapható: MTSZ, MKBT, budapesti hegymászóboltok).

A jelentkezést követően mindenkinek részletes tájékoztatót küldünk.

MTSZ BB

CSOPORTOK FIGYELEM!

Tekintettel a május-júniusi Műsorfüzetben, a számítógépes barlangász-információs központtal kapcsolatban megjelentetett felhívásunk "sikerére", ismételten kérünk minden olyan csoportot, amely eddig nem tette meg, most juttassa el kitöltve a Műsorfüzethez mellékelt adatlapot az MKBT címére.

Köszönettel: Deák Szabolcs, Kégli Zoltán, Nyerges Miklós

LAKATOS KUPA ’95

A MAFC Barlangkutató Csoport ez évben is — immáron hagyományosan — szeptember második hétvégéjén (szeptember 8-10.) megrendezi a Lakatos kupát az Alsó-hegyen a Vecsem-forrásnál. A verseny fő célja idén is az Alsó-hegy kevésbé ismert zsombolyainak bejárása, megismerése lesz, az idén immáron néhány külön feladattal megspékelve. Péntek estétől várjuk a résztvevőket a helyszínen, melyet Bódvaszilas vasútállomásról lehet megközelíteni az általunk kijelzett úton. A részvételi díj előreláthatólag 200 Ft/fő, a versenyen 3 fős csapatok indulhatnak, szükséges a függőleges barlangok bejárásához elengedhetetlen felszerelés, és csapatonként 1 db 50 méter hosszú kötél, 4 db nittfül és 1 db kötélgyűrű. Szombat este lehetőség lesz a legfrissebb (és régebbi) nyári (és téli) expedíciókról való dia- és videofilmek bemutatására. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! További információ: MAFC Barlangkutató Csoport 1027 Budapest Fő utca 51. I. 3.

Nyerges Miklós

KÖNYVÚJDONSÁGOK

Megjelent Balázs Dénes utolsó könyve, Életem-utazásaim címmel, keménytábla kötésben, 504 oldal terjedelemben, amely a szerző 24 oldal színes, 56 oldal fekete-fehér fényképét és 55 szöveg közti rajzát tartalmazza. A szerző így vallott a könyvről: "Ezen utolsó munkámat szintén a földrajzi ismeretterjesztés szolgálatának szentelem. Összegyűjtöttem benne utazásaim legértékesebb részeit, főleg azokat, amelyek megjelenését a múltban a burkolt cenzúra vagy más okok megakadályozták. De elmondom ebben a könyvben életemről is mindazt, amit a legszűkebb baráti körömből is csak kevesen ismernek."

A könyv magánkiadásban jelent meg, ezért bolti forgalomban nem kapható. Ára: 2000 Ft, a szerző dedikációjával ellátott példányok ára 2500 Ft. Kapható a Társulatban.



Kiutalt Alapítványi támogatások

PályázóTémaTámogatás eFt.1992MKBT (Szablyár Péter)Kossuth emléknapok20MKBTAlcadi konf. anyaga , Karszt és Barlang különszám200MKBT (Kósa Attila) Zsombolyatlasz150Acheron Barlangkutató Csoport (Kárpát József)Csodabogyós- barlang kutatása10Bakony Barlangkutató E. (Gyurman Csaba)Bakonyi Bújó-lik kutatása6MAFC (Perényi Károly)Alsó-hegyi zsombolyok kutatása5Marcel Loubens E. (Nagy Zsuzsanna)Létrás-tetői kutatótábor10Maucha LászlóJósvafői meteorológiai állomás üzemeltetése12MÁFI Csop. (Sásdi László)Leány- barlang kutatása7Pro Natura Csop. ( Zalán Béla)Mészégető- források barlangjának kutatása5Tatabányai Barlangkutató E. (Polacsek Zsolt)Döbbenet-barlangi kutatótábor5Veress Márton30 előadás angol nyelvű publikációja (Aggtelek konf.)40Vulkánszpeleológiai Kollektíva (Eszterhás István)Zemplén-hegység barlangjainak kataszterezése10III. ker. Barlangkutató Csop. (Vörös Péter)Macska- barlang, Nézsai víznyelő kutatása54851993MKBTKarszt és Barlang folyóirat támogatás.250MKBTKarszt és Barlang folyóirat támogatás200MKBT (Szablyár Péter)Barlangkutató Emlékkert (Szablyár Péter)20Szatyor MiklósBarlangbiológiai vizsgálatok2.5Kraus SándorBarlangi kiválások tanulmányozása5Marcel Loubens E. (Nagy Zsuzsanna)Bükki barlangok kutatása15Rózsadombi Kinizsi (Horváth Lóránt)József-hegyi-barlang feltáró tábor28Vulkánszpeleológiai Kollektíva (Eszterhás István)Rostalló, IX. Vulkánszpeleológiai tábor30MÁFI és Karszt barlangkutató CsoportMKBT Központi Kutatótábor30Troglonauta Csop. (Ézsiás György)BTI-512/2/92 sz. Törökvész u. 119. alatti barlang feltárása10Gerecse Barlangkutató E. (Juhász Márton)Meteorológiai mérések10600,5Terebesi Csaba adománya a (átfutó !)Barlangkutató emlékkert létesítéséhez21994Tatabányai Barlangkutató E. (Polacsek Zsolt)Barlangnap megrendezés20MKBT Solymár Bizottság (Hazslinszky Tamás)Barlangi túravezetés tám. (30.000 visszatérítendő)5070Székely László adománya (átfutó !)Barlangkutató emlékkert létesítéséhez51995MKBTKarszt és Barlang f. tám. (1994- ben odaítélt)541,128Kifizetett támogatások összesen: 1.691,628Adomány (átfutó ) 7

A Karszt és Barlang Alapítvány gazdálkodása



ÉvInduló vagyonBevétlekKiadásokVagyon növ.Záró vagyonebből

adományTámogatásokMűködési

* 95 jan. beérkezett Karszt és Barlang nyomdai számla 541128 Ft



Támogatások aránya a bevételhez1994 évi költségekÉvBevételTámo-gatás%

Bank költség

152871992144222748500033.6Safe bérlet5880199368302060250088.2Egyéb8051994843179616128*73.1összesen21972

A támogatások megoszlása



Kiadványok%Egyéb %199239000080.49500019.6199345000074.915050025.1199454112888.57000011.5

BEÁGYAZÁS ExcelChart \s \* STÍLUSKOMBINÁCIÓ

Az Alapítványi vagyon %-os gyarapodása A Karszt és Barlang folyóirat támogatásaBEÁGYAZÁS ExcelChart \s \* STÍLUSKOMBINÁCIÓ

Pályázó Téma TámogatásHír JánosRépáshutai Pongor-lyuk faunavizsgálata20Gerecse Barlangkutató Csop. (Juhász Márton)Denevér megfigyelések Gerecsei bg.-okban20MÁFI Barlangkutató Csop. (Sásdi László)Legény- Leány-barlang kutatása20Hardi Ágnes Tinn JózsefTapolcai barlangok vizhigiénés vizsgálata15Veszprém Egyetem Barlangkutató. Csoport. (Schaffer István)Veszprém-Szentgáli vonulat karsztosodásának vizsgálata.5Bekey Imre Gábor Bg.kutató Cs. (Kiss Attila)Pál-völgyi-barlang kutatása40Pagony Barlangkutató Csoport (Fritz Zsolt)Mátyás-hegy K.-i kőfejtő kutatása5Bakony Barlangkutató E. (Gyurman Csaba)Bújó-lik kutatása10Marcel Loubens Bgk. E. (F. Nagy Zsuzsanna)Létrás-tetői barlangok feltárása50MAFC Speleo Club (Egerland Zoltán)Alsó-hegyi kutatótábor5Pro Natura Karszt és Barlangkutató Cs. Mészégető-források barlangjainak kutatása15Micimackó Csoport (Balázs Béla)Alsó-hegyi táborok20Poligon Barlangkutató Csoport (Szabó Gyula)Jászfalui Somlyó-hegyi barlangok kutatása15Rózsadombi Kinizsi (dr. Horváth Lóránt)József-hegyi-barlang túraútvonal felújítás30Vulkánszpel. Kollektíva (Eszterhás István)Börzsönyi barlangok kataszterezése20Papp Ferenc Bg.kutató Cs. (Szabó Lénárd)Gerge-bérci-víznyelő és Kossuth-bg. vizsg.20Veress MártonTotes Gebirge konferencia kiadvány30Maucha László Jósvafői konferencia kiadványa40összesen:380





Baradla képzőművészeti kiállítás







Jósvafői Falunapok

1995. július 28-30.



Tervezett programok:



1995. július 28. (péntek)

ELNÖKSÉGI ÉS VÁLASZTMÁNYI HATÁROZATOK

Elnökségi ülés: 1995. április 13.



HÍREK

Kiegészítések a XXII. OTDK Természettudományi Szekciójának értékeléséhez





Bimbó-barlang



Kraus Sándor 

FELHÍVÁS

CsoportÖssze-foglaló



(10)Feltárás, védelem



(25)Tudo-

mányos



(25)Doku-men-táció

(25)Csoport-

élet



(15)Össze-

sen



(100)

Acheron Bg.kut. Csop. 8 1211 91050Alba Regia Bg.kut. Csop. 92222141481Bakony Bg.kut. Csop. 41515 5 645Bekey Imre Bgkut. Csop.10252522 991Gerecse Bg.kut. Csop. 91217201270MAFC Bg.kut. Csop. 71412141461Marcel Loubens Bg.kut. Egy. 91915121570MKBT Vulkánszp. Koll. 9 320251370Plecotus Bg.kut. Csop. 91522211077Pro Natura Karszt- és Bg.kut. E. - 814131247Tatabányai Bg.kut. Egy. 41011121350Veszprémi Egy. Bg.kut. Csop. 91820 81166

Mikor jelent meg Vass Imre: „Az Aggteleki barlang ...” c. könyvének német nyelvű kiadása?

Az 1995. június 10-én Aggteleken megrendezett Vass Imre emlékünnepségen több érdekes megemlékezés, méltatás között szerepelt Szenthe István: Vass Imre, a magyar reformkor szimpatikus hazafia c. előadása is, melyben a szerző azt állította, hogy Vass Imre: Az Aggteleki barlang ... c. munkájának német kiadása csak 1835 után jelenhetett meg. Feltevését arra alapozta, hogy míg (a nagy valószínűséggel 1825-26-ban írt) magyar nyelvű kiadásban Ferdinánd trónörökös látogatásának említése szerepel, addig a német változatban ez kiegészül a következő megjegyzéssel: "most Magyarország koronázott királya". Márpedig - állítja a szerző - Ferdinánd 1835-től uralkodott, így a megjegyzés csak ezt követően születhetett, s következésképpen a német nyelvű könyv 1835-ben vagy azt követően jelent meg.

A Szenthe István által 1994-ben nemzetközi fórumon (ALCADI ’94 szimpózium, Semriach) is bizonyítani vélt fenti feltételezés nélkülözi a történelmi alapot. A történelmi tény ugyanis az, hogy Ferdinánd valóban 1835-ben lett osztrák császár, magyar királlyá azonban 1830. szeptember 28-án Pozsonyban, a Szt. Márton székesegyházban koronázták. Vass Imre tehát - kéziratának 1831. márciusi lezárása előtt - okkal hivatkozott a fenti tényre, és könyve még abban vagy a következő évben megjelenhetett. 

Jelen kiigazítást szükségesnek tartottam a közvélemény elé tárni, mielőtt egy téves, félrevezető adat bekerül a szakmai köztudatba.

Hazslinszky Tamás



UIS VILÁGKONGRESSZUS SVÁJCBAN,

NEUCHATELBEN

1997 augusztus 10-17

A Svájci Barlangkutató Társulat rendezi 1997-ben a barlangkutatók tizenkettedik világkongresszusát a Neuchâtel melletti La Chaux-de-Fonds városkában (gakorlatilag a neuchâteli egetemen).

A kongresszusra már most lehet előzetesen jelentkezni a mellékelt űrlap kitöltésével és elküldésével. A további körleveleket azok kapják, akik ezzel a lapocskával elő-regisztráltak.

A végleges regisztráció árát 120 SFR-re tervezik a rendezők. 10-25 SFR táján lehet majd kempingben vagy diákszállóban megszállni.

A kongresszusi kirándulások a híres Höllochba, a Jean Bernard-barlangba, a Dent des Crolles-barlangba és számos egyéb helyre vezetnek.


ek létrejöttét, ezért ezek más - Társulaton kívüli - objektumokba tevődtek át (Meteor Klub, Pál Kocsma, stb.).

A Társulat újjáválasztott vezetése elhatározta, hogy változtat ezen a helyzeten. Ezt a szándékát egy - a Természetvédelmi Hivatal elnökéhez címzett - levélben meg is fogalmazta, amelyet a tisztújító közgyűlés résztvevői aláírásukkal támogattak.

Az a levélben megfogalmazott kérés, hogy a Társulat a Szemlő-hegyi-barlang fogadóépületében kapjon helyet, nem ért célba, de ígéretet kaptunk, hogy előadásainkat, választmányi üléseinket ott rendezhessük meg. Ennek figyelembevételével a szerdai fogadóórá(ka)t változatlanul a Társulat Fő utcai helyiségeiben fogjuk tartani, ennek fizikai feltételeit a rendelkezésre álló 62 m˛ jelenleginél jobb elrendezésével próbáljuk megteremteni.

1995 szeptemberétől 1996 márciusáig 14 előadásból álló sorozatot szervezünk a barlangkutatás elmúlt évtizedeinek jelentősebb eseményeit, feltáró és külföldi expedícióit bemutatva a fiatalabb generációknak, de egyben alkalmat teremtve

A társulati élet feltételei a Bányász Szakszervezet Gorkij-fasori székházából történt eljövetel óta folyamatosan romlottak. A kicsi és alkalmatlan helyiségek sem a Kossuth téren, sem az Anker közben nem tették lehetővé a klubszerű összejövetelek létrejöttét, ezért ezek más - Társulaton kívüli - objektumokba tevődtek át (Meteor Klub, Pál Kocsma, stb.).

A Társulat újjáválasztott vezetése elhatározta, hogy változtat ezen a helyzeten. Ezt a szándékát egy - a Természetvédelmi Hivatal elnökéhez címzett - levélben meg is fogalmazta, amelyet a tisztújító közgyűlés résztvevői aláírásukkal támogattak.

Az a levélben megfogalmazott kérés, hogy a Társulat a Szemlő-hegyi-barlang fogadóépületében kapjon helyet, nem ért célba, de ígéretet kaptunk, hogy előadásainkat, választmányi üléseinket ott rendezhessük meg. Ennek figyelembevételével a szerdai fogadóórá(ka)t változatlanul a Társulat Fő utcai helyiségeiben fogjuk tartani, ennek fizikai feltételeit a rendelkezésre álló 62 m˛ jelenleginél jobb elrendezésével próbáljuk megteremteni.

1995 szeptemberétől 1996 márciusáig 14 előadásból álló sorozatot szervezünk a barlangkutatás elmúlt évtizedeinek jelentősebb eseményeit, feltáró és külföldi expedícióit bemutatva a fiatalabb generációknak, de egyben alkalmat teremtve az ezekben aktívan közreműködők újbóli találkozására.

Az előadások — kötetlen, klubszerű formában — mindig hétfői napokon 17-21 óráig tartó időszakban lesznek a Szemlő-hegyi-barlang fogadóépületében. Maga az előadás minden esetben 18-20 óráig tart, előtte és utána kötetlen beszélgetést tervezünk.

A Szemlő-hegyi-barlang gyógyjellege miatt ezeken a rendezvényeken tilos a dohányzás!

Az előadások címét, előadóit és dátumait e felhívás után közöljük.

GYERTEK EL, NEM FOGJÁTOK MEGBÁNNI!

1995. november 10-12-én országos barlangkutató találkozót szervezünk, ezen szeretnénk, ha a csoportok, egyéni kutatók, kutató kollektívák megismerhetnék egymás eredményeit előadások, poszter bemutatók, video- és diavetítések kapcsán. Szeretnénk, ha minél többen eljönnétek, és ezzel — hagyományt teremtve — egy évente ismétlődő rendezvény alapítódna meg. A megfelelő előkészítés érdekében kérjük, hogy a jelentkezési lapot 1995. szeptember 30-ig küldjétek, vagy juttassátok vissza a Titkárságra.


Az év végi feszültségek oldására decemberben BARLANGOS MIKULÁS BULIT rendezünk, melynek pontos időpontját és helyszínét a november-decemberi Műsorfüzetben közöljük.

ELŐADÁSOK

1995. szeptember 18.

Dr. Szentes György: Trópusi karszt és barlangok kutatása Kolumbiában

1995. október 2.

Dr. Kósa Attila: A Bir al Ghanam expedíció a líbiai gipszkarszton

1995. október 16.

Dr. Lénárt László: A szervezett bükki barlangkutatás története

1995. október 30.

Szolga Ferenc: A Tési-fennsík kutatástörténete

Az előadások helyszíne, mint azt az előbbiekben már jeleztük a SZEMLŐ-HEGYI-BARLANG FOGADÓÉPÜLETE, MINDIG 18.00 ÓRAKOR!

A sorozat további tervezett előadásai és időpontjai (változás lehetséges):

1995. november 20. Berczik Pál-Szilágyi Ferenc: A Baradla alsó barlangjainak kutatása
1995. november 27. Szenthe István: A Vecsem-bükki-zsomboly feltárása
1995. december 4. Dr. Jaskó Sándor: A Mátyás-hegyi-barlang első jelentős szakaszainak feltárása
1995. december 18. Dr. Jakucs László: Szerelmetes barlangjaim
1996. január 8. Dr. Kósa Attila: Az alsó-hegyi zsombolyok

Gondoltál-e már arra, mi történne, ha valamilyen ok miatt a TE jövedelmed a családod költségvetéséből ki­esne? Ha gyermeked jelenleg általános iskolás ugye tudsz arról, mire középiskolába ill. felsőbb iskolába ke­rül, tandíjat kell fizetnie ill. fizetned.

Ugye jó lenne, ha nyugdíjas éveidben is anyagi függet­lenségben élnél? Az élet- és balesetbiztosítás a TE köteled! És az sem baj, ha vigyázol is magadra!

Némethné Tarjányi Katalin
(Csiga Kati)

1154 Budapest Kisrákos u. 46./B lak. tel: l84-1469
(az esti órákban, vagy üzenetre visszahívunk)

A biztosítónál üzenet hagyható:
Tel/Fax: 06-23-415204
415226
416221
416205

Boldog, Balesetmentes Új Évet Kívánok mindenkinek!

(B. B. Ú. É. K!)