MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT
MŰSORFÜZET
1988 március-április hó
Felelős vezető: Boncza Gábor
MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Készült: 1100 példányban
Szerkeszti: a Titkárság
Felelős kiadó: Gádoros Miklós
88/0221 MTESZ Házinyomda, Budapest.
Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2006-ban.
ELŐADÁSOK, RENDEZVÉNYEK, HATÁRIDŐK
Március 14. /Bp./ Kraus Sándor: Van-e hossza a barlangoknak?
Március 14. /Miskolc/ Hadobás Sándor: Barlangi érdekességek a Rudabányai Múzeum anyagából
Czipó Ferenc: Esztramosi diafelvételek
Március 21./Bp./Kraus Sándor: Mit lehet és mit lehetne leolvasni barlangtérképeinkről?
Április 18. /Miskolc/ Kovács Zsolt: Barlangtérképeink a Bükk hegységből
Szabó József: Barlangmorfológiai érdekességek a Bükk hegységből
Március 16-19. Barlangi idegenvezetői tanfolyam
Március 26. Küldöttközgyűlés
Április 29. - május 8. Mészáros-Lantos emléktábor
Május 14. Kinizsi Kupa Barlangverseny
Május 26-28. Radon a környezetben c. tudományos találkozó
Július 1-16. társulati kutatótábor
Március 2. jelentkezési határidő az idegenvezetői tanfolyamra
Március 25. jelentkezési határidő a Radon a környezetben c. találkozóra
Március 31. jelentkezési határidő a Szpeleológiai Kongresszusra
Március 1. - május 2. ismét 50 %-os kiadványvásár!!!
Maróthy László, az MSZMP Politikai Bizottságának tagja, környezetvédelmi és vízgazdálkodási miniszter a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat elnökének és a Baradla ’88 expedíció tagjainak meghívására 1988. január 22-én meglátogatta az Aggteleken, a Baradla-barlang Libanon-hegyén táborozó Baradla '88 expedíciót.
Adamkó Péter, az expedíció vezetője a helyszínen beszámolt az addig végzett feltáró munkáról, majd bemutatta a föld alatt táborozó expedíció tagjait.
Maróthy László ezt követően tájékoztatta a jelenlevőket arról, hogy a magyar barlangkutatás eredményeit nagy érdeklődéssel figyelemmel kíséri és a jövőben is támogatja.
Majd a Társulat jelenlévő vezető tisztségviselőivel dr. Fodor István elnökkel, dr. Dénes György társelnökkel, Gádoros Miklós főtitkárral, dr. Tardy János elnökségi taggal, az OKTH Barlangtani Intézetének igazgatójával és Adamkó Péter elnökségi taggal másfélórás megbeszélést folytatott a Társulat jövőjéről és az 1989-ben megrendezésre kerülő 10. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszusról.
Dr. Fodor István elnök
BARADLA '88 EXPEDÍCIÓ
A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat és az Aggteleki Nemzeti Park közös szervezésében 1988. január 14-28. között lezajlott a Baradla '88 expedíció.
Az expedíció résztvevői a következők voltak:
Adamkó Péter Börcsök Péter
Király Gábor Kutas Tamás
Borka Pál Fehér János
Dr. Komlóssy Attila Sárai Csilla
Bauer Jakab Berhidai Tamás
Budán Péter Elekes Balázs
Fritz Zsolt Genersich György
Jánoska Péter Kecskeméti István
Kornis Gábor Kovács Gergely
Kucsera János Müller Róbert
Nyerges Attila Révész Sándor
Simon Béla Szepesi József
Várai Mihály Vadinszky János
Vári Attila Lettner Gábor
A felszíni ügyelet tagjai voltak:
Baki Jolán Bagi Éva
Dócs János Jánoska Pétemé
Einöder Antal Papp Krisztián
A vállalkozás során mintegy 20 kürtőt sikerült bemászni, ezek közül kettő a Főág szintjétől számítva megközelíti a 60 méter magasságot. Továbbá a Morea-hegy és a Vaskapu térségében több kisebb oldalágat sikerült kibontani, ezek közül a leghosszabb sajnos csak 82 méter. A kürtőket és az oldalágakat a feltárással egyidőben az expedíció feltérképezte.
Az expedíció kb. 1000 régi feliratot tudott dokumentálni, melyeknek feldolgozása huzamosabb időbe telik. A Szultán pamlagával szemben mintegy 5 méteres sóder felrakódásban nagy mennyiségű csontot találtak. A lelet korának és eredetének a meghatározása a helyszínen nem volt lehetséges, ezért ezt a munkát múzeumi szakértők bevonásával tovább fogjuk folytatni. Mindenesetre feltételezhető, hogy a Szultán pamlaga fölött levő ún. Olimpos-hegy közelében a barlangnak volt egy bejárata, melyet az idők folyamán földcsuszamlás vagy omlás tömött el.
A 10 napos táborozás alatt a tábor résztvevői a Viasz utcánál sátoroztak, a bejáratig TBK telefonvonalat létesítettek, mellyel a felszíni ügyelettel tudták a kapcsolatot tartani. A tábor helyéig villany- és vízvezetéket építettek ki. Az expedíció résztvevői nemcsak a saját, a táborozás ideje alatt keletkezett szemetet távolították el, hanem a barlang egész hosszában összegyűjtötték a mások által régebben ott hagyott szemetet is.
Az expedíció munkáját nagyban akadályozta, hogy nem rendelkezett rendes Baradla térképpel. A Szilágyi Ferenc /Baradla csoport/ által rendelkezésre bocsátott térképrészletek csak tájékoztató jellegű munkához voltak használhatók. Ezúton is hangsúlyozni kívánjuk, hogy jó lenne, ha a már elkészült Baradla térkép ügyében a huzavona megszűnne és a nyári társulati kutatótábor az új térképet használhatná, nem pedig a több mint 150 éves Vass Imre térképre kellene hagyatkoznia.
Adamkó Péter
Március 14. /hétfő/ 17.00 óra
Kraus Sándor: Van-e hossza a barlangoknak?
Valamint: mire jó egy /jó/ barlangtérkép? Vita és beszélgetés a fentiekről. Minden érdeklődőt és főleg a témával foglalkozó barlangászt várunk. Téged is!
Az előadás helye: Budapest, VI., Anker köz 1. félemelet 11.
Március 21. /hétfő/ 17.00 óra
Kraus Sándor: Mit lehet és mit lehetne leolvasni barlangtérképeinkről?
Az egyre gyarapodó barlangtérképek ismét időszerűvé teszik, hogy minél többen tudják a túrázáson túl is használni ezeket. Elsősorban a földtani ismeretekről lesz szó.
Az előadás helye: Budapest, VI., Anker köz 1. félemelet 11.
Március 14. /hétfő/ 16,30 óra
Hadobás Sándor: Barlangi érdekességek a Rudabányai Múzeum anyagából
Czipó Ferenc: Esztramosi diafelvételek
Az előadások helye: MTESZ Székház Miskolc, Szemere u. 4. 1. terem
Április 18. /hétfő/ 16,30 óra
Kovács Zsolt: Barlangtérképeink a Bükk hegységből
Szabó József: Barlangmorfológiai érdekességek a Bükk hegységből /diavetítéssel/
Az előadások helye: MTESZ Székház Miskolc, Szemere u. 4. 1. terem
MEGHÍVÓ
a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat 1988. március 26-án 10 órakor
az Anker köz 1. I. emelet 141. számú helyiségében tartandó
KÜLDÖTTKÖZGYŰLÉSÉRE.
Napirend:
1) Beszámoló az 1987. évről /Gádoros Miklós főtitkár/
2) Az 1987. évi költségvetés teljesítése /Hevér Éva gazdasági titkár/
3) Az Ellenőrzési Bizottság 1987. évi jelentése /Dr. Szathmáry Sándor, a bizottság vezetője/
4) Az 1988. évi munkaterv /Gádoros Miklós főtitkár/ (az írásos anyag megjelent a Műsorfüzet január-február havi számában)
5) Az 1988. évi költségvetés /Hevér Éva gazdasági titkár/
6) Alapszabálymódosító Bizottság előterjesztése
7) Tiszteleti tagok választása
8) Kitüntetések, jutalmazások
9) Egyebek
A közgyűlés nyilvános, azon minden társulati tag részt vehet, de szavazati joggal csak a küldöttek rendelkeznek.
Dr. Fodor István elnök
BARLANGI IDEGENVEZETŐI TANFOLYAM
Társulatunk a Barlangtani Intézettel közösen f. év március 16-19. között vizsgával záródó barlangi idegenvezetői tanfolyamot rendez Aggteleken, ill. Budapesten.
A tanfolyam tananyaga középfokú iskolai végzettséget ill. azzal egyenértékű ismereteket feltételez.
A résztvevők sikeres vizsga esetén barlangi idegenvezetői igazolványt és jelvényt kapnak, mely idegenforgalmi barlangoknál állandó ill. alkalmi túravezetői állás betöltésére ad lehetőséget.
A tanfolyam /a jelentkezőknek előre megküldendő jegyzettel együtt/ díjmentes. A résztvevőknek az odautazást /Aggtelekre/ és a visszautazást /Budapestről/, valamint a szállást /3 éjszaka Aggteleken a Barlangszállóban és 1 éjszaka Budapesten/ és az étkezést kell fedezniük.
Kérjük a tanfolyamon részt venni szándékozókat, hogy március 2-ig írásban jelentkezzenek a Társulat Titkárságán.
M E G H Í V Ó
Az MTA Atommagkutató Intézete, az MKBT Északmagyarországi Területi Szervezete, a DAB Matematikai-Fizikai, valamint Környezettudományi Szakbizottságai és az MFT Alföldi Területi Szervezete 1988. május 26-28-án Debrecenben az ATOMKI-ban Dr. SOMOGYI GYÖRGY kandidátus emlékére RADON A KÖRNYEZETBEN címmel tudományos találkozót rendez.
Dr. Somogyi György az ATOMKI főmunkatársa, a Nukleáris Nyomdetektor csoport vezetője, a szilárdtest nyomdetektálási technika hazai kifejlesztője, nemzetközi téren elismert szaktekintélye, a magyarországi karsztokon és barlangokban folyó rendszeres radon mérések megindítója volt. 1977-ben az odorvári Hajnóczy-barlangban kezdett először barlangi körülmények között radon méréseket, amelyek akkor hazai és nemzetközi viszonylatban is teljesen újnak számítottak. A sors kifürkészhetetlen akaratából ennek a barlangnak a bejáratánál halt meg 1987. márciusában a közel tízéves mérési periódus egyik aktuális detektorcseréje után. Alkotó pályája csúcsán egy hirtelen rátörő szívroham ragadta el.
Dr. Somogyi György emlékének elsősorban azzal kívánunk tisztelegni, hogy folytatjuk az általa megkezdett munkát, felhasználva eredményeit, továbbfejlesztve módszereit a felszín alatti radon transzport felderítése, s általa természeti jelenségek jobb megismerése, gyakorlati hasznosítása céljából.
Tudományos találkozónk célja, hogy lehetőséget adjon az ATOMKI-ban való személyes találkozásra, eszmecserére mindazoknak akik e témakörben vele együtt dolgoztak, a téma iránt érdeklődnek vagy hasonló vizsgálatokat terveznek.
Szeretnénk ha mennél többen rövid előadás keretében ismertetnék az elért eredményeket, a felmerülő problémákat, a megfogant ötleteket, terveket.
A találkozó előzetes programja a következő:
május 26: megérkezés, regisztrálás az ATOMKI Nyomdetektor Laborban
május 27: koszorúzás a sírnál, előadások, esti diavetítés
május 28: emléktábla elhelyezés, mérőhelyek bemutatása az odorvári Hajnóczy-barlangban, emléktúra a Hajnóczy Barlangkutató Csoport vezetésével.
Az elhangzó előadásokat szeretnénk megjelentetni, ezért kérjük a szerzőket, hogy előadásaik anyagát max. 8 oldal terjedelemben a találkozón adják le. Szállást előreláthatólag az ATOMKI és a DAB vendégszobáiban biztosítani tudunk, amelyet a helyszínen lehet fizetni.
A részvételi költség 200 Ft/fő, (a találkozó rendezési költségeit foglalja magába), s majd az ATOMKI számlájára kérjük befizetni.
Az odorvári Hajnóczy-barlanghoz való eljutás fakultatív, a barlang gépkocsival is jól megközelíthető, kellő számú jelentkező esetén az igénylők költségére mikrobuszt bérelünk.
Kérjük, hogy részvételi szándékát a mellékelt jelentkezési lap kitöltésével és visszaküldésével jelezze. A jelentkezőknek részletesebb információt és csekket küldünk.
A RENDEZŐSÉG
Debrecen, 1988. január 12.
JELENTKEZZ!
A Társulat 1988 évi nyári központi kutatótáborába!
Időpont: 1988. július 1-16.
A tábor helye: Jósvafő, Tohonya-völgy
Jelentkezési lap a január-februári Műsorfüzetben.
Kutatási célok:
I. Kossuth-barlang szifon mögötti részeinek feltárása (felszínről: Gergés-lápa, Kuriszlán-zsomboly, barlangból: a szifon leszívása, szifonkerülő járatok, emelet).
II. Kopolya-rendszer: Forrás-barlang, sziklafal alatti barlangindikáció, nyelők
III. Egyéb: Babotkút árvízi forrásszája, Kalapos-, Sehova-zsomboly, Csigaház-barlang.
A kutatási helyek végleges kijelölése a pénzügyi lehetőségek, a létszám, a kölcsönözhető eszközök és az idő/víz/járási viszonyok függvényében!
10. NEMZETKÖZI SZPELEOLÓGIAI KONGRESSZUS
A Nemzetközi Szpeleológiai Unió /UIS/ barcelonai közgyűlésén úgy határozott, hogy soronkövetkező 10. kongresszusát és közgyűlését Magyarországon rendezi meg. A helyi Szervező Bizottság a kongresszust 1989. augusztus 14-20. között Budapesten szervezi meg.
Figyelembe véve a rohamosan változó környezeti hatásokból adódó problémákat és Budapest speciális geológiai helyzetét a Kongresszus programjai az alábbi fő témákhoz kapcsolódnak:
A/ A BARLANGOK GENEZISE Elnöke: Dr. Böcker Tivadar
A1: Barlangképződés hévforrások közreműködésével
A2: Karsztvízforgalom és ennek szerepe a barlangképződésben
A3: Barlangi képződmények, mint genetikai indikációk
A4: Felszíni formakincs, mint genetikai indikáció
A5: Paleokarsztok és fejlődésük
A6: Barlangi üledékek relatív és abszolut kronológiai datálása
A7: Szpeleológiai jelenségek regionális törvényszerűségei
B/ AZ EMBER ÉS A BARLANGOK Elnöke: Dr. Balázs Dénes
B1: Barlangok, mint a környezetszennyezés indikátorai
B2: Karsztos víztározók hasznosítása, különös tekintettel azok szennyezettségére
B3: Barlangi klíma és gyógyhatás
B4: Barlangfeltárás és a barlangjárás technikája
B5: Barlangi túrák szerepe a barlangok életében
B6: Barlangok dokumentációja
B7: Emberi tevékenység hatása a barlangok élővilágára
B8: Prehisztorikus ember és a barlangok
B9: Idegenforgalmi barlangok védelmének kérdései
B10: Vízalatti barlangkutatás problémái
A fentiekben javasolt főbb vitatémákon kívül a Szervező Bizottság szívesen elfogad minden más, a karszt- és barlangkutatás tudományos, technikai problémáját, kutatási módszereit, kutatástörténetét, a barlangi tudomány és a technika oktatását stb. taglaló munkát is.
AZ ELŐADÁSOK ÉS A KIADVÁNY
A vitaülések hatékonyságának fokozása érdekében a Szervező Bizottság vállalja az előadások teljes szövegének /max. 10 oldal, azaz 20 000 betűhely/ kinyomtatását a kongresszus kezdetére, ezért a szekció üléseket a vitára koncentráljuk. Az előadók munkájuk legfontosabb téziseit ismertetik, korlátozott számú, a teljes szövegben nem elhelyezhető ábra /főleg színes diapozitív/ kíséretében.
A Szervező Bizottság fenntartja magának a jogot, hogy bizonyos előadásokat poszterként tart meg; kívánságra az előadások párhuzamosan poszterként is bemutathatók.
A KONGRESSZUS ÉS AZ UIS NYELVE, TOLMÁCSOLÁS
A kongresszuson, a kiadványban az UIS hivatalos nyelvei használhatók. A vitaüléseken tolmácsolást nem tudunk biztosítani. A sporttúrákhoz több nyelven adunk ki az objektumot ismertető rövid tájékoztatást, túravezetőink általában egy nyelven tudnak kommunikálni, és nem mindenki nyelvismereti szintje haladja meg a közepest. A regisztrációnál és az UIS közgyűlésén tolmácsolást biztosítunk.
C/ BIZOTTSÁGI ÜLÉSEK
Az UIS bizottságai a hozzájuk tartozó szekció viták után tartják üléseiket a kongresszus üléstermében.
A kongresszust közvetlenül megelőzően ugyancsak Budapesten kerül sor a Nemzetközi Barlangmentési Konferenciára, mint a megfelelő UIS bizottság ülésére és gyakorlati bemutatójára. A konferencia augusztus 9. és 13. között kerül megrendezésre. Elnöke: Dr. Dénes György.
A következő szekciókban várunk előadásokat:
C1: A barlangi mentés technikája és szervezése
C2: A nemzetközi barlang-mentő szolgálatok beszámolói, mentési statisztika
C3: Technikai bemutatók, demonstrációk, eszközök
A már kialakult hagyományoknak megfelelően várjuk a mentőszolgálati bemutatókat.
A konferencia részvételi költsége: várhatóan 3000 Ft, amit a kongresszusi részvételi költségek nem tartalmaznak.
SZOCIÁLIS ÉS KULTURÁLIS PROGRAMOK
A kongresszus résztvevőinek nyitó fogadást adunk, augusztus 20-án, az alkotmány ünnepén egésznapos dunai hajókirándulást szervezünk. A kongresszus ideje alatt egyéb kulturális programokat is szervezünk, amelyeket elsősorban a kísérők számára ajánlunk /ladies programok/.
KIRÁNDULÁSOK
D/ TUDOMÁNYOS ÉS SZAKMAI KIRÁNDULÁSOK
D1: Magyarországi karszthidrogeológiai és szpeleológiai objektumok /10-12 nap/
D2: Magyarországi szpeleoterápiai központok /4-5 nap/
D3: Prehisztorikus emlékek Magyarországon /4-5 nap/
D4: Magyarország paleokarsztjai /4-5 nap/
D5: Magyarország vízalatti barlangjai búvároknak /5-7 nap/
E/ SPORT ÉS ESZTÉTIKAI KIRÁNDULÁSOK
E1: Budapesti hévforrásos üregek Időpontok: augusztus 14-19. között folyamatosan
E2: Bükki barlangok Időpontok: E21 augusztus 21-27. E22 augusztus 28. - szeptember 3.
E3: Alsó-hegyi-zsombolyok Időpontok: E31 augusztus 21-27. E32 augusztus 28 - szeptember 3.
E4: Jósvafő-Aggtelek cseppkőbarlangjai Időpontok: E41 augusztus 10-12. E42 augusztus 21-27. E43 augusztus 28. - szeptember 3.
E5: Tési-fennsík karsztobjektumai Időpontok: E51 augusztus 7-13. E52 augusztus 21-27. E53 augusztus 28. - szeptember 3.
Tárgyalásokat folytatunk osztrák, csehszlovák, jugoszláv, román és bolgár barlangkutató szervezetekkel több országot érintő kirándulások szervezési lehetőségéről.
ELSZÁLLÁSOLÁS
A kongresszus helyszíne mellett /Budapesti Műszaki Egyetem/ lévő nagylétszámú diákszálló olcsóbb szállási lehetőséget biztosít a résztvevőknek, 2-4 ágyas szobákban. Bizonyára többen igénybeveszik a budapesti barlangok közvetlen közelében létesítendő alkalmi Speleocamping kollektív vagy egyéni sátraiban nyíló elhelyezkedési lehetőséget.
A diákszálló ára 350-450 Ft, a speleocamping ára 40-50 Ft körül várható személyenként és éjszakánként.
KIÁLLÍTÁSOK, PÁLYÁZATOK
A kongresszus alatt barlangi fotókiállítást, dia- és filmfesztivált szervezünk. A fotókiállítás anyagához felhasználjuk a kongresszus alkalmával meghirdetett Nemzetközi Fotópályázat legjobb képeit, a dia- és filmfesztiválhoz a dia- és filmpályázat anyagát. Szándékunkban áll képeslap és bélyegkiállítás szervezése is, természetesen hazai és nemzetközi barlangokat ismertető témákban.
A RÉSZVÉTELI FORMÁK
A kongresszus résztvevői azok, akik valamilyen részvételi formában regisztráltatják magukat. Valamennyi kongresszusi résztvevő díjmentesen vesz részt a kongresszus szociális és kulturális eseményein, a dia-, a fotó- és a filmpályázaton.
Külön térítés ellenében vehetnek részt a kirándulásokon /az E1 kivételével, ami térítésmentes/, valamint a kongresszus-banketten. A fentieken felüli szolgáltatásokat a részvételi formák kifejtésénél adjuk meg.
1. Teljes jogú résztvevő
Előadást tarthat, előadást közölhet a nyomtatott kötetben, megkapja a nyomtatott kötetet és a kongresszus egyéb nyomtatott anyagát.
Részvételi díja: 5000 Ft
2. Kísérő résztvevő
Teljes jogú résztvevő kísérője.
Részvételi díja: 1500 Ft
3. Levelező résztvevő
Személyesen nem vesz részt a kongresszuson és rendezvényein. Előadást jelentethet meg a nyomtatott kötetben, megkapja a nyomtatott kötetet és a kongresszus egyéb nyomtatott kiadványait.
Részvételi díja: 3000 Ft
4. Diák résztvevő
Egyetemi hallgatók kedvezménye. Jogai mint a teljes jogú résztvevőké, de nem kapja meg a nyomtatott kötetet.
Részvételi díja: 3500 Ft.
5. Korlátozott jogú résztvevő
Nem vesz részt a kongresszus tudományos munkájában, nyomtatott kötetet nem kap. Megkapja a kongresszus egyéb nyomtatott anyagát.
Részvételi díja: 4000 Ft
A Nemzetközi Barlangmentési Konferencián való részvételnek nem feltétele a kongresszuson való regisztrálás, a konferenciának külön részvételi díja van.
A kongresszusi kiadványok fölös példányai a helyszínen megvásárolhatók ill. előzetesen megrendelhetők, később megállapított áron.
Kérjük, hogy részvételi szándékát a jelentkezési lapon legkésőbb március 31-ig jelezze a kongresszus Szervező Bizottságának. Amennyiben kísérőt ill. egyéb személyt kíván bejelenteni, kérjük külön jelentkezési lapon legyen szíves elküldeni /az eredeti lap xerox másolatán/, kísérők esetén feltüntetve a teljes jogú résztvevő nevét.
A kongresszus részletesebb 1. körlevele, valamint a jelentkezési lap a Társulat Titkárságán beszerezhető.
DR. FODOR ISTVÁN a Kongresszus elnöke
DR. CSER FERENC a Szervező Bizottság titkára
x x x
Kérjük a tisztelt tagtársakat, hogy a jelentkezési lapot lehetőleg minden olyan hazai barlangkutató töltse ki és küldje vissza, aki valamilyen formában /esetleg minimális részvételi díj fizetése ellenében/ részt vesz a kongresszuson, hogy a nyilvántartás biztosítható legyen.
H Í R E K
Az Amphora Könnyűbúvár Klub tagjai 1988. január 16-án sikeresen átúszták az
orfüi Mészégető-források barlangjában a végpontot alkotó 3-as szifont. A 2-3 m hosszú, jól úszható, tágas szifonból mintegy 20 m-nyi szűk, magas hasadékba jutottak, amelynek végén újabb szifon zárta el útjukat. A 9-10 m hosszú, ugyancsak jól úszható és a végén ellaposodó 4-es szifonon Brankovits István jutott át és egy kb. 5-6 m hosszú, magas hasadékot talált. A további kutatást fáradtság, hideg, valamint idő hiánya miatt nem folytatták.
A feltárt rész összhossza 30-35 m. A barlangban Irsai Sándor vezetésével Brankovits István, Kőszegvári Gábor és Sándor Mihály merültek. Biztosító búvárok voltak: Várhegyi Mihály és Zelle Ferenc. Vendégként részt vett: Molnár Edit és Szász Erzsébet. A helybeli kutatók részéről Berta Jenőné, Dobosi Tamás, Závodszky Szabolcs és Zalán Béla vettek részt az akcióban, amelynek legfőbb nehézségét a felszerelés be- és kiszállítása jelentette. A kutatások folytatását tervezzük.
Zalán Béla
A Rózsadombi Kinizsi Barlangkutató és Hegymászó Sportegyesület 1988. május 14-én megrendezi a másodszorra alapított Kinizsi Kupát. A kupa elnyeréséért 3 fős csapatok indulhatnak a versenyen. A verseny helyszínét, a nevezés egyéb feltételeit a következő Műsorfüzetben adjuk közre.
A Rózsadombi Kinizsi Barlangkutató és Hegymászó Sportegyesület és a Békásmegyeri Aragonit Barlangkutató Csoport tagjai 1987. decemberében a Budapest, II., ker. Utas u. 11. sz. ház alapgödrének ásásakor talált üreget 7 méter mélységig kiásták, a kutatást február - március hónapokban folytatni kívánják.
Adamkó Péter
A Mátyás-hegyi- és Ferenc-hegyi-barlang látogatásának szabályzata
Felhívjuk kedves kutatótársaink figyelmét, hogy az OKTH Budapesti Felügyelőség kezelésében lévő fenti két barlang látogatását baleset- és természetvédelmi okokból az alábbiak szerint szabályoztuk:
1/ Barlangkulcs felvételére jogosultak:
- barlangkutató csoportok vezetői,
- barlangi kutatásvezetői, ill.
- barlangi túravezetői vizsgával rendelkezők,
- a barlangra érvényes kutatási engedéllyel rendelkezők.
2/ Barlangtúra igényét a kulcsfelvételre jogosult személynek legalább 2 nappal előre jeleznie kell az alábbi helyen: Kárpát József /távollétében: Kiss Attila/ Szemlő-hegyi-barlang, Bp. II. Pusztaszeri út 35. Tel: 158-843, 158-844
3/ A barlangkulcsot - az előzetesen megszerzett engedély alapján - a Pál-völgyi-barlang ügyeleten adja ki és vételezi vissza. A kulcsot a kiadás napján legkésőbb 16°°-ig le kell adni.
4/ A látogatás szabályait be nem tartó, vagy a kulcsot késve leadó személyektől a leszállási engedély időszakosan visszavonható. Egy órát meghaladó késés esetén az ügyeletes köteles a Barlangi Mentőszolgálatot is értesíteni.
Stikkel László, Barlangüzemeltetési Központ vezető
Elnökségi ülés határozatai
Elnökségi ülés: 1988. január 19.
E-1/88 A Társulat 1987. évi tevékenységéről szóló beszámolót az elhangzott javaslatokkal a következő ülésre írásban el kell készíteni és azt a választmány, majd a közgyűlés elé kell terjeszteni.
E-2/88 Dr. Hubert Trimmelnek, az UIS főtitkárának a 10. kongresszus körlevelét négy nyelven soron kívül meg kell küldeni
E-3/88 A kongresszus jelentkezési lapját a következő Műsorfüzetben meg kell jelentetni.
E-4/88 Maucha László fogalmazza meg a vállalatok számára küldendő leveleket, melyekben felkérjük azokat a kongresszuson való részvételre.
E-5/88 Maucha László egyeztessen időpontot a VITUKI illetékes vezetőivel való találkozásra.
E-6/88 A határozat tartalmával a Műsorfüzet következő számában részletesen foglalkozunk.
E-7/88 Az Elnökség elfogadta Marian Pulina /Lengyelország/ külföldi tiszteleti taggá választását. A szükséges engedélyek beszerzését el kell indítani.
E-8/88 A Gellért-hegyi-barlangban korábban üzemeltetett kutatóállomás felújításával kapcsolatban a VITUKI-val folytatandó megbeszélésen támogatni kell az ügyet.
E-9/88 A közgyűlési jutalmakkal kapcsolatban a Titkárság készítsen előterjesztést a következő elnökségi ülésre.
Megjelent a MTESZ Borsod-Abaúj-Zemplén megyei szervezetének története 1949-1985. közötti időszakról. A kiadvány barlangi vonatkozású részét Borbély Sándor és dr. Lénárt László írták. A kiadvány a társulat könytárában az érdeklődők rendelkezésére áll.
Társulatnál elszámolandó készpénzes számla
tartalmával kapcsolatos tudnivalók
A Társulat tagjai által vásárolt, s a Társulatnál elszámolni kívánt termékek, szolgáltatások készpénzes közületi számláit abban az esetben tudjuk elfogadni és megtéríteni, amennyiben a számla az alábbi adatokat tartalmazza:
1/ "Készpénzfizetési számla" megnevezés
2/ A számla sorszáma, kibocsátásának kelte
3/ A számlakibocsátó neve, címe, adóigazgatási azonosító száma
4/ A vevő neve és címe
5/ A termék vagy szolgáltatás KSH besorolási száma /az adókulcs meghatározásához szükséges mélységig/
6/ A termék vagy szolgáltatás megnevezése, mennyiségi egysége
7/ A termék vagy szolgáltatás mennyisége
8/ A termék vagy szolgáltatás adót is tartalmazó egységára
9/ A termék vagy szolgáltatás adóösszeget is tartalmazó értéke
10/ A termékre vagy szolgáltatásra alkalmazott adókulcs
11/ A számla fizetendő végösszege
A fenti adatokat a számla az I. sz. melléklet szerinti formában tartalmazza:
ad. 4. Vevő neve és címe: MKBT Bp. VI. Anker köz 1.
ad. 5. A KSH besorolási száma minimum kétjegyű szám, általában 4-6-8 jegyű szám. A szám előtti jelzés lehet: SZTJ, ITJ, ÉJ, METJ, VTJ, SZATJ
ad. 9. A 6. és 7. pont szorzata
ad. 10. Az adókulcs mértéke lehet: 25 %, 15 %, 0 %
Kérünk mindenkit, hogy a készpénzes számlát annak kifizetése előtt nézze át, hogy tartalmazza-e a fenti adatokat. Bármely adat hiányában a Társulat a számlát nem tudja elfogadni.
Titkárság
MEGJELENT
a Karszt és Barlang 1986/II.
száma, melyet a tagság az 1987. évi tagdíj fejében kap meg. A tagdíj fejében járó példányokon felül további példányok a Társulat Titkárságán vásárolhatók meg.
Ára: társulati tagoknak 58 Ft, külső személyeknek és intézményeknek 80 Ft.
Kérjük a tisztelt tagokat, illetve a csoportvezetőket, hogy a tagdíj fejében járó lapokat a Titkárságon személyesen szíveskedjenek átvenni az eddig bevált gyakorlatnak megfelelően.
x x x
Vass Imre: Az Agteleki barlangnak talp és hosszába való általvágása' rajzolatja /reprint kiadás/
Az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal Barlangtani Intézete gondozásában /sajtó alá rendezte dr. Tardy János, szöveg Székely Kinga/ eredeti méretben és színben megjelent Vass Imre 1829-ben készült és nyomtatásban 1831-ben napvilágot látott térképe a Baradla-barlangról.
A térkép hátoldalán magyar, angol és német nyelvű leírás olvasható Vass Imréről, a Baradla feltárásának korai időszakáról, a térkép jelentőségéről, valamint megjelenésének körülményeiről.
Kapható a Társulat Titkárságán. Ára: 33Ft.
BARLANGBIBLIOGRÁFIAI FIGYELŐ
1987. 2. száma
amely a Társulathoz 1987. június 15. és 1987. december 15. között 18 országból beérkezett 46 folyóirat 87 füzetéből közel 1000, valamint 10 hazai folyóirat cikkeiből válogatott 86 cikket és kiadványt ismertet.
Ára: 20 Ft, kapható a Társulat Titkárságán.
x x x
Az 1987. szeptember - októberi Műsorfüzetben közzétett személyes bibliográfiai tájékoztatási lehetőséggel mindössze 10 társulati tagunk élt (Balig István, Csepreghy Ferenc, Czéh István, Fodor Tamás, Kovács Attila, Kraus Sándor, dr. Lénárt László, Margóczi József, dr. Végh Zsolt és Zentai Ferenc/, a társulati taglétszám kevesebb, mint 1 %-a /!?!/. Az érdeklődők 19 témakörben 167 információhoz jutottak az elmúlt év utolsó négy hónapjában.
Továbbra is várom az érdeklődők jelentkezését!
Szablyár Péter
x x x
Társulatunkhoz megérkezett a Latin-Amerikai és Karibi országok I. Szpeleológiai Kongresszusának 1. körlevele.
A rendezvény 1988. július hónapban kerül megrendezésre Brazíliában. Részvételi díj: 100 USD
Részletesebb információk a 2. körlevélben kerülnek közlésre.
Barlangkutató csoportjaink 1988. évi munkatervei
/Kivonatos ismertetés/
Ez évre vonatkozóan Társulatunk 24 csoportja küldött be munkatervet, amelyeket a tevékenység átfogó megismerése érdekében - különös tekintettel a kutatási munkákra - kivonatos összefoglaló formájában közzé teszünk.
Acheron Barlangkutató Szakosztály Vezető: Kárpát József
Feltáró kutatás:
- Mátyás-hegyi-barlang
- Mátyás-hegyi DK-i kőfejtő
- Kőris-hegy-Som-hegy víznyelői /Bakony/
- Eplényi víznyelők /Bakony/
- Cserszegtomaji-kútbarlang
Dokumentáció és tudományos kutatás:
- új barlangszakaszok térképezése
- Cserszegtomaji-kútbarlang hossz-szelvényezés és fotózás
- barlangkataszterezés az É-i Bakonyban
- klímamérések a Cserszegtomaji-, Szemlő-hegyi- és a Mátyás-hegyi-barlangban
- karsztmorfológiai vizsgálatok a Som-hegyen
- rovartani vizsgálatok a Cserszegtomaji-kútbarlangban
- Budai és Pilisi barlangok túrakalauzának összeállítása
Egyéb:
Túrák szervezése hazai és külföldi barlangokba.
Alba Regia Barlangkutató Csoport Vezető: Szolga Ferenc
Feltáró kutatás:
- Alba Regia-barlang
- Bongó-zsomboly /robbantással/
- Csengő-zsomboly
- Dobos-hegyi-barlang
Dokumentáció és tudományos kutatás:
- nemkarsztos barlangok vizsgálata
- a Csengő-zsomboly térképkiegészítése
- fotódokumentáció az új feltárásokról
Egyéb tevékenység:
- 1988-as Vándorgyűlés megszervezése
- kutatóállomás és környékének rekonstrukciója
- nyári tábor megrendezése aug. 5-20-ig.
Aragonit Barlangkutató Csoport Vezető: Kucsera János
Feltáró kutatás:
- Róka-hegyi Kristály-barlang
Tudományos vizsgálatok:
- klíma és levegőösszetétel vizsgálatok a Róka-hegyi Kristály-barlangban
Egyéb:
- túrák szervezése az Alsó-hegy, Budai-hegység és a Pilis barlangjaiba.
Anteus Barlangkutató Csoport Vezető: Bozsik Vilmos
Feltáró és tudományos kutatás:
- a Szilveszter-barlang továbbjutási lehetőségének kutatása, a barlang feltérképezése
- a barlangban talált csontleletek meghatározása
- a kutatási területen esetleges új objektumok felderítése
- a terület karsztobjektumaiban mikrobiológiai vizsgálatok végzése
- a Mátyás-hegyi-barlangban rendszeres mikrobiológiai vizsgálat
- barlangi ásványok lumineszcencia vizsgálata.
Bakony Barlangkutató Csoport Vezető: Gyurmann Csaba
Feltáró kutatás:
- Csemetekerti-víznyelők
- Kisvasúti-víznyelőbarlang
- Macska-lik
Dokumentáció és tudományos kutatás:
- karsztmorfológiai és kőzettani vizsgálatok a Kab-hegyen
- Ajka-Úrkút-Szentgál terület és Tapolca környékének kutatása
- barlangkataszterezés a D-i Bakonyban
Bauxit Barlangkutató Csoport Vezető: Kolláth János
Feltáró kutatás:
- Kórház-barlang
- Tapolcai Tavas-barlang
- Kincsesgödör
- Balatonedericsi-barlang
Dokumentáció és tudományos kutatás:
- barlangkataszterezés a balatonedericsi területen
- a Kórház-barlang térképezésének folytatása
- tapolcai Tavas-barlang térképhelyesbítése
- Kórház-barlang fotódokumentálása
Egyéb:
- alapfokú tanfolyam szervezése
- részvétel az MKBT rendezvényein.
Bekey Imre Gábor Barlangkutató Csoport Vezető: Kiss Attila
Feltáró kutatás:
- Pál-völgyi-barlang
- Les-hegyi-barlang
Dokumentáció és tudományos tevékenység:
- az újonnan feltárt szakaszok térképezése és fotódokumentálása
- a Pál-völgyi-barlang morfológiai és tektonikai vizsgálata
- üledékföldtani, hidrológiai és klimatológiai vizsgálatok, valamint denevérszámlálás
Egyéb:
- a Pál-völgyi-barlang új szakaszainak vaslétrázása
- egyhetes nyári kutatótábor
- MKBT előadás tartása a Pál-völgyi-barlang új szakaszairól, valamint ide túrák vezetése
- túrák szervezése egyéb hazai barlangokba.
Borsodi Szénbányák Barlangkutató Csoportja Vezető: Margóczi József
Feltáró kutatás:
- Lilla-barlang
- Csókási Ősnyelő és Sajt-barlang
- Nagymedve-barlang
Egyéb:
- Kovács-kői és Kalapács-kői-barlangok állagmegóvása
- faház építése a Lilla-barlangnál
- barlanglátogatások és vetítések szervezése iskoláknak
Cholnoky Jenő Karszt- és Barlangkutató Egyesület Vezető: Dr.Veress Márton
Feltáró kutatás:
- A G-5/a és Gy-12. sz. víznyelőbarlangok bontása
Dokumentációs és tudományos tevékenység:
- kutatófúrások a Homód-árki karsztmélyedésekben
- dolomitbányák vörösagyag kitöltésének vizsgálata
- topográfiai és karsztmorfológiai térképezés a Hárskúti-fennsíkon, Kab-hegyen és a Bükkben
- gömbfülkék vizsgálata bakonyi barlangokban
Erzsébet Sport Klub Barlangkutató Csoportja
Vezető: Szabó Gyula
Terepbejárások a Déli-Bükk, valamint a Nagy-fennsík DK-i és DNy-i részén és a Bakonyban.
Kürtőmászások az Aggteleki-karszt és a Bükk-hegység nagyobb barlangjaiban és zsombolyaiban.
Kutatási engedély kérése az Erdőhát-úti-barlangba.
Igény szerint népszerűsítő előadások és bemutatók tartása.
FTSK Barlangkutató Szakosztály Vezető: Vidics Zoltánné
Feltáró kutatás:
- Látó-hegyi-barlang
- Szabadság-barlang
- Danca-barlang
- Teresztenyei-barlang
- Vidics Zoltán-barlang
Dokumentáció és tudományos kutatás:
- leletanyagok vizsgálata és dokumentálása
- terepbejárások a Szabadság-barlang környékén
- megfigyelések a Háromlyukú-barlangban.
Hajnóczy József Barlangkutató Csoport Vezető: Varga Csaba
Feltáró kutatás:
- Hajnóczy-barlang
Dokumentáció és tudományos kutatás:
- különböző kitettségű lejtők ökológiai vizsgálata
- erdőmintaterület vizsgálata
- mikrokarsztformák tanulmányozása
- klimatológiai mérések /felszíni és barlangi/
- barlangi morfológiai vizsgálatok
Egyéb:
- Odorvári tábor 1988. július 5-20.
- Olaszországi expedíció
- túrák hazai karsztvidékekre
- Ismeretterjesztő előadások
Heliktit Barlangkutató Csoport Vezető: Hartig Miklós
Feltáró kutatás:
- Mecsek-hegyi Kő-lik
Dokumentáció:
- Solymári Ördöglyuk térképezése
Egyéb:
- túrák az Alpokba és a Tátrába
Herman Ottó Speleo Club Vezető: Molnár László
Feltáró kutatás:
- Száraztói-víznyelőbarlang
- Lyukas Kecske-barlang
- Vásárhely-hegy /Anonymus-1./-barlang
- Sziklafal-alatti-barlang
- Bolhási-víznyelőbarlang
- Szarvasréti-víznyelőbarlang
- Róna-Bükki-víznyelő
Dokumentáció és tudományos kutatás:
- Bolhási-víznyelőbarlang térképezése
Egyéb tevékenység:
- nyílt Barlangi Napok szervezése
- Mészáros-Lantos emléktábor április 29 - május 8.
- Dobódéli tábor, november 4-7.
- hazai túrák szervezése, részvétel a Kongresszus előkészítésében.
Karszt Barlangkutató Csoport Vezető: Csepregi István
Feltáró kutatás:
- Macska-barlang
Egyéb:
- állagmegóvás a Macska-barlangban
- környező barlangok felmérése, fotózása
- tagok továbbképzése
- kutatási terület bővítése
- előadások a barlangkutatás népszerűsítésére
Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület Vezető: Dr. Lénárt László
Feltáró kutatás:
- kéthetes /esetleg nemzetközi részvétellel/ nyári kutatótábor szervezése Létráson
Dokumentáció és tudományos kutatás:
- radonmérések folytatása az ATOMKI-val
- klimatológiai és csepegésmérések, valamint vízkémiai vizsgálatok /Létrási- és Szepesi-barlang/
- a Létrási-Vizes-barlang üledékvizsgálata
- térképezés a Létrási-Vizes- és a Láner Olivér-barlangban
- denevérszámlálások folytatása
- fotódokumentáció készítése új feltárásainkról
Egyéb tevékenység:
- a Láner Olivér-barlang lezárása
- külföldi kapcsolatok ápolása és külföldi túrák
- hazai túrák szervezése
- tagok továbbképzése
- szakelőadások tartása
- közreműködés az MKBT Északmagyarországi Területi Szervezete mentőszolgálatának munkájában.
Myotis Barlangkutató Csoport Vezető: Lengyel János
Feltáró kutatás:
- Kis-Huta-réti-víznyelő
- Hármas-kúti-víznyelőbarlang
- Kopaszréti Julcsa-barlang
- László bányamester-barlang
- 38-as barlang
- Ürömi víznyelő-barlang
- a Szalajka-forrásbarlang hidrogeológiai kutatása.
Mecseki Karsztkutató Csoport Vezető: Rónaki László
Dokumentációs és tudományos kutatás:
- a mecseki és villányi barlangok térképezése
- karszthidrológiai megfigyelések
- a mecseki forráskataszter térképes és szöveges dokumentációjának továbbfejlesztése
Egyéb:
- szakelőadások tartása
- tanulmányutak szervezése.
Megalodus Barlangkutató és Geológiai Szakcsoport Vezető: Almády Zoltán
Feltáró kutatás:
- a tatai Bartha-kútbarlang
Dokumentáció és tudományos kutatás:
- adatgyűjtés a Tata környéki barlangokról, karsztjelenségekről
- régészeti leletek feldolgozása
- előadások tartása, geológiai túrák vezetése
- a tatai karsztrendszer környezetvédelmi vizsgálata.
Egyéb:
- szakmai szemléltető anyagok gyűjtése iskolák részére
- felkészülés a Szpeleológiai Kongresszusra
- videofilm készítése a Tata környéki barlangokról
- vándorkiállítások szervezése
- a tatai Művelődési Házban levő kiállítás gondozása, bővítése
Papp Ferenc Barlangkutató Csoport Vezető: Dr. Cser Ferenc
Feltáró kutatás:
- Szemlő-hegyi-barlang
- Zsindely utcai-barlang
- Vass Imre-barlang
- Gergés-lápai-víznyelő
- Micimackó kuckója
Dokumentáció és tudományos kutatás:
- budapesti barlangok fotódokumentálása
- keveredési korróziós formaelemek vizsgálata
- klíma- és csepegésmérési távmérőhálózat kiépítése a Vass Imre-barlangban
- vízkémiai vizsgálatok
Egyéb tevékenység:
- közreműködés a Kongresszus szervezésében
- részvétel a társulati kutatótáborban
- kéthetes kutatótábor a Vass Imre-barlangnál
- közreműködés az István-lápai-barlang újrabontásában.
SZIKKTI II. Barlangkutató Csoport Vezető: Barczikay Dénes
Feltáró kutatás:
- Remete-Kálváriadombi 1. és 2. sz. barlang
- Táborhegyi-barlang
- Szemlő-hegyi-barlang
Egyéb:
- Táborhegyi-barlang takarítása
- gyakorló és oktató túrák szervezése
- társadalmi munka a Szemlő-hegyi-barlang Agyagos-folyosójának kitisztításában.
USE Pannónia Speleoalpin Club Vezető: Krekács Károly
Feltáró kutatás és állagmegóvás:
- Lehelős-lyuk
- Oroszlán-barlang
- Laci-zsomboly
- Mogyoródi kazamaták
Dokumentáció és tudományos kutatás:
- a kutatott barlangok térképezése
- fotódokumentáció készítése új feltárásainkról
Egyéb tevékenység:
- Hungária '88 expedíció megszervezése
- túrák hazai karsztterületekre
- részvétel az MKBT rendezvényein
- továbbképzés, nyílt túrák szervezése
- terepbejárások újabb barlangok felkutatása érdekében.
VMTE Foton Barlangkutató Csoport Vezető: Tihanyi Péter
Feltáró kutatás:
- Szoplaki-Ördöglyuk környéke
- Pilis-tetői-víznyelő félbehagyott bontásának folytatása
- Mogyoródi dombvidék kisebb üregeinek feltárása
Egyéb:
- Edző és oktató túrák a Budai-hegység, a Pilis, a Bükk és az Aggteleki karszt barlangjaiba.
- Külföldi tanulmányutak, expedíciók /Morva-karszt, Kuba, Marokkó, Szovjetunió, Málta/.
- A tanulmányutakról diavetítéses előadások tartása.
VMTE Központi Csoport Vezető: Kőrösi Gyula
Feltáró kutatás:
- Imola, Ördöglyuk-víznyelő kitisztítása, a befolyó vízmennyiség és a bevitt hordalék mennyiségének mérése, az eddig ismert szakaszok térképének és fotódokumentációjának készítése
- Pócsakői-víznyelő rendszer végpontján levő szűkület tágítása
- Nagyvizes-töbör kutatóakna további bontása, a beomlott nyelő kitisztítása
- A Pócsakői-víznyelő és a Nagyvizes-töbör közti kis töbör alján levő suvadás növekedésének mérése
- Meteor-barlang 1987-ben felfedezett új szakasz térképezése, a továbbjutás érdekében bejárások.
Az összefoglalót összeállította: KÁRPÁT JÓZSEF