MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT
MŰSORFÜZET
1991 március-április hó
MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Szerkeszti: a Titkárság
Felelős kiadó: Gádoros Miklós
Készült: 1150 példányban
91/175 MTESZ Házinyomda, Budapest.
Felelős vezető: Boncza Gábor
Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2005-ben
FIGYELEM!!!
Ezúton értesítjük tisztelt tagjainkat, hogy Társulatunk előreláthatólag február végén, de legkésőbb március elején elköltözik.
Új címünk: 1027 Budapest, II. Fő u. 68. II. emelet 201.
Telefonszámaink: közvetlen: 201-9493 központ: 201-2011
Tekintettel arra, hogy a költözés pontos időpontját nem tudjuk, kérünk mindenkit, hogy előzetesen vagy még a régi telefonszámon (1217-293), vagy az új számokon érdeklődjön, mielőtt felkeresi a Társulatot.
A költözködésből eredő esetleges késedelmes ügyintézés miatt minden kedves tagtársunk megértő türelmét kérjük.
Titkárság
MEGHÍVÓ
A MTESZ átalakulása, az egyesületekre vonatkozó jogszabályok változása, a Társulat eddigi működéséből leszűrt tapasztalatok, valamint a társulati élet és munka továbbfejlesztése szükségessé teszi az alapszabály módosítását, illetve átdolgozását. Ezért 1991. április 20-án 10 órakor ALAPSZABÁLYMÓDOSÍTÓ RENDKÍVÜLI KÜLDÖTTKÖZGYŰLÉST tartunk a Magyar Állami Földtani Intézet dísztermében (Budapest, XIV. Népstadion út 14.)
Napirend:
1) Elnöki megnyitó (Dr. Zámbó László)
2) A beterjesztett alapszabálytervezetek általános értékelése (Gádoros Miklós)
3) A beterjesztett alapszabálytervezetek ismertetése (beterjesztők)
4) Vita és határozathozatal
5) Beszámoló a Karszt és Barlang Alapítvány helyzetéről (Dr. Csepregi István)
6) Az Alapítvány kuratóriumának kibővítése és véglegesítése (Dr. Zámbó László)
7) Kitüntetések és jutalmazások
8) Egyebek
A küldöttközgyűlés nyilvános, azon minden társulati tag részt vehet, szavazati joggal azonban csak a küldöttek rendelkeznek.
Dr. Zámbó László sk. elnök
A küldöttközgyűlés előkészítése érdekében a Társulat budapesti egyéni tagjai részére
1991. március 12-én 16,30 órakor küldöttválasztó értekezletet tartunk.
Az értekezlet helye előreláthatólag már a Társulat új tárgyalóhelyiségében (Budapest, I. Fő u. 68. II. em. 210.) lesz. Kérjük, hogy egyéni tagjaink előzetesen konzultáljanak a Titkársággal, vagy a régi telefonszámon (1217-293), vagy az új számunkon (201-9493). Szíves megértésüket köszönjük.
Dr. Zámbó László sk. elnök
ELNÖKSÉGI ÜLÉSEK HATÁROZATAI
Elnökségi ülés: 1991. január 22.
E-1/91 Elfogadta a Társulat 1990. évi tevékenységéről szóló Főtitkári beszámolót.
E-2/91 Elfogadta a Társulat 1990. évi gazdálkodásáról szóló beszámolót, s úgy döntött, hogy 1991. évre a Társulat 1 millió Ft nagyságú állami támogatásra nyújtson be igényt.
E-3/91 Elfogadta a függetlenített egyesületi apparátus béremelési javaslatát.
E-4/91 Jóváhagyta a Társulat által 1992-ben rendező ALCADI tudománytörténeti tárgyú nemzetközi konferenciát. A szervezéssel dr. Balázs Dénes társelnököt bízta meg.
E-5/91 Jóváhagyta a Társulat bekapcsolódását az IGCP 299 nemzetközi programba, melynek tárgya a világ karsztterületeinek feldolgozása. A téma vezetésével dr. Balázs Dénes társelnököt bízta meg.
E-6/91 Egyetértett Szablyár Péter javaslatával, hogy a budai termálkarsztrendszer kerüljön felterjesztésre az UNESCO világörökség listára. Az előterjesztés előkészítésével Szablyár Pétert és Székely Kingát bízta meg.
E-7/91 Felhatalmazta Gádoros Miklós főtitkárt az OMFB kérésének megfelelő szakértői lista összeállítására.
E-8/91 Az idei OTDK találkozó két legjobb karsztos témájú előadója részére 1-1 háromkötetes kongresszusi anyagot ajánl fel.
E-9/91 Amennyiben az UIS támogatja az EGK országok által létrehozott szpeleológiai szövetséget, akkor Magyarország is csatlakozik ahhoz.
E-10/91 A budai barlangok látogatásával kapcsolatban felmerült vitás kérdések tisztázása érdekében tárgyal a Budapesti Természetvédelmi Igazgatósággal.
E-11/91 Kardos Lászlót levélben értesíti, hogy a Műsorfüzet terjedelmi és elvi lehetőségei a továbbiakban nem teszik lehetővé a Pannónia Alapítvány nem a Társulat tevékenységével kapcsolatos híreinek közlését.
Elnökségi ülés: 1991. február 5.
E-12/91 Sajnálattal tudomásul vette Székely Kinga lemondását az elnökségi tagságról.
E-13/91 Elfogadta a dr. Csepregi István által készített alapszabálytervezetet, s azt a Választmány elé továbbterjeszti. Ugyanakkor a dr. Lénárt László vezette alapszabálymódosító bizottság anyagát továbbterjesztésre nem javasolja. Dr. Lénárt Lászlónak azonban jogában áll a részletesen kidolgozott anyagot önállóan benyújtani a Választmánynak. Elfogadta a Gádoros Miklós főtitkár által javasolt 10 pontos változtatást a jelenlegi alapszabályban, s megbízta a főtitkárt, hogy a javaslatot írásban nyújtsa be az Elnökségnek.
E-14/91 Úgy határozott, hogy ez év áprilisában alapszabálymódosító rendkívüli küldöttközgyűlést kell tartani. A közgyűlésnek javasolják, hogy a jelenlegi vezetés mandátumát legkésőbb ez év december 31-ig hosszabbítsa meg, azonban az elfogadott új alapszabály szerint a IV. negyedévben tisztújító küldöttközgyűlést kell tartani.
E-15/91 Dr. Csepregi Istvánt, a Karszt és Barlang Alapítvány Kuratóriumának tagját kooptálta az Elnökségbe, melyet jóváhagyásra a Választmány elé kell terjeszteni.
E-16/91 Elfogadta a Cholnoky-pályázat bíráló bizottságára tett javaslatot. A bizottság az alábbiakból áll: Dr. Lénárt László, Nádor Annamária, Szablyár Péter, Székely Kinga (BTI képviselője), dr. Végh Zsolt.
E-17/91 Bognár Csaba szakértői névjegyzékbe való felvételét elfogadta.
A XX. OTDK Természettudományi Szekciójának karsztos és barlangos előadásai
Színhely: Janus Pannónius Tudományegyetem Tanárképző Kar, Pécs, Ifjúság u. 6. C. épület
Karsztmorfológia: 1991. ápr. 3. 16h-tól
Szabó Á.: A Fekete-Sár és Alsó-hegy karsztosodásának összehasonlítása reliefenergia térképük elemzésével
Takács T.: Mennyezetüket vesztett üregek térképezése a Dörgő-hegyen
Horváth E.T.: Módszer a döntően keveredési korrózióval létrejövő barlangok kialakulástörténetének meghatározására a Sűrű-hegyi Ördög-lik példáján
Vajk H.: Cseppkőtípusok makroszkópos osztályozása
Természet(Táj)földrajz: 1991. ápr. 4. 9h-tól
Juhász P.: A Budai-hegység természetföldrajza
Sebők Á.: A Nyugati-Mecsek környezet típusai
Klimatológia: 1991. ápr. 4. 11h-tól
Emődi É.: A száraz időszakok hossza (szárazsági számok) kapcsolata az erdőpusztulással Síkfőkút környékén
Vízföldrajz - hidrogeológia: 1991. ápr. 4. 11h-tól
Bernáth M. – Tóth R.: Bükki források hidrogeológiai feldolgozása
Üledékföldtan: 1991. ápr. 5. 9h-tól
Kovács Zs.: A Létrási-Vizes-barlang Y-ági törmelékes üledékrétegsor vizsgálata szemcseméret eloszlás statisztikai paraméterei alapján
Vida L.: Lejtői típusú édesvízi mészkövek összehasonlító mikromorfológiai vizsgálata
TÁJÉKOZTATÁS
az MKBT csoportjai és egyéni tagjai részére!
A Társulat Elnökségnek és Választmányának döntései értelmében az MKBT, mint alapító létrehozta a KARSZT ÉS BARLANG ALAPÍTVÁNYT, melyet 1990. december 14-én a bíróság nyilvántartásba vett.
Az Alapítvány célja: a magyar karszt- és barlangkutatás szakmai és tudományos tevékenységének, valamint az ezzel összefüggő természetvédelmi, oktatási, népszerűsítési és kutatási tevékenységek támogatása.
Az Alapítvány nyitott, munkáját a legszélesebb társulati bázisra, nyilvánosságra kívánja alapítani. Erre tekintettel azzal a felhívással fordulunk minden olyan csoporthoz és egyéni taghoz, aki a fenti céllal egyetért, hogy javaslataival, munkájával, anyagi vagy bármilyen más eszközével az Alapítványt segítse, támogassa.
Az Alapítvány bankszámláját vezető pénzintézet a Magyar Hitel Bank Rt. Széchenyi István Főigazgatóság, Budapesti 2. sz. fiók. Bankszámla száma: MHB 222-77772-00994
Az Alapítvány levelezési címe: megegyzik a Társulat címével
Részletes felvilágosítással a Kuratórium valamelyik tagja a társulati fogadónapon (minden szerda) 17 óra után az érdeklődők rendelkezésére áll.
Karszt és Barlang Alapítvány Kuratóriuma
Dr. Zámbó László elnök
Adamkó Péter
Dr. Csepregi István
Az alábbiakat hozzuk előzetesen a Társulat tagságának tudomására:
A Társulat XXXV. Országos Vándorgyűlését a Myotis Barlangkutató Csoport rendezi 1991. június 28-30. között Jávorkút térségében.
Ugyancsak a Myotis Barlangkutató Csoport rendezi a Társulat központi kutatótáborát is István-lápa térségében 1991. július 1-7. között.
Mindkét rendezvényről részletes ismertetést közlünk a Műsorfüzet május–júniusi számában.
Előzetes felvilágosítást Lengyel Jánostól lehet kérni az alábbi telefonszámon: 1649-317.
A BUDAI BARLANGOK LÁTOGATÁSÁNAK SZABÁLYAI
A Budapesti Természetvédelmi Felügyelőség Barlangközpontjának kezelésében levő, életvédelmi, ill. természetvédelmi okok miatt lezárt, nem kiépített barlangok látogatásának rendjét az alábbiak szerint szabályozom:
1. Barlanglátogatásra esetenkénti engedélyt a Barlangközpont ad ki. A leszállási igényt a tervezett túra előtt három nappal, személyesen, vagy telefonon kell egyeztetni Kárpát József barlangtani felügyelővel, vagy Stikkel László barlangközpont vezetővel. (Budapest II. Pusztaszeri út 35. 1025 Szemlő-hegyi-barlang, Tel.: 1158-849; 1150-843)
2. A József-hegyi-, Pál-völgyi- és Szemlő-hegyi barlangokba túra természetvédelmi okok miatt csak a barlangot gondozó, ill. kutató csoport hozzájárulásával és közreműködésével engedélyezhető, olyan módon, minden 5 főre legalább egy kísérő jusson.
Ebben illetékesek:
József-hegyi-barlang: Rózsadombi Kinizsi SE. (Vez.: Adamkó Péter)
Pál-völgyi-barlang: Bekey Barlangkutató Csoport (Vez.: Kiss Attila)
Szemlő-hegyi-barlang: SZIKKTI SE. (Vez: Kiss Jenő, Barczikay Dénes)
(A látogatási igényt e barlangokba a csoportokkal történt egyeztetést követően kell a Barlangközpontban bejelenteni).
3. A további lezárt barlangokba (Mátyás-hegyi-, Ferenc-hegyi-, Bátori-, Harcsaszájú-, Hideg-lyuk, Pilis-barlang) a kulcs felvételére és a túra vezetésére a barlangi túravezetői vagy kutatásvezetői igazolvánnyal rendelkezők jogosultak.
E barlangokban minden 10 főhöz egy megfelelő képzettségű vezetőt kötelesek a leszállók biztosítani.
A leszállás engedélyezését és a kulcs felvételét az 1. pontban leírtak szerint kell intézni.
Szükség esetén - időben előre jelzett kérésre - a Mátyás-hegyi-barlanghoz az Acheron (vez.: Kárpát Jószef) a Ferenc-hegyi-barlanghoz pedig a MÁFI Barlangkutató Csoport (vez.: Sásdi László) vezetőt biztosít.
4. A Pál-völgyi kőfejtő barlangjai, a Mátyás-hegyi- és Szemlő-hegyi-barlang esetében a leszállás tényét a barlangüzem ügyeletesével regisztráltatni kell és a kulcsot nála 16.00-ig le kell adni.
Fél órát meghaladó késés esetén az ügyeletes köteles a mentés megszervezéséről gondoskodni.
A barlangkulcsot indokolatlanul késve leadóktól a leszállási engedélyt a természetvédelmi hatóság az elkövetkezőkben megvonja.
A központtól távolabb eső barlangok esetében a felszíni ügyeletesről és a kulcs visszaadásának egyeztetéséről a leszállók kötelesek gondoskodni.
5. A természetvédelmi hatóság a túrák során jogosult ellenőrizni:
- a szükséges vezetők jelenlétét,
- a leszállók megfelelő alapfelszerelését,
- a természetvédelmi és biztonságtechnikai előírások betartását.
Budapest 1990.december 3. Csapó András, felügyelőség vezető
Kapják: KTM Barlangtani Osztály
MKBT
Magyar Természetbarát Szövetség
Budapesti Természetbarát Szövetség
A három barlanggondozó csoport
Barlangközpont
Irattár
H Í R E K
Az Erzsébet SC barlangkutatói, Nagy József, Szabóné Tóth Olga és Szabó Gyula barlangkutató túrán vettek részt Görögországban. A túra keretében Szabóné Tóth Olga és Szabó Gyula bejárta a négyszáz méteres egytagú aknából álló
Provatina zsombolyt, amely a görög-albán határhoz közel lévő hegyekben, Mikropapingo falu feletti fennsík peremén található. A barlangot beszereléssel, ereszkedéssel és mászással együtt nyolc óra alatt járták be. A háromfős expedíció tagjainak közel negyven kg-os hátizsákokat kellett ezer méterről kétezer méter magasba felvinnie, és onnan lehoznia. A túra 1990. szeptember 28-tól október 8-ig tartott.
Szabó Gyula
(Megjegyzés: a hír a Műsorfüzet előző számából technikai okok miatt kimaradt, ezért a szerző utólagos elnézését kérjük.)
Az idén 30 éves ternopoli barlangkutató csoport meghívására december 26. és január 4 között a
MAFC barlangkutató csoport tagjai a Podóliai-hátság nagy gipszbarlangjaiban túráztak. A túra résztvevői a jelenleg 114 km hosszú Ozernaja-barlangba tett 4 napos bivakos túra mellett ellátogathattak a formakincséről és ásványairól nevezetes Atlantida-barlang 4 km-es labirintusába, valamint a jelenleg mintegy 27 km hosszú Mlinki-barlang legújabban feltárt részeibe is. A túra során az eddig általunk soha nem látott gipszkarszt megismerése mellett nagy élményt jelentett az ukrán barlangászok vendégszeretete, amelyet csoportunknak ez év nyarán alkalma lesz viszonozni.
A túráról vetítettképes beszámolót terveztünk a Társulatban, ez azonban a Fotex-ben történt műszaki hiba miatt teljes egészében meghiúsult.
Nyerges Miklós
A MÁFI Barlangkutató csoportja és a Pannónia Alapítvány 1991. március 24-re a Ferenc-hegyi-barlangba Barlangvédelmi Napot szervez. Ennek során a barlangban túrázók összeszednék és felszínre szállítanák a bent felhalmozódott szemetet.
Találkozó reggel 9 órakor a Ferenc-hegyi-barlang bejáratánál. Részvételedre számítunk.
Sásdi László és Kardos László
A III. kerületi Karszt barlangkutató csoport nyári táborát augusztus első felében tartja a Pilis hegységben lévő
Macska-barlangnál. A táborról a későbbiekben részletes tájékoztatást közlünk.
Dr. Csepregi István és Vörös Péter
A Műsorfüzet előző száma tájékoztatást közölt arról, hogy az Acheron és a Labirint csoportok új barlangot tártak fel Balatonederics határában, az Edericshegyen.
Kiegészítésként el kell mondani, hogy a barlangot nem ők találták, hanem az régebben ismert volt. Az első szakaszát húsz éve keszthelyi amatőrök bontották ki, majd visszatemették. Újra a Bauxit barlangkutató csoport tárta fel 1989-ben 10 m mélységig.
Leírása a csoport 1989-es jelentésében történt meg. A nevezett két csoport a már leírt barlangot a -10 m-es szintről tárta tovább, kihasználva azt, hogy csoportunk kutatási engedélye lejárt.
Ezúton mi is gratulálunk a felfedezéshez, további sikereket, jó munkát kívánunk!
Kolláth János
Az Acheron Barlangkutató Szakosztály pilisi munkacsoportja Kocsis András vezetésével januárban Üröm határában új barlangot fedezett fel. A barlang első néhány méteres szakasza már korábban is ismert volt, ahonnan egy szűkületen átjutva első alkalommal 40 m mélységig és 80 m hosszban sikerült továbbjutni. A következő leszálláskor csoportunk legvékonyabb tagjai a következő szűkületen is átmásztak, és újabb termeket, aknákat jártak be, amelyek méreteikben és képződménygazdagságukban túlszárnyalják az addigi szakaszokat.
A hasadékszerű járatok falait mindenütt érintetlen szépségű tűs aragonitkristályok, korallszerű képződmények és heliktitekkel kombinált borsókövek tömege borítja. Lefelé haladva egyre több csepegő vízzel találkozunk, amelyek jelenleg is fejlődő cseppköveket építenek. Különösen érdekes az egyik terem falát díszítő rózsaszín cseppkőlefolyás. A barlang jelenlegi hossza kb. 200 méter, legmélyebb pontja pedig 60 méter mélységben van. A végpontról a bedobott kövek hangja alapján 20-30 m mélységű tágas akna indul.
A barlang továbbkutatását, dokumentációs feldolgozását folytatjuk, és minél hamarabbi lezárását tervbe vettük.
Kárpát József
A Hegyi Sport c. újság nyelvismerettel rendelkező külső munkatársakat keres barlangos és hegymászó irodalom fordítására, idegen nyelvből magyarra. Kérem, hogy a jelentkezők a nevükön és levelezési címükön kívül azt a nyelvet (nyelveket) is jelöljék meg, amelyből fordítást vállalnának.
Dr. Lénárt László
Az FFS-COMED (Francia Barlangkutató Szövetség Orvosi Bizottsága) Dr. Bariod vezetésével kórházi kísérleteket végzett beülőhevederekkel Besancon-ban annak kiderítésére, miért oly nagy számú a vizes aknákban kötélen bekövetkezett haláleset. 3 csehszlovák 1 kötélen a M. Gortaniban Mt. Canin, Olaszország, 1 cseh PSM Piereneusok, 2 francia Fromagere Vercors, 1 francia Vercors felszínen (!) vízesés alatt stb.
Megállapították, hogy a jelenleg használt beülőhevederek, főleg a kevés anyagból, keskeny hevederből, rossz szabással készültek elég veszélyesek. Az ájult, hátraesett pozícióban lévő vagy fáradt, magát tartani nem képes ember combjában a fő verőereket annyira összeszorítja, hogy 10-15 percen belül a keringési rendszerben beálló zavar miatt sokkos állapot lép fel! Tehát ezen balesetek többségében a halált nem fulladás vagy kihűlés okozta, mint idáig gondolták, hanem a keringési rendszer zavara.
Mindez megfontolandó a heveder és a túratárs kiválasztásakor! Nélkülözhetetlen ugyanis, hogy a túratársak az eszméletlen sérültet a kötélről 5 percen belül lementsék.
INFO SSF N 1. és EFS videofilmje alapján BMSz
Statisztika az 1990. évi francia barlangi balesetekről
A Francia Barlangi Mentőszolgálat (SSF) 1990-ben 87 mentési eseményt regisztrált. Ebből 12 társmentés, 21 kanyon baleset és 1 téves riasztás volt, a maradék 53 a tényleges barlangi mentőszolgálati mentés.
Ez 102 bajbajutott személyt jelent, amely a következőképp bontható:
- 87 férfi, 15 nő
- 64 barlangász, 38 nem
- 34 FFS tag, 68 nem
- 9 halott, 27 sérült, 66 sérülés nélkül mentett személy.
Ez a balesetek fajtái szerint:
- 20 leesés (4 halál)
- 2 merülés (2 halál)
- 3 végkimerülés (1 halál)
- 4 kimerülés
- 3 árvíz
- 1 kőomlás
- 1 beszorulás szűkületbe
- 1 felmászás technikai probléma
- 11 késés miatti téves riasztás
- 3 különböző okok (2 halott)
Ez összesen 569 mentő személyt mozgatott meg 7.018 munkaórában. 1990. II. félévében az SSF 35 tanfolyamot és gyakorlatot tartott tagjai részére.
J. C. Frachon SSF vezetője INFO SSF N. 19. 1990. dec.
A Társulat Titkárságán rendelkezésre állnak azok az információk, amelyek szükségesek a Franciaországban túrázó külföldi barlangászoknak. Ugyancsak beszerezhetők azok a telefonszámok, amelyeken egy esetleg bekövetkező balesetnél mentést lehet kérni.
Kötélhíd megfeszítési technika
Egy kötélhíd megfeszítésekor jelentős erők lépnek fel a kikötési pontokon. Ezért biztonsági szempontból 2-3 együtt dolgozó kikötési pont (nitt) szükséges, nem pedig egy dolgozó nitt plusz 1 biztosító nem dolgozó nitt. Mentés alkalmával nagyon fontos, hogy a hidat könnyű legyen megfeszíteni és leengedni. Feszes hídra nehéz a terhet ráakasztani vagy arról levenni, ezt könnyebb a talajon elvégezni, és a hidat teherrel együtt feszíteni. Erre sokan alkalmazzák a bloqueur (mászógép) - csiga rendszert, pedig tudjuk, hogy a gép terhelhetősége max. 400 kg!!!
Ezért terjesztik most Franciaországban a félszorító nyolcas csomót helyette. De ennek a csomónak oly nagy a súrlódása, hogy önmagában lehetetlen az alkalmazása. Ezért egy segéd feszítő rendszert ajánlanak hozzá, lásd ábra.
Kössük ki a teherviselő kötelet 2-3 nittre egy félszorítóval. Egy segédkötéllel, ami lehet a terhelt kötél elég hosszú szabad vége is, építsünk ki egy húzórendszert. Feszítsük meg ennek segítségével a hidat, és a végét kössük le egy félszorítóval, plusz egy oldható lebiztosítással, és vegyük le az immár feleslegessé váló húzórendszert; használatra kész a gép nélküli kötélhidunk!
INFO SSN N. 19. J. C. Frachon
FIGYELEM!
4 db ceruzaelemmel működő, állítható fejlámpa kapható a Társulat Titkárságán. Ára: 150 Ft db
MEGJELENT!
a BARLANGBIBLIOGRÁFIAI FIGYELŐ 1990. 1-2. száma
Kapható a Titkárságon. Ára: 40 Ft.
Az MTSZ BARLANG BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE
Összhangban a Műsorfüzet előző számában közzétett Barlangtúrázás Biztonsági Szabályaival (a továbbiakban BBSz), az MTSZ Barlang Bizottsága ez év áprilisától megkezdi az arcképes barlangtúra vezetői igazolványok, illetve engedélyek kiadását.
Az igazolvány a legfontosabb információkat (tanfolyami végzettséget) angolul is tartalmazza, ezért külföldön referenciaként szolgálhat.
Az igazolványok kiadásának módja, feltételei:
a.) A minden szintű barlangtúra vezetésére jogosító arcképes igazolvány kiadásának feltétele a barlangtúra-vezetői tanfolyam elvégzése és az azt követő vizsga eredményes letétele (BBSz. II. fej. 4. pont 1.bek.).
Akik ilyen végzettséggel rendelkeznek, ez év áprilisától igazolványuk kiállítása és átvétele végett az MTSZ-ben (Bp. VI. Bajcsy-Zsilinszky út 31. II. 3.) keddenként 18-19 óra között a Barlang Bizottságnál barlangtúravezetői vizsgabizonyítványukkal és egy igazolványképpel jelentkezhetnek. Vidékiek az igazolványt a barlangtúra-vezetői vizsgabizonyítvány (vagy xerox-másolata) és egy igazolványkép megküldése esetén kívánságra postán megkaphatják.
b.) A BBSz. II. fej. 4. pont 2. bekezdésében meghatározott könnyű barlangtúrák vezetésére jogosító arcképes engedélyt kaphat, aki a következő három feltételnek eleget tesz:
- a barlangjáró II. (technikai) tanfolyamot elvégezte és ott eredményes vizsgát tett,
- résztvesz egy kifejezetten erre a célra szervezett kiegészítő továbbképzésen,
- csoportvezetője (szakosztályvezetője, egyesületi elnöke), egyéni tag esetén az MKBT írásban igazolja alkalmasságát, és javasolja számára ilyen engedély kiadását.
A barlangtúra-vezetői igazolványok, illetve engedélyek 3 évig érvényesek, meghosszabbításukhoz továbbképző tanfolyamon kell résztvenni. Korábbi barlangtúravezetői vizsgával rendelkezők számára ez évben 1991-1992-re érvényesítjük az igazolványt, mert részükre 1992-ben szervezünk továbbképzést.
A technikai tanfolyami végzettséggel rendelkező jelentkezők számára az engedély kiadásához szükséges elméleti és gyakorlati kiegészítő továbbképzést 1991. április 13-14-én rendezzük meg. Arcképes igazolványuk kiadására ezt követően kerül sor.
A kiegészítő továbbképzés programja:
Április 13. 9,30 - 17°° óra: elméleti foglalkozások (túravezetés, biztonsági szabályok, balesetmegelőzés stb.)
közben 12,30 - 14°° óra: ebédidő (étkezésükről a résztvevők maguk gondoskodnak)
foglalkozások helye: MTSZ (Bp. VI. Bajcsy-Zsilinszky út 31. II. 3.)
Április 14. 8°° - 15,00 óra: gyakorlati képzés (túravezetés, tájékozódás, biztosítás stb.)
helye: a Budai hegység barlangjai
találkozó: Pál-völgyi barlangpénztárnál 8°° órakor
Vidékiek számára, igénybejelentés esetén, szálláslehetőség biztosításában segítséget nyújtunk. Kérjük az ilyen igényeket idejekorán jelezni.
A továbbképzésen csak azok vehetnek részt, akik szándékukat legkésőbb 1991. március 31-ig az MTSZ Barlang Bizottságnak bejelentik. (Cím: Magyar Természetbarát Szövetség Barlang Bizottsága, 1065 Budapest, VI. Bajcsy-Zsilinszky út 31. II. 3.)
x x x
A Társulat Oktatási Szakbizottságának közleménye
Az MKBT Észak-magyarországi Terület Szervezete "Barlangjáró 1" tanfolyamát záró vizsgán (és pótvizsgán) a következők tettek sikeres vizsgát.
Botos Zsolt Csáki Zsuzsa Fülep Teofil
Ferenczy Kristóf Kósik Gábor Murai Krisztián
Harrer Gábor Vincze Klára Bódi Tibor
Harrer Zoltán Trakál Bence Bódi Tamás
Gál Krisztina Jancsó László Szamosi Csaba
Dobos Judit Szűcs Judit Kovács Attila
Mészáros Ferenc Román Renáta Nagy Ervin
Oláh Sándor Zelena Endre Sánta Gergely
Szabó Zoltán Bogsán Ákos Kovács Viktor
Encs Péter Balla Béla Ónodi Zsolt
Cosutta Márton
Az MKBT és a Barlangtani Intézet által 1990. november 28. - december 1. között szervezett Barlangi idegenvezetői tanfolyamon sikeres vizsgát tettek névsora a következő:
Regős József, Ézsiás György, Jánossy Zsolt, Lieber Tamás, Novák István, Busch Judit, Vörös Péter, Balázs Andrea, Vajda János, Kállayné Rakovszky Judit
Dr. Lénárt László, az Oktatási Szakbizottság vezetője
x x x
Az EFS (Francia Barlangász Iskola) 1991. július 21-27. között nemzetközi oktatóképző tanfolyamot tart a Jura-hegységben. Az iskola 1991. évi programja és oktatási terve a Titkárságon megtekinthető. Ugyancsak rendelkezésre áll a francia barlangos szállások listáját tartalmazó könyv is. Szállás már 15 FFr-tól Franciaország egész területén.
A Magyar Barlangi Mentőszolgálat első (és szándékai szerint utolsó) nyílt levele KARDOS LÁSZLÓ (alias MARIS)-hoz
(reagálás a Műsorfüzet 1991. évi első és korábbi számaiban a Szerző által megjelentetettekre)
MARIS! Kár a gőzért, mivel mi nem fogunk érdemi vitába bocsátkozni Veled a Műsorfüzet lapjain.
Először is azért, mert a Műsorfüzet - terjedelme és megjelenési periódusa miatt - az érdemi vitára nem alkalmas, nem is arra készül.
Másodszor, mivel ezt Te is jól tudod, vagyis nem az érdemi vita a célod, hiszen "jó tanácsaiddal" egyszerűbben és főleg gyorsabban is megtalálhattál volna bennünket.
Valószínűleg inkább arról van szó, hogy több legyet akarsz ütni egy csapásra (sokat akar a szarka...), kihasználva a Műsorfüzet adta nyilvánosság lehetőségeit. Mindenekelőtt a féligazságoktól és csúsztatásoktól sem visszariadva, le próbálod járatni a BMSz-t (talán, mert annak idején, mielőtt még bizonyítottál volna kikoptál belőle, és most végre ürügyet véltél találni a piszkolódásra, vagy mert így akarod igazolni, hogy szükség van a szolgálatodra, esetleg még kacifántosabb okaid vannak - ki tud eligazodni rajtad?).
Egy füst alatt reklámozod magadat és villogtatod fene nagy tudásodat, amit bizonnyal számos sikeres barlangi mentő akcióban szereztél - hányban is Maris?!
Az utóbbi időben persze hozzászoktunk ahhoz, hogy teleírod a Műsorfüzetet. Sok vitatkozni valónk lett volna, de nem tettük, hogy miért - szóltunk már róla. Most azonban - tán felbátorodva a hallgatástól - belelovaltad magad és túllőttél a célon, amit bármennyire is nem akartuk, már nem hagyhatunk szó nélkül.
Ami az öntapadós cimkénket illeti, nem a "régi magyar átok" kísértése a zavaró. (Fiatalabb fertőzetlenek számára: a "régi magyar átok" abban nyilvánul meg, hogy ha valaki végre tesz valamit, mégha az nem is tökéletes - de mennél tökéletesebb, annál inkább -, megjelennek az ellendrukkerek, a sakálok és igyekeznek a tettet szétmarcangolni, miközben harsogják segítő szándékaikat.)
Sokkal inkább azt fájlaljuk, hogy meg akarod ingatni a cimke használatába vetett bizalmat. Pedig az eddigi semminél biztosan többet ér (tökéletesnek persze mi sem tartottuk, de kaptunk már például riasztást a cimke segítségével).
Vagy azzal a sokmindennel tapétázzák ki a barlangászok a sisakjukat, amit Te összeírkáltál a Műsorfüzetben?
Ugyanez a helyzet a Barlangi Mentőszolgálattal. Az "égetéssel" a bizalmat akarod elorozni tőlünk, de mit kínálsz helyébe a barlangászoknak? A saját szolgálatodat, amely valószínűleg még papíron sem működőképes?
Maris! Itt az írogatás kevés! Ezt a csatát nem tollal, még kevésbé ollóval kell megvívni! Itt menteni kell!!! Ez nem vicc! Ez a szó legszorosabb értelmében vérre megy! Nem tudod? Nem hiszed?
Jószerével még meg sem száradt hordágyunkon az egyik legutóbbi sikeres akciónk óta, a barlangból kimentett szerencsétlenül járt vére!
Percekben volt mérhető a sérült láb-amputálásának szüksége és vélhetően tízpercekben az élete. Mi vasárnap délelőtt a balesetet követő egy órán belül ott voltunk a Hideg-lyukban (persze ehhez az kellett, hogy riasszanak is bennünket). A BMSz harmincéves tapasztalatával a hátunk mögött, a jelenlegi, nyolc éve együttműködő és folyamatosan "élesben" gyakorlatozó mentőgárdával időben kihoztuk a sérültet (hidd el, nem volt könnyű).
Csak Neked jegyezzük meg, nehogy azt hidd, Te találtad fel a spanyolviaszt, hogy a BMSz munkájába eredményesen bevontuk a helyszínen levő barlangvezetőket és barlangászokat, valamint közösen eljuttattuk az orvost és az orvosi felszereléseket a sérülthöz (a saját orvosunk riasztására már nem is volt szükség). Nem volt vita. Mindenki tette amit tudott. De - a közreműködő segítők mondták - a BMSz profi munkája nélkül az akció nem végződhetett volna eredményesen.
Maris! Tedd a szívedre a kezed! Ha nincs BMSz (például azért mert Te és a hozzád hasonlóan gondolkodók sikerrel szétzilálják - ami azért nem olyan könnyű), mi lett volna ezzel a szerencsétlen fiatalemberrel?
Hát ezért, és nem a Veled való vita kedvéért írtuk meg nyílt levelünket. Meglehet kissé keményen fogalmaztunk - amiért elnézésedet kérjük - , de ez a téma nem tűri a mellébeszélést.
És még egy dolog! Furcsa módon leközölted a már lezajlott barlangi mentő fórumhoz címzett leveledet is, amely így utólag eléggé semmitmondó.
Helyesebb lett volna, ha inkább tájékozódsz a fórumon elhangzottakról. Talán valaki elmondta volna, hogy a jelenlevők (nem kevesen voltak) egyöntetű, ellenvélemény nélküli álláspontja az volt, miszerint Magyarországon csak egy barlangi mentő szervezetre van szükség, és az a jelenlegi Barlangi Mentőszolgálat legyen. Minden párhuzamosság ezen a téren indokolatlan és csak zavarokat eredményez, vagyis rontja egy esetleges barlangi mentés sikerének az esélyeit.
Ha más véleményét nem is, de azért a barlangásztársadalomét, amelynek Műsorfüzetébe olyan kitartó szorgalommal írsz, megszívlelhetnéd!
Budapest, 1991. Január
Üdvözlettel
a BMSz nevében a vezetősége
Utóiratként, néhány adat a Barlangi Mentőszolgálat tagságáról (Központi egység):
A véglegesített (rendes)tagok száma: 26 fő
Barlangjáró II. (technikai) tanfolyammal kivétel nélkül minden tag rendelkezik.
Ezen felül
Barlangtúra-vezetői tanfolyamot végzett: 21 fő
Kutatásvezetői tanfolyamot végzett: 10 fő
Franciaországi barlangi mentő tanfolyamot végzett: 5 fő
Franciaországi oktató tanfolyamot végzett: 2 fő
Barlangtúravezetői és technikai tanfolyamon oktat: 14 fő
Nyolc évnél régebben a BMSz tagja: 19 fő
A jelenlegi magyar mélységi és teljesítmény rekordot (Jubiläumsschacht -1175 m) tartja: 3 fő (a negyedik lejutó hegymászó volt).
A Barlangi Mentőszolgálat igen nagy sikerrel megrendezte 1983-ban a 6. Barlangi Mentő Világtalálkozót (konferenciát), az UIS 10. világkongresszusán a Barlangi Mentők Szimpóziumát. Mindkét alkalommal a szakmai közönség előtt nagy elismerést kiváltó mentőbemutatót és gyakorlatot produkált.
Rendszeres mentőgyakorlatai során élő-emberes mentést hajtott végre többek között a Vecsembükki-, Szabópallagi-, Almási-, Kiskőháti- és a Létrástetői-zsombolyokból, a Meteor-, az István-lápai-, a Fekete-barlangokból, végül a Budai-hegység veszélyesebb barlangjaiból.
Az elmúlt másfél évben a riasztások száma 8,
a kimentett emberek száma 8 fő volt.