MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT

MŰSORFÜZET

1988 január-február hó

MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Készült: 1100 példányban
87/2275 MTESZ Házinyomda, Budapest
Felelős vezető: Boncza Gábor


Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2006-ban.




BOLDOG ÚJ ÉVET!

kívánunk és koccintunk is hozzá szilveszter éjszakáján, de közben úgy érezzük, hogy ez esetben jó kívánságunk puszta formaság. A virágok ugyan továbbra is adómentesen nyílnak, a cseppkövek zöme is ellenáll még a környezeti ártalmaknak, de nyilvánvalóan nem sok időnk és energiánk marad, hogy a szépségeket élvezzük. Még ennél is kevesebb, hogy barlangokat kutassunk, hiszen azt, aki a kétszeresre emelt árú gyerekcipő megszerzéséért háromszor annyit dolgozik, mint korábban, aligha érdekelheti, hogy hol van a helvét-torton határ?
Persze kényelmes és megnyugtató az összes baj forrását a külső körülményekben keresni. Érdekes és meggondolandó, hogy bármi baj és nehézség jön is, mindig akad néhány ember, aki továbbra is cselekvőképes marad. Az ő terhük sem kevesebb, mint a többieké; talán a lelkierejük több? makacsabbak? arra jöttek rá, hogy minél nehezebbek a körülmények, annál fontosabb hogy a környező világot elviselhetővé tegyük? Mindenesetre nélkülük megállna az élet. Kérem tehát, hogy mindenki az önmagával szemben kötelező őszinteséggel vizsgálja meg, hogy mi minden bajnak, elmaradásnak nem kizárólagos okai az elháríthatatlan körülmények. S ha nemcsak megállapítjuk majd, hogy mégis lehetne tenni egy és mást, hanem tesszük is, amit még lehet, akkor minden baljós előjel ellenére emelt fővel nézhetünk egymás szemébe jövő szilveszterkor, mert nehéz időkben álltunk helyt.
Ehhez kívánok mindnyájunknak eredményes 1988-at és
Jó szerencsét!


Barlangos bélyeg- és képeslapbemutató

1987. október 31. és november 29. között a "Múzeumi hónap" keretében Rudabányán, az Országos Érc- és Ásványbányászati Múzeum, Hadobás Sándor szervezésével, az MKBT Észak-magyarországi Területi Szervezete aktív részvételével barlangos bélyeg- és képeslapbemutatót rendezett.
A kiállítók Adamkó Péter, Fleck Nóra, Hadobás Sándor, Hazslinszky Tamás, dr. Lénárt László, Lendvay Ákos és Székely Kinga voltak, s mintegy 40 m2-nyi anyag került bemutatásra.
A rendezvényt a Székely Kinga gyűjteményéből származó, 1898-ban bérmentesített dobsinai barlangi képeslapot felhasználó reprint meghívóval hirdettük meg, emléklapot és postai levelezőlapot adtunk ki.
A kiállítást a helyi sajtó igen pozitívan értékelte.
Legközelebb Budapesten tervezünk központi szervezésű, országos bemutatót, melyet az 1989-es kongresszuson megrendezendő szpeleofilatéliai tevékenység főpróbájának tekintünk.
Dr. Lénárt László

FOTÓPÁLYÁZATI FELHÍVÁS

Az MKBT Fotográfiai Szakbizottsága fotópályázatot hirdet.
A pályázat célja: fotóanyag összegyűjtése a 10. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus alatt megrendezendő fotókiállításhoz.
A pályázatra beküldhetők színes diapozitívek (5x5 ill. 7x7 cm), színes és fekete-fehér papírképek (minimum 18x24 cm-es méretben) tetszőleges számban az alábbi témakörökben:
a/ a Budai-hegység barlangjai
b/ a magyar barlangkutató tevékenységet reprezentáló felvételek (feltárás, tudományos munka, archív felvételek stb.)
A fotópályázaton bárki résztvehet.
A felvételek beküldési határideje: 1988. november 15.
A felvételeket az MKBT titkárságára /1061 Budapest Anker köz 1./ kell beküldeni.
A pályázat jeligés. Minden beküldött kép hátulsó oldalára ill. a diapozitív keretére kell ráírni a jeligét és egy azonosító sorszámot. Külön kell mellékelni egy zárt borítékot, melyre kívül rá van írva a jelige, a borítékba tett papíron pedig fel kell tüntetni a pályázó nevét, lakcímét, amennyiben csoporttag, a csoportja nevét, valamint a felvételeken feltüntetett sorszámokat, minden sorszám mellé odaírva a felvétel címét, a felvétel helyét, esetleg időpontját és egyéb információt.
Mindkét kategóriában az első három helyezett emlékplakettet kap, az első helyezett ingyen teljes jogú résztvevőként vehet részt a 10. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszuson. A legjobb felvételek díjmentesen résztvesznek a Kongresszus Nemzetközi Fotópályázatán. A beküldött felvételek felhasználhatók a Kongresszus fotókiállításán a szervező nevének feltüntetésével. A Kongresszus befejezése után a felvételeket a szerzők az MKBT Titkárságán kívánságra visszakapják.
A pályázat elbírálását bírálóbizottság végzi.
Dr. Czajlik István
MKBT Fotográfiai Szakbizottság vezetője


TÁRSULATI KUTATÓTÁBOR

A Társulat Barlangfeltárási és Kutatástechnikai Szakbizottsága az 1988. évi központi társulati kutatótábort - a tagság körében végzett közvéleménykutatás alapján - az Aggteleki-karszton rendezi 1988 júliusában 10-14 napos időtartammal.
A tábor célja: a terület több barlangjának feltáró kutatása és dokumentálása. A feltáró munka mellett - szervezett túrák keretében - lehetőség lesz a környék barlangjainak megismerésére.
A tábor várható létszámának megállapítására, valamint a kutatási pontok megválasztása érdekében kérjük az előzetes jelentkezési lapot 1988. január 25-ig a Társulat Titkárságára visszaküldeni. Az előzetesen jelentkezőket 1988. március 15-ig tájékoztatjuk az I. sz. körlevélben, amely már a tábor részletes programját is tartalmazni fogja!
Várjuk jelentkezésedet!
Adamkó Péter, Börcsök Péter, Szablyár Péter


H Í R E K

A Bekey Imre Gábor Barlangkutató Csoport, folytatva a Pál-völgyi-barlangban idén felfedezett szakaszok kutatását, további barlangjáratokat tárt fel október 11. - november 1. között a már ismert részek által körbefogott "fehér folt"-ban.

Az új járatok zömét rövid kereszthasadékokkal összekötött, ÉK-DNY irányú folyosók alkotják, közülük legimpozánsabb a nyílegyenesen futó, 4-6 m szélességű "Százkétméteres-folyosó". A jellegzetes oldásformák mellett több ponton találhatók kalcitlemezes és karfiolszerű hévizes kiválások is, a "Galéria" folyosóját a kalcitlemezek mintegy 60 m2-es, összefüggő álmennyezetet alkotva osztják két részre annak teljes hosszában. A cseppkőképződményeket kisebb zászlók, heliktitek, álló- és függőcseppkövek, kicsepegések képviselik, kiemelkedő szépségű a "Százkétméteres-folyosó" végén lévő, hófehér, nagyméretű lefolyás, valamint a "Haboskávé" barnás bekérgezést díszítő hófehér sztalagmitembriói, s különleges az a kis sztalagmit is, amely egy rovar jól felismerhető maradványát kérgezte be.
E legújabb járatok helyenként megközelítik a barlang Térképész-ágát, ill. Decemberi-szakaszát, s több ígéretes végpontot kínálnak a Mátyás-hegyi-barlanggal való összeköttetés kutatásához is. Hosszuk a vázlatos felmérés szerint 540 m, mellyel a Pál-völgyi-barlang hossza jelenleg már meghaladja a 6.300 m-t.
Takácsné Bolner Katalin


Az Acheron Barlangkutató Szakosztály a Mátyás-hegyi-barlang Mikulás-ágának K-i végén egy 10 méternyi kovás hasadék átbontásával szeptember 26-án 140 méter hosszú új barlangszakaszt fedezett fel.
A több szűkülettel és oldásformákat mutató termekkel tagolt járatrendszer legmélyebb pontja -36 m-en /Rom-terem/ legmagasabb pontja a Denevér-teremben, -6 m-en található. Az új szakasz a régi részekhez képest hévizes ásványkiválásokban gazdag.


A helyenként tapasztalt omlásveszély és a képződmények rongálódásának elkerülése végett e szakasz csak csoportunk kíséretében látogatható. Az új résszel együtt a Mátyás-hegyi-barlang teljes hossza jelenleg 4800 méter. A feltáró és dokumentáló munkát folytatjuk.
Nyerges Miklós


Kőrösi Gyula /a VMTE Központi Csoport vezetője/ Attila nevű fiának keresztelőjét 1987. október 17-én tartották a Szemlő-hegyi-barlang Óriás-folyosójában rokonok, barátok és nagyszámú barlangkutató, valamint turistatárs részvételével.
Titkárság


A karsztok fizikai, kémiai és hidrológiai kutatásával kapcsolatos konferenciára kerül sor a Nemzetközi Szpeleológiai Unió védnökségével 1988. május 10-15. között Kassán.
A konferencia részvételi díja: 200 Rubel, amely a szállást és étkezést is magában foglalja.
A konferencia részletes programja és jelentkezési lap a Titkárságon beszerezhető.
Titkárság


Barlangi idegenvezetői tanfolyam

A magyar szpeleológiai oktatási rendszer keretében első alkalommal 1987. november 10-14. között szervezett barlangi idegenvezetői tanfolyamot az MKBT és az OKTH Barlangtani Intézete a hivatásos barlangvezetők részére.
Az első három napon Aggteleken volt a konzultáció, az ANP kezelésében lévő kiállítóteremben. A tanfolyam keretében a Baradla-barlangban bejártuk a szokásos idegenforgalmi túrákat, s kiértékeltük az idegenvezetést, ill. az előre kiadott jegyzetben foglaltakat beszéltük meg konzultációs jelleggel. Pénteken a rudabányai múzeumban megrendezett barlangos bélyeg- és képeslapkiállítást néztük meg, majd a lillafüredi István- és Anna-barlangban végeztünk idegenvezetési próbát, ill. értékelést. Szombaton a Pál-völgyi- és Szemlő-hegyi-barlangban végeztük ugyanezt, majd írásbeli vizsga következett.
Sikeres vizsgát az alábbiak tettek: /zárójelben az igazolványszám/
/001/ Dusza Márta
/005/ Vostyár Ildikó
/002/ Juhász Edit
/006/ Budai Krisztina
/003/ Sághi Imre
/007/ Fritz Zsolt
/004/ Csipkés Gáborné
/008/ Szűcs Katalin
/009/ Hegedűs János
A tanfolyamhoz az előadók - Hazslinszky Tamás és dr. Lénárt László - írtak jegyzetet.
A vizsgázottak az alábbi rajzolatú barlangi idegenvezetői jelvényt és a hozzátartozó igazolványt a vizsga után kézhezkapták.


Miután az egyik aláíró az OKTH Barlangtani Intézete, így a vizsga hivatalos volt és az OKTH kezelésében lévő barlangoknál a magasabb szintű vezetési tudást igazolja.
Az ország többi főállású, ill. alkalmi idegenvezetőjének a képzését is meg kívánjuk oldani, valamint a rendszeres továbbképzést is tervezzük, szorosan együttműködve az OKTH Barlangtani Intézetével.
Dr. Lénárt László
az OKB vezetője

x x x

Az MKBT Oktatási és Közművelődési Bizottsága 1988-ban is folytatni kívánja tanfolyamainak megszervezését. Az igények pontos felmérése érdekében kérjük az érdeklődőktől, hogy január 30-ig szíveskedjenek a kérdőívet kitöltve a Társulat Titkárságára visszaküldeni. Tanfolyamot csakis az igények visszajelzése alapján tudunk szervezni.
Egyben utalást is kérnénk - a MTSZ BB-vel egyeztetve - hogy mely csoportok kívánnak barlangjáró 1 és 2 tanfolyamot szervezni.
Dr. Lénárt László
az OKB vezetője


Elnökségi és választmányi ülések határozatai

Elnökségi ülés: 1987. október 27.
E-25/87 Az Elnökség köszönettel meghallgatta az Észak-magyarországi Területi Szervezet vezetőségének beszámolóját, és a vita során felmerült kérdésekre adott választ. Kéri a területi szervezet vezetését a munka összefogottságának javítására és a szükséges személyi feltételek fokozott biztosítására, egyrészt azért, mert a Társulat életében a területi szervezet munkája kiemelt jelentőségű, másrészt mert a közeledő kongresszus szervezése és lebonyolítása során ez a munka még az átlagosnál is fokozottabb hangsúlyt kap. Kéri továbbá az Elnökség a területi szervezet vezetését, hogy minden olyan gondot, amelyet az Elnökség segítsége enyhíthet, haladéktalanul legyenek szívesek jelezni. A főtitkár gondoskodjék arról, hogy meghívás esetén az Elnökség képviseltesse magát a területi szervezet ülésein.
E-26/87 Az Elnökség a beterjesztett előzetes munkatervet és eseménynaptárt az elhangzott kiegészítésekkel a jövő évi munkaterv összeállításának alapjául elfogadta.
E-27/87 A főtitkár gondoskodjék arról, hogy a korábbi állásfoglalásnak megfelelően a Társulat szakemberei az ásványbörzéket figyelemmel kísérjék és észrevételeiket írásban jelentsék az OKTH Barlangtani Intézetének.
E-28/87 Az Elnökség az alábbi jutalmazási javaslatokat fogadta el:
- Adamkó Péter és Börcsök Péter részére a Társulat központi táborának szervezéséért és lebonyolításáért 2000-2000 Ft,
- Hazslinszky Tamás részére a Magyarország barlangtérképei sorozat szerkesztéséért 2000 Ft,
- Juhász Márton részére a Beszámoló kiadvány szerkesztéséért 2000 Ft.
- Az Oktatási Szakbizottság vezetőjének javaslatára /az Oktatási Szakbizottság jutalmazási kerete terhére/ Hazslinszky Tamást és Juhász Mártont további 500-500 Ft jutalomban részesíti.
E-29/87 Elfogadta továbbá az Elnökség azt a javaslatot, hogy az 1988-ban 30 éves Társulat alapító tagjai törzsgárda elismerést, továbbá már a Társulat jogelődjében, tehát 50 éve folyamatos tagsággal rendelkező dr. Jaskó Sándor, dr. Kessler Hubert és dr. Kretzoi Miklós különleges elismerést kapjanak.
E-30/87 Gádoros Miklós főtitkár javaslata alapján az Elnökség elfogadta, hogy az Elnökség dr. Markó László tiszteleti taggá választását az 1988. évi közgyűlésen előterjessze.
E-31/87 Az Elnökség felkéri Hazslinszky Tamás társelnököt, hogy a hírek szerint a Kossuth Kiadónál készülő barlangi fotós kiadvány ügyében tájékozódjék és a szükségesnek látszó egyeztető tárgyalásokat folytassa le.
E-32/87 A Titkárság a kongresszus szervező bizottságával egyeztetve dolgozza ki a kongresszusi embléma használatának szabályozását és terjessze a következő elnökségi ülés elé.
E-33/87 A Cholnoky-pályázat új kiírását az Elnökség elfogadta, ezt a barlangkutató csoportok vezetői részére minél előbb postázni kell. Ugyancsak elfogadta az Elnökség a bírálati rendszert azzal, hogy azt a később megválasztásre kerülő bíráló bizottság hasznosítsa. Az Elnökség a javaslat kidolgozóinak elsősorban Takácsné Bolner Katalinnak és Juhász Mártonnak jegyzőkönyvi köszönetet mond, s egyúttal felkéri Takácsné Bolner Katalint, hogy a munka során visszamenőleg végzett értékelését tegye közzé a Karszt és Barlangban.

Elnökségi ülés 1987. december 1.
E-34/87 Az Elnökség az elhangzott szóbeli kiegészítésekkel a munkatervet jóváhagyta és kérte a Választmánynak benyújtani.
E-35/87 Az Elnökség az előterjesztett költségvetési tervezetet a Választmány elé jóváhagyólag beterjeszti.
E-36/87 Elnökség felszólította a főtitkárt, hogy a jövő évi szabályozókból származó relatíve előnyös vállalási feltételekkel a megfelelő propaganda lépéseket tegye meg /megfelelő levél a BTI-nek stb./.
E-37/87 Dr. Lénárt László, az Oktatási és Közművelődési Szakbizottság vezetőjének kérelme és a főtitkár beterjesztése alapján az Elnökség kéri a Fegyelmi Bizottságot, hogy Szenthe Istvánnak az OKTH elnökéhez intézett beadványa ügyében a fegyelmi vizsgálatot folytassa le.
E-38/87 Az Elnökség jegyzőkönyvi köszönetet mond a Barlangi idegenvezetői tanfolyam jegyzete íróinak és a tanfolyam megszervezőinek.
E-39/87 Az ifjúság nevelése terén kifejtett kimagasló egyéni és kollektív teljesítmények elismerésére alapított és az ÁISH által évente kiírt pályázatra a Társulat dr. Balázs Dénes és az Alba Regia csoport jelölését pályázza meg. Beküldési határidő: 1987. december 31. Felelősök: Szablyár Péter, Vid Ödön
E-40/87 Az Elnökség elfogadta Adamkó Péter javaslatát Bagaméri Béla tiszteleti taggá választására vonatkozóan.

Választmányi ülés 1987. december 1.
V-13/87 A Választmány elfogadta Társulat 1988. évi munkatervét.
V-14/87 A Választmány elfogadta a Társulat 1988. évi költségvetését.


FELHÍVÁS!

Felhívjuk a T. Sporttársak figyelmét, hogy 1988. július 27. – augusztus 28. között nyugat-európai barangolással egybekötött speleo-alpin expedíció indul „Hungária ’88” néven Spanyolországba és Marokkóba. Utazás autóbusszal.
Tervezett útvonal: Ausztria – Svájc – Franciaország (Massif Central) – Spanyolország – Franciaország – Olaszország és Jugoszlávia. Irányár 33 napra: 23 ezer Ft.
A nagyszabású kiruccanást a KPVDSZ VM „Student” barlangász csoportja szervezi, de a végleges programját a résztvevők alakítják ki. Meghívólevél van.
Jelentkezés március 31-ig. Befizetés három részletben. Felvilágosítás: szerdánként 18-19 óra között, KPVDSZ VMTE (Bp. VI. Eötvös u. 25/a, Krekács Károly exp. vezetőnél.
Krekács Károly


A hazai karszt- és barlangkutatás eredményeit szeretnénk közismertté tenni a világ érdeklődő szakmai közvéleménye előtt. Erre jó lehetőséget kínál a Nemzetközi Szpeleológiai Unió /UIS/ évente megjelenő bibliográfiai "évkönyve", a SPELEOLOGICAL ABSTRACT.
Kérjük társulati tagjainkat, hogy 1987. év során megjelent - idegennyelvű összefoglalót is tartalmazó - karszt- és barlangkutatással kapcsolatos szakcikkeik különlenyomatát vagy másolatát január 20-ig küldjék meg a Társulat Titkárságára, hogy azokat az ABSTRACT szerkesztőinek kiküldhessük.
Szablyár Péter


KÖZLEMÉNY
Tisztelt Kutatótársak!

Az 1988-as évben Társulatunknak lehetősége nyílik, hogy különféle - főleg laboratóriumi - műszereket szerezzen be. Ezek általában inkurrens, de használható, üzemképes műszerek. ( Ph-, Px-, vezetőképesség mérők, koloriméterek, GM. csöves sug. mérők, stb.)
Kérjük azokat a csoportokat, akik tudományos vizsgálatokat végeznek, vagy szeretnének végezni, hogy esetleges műszer- igényüket levélben, Mérai Gábor nevére, a Társulat titkárságára szíveskedjenek eljuttatni. Egyben kérjük, közöljék azt is, milyen vizsgálatokat szeretnének elvégezni, ugyanis a korlátozott lehetőségek miatt fennáll az a lehetőség, hogy nem a célnak legmegfelelőbb műszert tudjuk beszerezni.
Megjegyezzük, hogy az első beszerzés alkalmával valószínűleg nem fogjuk tudni teljes mértékben kielégíteni a felmerülő igényeket, de amennyiben lehetőség lesz további beszerzésre, a hiányokat pótolni fogjuk.
Kérjük, hogy az igényeket tartalmazó leveleket 1988. február hónap végéig juttassák el titkárságunkra, hogy a beszerzéssel járó ügyintézéseket mihamarább meg tudjuk kezdeni!
Köszönettel: Mérai Gábor


A II. Eszperantista barlangász táborozás felhívása
Liptovsky Ján 1987. okt. 23-25.

A Liptószentmiklósi Eszperantó Klub már másodízben rendezte meg az eszperantista barlangászok táborozását.
Résztvevők: a liptószentmiklósi barlangászok eszperantista szekciója Janko Vajs vezetésével, a Prágai Barlangkutató Klub képviseletében Karel RYSANEK és Jiri NOVOTNY valamint VUKOV Péter a Magyar Eszperantó Szövetség Turisztikai Bizottsága alelnöke
A résztvevők egyhangúlag elhatározták az eszperantó nyelvű szpeleológiai szakszótár összeállítását és a világon élő eszperantista barlangászok címeinek gyűjtését.
A jelenlévők javaslatot tettek a barlangász kiadványok /könyvek, újságok, prospektusok stb./ eszperantó nyelvű összefoglalóval való ellátására.
Felhívjuk minden eszperantista barlangász figyelmét, akik céljainkkal egyetértenek és bekapcsolódni kívánnak a munkába, jelentkezzenek az alábbi címek valamelyikén:
1/ Vukov Péter okl. mérnök H-7400 Kaposvár 48-as Ifjúság u. 36.
2/ Esperanto Klubo Lipt. Mikulás CS 03101 Liptovsky Mikulás nám. Osloboditelov 31. Csehszlovákia – Cehoslovakio
A jelenlevők megbízásából a felhívást közzétette
Vukov Péter okl. mérn.
a TUK alelnöke


Néhány megjegyzés Holl Balázsnak a barlangok hosszáról szóló, az előző Műsorfüzetben megjelent cikkéhez.
A cikk olvasása után nem tudok a benne foglaltakkal egyetérteni. Szerintem ugyanis a cikk indokai, hogy a barlangok hossza nem definiálható, hibás fogalom, több okból is sántítanak.
Nézzük sorban:
1/ Az hogy a barlangok mint oldási formációk, tipikus fraktáljelenségek, nem lehet vitatni. De nem értem azt, hogy egy olyan merőben gyakorlati információt, mint hogy a barlangban mennyit lehet kúszni-mászni, miért kell egy elméleti matematikai problémával bonyolítani?
2/ Holl Balázs szerint csak a vízszintes és a függőleges kiterjedés megadásának van létjogosultsága. Kérdem én mit mond nekem ez a két adat pl. egy bonyolult labirintus jellegű barlang esetén?
3/ Az hogy egyes térképezők a saját érdekeiknek megfelelően „nagyobbítják” a barlangot sajnos volt már rá példa. De ez elvileg semmiképp sem befolyásolja a barlanghossz definícióját. Ez az érvelés tipikus példája a részigazságból való hibás általánosításnak!
4/ Az, hogy egy járat fel van térképezve, az egyenlő azzal, hogy ember számára járható, hiszen legalább a térképész belefért. Az hogy dundibb barlangászok esetleg már kihízták vagy hogy nem ismerik, annak semmi köze sincs a járat létezéséhez ill. hosszához.
5/ Végképp nem értem azonban azokat az érveit, hogy a barlang geológiailag és kutatásilag folyton változik. Hiszen minden térképen fel van tüntetve a készítő/k/ neve/i/ és a készítés időpontja. Ha nem tetszik a térképész munkamódszere ám csináljon jobbat. Az pedig, hogy a kutatás alatt álló barlangokat /pl. Pál-völgyi-barlang/ folyamatosan tovább térképezik, önmagáért beszél.
6/ Végül a poligonhossz és a barlanghossz összefüggéséről. Abban teljesen igaza van, hogy szigorúan véve a kettő nem ugyanaz. De ameddig jobb nem lesz, valamint használni kell a barlangok jellemzésére. Az ajánlott két adat erre nem alkalmas, így hát a kérdést legközelebb akkor érdemes felvetni, ha már lesz olyan újabb mérési eljárás, ami pontosabb eredményt ad.
Szekeres Tibor, Acheron Barlangkutató Egyesület


FELHÍVÁS
az 1988. évi tagdíjak befizetésére!

Az 1988. évi tagdíjak befizetésének feltételei:
1/ Amennyiben március 31-ig sor kerül az évi felnőtt tagdíj befizetésére, annak összege 250 Ft helyett 200 Ft.
2/ Lehetőség van az évi felnőtt tagdíj két részletben történő befizetésére. Ez esetben március 31-ig 125 Ft-ot és szeptember 30-ig 125 Ft-ot kell befizetni.
3/ Július 1-e után belépő új tag féléves (125 Ft) tagdíjat fizethet, de a Karszt és Barlang csak teljes évi tagdíj befizetése esetén jár.
Az 1988. évi tagdíj befizetése az előző éviekhez hasonlóan az alábbiak szerint történik:
- helyszíni befizetés a Titkárságon, elsősorban az egyéni tagok részére,
- a csoportok szintén a helyszínen fizethetnek be, lehetőleg a csoportvezetők, ill. a csoportok által megbízott összekötők útján, egy összegben,
- a vidéki csoportok részére, amennyiben a helyszíni befizetésre /választmányi ülés/ nincs alkalom, külön kérésre /amíg a készlet tart/ régi befizetési csekket tudunk biztosítani.
Titkárság


A Társulat 1988. évi munkaterve

VEZETŐ SZERVEK MUNKATERVE

1. Ülések

Elnökségi ülések
jan. 19. 1987. évi jelentés /előzetes/
márc. 8. 1987. évi jelentés. Közgyűlés előkészítése
máj. 17. Vándorgyűlés, nyári tábor előkészítése
szept. 13. Az I. félév értékelése
okt. 23. 1989. évi munkaterv és költségvetés /előzetes/
nov. 29. 1989. évi munkaterv és költségvetés

Választmányi ülések
márc. 8.
máj. 17. /Napirend az elnökségi üléseknek megfelelően/
szept. 13.
nov. 29.

Küldöttközgyűlés március 26.

2. Kiadványok
Karszt és Barlang 1987/I-II. és 1988/I. leszerkesztése és nyomdába adása
Magyarország barlangtérképei két füzete /Szemlő-hegyi-bg. és István- és Anna-bg./
Műsorfüzet kéthavonként /lapzárta minden páratlan hónap utolsó szerdája/
Szakirodalmi figyelő félévenként
MKBT Beszámoló 1987. évi kötete

3. Rendezvények
Vándorgyűlés Tés, június 24-26. /Alba Regia csoport/
Kutatótábor Aggteleki karszt, július, /Kutatástechn. szakbiz./
Szakbizottsági munkaülések /saját munkaterv szerint/
Előadó- és vitaülések külön program szerint
10. Szpeleológiai Kongresszus II. körlevél

4. Pályázatok
Cholnoky-pályázat /beküldési határidő febr. 15./
Fotópályázat /Fotográfiai szakbiz. beküldés: nov. 15./

5. Nemzetközi kapcsolatok
Rendezvényeken való részvétel


ESEMÉNYNAPTÁR
/Az 1988. évi munkatervhez/

január 14-24. Baradla-tábor
19. Elnökségi ülés
26. Műsorfüzet zárás
február 1. Érmek, emléklapok, jutalmazás - javaslat, ill. pályázat határideje
15. Cholnoky-pályázat és 1987. évi jelentések leadásának határideje
március 8. Elnökségi ülés, Választmányi ülés, 10. Kongresszus II. körlevél zárás
26. Küldöttközgyűlés
30. Műsorfüzet zárás
május 17. Elnökségi ülés, Választmányi ülés
25. Műsorfüzet zárás
június 24-26. Vándorgyűlés (Tés)
30. Karszt és Barlang 1988/I. zárás
július 1-17. Központi kutatótábor
8-17. Bazalttábor (Medves-Ajnácskői-hegység)
27. Műsorfüzet zárás
szept. 13. Elnökségi ülés, Választmányi ülés
28. Műsorfüzet zárás
30. Munkaterv leadási határideje
október 25. Elnökségi ülés
nov. 15. Fotópályázat beadás határideje
29. Elnökségi ülés, Választmányi ülés
30. Műsorfüzet zárás


A Társulat Területi Szerveinek 1988. évi munkaterve

Déldunántúli Területi Szervezet

Összeállította: Rónaki László
A következő évi terv változatlanul az eltelt évre meghatározottakkal azonos, de kibővítve az alakuló csoport tevékenységéből adódó lehetőségekkel, illetve a megbízásos munka esetén annak vállalásával. A költségvetési terv is változatlan.

Északmagyarországi Területi Szervezet

Elnök: Dr. Bársonyos Jenő
Titkár: Dr. Lénárt László
1. Nagyrendezvények
a/ A Borsodi Műszaki Hetek rendezvénysorozatába való bekapcsolódás a „Barlangkutatás technikai alapjai” c. ankét keretében
b/ Dr. Somogyi György emlékülés rendezvénysorozatába társrendezőként való bekapcsolódás
c/ Egy barlangjáró 1 tanfolyam megszervezése
2. Előadóülések
a/ Krajecz Mihály: Mexikó-völgyi barlangok
b/ Dr. Bársonyos Jenő: Gerinctúrák a Tátrában
c/ Dr. Lénárt László: Karsztok és barlangok a Szovjetunióban
d/ Kovács Zsolt: Újabb barlangtérképek a Bükkből
e/ Dr. Lénárt László: Újabb eredmények a Létrási-Vizes-barlangból
f/ Hadobás Sándor: Barlangi érdekességek a Rudabányai Múzeum anyagaiban
g/ Czipó Ferenc: Esztramosi felvételek
3. Klubnapok
a/ Januárban munkatervismertető, bevezető klubnap külső előadóval
b/ Decemberben évadzáró, beszámoló klubnap, jutalmazással, vetítettképes előadással
4. Vezetőségi ülések
Igények szerint, de legalább negyedévenként
5. Csoporttevékenység
A csoportok önállóan tevékenykednek, munkatervüket és jelentésüket közvetlenül a Titkárságnak adják le.
6. Kiadványok
a/ A 10. Szpeleológiai Világkongresszus északmagyarországi vonzatú kiadványának előkészítése
b/ Barlangjáró 1 tanfolyamhoz is felhasználható anyag kiadása a TIT-tel közösen
c/ Barlangos bélyegkatalógus előkészítő munkái
7. Részvétel az MKBT egyéb szerveiben, rendezvényein
a/ Az elnökségi, választmányi, titkársági, kongresszusi szervezőbizottsági üléseken való aktív részvétel
b/ Az Oktatási és Közművelődési Bizottság vezetése, a kongresszus szellemében
c/ A Kongresszusra javasolt két új munkabizottság szervezési munkáinak végzése
d/ Az MKBT rendezvényein lehetőség szerint nagy létszámú, aktív részvétel.


A Társulat Szakbizottságainak 1988. évi munkatervei

Fotográfiai szakbizottság

Vezető: Dr. Czajlik István
A Szakbizottság feladatát az alábbi 4 pontba foglalja össze:

1/ Hazai fotópályázat kiírása /1987. évi munkatervből áthúzódó feladat/
a/ Budai-hegység barlangjai
b/ Magyar barlangkutató tevékenységet reprezentáló felvételek
Kiírás: 1987. november
Beküldési határidő: 1988. november

2/ Nemzetközi fotó- és dia-pályázat kiírása
A kiírás kiküldésének határideje: 1988. május
Beküldési határidő: 1989. május

3/ A magyar szpeleo-fotográfia története
Az 1987. évi munkaterv 3. pontjának folytatása
Határidő: 1988. október 1.

4/ Diaporama sorozatok készítése
Budapest, a barlangok városa
Budapesti hévforrásos barlangok
Az Aggteleki Nemzeti Park barlangjai
Határidő: 1989. május

Karszthidrológiai és geológiai szakbizottság

Vezető: Leél-Őssy Szabolcs
A Szakbizottság előző évi ülésén résztvevő tagok kifejtették, hogy szivesen vesznek részt a tudományos munkában, ill. geológiai vonatkozású kutatásaikról tájékoztatják a szakbizottságot, és szivesen veszik mások közreműködését.
Tavalyi munkatervükben szereplő céljukat, egy egységes szemléletű, azonos szempontok szerinti feldolgozást valamennyi jelentősebb barlangunkról a résztvevők, ill. a kutatócsoportok vezetői nem támogatták, lényegében azt utasították vissza, hogy valaki, ill. valakik meghatározzák, hogy milyen szempontok szerint dolgozzanak. Ezt többen levélben közölték a Szakbizottság vezetőjével.
A megbeszélésen több téma vetődött fel, amelyhez a kutatók "szellemi segéderőt" ill. műszerháttér biztosítását kérték.
Ennek érdekében a Szakbizottság elhatározta, hogy szoros együttműködést alakít ki az Eötvös Loránd Tudományegyetem Geológiai Tanszékcsoportjával, ill. a Geológus Tudományos Diákkörrel.
Jelenleg úgy látszik, hogy ez az együttműködés beindult és mindenki számára igen hasznos.
Eszterhás István évek óta dolgozik a nem karsztos barlangok kutatásán. Munkáját – részben – a szakbizottság keretei között végzi. Nagy Ágoston III. éves geológus hallgató bevonásával, aki már többször is járt a barlangokban és a gyűjtött ásványok nagyműszeres vizsgálatát már meg is kezdte. /Ezeknek a vizsgálatoknak az elvégzése több tízezer Ft-ba kerülne más keretek között./
Dr. Cser Ferenc és a Papp Ferenc csoport vízkémiai vizsgálataiba, ill. a hévizes barlangkeletkezés problematikájának kutatásába vontuk be Magyari Árpád II. éves geológus hallgatót, aki szintén az egyetem laborhátterére támaszkodva végzi munkáját.
Dr. Szunyogh Gábor a gömbfülkék keletkezésének modellezéséhez, kísérletekhez kért segítséget. Pécsi Zoltán II. éves geológus hallgató jelenleg végzi a laborkísérletek üvegtechnikai összeállítását.
Eddig végzett munkánkból a fenti példákat azért soroltam fel, hogy megmutassam, bár szakbizottságunk önmaga adminisztrálásával tényleg elmaradt, csendben és feltűnés nélkül többirányú munka folyik, melynek remélhetőleg hamarosan meg lesz az eredménye is.
A következő évben jelenleg is folyó munkáinkat /pl. a fent felsoroltak/ folytatjuk. Leél-Őssy Szabolcs a József-hegyi-kristálybarlang eddiginél részletesebb és komplex vizsgálatát kezdte el, melyhez kőzettani csiszolatokat, nagyműszeres ásványtani vizsgálatokat és újszerű, Magyarországon most meghonosodó tektonikai módszereket is felhasznál.
A következő Műsorfüzetben újabb felhívást adunk közre, amelyben kérjük a tagság geológiai és karszthidrológiai munkához kedvet érző, ill. most azt folytató tagságot, hogy ilyen irányú munkáit ne csak a saját szakállára, hanem a szakbizottság keretei között végezze.
Úgy érezzük, hogy Szakbizottságunk feladata elsősorban a koordinálás és az egyéni-csoportos szakmai kutatások végzésére való ösztönzés. Ehhez kell lehetőség szerint segítséget adni: az ötlettel rendelkező szakemberek és a segíteni, dolgozni akaró barlangászok, ill. geológus hallgatók bevonásával, a műszerháttér biztosításával.
Szeretné a Szakbizottság olyan irányba befolyásolni a tagságot, hogy minél többen foglalkozzanak a közelgő kongresszus egyik fő témájával: a melegvizes barlangkeletkezéssel. Célunk, hogy a kongresszuson Szakbizottságunk tagjai ebben a témakörben több, eredményeiket bemutató előadást tartsanak. Ehhez kérjük - Cser Ferenccel, a Kongresszus fő szervezőjével, Szakbizottságunk aktív tagjával együtt - a tagság segítségét.

Kartográfiai szakbizottság

Vezető: Kárpát József
A Szakbizottság a következő évben az alábbiakban vázolt feladatoknak megfelelően kíván tevékenykedni:
- Csoportok részére barlangtérképezéssel kapcsolatos konzultációk tartása, igény szerint terepen vagy a Társulatban
- Barlangtérképezési tanfolyam lebonyolítása, budapesti centrummal
- Az elkészült térképezési szakanyag árusításának beindítása
- Kiadványokba, jelentésekbe szánt térképek előzetes átvizsgálása, igények és lehetőség szerint
- Szakirányú táborok látogatása
- Részvétel a Cholnoky-, ill. egyéb pályázatok bírálatában
- A Solymári Ördöglyuk térképezésének érdekében a szakcsoport összeállítása, a Barlangtani Intézettel egyeztetve
- Barlangtérképtár kezelése, térképtár naprakész nyilvántartó lapjainak vezetése.

Műszer- és méréstechnikai szakbizottság

Vezető: Kérdő Péter
1/ A csoportoknál folyó méréstechnikai tevékenység felmérése
2/ A csoportoknak a szakbizottsággal szembeni igényeinek felmérése
3/ A csoportoknál végzett mérések módszertani összehangolása a kapott adatok összehasonlíthatósága érdekében
4/ A szpeleológiai világkongresszus előkészítésének részeként az ott bemutatásra érdemes anyagok előzetes felmérése
5/ A nyári társulati kutatótábor alkalmával ha lesz rá igény, méréstechnikai gyakorlatok szervezése.


A „Nemkarsztos barlangok vizsgálata” c. hosszútávú tudományos program 1988. évi munkaterve

Vezető: Eszterhás István
- Folytatják a Bakony nemkarsztos barlangjainak kataszterszerű felmérését
- Folytatják a Medves-Ajnácskői-hegység bazaltbarlangjainak kutatását
- Elkezdik a Cserhát nemkarsztos barlangjainak kutatását
- Kőzetgyűjtés, elemzések, ezek rendszerezése /a barlangokat befoglaló kőzeteken túl a fekükőzet megismerésére is/
- A bazaltbarlangok ásványainak, ásványi képződményeinek vizsgálata
- Immár a "IV. Bazalttábor" lebonyolítása /a pulai, a kapolcsi, kab-hegyi tábor után/ a Medves-Ajnácskői-hegység szin- és posztgenetikus barlangjainak kutatására júl. 8-17. között
- Publikációink felkeltették a külföldi barlangkutatók érdeklődését /sajnos, a hazaiakét kevésbé/ a magyarországi vulkánszpeleológia iránt, így tervezik az érdeklődő külföldi kutatók számára eredményeik és bazaltbarlangjaink bemutatását
- A Társulatban előadás során kívánják bemutatni eddigi tevékenységük eredményeit /ha van rá igény/.

Oktatási és Közművelődési Szakbizottság

Vezető: Dr. Lénárt László
Munkájukban a 10. Kongresszus rendezvényeire való felkészülést tartják a legfontosabbnak, s minden ténykedésük ennek szellemében történik.

Rendezvények
Munkabizottsági ülések - igények szerint
Barlangi idegenvezetői tanfolyam megszervezése
Kutatásvezetői vizsga letételének megszervezése
Méréstechnikai tanfolyam megszervezése

Kiadványok
A kongresszusra szószedetek összeállítása /3-4 nyelven, néhányszáz szó a barlangjárás-kutatás tárgyköréből/
A barlangok üledékföldtani és régészeti célú feltárásainak módszertana c. anyag megjelentetése
Kutatásvezetői és barlangi idegenvezetői jegyzet utánhúzása igények szerint
Barlangföldtan c. jegyzet megjelentetése
Barlangi méréstechnika c. jegyzet megjelentetése

Kapcsolattartás
A Társulat, a MTESZ, az UIS szerveivel és az MTSZ Barlang Bizottságának oktatási felelősével a kapcsolattartás.

Ősrégészeti szakbizottság

Vezető: Dr. Ringer Árpád
Eddigi ásatásaik - amelyek egy részét az MKBT támogatásával végezték - és a barlangi kitöltések komplex quarter-geológiai revideálására többekkel megindított, illetőleg megindult munkálatok eredményeit megfontolva az 1988-as évre a következő kutatástervezetet nyújtják be:
Az 1989-es kongresszusra készülve az eddigieket meghaladó ásatási programot, illetve feltárássorozatot szeretnének kezdeményezni. A kongresszus célját - eddigi eredményeik alapján úgy látják - leginkább a már feltárt nevezetesebb barlangjaink rétegtisztázó ásatásai szolgálnák. A már rendelkezésre álló profilok megmetszésével bemutatásra is alkalmas szelvények kiképzésére nyílna mód. Egyelőre ilyen célból konkrétan a Szeleta-barlang szelvényezésére gondolnak, másrészt egy újabb, eddig érintetlen barlang feltárását szeretnék elkezdeni.

Tudománytörténeti bizottság

Vezető: Dr. Balázs Dénes
1. A Tudománytörténeti Tár anyagainak rendezése, nyilvántartásba vétele /folyamatos munka/
2. Újabb tudománytörténeti anyag felderítése, beszerzése
3. Megemlékezés az 1989-ben esedékes évfordulókról:
- publikációk készítése
- emlékülések rendezése
- koszorúzások
- köszöntők
4. Jelentős barlangkutató személyek nyughelyeinek felderítése, szükség esetén a sírok gondozása.
5. A MTESZ Évfordulónaptár barlangkutató eseményeinek összeállítása
6. A personáliák adatainak bővítése
7. Éves sajtófigyelő rendezése.