MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT
MŰSORFÜZET
1992 NOVEMBER-DECEMBER
MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Szerkeszti: Fleck Nóra
Felelős kiadó: Dr. Csepregi István
Készült: 1100 példányban
702/92 MTESZ Házinyomda, Budapest.
Felelős vezető: Boncza Gábor
Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2005-ben.
ELŐADÁSOK
November 9. (hétfő)
17.00 óra
Takácsné Bolner Katalin - Kraus Sándor: Tanulmányúton Amerikában I. (vetítettképes előadás-sorozat)
Az Ontario-tó mellől induló, egyhónapos tanulmányút első célpontja - az NSS 1992. évi találkozójához kapcsolódva - a Kentucky és Indiana államok területén található, alsó-karbon mészkőből felépülő karsztvidék, s ezen belül a világ leghosszabb barlangjának számító Mammut-barlang jellegzetes morfológiájú, többemeletes járatlabirintusa volt.
Az előadás helye: Budapest, II. Fő utca 68. II. 210. MKBT tárgyaló (szükség esetén a II. emeleti folyosó)
November 23. (hétfő)
17.00 óra
Takácsné Bolner Katalin - Kraus Sándor
Tanulmányúton Amerikában II.
A Dél-Dakota-i Fekete Hegyekben találhatók - számos egyéb földtani és felszínalaktani érdekesség mellett - a világ legnagyobb kiterjedésű hévizes barlangrendszerei. A 130 km-es Jewel-cave és a 110 km-es Wind-cave szerkezetileg, morfológiailag és ásványkiválásait tekintve is sok hasonlóságot mutat a budai termálkarszt barlangjaival.
Az előadás helye: Budapest II. Fő utca 68. II. 210. MKBT tárgyaló (szükség esetén a II. emeleti folyosó)
December 7. (hétfő)
17.00 óra
Takácsné Bolner Katalin - Kraus Sándor
Tanulmányúton Amerikában III.
Amerikai utunk harmadik fő célpontja - a Grand Canyon érintésével az Új-Mexikó-i Guadalupe-hegységben található, Carlsbad-caverns volt, melynek gazdag cseppkődíszítéséhez kénhidrogén egykori jelenlétére utaló tömeges gipszkiválások és a jelenlegi félsivatagi klímával összefüggő borsókőképződmények társulnak.
Az előadás helye: Budapest II. Fő utca 68. II. 210. MKBT tárgyaló (szükség esetén a II. emeleti folyosó)
MEGHÍVÓ
a Béke-barlang feltárásának 40. évfordulója alkalmából szervezendő jubileumi ülésre.
A rendezvény helye: Jósvafő, Tengerszem Szálló
Ideje: 1992. november 28-29.
Rendezők:
Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósága
Barlangtani Intézet
Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Program:
1992. november 28.
13.00 Megnyitó
13.30-18.30 Előadóülés (a Béke-barlang feltárástörténete és az ott végzett kutatások témakörben)
19.30 Vacsora
Baráti beszélgetés és diavetítés
1992. november 29.
8.00 Reggeli
9.00 Béke-barlang megtekintése
Hazautazás
A hivatalos program megkezdése előtt november 28-án délelőtt igény szerint túrák a Baradla, Földvári- és Rákóczi-barlangokban.
A 28/29-i szállás, vacsora, valamint a 29-i reggeli költsége együttesen 1000 Ft/fő, mely a helyszínen fizetendő.
CHOLNOKY-PÁLYÁZAT
A Társulat keretében folyó munka dokumentálásának fellendítése, a dokumentáció színvonalának emelése érdekében a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium és az MKBT elnöksége a Cholnoky Jenő karszt- és barlangkutatási pályázatot az 1993-as évre az előző évekhez hasonlóan
- egyéni és
- csoport kategóriában írja ki.
A pályázat díjazására a KTM 40.000 Ft-ot biztosít.
Egyéni kategóriában egyaránt pályázhatnak a Társulat egyéni és csoportosan tevékenykedő tagjai. Az egyéni pályázóknak előzetes munkatervet nem kell beadni.
Egyéni kategóriában pályázni lehet: karszt- és barlangkutatással kapcsolatos
- tárgyévben megjelent publikációval (hazai vagy külföldi kiadásban),
- tárgyévben elhangzott előadás teljes anyagával (az előadás helyének, időpontjának és a rendezvény programjának csatolásával),
- tárgyévben kidolgozott és benyújtott TDK dolgozattal vagy középiskolai szakmai tanulmányi versenyre készült dolgozattal, saját kutatási eredményeket összefoglaló, még nem publikált tanulmánnyal,
- egyéni bibliográfiai tevékenységgel (szakbibliográfia, időszaki bibliográfiai feldolgozása).
A pályázat díjai:
egy I. díj 4.000 Ft és oklevél
egy II. díj 3.000 Ft és oklevél
egy III. díj 1.000 Ft és oklevél
Ifjúsági díj (20. életévüket be nem töltött pályázók részére):
egy db 1.000 Ft és oklevél
Csoport kategóriában a pályázaton kizárólag a Társulat keretében működő csoportok ill. kutató kollektívák (nem megbízásos munkát végző ad hoc bizottságok, előzetes munkatervet benyújtó legalább 3 egyéni kutatóból álló kollektívák) vehetnek részt, éves jelentésükkel, ill. zárójelentésükkel.
A jelentések nem tartalmazhatják az előző években leadott részek ismétlését, lezárult kutatás összefoglalása kivételével, akkor is csak röviden, nem szószerinti ismétlésként. Nem értékelhető a megbízásos munkák keretében végzett tevékenység.
A pályázat felépítésének és értékelésének szempontjai:
1. Tárgyévi munkaterv (végrehajtását a Bíráló Bizottság értékeli, pontszáma a csoportéletnél jelentkezik)
2. Összefoglalása (a jelentés egyes fejezeteinek tömör összegzése) 0 - 10 pont
3. Feltáró és barlangvédelmi tevékenység, ezek dokumentálása (szöveges ismertetés, térkép- és fotódokumentáció, műszaki leírás stb.) 0 - 25 pont
4. Tudományos munkák (karszt- és barlangtani alapkutatás, vizsgálat, megfigyelés, mérés, kísérlet, kutatási módszer- és eszközfejlesztés stb.) 0 - 25 pont
5. Dokumentációs munkák (kataszterezés, nem új feltárásokra vonatkozó térkép- és fotódokumentáció, film, barlangi túrakalauz- útvonalismertető és technikai adatok-, bibliográfia stb.) 0 - 25 pont
6. Csoportélet (túrák, rendezvények, tanfolyamok, publikációk, oktatás, továbbképzés stb.) 0 - 15 pont
összesen 100 pont
Az egyes témarészekben hazai és külföldi eredmények egyaránt szerepelhetnek!
A pályázat díjai:
egy I. díj 10.000 Ft és oklevél
egy II. díj 8.000 Ft és oklevél
egy III. díj 6.000 Ft és oklevél
A díjazható összpontszám minimálisan 60 pont.
A Bíráló Bizottság a pályázatok értékelése után fenntartja a jogot a díjak, illetve azok összegének megváltoztatására.
Különdíjban részesül minden további olyan pályázat, amely a 3., 4., 5. témarészek közül legalább egyben 60 %-os vagy azt meghaladó teljesítményt (minimum 15 pontot) ér el. A különdíj minimális összege 2.000 Ft.
A pályázatok 3 példányban küldendők be a Társulat Titkárságára, melyből 2 példányt a Társulat, 1 példányt a KTM kap. (A 3 példányból 2 azonos kivitelű, fotókkal illusztrált legyen, 1 példány fotók és díszes kötés nélküli szerkesztési példány.) Felhívjuk a kutatócsoportok figyelmét, hogy a fenti példányszám nem tartalmazza a területileg illetékes KTM hatóságok számára leadandó jelentést!
A pályázatok beadási határideje: 1992. február 15. (hétfő)
A pályázatok a fenti napon 17 óráig a Társulat titkárságán (Bp. II. Fő u. 68.) adhatók le, vagy 15-én 24 óráig (15-i postabélyegző) postán küldhetők el.
A Bíráló Bizottság a pályázat beadási határidejét követően regisztrálja a beérkezett pályázatokat, megállapítja, hogy melyek azok, amelyek a pályázat kiírásának megfelelően elbírálásra kerülnek. A pályázaton nem kerülnek értékelésre azok a jelentések, amelyek csak formális jelentéskötelezettségüknek tesznek eleget, illetve azok, amelyeknek benyújtói külön kérik, hogy jelentésük a pályázaton ne vegyen részt.
Felhívjuk a pályázók figyelmét, hogy a pályázaton nem vesznek részt azok a pályázatok sem, amelyek nem a kiírt határidőre, vagy nem az előírt példányszámban érkeztek be.
Kérjük törekedjenek a tömör, lényegre törő fogalmazásra, az elbeszélő, nem informatív közlések mellőzendők.
A pályázók figyelmébe!
1) Kérjük az említésre kerülő barlangok kataszteri számát megadni. Ennek elmulasztása pontlevonással jár.
2) Mástól átvett adatoknál stb. a forrás pontosan megjelölendő. Hivatkozás (és kéziratos vagy szóbeli forrás esetén engedély) nélküli közlés esetén a jelentést a pályázatból kizárjuk.
Titkárság
Kossuth-emléknapok
Aggtelek-Jósvafő 1992. szeptember 18-20.
A Társulat szervezésében - az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósága és a Nemzeti Alapítvány védnökségével, a Lakitelek Alapítvány, a "Jósvafőért Baráti Kör", a Baradla- és Papp Ferenc Barlangkutató Csoportok támogatásával a Műsorfüzetben korábban közzétett program szerint zajlott le a rendezvény 66 regisztrált résztvevő és alkalmanként 100-150 érdeklődő jelenlétében.
Szeptember 18-án este Dr. Kessler Hubert, Társulatunk tiszteleti elnöke leplezte le Kossuth Lajos emléktábláját a Baradla-barlang aggteleki bejáratánál.
Az ezt követő Baradla-barlangi sétán a 130 fős közönség Dr. Ringer Árpád rövid régészeti előadását, majd a Hangverseny-teremben a jósvafői népdalkör Kossuth-nóta-csokrát hallgatta meg.
Szeptember 19-én - Baross Gábor, az Aggteleki Nemzeti Park igazgatója megnyitó gondolatai után 13 előadás hangzott el a Tengerszem Szálló előadótermében megtartott tudományos ülésszakon. Az előadásokat kiadvány formájában a regisztrált résztvevők kézhez kapták.
Az előadóülés szünetében nyílt meg a szálló halljában berendezett "Kossuth-emlékek Magyarországon" c. képeslapbemutató és az alkalmi postahivatal.
Délután a Kossuth-barlang bejárati táblájának leleplezése után jó hangulatú - kitűnő gulyással emlékezetessé tett - baráti találkozóra került sor a barlangkutatók, a község lakói részvételével, amelyen a házigazdai teendőket a jósvafői baráti kör látta el.
A szombati és vasárnapi napon közel 150 fő vett részt a Kossuth-, Vass Imre-, Béke-, Rákóczi- és Földvári Aladár-barlangokba vezetett túrákon.
A Társulat ezúton is köszönetet mond a rendezvény valamennyi támogatójának.
Fleck Nóra
Megjegyzés: a Kossuth-emléknapok kiadvány (121 o.) önköltségi áron 600 Ft-ért előjegyezhető a Társulat Titkárságán.
A Kossuth-emléknapok alkalmából megjelent és első napi bélyegzéssel ellátott levelezőlapok megvásárolhatók a Társulat Titkárságán. Ár: 20 Ft/db
A CHOLNOKY-PÁLYÁZAT BÍRÁLÓ BIZOTTSÁGÁNAK VÉLEMÉNYE
AZ 1992. ÉVI PÁLYÁZATRA BENYÚJTOTT ANYAGOKRÓL
Az Elnökség az 1992. március 5-i ülésén kérte fel a bíráló bizottság elnökét (dr. Lénárt Lászlót) és tagjait (dr. Kósa Attilát, Szablyár Pétert, Kraus Sándort, dr. Szunyogh Gábort és a Barlangtani Intézet képviselőjét).
A felkérést Kraus Sándor visszautasította és a bírálat elkészítésében nem vett részt. Ill. dr. Kósa Attila személyesen nem volt ott a döntést meghozó ülésen. Ily módon - a Barlangtani Intézet képviselőjének Hazslinszky Tamásnak a részvételével - négyen állapítottuk meg a beküldött anyagok közötti sorrendet.
A pontszámokat és a helyezéseket a Barlangnapon ismertettük, most a rövid értékelést közöljük.
Bekey Imre Gábor Barlangkutató Csoport
Jól összefogott, komoly csoportmunkát bizonyító anyag. A tudományos kutatási eredmények egyrészt szerteágazóak, másrészt egy több éve folyó munka szerves részei voltak. Végzett munkájukat nagyon jól összefoglalták, ill. részletesen dokumentálták. A feltáró tevékenységük kiemelkedően sikeres volt. A denevérészleléssel kapcsolatos tevékenységük példaértékű.
Acheron Barlangkutató Szakosztály
Egy sok éve jól dolgozó csoport, mely különösen a megkezdett feltárásainak folytatásával ért el szép sikert. A tudományos kutatás eredményei a „szokásosnál” kevesebbre sikerültek, a dokumentálás itt-ott túlzottan részletező volt, helyenként az áttekinthetőség rovására. Az anyag készítői a gazdag csoportélet kidomborítására kevés hangsúlyt fektettek.
MÁFI Barlangkutató Csoport
A jelen verseny „meglepetés csapata”, kik mind a barlangfeltárás-barlangvédelem, mind a tudományos kutatások végzésében jeleskedtek. (Ez utóbbi talán nem is véletlen a „háttér” miatt.) Ezzel szemben valószínűleg a pályázók „tapasztalatlanságá”-nak tudható be, hogy a dokumentálás nem sikeredett mintaszerűre, s a csoportélet bemutatása sem volt igazán meggyőző. De ha az együttes továbbra is ezt az utat járja, akkor az első helyért folyó versenyben egy újabb komoly esélyes lépett a porondra.
Alba Regia Barlangkutató Csoport
A szokásos felépítésű, alaposságú, célra orientált anyag ezúttal kissé halványabb volt a megszokottnál, de a rutin segített a legjobbak között maradni. Kiemelkedő módon dokumentálták a tevékenységüket, melyben az olyan kiemelt társulati tevékenységek is jelentős helyet kaptak, mint a nemkarsztos barlangok kutatása.
Gerecse Barlangkutató Egyesület
Egy mintaszerűen induló, rendkívül alaposnak látszó munkáról menet közben derült ki, hogy alapvető problémák vannak: jó egynéhány oldal kimaradt minden példányból. Ily módon csak a barlangfeltárás-barlangvédelem és a tudományos eredmények dokumentálása nagyon jó az anyagban, s igencsak követendő pl. a denevérészlelési adatok közlése.
Tatabányai Barlangkutató Egyesület
Egy másik „új” csoport, mely ringbeszállt, s kellemes meglepetést okozott. A barlangfeltárások mellett a barlangvédelemre helyezték a fő hangsúlyt, s ez nagyon biztató a jövőre nézve is. Bár a tudományos kutatások minősége és azok dokumentálása terén van még teendő, a csoportnak a pályázaton való sikeres szereplése érdekében végzett többirányú tevékenysége mindenképpen dícséretes.
Bakony Barlangkutató Egyesület
A földtani témájú anyagrészek, valamint azok nagyon jó dokumentálása adja az anyag igazi értékét. Sajnos, ezen túlmenően kissé egyoldalú az egész, kevéssé lehet rajta érezni a közösségben végzett munkát.
Labirint Barlangkutató Csoport
A pályázat egy jó csoport keretében végzett, a barlangfeltárásba, barlangvédelembe és a tudományos barlangkutatásba is belekóstolt barlangjárók-barlangkutatók munkája. Ennek ellenére a pályázat kiírásának csak részben felelt meg az anyag.
Benedek Endre Barlangkutató Csoport
Az anyagot jó szárnypróbálgatásnak tekintjük, mely jobb lehetett volna, ha a szerzők a pályázat kiírását figyelembe veszik, s nem hagyják ki pl. az összefoglalást. A csoportélet taglalása mellett a csoport barlangvédelmi tevékenysége érdemel említést.
Heliktit Barlangkutató Csoport
A jó csoportéletet középpontba állító, a szakmai munkával, ill. annak dokumentálásával is foglalkozó barlangjárókat-barlangkutatókat mindenképpen dícséret illeti, hogy a pályázatban résztvettek.
Az egyéni kategóriában beérkezett 4 anyag közül Kraus Sándor: Barlanglexikon c. munkájának ötletét és részben a tartalmát a bíráló bizottság - Borbély Sándor bírálatával egyetértve - hasznosnak ítélte, de helyenként sértő megfogalmazások, valamint a szakmai munkák iránti tiszteletlenség miatt jutalmazásra nem javasolta.
A Veress Márton: Paleokarsztos sasbércek felszínfejlődése a Bakony Hajag-Papod hegycsoportjában, a Veress Márton - Futó János: Fedett paleokarsztos térszíneken végbemenő lepusztulás és felhalmozódás kimutatása a Bakony hegységben és a Veress Márton - Péntek Kálmán: Keveredési korrózióval kialakult barlangok kioldódástörténetének leírása, gömbüstjeik felhasználásával c. pályázati anyagokat - dr. Szunyogh Gábor bírálatával egyetértve - együtt értékelte, s azokat helyezés nélküli pénzjutalomra javasolta az alapos dokumentálás, és a szokásostól eltérő megközelítések felhasználása miatt.
Miskolc, 1992. június 26.
Dr. Lénárt László, a bíráló bizottság elnöke
HÍREK
A Budai XI. SE Myotis Barlangkutató Csoportja 1992 szeptember folyamán a Bükk hegység Kis-fennsíkján található két szigorúan védett barlangot, a
Kő-lyuk I. (Nagy-kő-lyuk) és a Hillebrand Jenő-barlangot (Kő-lyuk II.)
a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának megbízásából lezárta. A lezárást a barlangban található régészeti és őslénytani anyagot tartalmazó rétegek vandál pusztítása és a szakszerű vezetés nélküli barlanglátogatásokból adódó fokozott elhasználódás tette szükségessé. A barlangok látogathatóságával kapcsolatos információk a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságától (3304 Eger Sánc út 6.) szerezhetők be.
Regős József
A Tatabányai Barlangkutató Egyesület 1992 nyarán és őszén több sikeres feltárást végzett a dél-gerecsei Öreg-Kovács-hegyen. Ismertté vált a
Betyárkörte-barlang kb. 18-20 m mélységig ill. a Szerelem-lyuk vagy Kalandorok kíméljenek-barlang kb. 16 m mélységig. Ez utóbbi nevét a környéken zajló romantikus eseményekről kapta, végpontján a bedobált kövek további 10 m-t esnek. A hegy keleti oldalán újabb 8 kataszteri jelentőségű üreget találtunk.
Polacsek Zsolt
A tervezett "Barlangkutató emlékkert" megvalósítása - a kért támogatás teljes hiánya miatt - egy kis késedelmet szenved. A Műsorfüzetben közzétett felhívás - néhány jószándékú kiegészítő javaslatot ill. a még létre sem jött "álom" kritikáját megfogalmazó megjegyzést leszámítva - semmi kézzel fogható hozzájárulást nem indukált a társulati tagokban vagy csoportokban. A Karszt és Barlang Alapítványhoz benyújtott pályázat elutasításra talált. A "Barlangkutató emlékkert" megvalósításával - legalább gondolatilag - egyetértőktől még egy kis türelmet kérek.
Szablyár Péter
A Társulat XXXVI. BARLANGNAP-ját idén a BEAC Barlangkutató csoport rendezte június 26-28. között Aggteleken. A háromnapos rendezvényen a regisztrált résztvevők száma minden eddigi rekordot megdöntött, 462 fő volt.
A rendezvény második napján, a Baradla-barlangban lebonyolított Marcel Loubens Kupáért folyó barlangi ügyességi versenyen az alábbi eredmény született:
1. Papp Ferenc Csoport. I. csapata (Csekő Árpád, Maucha Gergely, Szabó Lénárd)
2. Marcel Loubens E. III. csapata (Botos Zsolt, Bogsán Ákos, Bogsán Zsolt)
3. Marcel Loubens E. I. csapata (Ferenczy Gergely, Bátori Károly, Dajka Zoltán)
Fleck Nóra
Megjelent az Erdélyi Kárpát Egyesület közlönye, a GYOPÁR 1992. július-augusztusi száma, amely többek között megemlékezik Dr. Balogh Ernő születésének 110. évfordulóján a neves geológusról.
A folyóirat ára: 25 Ft. (korábbi példányok visszamenőleg is kaphatók a Titkárságon).
Az 1992. évi augusztus 20-i Szent István napi állami ünnep alkalmából a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje polgári tagozata
kitüntetést kapta háromévtizedes geográfusi és szakírói munkássága elismeréseként
DR. BALÁZS DÉNES,
Társulatunk társelnöke.
Ugyancsak az ünnep alkalmából Pro Natura emlékplakettet kapott
BERCZIK PÁL
tagtársunk.
A kitüntetésekhez mindkettőjüknek szívből gratulálunk.
Ezúton mondunk köszönetet Kertész János tagtársunknak, akinek áldozatkész segítsége nélkül nem kerülhetett volna sor a Társulatnak igen nagy anyagi megterhelést jelentő Tahi utcai raktárhelyiség felszámolására és a Fő utcába történő átköltöztetésére.
Titkárság
FELHÍVÁS
A csoportokkal való szorosabb kapcsolattartás érdekében a Társulat Titkársága 1992. novembertől minden hónap első szerdai fogadó napján várja mindazokat, akik csoportmunkával kapcsolatos problémák (alakítás, kutatások, engedélyek, barlangtúra lehetőségek, stb.) megoldásában kérnének segítséget vagy tanácsot.
Minden érdeklődőt szívesen várva
Nádor Annamária titkár
GYERMEKRAJZ PÁLYÁZAT
Az Élet évmilliárdos bölcsője és megmaradásának feltétele, az óceánok, tengerek, folyók, tavak, patakok, források élete került veszélybe a tévútra sodródó emberi civilizáció káros hatásai (környezetszennyezés, természetrombolás, sérült olajvezetékek, tenger alatti atomrobbantások, Dunaszaurusz-vízierőművek, túlhalászás, trófeavadászat, tömegturizmus, divathóbortok stb.) miatt.
A Smaragd Környezetvédelmi Egyesület rajzpályázatot hirdet általános iskolai diákok számára
VESZÉLYBEN A CSEND VILÁGA címmel.
A képek hátlapjára kérjük írjátok rá a szerző nevét, életkorát, lakcímét, az iskola nevét és a mű címét. A felkért zsűri által legjobbnak ítélt képek alkotói könyv- és tárgyjutalmakban részesülnek. A beküldött pályamunkákból kiállításokat szervezünk.
Beküldési határidő: 1993. február 28. A képeket kérjük az alábbi címre küldeni: Magyar Állami Földtani Intézet, 1143 Budapest, Stefánia út 14. A borítékra írjátok rá: „Rajzpályázat”.
Smaragd Környezetvédelmi Egyesület
BARLANGFÖLDTANI NYÍLT TÚRÁK
A téli idényben ismét szeretnék földtani vizsgálatokat végezni elsősorban a Budai-hegység üregrendszereiben.
Amerikai tanulmányutunk során sok mindenben megváltozott véleményem a hazai barlangok fejlődésével kapcsolatban; ennek (is) szeretnék utánajárni.
A túrák szombatonként lesznek, a találkozás helyét és idejét az MKBT-ben kiírom. Első két túrához a Pál-völgyi-barlang előtt találkozunk 1992. november 7-én és 14-én 9 órakor.
Minden türelmes kíváncsit szeretettel várok!
Kraus Sándor
Új szálláslehetőség Jósvafőn! A hátizsákos, hálózsákos túrázókat, barlangászokat 10 férőhelyes turistaszállás várja a falu központjában.
Cím: Balda János, 3758 Jósvafő, Rákóczi u. 1.
Szállásdíj: 100 Ft/fő/ éjszaka. Hálózsák szükséges!!!