Magyar Karszt és Barlangkutató Társulat

MŰSORFÜZET

1989 március-április

MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Készült: 1100 példányban
89/279 MTESZ Házinyomda, Budapest.
Szerkeszti: Szablyár Péter
Felelős kiadó: Gádoros Miklós
Felelős vezető: Boncza Gábor

(az eredeti pdf formátumban)


Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós, Steer Mihály és Szenti Tamás készítette a HBJSE Denevér Barlangkutató Csoport közreműködésével 2005-2006-ban.



ÖSSZEFOGLALÓ TÁJÉKOZTATÓ
a 10. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus szervezéséről
az MKBT 1989. január 28-i rendkívüli közgyűlésére


A 10. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus rendezői szervezete
A Rendezőbizottság vezetője: Hazslinszky Tamás
Operatív Bizottság:
Dr. Böcker Tivadar: tudományos ügyek
Fleck Nóra: szállás, közlekedés, adminisztráció
Házi Zoltán: gazdasági és reklám ügyek
Dr. Kósa Attila: kongresszusi kiadvány
Szablyár Péter: tájékoztatás, reprezentáció
Székely Kinga: címlisták, protokoll
A Bizottság üléseire állandó meghívottak:
Gádoros Miklós, főtitkár
Dr. Tardy János, KVM Barlangtani Intézet
Németh Tamás, MTSz Barlangbizottsága

/A Bizottság szükség szerint, de legalább kéthetenként ülésezik. Az ülésekre az esetenként érintett témafelelősök kerülnek meghívásra./

Témafelelősök:
Adamkó Péter: szpeleokemping Bp.
Borzsák Péter: grafikai tervezés, kivitelezés
Dr. Czájlik István: fotopályázatok
Kérdő Péter - Taródi Péter: hírközlés
Király Gábor: felszerelés
Dr. Lénárt László: bélyeg- és képeslap kiadás, kiállítás
Vid Ödön: számítógépes feldolgozások

A kongresszus rendezője:
Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Társrendező:
KVM Barlangtani Intézet
MTSz Barlangbizottsága

Színhely:
A kongresszus színhelye az MSZMP Budapesti Bizottságának Oktatási Központja /Budapest XI. Villányi út 11-13./ lesz. A korszerű épületben 600 férőhelyes előadóterem áll a plenáris ülések rendelkezésére /mellette 300 férőhelyes előadóterem van arra az esetre, ha a nagy teremben nem férnének el, ahol TV-lánc közvetíti a nagy terem eseményeit/. A szekcióülések számára további két terem /200 ill. 80 fős/ áll rendelkezésre.
Az épület több mint 200 m2-es előcsarnoka lehetőséget nyújt egyrészt bérbeadott területen hirdetések és kiállítások elhelyezésére vagy árusításra, másrészt a kongresszusokon már hagyományos börze lebonyolítására.
Az emeleten levő termekben ill. előterekben mutatjuk be a nemzetközi fotópályázat kiválasztott papírképeinek anyagát, valamint a bélyeg- és levelezőlapgyűjteményeket. Az emeletről nyíló félig fedett nagyméretű terasz lesz a színhelye a nyitófogadásnak.
Az előcsarnokhoz kapcsolódóan étterem és külön büfé üzemel, ahol előzetes megrendelésre, de alkalmilag is megfelelő étkezés biztosítható.

Szakelőadások
Az eddig bejelentett 380 /de várhatóan 400 fölé emelkedő/ előadások 18 meghirdetett szekcióba kerültek besorolásra. Az előadások nagy száma indokolja, hogy naponta 4 párhuzamosan folyó szekcióülést kellett terveznünk. Így a rendelkezésre álló négy és fél nap alatt valamennyi előadás elhangozhat /lásd a kongresszus tervezett programját/.
Az előadások szövegét – éppen azért, hogy szóban csak a rövid összefoglalása kerüljön időkímélés céljából előadásra – a kongresszus kezdetéig meg kívánjuk jelentetni. Ez igen nagy volumenü és csúszást meg nem engedő szerkesztési munkát igényel: minimum 4000 oldal kéziratról van szó! Ennek nyomdaköltsége szintén nem kis összeg, a kongresszusi költségvetés legnagyobb tétele.

Kirándulások
A meghirdetett 11 fajta és 20 turnusban lebonyolítandó kirándulásra eddig 605 jelentkezés érkezett.
Elkészültek a kirándulások részletes programjai és megkezdődött – elsősorban az országjáró – kirándulások területi bejárása, melynek során a programok, szálláshelyek, étkezések véglegesítése történik meg. Összeállt kirándulásonként a lebonyolító stábok, túravezetők listája. Több helyen vannak ugyan még hiányok, tehát van néhány olyan kirándulás, ahol még keresünk elsősorban nyelvet is tudó túravezetőket.
Valamennyi kiránduláshoz készül szöveges, ábrákkal, térképekkel illusztrált kirándulásvezető, idegen nyelven. /Ezeket úgy kívánjuk összeállítani, hogy az olvasó akkor is birtokába jusson a meglátogatott objektumról minden szükséges és fontos információnak, ha az éppen adott túravezető nem perfekt az illető nyelvben./ Ezeket az egységes felépítésű és megjelenésű füzeteket a kirándulások fizető résztvevői kapják meg, de olyan példányszámban kívánjuk megjelentetni, hogy a kiránduláson részt nem vevő, de a terület iránt érdeklődők is tudjanak vásárolni belőlük.
A kirándulások lebonyolításához jelentős számú – mindenféle befogadóképességű – autóbuszra van szükség. Ezeket egyrészt az Alba Volán Vállalattól, részben az Autóexpress Kisszövetkezettől béreljük. Költségcsökkentés céljából kérünk a tagság részéről olyan vállalati vagy egyéb ajánlatokat, melyek ingyenes vagy önköltséges autóbuszok igénybevételi lehetőségére vonatkoznak. /Néhány ilyen felajánlásunk már van, pl. az Amphora Sport Klub már felajánlotta saját buszát./

Szállás
A szállásigények részletes megoszlását lásd a mellékelt táblázatos anyagban. Látható, hogy a legnagyobb igény a diákszálló iránt van, olyannyira, hogy a Műegyetem diákszállójában lefoglalt 600 férőhely gyakorlatilag betelt. Az igényesebb szállásigényeket a Hotel Flamenco-ban, a középkategóriájúakat a Hotel Számalk-ban, a Hotel Wien-ben és a Művelődési Minisztérium Továbbképző Központjában elégítjük ki.
Szintén nagy az érdeklődés (eddig közel 300 fő) a szpeleokemping iránt. Az eredetileg tervezett helyen (Pál-völgyi kőfejtő területe) kulturált, 300 főt zsúfoltság nélkül befogadó kemping csak aránytalanul magas költséggel (2 millió Ft) valósítható meg. A KVM végülis érthetően nem vállalta az 1-2 hetes időtartamra elkészítendő ideiglenes kemping magas beruházási költségét – noha előzetesen, de a várható költségek ismerete nélkül ígéretet tett erre. Nem maradt más hátra, mint nyilvános kemping választása. A Budapest területén működő kempingek, vagy helyük vagy elrendezésük miatt nem jöhettek szóba. Így esett a választás a törökbálinti Flóra kempingre.
A kemping viszonylag új, így valamennyi létesítménye (Wc, mosdó, stb.) nem a hazánkban szokásos lerobbant állapotú, hanem kifogástalan színvonalú. Megoldható, hogy a kongresszus résztvevői külön lehatárolt területen helyezkedjenek el, ahová egy nagy katonai közösségi sátrat is el tudunk helyezni. A kempingben főzési lehetőség van, területén kis ABC működik, továbbá a kemping melletti szálloda étterme is rendelkezésre áll, sőt előzetes bejelentés esetén az éttermi áraknál kedvezőbb reggelit-vacsorát biztosítanak önkiszolgáló rendszerrel.
A kempingtől kék busszal lehet a Kosztolányi Dezső térig utazni, de emellett különjáratokat kívánunk a reggeli órákban beállítani.

Rendezvények
A kongresszus első napján (lásd program-tervezet) nyílik meg a Barlangok a képzőművészetben c. kiállítás a Kiscelli Múzeumban. A kiállítást a múzeum rendezi, a mi feladatunk az anyaggyűjtés ill. –feltárás. A hazai lelőhelyeken kívül kapcsolatba léptünk a postojnai Karsztkutató Intézettel és a liptószentmiklósi Karsztmúzeummal, ahonnan értékes anyagok kölcsönzésére kaptunk ígéretet. Eddig összesen mintegy 70 db-ból álló kiállításra van lehetőség, ami még várhatóan emelkedni fog.
Az ünnepélyes megnyitást esetleg hangversennyel kötjük össze.
Aug. 16-án a kongresszus összes résztvevője részére egésznapos Dunakanyar-kirándulást szervezünk. Eredetileg hajókirándulásnak indult, de a MAHART hajóparkjába nem fér be a teljes kongresszusi létszám. Ezért autóbusszal kombinált kirándulást szervezünk (fele létszám hajóval, másik fele autóbusszal Dobogókőn át utazik) Esztergomba, ahol a csoportok járművet cserélnek. Esztergomban ebéd és városnézés szerepel. Tárgyalásokat folytatunk a helyi Vízügyi Múzeummal, ahol lehetőség lenne egy időszakos barlangtani kiállítás megrendezésére, amivel a program szakmai látnivalóval is gazdagodna.
Külön térítés ellenében vesznek részt a jelentkezők a banketten. Ennek helyét még nem sikerült megtalálnunk, ill. a korábbi elképzeléseket el kellett vetnünk, a jelentkezők nem várt nagy száma miatt ugyanis a korábban kiválasztott helyek szűknek bizonyultak. 5-600 fő befogadására alkalmas, étkezési, táncolási lehetőséget biztosító helyre volna szükségünk. Ötleteket, ajánlatokat szívesen veszünk.

Pályázatok
Ismeretes, hogy a körlevelekben meghirdettünk több kategóriában szpeleológiai fotó- és filmpályázatot. Az érdeklődés várakozáson felüli. A jelentkezések alapján több mint 1500 fotó (fekete-fehér és színes papír és dia) és 29 film (normál, 16-os és video) beérkezését várhatjuk.
A zsűrit – melyre nagy feladat vár – egyrészt fotó- ill. filmszakemberekből, másrészt szpeleológusokból kívánjuk összehívni. A pályaművek nagy száma nem teszi lehetővé, hogy a kongresszus időtartama alatt zsűrizzünk. Ezt jóval előbb meg kell tenni, s a kongresszuson csak a legjobb művek kiállítására ill. bemutatására lesz mód.
A pályázatok rangját kívánjuk emelni azzal, hogy díjakként a kongresszusi emblémát tartalmazó plakettet készítettünk, valamint levélben fordultunk számos fotó- és filmmel kapcsolatos vállalathoz, intézményhez, hogy pályázatunkat különdíjjal támogassák.
A meghirdetett bélyeg- és képeslapbemutatóra érkezett jelentkezések alapján több mint száz kiállító karton elhelyezését kell megoldanunk.

Programfüzet
A kongresszust megelőzően postán minden résztvevő kezéhez el kívánjuk juttatni a kongresszus részletes programját tartalmazó füzetet. Ez meglehetősen terjedelmes anyag lesz, hiszen szerző és cím szerint tartalmaznia kell valamennyi előadást időbeosztással, ami szűken számolva is 30-40 oldal. Tartalmazza ezen kívül valamennyi egyéb rendezvény tudnivalóit, a közlekedéssel, a kirándulásokkal stb. kapcsolatos tájékoztatásokat, és általános tudnivalókat.

Egyebek
A kongresszussal kapcsolatosan elkészítettünk 1200 db kongresszusi kitűző emblémát (ára 30 Ft), valamint kétféle öntapadós emblémát (15-20 Ft). Ezek bizonyos mértékben a kongresszusi bevételeket növelik, meg kell azonban mondanom, hogy magas előállítási áruk miatt túl nagy hasznot rárakni nem lehet, igazán nem húzzák ki a kongresszusi költségvetést a kátyúból.
Tervezünk egy naptáras kongresszusi plakátot is megjelentetni.


A 10. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus jelentkezéseinek állása
1989. jan. 26-án

Országonkénti összesítés
Jelentkezési lapok száma: 561
Résztvevők száma: 842
Algeria 0
Argentina 2
Australia 6
Austria 41
Belgique 30
Bolivia 0
Brazil 2
Brd 34
Bulgaria 51
Canada 12
China 4
Colombia 0
Costarica 0
Cssr 31
Cuba 2
Ddr 71
Denmark 0
Dominica 0
France 20
Gr. Britain 26
Greece 12
Holland 15
Hungary 55
Indonesia 1
Ireland 0
Israel 0
Italy 36
Japan 2
Liban 0
Luxembourg 0
Malaysia 0
Mexico 0
Namibia 0
N. Zealand 2
Norway 9
Peru 0
Poland 15
Portugal 0
P. Rico 2
Rumania 42
Spain 30
Suisse 19
S. Africa 4
S. Corea 0
Sweden 34
Tunesia 0
Turkey 0
Usa 54
Ussr 172
Venezuela 1
Yugoslavia 4
Ismeretlen kód: 1

Jelentkezők megoszlása részvételi forma szerint
Jelentkezési lapok száma: 561
Összes résztvevő: 842
Rendező: 4
Teljes jogú: 395
Kísérő: 281
Levelező: 18
Ifjúsági: 60
Korlátozott jogú: 55
Vendég: 13
Nem kíván résztvenni: 5
Ismeretlen kód: 11
Összesen: 842

Előadások összesítése
Bejelentett előadások: 380
A1 17
A2 42
A3 20
A4 21
A5 20
A6 18
A7 47
B1 11
B2 9
B3 39
B4 15
B5 3
B6 18
B7 21
B8 21
B9 3
B10 3
B11 3
C1 2
C2 3
C3 5
C4 2
Ismeretlen szekció kód: 37
Beérkezett resume: 285
Beérkezett kézirat: 5

Kiállítók összesítése

                                        Kiállító              db

Foto                                     47                  361

Dia                                       58                 1102

Diasor                                 35                    119

Normál film (mozi)             2                      2

Sb-film                                1                      2

16 mm-es film                     11                   12

Vhs video                            7                     9

Egyéb video                        2                      4

Bélyeg (karton)                   5                     46

Levlap (karton)                   9                    60

Összes vetítési idő: film: 383 perc

                                video: 337 perc

Hallgatók összesítése

Szekció hallgató angol német francia spanyol orosz

A1             115      85      36        26          9        39

A2             174     127     71        37         16       48

A3             125       94     46        32         14       40

A4             176     115     69        29         18       57

A5             106      83      49        19         11       29

A6                97      75     30        26         12       32

A7             120       90     49        25         12       44

B1             143     103     51        35         16       35

B2              83       61      36        27         11       21

B3              84       51      22        16         10       29

B4             151       94     59        21         16       50

B5               87      60      27        25          5        26

B6             128      84      57        27         14       46

B7              71       49      23        19           8       23

B8               94      62      34        21           9       27

B9               86      53      21        20           7       36

B10            73       45      20        15           8       32

B11            51       35      18        14           8       15

Kirándulások összesítése

Jelentkezési lapok száma: 561

C 113

D1 81

D2 17

D3 25

D4 14

D51 8

D52 12

D53 4

D61 67

D62 2

E1 212

E21 46

E22 5

E31 14

E32 4

E41 31

E42 37

E43 1

E51 13

E52 18

E53 3

Ismeretlen előkirándulás kód: 2

Ismeretlen utókirándulás kód: 5

Kirándulók összesítése

Kirándulás     résztvevő     angol     német     francia     spanyol     orosz 

D1                       81              64         22            26             0             28             

D2                       17               8           4              2              0             14             

D3                       25             21           6             6               1              8             

D4                       14             10          6              3               1              8              

D51                       8              3           2              4               0              2              

D52                     12              7           6              3               0              2              

D53                      4               4           0              1               0              2              

D61                     67             43          14            13             9             31            

D62                      2               2           0               0              0              2              

E1                       212            140       96             40            15            65            

E21                      46             32         19             14             0             13            

E22                        5             5            2              0               0              1             

E31                      14             10          6              2               0              3             

E32                       4               2           0              2               0              2             

E41                      31             29          11            7               1              1             

E42                      37             15          24            4               4             12            

E43                       1               0            0             0               0               0            

E51                      13             11           4             6               0               2            

E52                      18               7           4             5               1               8           

E53                       3                2           1             0               0               2            

 

Szállásigények összesítése

Jelentkezési lapok száma: 561

A kat. hotel – 1 ágyas: 2 2 ágyas: 0

B kat. hotel – 1 ágyas: 5 2 ágyas: 10

C kat. hotel – 1 ágyas: 20 2 ágyas: 60

Diákszálló – 2 ágyas: 136 4 ágyas: 164

Speleokemping: 281

Nem igényel: 126

Nincs adat: 38

Összesen: 842

Ebéd a kongresszus helyén: 358

Ellátás a kempingben: 159

Részvétel a záróbanketten: 446

Szállásigények összesítése

Jelentkezési lapok száma: 561

                                                  Egyágyas     kétágyas     háromágyas     négyágyas

Schönherz Zoltán kollégium          0                  136               0                   164

Hotel Számalk                                8                   33                0                     0

Hotel Wien                                    12                  27                0                     0

Vár                                                  0                   0                  0                     0

Hotel Flamenco                              7                   10                0                     0

Speleokemping:
Sátor: 182
Lakókocsi: 7
Autó: 70

D1 kirándulás – Országonkénti összesítés
Jelentkezési lapok száma: 561
Résztvevők száma: 81
Algeria 0
Argentina 0
Australia 1
Austria 2
Belgique 4
Bolivia 0
Brazil 0
Brd 5
Bulgaria 0
Canada 10
China 1
Colombia 0
Costarica 0
Cssr 1
Cuba 0
Ddr 6
Denmark 0
Dominica 0
France 0
Gr. Britain 7
Greece 0
Holland 1
Hungary 6
Indonesia 0
Ireland 0
Israel 0
Italy 4
Japan 1
Liban 0
Luxembourg 0
Malaysia 0
Mexico 0
Namibia 0
N. Zealand 1
Norway 2
Peru 0
Poland 0
Portugal 0
P. Rico 0
Rumania 2
Spain 0
Suisse 0
S. Africa 1
S. Corea 0
Sweden 0
Tunesia 0
Turkey 0
Usa 4
Ussr 22
Venezuela 0
Yugoslavia 0

D2 kirándulás – Országonkénti összesítés
Jelentkezési lapok száma: 552
Résztvevők száma: 17
Algeria 0
Argentina 0
Australia 0
Austria 0
Belgique 2
Bolivia 0
Brazil 0
Brd 0
Bulgaria 0
Canada 0
China 0
Colombia 0
Costarica 0
Cssr 0
Cuba 0
Ddr 0
Denmark 0
Dominica 0
France 0
Gr. Britain 0
Greece 0
Holland 0
Hungary 1
Indonesia 0
Ireland 0
Israel 0
Italy 0
Japan 0
Liban 0
Luxembourg 0
Malaysia 0
Mexico 0
Namibia 0
N. Zealand 0
Norway 0
Peru 0
Poland 0
Portugal 0
P. Rico 0
Rumania 0
Spain 0
Suisse 0
S. Africa 0
S. Corea 0
Sweden 0
Tunesia 0
Turkey 0
Usa 0
Ussr 14
Venezuela 0
Yugoslavia 0

Pénzügyi összesítés

Jelentkezési lapok száma: 561

                                   USD     RBL     FT    

Részvételi díj:            1430       0       20000  14

Szállásdíj:                     40        0           0       2

Kirándulási díj:          400        0           0        3

Bankett belépő:            0          0           0        0

Összesen:                   1870      0        20000


Mentőszimpózium összesítés
Résztvevő: 73
Kísérő: 40
Összesen: 113

Szállás
Diákszálló 2 ágyas: 25 4 ágyas: 14
Szpeleokemping: 55
Nem igényel: 10
Nincs adat: 9
Ellátást kér: 64

Előadók: 12
Előadások száma: 15
Bemutatót tart: 10
Bemutatók összideje: 325 perc

Mentőszimpózium – országonkénti összesítés
Jelentkezési lapok száma: 561
Résztvevők száma: 113
Algeria 0
Argentina 0
Australia 0
Austria 3
Belgique 1
Bolivia 0
Brazil 0
Brd 1
Bulgaria 14
Canada 3
China 0
Colombia 0
Costarica 0
Cssr 6
Cuba 0
Ddr 3
Denmark 0
Dominica 0
France 0
Gr. Britain 1
Greece 0
Holland 0
Hungary 1
Indonesia 0
Ireland 0
Israel 0
Italy 2
Japan 0
Liban 0
Luxembourg 0
Malaysia 0
Mexico 0
Namibia 0
N. Zealand 0
Norway 2
Peru 0
Poland 3
Portugal 0
P. Rico 0
Rumania 9
Spain 11
Suisse 0
S. Africa 0
S. Corea 0
Sweden 2
Tunesia 0
Turkey 0
Usa 0
Ussr 49
Venezuela 0
Yugoslavia 2

A kongresszusra jelentkezettek nagy száma elengedhetetlenné tette a számítógépes adatfeldolgozás alkalmazását. Az előadások, a kirándulások, egyéb rendezvények, valamint a szállásigények nyilvántartása, szervezése, tervezése és lebonyolítása a jelenleg rendelkezésre álló szervezői kapacitás mellett számítógép nélkül nem képzelhető el.
A fentiekben látható táblázatok a leglényegesebb adatokat mutatják be, de a napi munkában sokkal többféle, különböző célú és szempontú feldolgozást is végzünk, ill. fogunk a jövőben végezni.

 

 

VIII. 13.

vasárnap

VIII. 14.

hétfő

VIII. 15.

kedd

VIII. 16. 

szerda

VIII. 17.

csütörtök

VIII. 18

péntek

VIII. 19.

szombat

VIII. 20.

vasárnap

9.00.

 

 

 

Egész napos hajó- és autóbusz-

Kirándulás a Dunakanyarba, Esztergomban ebéd, városnézés, vízügyi múzeum, stb.

 

 

 

 

10.00.

 

Megnyitó

Plenáris

ülés

Szekció-

ülések

Szekció-ülések

Szekció-

ülések

Szekció-

ülések

Plenáris ülés,

zárás

11.00.

 

12.00.

 

 

 

13.00.

 

Szekció-

ülések

 

 

 

 

 

14.00.

 

Szekció-

ülések

Szekció-

ülések

Szekció-ülések

Szakbizott-

sági

ülések

 

15.00.

Barlangok

a képző-művészetben

c. kiállítás

megnyitója

 

16.00.

 

17.00.

 

 

18.00.

 

Dia-, film- és video-

vetítés

Dia-,

film- és

video-

vetítés

Dia-, film- és video-

vetítés

Dia-, film- és video-vetítés

 

 

19.00.

Nyitó-

fogadás

 

Bankett

 

20.00.

 

 

21.00.

 

 

22.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A kongresszus tervezett programja


Kongresszusi hírek

B E S Z Á M O L Ó

a Társulat 1989. január 28-i rendkívüli közgyűléséről


Az 1989. évi X. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus szervezésével kapcsolatos kérdések megvitatására összehívott rendkívüli közgyűlésre – a január-februári MŰSORFÜZET-ben közzétett meghívó alapján – több, mit 1000 társulati tag kapott meghívót. A jelenléti íven 78 fő regisztrálta magát, „csúcsidőben” 120 fő volt jelen /a jelenléti íven kért „nyilatkozat” – a kongresszus lebonyolításában vállalt közreműködésről – többeket visszatartott az aláírástól!?/.

A megjelentek írásos tájékoztatót kaptak kézhez, melyet – főleg a távolmaradók tájékoztatására – mellékelünk.

Dr. Fodor István elnöki megnyitójában a kongresszus sikeres megrendezésének jelentőségét, a megfelelő színvonalú előkészítés szükségességét hangsúlyozta.
/Az elnöki megnyitó alatt Adamkó Péter későbbi hozzászólásának 5 oldalas írásbeli változatát osztotta szét a jelenlévőknek./

Gádoros Miklós Párizstól Stuttgartig, majd Dr. Kósa Attila Olomouctól Barcelonáig ismertette az UIS korábbi kilenc kongresszusát. Az utóbbi előadó tematikusan értékelte a helyszín, információ, szállás /kemping/, előadások, szekciók, kiadványok, bankett kérdésköröket, az elő- és utókirándulásokat, a magyar részvétel arányát és a hasznosítható tanulságokat.
Gádoros Miklós hangsúlyozta a mind teljesebb körű – házigazdaként való - részvétel szükségességét, az apró, de nélkülözhetetlen feladatok sokaságát.

Hazslinszky Tamás az írásbeli tájékoztatóhoz fűzött szóbeli kiegészítéseket, reflektált Adamkó Péter írásbeli hozzászólásának néhány kérdésére.
Tájékoztatta a jelenlévőket, hogy a kongresszus szakmai előadásain minden társulati tag díjtalanul részt vehet, de a Társulat térítésmentes közreműködést vár /az utazás-, szállás- és étkezési költségeket téríti/. A kongresszust követően, amennyiben a pénzügyi mérleg pozitív eredménnyel zárul, az aktív közreműködők jutalmazása nem fog elmaradni!
Ismertette az előkészítés eddigi eredményeit, problémáit.

Dr. Pályi Gyula: három határozati javaslatot terjesztett elő: 1./ A rendkívüli közgyűlés az előző Szervező bizottságot érdemei elismerése mellett mentse fel; 2./ A jelenlegi Szervező bizottságot erősítse meg, beszámolóját fogadja el; 3./ Hatalmazza fel a Tudományos Tanács elnökét 5-8 fős tudományos bizottság felállítására.

Házi Zoltán: ismertette a kongresszus költségvetését. A tervezett 12,8 M Ft bevétel és 13,6 M Ft kiadás jelenleg negatív eredményt mutat, a kongresszus számláján jelenleg 1 M Ft van. Részletesen ismertette a bevételi és kiadási oldalak tételeit. Szerény mértéktartásra, a bizonytalanságok kiküszöbölésére és a bevételek növelésének szükségességére hívta fel a figyelmet.

Dr. Fodor István: reflektált Adamkó Péter írásbeli felszólalására; megállapította, hogy az előzetesen vállalt kötelezettségeket be fogjuk tartani. A biztonságra és a garantálható körülményekre hívta fel a figyelmet. Felszólalásonként 5 perces időkorlátot javasolt.

Adamkó Péter: ne korlátozzák a felszólalási időt!

Király Gábor: a csere-bere lehetőségei, a túravezetők felszerelés-amortizációs költségeinek térítése, és a kongresszusi dollár bevétel tervezett sorsa felől érdeklődött.

Dr. Rajczy Miklós: 3 perces elnökségi válaszadási időt javasolt. Sok kérdésben még most is tájékozatlannak érzi magát. A túrafelelőst nem találja a Szervező bizottságban.

Vukov Péter: a visszacsatolást hiányolja a szervezésben, a kritika visszacsatolását is! A szocialista országokból érkezők gondjait meg kell oldani.

Berhidai Tamás: A közgyűlés ellenőrizhesse a Szervező bizottságot! A Pál-völgybe szpeleo-kempinget javasol, ez semmi többletköltséggel nem járna! A kongresszus helyszínén magánember árusíthat-cserélhet-e?
/válasz: igen!/

Paál Géza: A Pál-völgyi tábort támogatja: járt már nyugaton, véleménye szerint kevés helyigénye van egy sátras barlangásznak!

Dr. Tardy János: ismertette a Pál-völgyi kempinglétesítés környezetvédelmi problémáit, meg nem térülő költségeit. Ismertette a kongresszus kapcsán végrehajtott, KVM által finanszírozott fejlesztéseket /összességében kb. 40 M Ft költséggel/.

Irsai Sándor: 1./ Kapcsolatfelvételt javasol a SOROS-alapítvánnyal; 2./ Az AMPHORA Könnyűbúvár Klub 50 e Ft-ot, a kongresszus időtartamára egy autóbuszt sofőrrel és a búvár túrákhoz eszköz- és szakember segítséget ajánl fel; 3./ Ha valaki színvonalasan meg tudja oldani a szpeleokempinget, akkor egyet ért vele.

Czakó László: 1988. novemberében kapta meg az E-2 túra szervezését /Bükk/, kéri a helyismerettel rendelkező tagok jelentkezését, angol nyelvtudásúakét különösen!

Kérdő Péter: Törökbálint mellett legyen egy szerényebb igényeket is kielégítő budai táborhely!

Szabó Gyula: korábbi felajánlását megismételve a filmfesztivál előkészítésében szívesen vállal munkát, vonják be! A mentési konferencián milyen formában vehetnek részt társulati tagok, csoportok – akik nem tagjai a Mentőszolgálatnak?

Szablyár Péter: kompromisszumos megoldást javasol, a feltétlenül szükséges Budapesti Barlangi Túraközpont egészüljön ki olyan feltételrendszerrel, ahol 100-150 fő átmeneti elszállásolása is megoldható. Nem Törökbálint helyett, hanem annak kiegészítéseként!

Kollár K. Attila: Nagyobb önkéntes kezdeményezésre van szükség, ne várjon mindenki felkérésre!

Dr. Rajczy Miklós: a túraközponttal egyetért, de ne hivatalos szálláshelyként! A budapesti túrák ne csak a kongresszus ideje alatt legyenek! A Fekete-barlang bejárata beomlott, nem látogatható!

Berhidai Tamás: ha egy vállalkozó társaság biztosítja a szpeleokempinget, akkor belekerülhet-e az utolsó körlevélbe?

Molnár Lászlóné: Miért mondott le Cser Ferenc? Kordos László miért nincs a Szervező bizottságban? Ideiglenes táborhelynek a Pál-völgyet jónak tartja. Ne hivatkozzanak az elutasítók környezetvédelmi okokra, amikor Budapest környékét elönti a szemét /Csillaghegy, stb./ Ne „svarc” gyűléseket tartsunk, itt a közgyűlésen legyen helye az ellenvéleményeknek! Ma itt 30-40 ember helyett ne foglaljon állást 1-1 ember. Legyen idő egyeztetni a képviseleti tagsággal!

Dr. Fodor István: ez ma nem küldöttközgyűlés, mindenki saját jogán szavaz!

Adamkó Péter: a demokrácia érvényesítését kéri, egyéni döntések helyett kollektív döntéseket kér! A Francia-bányában 100-150 főt, a Pál-völgyben 100-150 főt el tud helyezni. A megépült parkoló az autóknak megfelel. 1 héttel a kongresszus kezdete előtt /őrzés miatt/ vállalja a tábor felállítását és üzemeltetését. A szükséges hatósági engedélyek már ma is birtokában vannak.
Kéri, hogy a regisztrációnál az általa létesített tábor fotós hirdetéseit kitehesse. Az aggteleki kongresszusi program és helyszín miatt is nyugtalan. 3 fős ellenőrző bizottság kiküldését javasolja a Szervező bizottság mellé. „A Szervező bizottság nem adta meg a tiszteletet a tagságnak a tájékoztatással!”
Írásbeli felszólalását kéri megjelentetni a MŰSORFÜZET-ben!

Czajlik Zoltán: Folyamatos tájékoztatást vár a tagság. A meghívóban közölt megfogalmazás /a Szervező bizottság a közgyűlési részvételt „bizalmi szavazásnak” tekinti/ miatt nem jöttek el sokan! /!?/ A KGST résztvevőket legális mederbe kell terelni!

Krekács Károly: a Pál-völgyi elképzelésekről konkrét terveket kell bemutatni, azok már vitathatók! A kölcsönös informálás híve! Bankettre a SOTE Nagyvárad-téri épületét javasolja!

Rónaki László: alternatív tervként az Adamkó-féle tábort kell kivitelezni. Nem a problémákat kell sorolni, hanem azok megoldásait.

Leél Őssy Szabolcs: Törökbálint mellett legyen szpeleokemping is! Adamkó Pétert bízzák meg a létesítésével!

Házi Zoltán: jó úton haladunk a kongresszus egy éves elhalasztása felé. Egy hónapon belül az összes szükséges engedély bemutatását tartja szükségesnek.

Paál Géza: társadalmi munkát ajánl fel a tábor megvalósításához.

Sági Imre: 1./ A Szervező bizottságot az őszi választmányi ülés megerősítette, felesleges szavazni!; 2./ A Pál-völgyi kőfejtő jelenleg építési terület; 3./ A vitatott terület gazdája ma itt nem képviselteti magát!

Dr. Rajczy Miklós: az alternatív táborhelyet nem javasolja hivatalos szálláshelyként deklarálni!

Leél Őssy Szabolcs: a létszámkeret limitálását javasolja a pót-táborhelyre!

Hegedűs Ferenc: ami összeköt, arról beszéljünk! Köszönetét fejezi ki a Szervező bizottság eddigi tevékenységéért.

Dr. Végh Zsolt: Adamkó Péter a Francia-bányában létesítsen olcsó átmeneti szálláshelyet. Elképzeléseit egyeztesse a Szervező bizottsággal.

Dr. Rajczy Miklós: felolvasta Adamkó Péter Dr. Maróthy László KVM miniszterhez írt levelét, amelyhez a szünetben gyűjtött aláírásokat.
Néhányan bejelentik, hogy bár aláírták a levelet, de előtte nem olvasták el, így nem értenek egyet a benne foglaltakkal /Hegedűs Ferenc, Rónaki László/; nem javasolják elküldését!

Szabó Gyula: hívják meg a csoportképviselőket is a szervezéssel kapcsolatos megbeszélésekre.

Czájlik Zoltán: A Francia-bánya kicsi, tartalék hely kell!

Fónyad Béla: tényleges problémákról keveset hallott még ma! Miben várja a Szervező bizottság a tagság segítségét. Egy hónap múlva erre vissza kell térni! A túravezetőket előzetesen össze kell hívni!

Adamkó Péter: az övén kívül érkezett-e írásbeli hozzászólás?

Dr. Fodor István: Nem! Ezt követően ismertette a határozati javaslatot az alábbiak szerint:
1. A rendkívüli közgyűlés felhatalmazza Dr. Markó Lászlót, a Tudományos Tanács elnökét, hogy a Kongresszus tudományos programját koordináló és jelenleg igen nagy létszámmal működő tanács tagjaiból – szükség esetén kívülállók bevonásával is – egyszemélyben saját belátása szerint 5-8 fős operatív bizottságot hozzon létre;
2. A rendkívüli közgyűlés a kongresszusi kempinggel kapcsolatban az alábbi határozatot hozta:
- Adamkó Péter a Francia-kőfejtőben a jelenleg szállást nem kért résztvevők részére kb. 100-150 fő befogadására alkalmas táborhelyet hoz létre;
- A Pál-völgyi kőfejtőben a kongresszus Szervező bizottsága barlangi túraközpontot hoz létre;
- A Kongresszus kempingje Törökbálinton lesz;
- A Francia-bányában létesülő táborhely létrehozásával és üzemeltetésével kapcsolatos kérdéseket Adamkó Péter és a Szervező bizottság egyezteti;
3. A rendkívüli közgyűlés 2 ellenszavazattal és 7 tartózkodással elfogadta a Szervező bizottság beszámolóját;
4. Elfogadta azt a javaslatot, hogy a szervezés és lebonyolítás részletes forgatókönyvét a tagság elé kell tárni, és az anyagot a következő /1989. április 8-i/ beszámoló közgyűlést megelőzően legalább a csoportvezetők részére meg kell küldeni.

A szavazást követően az E-34/88. számú elnökségi határozatnak megfelelő jutalmakat /lásd 1989. jan-febr. MŰSORFÜZET 4. oldal/ adta át elnökünk, majd az elnöki zárszóval berekesztette a rendkívüli közgyűlést.

Záró gondolatok

A Társulat rendkívüli közgyűlése a krónikást vegyes érzelmekkel töltötte el. A „legnagyobb magyar”, Gróf Széchenyi István két gondolatát juttatta eszébe:

„Lökje magátul a magyar a handabandát a mindenek előtt a handabandázókat, kik annyit szólnak, s mégis oly keveset mondanak, a kiknek már annyiszor vala szánakozásra méltó áldozatja, lökje ezeket magától, és „számítson” – és meglássa rövid idő múlva jó számítással mód nélkül előbbre haladand, mint fog érzelmi komédiák eljátszása a lázító beszédek elszónoklása által nagy előrelépéseket tenni.”
„Így fohászkodánk az egekbe „adj Úr Isten tanácskozásra hideg vért s önts állhatatos tüzet ereinkbe végrehajtásra”

Sajnos mindkettő aktuális!

A szavazáson tartózkodók és a bizalmatlanságot távollétükkel kifejezők számára pedig Bodor Pál alábbi gondolataira, azon belül is az aláhúzott sorokra hívom fel a figyelmet:

„Akinek rossz a közérzete s ezért úgy szeretné önállósítani magát, hogy kimenekül a közből, annak sajnos nincs hová menekülnie. Vannak közjavak, amelyeket nem lehet kiporciózni és osztással nem szaporíthatók – amiként /fordítva/ a magánélet sem államosítható. Igazán csak az önállósíthatja magát, aki felismeri és vállalja a társadalmi helyét és felelősségét. Ne egymás ellen – egymásért önállósuljunk. Csak akkor találhat magára, önállósulhat egész közösségünk is: a nemzet. Jobban megtalálva és vállalva helyét a világban.”

Szablyár Péter


Tisztelt Közgyűlés!

1986-ban Barcelonában megrendezett, sikeresnek egyáltalán nem nevezhető, IX. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszuson hazánk, pontosabban Budapest nyerte el, a többi pályázó ország elől a X. Kongresszus megrendezésének jogát.
Az akkori, számunkra pozitív döntésben az is közrejátszott, hogy hazánk képviselői olyan feltételeket ígértek a leendő budapesti kongresszus lebonyolításával kapcsolatban, melyeknek betartására ezidáig semmiféle lépés nem történt.
A kongresszus szervezésének állásáról, esetleges problémákról az MKBT tagsága tájékoztatást alig kapott.
Legjobb példa erre a műsorfüzetben megjelent tájékoztatások sűrűsége és információbősége.

1988. január-februári műsorfüzet
A kongresszussal nem foglalkozik
1988. március-áprilisi műsorfüzet
A 6. oldalon és egy jelentkezési lapon közli a kongresszus programját.
1988. május-júniusi műsorfüzet
Csupán két mondat erejéig foglalkozik a kongresszussal
1988. július-szeptemberi műsorfüzet
Két és fél sorban megtudjuk, hogy „f. év június 6-tól a Szervező bizottság vezetője Hazslinszky Tamás” – semmi többet!
Illetve még azt is a tagság tudomására hozza a meg nem nevesített „Szervező bizottság”, hogy a műsorfüzet ezentúl csak háromhavonként jelenik meg, valamint az őszi és tavaszi előadó ülések nem lesznek.
1988. októberi műsorfüzet
Mely a megszokottnál is lényegesen vékonyabb /12 oldalas/ az 1. oldalon – 17 sorban – informálja a tagságot a kongresszusról.
1989. január-februári műsorfüzet
Az új kiállítású, igényes kivitelű műsorfüzet is sajnálatos módon csak nagy vonalakban, a részleteket egyáltalán nem érintően közli a 2. oldalon és a címlapon a kongresszus híreit.
Az utolsó két és fél oldalon viszont jómagam próbáltam a kongresszus kempingje körül kialakult huzavonáról tájékoztatni a tagságot.

A nyári időszak után lévő választmányi üléseken sem ragadta meg a Szervező bizottság az alkalmat arra, hogy minden igényt kielégítő, átfogó tájékoztatást adjon.
A kellő tájékoztatás hiánya, az MKBT vezetésének inaktivitása, a tagság és a vezetőség közötti elhidegülés ékes példája a választmányi gyűlések egyre csappanó létszáma. A legutolsó, decemberi választmányi gyűlésen már csak 25 választmányi tag jelent meg a százegynéhányból!!! Említenem sem kell, hogy ezt a dicséretes adatot az imént dicsért január-februári tájékoztató nem közölte. Ezt csak azért tartom említésre méltó ténynek, mert ugyanez a műsorfüzet a választmányi gyűlést megelőző elnökségi ülések részvételi arányát 55 %, ill. 66%-ban jelzi.
Szerény véleményem szerint az lett volna a korrekt eljárás, ha ugyanabban a műsorfüzetben a tagság arról is értesült volna, hogy tizenvalahány százalékos a részvételi arány a jelzett választmányon. /Megjegyzem ezt rögtön, a helyszínen elnökünknek jeleztem is./


Tisztelt Közgyűlés!

Amiért írásban adom közre hozzászólásomat:
1./ Szeretném, ha az általam felvetett gondolatok utólag, „esetleg” nem úgy kerülnének jegyzőkönyvbe, ahogy elmondtam.
2./ Csak a szót tudja megvonni és időhiányra hivatkozva belémfojtani az elnöklő elnök.
Ezen hozzászólásomat minden résztvevő megkapja, hazaviheti és utólag megállapíthatja hozzászólásom, észrevételem aggályaim valóságát.

Nézzük a tényeket kronológiai sorrendben – nagyvonalakban:
- Barcelona után Dr. Cser Ferenc lett a kongresszus szervezőbizottságának vezetője.
- 1987. tavaszon Cser Ferenc felkérte a szervezőbizottság tagjait a szervezési feladatok elvégzésére.
- 1987 őszén az un. első körlevél, tudomásom szerint nyolcvanezer forint költségen elkészült; jelentős társadalmi munka igénybevételével borítékolásra és címzésre került.
- „Homályos” úton a körlevelek Londonba kerültek.
- 1988. januárja az előjelentkezés visszajelzésének határideje, de nem jelentkezik senki, mert a körlevelek még mindig Londonban vannak.
- 1988. márciusában Londonból visszaérkezik Budapestre az első körlevél. Állítólag az ügyért a BEA légi társaság a felelős, mert ők vállalták reklámcélból a körlevelek postázását. Kártérítési pernek értelme nincs, mert írásos alku nem történt a légi társasággal. Természetesen vannak megnevesíthető magyar szereplői az esetnek, de ezt nem firtatja a vezetőség. Végeredmény, kb. 80ezer forint /talán ezért kell a műsorfüzetet vékonyabban és ritkábban kiadni/. Az anyagi kárnál sokkalta nagyobb az erkölcsi kár.
Hó végén megtartott küldött közgyűlésen egyesek pedzegették az első körlevél 
históriáját, mégsem érezte nagykorúnak a Társulat vezetése a T. tagságot, így az ügy a 
feledés homályába merült.
- Maróthy László soron kívül fogadja a kongresszus vezetését. Névszerint: Fodor István elnököt, Gádoros Miklós főtitkárt, Cser Ferenc szervezőbizottsági titkárt és jómagamat. A megbeszélésen jelen volt Dr. Tardy János KVM Barlangtani Intézetének igazgatója. Maróthy László miniszter ezen megbeszélésünk alkalmával is mint mindannyiszor, ha barlangi ügyekkel fordultunk hozzá, kifejezte segítőkészségét és az ügy iránti messzemenő elkötelezettségéről biztosított bennünket. A megbeszélés után az alábbi ígéretek birtokában távoztunk: A KVM az ügyet, ill. a kongresszust mind erkölcsileg, mind anyagilag jelentősen támogatja. Az alkalom tiszteletére az aktuális barlangkiépítéseket, ill. felújítások ütemét felgyorsítja. Többek között a két lillafüredi barlang felújítását, a Pálvölgyi-bg. Ötbarát folyosójának idegenforgalmi kiépítését, valamint a pálvölgyi és Mátyás-hegyi kőfejtők rendbetételét, a kongresszus alkalmával történő szpeleó-kemping kialakítását, József-hegyi-bg. villanyvilágításának felújítását. Ezen felül munkaerő, nyomdai és egyéb szolgáltatásokban lévő segítségről is kaptunk konkrét ígéretet.. Az ügy gyakorlati koordinálásával a KVM részéről Tardy János igazgatóját bízta meg. Ekkor a dolog úgy nézett ki, hogy a kongresszus ügye révbe jutott.
- 1988. júniusában Cser Ferenc lemondásra kényszerült a szervezőbizottság vezetői posztjáról.
- 1988. júniusában Gádoros Miklós főtitkár az MKBT tagsága, sőt vezetése előtt máig ismeretlen írásos feltételek mellett Hazslinszky Tamást nevezte ki a szervezőbizottság élére. Természetesen Hazslinszky Tamás feltételei jóval kedvezőbbek, mint elődjéé, a minisztertől kapott felhatalmazás értelmében munkaidőben – tehát nem társadalmi munkában – jó háttérrel /telefon, telex, fénymásoló, gépíró kapacitás, szolgálati gépkocsi stb./, profi módjára szervezheti a kongresszust. De nem ezt teszi.
- Június – Július – Augusztus.
Az idő múlásával szinte nem történik semmi, a tagság az ügyekről semmiféle információt nem kap, nincs elnökségi ülés, nincs választmányi ülés. A lázas tevékenységből csak az derül ki, hogy a műsorfüzet ritkábban fog megjelenni. A „régi” szervezőbizottság tagjai hónapokig nem tudják, hogy maradtak-e posztjukon, vagy érdemeik elismerése vagy el nem ismerése mellett köszönik eddigi tevékenységüket.
Más példáját nem akarom felhozni, csak a magamét említem. Az említett három hónap alatt számtalan alkalommal megkerestem Hazslinszky Tamást a konferencia ügyében, ezen belül is a Pálvölgyi kőfejtőben létesítendő szpeleó-kemping ügyében. Mindannyiszor inkorrekt, halogató választ kaptam sürgető kérdéseimre. 
Szeptember elején kósza hírekből értesültem arról, hogy megalakult az új szervezőbizottság, mely magát operatív bizottság néven nevezi, és a bizottság első ténykedése az volt Házi Zoltán „ajánlása” alapján, hogy Törökbálinton lefoglalta az ottani kemping egy részét a kongresszus számára.
Felháborodásomban írásban tájékoztatni akartam az ügyről az épp soron következő választmányi ülés tagjait. Ezt nem tehettem, mert Fleck Nóra önkényesen megtagadta a választmányi címlista kiadását. Hazslinszky Tamás szemrehányó kérdésemre elmondta, hogy a véleménye szerint a Pálvölgyi kőfejtő kicsi a kemping létesítésére. A Mátyás-hegyi nem alkalmas. Különben is a Törökbálinti kemping a legkézenfekvőbb, mert azt csak meg kell rendelni és az ügy le van rendezve; különben is már nincs idő a kemping létesítésére.
Sorozatos érveim, veszekedésem és a minisztertől kapott ígéretre való hivatkozás eredményeként végül a szpeleó-kemping ügyét újból napirendre tűzte az operatív bizottság és kérésükre szeptember 8-án írásban vázoltam elképzeléseimet.
Az ügyben történt oknyomozásaim során kiderült, hogy Hazslinszky Tamás többekkel is tárgyalt Pálvölgyi szpeleó-kemping ügyében, de engem, mint az ügy felelősét, a már egy meglévő koncepció birtokosát a tárgyalásokra nem hívott meg. Egy alkalommal véletlenszerűen tudtam azt is meg, hogy a Pálvölgyi kőfejtő rendezésének ügyében egyeztető tárgyalás lesz a Barlangtani Intézet irodájában. A dolog olyan csendben szerveződött, hogy Tardy János a Barlangtani Intézet igazgatója is csak az események után értesült a dologról.
Az említett tárgyaláson kiderült, hogy a Középdunavölgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság, mint területgazda kapta a feladatot, hogy a Pálvölgyi kőfejtő rendezését terveztesse meg és finanszírozza. A helyszínen lévő tervezőmérnök véleményem szerint akkor látott először életében barlangkutatót és az ügyről, a követelményekről semmiféle tapasztalata nem volt; hozzáértésében viszont nincs okom kételkedni. Nemcsak akkor, a helyszínen, hanem már előtte is kifejtettem, hogy nem fényes, I. osztályú luxusigényt kielégítő kemping létesítésére kell gondolni, hanem a higiéniés igényeket kielégítő barlangásztábor-szerű létesítményről. Példát is említettem, hogy Amerikában a kongresszuson a városi parkban volt a kemping és ott sem elégítették ki senkinek semmiféle luxusigényét. Volt sátorhely, WC, meg hidegvizes zuhany és semmi több.
Hazslinszky Tamás operatív társai minden esetben azzal érveltek, hogy ők szakkönyvből kinézték, egy sátor helye 60 m2, illetve 40m2 szabvány szerint és eleve a Pálvölgyi kőfejtő erre a funkcióra kicsi. Érvemet, hogy az 1986-os barlangnap alkalmával a 160 fő regisztrált /és legalább +100 fő nem regisztrált/ résztvevő szinte elveszett a bányában, egyszerűen figyelmen kívül hagyták.
Már ekkor érezhető volt a tessék-lássék szintű hozzáállás és a dolgok vontatott menete, hogy Hazslinszky Tamás, ha törik, ha szakad egyszerűen elbojkottálja a szpeleó-kemping ügyét.
A Társulat vezetőségének kész helyzet elé állítása, a tagság segítőkészségének és informálásának mellőzése szinte tudatosnak fogható fel. Mint várható volt, természetesen a Pálvölgyi szpeleó-kempingből nem lett semmi.
A dolgok úgy alakultak, hogy nem Hazslinszky Tamástól, hanem az „utcáról” egy harmadik személytől megtudtam, hogy a törökbálinti kemping már le van foglalva. Őszintén szólva kissé furcsának találtam az ügyet annál is inkább, hogy az első alkalommal napjában többször is láttam a főszervezőt, sőt szemtől-szembe is beszéltem vele, de ő az ügyről nem tett említést.
Végül kiderült, hogy a vízügyi tervező tizennéhány millió forintos tervet produkált. Nem a Pálvölgyi udvarba tervezte a kempinget, hanem felette, a Szépvögyi úttal párhuzamosan lévő ősvadonra emlékeztető helyen és csak az ideiglenes kemping kialakítása 2 millió forintba került volna, a BI-tel szemben lévő parkoló kialakítása 1,5 millió forintba stb.
A döntést a KVM magas szintű vezetői hozták. Természetesen igazuk volt. Én sem adnék 2 millió forintot 10 napig tartó ideiglenes kemping kialakítására.
Csak a bökkenő az volt, hogy a tálalás már olyan volt, hogy előre látható volt az eredmény, vagyis a nemleges válasz. Azért már senki sem tett egy lépést sem, hogy „nem ilyen gyereket” akartunk; a miniszternél tett látogatásunk alkalmával nem ezt kértük.
Elnökségi ülésen és a határozat-képtelen választmányi gyűlésen még próbálkoztam hatni a kemping ügyében a jelenlévőkre. De olyan válakkal szemben, hogy nincs meg a higiéniés lehetőség; már kifutottunk az időből, a hely kicsi stb. mindig alul maradtam az általam szorgalmazott üggyel együtt.
Ha jól emlékszem októberi választmányi gyűlésen megkérdeztem, hogy hány százalékot kap jutalékként az MKBT a törökbálinti kezelőtől, Fleck Nóra válasza 20% volt. A héten szerdán már azt állítottak, hogy nem kap semmi jutalékot a társulat.
Szeptemberben az operatív bizottság csütörtöki üléseire eljártam, mivel Gádoros M. főtitkártól azt a tájékoztatást kaptam, hogy az ülés nyilvános és bárki végighallgathatja /miért ne, ha a tanácsülések lehetnek nyilvánosak, miért pont ez ne/, egyszercsak azt vettem észre, hogy nem minden héten tart ülést a bizottság, aztán azt, hogy nem csütörtökönként, továbbá azt is megtudtam, hogy előre nem lehet tudni mikor jön össze a bizottság. Érdeklődjek, és ha szerencsénk van, akkor megtudom az időpontot.
Feladtam, nem érdeklődtem.
Helyette új javaslattal álltam elő. A Francia kőfejtő igénybevételével kb. 150 fős szpeleó-tábort létesítek az 1987. évi központi nyári kutatótábor mintájára. Az elnökség javaslatomat azzal vetette el, hogy nem lehet megosztani a résztvevőket. Ezzel nem értek egyet, mert lesz olyan aki luxus szállóban, lesz olyan aki diákszálláson, vagy az ismeretséggel rendelkezők magánszálláson, szocialista országokból érkezők pénz hiányában közterületeken – jó esetben vadkempingben – fogják elszállásolni magukat.
Azóta azt is megtudtam, hogy a Pálvölgyi kőfejtőt kezelő KDV KÖVIZIG esetleg nem zárkózik el a kongresszus alkalmával a terület használatának engedélyezésétől.
Magam részéről, mint önálló sportkör vezetője írásban kértem állásfoglalásukat mindazok mellett, hogy még 1987. őszén jogelődjük, az OKTH Budapest Felügyelőség Igazgatója írásba adta társulatunknak beleegyezését a terület kongresszus alkalmával történő hasznosítására.
Dr. Cser Ferenc részemre átadta az UIS elnökének, Derek Ford professzornak levelét, melyben nagy megelégedését fejezi ki a szpeleó-kemping ügyének állásáról.
Szegény professzor nagyot fog nézni egy mezei kemping láttán, melyben 50 Ft éjszaka/személy és külön sátranként 110 Ft-ot kell fizetni.
A közlekedési díj a ritkán járó kék buszon napi 32 Ft. Az esetleges étkezési költségről már említést sem merek tenni.
Mindezek mellett még azt is lényeges problémának látom, hogy nincs olyan hely, ahol a magyar barlangászok találkozhatnának, közvetlenül együtt lehetnének a résztvevőkkel.
Felszólalásom elején említette, hogy Barcelonában feltételek vállalása mellett kaptuk meg a rendezés jogát, és az egyik feltétel az volt, találkozó jellege is legyen a kongresszusnak; a másik feltétel, hogy idegenforgalmi szervezetet nem kapcsolunk be a lebonyolításba. Arra meg nem is merek gondolni, hogy mekkora lesz a felháborodás, amikor az is kiderül, hogy a meghirdetett szpeleó-kemping helyett egy barlangoktól távol, a pusztaság közepén, elkényeztetett koca-turistáknak való luxuskempingbe dugjuk drága áron a résztvevőket.
Budapest barlangváros. A barlangok közelébe ígértük a lebonyolítást. Azt hiszem ezt nem képletesen értették.
Szilárd meggyőződésem, hogy a kongresszus sikere nem csak abban van, hogy milyen előadások hangzanak el jó akusztikájú, technikailag kifogástalan helyiségben, hanem a résztvevők kikkel találkozhatnak, milyen egyéb programokat bonyolíthatnak le, mit és mennyiért esznek, isznak, mit láthatnak.
Javaslom, hogy a tagság döntsön a Francia-, és Pálvölgyi kőfejtő igénybevételének ügyében. Egy hangulatos szpeleó-tábor létrehozásáról, ahol a magyar és külföldi résztvevők közvetlenül találkozhatnak, vetítéseket, esti programokat, mászó- és technikai bemutatókat tarthatnak és kispénzű résztvevők esetleg díjmentesen megalhatnak.
Véleményem szerint ennek az ügynek újbóli támogatására kell megnyerni a minisztert, annál is inkább, mert ha otthonunkba, a barlangok közelében létesítjük a tábort, esténként kötetlen programokra magasszintű vendégeket hívhatunk, kik a hazai barlangászat ügyét tovább patronálhatják. Látványos dolgok szervezésének lehetősége szinte adott. Nem hiszem, hogy törökbálintra bárki is kilátogatna. Véleményem szerint, ha a résztvevők tábortüzet kívánnának gyújtani, akkor talán még a tűzoltóságot is hívnák. Természetesen meg kell adni, azt az alternatív lehetőséget bárkinek, hogy Törökbálinton, egy igényesebb, polgári kempingben táborozhasson.
Budapest, 1989. január 27.
Adamkó Péter s.k.


Adamkó Péter MKBT elnökségi tag részére

KEDVES PÉTER!


Az 1989. január 28-i rendkívüli közgyűlés alkalmából írásban kiosztott "hozzászólásod" MŰSORFÜZET-tel kapcsolatos néhány megjegyzésedre szeretnék reflektálni.
1. A MŰSORFÜZET-ben (1989. január-február) a kongresszussal kapcsolatos - ha általad "nagyvonalú, a részleteket egyáltalán nem érintő módon" is - információkat, gondolatokat a 3., 5., 7., 8., 9. oldalak és az általad is megfelelőnek értékelt 30., 31. és 32. oldal tartalmazott. Lapzártakor ezek voltak a közölhető információk!
2. Az általad "imént dícsért" január-februári MŰSORFÜZET a december 9-i Választmányi ülés határozatait és a részvételi arányt nem a tagság céltudatos félrevezetése miatt nem közölte, hanem azon egyszerű ok miatt, hogy december 5-én nyomdába kellett adni!
A "korrekt eljárással" kapcsolatos "szerény véleményed" tehát az IDŐ korlátai miatt nem megalapozott!
3. A MŰSORFÜZET 1988. július-augusztusi számában Szenthe Istvánnak az ÖTLET c. folyóiratban korábban megjelent cikke kapcsán arra kértem a Társulat tagságát, hogy problémáikat csak a Társulaton belüli eredménytelen megoldáskeresés után "vigyék ki", forduljanak a sajtóhoz, főhatósághoz, magasabb szintű társulati fórumhoz. Mint a Társulat elnökségének tagja a rendkívüli közgyűléssel írásban és szóban közölt, valamint a KVM miniszternek írásban megfogalmazott /néhányak által olvasott/ és sokak által aláírt soraid - a felvetett problémák egy részének meglététől és változtatandó voltától függetlenül is - etikailag megkérdőjelezhetők, még akkor is, ha néhány kérdésben Te is etikátlannak ítélted a Veled szembeni viselkedést.
A további - eredményekben megnyilvánuló - együttműködés reményében
Szablyár Péter - a MŰSORFÜZET szerkesztője



A MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT
1989. április 15-én /szombat/ 10-órára
BESZÁMOLÓ KÖZGYŰLÉST
hív össze.

A közgyűlés helye: a MTESZ Anker-közi Székháza /Budapest, VI. Anker-köz 1. félemelet/.

N a p i r e n d:
1. Elnöki megnyitó /Dr. Fodor István/
2. Beszámoló a Társulat 1988-évi munkájáról /Gádoros M./
3. A Társulat 1988-évi pénzügyi mérlege /Hevér Éva/
4. Beszámoló a X. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus szervezési munkáiról, a további teendőkről /Hazslinszky Tamás/
5. Érmek, jutalmak átadása
Dr. Fodor István elnök


Az 1988. december 9-i választmányi ülés határozatai:
/részvételi arány: 22 %/
V-9/88 A Választmány elfogadta az 1988-évi munkatervet azzal a megjegyzéssel, hogy Vándorgyűlés csak akkor lesz, ha egy - a Kongresszus szervezésében nem érintett - csoport vállalkozik megszervezésére.
V-10/88 A Választmány elfogadta a Társulat 1989-évi költségvetését.


Új fokozottan védett barlangok

A környezetvédelmi és vízgazdálkodási miniszter 7/1988. sz. rendelete értelmében a fokozottan védett barlangok köre újabb 24 objektummal egészült ki, ugyanakkor a lefejtett Nagykőmázsa-oldali-zsomboly valamint a tévesen megnevezett Öreg-kői 2. sz. zsomboly fokozott védelme feloldásra került. Új fokozottan védett barlangjaink a következők:

a/ Aggteleki karsztvidék területén
Danca-barlang 5430/5

b/ Bakony hegységben
Acheron-kútbarlang 4440/3
Bongó-zsomboly 4422/3
Csengő-zsomboly 4422/4
Jubileumi-zsomboly 4422/5

c/ Bükk hegységben
Balekina-barlang 5372/95
Borókás-tebri 4.sz.víznyelőbarlang 5372/57
Diabáz-barlang 5331/9
Fecske-lyuk 5392/19
Felső-forrási-barlang 5363/36
Gyurkó-lápai-barlang 5361/42
Három-kúti-barlang 5362/26
Hermann Ottó-barlang 5391/34
Lilla-barlang 5363/34
Mexikó-völgyi-víznyelőbarlang 5392/37
Pongor-lyuk 5381/20

f/ Gerecse hegységben
Keselő-hegyi-barlang 4610/1
Öreg-kői 1. sz. zsomboly 4661/2
Tükör-forrási-barlang 4630/40

i/ Pilis-hegységben
Kis-kevélyi-barlang 4820/14
Pilis-barlang 4840/5

k/ Villányi hegység
Beremendi-kristálybarlang 4150/1
Somssich-hegyi 2. sz. barlang 4150/2
Villányi 8. sz. barlang 4150/3
KVM Barlangtani Osztály


Népszabadság, 1989. január 14., szombat
Barlangrendszer a Nap-hegy alatt?
Barlangászok kutatnak a Nap-hegy alatt. Néhány nappal ezelőtt kezdték meg a feltárást, miután december végén egyik napról a másikra beszakadt a föld a Tigris-utca középső szakaszán az egyik ház előtt. Az ott lakók értesítették a Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Minisztérium Barlangtani Intézetét, amelynek igazgatója, dr. Tardy János a helyszínen, a krátert látva barlang létére gyanakodott.
A barlangászok leszálltak a kráterbe, s tíz méter mélységben az úttest alatt föld alatti vízfolyásra bukkantak. Úgy gondolják, hogy a víz eltört vezetékből származik, átáztatta a márgaréteget, amely elveszítette állékonyságát, és az üregbe zuhant. Így keletkezhetett a kráter.
A barlangkutatók ezért azt feltételezik, hogy a környéken hajdan feltört hévizek egyik forráskürtőjét találták meg. Esetleg a Nap-hegy alatt is barlangrendszer húzódik.


Vasárnapi Hírek, 1989. január 15., vasárnap (V. évfolyam, 3. szám)
Nap-hegy Feltárják a barlangot
Több hír is megjelent már arról, hogy új barlangot fedeztek fel a Nap-hegy alatt. A rózsadombi Kinizsi Barlangkutató Sportegyesület lelkes tagjai szombaton is dolgoztak a feltételezett barlangrendszer feltárásán.
Az I. kerület Tigris-utca 29/B számú ház udvarán egyre magasabbra emelkedik a barlang mélyéből kitermelt föld, a barlangászok vödrönként adogatják fel a jó néhány köbméternyi márgatömeget.


Magyar Hírlap, 1989. január 11., szerda
Levél a kormánynak
Megmarad-e a Hévízi-tó?
A Hévízi Nagyközségi Közös Tanács Végrahajtó Bizottsága levelet írt a Minisztertanácsnak. A testület – a tanácstörvényben biztosított jogkörében eljárva, felelősségének teljes tudatában – azzal a kérelemmel fordult a kormányhoz, hogy a Hévízi-tó megmentése érdekében sürgős és határozott intézkedéseket hozzon.


Első kézből

A szervezett miskolci barlangkutatás kezdete /1952. június 30./ óta feltárt jelentős barlangok a Bükkben. /Az első szám a hossz, ha 200 m-t meghaladja, a második szám a mélység, ha az 50 m-t meghaladja/

1.István-lápai-bg. 4100/250
2.Létrási-vizes-bg. 2900/90
3.Bolhási-víznyelő-bg. 2500/125
4.Hajnóczy-barlang 2250/117
5.Szepessy-barlang 1500/166
6.Borókási 4. sz. vny-bg. 1000/102
7.Fekete-barlang 1000/163
8.Diabáz-barlang 1000/153
9.Jávor-kúti-vny-bg. 906/94
10.Mexikó-völgyi-barlang 700/80
11.Vénusz-barlang 600/-
12.Szeleta-zsomboly 500/87
13.Szirén-barlang 500/50
14.Szamentu-barlang 400/-
15.Láner Olivér-barlang 350/72
16.Vár-tetői-barlang 350/90
17.Balekina-barlang 300/89
18.Pénz-pataki-vny-bg. 300/128
19.Speizi-barlang 300/96
20.Soltész-kerti-mésztufabarlang 215/-
21.Hillebrand-barlang 213/-
22.Bányász-barlang -/130
23.Borókási 2.sz.vny-bg. -/110
24.Nagykőmázsa-völgyi víznyelő-barlang -/94
25.Hármaskúti-víznyelő-bg. -/62
26.Borókási 3.sz.vny-bg. -/60
27.Útmenti-barlang -/60
28.Szarvas-tetői víznyelő-bg. -/52
Dr. Lénárt László

1988-ban a BARLANGBIBLIOGRÁFIAI FIGYELŐ két száma jelent meg /1987/2; 1988/1./, kismértékben nőtt az érdeklődés a korábbi számok után.

A Brit Barlangkutatók Szövetsége /BCRA/ "Current Titles in Speleology" - International Publications 1987 című nemzetközi bibliográfiája 3480 tételt tartalmaz. Ebből "Magyarország" címszó alatt 17 tétel szerepel /0,4 % !!!/, amelyből 1 osztrák és 1 romániai eredetű, tehát ténylegesen 15, ami elgondolkodtatóan kevés!
A referált szerzők: Gábori - Csánk, V.; Vörös I.; Székely K.; Jakucs L.; Keveiné, Bárány I. /3/; Eszterhás I.; Hevesi A. /2/; Sásdy L. - Szilágyi F.; Fodor I.; Kormos A.; Kessler H.
1988-ban Sági Imre /ACHERON Barlangkutató Csoport/ szerkesztésében 23 annotált hazai cikkismertetés készült, melyeket az UIS SPELEOLOGICAL ABSTRACT szerkesztője részére határidőre kiküldtünk.
Sajnálatos, hogy Társulatunk tagjai - a MŰSORFÜZET-ben többször közzétett felhívás ellenére is - csak igen kis számban küldik be megjelent publikációikat. Ennek kedvező változása lehetővé tenné tényleges mértékű megjelenésünket az UIS kiadványban.


A MŰSORFÜZET-ben korábban többször meghirdetett egyéni bibliográfiai témafigyelés lehetőségével 1988-ban 20 társulati tag élt, akik 52 küldeményben 258 tételt kaptak kézhez.
Év végén - az 50 %-ban mágneslemezre vitt - bibliográfiai adatbázisból 19 társulati tag 1912 tétel kinyomtatott olvasnivalót kapott.
A 40 figyelt téma közül a legnépszerűbbek:
- Barlangi kutatástechnika, eszközök, módszerek;
- Hidrológia;
- Geoszpeleológia;
- Barlangi fotózás voltak.


Barlangtérképezési tanfolyam

A szpeleológiai oktatási rendszer keretében ez év június 15 – 18. között a Kartográfiai Szakbizottság barlangtérképezési tanfolyamot szervez Budapesten, a Szemlő-hegyi Barlangüzemeltetési Központban.
A jelentkezés feltételei: minimum 2 éves barlangkutatói gyakorlat és lehetőleg alapfokú barlangjáró tanfolyami végzettség.
A jelentkezéseket május 15-ig várjuk a Társulat Titkárságán /1061 Budapest, Anker köz 1./, amelyekre a visszajelzést és a részletes programot legkésőbb május 31-ig megküldjük.
A tanfolyam részvételi díja 150 Ft, amely a sokszorosított tanfolyami jegyzetet is magában foglalja.
Kárpát József, szakbizottságvezető


Az idei, soron következő V. BAZALTTÁBORT a kongresszusra való készülés miatt a hagyományoktól eltérően /nem júliusban, hanem/ 1989. április 29-től május 2-ig rendezzük meg Szilvás-kőn.
Az érdeklődők bővebb felvilágosítást kaphatnak a tábor vezetőjétől, kinek címe:
Eszterhás István
Isztimér, Köztársaság u. 157. 8045


A Központi Földtani Hivatal felügyeletével 1988-ban megalakult Koch Sándor Alapítvány 1989. március 11-én 16 órakor tartja az alapítók és csatlakozók kuratóriumválasztó nyilvános közgyűlését Miskolcon, a Nehézipari Műszaki Egyetemen.


MEGJELENT!

BESZÁMOLÓ 1984. Szerkesztette: Juhász Márton és Takácsné Bolner Katalin. Az MKBT és a KVM Barlangtani osztály közös kiadványa. Ára: 45 Ft, kapható a Titkárságon!


A X. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus emblémáját tartalmazó kitűző, és különböző öntapadó emblémák kaphatók a Társulat titkárságán!


A MTESZ Sajtó- és propaganda irodájának közleményei

FELHÍVÁS
A Magyar Televízió DELTA c. tudományos műsor szerkesztői várják azok jelentkezését, akik a technika, technológia terén új kutatási eredményeket értek el, jelentős újításokkal rendelkeznek. Munkásságukat szivesen bemutatná a népszerű műsor. Jelentkezni csak olyan találmánnyal, műszaki megoldással lehet, amellyel a gyakorlatban, a kereskedelmi forgalomban nem lehet találkozni, s így a bemutatás nem minősül reklámnak.
Várják a jelentkezőket a Magyar Televízió Művelődési Főszerkesztőség Delta ifj. Kollányi Ágostonnál levélben /1810. Budapest, V., Szabadság tér 17./.


VÁLLALKOZÁS
Az MTESZ Sajtó- és Propaganda Irodája vállalja más intézmények, vállalatok, üzemek részére is sajtótájékoztatók szervezését, sajtóanyagok készítését, műszaki, szakmai információk közzétételét a sajtóban. A kéthetente megjelenő, 570 hazai újságírók és külföldi tudósítók részére készülő bulletinjében új rovatot indít Bemutatkozás címmel vállalatok, kutató- és tudományos intézetek számára. Ezzel kapcsolatban felvilágosítással az MTESZ Sajtó- és Propaganda Irodán szolgálnak.


MEGJELENT
az ÉVFORDULÓINK a műszaki és természettudományokban 1989 című kiadványunk, amely a hazai műszaki és természettudományi szakterületek kiemelkedő személyiségeit, munkásságukat, ipar- és technikatörténeti érdekességeket mutat be.
A kiadvány ára: 80,- Ft.
Megrendelhető levélben, vagy telefonon: MTESZ Sajtó- és Propaganda Irodán.


MEGJELENT
a KONFERENCIÁK nemzetközi jegyzéke, kiállítások válogatott katalógusa - 1989. I-II. kötet, amely a műszaki és reáltudományokkal foglalkozó hazai és nemzetközi konferenciákat, rendezvényeket, kiállításokat időrendi sorrendben tartalmazza, megadva a szervezők nevét, címét, telefonszámát.
A kétkötetes kiadvány ára: 600,- Ft.
Megrendelhető levélben, vagy telefonon: MTESZ Sajtó- és Propaganda Irodán.


FELHÍVÁS

A Rózsadombi Kinizsi Barlangkutató és Hegymászó Sportegyesület 1989. júniusában /az iskolai tanév végén/ 10 napos kutatótábort szervez a József-hegyen. A tábor célja: a József-hegyi II. sz. barlang további feltárása. A táborra jelentkezni és részletes információt kérni: Rózsadombi Kinizsi SE.


Budapest, I. ker. Tigris utca 29/b. számú ház kertjében 1988. december 23-án egy 70 cm átmérőjű, lefelé kitáguló 4-5 méter mély zsombolyszerű beszakadás keletkezett. A ház lakói Dr. Tardy Jánoshoz, a KVM Barlangtani Intézet igazgatójához fordultak.
Tardy dr. értesítése alapján a Rózsadombi Kinizsi Barlangkutató és Hegymászó Sportegyesület tagjai több más barlangkutató csoport segítségével 1988. december 27-én elkezdte az ismeretlen, barlanggyanús berogyás feltárását.
A kutatás 1989. január 10-én fordulóponthoz jutott. 9 méter mélységben egy 50-60 liter/perces vízfolyást tártak fel a kutatók, melyről rövid vizsgálódás után meg lehetett állapítani, hogy ivóvízhálózatnál bekövetkezett csőtörésből származik.
A Fővárosi Vízművek "hősies küzdelemmel" egy hét alatt a hibát elhárította, de a vízbetörés tényét nem ismerte el. Véleményük szerint a helyszínen rétegvíz betörés volt. Meg kell hajolnunk megalapozott álláspontjuk előtt, csak azt az egy megjegyzést tennénk még az esethez, hogy olyan rétegvizet még eddig nem láttunk, melynek kémiai összetétele és hőfoka megegyezik a csapból kifolyó vízével, és a Tigris utcai főnyomócső elzárásával megszűnik.
A kutatást végül is 1989. január 16-án, a feltárás -11 méterében abba kellett hagynunk, mert a barlangkutatók előtt ezidáig még nem ismert, leküzdhetetlen akadályba ütköztünk. Ennek a furcsa képződménynek neve: BÜROKRÁCIA.
Adamkó Péter, Tigris u-i kutatás vez.