MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT
MŰSORFÜZET
1988 október-december
MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Készült: 1100 példányban
Szerkeszti: a Titkárság
Felelős kiadó: Gádoros Miklós
88/1681 MTESZ Házinyomda, Budapest.
Felelős vezető: Boncza Gábor
Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2005-2006-ban.
HIBAIGAZÍTÁS
Sajnálatos hiba következtében a Műsorfüzet címlapján "1988. október" felirat jelent meg. Mint azt már előző számunkban jeleztük, a kongresszussal kapcsolatban megnövekedett munkák következtében a Műsorfüzet negyedévenként jelenik meg. Így a helyes felirat OKTÓBER - DECEMBER HÓ. A következő szám legközelebb 1989. januárjában jelenik meg. Ugyancsak helyesbítjük a Cholnoky-pályázat leadási határidejét, mely helyesen 1989. február 15. Fenti tévedésért a tagság szives elnézését kérjük.
Titkárság
Az első körlevél alapján 842 előzetes jelentkezés érkezett be, ezek közül 412 a szocialista országokból, 332 Európa többi országából, 98 pedig tengerentúli országokból. Eddig 415 előadást jelentettek be, az elő- és utókirándulásokra 667 jelentkezés érkezett be.
Grósz Károly miniszterelnök felkérésünkre elfogadta a 10. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus fővédnökségét.
A kongresszus 2. körlevele magyar, német, angol, francia, spanyol és orosz nyelven kiküldésre került az előzetes jelentkezést beküldők címére, valamint további 200 címre.
A kongresszus központi rendezvényeinek színhelye az MSZMP Oktatási Központja /XI. Villányi út 11-13./ lesz, ahol egy 600, egy 300, egy 200 fős, valamint két kisebb előadóhelyiség áll rendelkezésre. Az aula és az emeleti folyosók kiállítások, bemutatók rendezését teszik lehetővé.
A Társulat Titkárságán kongresszusi hírek címmel faliújságot létesítettünk, melyen a legfrissebb kongresszusi tájékoztatások jelennek meg.
a Szervező Bizottság
A Társulat központi kutatótáborát 1988. július 1-16. között rendezte meg Jósvafőn. A táborban 14 csoport 75 tagja és 28 egyéni kutató vett részt. Az átlagos létszám 55 fő, a csúcslétszám /a hétvégeken/ meghaladta a 100 főt.
A tábor fő célkitűzése a Kossuth-barlang Reménytelen-szifon mögötti, eddig ismeretlen, de hidrológiailag kimutatott járatainak feltárása volt. Ennek érdekében a szifon felől búvár módszerekkel folyt a szifon tágítása és megtisztítása, a felszín irányából pedig a
Gergés-lápai-víznyelő és a Kuriszláni-beszakadás irányából indult meg a feltárás, amely áttörő eredményt egyik helyen sem hozott, de megteremtette a további kutatás feltételeit. A tábor első hetében elkészült a Kossuth-barlang bejárati tárójának felújítása /vasbeton szerkezettel történő biztosítása/, amely a Társulat kezdeményezésére a Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Minisztérium által biztosított forrásból, az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósága megrendelésére az AKKORD GMK kivitelezésében épült meg.
Feltáró tevékenység folyt továbbá a Kopolya-forrásbarlangban /az eddig feltárt járatok bővítésével/, a
Kopolya-zsombolyban /itt kb. 90 m új járatot tártak fel és biztosították a zsomboly aknáját/, az
Eger-zsombolyban, a 100 Ft-os-barlang-Agancsos-réti nyelőben. A KVM Barlangtani Intézet munkatársai vezetésével kataszterezési, térképezési munkákat végeztek, a Papp Ferenc csoport tagjai klimatológiai és hidrológiai méréseket, az NME Geofizikai Intézete a
Szabadság-barlangban mágneses végpontkitűzési méréseket végzett.
A Kossuth-barlangi búvár munkálatokat az AMPHORA Könnyűbúvár Sport Club végezte, a tábor alatti robbantási tevékenységet a Debreceni MHSZ Könnyűbúvár Klub Czakó László vezetésével, Hegedüs Ferenc közreműködésével végezte.
A tábor résztvevői emléklapot, a kiemelkedő munkát végzők /12 fő/ jutalomkönyvet kaptak.
Hadobás Sándor gondozásában példátlan gyorsasággal (3 nap) tábori levelezőlap is megjelent, még a tábor ideje alatt.
Szablyár Péter
CHOLNOKY JENŐ KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÁSI PÁLYÁZAT
A Társulat keretében folyó munka dokumentálásának fellendítése, a dokumentáció színvonalának emelése érdekében a KVM és az MKBT elnöksége a Cholnoky Jenő karszt- és barlangkutatási pályázatot az 1988-es évre az előző évekhez hasonlóan
- egyéni és
- csoport kategóriában írja ki.
A pályázat díjazására a KVM 40.000 Ft-ot biztosít.
Egyéni kategóriában egyaránt pályázhatnak a Társulat egyéni és csoportokban tevékenykedő tagjai. Az egyéni pályázóknak előzetes munkatervet nem kell beadni.
Egyéni kategóriában pályázni lehet: karszt- és barlangkutatással kapcsolatos
- tárgyévben megjelent publikációval /hazai vagy külföldi kiadásban/,
- tárgyévben elhangzott előadás teljes anyagával /az előadás helyének, időpontjának és a rendezvény programjának csatolásával/,
- tárgyévben kidolgozott és benyújtott TDK dolgozattal vagy középiskolai szakmai tanulmányi versenyre készült dolgozattal,
- saját kutatási eredményeket összefoglaló, még nem publikált tanulmánnyal,
- egyéni bibliográfiai tevékenységgel /szakbibliográfia, időszaki bibliográfiai feldolgozás/.
A pályázat díjai
egy I. díj 4.000 Ft és oklevél
egy II. díj 3.000 Ft és oklevél
egy III. díj 2.000 Ft és oklevél
Ifjúsági díj /20. életévüket be nem töltött pályázók részére/:
egy db 1.000 Ft és oklevél
Csoport kategóriában a pályázaton kizárólag a Társulat keretében működő csoportok, ill. kutató kollektívák /nem megbízásos munkát végző ad hoc bizottságok, előzetes munkatervet benyújtó legalább 3 egyéni kutatóból álló kollektívák/ vehetnek részt, éves jelentésükkel, ill. zárójelentésükkel.
A jelentések nem tartalmazhatják az előző években leadott részek ismétlését, lezárult kutatás összefoglalása kivételével, akkor is csak röviden, nem szószerinti ismétlésként.
Nem értékelhető a megbízásos munkák keretében végzett tevékenység.
A pályázat felépítésének és értékelésének szempontjai
1. Tárgyévi munkaterv /végrehajtását a Bíráló Bizottság értékeli, pontszáma a csoportéletnél jelentkezik/
2. Összefoglalás /a jelentés egyes fejezeteinek tömör összegzése/ 0 - 10 pont
3. Feltáró és barlangvédelmi tevékenység, ezek dokumentálása /szöveges ismertetés, térkép- és fotodokumentáció, műszaki leírás stb./ 0 - 25 pont
4. Tudományos munkák /karszt- és barlangtani alapkutatás, vizsgálat, megfigyelés, mérés, kisérlet, kutatási módszer- és eszközfejlesztés stb./ 0 - 25 pont
5. Dokumentációs munkák /kataszterezés, nem új feltárásokra vonatkozó térkép- és fotodokumentáció, film, barlangi túrakalauz - útvonalismertető és technikai adatok -, bibliográfia stb./ 0 - 25 pont
6. Csoportélet /túrák, rendezvények, tanfolyamok, publikációk, oktatás, továbbképzés stb./ 0 - 15 pont
Összesen 100 pont
Az egyes témarészekben hazai és külföldi eredmények egyaránt szerepelhetnek!
A pályázat díjai:
1 db. I.díj 10.000 Ft és oklevél
1 db. II.díj 8.000 Ft és oklevél
1 db. III.díj 6.000 Ft és oklevél.
A díjazható összpontszám minimálisan 60 pont.
A Bíráló Bizottság a pályázatok értékelése után fenntartja a jogot a díjak, illetve azok összegének megváltoztatására.
Különdíjban részesül minden további olyan pályázat, amely a 3., 4., 5. témarészek közül legalább egyben 60 %-os vagy azt meghaladó teljesítményt /minimum 15 pontot/ ér el. A különdíj minimális összege 2000 Ft.
A pályázatok 3 példányban küldendők be a társulat titkárságára, melyből 2 példányt a Társulat, 1 példányt a KVM kap. /A 3 példányból 2 azonos kivitelű, fotókkal illusztrált legyen, 1 példány fotók és díszes kötés nélküli szerkesztési példány./ Felhívjuk a kutatócsoportok figyelmét, hogy a fenti példányszám nem tartalmazza a területileg illetékes KVM Felügyelőség számára leadandó jelentést!
A pályázatok beadási határideje: 1988. február 15. (szerda)
A pályázatok a fenti napon 19 óráig a Társulat Titkárságán. /Bp. VI., Anker köz 1./ adhatók le, vagy 15-én 24 óráig /15.-i postabélyegző/ postán küldhetők el.
A Bíráló Bizottság a pályázat beadási határidejét követően regisztrálja a beérkezett pályázatokat, megállapítja, hogy melyek azok, amelyek a pályázat kiírásának megfelelően elbírálásra kerülnek. A pályázaton nem kerülnek értékelésre azok a jelentések, amelyek csak formális jelentéskötelezettségüknek tesznek eleget, illetve azok, amelyeknek benyújtói külön kérik, hogy jelentésük a pályázaton ne vegyen részt.
Felhívjuk a pályázók figyelmét, hogy a pályázaton nem vesznek részt azok a jelentések sem, amelyek nem a kiírt határidőre, vagy nem az előírt példányszámban érkeztek be.
Kérjük törekedjenek a tömör, lényegre törő fogalmazásra, az elbeszélő, nem informatív közlések mellőzendők.
Titkárság
Elnökségi ülések határozatai
Elnökségi ülés: 1988. szeptember 7.
E-26/88 Az Elnökség tudomásul vette dr. Fodor István elnök beszámolóját az UIS franciaországi vezetőségi üléséről, s felkérte az elnököt, hogy készítsen írásos anyagot a Karszt és Barlang, valamint a kongresszus Szervező Bizottsága számára. Egyúttal ismét leszögezésre került, hogy az anyagi vonzattal összefüggő külföldi utakat minden esetben az Elnökség tudomására kell hozni.
E-27/88 A kongresszus Szervező Bizottságának vezetésében bekövetkezett változást tájékoztatásul a Választmány tudomására kell hozni.
E-28/88 Az Elnökség elfogadta a kongresszus szervezésével kapcsolatos tájékoztatást. Egyúttal jóváhagyta, hogy Hazslinszky Tamás társelnök, a Szervező Bizottság vezetője részt vegyen a jugoszláviai Postojnán 1988. november 10-12. között az idegenforgalmi barlangok témakörével foglalkozó konferencián. Ugyancsak jóváhagyásra került, hogy dr. Lénárt László megtekintse az októberben Sarajevoban kiállításra kerülő bélyeg- és képeslapgyűjteményt, amelyet a kiállítók felkínáltak a jövő évi kongresszusra. Lénárt László részére utazási költségtérítés és 1 napra napidíj került jóváhagyásra.
E-29/88 Elfogadásra került 13, a MTESZ Szakértői névjegyzékébe benyújtott felvételi kérelem.
E-30/88 Elnökség javasolta a Fegyelmi Bizottságnak, hogy vizsgálja meg azt a bejelentést mely szerint Jánoska Péter, az esztergomi Balassa Bálint Barlangkutató Csoport tagja társaival az idei csőszpusztai vándorgyűlésen a faluban lévő vendéglőből egy TV-antennacsatlakozót vitt el. Javasolta az Elnökség, hogy a Fegyelmi Bizottság súlyosbító körülményként értékelje, hogy nevezett kutatásvezetői képesítéssel rendelkezik.
E-31/88 Az Elnökség felkérte a Karszthidrológiai és Geológiai Szakbizottság vezetőjét, hogy a közelmúltban Vajna György által írt "Veszélyben van-e a karsztvíz?" című cikkel kapcsolatban hívja össze a szakbizottságot társulati állásfoglalás kialakítása érdekében.
H Í R E K
A Francia-kőfejtőben megrendezett Pannónia barlangi mentőverseny 1988. évi eredménye.
1. Erzsébet SC Barlangkutató Klub
2. Pannónia Karszt- és Barlangkutató Sportegyesület
3. Megalodus Barlangkutató Csoport
4. Kadić Ottokár Barlangkutató Csoport
Az Erszébet SC Barlangkutató Klub elvállalta az 1989. évi Pannónia társmentőverseny rendezését. Hely és időpont közlése 1989 tavaszán várható.
Szabó Gyula
Az Amphora Könnyűbúvár Klub, az Élet és Tudomány Szerkesztősége, a Korall Természetbarát Klub által meghirdetett IV. Országos Könnyűbúvár Fotópályázat zsűrije 1988. május 23-án hozott döntést a különböző kategóriákban.
A vízalatti barlangkutatás során készült fényképfelvételek kategóriában az alábbi helyezések születtek:
I. Ember Sándor "A forrásban I."
II. Ember Sándor "A forrásban II."
III. Ember Sándor „Vízalatti cseppkőbarlang”
IV. Schopper Tibor „A Gombaszögi-barlangban”
V. Schopper Tibor "A Gombaszögi-barlangban"
Az MKBT különdíja a legjobb vízalatti barlangkutatás témájú papírképért Ember Sándor "A forrásban I."
Az MKBT diapozitívekre vonatkozó különdíja, megfelelő pályaművek hiányában nem került kiadásra.
Titkárság
Bélyeg- és képeslapbemutató az István-barlangban
1988. augusztus 20-án, a Szent István évforduló tiszteletére Lillafüreden, az István-barlangban, az Óriás vízesés előtt bélyeg- és képeslapbemutatót rendezett az MKBT Észak-magyarországi Területi Szervezete, a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága és a Nehézipari Műszaki Egyetem Bélyeggyűjtő köre.
A kiállítók az alábbiak voltak:
Dr. Gyurkó Péter: Régi lillafüredi képeslapok
Lezsák Sándor: Magyar egyházi Carte Maximumok
Dr. Lénárt László: Lillafüredi barlangi képeslapok
Dr. Nébli Vendel - Dr. Vincze Endre: A magyar koronázási jelvények bélyegeken
A rendezésben a fentieken kívül a Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület tagjai vettek részt.
A bemutatóra képeslap formájú meghívót /emléklapot/ adtunk ki, melyet ez alkalomra készített emlékbélyegzővel, valamint Szt. István bélyeggel láttunk el. E mellett a koronázási ékszereket tartalmazó képeslapok, valamint a Szt. István halálára kiadott levelezőlapok közül jó néhányat emlékbélyegzővel láttunk el.
A kiállítást 1082 fizető látogató tekintette meg. /Az emlékbélyegzős, az István-barlang alaprajzi térképét ábrázoló emléklapot mellékeljük./
Dr. Lénárt László
Kutatásvezetői vizsgáztatás
Bár Társulatunk tagságának mintegy 8-9 %-a barlangi kutatásvezető, újak képzésére az igény folyamatos. Ennek ellenére elegendő jelentkező hiányában az idén sem tudtunk barlangi kutatásvezetői tanfolyamot indítani.
Ez évben a barlangi kutatásvezetőképzés újabb variációját próbáltuk ki. Június 18-án a Pál-völgyi-barlangnál elméleti vizsgát rendeztünk, melyen 10 fő vizsgázó jelent meg. A gyakorlati vizsgának a Jósvafői társulati kutatótáborban végzett munkát, ill. barlangbiológiai, ácsolási, karszthidrológiai, barlangföldtani, barlangi mentési, barlangi térképezési és barlangklimatológiai gyakorlatokon való eredményes szereplést tekintettük.
A gyakorlati foglalkozásokat a felkért és feladatukat vállaló oktatók közül Eszterhás István, Gádoros Miklós, Kraus Sándor, Kárpát József tartották. A vizsgára jelentkezők közül Gulyás Ágnes, Kérdő Péter, Petren Imre, Kálóczy András sikeres barlangi kutatásvezetői vizsgát tettek.
Azok számára, akik az elméleti vizsgát eredményesen letették, a következő társulati táborok valamelyikében van lehetőség a gyakorlati vizsga letételére.
A társulati táborban végzett munkája alapján a kutatásvezetői igazolvány meghosszabbítása Borka Pál, Brankovits István és Zalán Béla kutatásvezetők részére vált lehetővé.
Dr. Lénárt László
az Oktatási és Közművelődési Szakbizottság vezetője
A Társulat 1988. I. félévi költségvetésének teljesítése
A Társulat első félévben tartott rendezvényei könyveléstechnikailag még nem kerültek elszámolásra, ezért az éves várható adatok tükrében érdemes a Társulat eredményét vizsgálni, az I. félévi ténylegesen felmerült működési költségek és bevételek alakulását is figyelembe véve. A Társulat várható eredménye /eFt/:
Megnevezés Kiadás Bevétel Egyenleg
Működés 1368 223 /-/ 1.145
Rendezvény 155 155 -
Tanfolyam 12 14 /+/ 2
Kiadvány 390 100 /-/ 190
Szerződéses munka 2633 3516 /+/ 883
Eredmény 4198 3648 /-/ 550x
x: MTESZ támogatás
A MTESZ által adott támogatás mértékét a Társulat várható vesztesége nem lépheti túl. Ennek betartása nagyon komoly feladatot igényel a II. félévben, mivel a működési költségek az I. félévben a tervezett szintet 24 eFt-tal haladták meg. A túllépés okát a Társulat által előállított 2000 db kitűző jelvény nem várt egységköltségnövekedése /28 Ft-ról 72,50 Ft-ra/, továbbá a Műsorfüzet előállítási költségének terven felüli emelkedése /emelkedett a papírár és növekedett a Műsorfüzet terjedelme a tavalyi átlag 24 oldalról 42 oldalra/ okozta. A II. félévben további gondot okoz az UIS vezetőségi ülésén elnökünk részvétele miatti kiküldetési költségtúllépés /30 eFt/ a forintleértékelés következtében. Így éves szinten a tervezett működési költséget várhatóan 100 eFt-tal fogjuk túllépni.
A működési bevételnél rendkívül pozitív eredmény, hogy a tagdíjak 85 %-a befolyt I. félévben. Nem várt bevételt hozott /8 eFt/ a szakértői díjak befizetése. Említésre méltó a jelvényeladás 9 eFt-os bevétele.
A működés várható 1,1 mFt-os veszteségét 3,5 mFt bevételű szerződéses munka végzésével lehet ellensúlyozni. Ezen összegből jelenleg 1,8 mFt a megkötött szerződések bevétele, melynek 50 %-a KVM Barlangtani Intézet megbízás. Tárgyalás alatt áll két munka 320 eFt-tal; de ezek még nagyon bizonytalanok. A MTESZ 550 eFt-os támogatását figyelembe véve feltétlenül szükség van a hátralévő három hónapban 1,4 mFt szerződéses munka bevétel elérésére.
Várjuk aktív részvételedet a munkaszerzésben és végzésben!
Hevér Éva
gazdasági titkár
Az MTSZ Barlang Bizottság felhívása.
Az MTSZ BB 1988. november 2-től (a kongresszus előtt utoljára!) Barlangi túravezető tanfolyamot rendez Budapesten. A 11 előadásból (heti egy alkalommal 3 óra) és négy hétvégi gyakorlatból álló tanfolyam 1989. februárig tart.
A jelentkezés feltétele:
- Barlangjáró II. /technikai/ tanfolyami végzettség;
- csoportvezetői ajánlás arról, hogy a jelentkező kellő barlangász tapasztalattal rendelkezik.
A tanfolyam létszáma max. 25 fő
Részvételi díja: 500 Ft
Jelentkezési határidő: 1988. október 15.
Cím: Magyar Természetbarát Szövetség Barlang Bizottság Bp. VI. Bajcsy Zsilinszky út 31.
MTSZ Barlang Bizottság
MEGJELENT!
a Karszt és Barlang 1987/I-II
száma, amelyet a tagság az 1988. évi tagdíj fejében kap meg. A tagdíj fejében járó példányokon felül további példányok a Társulatban vásárolhatók meg.
Ár: társulati tagoknak 58 Ft, külső személyeknek és intézményeknek 80 Ft
Kérjük a tisztelt tagokat, továbbá a csoportvezetőket, hogy a tagdíj fejében járó lapokat a Titkárságon személyesen sziveskedjenek átvenni az eddig bevált gyakorlatnak megfelelően.
BARLANGBIBLIOGRÁFIAI FIGYELŐ 1988./1.
száma, amely a Társulathoz 1987. december 15. és 1988. június 15. között beérkezett 37 külföldi folyóirat 76 füzetéből közel 1000, valamint 9 hazai folyóirat írásaiból válogatott 86 cikket és kiadványt ismertet. Kapható /a korábbi számokhoz hasonlóan/ a Társulat Titkárságán, és még mindig 20 Ft-ért.
Változatlanul igényelhetők egyéni bibliográfiai figyelések a korábban megjelent feltételekkel! Jövő évben világkongresszus lesz Magyarországon! Nekünk is ismernünk kell ahhoz a világot, hogy a világ megismerhessen minket! Idejében tájékozódj!
BIHAR-HEGYSÉG
turistakalauz. Írta: Mátyás Vilmos. Kiadta a Sport kiadó. Kapható a könyvesboltokban. Ára: 99 Ft
A könyv megjelenésével kapcsolatban értesítjük azon tagjainkat, akik korábban Tár-sulatunknál a kiadványt megrendelték, hogy a Társulat csak úgy jutott volna hozzá ezekhez a számokhoz, ha a kiadótól a példányokat megveszi. Sajnos ezt anyagi helyzetünk nem tette lehetővé, így kérjük tagtársainkat a könyvet bolti forgalomban vásárolják meg. Megértésüket köszönjük.