MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT

MŰSORFÜZET

1987 július-augusztus hó


MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Készült: 1050 példányban
87/1256 MTESZ Házinyomda, Budapest.
Felelős vezető: Boncza Gábor
Szerkeszti: a Titkárság
Felelős kiadó: Gádoros Miklós


Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós, Steer Mihály és Szenti Tamás készítette 2006-ban.


MEGHÍVÓ

A Szabolcs-Szatmár Megyei Természetbarát Szövetség, a Honvéd Bottyán János SE "Denevér" Barlangkutató csoportja, valamint több barlangkutató csoport közreműködésével az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósága segítségével és közreműködésével megrendezi a X. Sz. Sz. m. NYÍLT BARLANGI NAPOKAT a Fegyveres Erők Napja tiszteletére 1987. szeptember 25-27-én AGGTELEK központi táborhellyel.
Program: Túrák a Baradla- és a Béke-barlangban. A túrák időtartama 4-6 óra. Előadások a Baradla-barlangról. Film- és diavetítés. Tábortűz. Sziklamászó-bemutató. A Barlang Múzeum megtekintése. Részletes program a helyszínen.
Részvételi díj: 20 Ft/fő.
Elhelyezés: campingben 30 Ft/fő/nap (saját sátorban)
Barlang Szálló korlátozott számban 42 Ft/fő/nap
campingben faházban 300 Ft/nap (4 ágyas)
Jelentkezés: 1987. július 30-ig
A tábor megközelítése: Miskolc Tiszai pu-ról induló vonattal Aggtelek-Jósvafő vasútállomásig. Innen autóbusszal Aggtelek Cseppkő Szállóig.
A campingben sátorhelyet biztosítunk a leírt feltételekkel. A résztvevők egyénileg gondoskodnak sátorról, barlangi ruházatról és cipőről, valamint kellő világítási eszközről, mivel a túrák időtartama meghaladhatja az 5-6 órát is.
A táborhelyen információs szolgálatot tartunk.
Minden további információval szívesen állunk rendelkezésre a következő címen: HBJSE Denevér Barlangkutató Csoport, 4400 Nyíregyháza, Ungvár sétány 6. VII/44.
Minden érdeklődőt szeretettel vár a Rendezőség.

LUKÁCS LÁSZLÓ EMLÉKKUPA

Szeretettel meghívunk minden érdeklődőt a Lukács László Emlékkupa 1987. évi versenyére.
A Kupa célkitűzése, hogy a résztvevő 3 fős csoportok barlangi körülmények között a túrák és a kutatás gyakorlatához közelálló feladatok megoldásában mérhessék össze tudásukat.
Lehetőséget szeretnénk nyújtani a nemzetközileg használt technikai eszközök kipróbálására és a barlangi túrák során szerzett tapasztalatok átadására, versenyszerű körülmények között.
A rendezvény időpontja: 1987. október 2-4.
Helye: Mátyás-hegyi-barlang
Nevezési díj: személyenként 80 Ft
Az előzetes nevezéseket a következő címre kérjük: Gyovai László, 1072 Budapest, Csányi u. 7.
Nevezéseket elfogadunk a verseny kezdetéig.
Táborozási lehetőséget a helyszínen biztosítunk.

PROGRAM
Október 2. péntek
16,00 érkezés, pályabejárás
19,00 felszerelésbörze

Október 3. szombat
8,00 nevezések lezárása, sorsolás, a verseny kezdete
17,00-tól vacsora
19,00 eredményhirdetés, a Kupa ünnepélyes átadása
20,00 diavetítés, csoportok élménybeszámolója
21,00 tábortűz

Október 4. vasárnap
9,00 egyéni technikai verseny, mesterségesen kialakított pályán
10,00 túrák a környék barlangjaiban
13,00 az egyéni verseny eredményhirdetése


A 18. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Természettudományi Szekciójának üléseit 1987. április 6-8. között rendezték Egerben, a Ho Si Minh Tanárképző Főiskolán.
A 246 db bejelentett dolgozat közül az alábbiak voltak elsősorban témába illők:
Géczy Gábor /Kossuth Lajos Tudományegyetem, Debrecen/: Radonmérések a Szemlő-hegyi-barlangban /Konzulens: dr. Somogyi György, ATOMKI/
Mucsi László /József Attila Tudományegyetem, Szeged/: Az odorvári Hajnóczy-barlang terápiás hatékonyságának vizsgálata a természeti földrajzi hatótényezőkön keresztül /Konzulens: dr. Jakucs László és dr. Keveiné Bárány Ilona/
Csifári Tibor /Ho Si Minh Tanárképző Főiskola, Eger/: A Baradla-tetői-zsomboly /Konzulens: dr. Tóth Géza/
A dolgozatok előadói közül Géczy Gábor első díjat kapott.
A dolgozatok az Oktatási intézmények karszt- és barlangkutatási tevékenységének II. országos tudományos konferenciáján is elhangzanak.
A dolgozatok tartalmi összefoglalója a Titkárságon megtalálható.
Dr. Lénárt László

OKTATÁSI INTÉZMÉNYEK KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TEVÉKENYSÉGÉNEK II. ORSZÁGOS TUDOMÁNYOS KONFERENCIÁJA
Szombathely, 1987. máj. 29-31.

1987. május 29-31. között a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán került megrendezésre az Oktatási Intézmények Karszt- és Barlangkutató Tevékenységének II. Országos Konferenciája.
A konferencia rendezői a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola, a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat, az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal Barlangtani Intézete, a szombathelyi Városi Tanács és a TIT Vas megyei szervezete.
29-én a "Karsztok kutatása" szekcióban, valamint a "Barlangok kutatása" szekcióban 6-6 szakelőadás hangzott el. Általában jellemző volt, hogy az előadások különböző tudományterületek módszereinek alkalmazásával közelítették meg a karsztosodás problémáit /fizikai 3, kémiai 2, biológiai 1, matematikai módszereket 1 előadás használt fel/.
A konferencia szakelőadásaira mintegy 40 főnyi hallgatóság jelenlétében került sor.
19 órától 6 vetítettképes dia, valamint videofilm előadást láthattak a konferencia résztvevői hazai és külföldi karsztterületekről.
30-án a Soproni-hegység barlangjait keresték fel a konferencia résztvevői.
A résztvevők mindkét napon számos, a karsztosodással kapcsolatos kérdést, problémát vitattak meg. Az együttgondolkodás során számos, lezáratlan kérdésben igen hasznos, előremutató javaslatot tett a nagyszámú hozzászóló.
Dr. Veress Márton

x x x

A Társulat vezetése nevében gratulálunk az igen eredményes és színvonalas konferencia megrendezéséhez.

x x x

A Cholnoky-pályázat bíráló bizottságának jelentése

A bíráló bizottság tagja: dr. Lénárt László, Hazslinszky Tamás, Kárpát József, Szablyár Péter, Székely Kinga
Csoportjelentések száma: 17 db
ebből formális jelentéskötelezettség szintű 9 db
pályázatra elfogadva 8 db
Egyéni pályaművek száma 6 db

A 30 pont feletti csoportjelentések pontszámai, helyezése, díjai:

Csoport/téma         1     2         3         4         5         6         7             Hely       Ft
Alba Regia             5     5         19       23     13         18     15      98.     I.       13.000
Acheron                 3     5         15       22       0         6         6      57     III.      6.000
Papp Ferenc           3     3         5         13     10         17      5       56     III.      6.000
Bekey                     5     5         12      16        0         10      0       48     -         3.000
Marcel Loubens      4     5         10       20       7         0        0       46     -         3.000
Cholnoky                5     4         0         15       0         10       0       34     -             -

A jelentések száma az elmúlt évhez képest emelkedett, de a kiírás célkitűzéseinek megfelelt dolgozatok alacsony száma, stagnáló vagy enyhén csökkenő színvonala újra felhívja a figyelmet a társadalmi munkavégzés egyértelműen csökkenő tendenciájára. Emiatt is kérjük a csoportvezetőket, hogy a jelentések elkészítését, annak színvonalát tekintsék szívügyüknek és aktivizálják kutatótársaikat a jelentések összeállításakor.
A helyezett és /külön/díjjal elismert csoportjelentések rövid értékelése:

Alba Regia csoport
Az 1986-ban megalakulásuk 25. évfordulóját ünneplő csoport tevékenysége és annak dokumentálása a tőlük már évek-évtizedek óta megszokott színvonalú. A feltáró tevékenységük műszaki körülményeinek leírása tanulságos, a terepi vagy laboratóriumi vizsgálatok, megfigyelések leírásai egy céltudatos, átgondolt hosszú távú program végrehajtásának meggyőző bizonyítékai. A csoport közösségi léte, tagjainak magasfokú együttműködése példamutató a hazai karszt- és barlangkutatásban.

Acheron Barlangkutató Szakosztály
Kiemelkedő értékű a Mátyás-hegyi- és Pál-völgyi-barlangokban végzett klímamérés sorozat. A jelentés szakmai anyaga jól szerkesztett, tömör, érthető, de a szokásosnál kevesebb a fotó- és térképanyag, ill. a kőzetelemzési adatokhoz nem történt kiértékelés.

Papp Ferenc csoport
A csoport oktató-nevelő tevékenysége igen jó. A barcelonai kongresszus tapasztalatainak írásos összefoglalása igen magas színvonalú, mely az 1989-es budapesti szervezés szempontjából is lényeges. A jelentés "egyveretűsége" dr. Cser Ferenc átlagon felüli "egyszemélyes" munkájának bizonyítéka, kevéssé közösségi produktum.

Bekey csoport
A csoport feltárótevékenysége tervszerű volt. A Pál-völgyi-barlangban végzett denevérmegfigyelési, kitöltésvizsgálati és dokumentációs tevékenységük figyelemreméltó.

Marcel Loubens csoport
Az egyesület publikációs és oktatási tevékenysége kiemelkedő. A barlangi filmforgatásokban való részvételükkel sokat tettek a hazai barlangkutatás elismertetéséért. A szerteágazó tudományos tevékenységüket jól áttekinthető táblázatokban és ábrákon közlik. A fotó- és térképdokumentáció mennyisége alárendeltebb a leírásokhoz képest.

Cholnoky csoport
A csoport morfológiai, morfogenetikai kutatásainak igényessége és dokumentáltsága példamutató. A többi csoporttevékenység bemutatása is célszerű lett volna.

Egyéni pályázatok eredményei

I. hely /4000 Ft/ Juhász Márton: Pisznice
II. hely /3000 Ft/ Dr. Veress Márton – Dr. Péntek Kálmán: Kísérlet néhány bakonyi karsztos terület matematikai modellekkel történő leírására
III. hely /2000 Ft/ Dr. Veress Márton: Kísérlet fedett karsztok karsztos objektumaiban a feltárás prognosztizálására működési és üledékkitöltési adatok felhasználásával

Könyvjutalom: Szabó Tamás - Fónyi Tamás: Az Y/Pala/-barlang
A Bíráló Bizottság


Elnökségi és választmányi ülések határozatai

Elnökségi ülés 1987. március 17.

E-4/87 Megtárgyalta a Hevér Éva gazdasági titkár, illetve dr. Lénárt László tudományos titkár által benyújtott lemondó, ill. 1 évre történő felmentését kérő leveleket s úgy határozott, hogy a főtitkár ismét beszéljen Hevér Évával megvizsgálva a munkavégzés lehetőségét. Dr. Lénárt László kérésére pedig távolléte miatt vissza kell térni.

E-5/87 Egyhangúlag elfogadta a Társulat 1987. évi munkatervét.

E-6/87 Elfogadta a közgyűlési jutalmakat /részletesen lásd a Műsorfüzet 1987. május-júniusi számában/.

E-7/87 Elfogadta azt a javaslatot, melynek értelmében a Társulat 1987. évi vándorgyűlésére 2 fő osztrák barlangkutató kerüljön meghívásra.

E-8/87 A Barlangtani Intézet által véleményezésre megküldött barlanglezárási anyaggal kapcsolatban a Társulat április 30-ig írásos véleményt alakít ki. Felelős: Börcsök Péter, Gádoros Miklós

E-9/87 Elfogadta a Barlangtani Intézet javaslatát, mely szerint azoknál a kutatási engedélykérelmeknél, ahol fellebbezés várható a Társulat előzetesen konzultál az Intézettel.

E-10/87 Meghallgatta az Oktatási Szakbizottság munkájáról szóló beszámolót és azzal kapcsolatban a legaktívabban és eredményesen tevékenykedő bizottság vezetőjének elismerését fejezte ki. Ugyanakkor felhívta a bizottság figyelmét, hogy a Barlangtani Intézettel és az MTSZ Barlang Bizottsággal keresse meg az együttműködés formáját és lehetőségét.

Elnökségi ülés 1987. április 21

E-11/87 Az „Ásványok leletmentése, feldolgozása és értékesítése koncepciójának megvitatása” című anyag véleményezésére és annak írásban történő rögzítésére ad hoc bizottságot hozott létre. Az írásos anyagot az Elnökség május 19-i ülése hagyja jóvá.

E-12/87 Meghallgatta és tudomásul vette a Barlangjárás és kutatástechnikai Szakbizottság beszámolóját. 

E-13/87 A Társulat által kiírt támogatási rendszer keretében benyújtott csoport- és egyéni pályázatokkal kapcsolatban az alábbi határozatokat hozta:
Alba Regia Csoport Tési-fennsíki tábora részére 3000 Ft
Bakony Csoport Kab-hegyi tábora részére 3000 Ft
Hajnóczy Csoport odorvári nyári tábora részére 3000 Ft
Papp Ferenc Csoport jósvafői nyári tábora részére 3000 Ft
Nem karsztos barlangok vizsgálatához Alba Regia és Bakony csoportok részére 6000 Ft, ez utóbbi összeg jóváhagyása a Választmány hatásköre.

Mucsi László részére bleibergi Terápiai Szimpóziumon való részvételhez 3000 Ft

A támogatásban részesülő csoportoknak kötelező jelentést leadni a Cholnoky-pályázatra, az egyéni kutatóknak pedig publikációt megjelentetni a Karszt és Barlangban.

E-14/87 Ismét foglalkozott a Titkárság helyzetével. Időközben Hevér Éva visszavonta lemondását, dr. Lénárt Lászlót pedig 1 évre felmentette a titkári funkció ellátása alól. A felmentés letelte után a kérdést ismét napirendre kell tűzni.

E-15/87 Elfogadta a Karszt és Barlang kongresszusi propaganda betöltésével kapcsolatos szerepét, s felkérte Szablyár Pétert, hogy az általa kidolgozott javaslatokat egyeztesse a szerkesztőbizottsággal, illetve a terjesztéssel kapcsolatos tárgyalásokat folytassa le a KULTÚRA Külkereskedelmi Vállalattal.

E-16/87 A lengyel Szilézia Egyetem meghívásával kapcsolatban megbízta a Titkárságot, hogy kérjen fel két alkalmas szakembert és a következő ülésen számoljon be.

E-17/87 Az OTvH Dél-dunántúli Felügyelősége keretén belül megalakult Troglophyl Barlangkutató Csoportnak javasolni kell, hogy más fenntartó szervvel vegye fel a kapcsolatot.

Elnökségi ülés 1987. május 19.

E-18/87 Az „Ásványok leletmentésével, szervezett gyűjtésével, feldolgozásával és értékesítésével kapcsolatos állásfoglalás” című anyagot elfogadta. A Társulat a kialakított állásfoglalást megküldi a Barlangtani Intézetnek.

E-19/87 Foglalkozott a nyári táborokkal és elfogadva azt a javaslatot, mely szerint a támogatott táborokat mindenképpen meg kell látogatni. A táborlátogató szakemberek személye a Vándorgyűlésen kerül véglegesítésre.

Választmányi ülés 1987. március 17.

V-6/87 Elfogadta a Társulat 1986. évi tevékenységéről szóló főtitkári beszámolót, valamint a Társulat 1987. évi munkatervét.

Választmányi ülés 1987. május 19.

V-7/87 Elfogadta a Nem karsztos barlangok kutatására az Elnökség által előirányzott 6000 Ft-os támogatást. 

V-8/87 Elfogadta a Titkárság előterjesztését barlangkutató csoportok nem működővé nyilvánításával kapcsolatban, azzal a feltétellel, hogy az érintett csoportok az üléstől számított újabb 15 nap határidőt kapjanak a hiányosságok pótlására. Ennek elmaradása esetén automatikusan kizárásra kerülnek.

V-9/87 Elfogadta az Újpalota Sportegyesület bejelentését a barlangkutató Szakosztály újjáalakulásáról.

V-10/87 Az alábbi csoportokat vette fel a Társulat csoportjainak sorába:
Esztergomi Balassi Bálint Múzeum csoportja, Erzsébet Sport Club csoportja, Pannónia Karszt- és Barlangkutató Egyesület, Zuglói Pedagógus Sportkör Mirus csoportja.

V-11/87 Dr. Lénárt László tudományos titkárt 1 évre felmentette és dr. Szunyogh Gábort kooptálta a Titkárság tagjai sorába.

V-12/87 Elfogadta azt a javaslatot, mely szerint a július 1-e után belépő tagok a tagdíjon felül 50 Ft belépési díjat is fizessenek, amelynek fejében egy kitűző jelvényt is kapnak.


Társulati csoportok nyári táborai

Csoport neve         Tábor ideje             Tábor helye
Acheron                 aug. 8-23.              Bakonybél, Szárazgerence-völgy
Alba Regia             aug. 8-22.              Tési-fennsík, Csőszpuszta
Bakony                   aug. 15-22.             Bakony, Kab-hegy
Bekey                     jún.13-20.             Bp., Pál-völgyi-bg.
FTSK                     júl 25.-aug. 2.       Pilis, Három-lyukú-bg.
                               aug. 7-16.             Égerszög, Teresztenye
Hajnóczy                 júl. 5-20.             Bükk, Hajnóczy-bg.
Marcel Loubens     aug. 8-22.             Bükk, Létrás-tető
Papp Ferenc            júl. 13-19.             Jósvafő


A Vass Imre-barlangnál a Papp Ferenc Barlangkutató Csoport minden páros héten tart ügyeletet.


HÍREK

Az Acheron Barlangkutató Szakosztály 1987. május 1-3-án Cserszegtomajon a község számára nyílt barlangnapot rendezett, melynek során 94 helyi lakos tekintette meg a kútbarlangot. A program kapcsán a kultúrházban hazánk és Cserszegtomaj barlangjairól két diavetítéses előadást tartottunk. A nagy érdeklődés által kísért rendezvény lebonyolításáért a Községi Tanács levélben fejezte ki elismerését.
Kárpát József


Az Acheron Barlangkutató Szakosztály 1987 májusában az Északi Bakonyban próbabontások során újabb barlangokat fedezett fel.
A somhegypusztai Meszeskert 10. sz. víznyelőjében egy frissen beszakadt nyelőlyuk kitágításával 13 méter mély, átlag 2x0,8 m-es szilvamagszelvényű, erősen korrodált falú aknabarlangba jutottunk. A kalciteres dachstein mészkőben kialakult barlang továbbkutatása az omladékálfenék bontásával folytatható.
Az eplényi víznyelőcsoport 1/a sz. felszakadásában mélyített kutatóaknánk réteglap mentén kialakult tágas járatba vezetett. 7 méter mélyen levő omladékos végpontján rövid bontás után - a bedobott kövek hangjából ítélve - jelentős mélységű folytatás nyílt meg, azonban az oda való lejutást a beinduló nyelőműködés miatt keletkezett omlások megakadályozzák.
Kisebb bontást végeztünk még az eplényi 2-es és 3-as nyelőben is, ahol 5,5 ill. 3 méter mélységet értünk el.
Mindkét terület kutatását folytatni kívánjuk.

Kárpát József - Nyerges Miklós

Felhívjuk valamennyi tagtársunk figyelmét, hogy a Társulat Titkárságán 1987. július 27. - augusztus 21. között, Fleck Nóra egyesületi titkár szabadsága idején kedden és csütörtökön 8-16, illetve szerdánként 16,30-18,30 óra között ügyeletet tartunk. Egyéb napokon a Titkárság zárva lesz!!!

Az idei központi társulati kutatótábort 1987. július 3-12. között rendezzük meg a budai Szép-völgyben. A táborra a jelentkezés lezárult, a jelentkezőket az I. és II. körlevélben részletesen tájékoztattuk a tábor tervezett programjáról és a részvétel feltételeiről.
A tábor munkájába - előzetes jelentkezés nélkül is - bármely társulati tag bekapcsolódhat, amennyiben a tábor házirendjét ottartózkodása alatt magára nézve kötelezőnek tekinti.
A munkába való bekapcsolódás érdekében kérjük, hogy a látogatók lehetőleg reggel 7 óráig, ill. du. 13 óráig jelentkezzenek a tábor vezetésénél, hogy az aznapi munkabeosztásnál figyelembe vehetők legyenek.
Börcsök Péter - Szablyár Péter

Kiegészítés:
Az 1986. évi Cholnoky-pályázatra egyéni pályamunkát nyújtottam be "A Rózsadomb déli részének barlangjai" címmel.
A "Barlangok fejlődéstörténete és formaelemeik" c. fejezetből kimaradt egy információ, melynek hiánya értelemzavaró, s félreértésekre adhat okot. Utólagosan közlöm a korrekt szakmai információcseréhez nélkülözhetetlen lényeges részt, melynek hiányáért elnézést kérek:
"Az üregképződés különböző fázisainak itt ismertetett koncepcióját KRAUS S. /1982/ dolgozta ki, s az ő kutatásai alapján ezeket a következőkben összegezhetjük:"
Ezen kívül az irodalomjegyzékből kimaradt:
Kraus S.: A Budai-hegység hévizes barlangjainak fejlődéstörténete. Karszt és Barlang 1982/I. p. 29-33.
Berhidai Tamás

Ausztrál barlangkutatók egyszerű huzatérzékelő eszközt fejlesztettek ki. A függőleges papírzászló 0,2 m/sec-os légsebességnél 30 fokos, 0,5 m/sec-nál 90 fokos szöget zár be a függőlegessel.
(A Journal of the Sydney Speleological Society, 1986. 30. évf. 9. szám 184-187. oldal alapján.)
Szablyár Péter


NEMZETKÖZI RENDEZVÉNYEK
Barlangkutató találkozó - Pescsera '87
1987. július 24-26.
(Bulgária)

Program: Barlangtúrák a környék barlangjaiba /Rodopei-karszt/. Dia- és filmvetítések.
A résztvevőknek a barlangi ruházatról és világításról, valamint hálózsákról maguknak kell gondoskodni, a sátortábort a rendezők biztosítják.
Jelentkezni lehet a Bolgár Turista Szövetség /Blgarszkij Turiszticseszki Szjuz/ Paszardzsik, uliza Videlina 8. címén lehet.
A találkozó résztvevőinek gyülekezési helye július 24-én 12 órakor Pescserában a Lenin téren lesz.

x x x

Megalakult az 1989. évi X. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus szervező bizottsága, amely első ülését 1987. május 20-án tartotta.

FELHÍVÁS!

A Papp Ferenc Barlangkutató Csoport 1987. július 8-19. között ismét tábort rendez Jósvafőn, amelyen vendégeket is szívesen lát.
A tábor célja: tudományos mérések végzése a Vass Imre-barlangban, térképezés, távmérő-hálózat továbbépítése és bontás. A résztvevők a témavezetők irányításával dolgoznak az egyes témákon, és közben elsajátíthatják az adott terület műveléséhez szükséges ismereteket, az alkalmazott műszerek és eszközök használatát.
A tábor önköltséges. Az érdeklődők az alábbi jelentkezési lapon jelentkezhetnek a Társulat Titkárságán.
Kérdő Péter