A társulati élet feltételei a Bányász Szakszervezet Gorkij-fasori székházából történt eljövetel óta folyamatosan romlottak. A kicsi és alkalmatlan helyiségek sem a Kossuth téren, sem az Anker közben nem tették lehetővé a klubszerű összejövetelyok kutatásának története
1996. január 22. Adamkó Péter-Leél-Őssy Szabolcs: A József-hegyi-barlang feltárása, továbbkutatásának lehetőségei
1996. február 5. Kollár K. Attila: Víz alatti barlangok feltárásának eredményei
1996. február 19. Takácsné Bolner Katalin: A Pál-völgyi-barlang feltárása
1996. március 4. Dr. Szunyogh Gábor: A Béke-barlang térképezése
1996. március 18. Hazslinszky Tamás-Magyari Gábor: Magyar karsztkutató expedíció Albániában
Barlangkutatók Szakmai Találkozója
1995. november 10-12.
Jósvafő — Tengerszem Szálló — Kultúrház
Előzetes program:
Nov. 10. (péntek):
16.00-tól Regisztrálás
19.00 Vacsora
20.30 Dia-video vetítés
Nov. 11. (szombat):
9.00-től Megnyitó, előadások
13-14 Ebéd
14-17 Előadások, poszter bemutatók
19.00 Vacsora
20.30 Dia-video vetítés
Nov. 12. (vasárnap):
9.00-től Előadások, poszter bemutatók
12.00 Zárszó
12.30 Ebéd
(Barlangtúrák igény szerint mind a három napon!)
A szakmai találkozó célja: kölcsönös információ-csere, egymás eredményeinek megismerése, mindez "karsztos környezetben", jó hangulatban, kevés kötöttséggel! Nem tudományos konferenciát szervezünk, egymást és egymás eredményeit szeretnénk megismerni, megismertetni.
Részvételi díj: 1.500 Ft, mely összeg a rendezvény időtartama alatt négyszeri étkezést, valamint a szervezési költségeket tartalmazza. Kérjük, hogy a megfelelő előkészítés és a szállásfoglalás miatt a jelentkezési lapot legkésőbb 1995. szeptember 30-ig szíveskedjetek visszaküldeni.
GYERE EL, NEM FOGOD MEGBÁNNI!
FELHÍVÁS
A hosszabb idő óta barlangba járók gyakran tapasztalhatják barlangjaink és környezetük romlását. Ennek hatására több csoport tűzött már zászlajára természetvédelmi, barlangvédelmi jelszavakat, és többeknek sikerült eredményeket elérni e jó cél érdekében.
Szükségesnek érezzük
— a jó ötletek, tapasztalatok, kezdeményezések közzétételét,
— a negatív estek tapasztalatának leszűrését,
— a témával kapcsolatos nemzetközi eredmények ismertetését stb.
Az ehhez hasonló karszt- és barlangvédelem témái iránt érdeklődők és az ezzel foglalkozók számára megbeszélést rendezünk 1995. szeptember 25-én 17.00 órakor a Társulat tárgyalójában (Bp. II. Fő utca 68. II. 210).
A megbeszélésen az ötletek, tennivalók összegyűjtése mellett a több éve vajúdó Barlangvédelmi Szakosztály létrehozása is szóba kerülne.
Regős József
BARLANGI IDEGENVEZETŐI TANFOLYAM
Társulatunk a Barlangtani Intézettel közösen 1995. november 14-18. között rendezi meg a soron következő, vizsgával záródó barlangi idegenvezetői tanfolyamot Aggteleken, ill. Budapesten.
A tanfolyam tananyaga középfokú iskolai végzettséget, ill. azzal egyenértékű ismereteket feltételez.
A résztvevők sikeres vizsga esetén barlangi idegenvezetői igazolványt és jelvényt kapnak, amely idegenforgalmi barlangoknál állandó, ill. alkalmi túravezetői állás betöltésére ad lehetőséget.
A tanfolyam részvételi díja MKBT tagoknak 1.000 Ft, mely összeg tartalmazza a tanfolyam és vizsga költségeit (igazolvány, jelvény), a jegyzet árát és az Aggtelek-Budapest utazást. A résztvevőknek ezen felül az odautazást (Aggtelekre) és a hazautazást Budapestről (vidékiek esetében), valamint a szállást (3 éjszaka Aggteleken, a Barlangszállóban, 420 Ft/fő/éj) és 1 éjszaka Budapesten, kb. 500 Ft/fő/éj) és az étkezést kell fedezniük.
Kérjük a jelentkezőket, hogy a kitöltött jelentkezési lapot és a részvételi díjat legkésőbb 1995. szeptember 30-ig szíveskedjenek beküldeni.
Oktatási Szakosztály
JELENTÉS A CHOLNOKY-PÁLYÁZAT BÍRÁLATÁRÓL
A Társulat keretében folyó munka dokumentálásának fellendítése, a dokumentáció színvonalának emelése érdekében a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium Természetvédelmi Hivatal Barlangtani Intézete és az MKBT elnöksége a Cholnoky Jenő karszt- és barlangkutatási pályázatot l995. évre az előző évekhez hasonlóan egyéni és csoport kategóriában írta ki. A pályázat díjazásához szükséges anyagi fedezetet a KTM TvH Barlangtani Intézete biztosította.
A kiírás alapján 6 egyéni és l4 csoportpályázat érkezett be. A választmány által jóváhagyott 5 tagú bírálóbizottság (dr. Lénárt László, dr. Nádor Annamária, Nyerges Miklós, Székely Kinga, dr. Szunyogh Gábor) véleménye, illetve összesített pontszámai alapján az alábbi eredmény született:
Csoportjelentések kategóriában
I. díj
Bekey Imre Gábor Barlangkutató Csoport (összpontszám: 91) 50.000 Ft
Az elmúlt években már megszokottá váló magas színvonalon, igényesen, kiemelkedő pontossággal elkészített pályamunka legnagyobb értéke a feltárás dokumentálása és a tudományos vizsgálatok eredményeinek feldolgozása, mely témakörökben a csoport maximális pontszámot ért el.
II. díj
Alba Regia Barlangkutató Csoport (összpontszám: 81) 40.000 Ft
A feltárási munkák dokumentálásáért és a tudományos vizsgálati eredmények feldolgozásáért.
III. díj
Plecotus Barlangkutató Csoport (összpontszám: 77) 30.000 Ft
A szakmailag megalapozott, nagyterjedelmű pályamunkáért, melynek kiemelkedő része a tudományos kutatásokat bemutató dolgozatok, illetve a dokumentációs tevékenység anyaga.
Különdíj
Gerecse Barlangkutató Egyesület (összpontszám: 70) 24.000 Ft
A dolgozat példamutató egységességéért, a kiírás szempontjainak maradéktalan betartásáért.
Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület (összpontszám: 70) 24.000 Ft
A csoportélet példaértékű bemutatásáért.
Vulkánszpeleológiai Kollektíva (összpontszám: 70) 24.000 Ft
A kiemelkedő dokumentációs tevékenységért.
Veszprémi Egyetemi Barlangkutató Egyesület (összpontszám: 66) 20.000 Ft
A jövő nagy lehetőségeit sejtető dolgozatért, annak tudományos tartalmáért.
MAFC Barlangkutató Csoport (összpontszám: 61) 20.000 Ft
A külföldi expedíciók dokumentálása terén elért eredményekért.
Pénzjutalom
Mátrai Erőmű Barlangkutató Csoport 15.000 Ft
A "Sötét Világ" című videofilmért, mely a szöveg és a narrátor cseréje után tv bemutatásra is alkalmas.
Acheron Barlangkutató Szakosztály (összpontszám: 50) 8.000 Ft
Tatabányai Barlangkutató Egyesület (összpontszám: 50) 8.000 Ft
Bakony Barlangkutató Egyesület (összpontszám: 45) 5.000 Ft
Pro Natura Karszt- és Barlangkutató Egyesület (összpontszám: 47) 5.000 Ft
a dokumentumok előállításának támogatása érdekében.
A bíráló bizottság úgy döntött, hogy a 45 pontot el nem érő csoport pontszámait nem hozza nyilvánosságra.
Könyvjutalom
Heliktit Barlangkutató Csoport, amely bár jelentősebb dokumentációs eredmény nélkül, de a jelentéskötelezettségének eleget tett.
Egyéni pályázat kategóriában
A bizottság az egyéni pályázatok értékeléséhez a pályamű témájában illetékes szakemberek véleményét is kikérte, így a bizottság munkáját segített dr. Hevesi Attila, dr. Juhász Árpád, dr. Mindszenthy Andrea, dr. Müller Pál és dr. Topál György.
A bizottság úgy határozott, hogy tekintettel arra, hogy az egyéni pályázatok azok eltérő volta miatt a — csoportjelentésekkel ellentétben — egymással nehezen összehasonlíthatók, így a kiírásban szereplő rangsorolást a díjazás során nem kívánja alkalmazni.
Pénzjutalom
Juhász Márton 15.000 Ft
A "Denevérmegfigyelések a Gerecse hegység barlangjaiban" című, a Limes Tanulmányokban nyomtatásban megjelent cikkéért, mely jó áttekinthetősége, pontos és részletes adatai, kiemelkedő kutatástörténeti leírása, a felhasznált irodalom bősége és az irodalmi hivatkozások tökéletessége miatt forrásértékű munka.
Dr. Nádor Annamária 15.000 Ft
A "Paleokarszt-jelenségek a Budai-hegység triász-eocén karbonátos kőzeteiben" című, nemzetközi szaklapban megjelent publikációjáért, amely az eddig e témában született dolgozatoktól eltérően a modern paleokarszt-kutatás és a karbonátszedimentológia eredményeit is felhasználó átfogó leírás és értékelés, hiánypótló munka.
Kraus Sándor 15.000 Ft
Az 1994. évi barlangtani munkáiról szóló jelentéséért, amely a Cholnoky pályázat eredeti kiírásának leginkább megfelelő, a "legcsoportibb" egyéni jelentés, melynek értékét csak a minden évben kifogásolt stílus és helytelen írásmód mérsékli.
Sásdi László 10.000 Ft
"A Pilis karsztfejlődésére vonatkozó vizsgálataim összefoglalása" című magas szakmai színvonalon készített igényes dolgozatáért.
Könyvjutalom
Varga Miklós
"Denevérmegfigyelés a Keszthelyi-hegység barlangjaiban 1994-ben c." munkájáért, javasolva, hogy a denevérek számszerűségének regisztrálása mellett törekedjen a denevérfajok meghatározására is, illetve az értékelésre.
Kalicza Tibor
A "Barlangnap Vértestolnán" és az "In memoriam dr. Kessler Hubert" című videofilmekért, javasolva a szerkezet és a dramaturgia körültekintőbb összeállítását.
A pályázat hivatalos eredményhirdetésére a Barlangnap alkalmával, június 24-én Létrás-tetőn került sor.
Székely Kinga
a bizottság elnöke
A BUDAPESTI TERMÉSZETVÉDELMI IGAZGATÓSÁG KÖZLEMÉNYE
A Budapesti Természetvédelmi Igazgatóság tájékoztatja a Mátyás-hegyi-barlangban túrázókat, hogy az Imre-kürtő omlásveszélyes, ezért ezt a részt kerüljék ki.
AZ MTSZ BARLANG BIZOTTSÁG FELHÍVÁSA
A Magyar Természetbarát Szövetség 1995. november 7-én Barlangjáró II. (technikai) tanfolyamot indít. A tanfolyam előreláthatóan jövő év február végéig tart.
Részvételi költség: 5000 Ft, mely összeg magában foglalja az általunk biztosított kollektív felszerelések elhasználódását, a szállásköltségeket, valamint az oktatók utazási költségeit.
A tanfolyamra 1995. október 20-ig lehet jelentkezni.
Írásban: Elekes Balázs, Budapest, Hévízi út 4/b.
Telefonon vagy személyesen keddenként 18-19 óra között: MTSZ BB, Budapest, VI. Bajcsy Zsilinszky út 31. Tel.: 111-9289.
A jelentkezés feltételei:
— alapfokú tanfolyami végzettség,
— sikeres felvételi vizsga, melyet a tanfolyam első gyakorlatán tartunk,
— a tanfolyam díjának befizetése a sikeres felvételi vizsgát követő 8 napon belül.
A tanfolyam félbehagyása esetén a részvételi költséget 1995. november 28-ig áll módunkban visszatéríteni.
Az elméleti előadások kedden esténként 18 órától lesznek, a helyszínről mindenkit külön értesítünk.
***
1995. október 6-12. között bentlakásos jellegű tanfolyamot szervezünk Alsó-hegy térségében, max. 20 fős létszámmal, elsősorban vidéki csoportok tagjai számára.
Szállásul a szögligeti barlangkutató ház szolgál, kérjük a jelentkezőket, hogy a barlangok gyors megközelítésének érdekében próbáljanak személyautóval jönni. A részvételhez a kifogástalan egyéni alap- és kiegészítő felszerelésen kívül transzportzsákra és teljes bivakfelszerelésre is szükség van.
A tanfolyam elvégzésének feltétele bivakos túrán való részvétel az István-lápai-barlangban, 1995. szeptember 29- október 1. hétvégéjén. Találkozás szeptember 29-én az esti órákban Létrás-tetőn, a kutatóháznál. A túra túljelentkezés esetén egyben felvételi válogatóul is szolgál.
Részvételi költség: 6500 Ft (befizetés Létrás-tetőn!), mely összeg a fent említett kiadásokon kívül a hétköznapokon történő oktatás szerény tiszteletdíját is tartalmazza.
Jelentkezni lehet 1995. szeptember 24-ig írásban vagy telefonon: Nyerges Attila, 1039 Budapest, Hímző u. 2. Tel: 167-3692.
Kötelező irodalom: Mike Meredith - Dan Martinez: Függőleges barlangok bejárása (kapható: MTSZ, MKBT, budapesti hegymászóboltok).
A jelentkezést követően mindenkinek részletes tájékoztatót küldünk.
MTSZ BB
CSOPORTOK FIGYELEM!
Tekintettel a május-júniusi Műsorfüzetben, a számítógépes barlangász-információs központtal kapcsolatban megjelentetett felhívásunk "sikerére", ismételten kérünk minden olyan csoportot, amely eddig nem tette meg, most juttassa el kitöltve a Műsorfüzethez mellékelt adatlapot az MKBT címére.
Köszönettel: Deák Szabolcs, Kégli Zoltán, Nyerges Miklós
LAKATOS KUPA ’95
A MAFC Barlangkutató Csoport ez évben is — immáron hagyományosan — szeptember második hétvégéjén (szeptember 8-10.) megrendezi a Lakatos kupát az Alsó-hegyen a Vecsem-forrásnál. A verseny fő célja idén is az Alsó-hegy kevésbé ismert zsombolyainak bejárása, megismerése lesz, az idén immáron néhány külön feladattal megspékelve. Péntek estétől várjuk a résztvevőket a helyszínen, melyet Bódvaszilas vasútállomásról lehet megközelíteni az általunk kijelzett úton. A részvételi díj előreláthatólag 200 Ft/fő, a versenyen 3 fős csapatok indulhatnak, szükséges a függőleges barlangok bejárásához elengedhetetlen felszerelés, és csapatonként 1 db 50 méter hosszú kötél, 4 db nittfül és 1 db kötélgyűrű. Szombat este lehetőség lesz a legfrissebb (és régebbi) nyári (és téli) expedíciókról való dia- és videofilmek bemutatására. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! További információ: MAFC Barlangkutató Csoport 1027 Budapest Fő utca 51. I. 3.
Nyerges Miklós
KÖNYVÚJDONSÁGOK
Megjelent Balázs Dénes utolsó könyve, Életem-utazásaim címmel, keménytábla kötésben, 504 oldal terjedelemben, amely a szerző 24 oldal színes, 56 oldal fekete-fehér fényképét és 55 szöveg közti rajzát tartalmazza. A szerző így vallott a könyvről: "Ezen utolsó munkámat szintén a földrajzi ismeretterjesztés szolgálatának szentelem. Összegyűjtöttem benne utazásaim legértékesebb részeit, főleg azokat, amelyek megjelenését a múltban a burkolt cenzúra vagy más okok megakadályozták. De elmondom ebben a könyvben életemről is mindazt, amit a legszűkebb baráti körömből is csak kevesen ismernek."
A könyv magánkiadásban jelent meg, ezért bolti forgalomban nem kapható. Ára: 2000 Ft, a szerző dedikációjával ellátott példányok ára 2500 Ft. Kapható a Társulatban.
Kiutalt Alapítványi támogatások
PályázóTémaTámogatás eFt.1992MKBT (Szablyár Péter)Kossuth emléknapok20MKBTAlcadi konf. anyaga , Karszt és Barlang különszám200MKBT (Kósa Attila) Zsombolyatlasz150Acheron Barlangkutató Csoport (Kárpát József)Csodabogyós- barlang kutatása10Bakony Barlangkutató E. (Gyurman Csaba)Bakonyi Bújó-lik kutatása6MAFC (Perényi Károly)Alsó-hegyi zsombolyok kutatása5Marcel Loubens E. (Nagy Zsuzsanna)Létrás-tetői kutatótábor10Maucha LászlóJósvafői meteorológiai állomás üzemeltetése12MÁFI Csop. (Sásdi László)Leány- barlang kutatása7Pro Natura Csop. ( Zalán Béla)Mészégető- források barlangjának kutatása5Tatabányai Barlangkutató E. (Polacsek Zsolt)Döbbenet-barlangi kutatótábor5Veress Márton30 előadás angol nyelvű publikációja (Aggtelek konf.)40Vulkánszpeleológiai Kollektíva (Eszterhás István)Zemplén-hegység barlangjainak kataszterezése10III. ker. Barlangkutató Csop. (Vörös Péter)Macska- barlang, Nézsai víznyelő kutatása54851993MKBTKarszt és Barlang folyóirat támogatás.250MKBTKarszt és Barlang folyóirat támogatás200MKBT (Szablyár Péter)Barlangkutató Emlékkert (Szablyár Péter)20Szatyor MiklósBarlangbiológiai vizsgálatok2.5Kraus SándorBarlangi kiválások tanulmányozása5Marcel Loubens E. (Nagy Zsuzsanna)Bükki barlangok kutatása15Rózsadombi Kinizsi (Horváth Lóránt)József-hegyi-barlang feltáró tábor28Vulkánszpeleológiai Kollektíva (Eszterhás István)Rostalló, IX. Vulkánszpeleológiai tábor30MÁFI és Karszt barlangkutató CsoportMKBT Központi Kutatótábor30Troglonauta Csop. (Ézsiás György)BTI-512/2/92 sz. Törökvész u. 119. alatti barlang feltárása10Gerecse Barlangkutató E. (Juhász Márton)Meteorológiai mérések10600,5Terebesi Csaba adománya a (átfutó !)Barlangkutató emlékkert létesítéséhez21994Tatabányai Barlangkutató E. (Polacsek Zsolt)Barlangnap megrendezés20MKBT Solymár Bizottság (Hazslinszky Tamás)Barlangi túravezetés tám. (30.000 visszatérítendő)5070Székely László adománya (átfutó !)Barlangkutató emlékkert létesítéséhez51995MKBTKarszt és Barlang f. tám. (1994- ben odaítélt)541,128Kifizetett támogatások összesen: 1.691,628Adomány (átfutó ) 7
A Karszt és Barlang Alapítvány gazdálkodása
ÉvInduló vagyonBevétlekKiadásokVagyon növ.Záró vagyonebből
adományTámogatásokMűködési
* 95 jan. beérkezett Karszt és Barlang nyomdai számla 541128 Ft
Támogatások aránya a bevételhez1994 évi költségekÉvBevételTámo-gatás%
Bank költség
152871992144222748500033.6Safe bérlet5880199368302060250088.2Egyéb8051994843179616128*73.1összesen21972
A támogatások megoszlása
Kiadványok%Egyéb %199239000080.49500019.6199345000074.915050025.1199454112888.57000011.5
BEÁGYAZÁS ExcelChart \s \* STÍLUSKOMBINÁCIÓ
Az Alapítványi vagyon %-os gyarapodása A Karszt és Barlang folyóirat támogatásaBEÁGYAZÁS ExcelChart \s \* STÍLUSKOMBINÁCIÓ
Pályázó Téma TámogatásHír JánosRépáshutai Pongor-lyuk faunavizsgálata20Gerecse Barlangkutató Csop. (Juhász Márton)Denevér megfigyelések Gerecsei bg.-okban20MÁFI Barlangkutató Csop. (Sásdi László)Legény- Leány-barlang kutatása20Hardi Ágnes Tinn JózsefTapolcai barlangok vizhigiénés vizsgálata15Veszprém Egyetem Barlangkutató. Csoport. (Schaffer István)Veszprém-Szentgáli vonulat karsztosodásának vizsgálata.5Bekey Imre Gábor Bg.kutató Cs. (Kiss Attila)Pál-völgyi-barlang kutatása40Pagony Barlangkutató Csoport (Fritz Zsolt)Mátyás-hegy K.-i kőfejtő kutatása5Bakony Barlangkutató E. (Gyurman Csaba)Bújó-lik kutatása10Marcel Loubens Bgk. E. (F. Nagy Zsuzsanna)Létrás-tetői barlangok feltárása50MAFC Speleo Club (Egerland Zoltán)Alsó-hegyi kutatótábor5Pro Natura Karszt és Barlangkutató Cs. Mészégető-források barlangjainak kutatása15Micimackó Csoport (Balázs Béla)Alsó-hegyi táborok20Poligon Barlangkutató Csoport (Szabó Gyula)Jászfalui Somlyó-hegyi barlangok kutatása15Rózsadombi Kinizsi (dr. Horváth Lóránt)József-hegyi-barlang túraútvonal felújítás30Vulkánszpel. Kollektíva (Eszterhás István)Börzsönyi barlangok kataszterezése20Papp Ferenc Bg.kutató Cs. (Szabó Lénárd)Gerge-bérci-víznyelő és Kossuth-bg. vizsg.20Veress MártonTotes Gebirge konferencia kiadvány30Maucha László Jósvafői konferencia kiadványa40összesen:380
Baradla képzőművészeti kiállítás
Jósvafői Falunapok
1995. július 28-30.
Tervezett programok:
1995. július 28. (péntek)
ELNÖKSÉGI ÉS VÁLASZTMÁNYI HATÁROZATOK
Elnökségi ülés: 1995. április 13.
HÍREK
Kiegészítések a XXII. OTDK Természettudományi Szekciójának értékeléséhez
Bimbó-barlang
Kraus Sándor
FELHÍVÁS
CsoportÖssze-foglaló
(10)Feltárás, védelem
(25)Tudo-
mányos
(25)Doku-men-táció
(25)Csoport-
élet
(15)Össze-
sen
(100)
Acheron Bg.kut. Csop. 8 1211 91050Alba Regia Bg.kut. Csop. 92222141481Bakony Bg.kut. Csop. 41515 5 645Bekey Imre Bgkut. Csop.10252522 991Gerecse Bg.kut. Csop. 91217201270MAFC Bg.kut. Csop. 71412141461Marcel Loubens Bg.kut. Egy. 91915121570MKBT Vulkánszp. Koll. 9 320251370Plecotus Bg.kut. Csop. 91522211077Pro Natura Karszt- és Bg.kut. E. - 814131247Tatabányai Bg.kut. Egy. 41011121350Veszprémi Egy. Bg.kut. Csop. 91820 81166
Mikor jelent meg Vass Imre: „Az Aggteleki barlang ...” c. könyvének német nyelvű kiadása?
Az 1995. június 10-én Aggteleken megrendezett Vass Imre emlékünnepségen több érdekes megemlékezés, méltatás között szerepelt Szenthe István: Vass Imre, a magyar reformkor szimpatikus hazafia c. előadása is, melyben a szerző azt állította, hogy Vass Imre: Az Aggteleki barlang ... c. munkájának német kiadása csak 1835 után jelenhetett meg. Feltevését arra alapozta, hogy míg (a nagy valószínűséggel 1825-26-ban írt) magyar nyelvű kiadásban Ferdinánd trónörökös látogatásának említése szerepel, addig a német változatban ez kiegészül a következő megjegyzéssel: "most Magyarország koronázott királya". Márpedig - állítja a szerző - Ferdinánd 1835-től uralkodott, így a megjegyzés csak ezt követően születhetett, s következésképpen a német nyelvű könyv 1835-ben vagy azt követően jelent meg.
A Szenthe István által 1994-ben nemzetközi fórumon (ALCADI ’94 szimpózium, Semriach) is bizonyítani vélt fenti feltételezés nélkülözi a történelmi alapot. A történelmi tény ugyanis az, hogy Ferdinánd valóban 1835-ben lett osztrák császár, magyar királlyá azonban 1830. szeptember 28-án Pozsonyban, a Szt. Márton székesegyházban koronázták. Vass Imre tehát - kéziratának 1831. márciusi lezárása előtt - okkal hivatkozott a fenti tényre, és könyve még abban vagy a következő évben megjelenhetett.
Jelen kiigazítást szükségesnek tartottam a közvélemény elé tárni, mielőtt egy téves, félrevezető adat bekerül a szakmai köztudatba.
Hazslinszky Tamás
UIS VILÁGKONGRESSZUS SVÁJCBAN,
NEUCHATELBEN
1997 augusztus 10-17
A Svájci Barlangkutató Társulat rendezi 1997-ben a barlangkutatók tizenkettedik világkongresszusát a Neuchâtel melletti La Chaux-de-Fonds városkában (gakorlatilag a neuchâteli egetemen).
A kongresszusra már most lehet előzetesen jelentkezni a mellékelt űrlap kitöltésével és elküldésével. A további körleveleket azok kapják, akik ezzel a lapocskával elő-regisztráltak.
A végleges regisztráció árát 120 SFR-re tervezik a rendezők. 10-25 SFR táján lehet majd kempingben vagy diákszállóban megszállni.
A kongresszusi kirándulások a híres Höllochba, a Jean Bernard-barlangba, a Dent des Crolles-barlangba és számos egyéb helyre vezetnek.
ek létrejöttét, ezért ezek más - Társulaton kívüli - objektumokba tevődtek át (Meteor Klub, Pál Kocsma, stb.).
A Társulat újjáválasztott vezetése elhatározta, hogy változtat ezen a helyzeten. Ezt a szándékát egy - a Természetvédelmi Hivatal elnökéhez címzett - levélben meg is fogalmazta, amelyet a tisztújító közgyűlés résztvevői aláírásukkal támogattak.
Az a levélben megfogalmazott kérés, hogy a Társulat a Szemlő-hegyi-barlang fogadóépületében kapjon helyet, nem ért célba, de ígéretet kaptunk, hogy előadásainkat, választmányi üléseinket ott rendezhessük meg. Ennek figyelembevételével a szerdai fogadóórá(ka)t változatlanul a Társulat Fő utcai helyiségeiben fogjuk tartani, ennek fizikai feltételeit a rendelkezésre álló 62 m˛ jelenleginél jobb elrendezésével próbáljuk megteremteni.
1995 szeptemberétől 1996 márciusáig 14 előadásból álló sorozatot szervezünk a barlangkutatás elmúlt évtizedeinek jelentősebb eseményeit, feltáró és külföldi expedícióit bemutatva a fiatalabb generációknak, de egyben alkalmat teremtve
A társulati élet feltételei a Bányász Szakszervezet Gorkij-fasori székházából történt eljövetel óta folyamatosan romlottak. A kicsi és alkalmatlan helyiségek sem a Kossuth téren, sem az Anker közben nem tették lehetővé a klubszerű összejövetelek létrejöttét, ezért ezek más - Társulaton kívüli - objektumokba tevődtek át (Meteor Klub, Pál Kocsma, stb.).
A Társulat újjáválasztott vezetése elhatározta, hogy változtat ezen a helyzeten. Ezt a szándékát egy - a Természetvédelmi Hivatal elnökéhez címzett - levélben meg is fogalmazta, amelyet a tisztújító közgyűlés résztvevői aláírásukkal támogattak.
Az a levélben megfogalmazott kérés, hogy a Társulat a Szemlő-hegyi-barlang fogadóépületében kapjon helyet, nem ért célba, de ígéretet kaptunk, hogy előadásainkat, választmányi üléseinket ott rendezhessük meg. Ennek figyelembevételével a szerdai fogadóórá(ka)t változatlanul a Társulat Fő utcai helyiségeiben fogjuk tartani, ennek fizikai feltételeit a rendelkezésre álló 62 m˛ jelenleginél jobb elrendezésével próbáljuk megteremteni.
1995 szeptemberétől 1996 márciusáig 14 előadásból álló sorozatot szervezünk a barlangkutatás elmúlt évtizedeinek jelentősebb eseményeit, feltáró és külföldi expedícióit bemutatva a fiatalabb generációknak, de egyben alkalmat teremtve az ezekben aktívan közreműködők újbóli találkozására.
Az előadások — kötetlen, klubszerű formában — mindig hétfői napokon 17-21 óráig tartó időszakban lesznek a Szemlő-hegyi-barlang fogadóépületében. Maga az előadás minden esetben 18-20 óráig tart, előtte és utána kötetlen beszélgetést tervezünk.
A Szemlő-hegyi-barlang gyógyjellege miatt ezeken a rendezvényeken tilos a dohányzás!
Az előadások címét, előadóit és dátumait e felhívás után közöljük.
GYERTEK EL, NEM FOGJÁTOK MEGBÁNNI!
1995. november 10-12-én országos barlangkutató találkozót szervezünk, ezen szeretnénk, ha a csoportok, egyéni kutatók, kutató kollektívák megismerhetnék egymás eredményeit előadások, poszter bemutatók, video- és diavetítések kapcsán. Szeretnénk, ha minél többen eljönnétek, és ezzel — hagyományt teremtve — egy évente ismétlődő rendezvény alapítódna meg. A megfelelő előkészítés érdekében kérjük, hogy a jelentkezési lapot 1995. szeptember 30-ig küldjétek, vagy juttassátok vissza a Titkárságra.
Az év végi feszültségek oldására decemberben BARLANGOS MIKULÁS BULIT rendezünk, melynek pontos időpontját és helyszínét a november-decemberi Műsorfüzetben közöljük.
ELŐADÁSOK
1995. szeptember 18.
Dr. Szentes György: Trópusi karszt és barlangok kutatása Kolumbiában
1995. október 2.
Dr. Kósa Attila: A Bir al Ghanam expedíció a líbiai gipszkarszton
1995. október 16.
Dr. Lénárt László: A szervezett bükki barlangkutatás története
1995. október 30.
Szolga Ferenc: A Tési-fennsík kutatástörténete
Az előadások helyszíne, mint azt az előbbiekben már jeleztük a SZEMLŐ-HEGYI-BARLANG FOGADÓÉPÜLETE, MINDIG 18.00 ÓRAKOR!
A sorozat további tervezett előadásai és időpontjai (változás lehetséges):
1995. november 20. Berczik Pál-Szilágyi Ferenc: A Baradla alsó barlangjainak kutatása
1995. november 27. Szenthe István: A Vecsem-bükki-zsomboly feltárása
1995. december 4. Dr. Jaskó Sándor: A Mátyás-hegyi-barlang első jelentős szakaszainak feltárása
1995. december 18. Dr. Jakucs László: Szerelmetes barlangjaim
1996. január 8. Dr. Kósa Attila: Az alsó-hegyi zsombolyok
Gondoltál-e már arra, mi történne, ha valamilyen ok miatt a TE jövedelmed a családod költségvetéséből kiesne? Ha gyermeked jelenleg általános iskolás ugye tudsz arról, mire középiskolába ill. felsőbb iskolába kerül, tandíjat kell fizetnie ill. fizetned.
Ugye jó lenne, ha nyugdíjas éveidben is anyagi függetlenségben élnél? Az élet- és balesetbiztosítás a TE köteled! És az sem baj, ha vigyázol is magadra!
Némethné Tarjányi Katalin
(Csiga Kati)
1154 Budapest Kisrákos u. 46./B lak. tel: l84-1469
(az esti órákban, vagy üzenetre visszahívunk)
A biztosítónál üzenet hagyható:
Tel/Fax: 06-23-415204
415226
416221
416205
Boldog, Balesetmentes Új Évet Kívánok mindenkinek!
(B. B. Ú. É. K!)