MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT

MŰSORFÜZET

1987 szeptember-október hó


MTESZ - egyesületi használatra!
Szerkeszti a Titkárság
Felelős kiadó: Gádoros Miklós
Készült: 1050 példányban
87/1522 MTESZ Házinyomda, Bp.
Felelős vezető: Boncza Gábor


Az elektronikus változatot Kalicza Edina, Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós, Steer Mihály és Szenti Tamás készítette 2006-ban a HBJSE „Denevér” Barlangkutató Csoport közreműködésével.


ELŐADÁSOK, RENDEZVÉNYEK, HATÁRIDŐK

Szeptember 28. /Bp./ Szilágyi Ferenc - Tihanyi Péter: Meteor-barlangi térképező tábor 1986
Október 26. /Bp./ Tihanyi Péter: Hungária ’87 expedíció I. rész
Október 29. /Bp./ Dr. Lénárt László: Csehszlovákiai barlangok
Lukács László Kupa 1987. október 2-4. Mátyás-hegyi-barlang
Barlangjáró II. tanfolyam jelentkezési határidő: szeptember 15.

Kérjük a területi szervezetek, a szakbizottságok és a csoportok vezetőit, hogy az 1988. évi munkatervet, illetve az érintettek a jövő évi költségvetési tervüket szeptember 25-ig szíveskedjenek a Titkárságra eljuttatni.

Szeptember 26. /hétfő/ 17,00 óra
Szilágyi Ferenc - Tihanyi Péter: Meteor-barlangi térképező tábor 1986
A Meteor-barlang 25 éves jubileuma alkalmából a KPVDSZ Vörös Meteor TE Barlangkutató Szakosztálya kutatótáborokat szervezett Bódvaszilasra. E táborok során újabb vízfestést végeztünk, elkészült a barlang pontos térképe és a munkákról fotó- és VHS videó dokumentációt készítettünk.
Az előadás helye: Budapest, VI., Anker köz 1. félemelet 11.

Október 26. /hétfő/ 17,00 óra
Tihanyi Péter: HUNGÁRIA ’87 expedíció I. rész.
Az USE és a VMTE Foton-Béke csoportjának idei közös expedíciója ismét Nyugat-Európa karsztvidékeit vette célba. Ausztriában a Salzburg környéki hegyvidék, NSZK-ban a Sváb-Alpok barlangjai, Franciaországban a Massiv Centrál nyugati és déli karsztjai és a PSM barlang rendszere, Olaszországban a Ligur Karszt és a Dolomitok, Ausztriában visszafelé a Graz környéki Peggau-Semriach közötti karsztterület kutatásaink, túráink célpontja.
Az előadás helye: Budapest, VI., Anker köz 1. félemelet 27.

Október 29. /csütörtök/ 17,00 óra
Dr. Lénárt László: Csehszlovákiai barlangok
Az előadó vetítettképes előadás keretében mutatja be Szlovákia és a Morva-Karszt idegenforgalmi barlangjait, valamint jónéhány kiépítetlen barlangot is /pl. Ardói-, Szilicei-jeges stb./
Az előadás helye: Budapest, VI., Anker köz 1. félemelet 11.


XXXII. ORSZÁGOS VÁNDORGYŰLÉS

A Társulat a szokásos évi vándorgyűlését /barlangnapját/ 1987. június 26-28. között tartotta Létrás-tetőn, a szervezett miskolci barlangkutatás 35. évfordulója tiszteletére.
A barlangnap társrendezőjeként első alkalommal üdvözölhettük a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságát.
A program a tapolcai Tavas-barlang bővítési munkái során feltárt üregek megtekintésével, majd a barlangban való fürdőzéssel indult. Ezután az I. Országos barlangos bélyeg- és képeslap bemutatót lehetett megtekinteni a BNP Herman Ottó ligeti kutatóházában. /A 10 kiállító mintegy 500 bélyeget, bélyegzési és mintegy 800 képeslapot mutatott be a világ minden részéről./ A kiállítás alatt a látogatók létszáma 1100 fő volt.
Sokan egyenesen Létrásra mentek, ahol már pénteken szép számban regisztráltatták magukat. /Vasárnap délig 241 főig jutottunk./ Már ekkor megkezdődtek a leszállások. A barlangi túrázók között NDK-beli, erdélyi kutatók is voltak, a lengyelek nem érkeztek meg./
Szombat reggel indult a Marcel Loubens Kupa versenye, ami a rendkívüli érdeklődés miatt /21 csapat!/ csupán a késő esti órákban fejeződött be. Az eredményhirdetésre éjjel fél egykor került sor, de azt igen sokan megvárták a tábortűz mellett, dalolva.

A sorrend a következő:
1. Kinizsi II. /Adamkó – Borka – Kornis/ 991 p.
2. Kinizsi III. /Kiss – Szepesi – Teleki/ 889 p.
3. Diogenész I. /Kiss – Vida – Vida/ 866 p.
4. BEAC II. 829 p.
5. Hágó 793 p.
6. Foton 781 p.
7. BEAC I. 767 p.
8. Acheron 759 p.
9. Kinizsi I. 690 p.
10. BEAC IV. 673 p.
11. Erzsébet ESC 656 p.
12. Megalodus 654 p.
13. Alba Regia III. 651 p.
14. Vakond II. 617 p.
15. Mirus 608 p.
16. BEAC III. 590 p.
17. Diogenész II. 581 p.
18. Alba Regia I. 497 p.
19. Vakond I. 456 p.
20. BEAC V. 299 p.
21. Alba Regia II. 135 p.

Az első izgalmak elcsitultával egyöntetű volt a vélemény, hogy a Létrási-vizesbarlangban „megsétáltatott” 1,40 m hosszú fenyőstomp ötlete jó volt és az elméleti-ügyességi-technikai-gyorsasági verseny kitűnő játéklehetőséget adott a résztvevőknek.
Délután 5 előadás hangzott el, melyen a létszám /30-80 fő/ igen változó volt. A Cholnoky-pályázat hivatalos eredményhirdetésére ekkor került sor. /A helyezések a július – augusztusi Műsorfüzetben megtalálhatók./
Az esti tombolahúzásra a Társulat, Vidics Zoltánné és dr. Lénárt László ajánlott fel díjakat, melyek csaknem kivétel nélkül gazdára találtak. /A 10 díj közül a legnagyobb sikere a recski oolitoknak - barlangi gyöngyöknek - volt./
Az esti diavetítésen Roland Winkelhöfer /NDK/ és Tihanyi Péter tartott igen színvonalas bemutatót 120 fő résztvevőnek és táborozó úttörőknek.
A három nap alatt a következő barlangokban volt túra: Létrási-vizes, Szepessy-, Láner-, Cubákos-, Bolhási-, Diabáz-, Lilla-barlang-, és Kiskő-háti-zsomboly.
A részvételi díj ellenében a Bükk-hegység legfontosabb karsztos területén /4 kataszteri egységben/ lévő barlangok bejárati helyeit tartalmazó térképet /készítette a Barlangtani Intézet/, a bélyeg- és képeslapbemutató díszborítékját, emlékbélyegzős levelezőlapját az eddigi barlangnapokat feltüntető emléklapot /lásd melléklet, valamint a recski bányából származó oolitokat /barlangi gyöngyöket/ adtunk mindenkinek.
Végeredményben egy átlagos barlangnap volt, melyhez a következő - a továbbfejlesztést célzó - megjegyzéseket kívánom fűzni:
1./ A barlangverseny megrendezése túl sok embert kötött le, célszerűbb a továbbiakban valahogy limitálni a résztvevők számát.
2./ A barlangtúrákhoz a csoportok a szükségesnél kevesebb vezetőt tudtak biztosítani.
3./ Megint igen sokan voltak, akik nem regisztráltatták magukat, s az MKBT-t nem kívánták részvételi díjjal segíteni. Indokolt lenne a továbbiakban csak azok számára szervezni a barlangnapot, akik idetartozásukat a részvételi díj lerovásával is kifejezésre juttatják. /Itt nem a gyerekekre és a barlangba nem menő kísérőkre gondolok!/
4./ A regisztrált résztvevők közül 40 fő utólag kapta meg a térképet.
5./ A büfé a számítottnál lényegesen forgalmasabb volt, de feladatát sikeresen megoldotta.
6./ Az eladásra felkínált eszközök, publikációk, alkalmi kiadványok igen szép számban fogytak.
7./ Bár összességében a barlangnap elfogadhatóan került megrendezésre, többen köszönés nélküli távozással fejezték ki elégedetlenségüket.
8./ A barlangnapnak, a bélyeg- és képeslapbemutatónak igen jelentős publicitása volt az országos, valamint a helyi lapokban, rádióban.
Dr. Lénárt László

A BARLANGKUTATÁS SPORTALAPÚ, EMBERFORMÁLÓ, KÖZÖSSÉGBEN VÉGZETT TUDOMÁNYOS TEVÉKENYSÉG

 


1987 Miskolc
1986 Budapest
1985 Jósvafő
1984 Odorvár
1983 Cserszegtomaj
1982 Bódvaszilas
1981 Miskolc
1980 Tatabánya
1979 Aggtelek
1978 Pilisszentkereszt
1977 Tés
1976 Pécs
1975 Miskolc
1974 Budapest
1973 Tatabánya
1972 Miskolc
1971 Budapest
1970 Dorog
1969 -
1968 -
1967 -
1966 Budapest
1965 Veszprém
1964 Abaliget
1963 Miskolc
1962 Dorog
1961 Eger
1960 Budapest
1959 Budapest
1958 -
1957 Budapest
1956 Jósvafő
1955 Miskolc

I. TÁRSULATI KÖZPONTI KUTATÓTÁBOR


A társulat Barlangfeltárási és Kutatástechnikai Szakbizottsága által szervezett központi kutatótábort Budapesten július 3-12. között rendeztük. A tábor helyszínéül a már eddig is sokak által ismert Szép-völgy oldalában lévő Francia-bányát választottuk.
A helyszín jó kiválasztását alátámasztja, hogy Társulatunk 13 csoportjának 98 tagja és 15 egyéni társulati tag vett részt a táborban, mint regisztrált résztvevő. Ezen felül számos kutatótársunk délutánonként fellátogatott a tábor helyszínére és ott egy-két órát elidőzött. A magyar résztvevőkön kívül 11 külföldi résztvevője is volt a tábornak /8 spanyol, 2 osztrák, 1 erdélyi/.
A tábor létszáma lehetővé tette azt, hogy egyszerre több feltárási ponton folyjon a kutatás. Magától értetődő dolog, hogy fő erőinket a Francia-bánya barlangjainak feltárására összpontosítottuk.
Átlagban naponta 50 kutatótársunk indulhatott egy vagy két műszakra a barlangokba. A feltárás az alábbi munkahelyeken folyt:

Látó-hegyi-barlang (Francia-bánya)
Korallos-barlang (Francia-bánya)
Francia-bánya I-től VIII-ig számozott üregei
Erdőhát-úti-barlang
Rozsomák-lyuk
Zsindely utcai-barlang
Zsindely utcai fúrás feltételezett ürege
Balogh Ádám utca 40. számú építési telkén előbukkant üreg

A feltárásokhoz biztosított optimális létszám és megfelelő technikai eszközök ellenére átütő sikert – több száz méter hosszú járatot – nem sikerült elérni. Több barlangban megteremtődött annak a lehetősége, hogy hétvégeken kis létszámú feltáró csapat tudja a továbbkutatást folytatni.

Elért eredmények
A Francia-bányában a már ismert Látó-hegyi-barlangot mindig nagy létszámú munkabrigád kutatta, de a barlangban lévő omladék a feltárást meghiúsította. Az omladékot több helyen biztosítottuk, a barlangból jelentős törmeléket sikerült a felszínre juttatni.
A Korallos-barlang a táborunk egyik fő reménye és „eredménye” volt. A tábor alkalmával mintegy 20 m hosszan kibontott barlang több pontján tovább lehet látni és igen erős huzat érezhető.
A Francia-bánya I-től VIII-ig számozott valamennyi barlangjában folyt kutatás, de a biztató jelek ellenére az idő kevésnek bizonyult jelentősebb feltáráshoz. A Francia-kőfejtő szinte valamennyi barlangjából igen erős huzat érezhető, mely kétségtelenül bizonyítja a nagy barlang jelenlétét.
A szomszédos Mátyás-hegy nyergében az Erdőhát-úti-barlangban a kutatást a tábor negyedik napján abbahagytuk, mert geológiai megfontolás alapján nem láttuk esélyesnek jelentős barlangjáratok feltárását.
A Mátyás-hegy kőfejtőjében az ún. Rozsomák-lyukban csak kis létszámú, 2-3 fős munkabrigád dolgozott. Az aknabarlang jellegű barlangban a szűkületek kivésése után agyagkitöltésben haladhat a további feltárás.
A Balogh Ádám u. 40. sz. telken folyó építkezés egyik munkagödre közvetlen a tábor megkezdése előtt barlanggyanús üregbe lyukadt. A helyszínen kinyomoztuk, hogy a szomszéd telek gazdája a hatvanas évek közepén egy akkor felszakadt barlangot jelentett be a tanácsi hatóságnak. Mivel érdemben akkor az üggyel senki sem foglalkozott, a barlang saját telke alá eső szakaszát támfallal látta el, és eltömte. Ebben, a hatvanas években egyszer már megtalált barlangteremben kezdtük el a feltárást, de a telektulajdonos által behordott törmelék nagysága miatt további kutatásával a tábor alatt felhagytunk.
A Zsindely utcai-barlangban igen nehéz körülmények között, omlászónában haladt a feltárás. A tábor utolsó napján az omlást elhagyva oldott, de agyaggal kitöltött hasadékba jutottak a műszak tagjai. Az agyagkitöltés jól bontható, a végponton határozott huzat észlelhető. A barlang bejáratától néhány méterre az 1986-ban lemélyített kutatófúrást követve igen nagy köveket szétvésve mintegy másfél méter átmérővel kb. 4 m mélységig haladt le a feltárás a hajdani kutatófúrás által harántolt üregig, becslésünk szerint még két métert kell mélyíteni a feltáró aknát.
A feltáró-kutató munka mellett felszíni terepbejárás, térképezés, geológiai vizsgálatok, agyagminta-gyűjtés és fotódokumentáció folyt.
Többek között a Francia-kőfejtőt és a bánya összes barlangját felmértük a rendelkezésre álló idő alatt.
Nagy eredménynek könyveltük el, hogy létrejött egy olyan társulati vállalkozás, ahol a résztvevők szervezett keretek között egyéni és csoportérdektől mentesen együtt tudtak dolgozni a kitűzött cél érdekében.
Külön örömet jelentett, hogy a táborban igen sok lelkes fiatal kutató vett részt. Viszont nem értjük meg azokat a csoportokat – különösen a budapesti csoportokat – amelyek a tálcán kínált kutatási lehetőséget „kihagyták”. Jó lett volna, ha több tapasztalt, „öreg” barlangász jelenik meg, mert igen nagy volt a fiatalok részéről az igény arra, hogy az idősebbek tudását elsajátítsák, átvegyék.
A műszaki és technikai ellátottságra a következők voltak jellemzők: maga a tábor területén és az ott lévő kutatóhelyeken is villanyvilágítás volt. A táborban egy környékbeli kedves lakó segítségével folyóvizet is sikerült bevezetni. Az ellátást és a tábori életet segítette a konyhasátor, valamint egy nagy klubsátor és a népszerű gulyáságyú. A munkahelyekre mikrobusszal szállítottuk ki a műszak résztvevőit és a technikai eszközöket.
A Francia-kőfejtő barlangjainak bontását a helyszínre vontatott „Ciklon” kompresszor segítette, melyen nem ritkán négy fejtőkalapács is dolgozott.

A tábor hangulatát emelték az esti tábortűznél Takácsné Bolner Katalin, Székely Kinga, Dyga Tadeusz, dr. Kósa Attila, Adamkó Péter, Hazslinszky Tamás vetítettképes előadásai, élménybeszámolói.
A táborban végzett kiemelkedő munkájukért az alábbi fiatal kutatók részesültek a szerzők által dedikált könyvjutalomban: Fövényi Gábor, Jenei Sándor, Kiss Miklós, Kocsis Ákos, Kucsera Márton, Mátyás Csaba, Müller Róbert, Papp Károly, Pataki Károly, Vers Judit valamint a spanyol barlangkutatók.
A tábor eredményes lebonyolítását nagyban segítette Székely Kinga, Fleck Nóra, Kraus Sándor, dr. Szunyogh Gábor, Berczik Pál, Horváth János, Nagy Ferenc és Vomberg Ákos, akiknek ezért e helyen is köszönetet mondunk.
Bízunk abban, hogy az 1987-es tábort hasonló vállalkozások sorozata követi. Kérünk mindenkit, hogy a társulati fórumokon, vagy néhány soros írásos javaslattal segítsen minket az 1988-as központi társulati kutatótábor helyszínének kiválasztásában. Várjuk javaslataitokat és bekapcsolódásotokat a jövő évi tábor szervezésébe!
Adamkó
Börcsök PÉTER
Szablyár

Szerkesztői megjegyzés: a táborban találtunk 1 db fékes ereszkedő gépet, valamint 1 db khaki színű oldaltáskát, benne 1 db zseblámpát és fehér frottír zoknit. A táskán Gerecse 50 teljesítménytúra jelvénye van. A tárgyak átvehetők a Titkárságon.

Mellékelten közöljük a Francia-bánya barlangjainak helyszínrajzát és a tábor alkalmával felmért Francia-bánya 4-es számú barlangjának gyors térképét valamint a Zsindely utcai barlang térképét a Szemlő-hegyi-barlang legközelebbi eső járatainak adataival.

A FRANCIA-BÁNYA BARLANGJAINAK HELYSZÍNRAJZA

 

 

 

H Í R E K

A Bekey Imre Gábor Barlangkutató Csoport a Pál-völgyi-barlang Déli-szakaszában, a Szeptáriás-folyosó ÉK-i végpontján folytatott bontás eredményeként június 16-20. között újabb járatokat tárt fel. Az új rész jellegében a Déli-szakaszhoz hasonló, tágas oldott folyosókkal, három nagyméretű teremmel és néhány szép cseppkőképződménnyel.
Az új feltárás hossza a vázlatos felmérés szerint mintegy 300 m, így a Pál-völgyi-barlang hossza 4900 m-re növekedett, s ezzel az ország harmadik leghosszabb barlangjává lépett elő.
Takácsné Bolner Katalin


Egyik hétvégén az Oszoly-sziklákon jártam és a hegymászók majd a fejemet vették. Ugyanis a kiépített útjaikból a nittfüleket és a csavarokat mind kiszedte valaki. Szerintük hegymászó nem lehetett, ugyanis az miért tenné lehetetlenné saját magának a mászást? Ebből kifolyólag csak barlangász lehetett, arra gondolnak.
Kérnék mindenkit, ne gyűjtse be a sziklákon és barlangokban a fix kikötési pontokat! Ezzel más munkáját és túráját teszik tönkre. /Ráadásul ezek 12-es csavarok voltak, amik a barlangban használatos 8-as nittekhez nem is jók!/
Marek Edit


Ismételten jelezzük, hogy a Lukács László Kupa versenyére ezévben október 2-4. között a Mátyás-hegyi-barlangban kerül sor. Részletes tudnivalók beszerezhetők a Titkárságon.


BARLANGJÁRÓ II. /TECHNIKAI/ TANFOLYAM


A Magyar Természetbarát Szövetség Barlang Bizottsága /1065 Bp. Bajcsy Zsilinszky út 31. II. 3./ 1987. szeptember 29. - december 20. között Barlangjáró II. /technikai/ tanfolyamot rendez.

A tanfolyamon való részvétel feltételei:
- az alapfokú tanfolyam elvégzésének igazolása
- a csoport /szakosztály/ vezetőjének ajánlása.

A tanfolyam részvételi díja: 400 Ft
Jelentkezési határidő: 1987. szeptember 15.

A tanfolyam maximális létszáma 25 fő. Külön értesítést – az idő rövidsége miatt – csak azoknak küldünk, akiket a tanfolyamra nem tudunk fogadni.

Az elméleti oktatásokat a Magyar Természetbarát Szövetségben tartjuk keddi napokon 17,30 - 20,30 óráig. Az első elméleti oktatást 1987. szeptember 29-én 17,30 órai kezdettel tartjuk, ekkor ismertetjük a tanfolyam résztvevőivel a felszíni és barlangi gyakorlatok időpontjait, és a tanfolyammal kapcsolatos egyéb tudnivalókat.
MTSZ
Barlang Bizottság


MEGJELENT!
a Karszt és Barlang 1986/I.

száma, melyet a tagság az 1987. évi tagdíj fejében kapott, illetve kap meg. A tagdíj fejében járó példányokon felül további példányok a Társulat Titkárságán vásárolhatók meg.
Ár: társulati tagoknak 58 Ft, külső személyeknek és intézményeknek 80 Ft.
Ezúton is kérjük a tisztelt tagtársakat, hogy 1987. évi tagdíjelmaradásukat mielőbb szíveskedjenek rendezni. Köszönjük.

* * *

a BARLANGBIBLIOGRÁFIAI FIGYELŐ
1987. I. száma,

amely a Társulathoz 1986. december 15. és 1987. június 15. között 14 országból beérkezett 30 folyóirat 47 füzetéből több, mint 400, valamint 10 hazai folyóirat cikkeiből válogatott 66 cikket és kiadványt ismertet.
A füzet mellékleteként megjelent Kisgyörgy Zoltán és Dénes István: Persányi és Kovászna megyei barlangok című cikksorozata.
Ár: 20 Ft, kapható a Társulat Titkárságán.

* * * 

Megjelent a Medicina Kiadó gondozásában a Barlangtúrák 8 országban című könyv. Szerkesztette: Hazslinszky Tamás. Szerzők: Dénes György, Fleck Nóra, Hazslinszky Tamás. Kapható a könyvesboltokban. Ára: 110 Ft.


A BBF új szolgáltatással kívánja segíteni a speciális szakterületekkel foglalkozók információellátását. A címemre megküldött borítékban kérem elhelyezni a mellékelt kártyát, megjelölve az/oka/t a szakterülete/ke/t, amelyről információt kér. A borítékba kérek 10 db megcímzett postai levelezőlapot is mellékelni, hogy a kért területre vonatkozó információkat azokon folyamatosan megküldhessem. Lehetőség szerint háromnál több területet ne jelöljön meg. Elhatározásom sikerében bízva várom az érdeklődéseket! TEGYEN PRÓBÁRA!
Cím: Szablyár Péter
1013 Budapest, Váralja u. 15.

A személyi információkérés kódjai:
1. Karszt morfológia, morfogenetika
2. Hidrológia
3. Geoszpeleológia, talajtan
4. Klimatológia, karsztvegetáció
5. Ősföldrajz, őskarszt
6. Barlangi morfológia, morfogenetika
7. Barlangi rekordok /mélység, hossz/, szpeleometria
8. Barlangi üledékek, kitöltések /szilárd/
9. Barlangi kitöltések /cseppfolyós, légnemű/
10. Geofizika, radioaktivitás
11. Gipsz- és sókarsztok
12. Pszeudo- és parakarsztok
13. Vulkanoszpeleologia
14. Glacioszpeleologia
15. Regionális szpeleológia Európa
16. Szovjetunió
17. É-Amerika
18. Közép- és Dél-Amerika
19. Ázsia
20. Afrika
21. Déltengeri Szigetek, Ausztrália, Antarktisz
22. Bioszpeleologia
23. Antroposzpeleologia
24. Paleontoszpeleologia
25. Alkalmazott szpeleologia
26. Karszt- és barlangvédelem
27. Barlangi idegenforgalom
28. Barlangterápia
29. Barlangi kutatástechnika – eszközök, módszerek
30. Dokumentáció, kataszterezés
31. Barlangtérképezés
32. Barlangi fotózás
33. Barlangi méréstechnika
34. Elsősegélynyújtás, mentésügy
35. Barlangi múzeumok
36. Kutatástörténet
37. Személyi hírek, nekrológok, köszöntők
38. Bibliográfiák
39. Búvár barlangkutatás
40. Egyéb