MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT

MŰSORFÜZET

1991 NOVEMBER-DECEMBER


MTESZ – egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Szerkeszti: a Titkárság
Felelős kiadó: Gádoros Miklós
Készült: 1150 példányban
91/1016 MTESZ Házinyomda, Budapest.
Felelős vezető: Boncza Gábor

(az eredeti pdf formában)


Az elektronikus változatot dr. Nyerges Miklós, Steer Mihály és Szenti Tamás készítette 2005-ben.



MEGHÍVÓ
a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
1991 november 30-án 10 órakor
a Magyar Állami Földtani Intézet dísztermében (Budapest, XIV. Népstadion út 14.)
tartandó
TISZTÚJÍTÓ KÜLDÖTTKÜZGYŰLÉSÉRE.

Napirend:
1) Elnöki megnyitó
2) Az MKBT 33 éve
3) Főtitkári beszámoló
4) Ellenőrző Bizottság jelentése
5) Vita
6) Kitüntetések, jutalmak átadása
Szünet
7) Jelölés
8) Szavazás
Szünet - Büfé
Vetítettképes előadás
9) A Szavazatszámláló Bizottság jelentése
10) Elnöki székfoglaló és zárszó

A küldöttközgyűlés nyilvános, azon minden társulati tag részt vehet, szavazati joggal azonban csak a küldöttek rendelkeznek.


ELŐADÁSOK

November 11. (hétfő)
17.00 óra
Takácsné Bolner Katalin - Kraus Sándor: A Zbrasovi-aragonitbarlang
Morvaország legkülönlegesebb barlangja, amiben a mélyen levő termeket, járatokat 30-40 % CO2-tartalmú gáz tölti ki. Hévizes kiválásai között két különlegesség van. A 20-80 cm magas "gejzírkúpok", külalakban hasonlítanak a budai barlangokban is ritka „karácsonyfákra”. Másik az egész üregrendszerben azonos szinten kivált „fánkok” tömege. A vékony lemezes devon mészkőrögben kioldódott járatok fala erősen korrodálódott, rendkívül tagolt.
Helyszín: MKBT tárgyaló
1027 Budapest, Fő utca 68. II. em. 210.

November 25. (hétfő)
17.00 óra
Nádor Annamária: Kína karsztvidékei (vetítettképes élménybeszámoló)
Helyszín: MKBT tárgyaló
1027 Budapest, Fő utca 68. II. em. 210.

December 2. (hétfő)
17.00 óra
Takácsné Bolner Katalin - Kraus Sándor: Hévizes barlangok a Bajkál mellett
A Föld legmélyebb tavát körülvevő területen gyakoriak a mélyből feltörő melegvizek. Ezek itt is üregesíthetik a kőzeteket, jelentős barlangokat kialakítva. Ezek közül néhányban jártunk idén nyáron.
Helyszín: MKBT tárgyaló
1027 Budapest, Fő utca 68. II. em. 210.

December 9. (hétfő)
17.00 óra
Nádor Annamária - Sásdi László: Paleo- és termálkarsztrendszerek nevezéktani és genetikai problémái; esettanulmány: a Budai-hegység karsztos fejlődéstörténete
Helyszín: MKBT tárgyaló
1027 Budapest, Fő utca 68. II. em. 210.


BARLANGTÉRKÉPEZÉSI SZAKTANFOLYAM

A Társulat Barlangtérképezési Szakbizottsága 1991. december 12-től 15-ig barlangtérképezési tanfolyamot szervez a Szemlőhegyi Barlangközpontban. A tanfolyam maximált létszáma 8 fő.
A tanfolyam részvételi díja: 500.- Ft, amely magában foglalja a sokszorosított jegyzet költségét is.
A jelentkezéseket november 18-ig várjuk a Társulat titkárságán. A jelentkezésnél kérjük feltüntetni a lakhely postai címét, a jelentkező mely csoport tagja, hány éve barlangászik és milyen iskolai végzettsége van.
Akik felvételt nyertek, azokat a további részleteket is tartalmazó levélben december 1-ig értesíteni fogjuk.
Kárpát József szakbizottságvezető


BARLANGI IDEGENVEZETŐI TANFOLYAM

Társulatunk a Barlangtani Intézettel közösen 1992. január 15-18. között vizsgával záródó barlangi idegenvezetői tanfolyamot rendez Aggteleken, ill. Budapesten.
A tanfolyam tananyaga középfokú iskolai végzettséget, ill. azzal egyenértékű ismereteket feltételez.
A résztvevők, sikeres vizsga esetén barlangi idegenvezetői igazolványt és jelvényt kapnak, amely idegenforgalmi barlangoknál állandó, ill. alkalmi túravezetői állás betöltésére ad lehetőséget.
A tanfolyam részvételi díja MKBT tagoknak 500 Ft, mely összeg tartalmazza a tanfolyam és vizsga költségeit (igazolvány, jelvény), a jegyzet árát és az Aggtelek - Budapest utazást. A résztvevőknek ezen felül az odautazást (Aggtelekre) és a visszautazást (Budapestről), valamint a szállást (3 éjszaka Aggteleken a Barlangszállóban és 1 éjszaka Budapesten) és az étkezést kell fedezniük.
Kérjük a jelentkezőket, hogy a kitöltött jelentkezési lapot és a részvételi díjat legkésőbb 1991. december 15-ig szíveskedjenek beküldeni. Tekintettel a szokásostól eltérő időpontra kérjük, hogy a már korábban jelentkezettek részvételi szándékukat az alábbi jelentkezési lapon erősítsék meg.


A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat és a Barlangtani Intézet 1992. május 18-24. között ALCADI '92 címmel nemzetközi konferenciát rendez, amelyen az Alpok, a Kárpátok, a Dinaridák és a közbezárt térségek karsztjainak, barlangjainak az első világháborúig terjedő kutatástörténetével kíván foglalkozni.
A konferencia célja:
1) fórumot nyújtani az említett régió szakembereinek, hogy közkinccsé tegyék eddigi kutatásaik eredményeit,
2) bemutatni, hogy ezen térség kiemelkedő szakmai személyiségei munkásságukkal milyen hatással voltak a karsztológia és szpeleológia általános fejlődésére,
3) kimunkálni és egyeztetni a további közös kutatások témaköreit, és ezek alapján kialakítani az együttműködés jövőbeni szorosabb kereteit.
Előadásokat az alábbi fontosabb témakörökben várunk:
1) karsztfelszíni és barlangbeli tudományos kutatások története (geológia, geomorfológia, régészet, őslénytan, éghajlattan stb.),
2) barlangok feltárástörténete (felfedező bejárások, mesterséges feltárások, korai leírások, térképezés),
3) a barlangok hasznosításának és népszerűsítésének története (lakóhely; guanó, foszfát és más nyersanyagok kitermelése; idegenforgalom, gyógyászat stb.),
4) a karszt- és barlangkutatás kiemelkedő személyiségeinek életútja, tudományos eredményeik.
A konferencia idejére kisebb kiállítást rendezünk a fontosabb hazai barlangkutatási emlékekből (régi barlangtérképek, barlangábrázolások stb.), valamint a külföldi vendégek által hozott poszteranyagokból.
A konferencia programjában kétnapos aggteleki tanulmányút is szerepel.
A konferenciával kapcsolatos részletesebb információk beszerezhetők a Titkárságon.
Tudománytörténeti Bizottság


ELSŐ MAGYAR – KÍNAI KARSZTKUTATÓ EXPEDÍCIÓ
Pályázati felhívás

A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat 1992. októberében 10 fős expedíciót kíván indítani egy - a Kínai Népköztársaság területén lévő - karsztterület feltárására és dokumentálására kínai barlangkutatókkal együttműködve.
Az expedíciós keretbe történő bekerülésre, majd ez expedícióban való részvételre ezen meghirdetéssel pályázatot ír ki, amelyen minden társulati tag részt vehet. A pályázatok elbírálására a Társulat elnöksége Dr. Balázs Dénest, Gádoros Miklóst, Kollár K. Attilát és Taródi Pétert kérte fel.
A pályázatok értékelésénél az alábbi fő szempontokat veszik figyelembe:
- referenciaképes barlangkutató előélet /feltáró, tudományos, expedíciós/,
- egy-egy /vagy több/ speciális szakterület ismerete és színvonalas képviselete /karszt-morfogenetika, geológia, hidrológia, bioszpeleológia, barlangtérképezés, barlangi fotózás, nagy mélységű vertikális- és víz alatti barlangfeltárás, stb/,
- magas szintű barlangjáró technikai képzettség és kondíció.
A pályázóknál az idegen nyelv tudás nem feltétel, de mérlegelésnél a nyelvismeret előnyt jelent. A pályázóknak - a fenti fő szempontok mellett - lehetőségük van minden olyan tény és képesség bemutatására, amely növelheti esélyüket a keretbe való bekerülésre!
A pályázatok terjedelme /a mellékelt referenciák, publikációk nélkül/ nem haladhatja meg a 10 gépelt oldalt!
Az expedíciós keret tagjaitól elvárás az, hogy az expedíció előkészítésében, a szponzorok felkutatásában és megnyerésében, valamint a felkészítési programban részt vegyenek. Az expedíció megvalósításának alapvető feltétele a költségek fedezetének megteremtése /alapvetően szponzorok igénybevételével/, amelyhez egy szerény, de elvárható mértékben a résztvevőknek is hozzá kell járulni. Jelentős költségcsökkentést eredményez az is, hogy kínai kutatók későbbi magyarországi fogadása /csere/ a Kínában felmerülő költségek /közlekedés, élelmezés, stb/ csökkenését eredményezi.
A pályázatok beadási határideje: 1991. december 10. (kedd) 24.00 óra.
A pályázat eredményéről a jelentkezőket 1992. január 10-ig írásban értesítjük. A bíráló bizottság által javasolt 20 fős keret névsorát a március-áprilisi Műsorfüzetben hozzuk nyilvánosságra.
A kerettagok kifogástalan egészségi állapota és pszichikai alkalmassága a sikeres küldetés egyik alapfeltétele, ezért ezek előzetes vizsgálata elkerülhetetlen.
Az expedíció vezetőit /technikai és szakmai/ a bíráló bizottság javaslata alapján az Elnökség kéri fel ill. bízza meg 1992. január 20-ig. Az előkészítő program kidolgozása és végrehajtása azt követően az ő feladatuk lesz.
Az expedíció eredményeit egy színvonalas, idegen nyelvű kiadványban kívánjuk megjelentetni az UIS XI. - Kínában rendezendő - kongresszusára.
A kínai karsztterületekről, az elmúlt évtized expedícióinak eredményeiről a Társulat könyvtárában lévő publikációkból, ill. személyesen Dr. Balázs Dénestől, Nádor Annamáriától és Dr. Veress Mártontól szerezhetők információk.


BÜKK VIZEI, KARSZTJA, BARLANGJAI
1. körlevél

Az MKBT Északmagyarországi Területi Szervezete, a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága, az Északmagyarországi Vízügyi Igazgatóság, az Északmagyarországi Környezetvédelmi Felügyelőség, a Miskolci Vízművek, Fürdők és Csatornázási Vállalat és a Miskolci Egyetem Hidrogeológiai-Mérnökgeológiai Tanszéke 1992. májusában tudományos konferenciát tart a "Bükk vizei, karsztja, barlangjai" címmel.
Terveink szerint egy előadási napot és egy nap terepi programot szeretnénk lebonyolítani. Az előadási anyagot a konferenciára kívánjuk megjelentetni. (Egy cikk terjedelme max. 10 gépelt oldal lehet.)
Kérem, hogy érdeklődés esetén az alábbi jelentkezési lapot 1991. november 15-ig címemre (Dr. Lénárt László, Miskolci Egyetem, Hidrogeológiai-Mérnökgeológiai Tanszék, Miskolc-Egyetemváros, 3515; Tel: 46-65-111/17-26 v. 17-46) megküldeni szíveskedjék.
A rendezők nevében:
Dr. Lénárt László


CHOLNOKY-PÁLYÁZAT

A Társulat keretében folyó munka dokumentálásának fellendítése, a dokumentáció színvonalának emelése érdekében a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium és az MKBT elnöksége a Cholnoky Jenő karszt- és barlangkutatási pályázatot az 1992-es évre az előző évekhez hasonlóan
- egyéni és
- csoport kategóriában írja ki.
A pályázat díjazására a KTM 10.000 Ft-ot biztosít.
Egyéni kategóriában egyaránt pályázhatnak a Társulat egyéni és csoportokban tevékenykedő tagjai. Az egyéni pályázóknak előzetes munkatervet nem kell beadni.
Egyéni kategóriában pályázni lehet: karszt- és barlangkutatással kapcsolatos
- tárgyévben megjelent publikációval (hazai vagy külföldi kiadásban),
- tárgyévben elhangzott előadás teljes anyagával (az előadás helyének, időpontjának és a rendezvény programjának csatolásával),
- tárgyévben kidolgozott és benyújtott TDK dolgozattal vagy középiskolai szakmai tanulmányi versenyre készült dolgozattal, saját kutatási eredményeket összefoglaló, még nem publikált tanulmánnyal,
- egyéni bibliográfiai tevékenységgel (szakbibliográfia, időszaki bibliográfiai feldolgozása).

A pályázat díjai:
egy I. díj 4,000 Ft és oklevél
egy II. díj 3.000 Ft és oklevél
egy III. díj 2.000 Ft és oklevél
Ifjúsági díj (20. életévüket be nem töltött pályázók részére):
egy db 1.000 Ft és oklevél

Csoport kategóriában a pályázaton kizárólag a Társulat keretében működő csoportok ill. kutató kollektívák (nem megbízásos munkát végző ad hoc bizottságok, előzetes munkatervet benyújtó legalább 3 egyéni kutatóból álló kollektívák) vehetnek részt, éves jelentésükkel, ill. zárójelentésükkel.
A jelentések nem tartalmazhatják az előző években leadott részek ismétlését, lezárult kutatás összefoglalása kivételével, akkor is csak röviden, nem szószerinti ismétlésként. Nem értékelhető a megbízásos munkák keretében végzett tevékenység.

A pályázat felépítésének és értékelésének szempontjai:
1. Tárgyévi munkaterv (végrehajtását a Bíráló Bizottság értékeli, pontszáma a csoportéletnél jelentkezik)
2. Összefoglalása (a jelentés egyes fejezeteinek tömör összegzése) 0 - 10 pont
3. Feltáró és barlangvédelmi tevékenység, ezek dokumentálása (szöveges ismertetés, térkép- és fotódokumentáció, műszaki leírás stb.) 0 - 25 pont
4. Tudományos munkák (karszt- és barlangtani alapkutatás, vizsgálat, megfigyelés, mérés, kísérlet, kutatási módszer- és eszközfejlesztés stb.) 0 - 25 pont
5. Dokumentációs munkák (kataszterezés, nem új feltárásokra vonatkozó térkép- és fotódokumentáció, film, barlangi túrakalauz- útvonalismertető és technikai adatok-, bibliográfia stb.) 0 - 25 pont
6. Csoportélet (túrák, rendezvények, tanfolyamok, publikációk, oktatás, továbbképzés stb. 0 - 15 pont
Összesen 100 pont

Az egyes témarészekben hazai és külföldi eredmények egyaránt szerepelhetnek!

A pályázat díjai:
egy I. díj 10.000 Ft és oklevél
egy II. díj 8.000 Ft és oklevél
egy III. díj 6.000 Ft és oklevél

A díjazható összpontszám minimálisan 60 pont.
A Bíráló Bizottság a pályázatok értékelése után fenntartja a jogot a díjak, illetve azok összegének megváltoztatására.
Különdíjban részesül minden további olyan pályázat, amely a 3., 4., 5. témarészek közül legalább egyben 60 %-os vagy azt meghaladó teljesítményt (minimum 15 pontot) ér el. A különdíj minimális összege 2.000 Ft.
A pályázatok 3 példányban küldendők be a Társulat Titkárságára, melyből 2 példányt a Társulat, 1 példányt a KTM kap. (A 3 példányból 2 azonos kivitelű, fotókkal illusztrált legyen, 1 példány fotók és díszes kötés nélküli szerkesztési példány.) Felhívjuk a kutatócsoportok figyelmét, hogy a fenti példányszám nem tartalmazza a területileg illetékes KTM hatóságok számára leadandó jelentést!
A pályázatok beadási határideje: 1992. február 14 (péntek)
A pályázatok a fenti napon 16 óráig a Társulat titkárságán (Bp. II. Fő u. 68.) adhatók le, vagy 14-én 25 óráig (14-i postabélyegző) postán küldhetők el.
A Bíráló Bizottság a pályázat beadási határidejét követően regisztrálja a beérkezett pályázatokat, megállapítja, hogy melyek azok, amelyek a pályázat kiírásának megfelelően elbírálásra kerülnek. A pályázaton nem kerülnek értékelésre azok a jelentések, amelyek csak formális jelentéskötelezettségüknek tesznek eleget, illetve azok, amelyeknek benyújtói külön kérik, hogy jelentésük a pályázaton ne vegyen részt.
Felhívjuk a pályázók figyelmét, hogy a pályázaton nem vesznek részt azok a jelentések sem, amelyek nem a kiírt határidőre, vagy nem az előírt példányszámban érkeztek be.
Kérjük törekedjenek a tömör, lényegre törő fogalmazásra, az elbeszélő, nem informatív közlések mellőzendők.
Titkárság

A pályázók figyelmébe!!!
1) Kérjük az említésre kerülő barlangok kataszteri számát megadni. Ennek elmulasztása pontlevonással jár.
2) Mástól átvett adatoknál stb. a forrás pontosan megjelölendő. Hivatkozás (és kéziratos vagy szóbeli forrás esetén engedély) nélküli közlés esetén a jelentést a pályázatból kizárjuk.


HÍREK

Az Acheron Barlangkutató Szakosztály és a Labirint Csoport nyári leszállásai során a balatonedericsi Csodabogyós-barlangban újabb mintegy 450 m-nyi szakaszt fedezett fel, és ezzel a barlang hossza kb. 2400 méterre növekedett.
A barlang Ny-i részén egy kereszthasadékon átmászva kb. 250 m-nyi, többszintű járatrendszert derítettünk fel, amelynek feltárásában a BEAC kutatói is közreműködtek.
Az áprilisban feltárt cseppkőgazdag Függőkert alatt rövid bontással tágas, kb. 120 m mélységig vezető aknarendszer nyílt meg. Ennek legérdekesebb szakasza a Léghajógyárnak elnevezett 60 m mély, 25 x 2 m-es szelvényű hasadékakna.
A feltárás mellett a barlang dokumentációs feldolgozása is folyik, ezidáig 900 m-nyi szakasz térképezését fejeztük be.
Kárpát József


A MAFC Barlangkutató Csoport ezévi nyári táborát az Alsó-hegyen rendezte meg augusztus 16. és 25. között.
Táborunkban résztvett a Kinizsi és a BEAC csoport néhány tagja is, valamint rövid látogatást tett Társulatunk főtitkára. Az utolsó hétvégén vendégül láttuk a walesi The Storey Arms Outdoor Education Centre Magyarország barlangjaival ismerkedő 14 fős csoportját.
A tábor során megkezdtük a Miki-kuki-zsomboly végpontjának bontását, ahol nedves, igen szívós agyagkitöltést kellett eltávolítani lépcsőzetesen lefelé haladva. A jelenlegi végpont 37 méter mélyen van, és a bontás a korábbihoz hasonló kitöltésben folytatható. Az Őz-zsombolyban egy régi elkorhadt ácsolatot kitermelve 42 méteres mélységet értünk el, amely bár csak 1-2 méterrel haladta túl a zsomboly korábban kibontott végpontját, de ennek eléréséhez 11 méter magas lépcsőzetes ácsolat létrehozása volt szükséges a zsomboly fenekén. A bontás további folyamatos ácsolás mellett laza kőtörmelék kitermeléssel folytatódhat, amely munkához a jelenlegi végponton érezhető huzat további biztatást ad.
A tábort megelőző időszakban a Mátyás-hegyi-barlangban folytatott kutatásaink eredményeképp mintegy 30-35 méter új járatszakaszt tártunk fel, melyek az Elefánt vonaláig húzódnak, mintegy a Keleti-Omladékos folyosó D-Ny-i folytatásaként. Az új részek vertikálisan két szintre tagolhatók, a felső szint tisztán omladékban van, míg az alsó szinten szép oldásformákat, és kipreparálódott ősmaradványokat lehet megfigyelni. Ezzel a barlang hossza elérte a 4900 métert.
Nyerges Miklós


Szeptember 26-án kaptuk a megdöbbentő hírt, Nagy Attila csoporttársunk szeptember 13-án, 21 éves korában közlekedési baleset következtében elhunyt. Attiláról a Karszt és Barlang következő számában is megemlékezünk.
Polacsek Zsolt
a Tatabányai Barlangkutató Egyesület nevében


Ezúton hívjuk fel figyelmeteket arra, hogy a Sátorkő-pusztai-gipszbarlang elavult lezárási technikáját felülvizsgálva, az ajtóra új zárat szerkesztettünk. Talán köztudott dolog, hogy ez a barlang a fokozottan védett barlangok közül sajnos a legveszélyeztetettebb. A feltárása óta (1944) közel 65 %-ban szenvedett esztétikai pusztulást.
A lezáráshoz komoly technikai felszerelést kellett igénybe vennünk. Köszönetet szeretnénk mondani a dorogi Techno-product KFT-nek (Ollé Ferenc, Pallagi Károly, Pallagi Zsolt) és Lieber Józsefnek a lelkes támogatásért és odaadó munkájáért. Igénybe vehettük a KFT jól felszerelt aggregátoros műhelykocsiját is. A barlangba ezentúl is nagy szeretettel várunk minden érdeklődőt. A látogatáshoz szükséges a bejelentkezés a következő címen: Récsey Gábor: 2510 Dorog, Pataksor u. 63. vagy telefonon Lieber Tamás, Dorog (06-33-31-622).
Benedek Endre Barlangkutató és Természetvédő Csoport
(Récsey Gábor - Lieber Tamás)


A Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület tájékoztatásul a következő barlangok kutatási engedélyeivel rendelkezik: Létrási-Vizes, Láner Olivér, Szepessy, Speizi, Balekina, Csókás-réti, Cubákos, Cseresznyés, Tuskós, Útmenti, Kis-Mogyorós, Udvar-kői, Nagymezői-hasadék és Nyelesgambi. Az augusztus 12. és 25. között 30 fős átlaglétszámmal megszervezett nyári táborunk során a fentiek közül a Szepessy-t és a Láner Olivér-t megfelelő zárószerkezettel láttuk el, ezen túlmenően a Lusta-völgyben található Nyelesgambi barlangot kiácsoltuk, s a Digép üdülőnél elnevezett Kühne Andor turistaút mellett fellelhető Kühne-barlangot 18-20 méteresre mélyítettük.
Kérjük, amennyiben barlangjainkba a kutatótársak el kívánnak látogatni, értesítsenek bennünket az alábbi címeken, telefonszámokon, még ha egyszerű bejárásról is van szó. A két újonnan lezárt barlang (Szepessy, Láner) látogatása is a fenti módon oldható meg, túravezetőink segítségével. Akik kérésünknek nem tesznek eleget, saját felelősségükre teszik. Több barlangunkban létracserék, feltárások folynak. Ezeknek az információknak a hiányában útraindulók esetleges baleseteiért egyesületünk nem tud felelősséget vállalni. (A Létrás-tetői kutatóháznál majd minden hétvégén felszíni ügyelet található!)
Címeink: Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület, 3534 Miskolc, Lilla u. 10. Telefon: 06-46-73-544
Galán Mihály elnök, tel: 06-48-52-169 (otthon)
Nagy Zsuzsanna titkár, tel: 06-46-48-600 (munkahely)


x x x

A Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület és magánszemélyek által 1989-ben létrehozott „A bükki barlangkutatásért” Alapítvány 1991. június 29. és július 14. között expedíciót szervezett a görögországi ASTRAKA-fennsíkra és tengerparti barlangokba. A 43 fős "Provatina Expedíció" során az MLBE 12 tagja jutott le a 406 méteres Provatina-aknabarlang aljába: Bátori Károly, Bogsán Ákos, Dajka Zoltán, Ferenczy Gergely, Ferenczy Kristóf, File Ferenc, Galán Mihály, Kovács Zsolt, Oláh Sándor, Ónodi László, Reusz Géza, Vadász István, Veres Imre.
Célunk volt az Eposz-barlang bejárása is, azonban bejáratát későn fedeztük fel. Amennyiben valamelyik csoport úticélja az ASTRAKA a közeljövőben, információinkkal szívesen állunk rendelkezésükre. (Címeket lásd feljebb.)
Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület


Az Erzsébet SC Barlangkutató Csoport szervezésében és a Szabó József Geológiai Technikum négy barlangkutató diákjának aktív részvételével barlangkutató túrát indítottunk az ausztriai Tennengebirge (Tennen-hegység) 1500-2400 m magas karsztfennsíkjának keleti részébe.
Az ott található, a világ legnagyobb egytagú zsombolyaknájaként nyilvántartott Höllen Höhlé-vel kapcsolatban az alábbi közérdekű megállapításokat közöljük: a Salzburger Höhlenbuch barlangkatalógusban megjelent adat alapján -455 m mélységével ezt tartják a világon az egytagú mélységi rekordnak.
A barlang bejárása közben megállapítottuk, hogy sem a róla készült térkép, sem a leírás nem felel meg a valóságnak. A Höllen Höhle egy tektonikus hasadék mentén kialakult egymásba nyíló aknákból álló jégbarlang. Az M8 mm-es nittek csak elvétve használhatók a kőzet rossz minősége miatt. Jégcsavarok használata elengedhetetlen. A barlang rendkívül életveszélyes, a bejáratnál több tonna kőzet mozdul meg a legkisebb mozdulatra, bezúdulva az alsó aknába. Egy nagyméretű barlangi jéglavina -200 m-es szinten betömte a továbbvezető járatot. Az ESC csoportvezetője csak úgy tudta megmenteni saját életét, hogy elvágta maga alatt a kötelet, és kisebb sérüléssel kimászott egy várhatóan még nagyobb jéglavina elől. A részleges túlhűtési folyamat alatt a kötelünk több helyen belefagyott a jégbe a túra alatt, ezért kiszabadítása ereszkedés és mászás közben kellemetlen volt.
A túra résztvevői: Brusznyiczky Zoltán, Borsody János, Forbauer Attila, Szentpéteri Krisztián, Zágoni Szabó József, Zajzon Norbert, Szabóné Tóth Olga, Szabó Gyula túravezető.
Egységes javaslatunk: akinek kedves ez élete, ne menjen a Höllen Höhlé-be.
Szabó Gyula


Tim Stratford - ismert brit barlangkutató - ez év őszén új nemzetközi barlangkutató folyóiratot indít. A professzionális színvonalú és nyomdatechnikájú laphoz az alábbi címre várja a közleményeket (sok ábrával, fotóval és térképpel): Tim Stratford, Aven Publications 12 Davenwood, Upper Stratton, Swindon, Wilts SN2 6JA, Great Britain
(a MITTEILUNGEN des Verbandes der deutschen Höhlen- und Karstforscher e.V. Münchenben megjelent felhívás alapján)
Szablyár Péter


A Rózsadombi Kinizsi Sportegyesület 1991 június 22-én újból megrendezte a KINIZSI KUPÁÉRT folyó országos barlangászversenyt. A versenyen 11 háromfős csapat indult. A résztvevőknek a Ferenc-hegyi-barlangban kellett tájékozódási és ügyességi feladatokat végrehajtani. Ezt követően a József-hegyi II. barlangban bontóversenyen kellett részt venni, majd technikai versenyen mérték össze tudásukat. Legvégül többfordulós elméleti totón jeleskedtek az indulók.
Az egynapos verseny végeredménye a következő volt:
1. BEAC (Csaba Gyöngye csapat) (Nyerges Attila, Király Gábor, Kása Magdolna) 1547 pont
2. Honvéd Aurora Sportegyesület (Gyovai László, Budavári József, Tóth Sándor) 1229 pont
3. MÁFI Barlangkutató Csoport (Nádor Annamária, Sásdi László, Kovács Ádám) 1187 pont
4. Arany Ászok 1092 pont
5. Vegyes Vegyész 1065 pont
6. No-Futore 946 pont
7. Nyí-Ham 753
8. Beaccici 729 pont
9. Aranycsapat 356 pont
10. Hoppá 91 pont
11. Megalodus - a verseny felénél hazament
Adamkó Péter


A Rózsadombi Kinizsi Barlangkutató és Hegymászó Sportegyesület június 12-26. között 142 fő részvételével megrendezte évi kutatótáborát a József-hegyen. A József-hegyi-barlangban sikerült kb. 120 méter felsőjáratot feltárni. A József-hegyi 2. számú barlangnál a múlt év augusztusában történt csőtörés az évek folyamán 46 méter mélységben feltárt barlangot 20 méterig híg agyaggal feltöltötte, járatfalakat mosott össze. A tábor ideje alatt több műszakban igen nagy létszámmal próbáltuk a felgyülemlett agyagdugót áttörni, de minden erőfeszítés hiábavaló volt, a nagyméretű agyag- és törmelékbefolyást nem sikerült áttörni.
Táborunk Budapest főpolgármesterének, Demszky Gábornak hathatós anyagi segítségével valósult meg.
Ezen kívül az MKBT és a Budapest II. kerületi Polgármesteri Hivatal is támogatásban részesítette a feltárást.
Adamkó Péter


A Társulat XXXV. BARLANGNAPját idén a Myotis Barlangkutató Csoport rendezte a Bükk hegységben, Jávor-kúton. A háromnapos rendezvényen 219 résztvevő regisztráltatta magát. A rendezvény második napján került sor a Marcel Loubens Kupáért folyó barlangi ügyességi verseny lebonyolítására, amelyen az alábbi eredmény született:
1. BÜFI (Király Gábor, Kása Magdolna, Sásdi László 420 pont
2. MIXER (Borsos András, Hunyadi Sándor Mátyás, Kaposi Anna) 363 pont
3. BEAC I. (Elekes Balázs, Nyerges Attila, Zsólyomi Zsolt) 319 pont
Lengyel János


Az elmúlt időszakban két bélyeg- és képeslapbemutatón szerepeltünk barlangos anyaggal.
Szombathelyen aug. 3-25. között a „keresztény motívumú bélyeg- és képes levelezőlap kiállításon” a saját és a Zempléni Múzeum anyagából a „LOURDES-i barlangkápolna és magyarországi utánzatai” c. anyaggal vettünk részt.
Miskolcon, a Szt. István-barlangban a "természet, természetvédelem, barlangterápia" c. bélyeg- és képeslapbemutatót 1991. aug. 20-án rendeztük. (A rendezők az MKBT Északmagyarországi Területi Szervezete, Bükki Nemzeti Park, Miskolci Egyetem, Zempléni Múzeum és MTESZ B.A.Z. megyei Szervezete.) A bemutatóra képeslapot adtunk ki és alkalmi bélyegzést használtunk. A fizető látogatók száma 705 fő volt.
Dr. Lénárt László

 


A BEAC Barlangász Szakosztálya 1991. szeptember 28-29. között a Pál-völgyi kőfejtőben Barlangász pikniket tartott. Ennek keretében barlangász ügyességi versenyre is sor került, méghozzá három kategóriában:
„Junior” kategória - technikai tanfolyamot még nem végzettek részére
„Szenior” kategória - ezen bárki elindulhatott, nevezhetjük abszolut kategóriának is
„Szenilis” kategória - 40 éven felüliek részére.
Mindhárom kategória kérdései, feladatai humorosak voltak, így a hétvége jó hangulatban telt el.
A „Junior” kategória versenye a Mátyás-hegyi-barlangban történt, és ezen részt vettek várakozásunknak megfelelően 10 és 50 év között mindenféle korosztály képviselői.
A gyerekek feltűnően ponterősek voltak, különösen a kuszodában. Összesen 10 induló csapatból az első három helyet a következő csapatok szerezték meg.
1) MAFC leánycsapata (Vaspöri Szilvia, Gohér Tímea, Nagy Vera)
2) VARJÚ-csapat (Balázs Béla, Turi László, Turi Zoltán)
3) Szabó család csapata (Szabó Géza, Szabó Andrea, Szabó Kálmán)
A „Szenior” kategória versenye egyben a Lukács László Kupa versenye is volt, a verseny részben a Pál-völgyi kőfejtőben, egy szokatlanul nehéz kötélpályán, részben pedig a Mátyás-hegyi-barlangban zajlott. Az eredmények, 8 induló csapat közül:
1) Kinizsi I. csapat (Borka Pál, Németh Zsolt, Torda István)
2) MAFC I. csapat (Zih József, Perényi Katalin, Balázs László)
3) AURORA - HÁGÓ vegyescsapat (Gyovai László, Budavári József, Simon Béla)
Este került sor az idősebbek vetélkedőjére, ahol négy csapat indult. A győztesek:
1) Fónyad Béla, Kraus Sándor, Schulc Ilona
2) Gádoros Miklós, Szabó Géza, Csekő Árpád
A vetélkedő után a tábortűz mellett hajnalig tartott az éneklés. Vasárnap közkívánatra megrendeztük az egyéni kötéltechnikai versenyt, amelyen (a rendező egyesület tagjait leszámítva) 16 résztvevő indult, és a következő eredmény született:
1) Lettner Gábor (Kinizsi)
2) Torda István (Kinizsi)
3) Galambos József (Kinizsi)
A kellemes, napfényes őszi időjárás is hozzájárult ahhoz, hogy egy valóban kellemes hétvégével ajándékozhattuk meg a barlangász társadalmat.
Németh Tamás


A Műsorfüzet szeptember - októberi számában a kutatásvezetői tanfolyamot végzettek felsorolásánál Czirják Ferenc nevénél tévedésből rosszul tüntettük fel a Barlangjáró 2 tanfolyam elvégzését. Mivel tagtársunk ezen képesítéssel rendelkezik, természetesen megszerezte a kutatásvezetői végzettséget. Tévedésünkért elnézést kérünk.
Titkárság


BARLANGFÖLDTANI TÚRÁK

Novembertől ismét barlangföldtani túrákat tartunk. Elsősorban a budai hévizes barlangokat járjuk, de lehetőség szerint más területekre is elmegyünk. Minden érdeklődőt szeretettel várok, akinek legalább alapfokú barlangjáró végzettsége van.
Az első két alkalommal a Pál-völgyi-barlangnál találkozunk 9 órakor, 1991. november 9-én és november 16-án. A további túrákat az MKBT-ben a hirdetőtáblán közlöm (hova, mikor stb.)
Kraus Sándor

EURÓPAI REGIONÁLIS KONFERENCIA


A Belga Nemzeti Szpeleológiai Szövetség 1992. augusztus 20-23. között a Brüsszeltől 30 km-re levő Helecine-ben rendezi meg az UIS Európai Regionális Konferenciáját.
Részvételi díj: 6000 Belga franc (140 ECU), amely magában foglalja a konferencián való részvételt, szállást (kempingben vagy diákszállóban), étkezést és egy kirándulást.


x x x

Tájékoztatjuk az érdeklődőket, hogy a Társulat a konferenciára autóbuszos utazást tervez. A tervezett időtartam az útba eső jelentősebb karsztterületek meglátogatásával oda-vissza előreláthatólag 2 hét.
Szállás: kempingben, saját költségen
Ellátás, barlangbelépők: önerőből
Utiköltség: oda-vissza előreláthatólag fejenként 5000 Ft (pontos összeg a létszám ismeretében és a végleges útvonaltól függően várható)
A konferencián való részvétel feltételeit és költségeit lásd a fenti közleményben.
Az utazáson részt vehetnek azok is, akik a konferenciára nem jelentkeztek, nekik azonban a konferencia ideje alatt a szállást és ellátást önerőből kell megoldani, s a programokról maguknak kell gondoskodni.
JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ: résztvevőnként 1000 Ft befizetésével személyesen vagy levélben 1992. január 20-ig
Lemondási határidő: 1992. május 31.
Mindenkit szeretettel várunk!
a Titkárság


ALAPÍTVÁNYI HÍREK

A Karszt és Barlang Alapítvány Kuratóriuma 1991. szeptember 21-én tartott ülésén döntött arról, hogy 1992. évben az alapítói vagyon hozadékának egy részét pályázati úton kívánja a hazai karszt- és barlangkutatás céljaira fordítani.

Pályázható témakörök és a pályázat feltételei:
1. Tudományos kutatások
2. Hazai terepi feltáró kutatások, természetvédelmi munkák (táborok)
3. Kiadványok
4. Kongresszusi előadások, tudományos publikációk

A pályázati anyagoknak az alábbi információkat, adatokat kell tartalmaznia:
1. témacsoport: a kutatás tárgya, célja (rövid témavázlat, eddig elért eredmények max. 1 oldal terjedelemben), költségvetés
2. témacsoport: ua. mint 1. csop. + munkaterv és a kutatási engedély másolata
3. témacsoport: a kiadvány megjelölése (alkalmi, állandó, időszaki), címe, példányszáma, témája, ill. tematikája (szinopszis max. 1 oldal terjedelemben), kiadója, terjesztésének módja, költség-megtérülési számítás
4. témacsoport: kongresszusi kiírás, részvételi költség, a publikáció vagy előadás címe, tárgya összefoglalója (vagy kézirat).

Kérjük megjelölni az igényelt támogatás felhasználásának módját (pl. felszerelés vásárlás, műszer kölcsönzés, utiköltség stb.).
A fentieken túlmenően azt is fel kell tüntetni, ha más forrásból is kért v. kér támogatást a pályázó.
A pályázatok postára adásának határideje: 1992. január 31.
Pályázni lehet névvel és jeligésen is (utóbbi esetben a személyi adatokat a jeligével ellátott, lezárt boríték tartalmazza.) Pályázhatnak egyének, alkalmi team-ek, csoportok, szervezetek.
A támogatások odaítéléséről, mértékéről a Karszt és Barlang Alapítvány Kuratóriuma testületileg dönt. A támogatás lehet visszatérítendő, részben visszatérítendő, vissza nem térítendő.
A nyilvános eredményhirdetés (borítékbontás) 1992. március 15-ét követő héten az MKBT-ben történik.
Dr. Zámbó László a Kuratórium elnöke

Tájékoztatás: A Karszt és Barlang Alapítvány Kuratóriuma az év második felében újabb pályázati kiírást tesz közzé.


FELHÍVÁS

Az MKBT Tudománytörténeti Bizottsága szeretné összegyűjteni és nyilvántartásba venni a kiemelkedő magyar karszt- és barlangkutatók emlékhelyeit. Emlékhely alatt elsősorban szabadtéri vagy barlangban elhelyezett szobrot, emléktáblát, plakettet stb. értünk, de annak tekintjük a szülőházat és a síremléket is. Az adatgyűjtés kiterjed a jeles személyek /nem csak barlangkutatók/ sziklafalakban vagy barlangokban fennmaradt kézjegyeire, falvéseteire. Örömmel vennénk minden olyan bejelentést, amely az adott személy emlékét őrzi, mint például régi emlékkönyvbe való írásos bejegyzés.
A Bizottság szeretné összegyűjteni, hogy kiről, mikor és hol neveztek el barlangot vagy barlangrészt. Tágabb értelemben azt is jegyzékünkbe kívánjuk foglalni, hogy kik voltak azok a kimagasló karsztokkal, barlangokkal foglalkozó tudósok, akikről utcát, teret vagy valamilyen természeti objektumot neveztek el.
Adatgyűjtésünk kiterjed a történelmi Magyarország egész területére, hiszen a Trianon után elcsatolt területeken - Dobsinától a Meziádi-barlangig - sok régi emlék található, vagy éppenséggel a pusztulás állapotában van.
Különösen azon barlangkutató csoportok tagjait szeretnénk bevonni ebbe a munkába, amelyek nevükben is valamely kiváló magyar karsztológus, szpeleológus emlékét hordozzák /Bekey Imre Gábor, Benedek Endre, Cholnoky Jenő, Herman Ottó, Kadić Ottokár, Papp Ferenc, Vass Imre/. Úgy véljük, hogy rájuk nemcsak mint adatszolgáltatókra számíthatunk, hanem erkölcsi kötelességüknek érzik névadójuk emlékének gyakorlati ápolását is /pl. sírjának gondozását, évforduló alkalmából megkoszorúzását/.
A beérkező anyagokat a Bizottság összesíti, s a Karszt és Barlang 1991. évi számában közzéteszi. Közöljük az adatgyűjtők neveit, megköszönve önzetlen segítségüket. Az adatlapokat az MKBT címére /1027 Budapest, Fő utca 68. II. 201./ kérjük beküldeni, ahol szükség szerint további üres blenketták kaphatók.
Budapest, 1991. október 10.
AZ MKBT Tudománytörténeti Bizottsága


ADATGYŰJTŐLAP
a kiemelkedő magyar karszt- és barlangkutatók emlékhelyeinek /emléktáblák, szobrok, síremlékek stb./ számbavételéhez
A személy neve:
Az emlék megnevezése /pl. emléktábla barlangban/
Hol található? /pontos leírás/
Az emlék létrehozója /szobor esetén alkotója/
A felavatás időpontja
Az emlékhely /tábla, szobor/ felirata
Az emlék történetével kapcsolatos esetleges megjegyzések /pusztulása, újra felállítása stb./
Az emlék jelenlegi állapota, gondozója /név, cím/
Az emlék megóvása igényel-e valamilyen segítséget?
Az emlékre vonatkozó fontosabb irodalmi hivatkozások, forrásművek

A Bizottság örömmel venné, ha az adatszolgáltató az emlékről fényképet is tudna mellékelni. Adatok hiányában nem teljesen kitöltött űrlapok is segítséget nyújtanak a nyilvántartáshoz. Beküldendő: a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat Tudománytörténeti Bizottságának, 1027 Budapest, Fő utca 68. II. 201.


BARLANGI MENTÉS

A BTSZ Fónyad Béla által a Ferenc-hegyi-barlangba vezetett nyílt túrájáról megszökött és eltévedt Belgrádi Béla túrázó.
Fónyad Béláék a meggondolatlan fiatalembert több óráig keresték, majd értesítették a Barlangi Mentőszolgálatot. A Barlangi Mentőszolgálat tízfős riasztott egysége mintegy kétórás kutatás után a barlangbejárattól számított legtávolabbi ponton megtalálta az addigra már idegileg és fizikailag kimerült fiatalembert, majd a felszínre kísérte, ahonnan a mentők a Szobi utcai mentőkórházba szállították.
Adamkó Péter
A Barlangi Mentőszolgálat riasztásvezetője

Kedves kutatótársak!

Ezúton közreadjuk nem kis tanulságokkal szolgáló „barlangkulcs kálváriánk” történetét.
1990. december 22-én délelőtt 10 óra körül a Szemlő-hegyi barlangépületben több tanú jelenlétében az ünnepi hangulatban levő Kárpát Józseftől átvettük a Ferenc-hegyi-barlang kulcsát azzal a kitétellel, hogy a karácsony és szilveszter közötti időben, a Rózsadombi Kinizsi Sportegyesület által szervezett alapfokú barlangásztanfolyam résztvevőit okítjuk és túráztatjuk a Ferenc-hegyi-barlangban.
Legnagyobb meglepetésünkre 118096-106/TF-2/47/90 számon (1. sz. melléklet) Kmoskó András aláírásával és Stikkel László előadásában levél érkezett, melyben megtiltják mind a Ferenc-hegyi-, mind a Mátyás-hegyi-barlangba való leszállásunkat.
A dolog azért is volt érthetetlen számunkra, mert mind Stikkel, mind Kmoskó urak jelen voltak a barlangkulcs felvételénél – szintén ünnepi hangulatban.
Ezek után 1991. január 17-én (2. sz. melléklet) információt kértünk a Budapesti Természetvédelmi Igazgatóság vezetőjétől, konkretizálja, mi alapján tiltott ki a barlangokból. A válaszlevél nem váratott sokáig magára (3. sz. melléklet). Csapó András mb. igazgató (akit azóta már leváltottak) – most figyeljenek kedves kutatótársak – „egy időre” egész kutatócsoportot kitiltott a barlangokból.
Ezek után Dr. Tardy János helyettes államtitkárhoz, a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium Országos Természetvédelmi Hivatalának elnökéhez fordultunk jogorvoslásért.
A vizsgálat eredménye megszületett BTI-63-6/91 számon (4. sz. melléklet), melyben immár határozatban visszavonják az Adamkó Péterre és barlangkutató csoportjára vonatkozó barlangkulcs-felvételi korlátozást.
A tisztelt hatóság embereinek eszük ágában sem volt elnézést kérni egy hetven fős tagságból álló sportegyesülettől a sorozatos jogtalanságokért.
Mindenesetre, hogy hasonló eset se velünk, se másokkal ne történjen, a Budapesti Bírósághoz fordultunk és 100.000 –Ft (százezer forint) elvi kártérítésért indítottunk pert az egyesületünket ért jogsérelem miatt.
A per kimeneteléről természetesen beszámolunk.
Adamkó Péter
A Rózsadombi Kinizsi Barlangkutató és Hegymászó Sportegyesület elnöke


1. sz. melléklet

KÖZÉP-DUNA-VÖLGYI KÖRNYEZETVÉDELMI ÉS VÍZÜGYI IGAZGATÓSÁG 
1088 Budapest VIII., Rákóczi út 41.
BUDAPESTI TERMÉSZETVÉDELMI IGAZGATÓSÁG

Ü.i. sz.: 118096-106/TF-2/2/47/90
F.a.: Stikkel László
Tárgy: barlanglátogatás szabályozása

Rózsadombi Kinizsi Barlangkutató
Egyesület
Adamkó Péter elnök úr részére
Budapest
Bimbó u. 5.
1022

Tisztelt Adamkó Úr!

Értesítem, hogy barlangkutató csoportjuk a Ferenc-hegyi-barlang kulcsát ismételten elmulasztotta leadni, emiatt sajnálatos módon előfordult, hogy a barlangba túrázni, ill. kutatni kívánó más csoportok leszállását nem tudtuk biztosítani.
A fentiekre való tekintettel – hivatkozva az Önök által is ismert barlangkulcs-kiadási szabályzatra – a Ferenc-hegyi-, ill. Mátyás-hegyi-barlangba való leszállásukat a továbbiakban nem engedélyezem.
Budapest, 1990. december 29.

Szabó András
Felügyelőség-vezető

Kapja: Címzett
Stikkel László bg. kp. Vezető
Irattár


2. sz. melléklet

Rózsadombi Kinizsi
Barlangkutató és Hegymászó Sz.: 110/1991.
Sportegyesület T.: 118096-106. sz. levélre válaszlevél
1022 Budapest,
Bimbó u. 5.

Budapesti Természetvédelmi Igazgatóság
Budapest
Költő u. 21.
1121

Tisztelt Csapó Úr!

Kézhezvettük 118096-106. számú levelüket.
A jelzett levél kapcsán a következő reflexiókat engedje meg nekünk.
1. A levél megalapozatlan és törvénysértő.
2. Ha valamivel vádolnak, akkor azt ki kell vizsgálni.
3. Az említett Ferenc-hegyi-barlang kulcsát valóban fölvettük, de a visszaadás feltételét is a helyszínen, tanúk jelenlétében Kárpát József úrral tisztáztuk.
4. Nem teljesen világos, hogy mint Adamkó Pétert tiltanak-e ki a Ferenc-hegyi- és Mátyás-hegyi-barlangból, vagy mint Adamkó Péter elnököt és vele együtt az egész általa vezetett sportegyesületet, aminek számos kutatás- és túravezetője van.
5. Felhívom Felügyelőségvezető Úr figyelmét, hogy a hatósági bizonyítvánnyal élni kell és nem visszaélni.
6. Örömünkre szolgálna, ha tájékoztatna minket arról, hogy Kmoskónak volt-e fölhatalmazása arra, hogy az Ön helyében H betűzze és aláírja egy határozatnak nem nevezhető levelet, ami jogi korlátozásokat szab, egy másik jogi személyiséggel rendelkező szervezettel szemben.
E levelünkre a törvényes határidőn belül mindenképpen írásos választ kérünk.

Budapest, 1991. január 17.

Tisztelettel: Adamkó Péter elnök


3. sz. melléklet

Budapesti Természetvédelmi Igazgatóság
1121 Budapest, Költő u. 21. Ü.i. sz.: BTI-65/2/1991.

Adamkó Péter
Elnök úr részére

Rózsadombi Kinizsi SE
Budapest
Bimbó u. 5.

Tisztelt Adamkó Úr!

Kérésének megfelelően válaszolok f. év január 17-én kelt, hozzánk 31-én érkezett levelére, noha ennek hangvétele és stílusa más elintézési módot sugall.

1. A kulcsok visszaadása körüli anomáliák régebbről datálódnak. Ezekre jónéhányszor felhívtuk szíves figyelmét. Be kell látnia, hogy ráolvasással és a végtelenségig gyakorolt – ám ezzel visszaélt – jószándékkal rendet tartani nem lehet. Körülbelül ez a magyarázata annak a levélnek is, amit a barlanglátogatások kapcsán a területünkön működő kutatócsoportoknak – Önöknek úgyszintén – az MKBT-vel, valamint a KTM Barlangtani Osztályával egyetértésben megküldtünk. Ennyit a megalapozatlanságról. Azzal pedig, hogy tiltó levelem Ön szerint törvénysértő, nem tudok mit kezdeni. Ha már erre Önnél illetékesebbek és kompetensebbek megbíztak egy szakterület vezetésével, ez azt is jelenti, hogy jogom van felette diszponálni.
2. Eszem ágában sem volt és nincs Önt vádolni. Az viszont ténykérdés, hogy rendszeresen, pontosan eleget tesz-e lezárt barlangok kulcsaival kapcsolatos kötelezettségeinek, vagy sem. Szíveskedjen egyszer s mindenkorra tudomásul venni, hogy a toleranciának is van határa, illetve, hogy az Önnel szemben most már a végéhez érkezett. Már akkor meg kellett volna tiltanom Önnek és csoportjának a barlanglátogatásokat, visszavonni a kutatási engedélyüket, amikor többszöri kérés ellenére a József-hegyi és a Zsindely utcai kulcsokat nem adta le. Arról az „apróságról” nem is szólva, amikor lent felejtett két gyermeket a Mátyás-hegyi-barlangban.
3. A kulcsvisszaadásnak nem feltétele van, az kötelesség!
4. Egyértelműsítem: egy időre sem Önnek, sem csoportja tagjainak nem engedélyezem barlangkulcsok kiadását.
5. Köszönettel veszem, hogy felhívja a figyelmemet munkám esetleges fogyatékosságaira, noha ebben messze nem tartom Önt illetékesnek. Arról nem is szólva, hogy ha én a „hatósági bizonyítványommal” visszaélnék, az rendőrségi eset lenne.
6. Sajnálom, de amíg Ön nem közvetlen főnököm, addig nincs módomban a felügyeletem alatt álló Igazgatóság kellő működési rendjéről információkkal szolgálni. Az Ön részéről egy ilyen kérés – enyhén szólva – meggondolatlan.

Végezetül: engedje meg nekem azt a kijelentést és állítást, hogy a barlangügyek nem csupán az Ön privilégiumai. Sőt!
Továbbá fogadja el azt a tanácsomat, amelyben – változatlanul bízva együttműködésünkben – önmérsékletre és energiáinak hasznosabb felhasználására kérem.

Budapest, 1991. február 15. Üdvözlettel: Csapó András
mb. igazgató


4. sz. melléklet

Budapesti Természetvédelmi Igazgatóság Ügyiratszám: BTI-65/6/91.
1121 Budapest, Költő u. 21. Ügyintéző: Kása László

Tárgy: Barlangkulcs-kiadás korlátozásáról
történt intézkedés visszavonása

Rózsadombi Kinizsi SE
Barlangkutató Csoportja

Adamkó Péter elnök úr részére
Budapest
Bimbó u. 5.
1022

Tisztelt Adamkó Úr!

Barlangkutató Csoportjuk a Helyettes Államtitkár Úrhoz, 1991. május 6-án kelt beadványában a BTI 118096-106/90. sz., ill. a BTI-65/2/1991. számon a Ferenc-hegyi-barlang és a Mátyás-hegyi-barlang kulcsainak kiadását megtiltó döntés felülvizsgálatát és jogsértő voltának megállapítását kérte.

Az OTvH elnöke a 405/91. számon intézkedést tett a bejelentés kivizsgálása tárgyában, melynek eredményéről az OTvH B-256/91. sz. átirata alapján az alábbi határozatunkról értesítem:

HATÁROZAT

A Budapesti Természetvédelmi Igazgatóság részéről a 118096-106/91. illetve BTI 65/2/91. számon az Adamkó Péterre és barlangkutató csoportjára vonatkozó barlangkulcs-felvételi korlátozást visszavonom.

INDOKLÁS

A kivizsgálás során megállapítást nyert, hogy a panaszos által elkövetett mulasztás(ok) az Igazgatóság részéről nem megfelelően dokumentált(ak), ezért a korlátozást elrendelő intézkedés jogilag tisztázatlan tényállásnak minősül. Ilyen esetben a külön szabályozás alapján biztosított jogokat megvonni nem lehet.
A jogsértő intézkedés visszavonására fentiek értelmében saját hatáskörömben intézkedem azzal a figyelemfelhívással, hogy a kulcskiadási és bevételezési fegyelem betartására fokozottabb figyelmet fordít az illetékes hatóságunk.

Budapest, 1991. július 30.
Dr. Szabó Sándor
Igazgató

Ügyiratot kapják:
1. Rózsadombi Kinizsi SE
2. Szemlő-hegyi barlangközpont
3. OTvH Földtani és Tájvédelmi Főosztály
4. OTvH Barlangtani és Földtani Osztály
5. Irattár