MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT

MŰSORFÜZET

1988 július – szeptember


MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Készült: 1150 példányban
Szerkeszti: a Titkárság
Felelős kiadó: Gádoros Miklós
88/1188 MTESZ Házinyomda, Budapest.
Felelős vezető: Boncza Gábor


Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2006-ban.



KONGRESSZUS

Fontos!
A 10. Szpeleológiai Világkongresszus szervezésének vezetéséről dr. Cser Ferenc lemondott; f. év június 6-tól a Szervező Bizottság vezetője Hazslinszky Tamás.
Gádoros Miklós


FIGYELEM !
A 10. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus szervezése egyre nagyobb feladatokat ró a Társulat irodájára is. Ezért kénytelenek vagyunk a Társulat tevékenységét is ennek alárendelni. Ennek első lépéseként a Műsorfüzetet e számtól kezdve a Kongresszus befejezéséig három havonként jelentetjük meg. Az őszi és a tavaszi előadóüléseket szüneteltetjük.
Kérjük továbbá a tisztelt tagtársakat, hogy a zavartalan munka biztosítása érdekében ügyeiket /tagdíj, vásárlás stb./ kedden és csütörtökön 8-12 között, szerdán 1/2 5 - 1/2 7 között szíveskedjenek elintézni.
Megértésüket előre is köszönjük.
Kérjük továbbá azok jelentkezését, akik a Kongresszus programjainak és kirándulásainak lebonyolításában barlangi túravezetés, tolmácsolás, információs szolgálat, regisztráció, árusítás, rendezési munkák vállalásával a Szervező Bizottság segítségére tudnának lenni. Jelentkezni lehet a Műsorfüzet végén lévő jelentkezési lappal.
a Szervező Bizottság

KONGRESSZUS

ALSÓ-HEGYI ZSOMBOLY-ATLASZ

Elkészült az Alsó-hegyi Zsomboly-atlasz című kiadvány első változata. A kötet a Társulat Titkárságán megtekinthető. A végleges formájú kiadás a Világkongresszus előtt történik.
Kérjük mindazokat a kutatótársakat, akik az Alsó-heggyel foglalkoznak /-tak/, tekintsék meg a kötetet és egészítsék ki az anyag tudvalévő és nem tudott hiányosságait saját adataikkal, térképeikkel.
Sajnálatos volna, ha a Baglyok szakadéka, az Almási-zsomboly új részeinek a felmérése, a Vecsem-bükki-zsomboly tisztességes térképe és sok egyéb nem szerepelnének a végleges változatban.
A benyújtott adatok szerzőit a kötetben látható módon feltüntetjük. Miután az Atlaszt a legjobb esetben is önköltségesre tervezzük, az adatszolgáltatók kizárólagos díjazása a nyilvánosság lesz.
A szíves együttműködésre számítva
Dr. Kósa Attila


MUNKATÁRSAT KERESÜNK!

A Társulat irodájának - elsősorban a 10. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszussal kapcsolatban - megnövekedett munkája szükségessé teszi egy teljes munkaidőben foglalkoztatott adminisztratív munkaerő felvételét.
Keresünk azonnali, ill. mielőbbi belépéssel olyan fiatal, pénzügy-ügyintézésben jártas, gépírni tudó, középfokú végzettségű munkatársat, aki elsősorban a Társulat gazdasági ügyeinek intézését el tudná végezni. Nyelvtudás nem akadály!
Titkárság


A Társulat Barlangfeltárási- és kutatástechnikai Szakbizottsága és a Rózsadombi Kinizsi Barlangkutató Egyesület 1998. május 14-én társulati kollektív kutatónapot rendezett a Zsindely-utcai-barlang továbbfeltárására. Az egymást két óránként váltó csapatokat az ACHERON, BSE, Honvéd AURÓRA és a Rózsadombi Kinizsi kutatóiból és egyéni kutatókból az alábbiak adták:
Nyerges Miklós, Borka Pál, Nagy Vera, Lettner Gábor, Galambos Péter, Berhidai Tamás, Perényi Katalin, Einödner Antal, Balázs László, Vári Attila, Kiss Miklós, Lukács Lászlóné, Sáray Csilla, Balogh István, Szabó Zoltán, Dobos Barbara, Holler Gábor, Boros László, Hlavathy Zoltán, Sági Péter, Niklasz Péter, Gyovai László, Kiss Márton, Taródi Péter
valamint: Adamkó Péter, Börcsök Péter, Szablyár Péter.
A résztvevők a munka-befejeztével emléklapot kaptak.


A Rózsadombi Kinizsi Sportegyesület 1988. május 21-22-én rendezte meg a Ferenc-, a Mátyás-, a Harcsaszájú- és a Hideglyuk-barlangokban az országos barlangversenyek keretében a Kinizsi Vándorkupáért kiírt versenyt.
A versenybíróság elnöke Taródi Péter, tagjai Hazslinszky Tamás, Fleck Nóra és Csanádi János voltak.
A versenyen az alábbi sorrend alakult ki.
I. BEAC I. csapata 1383 pont (Király Gábor, Kaposi Judit, Kornis Gábor/
II. Honvéd Aurora "6-os" csapata 1300 pont (Budavári József, Gyovai László, Szűcs László)
III. Acheron Barlangkutató Szakosztály csapata 1031 pont (Galambos Péter, Nyerges Miklós, Perényi Katalin)
IV. MÁFI-Aurora csapata 1025 pont
V. BEAC IV. csapata 995 pont
VI. BEAC III. csapata 553 pont
VII. Alba Regia csapata 341 pont
VIII. Marcel Loubens csapata 100 pont
A versenyből sérülés miatt kiesett a BEAC II. csapata. A versenyt feladta a csehszlovák-Diogenes vegyes csapat.
Adamkó Péter


Az UIS Karszt Fiziko-kémiai és Hidrológiai Bizottság, valamint a Szlovák Barlangkutató Társulat közös szervezésében 1988 május 10-15. között nemzetközi szimpóziumot rendeztek Szlovákiában, „A karsztok fizikai, kémiai és hidrológiai kutatása” címmel. A szimpóziumon 8 ország (Ausztria, Bulgária, Csehszlovákia, Kanada, Magyarország, NDK, Olaszország és Szovjetunió) több mint 50 résztvevővel képviseltette magát. A rendező ország kutatói mellett a legnépesebb a Szovjetunió delegációja volt, hazánkat 7 regisztrált résztvevő képviselte.
A program első, tudományos része Kassán zajlott, amelynek keretében közel 40 előadás hangzott el, angol, német, vagy orosz nyelven. A legtöbb előadás a barlangi ásványokkal, azok vizsgálati módszereivel, valamint a barlangklimatológia témakörével foglalkozott. Magyar részről az alábbi előadások hangzottak el:
Cser F.: A keveredési korrózió szerepe és morfológiai bélyegei a barlangokban
Cser F. - Gádoros M.: Az aeroszol szerepe a barlangi kiválásoknál
Dénes Gy.: Adalékok a Baradla-Domica-barlangrendszer néhány genetikai és hidrológiai problémájához
Gádoros M.: A barlangklíma fizikai rendszere
Horváth T.: Barlangterápia, mint a barlangklíma speciális hasznosítása
T. Bolner K. - Tardy J.: Budapesti barlangok csepegő vizeinek bakteriológiai és kémiai folyamatvizsgálata
Tardy J.: Komplex /ionizációs, bakteriológiai, mykológiai, klimatológiai/ sorozatvizsgálatok eredményei és módszertani problémái a Szemlő-hegyi-barlangban
A program második, terepi részének központja Dobsina volt, ennek keretében a résztvevők Szlovákia öt, idegenforgalom számára kiépített barlangját: a Dobsinai-jégbarlangot, az Ochtinai-aragonitbarlangot, a Domicát, a Gombaszögi-barlangot, valamint a Szilicei-jégbarlangot látogatták meg. A szimpózium hivatalos programját esténként dia- és diaporáma-előadások, a kötetlen szakmai megbeszélések, viták egészítették ki.
Takácsné Bolner Katalin


Beszámoló
a dr. Somogyi György emlékére rendezett RADON A KÖRNYEZETBEN c.
tudományos találkozóról

Az 1988. május 26-28. között rendezett tudományos találkozón mintegy 40 fizető résztvevő jelent meg.
A bevezető és záró előadásokkal együtt 15 előadás hangzott el, közel 60 fő előtt. Az előadásokat csaknem kivétel nélkül élénk vita követte /a karszt- és barlangkutatás témával összesen 10 előadás foglalkozott/.
A dr. Somogyi György sírjánál megtartott koszorúzásnál több, mint 50 fő jelent meg. A Hajnóczy-barlang előtt került felállításra a Demján Csaba által faragott kopjafa, valamint a barlang Nagy-termében helyeztük el a Katulyák István által készített márvány emléktáblát.
A sírnál és az emléktábla avatásánál dr. Medveczky László és Gádoros Miklós helyezte el a kegyelet virágait, ill. mondott rövid beszédet, míg a kopjafát dr. Lénárt László leplezte le.
A barlangban megjelent 30 résztvevőnek a Hajnóczy Barlangkutató Csoport tagjai /Varga Csaba és Németh Gyula vezetésével/ tartottak rövid barlangbemutatót az ATOMKI által végzett detektorcsere, ill. emléktábla leleplezés után.
A jelenlévő szakemberek /köztük a Társulat és a Barlangtani Intézet vezetői/ a rendezvény színvonalát igen magasnak és hasznosnak ítélték, valamint a további együttműködések szükségességét hangsúlyozták.
A Társulat nevében Gádoros Miklós mondott köszönetet a rendezőknek - elsősorban az ATOMKI-nak - a rendezési munkákért, s egyben jelezte, hogy a kongresszuson ezeket a témákat elő kell vezetni, hiszen azok barlangos vonalon is nemzetközi szintűek.
Dr. Lénárt László
az Észak-magyarországi Területi Szervezet titkára


A Cholnoky-pályázat bíráló bizottságának jelentése

A bíráló bizottság tagjai: Dr. Lénárt László, Hazslinszky Tamás, Juhász Márton, Kárpát József, Szablyár Péter
A beküldött 28 csoportjelentésből 12 érkezett határidőn belül. Ezek közül 10 csoportot értékelt a bizottság, mivel ketten kérték, hogy anyaguk ne vegyen részt a pályázaton.
Az 50 pont feletti csoportjelentések pontszámai, helyezése, díjai

Csoport/téma 2. 3. 4. 5. 6. összesen
Alba Regia 9 22 24 25 14 94
Acheron 10 21 21 24 15 91
Bekey I.G. 10 25 25 0 12 72
Bakony 8 12 9 20 9 58

I. díj Alba Regia Barlangkutató Csoport 12.000 Ft
I. díj Acheron Barlangkutató Szakosztály 12.000 Ft
II. díj Bekey Imre Gábor Barlangkutató Csoport 10.000 Ft
III. díjat a bizottság nem adott ki

Különdíjak:
Anteus Barlangkutató Csoport /barlangi mikrobiológiai vizsgálatáért/ 2.000 Ft
Papp Ferenc Barlangkutató Csoport /vízkémiai vizsgálatáért/ 2.000 Ft
Bakony Barlangkutató Csoport /dokumentációs tevékenységéért/ 2.000 Ft
Az egyéni pályázatok a kiírás feltételeinek nem feleltek meg, ezért nem kerültek értékelésre.
A pályázat feltételeinek eleget tett pályamunkák értékelése a következő oldalon olvasható.

Acheron Barlangkutató Szakosztály
Komplexitásra törekvő, igen gazdagon illusztrált jelentés. A Mátyás-hegyi-barlangban és a Som-hegyen elért feltáró eredményeik figyelemre méltóak. A tudományos adatgyűjtésük, feldolgozásuk sokrétű, ezek közül kiemelkednek a morfológiai- morfogenetikai, klimatológiai téren végzettek. /Nem érthető viszont, hogy a radonmérések folytatását miért nem tartják lehetségesnek./ A térkép és fotódokumentáció magas színvonalú. Jó csoportéletet dokumentál az anyag.

Alba Regia Barlangkutató Csoport
A "megszokott" igen magas átlagszínvonalú, sokszerzős, kollektív munka, számottevő új eredményekkel /Bükkös-árki-barlang, Csengő-zsomboly feltárása, dokumentálása, lezárása; karsztmodell, felszín-barlang kapcsolatrendszer; szpeleofaunisztika, bibliográfia stb./. A Társulat igényeit, célkitűzéseit messzemenően szem előtt tartja és saját munkájába jól beleilleszti. /pl. a Cholnoky-pályázat szellemében készített jelentés, társulati bazalttábor stb./. Kutatási területükből adódó, a barlangok szennyeződését vizsgáló tevékenységük az országban egyedülálló. A nemkarsztos barlangok kutatásához szükséges lexikon összeállítása úttörő jelentőségű. Komplexitásra törekvő, igen gazdagon illusztrált, terjedelmes jelentés.

Anteus Barlangkutató Csoport
A rövid - formálisnak mondható – csoportjelentés mellékleteként értékes tanulmány található a Mátyás-hegyi-barlangban végzett mikrobiológiai vizsgálatok eredményeiről.

Bakony Barlangkutató Csoport
A barlangfeltáró tevékenység részletes, jól illusztrált leírása mellett értékes barlangkataszteri anyagot is közöl. Maga a jelentés alapjaiban földtani-morfológiai indíttatású, igen sok hasznos és érdekes forrásmunka értékű megállapítással.

Bekey Imre Gábor Barlangkutató Csoport
Igen jó, de kissé "féloldalas" jelentés. Egyik oldalon megtalálhatók a rendkívül szívós, kitartó és eredményes, az országban pillanatnyilag élenjáró feltárási eredmények a Pál-völgyi-barlangból, naprakész térképpel és színes szakmai-esztétikai értékű fotókkal történő feldolgozásban, viszont az 5-6. témakörbe illő anyag indokolatlanul szegényesebb. /Ez már csak azért sem érthető, mert ilyen mérvű céltudatos feltárási tevékenységet csak jól szervezett csoport végezhet!/ A feltárási helyek megközelítése során végzett denevérelterjedési vizsgálatuk kiemelkedő színvonalú, hasznos munka.

Tanép Heliktit Barlangkutató Csoport
A megkezdett feltáró és tudományos munka folytatását dokumentáló, viszonylag szerény anyag, átgondolatlan geológiai leírással.

Metró Barlangkutató Csoport
Formális, csak a jelentési kötelezettségnek eleget tevő anyag.

Pannónia Karszt- és Barlangkutató Sportegyesület
Formális, csak a jelentési kötelezettségnek eleget tevő anyag.

Papp Ferenc Barlangkutató Csoport
Alapvetően néhány ember szakmai tevékenységére felépülő, kevésbé összetett, de a barlangi vízkémiai és klimatológiai vizsgálatok témakörében rendkívül alapos és kimagasló értékű munka. A jósvafői kutatóállomás távmérőhálózatának felújítása, jelentős lépés e tradicionális hely múltjához méltó státuszának visszaállítására.

Vértes László Karszt- és Barlangkutató Csoport
Formális, csak a jelentési kötelezettségnek eleget tevő anyag.

A Bíráló Bizottság


Elnökségi és választmányi ülések határozatai

Elnökségi ülés: 1988. május 17.
E-23/88 Megtárgyalta a Myotis SE levelét az István-lápai-barlangnak a kongresszusra történő kiépítése ügyében. A Társulat vezetése ürülne, ha a Myotis Csoport is csatlakozna a kongresszus fizikai kiépítési munkáihoz. Fel kell kérni a kirándulások technikai előkészítését végző csoportot, hogy vegye fel a kapcsolatot Nagymihály Zoltánnal, valamint az adott barlangokban kutatást végzőkkel.
E-24/88 Elfogadta a benyújtott 13, a MTESZ Szakértői Névjegyzékbe való felvételi kérelmet.
E-25/88 A tábortámogatásokkal kapcsolatban az Elnökség - elvben egyetértve a benyújtott kérelmekkel - utasítja a Titkárságot, hogy az érintetteknek keressen olyan munkavállalási alkalmakat, melyekkel a szükséges pénzeszközöket megszerezhetik, megkeresve az ügyben a Barlangtani Intézetet.

Választmányi ülés: 1988. május 19.
V-6/88 Elfogadta a MÁFI Barlangkutató Csoport megalakulását és felvette a Társulat csoportjainak sorába.
V-7/88 Nem működővé nyilvánította éves jelentés hiányában az Amphora és a BSE csoportokat, munkaterv és jelentés hiányában az FTSK Delfin, a Rózsadombi Kinizsi és a VMTE Nautilus csoportokat, munkaterv, jelentés és létszám hiányában a HBJSE Denevér, a Kadić Ottokár, a Mirus, a Vértes László és a Zöldért Heliktit Csoportokat.
V-8/88 Az MKBT jelvény igen magas előállítási költsége következtében a Választmány úgy határozott, hogy az 50 Ft-os belépési díj továbbra is fennmarad, de jelvényt nem tartalmaz.

x x x

Az elnökségi ülést követően Társulatunk meghívása alapján került sor a MTESZ azon társegyesületeinek baráti találkozójára, amelyek a Selmecbányai Bányászati és Erdészeti Akadémia szakterületein működnek. A Faipari Tudományos Egyesület képviseletében dr. Dalocsa Gábor főtitkár, a Magyar Geofizikusok Egyesülete képviseletében dr. Deres János főtitkár és Molnár Károly elnök, a Magyarhoni Földtani Társulat képviseletében Hámor Géza elnök és Halmai János főtitkár, az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület képviseletében dr. Soltész István elnök, dr. Csaba József főtitkárhelyettes és dr. Bakó Károly ügyvezető főtitkár vett részt az összejövetelen.
A vendégek a kötetlen baráti beszélgetés során megismerkedtek a Társulat életével, a barlangkutatás sokszínűségével. Megtekintették a Szemlő-hegyi-barlangot, a fogadóépületben berendezett barlangtani kiállítást, valamint a budai barlangokat bemutató diaporámát. A megjelent egyesületi képviselők baját szakterületük oldaláról világítottak rá az összejövetel jelentőségére, s az egytőről indult hagyományokkal rendelkező egyesületek együttműködésének lényegére.


H Í R E K

Az Acheron Barlangkutató Szakosztály április 29. - május 1. között Cserszegtomajon a helyi lakosság számára ismét nyílt barlangi napokat rendezett.
A nagy érdeklődésre jellemző, hogy a túrák során a barlangba 101 vendéget kísértünk le.
A programot a kultúrházban lebonyolított diavetítéses előadások egészítették ki, amelyek Cserszegtomaj és hazánk jelentősebb barlangjairól nyújtottak áttekintést.
Kárpát József

A MÁFI Barlangkutató Csoportjának tagjai május 15-én eltakarították a Ferenc-hegyi-barlang bejárata mellett felhalmozódott szemetet. Az elszállított hulladék 5 papírzsákot töltött meg.
Kérjük a barlangban túrázó csoportok tagjait, hogy a keletkező szemetet /uzsonnás papír, szakadt zokni, használt elem/ a szemközti házak előtti kukákban helyezzék el. Ezzel is őrizzük meg a viszonylag kultúrált környezetet és az átöltözésre alkalmas területet.
Megértéseteket köszönjük!
Sásdi László

A veszprémi Heliktit Csoport 1988. május 15-én a szentgáli Kő-lik barlangban feltáró munka közben egy szűk járaton átbújva egy nagy terembe jutott be. A terem méretei: 15-20 m magas, 15 m hosszú és 6-10 m széles. Cseppköves, vizes. A teremből tovább É-i irányban egy hosszú folyosó megy lefelé is és fölfelé is. A folyosó legalsó részéből egy újabb terembe értünk. A teremből több irányba le és föl egyaránt járatok ágaznak el, melyek egy idő után eltömődött agyagdugóval telítettek. Több kisebb terem is van még a barlangban.
Hartig Miklós


A Minisztertanács legutóbbi ülésén elfogadta a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló törvény végrehajtását szolgáló minisztertanácsi rendelet módosítását. Ennek keretében kerül szabályozásra a műszaki szakértői tevékenység fogalmának újbóli megállapítása. E szerint a tevékenységet végző magánszemély szakmai, szakértői, és tudományos minősítésétől függetlenül, a tevékenység tartalma alapján műszaki szakértői munkát végez többek között, ha a MTESZ és tagegyesületei által tanulmány, szakvélemény készítésére adott megbízás alapján tevékenykedik.
Műszaki szakértői tevékenységnek tekintendő továbbá a MTESZ és tagegyesületeinek szakértői névjegyzékében szereplő és erről igazolással rendelkező szakemberek, műszaki szakértői megbízás keretében végzett tevékenysége.
Titkárság


A társulati tagok eredményeinek jobb nemzetközi megismertetése érdekében az 1988-ban megjelent /idegen nyelvű, vagy idegen nyelvű összefoglalóval/ publikációit 1989. januárjában ismét szeretnénk megküldeni az UIS /Nemzetközi Szpeleológiai Unió/ által szerkesztett SPELEOLOGICAL ABSTRACT számára.
Kérjük tagjainkat, hogy publikációik különlenyomatait, vagy másolatát 1 pld-ban juttassák el a Társulat Titkárságára.
Szablyár Péter


GRATULÁLUNK

A Magyar Természetbarát Szövetség az 1987-es "Év barlangkutatójának" a Vida testvéreket, Vida Istvánt és Vida Zoltánt választotta. Társulatunk valamennyi tagja nevében gratulálunk, és további eredményes barlangkutató sikereket kívánunk.
a Társulat vezetése


FELHÍVÁS!

Szenthe István "Föld alatti pusztulás" c., az ÖTLET c. hetilap 1988. február 25-i számának 42-43. oldalán megjelent /a Társulat titkárságán elolvasható/ cikke kapcsán arra kérjük Társulatunk tagjait, hogy a Társulatot és a magyar "barlang ügyet" negatívan bemutató, vagy elítélő nyilatkozatot vagy cikket csak abban az esetben adjanak vagy tegyenek közzé, ha álláspontjukat a Társulattal /annak vezetőivel vagy illetékes fórumaival/ megvitatták és nem értek el számukra elfogadható eredményt.
Szablyár Péter


MEGJELENT!

a József-hegyi-kristálybarlang diasorozat. A fényképeket Czajlik István készítette. A 6 diát tartalmazó ismertető szövegét Adamkó Péter és Leél-Őssy Szabolcs készítette. A szöveg magyar, német, angol nyelven olvasható.
Kapható a Titkárságon. Ára: 39 Ft.