MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT
MŰSORFÜZET
1987 január-február hó
MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Felelős kiadó: Gádoros Miklós
Készült: 1.000 példányban
86/2638 MTESZ Házinyomda, Bp.
Felelős vezető: Boncza Gábor
Az elektronikus változatot Kalicza Edina, Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós, Steer Mihály és Szenti Tamás készítette 2006-ban.
MINDEN KEDVES TAGTÁRSUNKNAK EREDMÉNYEKBEN GAZDAG, BOLDOG ÚJ ÉVET KÍVÁN A TÁRSULAT VEZETŐSÉGE
ELŐADÁSOK, RENDEZVÉNYEK, HATÁRIDŐK
Május 28-31. /Szombathely/ Oktatási intézmények karszt- és barlangkutató tevékenységének II. országos tudományos konferenciája.
Július 3-12. /Budapest/ Társulati kutatótábor
Szeptember 22-27. /Bleiberg, Ausztria/ IX. Nemzetközi Barlangterápiai Szimpózium. Az előadások beküldésének határideje: 1987. március 31.
Január 19. (hétfő) 17.00 óra
Dr. Kósa Attila: Tipikusak és trópusiak a tipikus trópusi karsztok
Dr. Kósa Attila barcelonai előadásának magyar nyelvű változata, kiegészítve a kongresszus néhány eseményével, a 90 km hosszú Ojo Guarena-barlang ismertetésével. Vetítettképes előadás.
Az előadás helye: Budapest VI., Anker köz 1. félemelet 11. sz.
Január 26. (hétfő) 17 óra
Asztalos Zoltán - Király Gábor - Németh Tamás: Vetítettképes beszámoló a BEAC nyári francia- és spanyolországi expedíciójáról
Az előadás helye: Budapest, VI., Anker köz 1. félemelet 11. sz.
Az Észak-magyarországi Területi Szervezet előadásai
Január 8. /csütörtök/ 16.30
Szabó József: Létrás-tető környékének általános természeti földrajzi viszonyai
Kiss János: Bükki barlangok dián
Az előadás helye: Miskolc, MTESZ Székház, Szemere u. 4. 1. terem
Február 12. /csütörtök/ 16.30
Szabó József: A bükki dolomitfelszín és barlangjai.
Galán Mihály: Útiképek a Pierre St. Martin barlangból
Az előadás helye: Miskolc, MTESZ Székház, Szemere u. 4. 1. terem
Előzetes értesítés
A Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola, a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat, a TIT Vas megyei Szervezete és Szombathely Városi Tanácsa 1987. május 28-31-én Szombathelyen rendezte meg az oktatási intézmények karszt- és barlangkutató tevékenységének II. országos tudományos konferenciáját.
A konferenciára elsősorban az oktatási intézmények oktatóit, hallgatóit, diákjait várjuk, de rajtuk kívül bárki jelentkezését, előadástartását is szívesen fogadjuk.
Az előadások 1-1 oldalán tartalmi kivonatát a konferenciára, a teljes előadási anyagot pedig utólag kívánjuk megjelentetni.
Az előadásokon kívül diaparádét, baráti beszélgetést és barlangos tanulmányutat tervezünk. A részvételi költség 200 Ft/fő, amely a szállás és étkezés költségét nem tartalmazza.
Program:
1987. jan. 31. jelentkezés a konferenciára, 1 oldalas összefoglaló beküldése
febr. 28. a jelentkezés visszaigazolása, csekk küldése
máj. 10. a második körlevél kiküldése
máj. 28. esti gyülekezés
máj. 29. szakmai konferencia, a publikálásra szánt anyag beadásának határideje
diaparádé /1 személytől max. 30 kép/
máj. 30-31. tanulmányút, elutazás
Az előadásokat felnőtt és ifjúsági szekcióban kívánjuk megrendezni. Lehetőség van poszter előadásra is, ekkor egy szerző 1 m2 felületen gondolkodhat.
Egy előadótól egy önálló előadást van módunkban elfogadni, de több előadás társszerzője is lehet párhuzamosan.
Az előadások terjedelme ábrákkal, táblázatokkal, grafikonokkal együtt max. 8 A/4-es szabvány oldal lehet, mely kérésünket idő és hely problémák miatt kérjük betartani.
A szállást a főiskola kollégiumában oldjuk meg. Az étkezési lehetőségekkel s minden fontos tudnivalót a 2. körlevél tartalmazza.
Tisztelettel hívunk és várunk mindenkit
A Rendezőség
TÁRSULATI KUTATÓTÁBOR
Az első társulati kutatótábor 1987. július 3-12.között Budapesten lesz a Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus jegyében.
Célja: a budai hévizes barlangok feltáró kutatása
Program: Szépvölgy környéke – Mátyás-, Szemlő-, Ferenc- és József-hegyi-barlangok és környezetük vizsgálata.
A tábor helyszíne: Szépvölgy – Francia kőfejtő
A részleteket és a jelentkezés feltételeit a következő Műsorfüzetben közöljük.
A társulati tábor sikere rajtad is múlik, ezért MINDEN BARLANGÁSZ HOZZÁSZÓLÁSÁT, MEGJEGYZÉSÉT ÉS JELENTKEZÉSÉT ÉRDEKLŐDÉSSEL VÁRJUK.
MKBT Barlangfeltárási és Kutatástechnikai
Szakbizottság nevében:
Börcsök Péter és Szablyár Péter
A Béke 86. expedíció bankettje
A Pannónia Csoport vetélkedőkkel és játékokkal egybekötött élménybeszámolót tart a Béke 86. expedícióról vidám film, dia és filmbemutatóval, amelyre mindenkit szeretettel várnak.
Jelentkezni lehet az MKBT-ben 1987. február 30-ig.
A bankett várható időpontja 1987. március 20. A végleges időpontot a Műsorfüzet következő számában közöljük.
Részvételi díj: 20,- Ft, amely a jelentkezéssel egyidőben fizetendő.
Titkárság
LUKÁCS LÁSZLÓ KUPA Barlangverseny
A Lukács László Kupáért kiírt barlangversenyt 1986. október 4-5. között a BEAC Barlangkutató Csoport rendezte meg Létrás-tetőn. A versenyen 6 csapat indult, s az alábbi eredmény született:
I. Honvéd Auróra SE /Budavári J., Gyovai L., Szűcs L./ 112 pont
II. Rózsadombi Kinizsi SE /Adamkó P., Borka P., Kornis G./ 83 pont
III. Megalodus Tata /Pusztai Cs., Pusztai Z., Vara Z./ 73 pont
A Lukács László Kupa célkitűzése az volt, hogy a versenyzők elsősorban gyakorlati tudásban mérjék össze erejüket, ezért adtunk olyan feladatokat is, amelyekre nem lehetett előre készülni. Ilyen volt egy kötélhídon lógó „áldozatnak” a kötélhídról való leszedése. Itt a csoportok nagy részénél a versenyző egyedül próbálta – több-kevesebb sikerrel – leszedni az „áldozatot”, holott ez tipikus csoportfeladat volt.
Egy másik ponton, ahol ereszkedés céljára egy aknában kötelet kellett kiépíteni, egyetlen egy /versenyen kívül induló/ csapat nem felejtett el csomót kötni a kötél végére.
Németh Tamás
X X X
A verseny táborhelyén elhagytak 1 sátrat, 1 kalapácsot és 1 melegítő felsőt. A tárgyak igazolt tulajdonosa a Társulat titkárságán veheti át a felsorolt holmikat.
Jelentés az Ősrégészeti Szakbizottság
1986. VIII. 21-24-én végzett ásatásáról és a répáshutai
oktatótáborban végzett munkáról
Az OKTH az MKBT közötti szerződés eredményeként kapott 5.000,- Ft. keretből 1986. VIII. 21. és 24. között ásatást végeztünk a répáshutai Pongor-lyukban. Az ásatás a Műsorfüzetben meghirdetett oktatótábor keretében folyt.
Az oktatótábor programjában az ásatáson kívül a következők szerepeltek:
1986. VIII. 21-én este előadások:
- A bükki barlangi ásatások kutatástörténete, a barlangi kitöltések vizsgálatának tudományos jelentősége, szerepe; a Pongor-lyuki ásatások régészeti, sztratigráfiai eredményei /dr. Ringer Árpád, MTA FKI/,
- A Bükk hegység legfontosabb karsztmorfológiai kérdései, barlanggenerációk a Bükkben /dr. Hevesi Attila, MTA FKI/,
- A Bükk hegység rombarlangjai – a Bükki Nemzeti Park videofilmje /Kovács Attila, a Rejteki Kutatóház gondnoka/.
A rendezvény helye a Rejteki Kutatóház volt.
1986. VIII. 22-én délelőtt kirándulás a répáshutai Csúnya- és Balla-völgy barlangjaihoz. Vezetők: dr. Hevesi Attila és dr. Ringer Árpád. Téma: karsztmorfológia, barlangi üledékképződés, régészeti vonatkozások.
1986. VIII. 23-án este szabad program – a Pénz-pataki-víznyelő megtekintése, tábortűz.
Az ásatás során az 1982-től feltárt I. szelvény mellett 3×1 m-es kutatószelvényt mélyítettünk – 70 cm-ig, a barlangban előkerült későbronzkori kultúrréteg további feltárásához.
Az 1983-ban megkezdett II. szelvényt mintavételezéshez készítettük elő és sztratigráfiai mintákat gyűjtöttünk.
Az ásatás régészeti leletei a miskolci Herman Ottó Múzeumba kerülnek.
Az ezévi munka egyik legfontosabb eredménye, hogy sikerült a 4,5 m vastagságú profil rétegsorát tisztázni és a rétegeket további üledékföldtani mintavételezéshez előkészíteni.
A szakbizottság részéről egyelőre a barlang további ásatását nem tervezzük. A jövőben más barlangok feltárását szeretnénk elkezdeni.
Az oktatótábor sikeres megvalósításáért ezúton szeretném megköszönni az MKBT támogatását, dr. Hevesi Attila és Kovács Attila szakmai közreműködését és a táborban részt vett valamennyi barlangkutató érdeklődését.
Dr. Ringer Árpád
szakbizottságvezető
H Í R E K
A BEAC barlangász csoportja 1986. július 18. és augusztus 25. közötti expedíciót hajtott végre
francia- és spanyolországi területen lévő barlangokban. Utunk során ellátogattunk a barcelonai UIS kongresszusra is.
Spanyolországban a Pireneusokban, Navarra tartományban bejártuk a 450 m mély A 60 nevű barlangot. A barlang mintegy 420 m mélységű aknarendszerből és egy tág vízszintes ágból áll. Az aknarendszer aknái között igen hosszú és rendkívül szűk meanderek komolyan próbára tették a csapat tűrőképességét. Az aknarendszer be- és kiszerelése, a bivakfelszerelés le- és felszállítása, valamint a főág bejárása öt napi megfeszített munkánkba került.
Franciaországban a Vercors-hegységben több kisebb-nagyobb barlangot látogattunk meg /Gournier, Bury/, ezek közül a legjelentősebb a
Gouffre Berger túra volt. Ezen a túrán 7 fő vett részt
1. csapat
2. csapat
Hlavathy Ágnes Nagy Imre
Kaposi Judit
Németh Tamás
Király Gábor
Simon Béla
Pelikán István
Szervezési problémák miatt a túrára rendkívül rövid idő, mintegy két nap állt rendelkezésünkre. Az első csapat leszállás után 750 m mélységig kiépítette a barlangot, és – 500 m-en bivakot hozott létre. Ehhez mintegy 600 m kötelet, egy gumicsónakot és négy fős bivakfelszerelést vittek magukkal, így a barlang bejáratánál négyen 7 db nagyméretű kit-baget transzportáltak. A második csapat további 350 m kötéllel, élelmiszerrel indult mintegy 4 órával később az első csapat után, a bivaknál utolérte a kiépítő csapatot, itt a lányok ebédet készítettek, mialatt Király Gábor és Pelikán István folytatta a barlang kiépítését. Ebéd után a 2. csapat a lányokkal együtt továbbhaladt, és –700 m-nél találkozott a kiépítést éppen befejező előörssel. Innen az első csapat visszafordult a bivakba, a második csapat a barlangot tovább építette, egészen 970 m-ig, ahol minden kétséget kizáróan egy időszakos szifon zárta el további útjukat. A teljes bejáráshoz még szükséges 80 m kötéllel visszafordultak, és a -500 m-en lévő bivakig teljesen kiszerelték a felszerelést. A hajnali órákban visszatérő fáradt és elázott második csapatot az addigra már kipihent első csapat vacsorával /reggelivel?/ várta, majd a hálózsákokban történt „melegváltás” után az első csapat minden lehetséges felszerelést /mintegy 600 m kötél, vaseszközök, fölösleges függőágyak és élelmiszer/ kiszállított a barlangból. A 3 fős második csapat pihenés után a késő délutáni órákban kiszállította a bivakját, a gumicsónakot és az 500 m-ig beépített felszerelést.
Az expedíció teljes ideje 40 óra volt, ezalatt 970 m mélységig építettük ki és szereltük ki a barlangot öt férfi és két nő részvételével. Az akció sikerében fontos szerepe volt a szervezettségnek, összetartásnak, önzetlen segítőkészségnek és nagyfokú fegyelemnek.
A résztvevők teljes mértékben egyetértenek abban, hogy a spanyol A 60 barlangot kiépíteni, bejárni és kiszerelni 5 nap alatt lényegesen nehezebb volt, mint a Gouffre Berger barlangba lejutni és kijönni ugyanígy 2 nap alatt.
Az expedíció résztvevői élményeikről január 26-án vetítettképes előadás keretében számolnak be a Társulatban.
Németh Tamás
A Béke 86. Barlangkutató expedíciót a Pannónia Speleoalpin Csoport szervezte, mely az 1985. évi expedíció folytatása volt.
Célja az előző évben feltárt Pannónia és Hungary barlangok további feltárása és a Jean Bernard barlangban kutató- és gyűjtőmunka végzése egy újabb expedíció előkészítéséhez.
Az expedíció munkáját sikeresen hajtotta végre, a Pannónia barlangot kirobbantva – 30 m-t sikerült továbbjutni. Az expedícióról bankett keretében számolunk be, melyre mindenkit szeretettel várunk.
Kardos László
1986. október 30-án Ábrahám Kálmán államtitkár, az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal elnöke ünnepélyes keretek között megnyitotta a Szemlő-hegyi-barlangot a nagyközönség számára. A barlangot az OKTH Budapesti Felügyelősége üzemelteti. A barlang kedd kivételével egész évben 9-16 óra között látogatható. Belépődíj: felnőtteknek 30 Ft, gyerekeknek és nyugdíjasoknak 20 Ft.
A látogató a barlang megtekintése mellett a fogadóépületben a Barlangtani Intézet munkatársai által kialakított kiállításon a Budai-hegység fokozottan védett barlangjaival is megismerkedhet, az előadóteremben pedig természeti értékeket ismertető filmeket tekinthet meg.
Székely Kinga
Új kiállítás Aggteleken
Az aggteleki Barlang Szálló földszintjén 1974 júliusában megnyílt Baradla Múzeum anyagát az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósága ez évben lebontatta és helyette az „Aggteleki Nemzeti Park értékei” című kiállítást rendezte be. A nemzeti park és a Herman Ottó Múzeum közös munkája alapján kialakított bemutató megnyitására 1986. június 7-én került sor.
Az igen ízlésesen, szemléletesen kialakított kiállítás részletesen sajnos csak a nemzeti park élővilágával foglalkozik, elfeledkezve arról, hogy a nemzeti park legfőbb értékeit a karszt- és a barlangok képezik. Ezt a témakört mindössze a régi kiállításból kiemelt, a Baradla-barlangra vonatkozó néhány dokumentum képviseli.
Székely Kinga
1986. november 26-án a KPVDSZ Vörös Meteor Székházában Siegfried Gamsjäger, az ausztriai Dachstein-barlangok igazgatója tartott a Dachstein-hegység karsztjáról és barlangjairól igen színvonalas diaporáma előadást. /Szerk. megjegyzés: kár, hogy az előadást nem volt alkalmunk a Társulatban, nagyobb közönség előtt is bemutatni./
Titkárság
1986 november 21. - december 15. között Szombathelyen a Művelődési és Sportházban a helyi képeslapgyűjtők klubja megrendezte a IV. országos képeslevelezőlap kiállítást.
A bemutatónak több barlangos anyaga is volt. Kucsik Zoltán /Dabas/ a barlangok világát mutatta be modern lapokon keresztül. Dr. Lénárt László /könyvjutalomban részesített/ gyűjteménye a magyar nyelvű, Kárpát-medencén belüli barlangokból adott áttekintést modern és klasszikus képeslapok felhasználásával. E mellett több összeállításban fordult elő barlangos motívum /pl. a pilisi Vaskapu, a Sziklás Madonna, a lourdesi barlangkápolna 3 dimenziós képeslapon.
A találkozó résztvevői nagy örömmel üdvözölték azt az elképzelést, hogy 1987-ben a barlangnapon barlangos bélyeg- és képeslap bemutatót szervezünk, s 1989-ben a kongresszus tiszteletére nemzetközi kiállítást.
Dr. Lénárt László
A Társulat Észak-magyarországi Területi Szervezete november 28-án tartotta évadzáró ülését. Itt került sor az 1986. évről szóló titkári beszámolóra, valamint jutalmak átadására. Az ülés keretében Czakó László tartott igen szép vetítettképes előadást néhány erdélyi barlangról, köztük a Mikula-barlang csodálatos szépségű képződményeiről.
/szerk. megjegyzés: örömmel vennénk, ha az előadást szélesebb körben, Budapesten is láthatnánk./
Titkárság
Hadobás Sándor, a rudabányai Tanács elnöke összeállította a Baradla-barlang irodalmát. A 841 tételt tartalmazó bibliográfiai jegyzéket Társulatunk könyvtára részére megküldte. Szíves figyelmét ezúton is köszönjük.
Titkárság
A Műsorfüzet ez év július-augusztus havi számának 14. oldalán Adamkó Péter rövid hírt jelentetett meg, mely szerint a Bp. V. ker. Váci u. 42. szám alatti maszek sportboltban eredeti Edelrid dobról Ederlidnek látszó kötelet árusítanak. A hírrel kapcsolatban Vadon Róbert kisiparos, az üzlet tulajdonosa az alábbi levelet küldte Társulatunknak, melyet kötelességünknek tartottunk megjelentetni.
Az Önök kiadványában idén júliusban megjelent Adamkó Péter nyílt levele, mely sérti jóhíremet és üzleti életben megingathatja irántam a bizalmat.
A cikk lényege az volt, hogy sportboltomban eredeti Edelrid kötéldobról csak annak látszó kötelet árusítok. Adamkó Péter e közleménye után a KERMI részére átadtam a birtokomban lévő 5 mm-es átmérőjű Edelrid hegymászó biztosító zsinóromat - a katalógus szerint 530 kp-nál szakítania - mely a vizsgálat során 610 kp szakító középértéket ért el. A KERMI 5 szakításpróbát végzett. A legalsó szakadási érték is magasabb volt, mint a katalógusban jelzett érték.
Adamkó Péter fenti tájékoztatása megalapozatlan és rosszhiszemű. Kijelenthetem, hogy csak eredeti Edelrid kötelet árusítottam, mint azt a KERMI is tanúsította.
Természetesen az engem sértő cikk miatt eddig felmerült költségeimet Adamkó Péterrel szemben polgári úton fogom érvényesíteni.
Kérem mindezeket a való igazság megismerése érdekében ugyanazon kiadványukban közzétenni, mint amelyikben Adamkó Péter írása megjelent.
Kérem, hogy annak a kiadványnak egy példányát részemre küldjék meg, amelyikben a fenti közlésem megjelenik.
Budapest, 1986. október 2.
Tisztelettel:
Vadon Róbert sportszerjavító kisiparos
Ezúton köszönjük meg a Társulat vezetőségének azt a támogatást, mely bajóti kutatótáborunk sikeres megrendezéséhez nagymértékben hozzájárult.
Az 1986. június 13-22. közötti az Öreg-kőn, a kéktúra útvonal melletti turistapihenőnél létesített kutatótáboron csoportunk 20 tagja és 16 vendég vett részt. A létszám 8 és 25 fő között változott, átlagosan 15 fő/nap volt.
A tábor elsőszámú programját a Bajóti 3. sz. kőfülke feltárása, az 1985-ben megnyitott kutatóárok továbbmélyítése jelentette. E munkát a tábor utolsó előtti napján a szálkőfenék elérésével befejeztük. A feltárt rétegsort folyamatosan szelvényeztük, s nagymennyiségű üledékminta begyűjtésére is sor került.
A feltárás alatt végig a helyszínen tartózkodott és szakmai felügyeletet biztosított Udvardiné Kövecses Varga Etelka, az esztergomi Balassa Múzeum régésze. Ugyancsak megtekintette a munkát dr. Kordos László /MÁFI/ és dr. Ringer Árpád /MKBT Ősrégészeti Szakbizottság/.
A kőfülkebeli munkák mellett fotódokumentációt készítettünk az Öreg-kő barlangjairól, valamint felmértük a Bajóti 1. sz. és 2. sz. kőfülkét. A fényképezés nagy része Hazslinszky Tamás és Fleck Nóra közreműködésével történt, akik június 21-én látogatták meg a tábort.
Két napig - június 17-18-án - a táborban dolgozott a MAFILM 8 fős stábja. A készülő barlangos filmsorozathoz a Jankovich-barlangról, az Öreg-kői 1. sz. zsombolyról, a Bajóti 3. sz. kőfülke feltáró munkáiról és a tábor esti életéről készítettek felvételeket. A filmforgatáshoz csoportunk tagjai segítséget nyújtottak.
A kutatótábor az intenzív munka mellett zökkenőmentesen, baleset nélkül zajlott le. A szakmai értékelésre a begyűjtött anyag feldolgozása után kerülhet sor.
Juhász Márton
kutatásvezető
A MAFILM Magyar Filmgyártó Vállalat Népszerű tudományos- és Oktatófilm Stúdiója az alábbi levelet küldte társulatunknak:
Tisztelt Elvtársak!
A MAFILM Népszerű-tudományos és Oktatófilm Stúdiója nevében ezúton köszönjük meg a Társulatnak tagjaik közreműködését a Magyar Televízióval közösen forgatott, barlangokkal foglalkozó filmsorozatunk elkészítésében.
Bízva a további sikeres együttműködésben,
Tisztelettel üdvözli Önöket:
Lakatos Iván
stúdióvezető-helyettes
Néhány szó a BCI /Nemzetközi Denevérvédelem/ -ről
Ez a szervezet az egyre növekvő természetvédelmi igények hatására jött létre. Célja, hogy az egyes denevérfajok kihalását megakadályozza, biztosítsa a túlélés lehetőségét az életképes populációk számára és tudatosítsa az emberekben ezeknek az állatoknak a hasznosságát.
A BCI elnöke és alapítója Dr. Merlin D. Tuttle, aki nemzetközileg elismert szakember. Több mint 20 éve tanulmányozza a denevéreket, és a védelmüket szolgáló törekvéseknek is ő áll a középpontjában.
A szervezet kiadványa negyedévente jelenik meg, a cikkek elsősorban egyes veszélyeztetett fajok sorsával és túlélési esélyeivel foglalkoznak.
Kováts Nóra
/szerk. megjegyzés: Ha valaki e szervezet tevékenységéről bővebben szeretne informálódni, vegye fel Kováts Nórával – 3525 Miskolc, Vologda u. 24. – a kapcsolatot, aki e szervezet munkájába már bekapcsolódott./
Why Save Bats?
BAT
CONSERVATION
INTERNATIONAL
NEMZETKÖZI RENDEZVÉNYEK
A Nemzetközi Barlangtani Unió Barlangterápiai szakbizottsága 1987. szeptember 22-27. között Bleibergben /Ausztria/ tartja soron következő, IX. szimpózionját. Az volna a cél, hogy a magyar törekvések és eredmények egységes, összehangolt program formájában kerüljenek a nemzetközi nyilvánosság elé, valamint, hogy ezeket a hazai barlangkutató közvélemény is megismerhesse. Ennek érdekében 1987 májusának második felében a szimpózionra szánt előadások az MKBT szakmai rendezvényeinek keretében előadásra és megvitatásra kerülnek. Az MKBT Barlangklíma- és Terápiai Szakbizottsága csak az itt elhangzó előadásokat tekinti a hivatalos magyar program részeinek.
A szakbizottság felkéri az MKBT azon tagjait, vagy munkacsoportjait, akik a szimpózionon előadást kívánnak tartani, hogy annak címét és rövid összefoglalóját 1987. március 31-el bezárólag szíveskedjenek Dr. Horváth Tibor Tapolca Pf. 136. 8301 címre elküldeni és a teljes előadást a májusi rendezvényre elkészíteni.
Dr. Horváth Tibor
az MKBT Barlangklíma- és Terápiai Szakbizottságának
vezetője
FIGYELEM !
1987 augusztus második felében tábort tartunk Égerszögön, ahol a Szabadság-barlang sokoldalú barlangföldtani vizsgálatát fogjuk végezni tanfolyam jelleggel. A munkában bárki részt vehet, aki tagja az MKBT-nek és a barlangjáró 1. tanfolyamot elvégezte.
Elhelyezés az FTSK kutatóházában, illetve szükség esetén sátorban lesz. Az étkezést önköltségesen tábori konyhával oldjuk meg.
A tervezett vizsgálatokat illetve a barlangföldtani alapismereteket a már elkészült tankönyvből és gyakorlatokból tanulhatják meg a résztvevők.
Jelentkezés 1987. március 31-ig a részvételi díj befizetésével az MKBT-ben lehetséges.
Kraus Sándor
X X X
1987 nyarán kerül megrendezésre a III. Jean Bernard expedíció.
A Pannónia Csoport újabb expedíciót szervez a Jean Bernard barlang kutatására. Az utazást személygépkocsikkal tervezzük.
Kéthetenként edzőtúrákat szervezünk, amelyeken a részvétel kötelező.
A jelentkezéseket 1987. február 30-ig kérjük az alábbi címre:
Kardos László, 1172 Budapest, Jászladány u. 55.
FELHÍVÁS
az 1987. évi tagdíjak befizetésére
Az 1987. évi tagdíjak befizetésének feltétele:
1/ Amennyiben március 31-ig sor került az évi felnőtt tagdíj befizetésére, annak összege 250 Ft helyett 200 Ft.
2/ Lehetőség van az évi felnőtt tagdíj két részletben történő befizetésére. Ez esetben március 31-ig 125 Ft-ot és szeptember 30-ig 125 Ft-ot kell befizetni.
Július 1-e után belépő új tag féléves /125 Ft/ tagdíjat fizethet, de a Karszt és Barlang csak teljes évi tagdíj befizetése esetén jár.
Az 1987. évi tagdíj befizetése az előző évihez hasonlóan az alábbiak szerint történik:
- helyszíni befizetés a Titkárságon, elsősorban az egyéni tagok részére,
- a csoportok szintén a helyszínen fizethetnek be, lehetőleg a csoportvezetők, ill. a csoportok által megbízott összekötők útján, egy összegben,
- a vidéki csoportok részére, amennyiben a helyszíni befizetésre /választmányi, vagy csoportvezetői ülés/ nincs alkalom, külön kérésre /amíg a készlet tart/ régi befizetési csekket tudunk biztosítani.
Titkárság
MEGJELENT!
a Karszt és Barlang 1985/I-II.
száma, melyet a tagság az 1986. évi tagdíj fejében kapott, illetve kap meg. A tagdíj fejében járó példányokon felül további példányok a Társulat titkárságán vásárolható meg.
Ára: társulati tagoknak 58 Ft, külső személyeknek és intézményeknek 80 Ft.
Ezúton is kérjük a tisztelt tagtársakat, hogy 1986. évi tagdíjelmaradásukat mielőbb szíveskedjenek rendezni. Köszönjük.
x x x
JÁVORKÚTI-VÍZNYELŐBARLANG
1:200
Magyarország barlangtérképei sorozat 6. füzete. A térképanyagot szerkesztette, rajzolta és a szöveget írta: Kárpát József. Kapható a Társulat titkárságán. Ára: 62 Ft
A Társulat 1987. évi munkaterve
VEZETŐ SZERVEK MUNKATERVE
1. Ülések
Elnökségi ülések
jan. 20. Oktatási Szakbizottság munkájának megvitatása
(oktatási rendszer)
1986. évi jelentés (előzetes)
márc. 17. 1986. évi jelentés (végleges)
ápr. 14. Barlangjárás és kutatástechnikai Szakbizottság munkájának megvitatása
május 18. Vándorgyűlés, nyári táborok
jún. 27. Alapszabály, Kongresszusi körlevél
szept. 15. Munkaterv, költségvetés
okt. 27. Környezetvédelmi Szakbizottság munkájának megvitatása
dec. 1. Végleges munkaterv, Alapszabály
Választmányi ülések
márc. 17.
május 18.
szept. 15 (Napirend az elnökségi üléseknek megfelelően)
dec. 1.
Beszámoló közgyűlés
2. Kiadványok
Karszt és Barlang 1986/I. és II. számának leszerkesztése és nyomdába adása
Karszt- és Barlangkutatás X. kötetének leszerkesztése és nyomdába adása
Magyarország barlangtérképei két füzetének megjelentetése
Műsorfüzet kéthavonkénti megjelentetése
Szakirodalmi figyelő megjelentetése félévenként
MKBT Beszámoló 1986. évi kötetének leszerkesztése és nyomdába adása
3. Rendezvények
Vándorgyűlés június 26-28. Létrás-tető (Bükk-hegység)
Társulati kutatótábor Budapest
Szakbizottságok munkaülései saját munkatervük alapján
Előadó- és vitaülések külön program szerint januártól júniusig és szeptembertől decemberig hétfői napokon
X. Szpeleológiai Kongresszus előkészítő munkái: I. körlevél szétküldése szeptemberben
4. Pályázatok
Cholnoky Jenő-pályázat
Az 1986. évi jelentések elbírálása;
Közvélemény-kutatás alapján a következő kiírás szükségszerű módosítása
Fotópályázat a Fotográfiai Szakbizottság munkaterve szerint
5. Nemzetközi kapcsolatok
Esetleges rendezvényeken részvétel
Az MKBT Területi Szervezeteinek és Szakbizottságainak 1987. évi munkaterve
Déldunántúli Területi Szervezet
Összeállította: Rónaki László
Az előző években kezdett forrás-kataszterezési munkák nyomdakész állapotba hozásához a Mecsek-hegység 1:10 000 méretarányú térkép lapjainak rajzait tervezik elvégezni. Ehhez jelentős azonosítási munka és a szöveg tisztázása tartozik.
Az előző évben terven felül a Szekszárdi MTESZ-nél számos tagegyesület és egyéb szervezet bevonásával megyei forrás-kataszterezési pályázat beindításához adtak segítséget – ami várhatóan a továbbiakban igényként még jelentkezik.
Az év folyamán egy előadóülést terveznek – esetleg társszervezetekkel közösen.
A vezetőségi üléseket 3 alkalommal tervezik megtartani.
Az országos rendezvényeken lehetőség szerint képviseltetik magukat.
Északmagyarországi Területi Szervezet
Elnök: Dr. Bársonyos Jenő
Titkár: Dr. Lénárt László
1. Nagyrendezvények
a/ Természetvédelmi alapú barlangtani vizsgálatok c. ankét a Borsodi Műszaki Hetek keretében /esetleg társrendezőkkel/ májusban
b/ Országos Vándorgyűlés /barlangnap/ a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságával közösen. /Előadások, bélyeg- és képeslapkiállítás, Marcel Loubens Kupa, felszíni és barlangi túrák/
c/ Egy-egy barlangjáró 1, 2 és barlangi kutatásvezetői tanfolyam /vagy vizsga/ megszervezése
2. Előadó ülések
a/ Dr. Böcker Tivadar – Dr. Juhász András:
Bükk-hegységi karsztvízszint-változások az észlelő fúrások adatai alapján
b/ Krajecz Mihály
Mexikó-völgyi barlangok
c/ Szabó József:
A bükki dolomitfelszín és barlangjai
d/ Szabó József:
Létrás-tető környékének általános természeti földrajzi viszonyai
e/ Dr. Bársonyos Jenő:
Bükki karsztvízforrások fokozatos elszennyeződése
f/ Dr. Bársonyos Jenő:
Gerinctúrák a Tátrában
g/ Galán Mihály:
Útiképek a Pierre St. Martin-barlangból
h/ Kiss János:
Bükki barlangok dián
i/ Gyovai László:
Spanyol barlangokban
j/ Dr. Lénárt László:
Csehszlovákiai barlangok dián
k/ Dr. Lénárt László:
Újabb eredmények a Létrási-vizes-barlangból
l/ Kovács Zsolt:
Újabb barlangtérképek a Bükkből
(Az előadások során alkalmanként egy-egy tudományos és útibeszámoló jellegű előadást tervezünk.)
3. Klubnapok
a/ Januárban a Területi Szervezet és csoportjai 1987. évi munkatervének ismertetése, vetítettképes előadás
b/ Decemberben a Területi Szervezet és csoportjai 1987. évi tevékenységéről beszámoló, jutalmazások, vetítettképes előadás
4. Vezetőségi ülések
Igények szerint, de legalább negyedévenként. (A barlangnap miatt az év első részében sűrűbb összejövetel várható.)
5. Csoporttevékenység
A csoportok önállóan tevékenykednek, terveiket és rövid évi jelentésüket leadják a TSz-nek.
6. Kiadványok
a/ A barlangnaphoz kapcsolódóan túraismertető füzet, áttekintő bükki barlangtérkép és bélyegkiállítási melléklet kiadása
b/ Amennyiben az MTSz BB nem lép az ügyben, az MKBT-vel és a TIT Miskolci Városi Szervezetével közösen „barlangjáró 1” oktatáshoz felhasználható anyag kiadatása
7. Részvételünk az MKBT rendezvényein
a/ Az elnökségi, választmányi és titkársági üléseken való aktív részvétel,
b/ Az Oktatási és Közművelődési Bizottság eddigiekhez hasonló szintű továbbvezetése
c/ Az MKBT rendezvényein lehetőséghez mérten aktív részvétel
d/ A barlangnapon szervezőként nagy létszámmal kívánunk részt venni.
Barlangjárás- és kutatástechnikai szakbizottság
Vezető: Börcsök Péter
A szakbizottság feladatát az alábbi öt pontban foglalja össze:
1/ Barlangok biztonságos kiépítése
2/ Kollektív kutatótábor
3/ Kutatásmódszertani irányelvek
4/ Technikai felszerelések (egyéni és csoportos)
5/ Technikai jellegű információk publikálása.
Remélik, hogy ezek a témák felkeltik a Társulat tagjainak érdeklődését és bíznak abban, hogy ezek után aktív segítségükkel, közösen valamennyi elképzelésüket meg tudják valósítani. Céljuk, hogy az elmúlt években megerősödött sportos irányvonal mellett a kutatásra is felhívják a tagtársak figyelmét.
1987-ben mindenekelőtt az első két pont megvalósítását szeretnék.
A feladatok részletes ismertetése:
1. A barlangok biztonságos kiépítése sport és kutatási célból.
A feladatot különösen aktuálissá teszi a Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus, amelynek megrendezésére a magyar barlangásztársadalom kapott kitüntető megbízást.
Népszerű, technikailag is igényes barlangjaink jelenleg nem felelnek meg a korszerű, egyköteles technika követelményeinek és ezért a gyakorlatban korszerű oktatási céljainkat nem tudják megvalósítani. A munkaprogram célja négy barlang teljes felülvizsgálata és a szükséges ereszkedési pontok kijelölése és állandó kiépítése a szakbizottság által kidolgozott elvek alapján. Ehhez négy munkatúrát terveznek, hogy a területileg illetékes csoportok részvételével, aggregátor és ütve-fúró felhasználásával a munkát elvégezzék. A kiépítés folyamán olyan fix pontokat is létesítenének, amelyek egy esetleges mentésnél elengedhetetlenül szükségesek. Ezeket a pontokat külön jelöléssel látnák el.
A felülvizsgált és kiépített barlangokról a Műsorfüzetben tájékoztatnák a tagságot leszállási vázlat mellékelésével.
A kiépítésben a Gazdasági Munkaközösségek és Sportegyesületek technikai eszközeire támaszkodnának.
A fent vázolt program megvalósításában számítanak az MTSz Barlangbizottsága és a Barlangi Mentőszolgálat véleményére és tevékeny támogatására.
Az elképzelések között szerepel, hogy a Mátyás-hegyi-barlang egy részében „tanbarlangot” létesítsenek és ennek tervezetét elkészítsék.
2. Kollektív kutatótábor
Szeretnék felújítani és szervezetté tenni azt a barlangászhagyományt, hogy minden évben legyen Társulati Kutatótábor egy meghatározott kiemelt kutatási területen.
A résztvevők előzetes jelentkezés alapján, közösen kidolgozott, kötött kutatási programban vesznek részt.
A kutatási programhoz a következőket javasolják:
a/ aktív barlangfeltárás – létszámtól függően, lehetőleg több helyen /bontás, ácsolás, barlangi térképezés/
b/ felszíni terepbejárás – geomorfológiai vizsgálatok alapján új kutatási pontok felderítése /felszíni térképezés, vízfestés stb./
c/ túrák szervezése a környező barlangokba /technikai eszközök helyes használata/.
A tábor tervezett időpontja: 1987. június vége. Időtartam 10 nap. A tábor pontos helyét és idejét a Műsorfüzetben közzéteszik. A táborban meghívott kutatásvezetők és a területileg illetékes csoport tagjai segítik a szervezőket.
A kollektív tábor oktatási programjának összeállításában az Oktatási bizottság aktív részvételére számítanak. A tábor remélhetőleg szerves részévé és segítőjévé válik az oktatási programnak.
3. Kutatásmódszertani irányelvek:
A kollektív kutatótábor munkaprogramja és irányelvei alapján egyéb karsztterületen működő csoportok részére morfológiai, geológiai és kutatástechnikai szaktanácsadás /hol – mit – hogyan/.
4. Technikai felszerelések /egyéni és csoportos/ kialakításának elősegítése.
Beszerzési források közreadása, tesztek és tapasztalatok ismertetése. Műszaki leírások, tervek gyűjtése és közreadása.
5. Technikai információk publikálása:
Külföldi szaksajtóból fordítások, túrázásra, kutatásra érdemes karsztterületek bemutatása, expedíciók részére technikai információk.
Barlangklimatológiai és -terápiai szakbizottság
Vezető: Dr. Horváth Tibor
1/ Negyedévente egy szakbizottsági összejövetel kerül megszervezésre aktuális szakmai kérdések megvitatása érdekében
2/ Barlangklimatológiai elméleti és gyakorlati kérdéseket összefoglaló szakmai anyag szerkesztése
3/ A barlanggyógyászat pillanatnyi helyzetét összefoglaló anyag szerkesztése és orvosi jellegű szaklapban való megjelentetése
4/ A gyógyászati célra használt és használható 4 hazai barlang rendszeres klímaméréseinek megoldása
5/ A barlanggyógyászat idegenforgalmi hasznosításának elméleti és gyakorlati lehetőségeinek kidolgozása
6/ Az 1987-es nemzetközi barlangterápiai szimpóziumon szereplő hazai anyag összeállítása. Az 1989-es UIS kongresszus előkészületeiben való részvétel.
Fotográfiai szakbizottság
Vezető: Dr. Czajlik István
A Fotográfiai szakbizottság az elkövetkezendő évek fő feladatának az 1989. évi X. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszusra történő felkészülést tekinti, így a munkatervben felsorolt feladatok is elsősorban ezzel kapcsolatosak.
1/ Fotóanyag összegyűjtése a X. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus propagandaanyagához. Határidő: 1987. december 31.
2/ Fotópályázat kiírása
Színes dia /5×5, ill. 7×7/ színes és ff. papírképek /minimum 18×24 cm méretben/.
a/ Budai hegység barlangjai
b/ Magyar barlangkutató tevékenységet reprezentáló felvételek.
A pályázat támogatására felveszik a kapcsolatot a FORTE-gyárral és az OFOTÉRT-tel.
A pályázatra beküldött anyagot fel kívánják használni a Kongresszus alatt rendezendő fotókiállításhoz.
Határidő: 1987. október 31.
3/ A magyar szpeleofotográfia története
Tanulmány készítés és fotóanyag gyűjtés.
Az összegyűjtött anyagot szintén a Kongresszus folyamán megrendezendő fotókiállításnál használnák fel.
Határidő: 1988. október 31.
4/ Fotótanfolyam szervezése
a/ Igények felmérése
b/ Előadók felkérése
c/ Tanfolyam lebonyolítása
A tanfolyam időpontja 1987. október-november.
Karszthidrológiai és geológiai szakbizottság
Vezető: Leél-Őssy Szabolcs
Témájánál fogva a Társulatnak talán a legfontosabb tudományos szakbizottsága. Tevékenysége, ill. eredményessége meghatározó lehet a Társulat tudományos munkássága szempontjából. Így fontos, hogy ez a szakbizottság végre aktív legyen, folyamatos kutatómunkát produkáljon, ill. erre ösztönözze a tagságot.
Ehhez arra van szükség, hogy ne csak egy személyből álljon a „szakbizottság”, hanem valóban bizottság jellegű testület legyen. A testületi munka beindítása érdekében körlevelet szándékoznak küldeni valamennyi barlangkutató csoportnak, ill. a közleményt célszerű lenne a következő Műsorfüzetben is megjelentetni, gondolva az egyéni tagokra is! Ebben jelentkezésre kérnék a profilba vágó szakképzettségű szakembereket, összeírva, kinek van kedve /és ideje/ dolgozni a szakbizottságban. Eddig Budapestről Cser Ferenc és Maucha László, Siófokról Futó János jelezte, hogy szívesen részt venne a szakmai munkában. A körlevél alapján összeállítatnának olyan listát, amire valamennyi geológiai-hidrológiai képzettségű MKBT tagot felvennék és a továbbiakban tartanák velük a kapcsolatot.
A szakbizottság tevékenységét három fő témakörben képzelik el:
a/ tanácsadás, konzultációs tevékenység
b/ tematikus, regionális feldolgozó munka
c/ tudományos kutatómunka speciális szpeleológiai témakörökben.
a/ A Műsorfüzetben közzéteszik a körlevéllel együtt, hogy bármilyen felmerülő szakmai kérdésben valamennyi tagtársunk rendelkezésére állnak. A bizottság működésének beindulásáig /erre a nyári szabadságolások, kongresszus stb. miatt csak most, ősszel kerülhet sor/ geológiai kérdésekhez a szakbizottság vezető, karszthidrológiai kérdésekhez Maucha László címét adjuk meg /aki szintén vállalta, hogy a hozzáfordulóknak szakmai segítséget nyújt./ A bizottság rendszeres működésének beindulása után a bizottsági tagok együttesen fogják ezt a feladatot ellátni.
A bizottság egységes tematikát fog kidolgozni a b/ témakörhöz, és a munkák, feldolgozások elvégzéséhez folyamatos konzultációs, ill. helyszíni segítséget /és szakmai ellenőrzést/ biztosít.
b/ Valamennyi tagcsoportot felkérik, hogy a legjelentősebb kutatási objektumok geológiai /genetikai, tektonikai, morfológiai, minarológiai, stb./ feldolgozását végezzék el. Ezalatt a legjelentősebb barlangjukat, ill. ennek hiányában teljes kutatásterületüket értik. Több jelentős barlang kutatása esetén mindegyik ismert rendszerről kérnek leírást, ill. alapvető vizsgálatot, mérések elvégzését. A munkában szakmai támogatást nyújtanak – nemcsak elméleti kérdésekben, hanem a helyszínen, a gyakorlatban is.
Ezáltal, a közös tematikával elérik /elérhetik/, hogy hazánk valamennyi jelentős karsztobjektumáról egységes szemléletű vizsgálat és leírás szülessék. (Ne feledjük, hogy bár nem biztos, hogy ott vannak azok, akik az illető barlangot a legjobban ismerik. Így korrekt, pontos leírás csak az ő aktív közreműködésükkel lehetséges!)
Nem titkolt távlati cél, hogy a feldolgozások elkészülte után – talán rövidített formában – egységes kiadvány szülessen valamennyi jelentősebb barlangunk geológiai viszonyairól. 5 év alatt, úgy érezzük, ez reális, elérhető cél, amelyért azonban keményen és következetesen kell dolgozni!
c/ Társulatunkban többen foglalkoznak speciális szpeleológiai témakörök elméleti vizsgálatával. Célunk, hogy ezeket a vizsgálatokat, kutatásokat koordináljuk, erőinket egységesítsük, a folyamatban lévő kutatásokba más szakembereket is bevonjunk. A kutatások eredményeiről való rendszeres beszámolással lehetővé válik, hogy pl. mások is megismertessék megfigyeléseiket, régi, eddig csak saját maguknak megfogalmazott ötleteiket, esetenként lendítve ezzel a kutatási témán. Sajátos személyi adottságaink ismeretében ez talán kissé illuzórikusnak tűnik, de egy jó munkastílus meghonosításával talán javulást érhetnénk el ezen a téren.
A szakbizottság keretén belül lehetőség van „team-ek” megalakítására is. A tagoktól várják, hogy különböző kutatási témákat felvessenek.
Egyes folyamatban lévő kutatásokat ismerve, a következő témaköröket javasolják előzetesen:
- Melegvizes barlangkeletkezés (pl. Cser, Müller, Kraus, Leél-Őssy, Szenthe)
(Ebben a témában már az 1989-es kongresszusig eredményt kell elérni!)
- Nem karsztos barlangok (Eszterhás)
- Karszthidrológiai kísérleti vizsgálatok (Maucha)
- Beszivárgási, csepegési mérések, vizsgálatok (NME TDK, Zámbó)
Ezen kívül számos kutatási téma kínálkozik, ill. sok egyéb témakörben dolgoznak tagtársaink. Kívánatos ezeknek a vizsgálatoknak az összehangolása!
A fentebb röviden vázolt tevékenységi körök bőségesen adnak munkalehetőséget a tudományos területen is dolgozni kívánó MKBT tagoknak. Ha ezeket a célokat legalább nagyrészt sikerül teljesíteni, jelentőset lépünk előre a hazai szpeleológiai kutatásokban. Ehhez jó szellemű, aktívan dolgozó, egymással állandó munkakapcsolatban álló szakbizottság szükséges!
A munkát biztosan elősegítené (ill. az egyik akadályozó körülményt megszüntetné), ha anyagi alapot teremtenénk ezeknek a munkálatoknak a végzéséhez (kiszállási költségek megtérítése, vizsgálatok kiadásainak fedezése, elkészült munkák jutalmazása stb.). Kérik ehhez a Társulat vezetőségének megértését, ill. a lehetőségekhez képest támogatását.
Kartográfiai Szakbizottság
Vezető: Kárpát József
A szakbizottság munkája az elmúlt évekhez hasonló aktuális témák körül csoportosul, amelyhez társul az 1986-ban elmaradt pótlólagos feladatok elvégzése is.
Az 1987-re tervezett tevékenységüket az alábbiakban vázolják:
1./ A Barlangtérképezési ismeretek c. tananyag lektorálás utáni vázlatos kidolgozása, sokszorosítása és közreadása.
2./ A társulati térképtár kezelése, mindenki számára hozzáférhető, naprakész térképkatalógus vezetése
3./ A Magyarország barlangtérképei sorozatban az István- és Anna-barlang, a Szemlő-hegyi-barlang, a Baradla-barlang anyagának nyomdakész állapotra való előkészítése és lehetőség szerinti kiadása
4./ A barlangkutató csoportokkal való kapcsolattartás keretében:
a. Részvétel a kutatótáborok látogatásában
b. Publikációkba, jelentésekbe szánt térképek előzetes átvizsgálása
c. Közreműködés a Cholnoky- és kataszteri pályázatok értékelésében, és az észrevételek, javaslatok eljuttatása az érintett csoportokhoz.
5./ Igény szerinti továbbképzések, konzultációk, barlangkutató csoportok és egyéni tagok részére.
Környezetvédelmi Szakbizottság
Vezető: Takácsné Bolner Katalin
1. A barlangok „vörös könyvének” összeállítása, azaz a leginkább veszélyeztetett barlangok körének, a veszélyeztető tényezőknek s a szükséges teendőknek a felmérése a bizottság területi képviselőinek javaslatai, adott esetekben közös helyszíni bejárások alapján.
2. A fenti felmérés alapján:
- konkrét intézkedési tervek kidolgozása a társadalmi szinten megvalósítható beavatkozásokra, ezek megszervezése és lebonyolítása (pl. barlanglezárási, ácsolat-felújítási, tisztogatási akciók, stb.)
- hivatalos közbelépést igénylő esetekben az illetékes OKTH Felügyelőség, ill. Nemzeti Park informálása, intézkedési javaslattétel.
3. Fokozottan védett barlangjaink állapot-felülvizsgálata, a „Barlangok, mint a környezetváltozás indikátorai” c. tudományos kutatási program vezetőjével egyeztetett szempontok szerint.
4. A felmerülő igények szerint szaktanácsadás a kutatócsoportok számára a barlanglezárások környezetbe illő kialakításához, ill. egyéb környezet- vagy természetvédelmi problémák megoldásához.
Oktatási és Közművelődési Bizottság
Vezető: Dr. Lénárt László
Rendezvények
Munkabizottsági ülés – igények szerint.
Kutatásvezetői vizsgáztatás legalább egy alkalommal.
Barlangjáró 1, 2, barlangi túravezetői képzés vizsgáztatásain való részvétel igény szerint.
Barlangkutató szaktanfolyam egy alkalommal.
Barlangi idegenvezetői tanfolyam az OKTH igényei szerint.
Az OTDK konferencián való részvétel Egerben.
Az oktatási intézmények karszt- és barlangkutatási tevékenységének tudományos eredményei c. konferencia megrendezése Szombathelyen.
Kiadványok
Kutatásvezetői jegyzet utánhúzása (bővítése) igények szerint.
Barlangjáró 1, 2, barlangi túravezetői, barlangi kutatásvezetői oktatási lépcsők tematikái, vizsgakérdés-gyűjteménye, tematikus irodalomjegyzéke, a témában potens személyek.
Barlangkutató szaktanfolyam egy jegyzete.
Barlangi idegenvezetői tanfolyam jegyzete (ha a tanfolyamra igény van).
Kapcsolattartás
A Társulat, a MTESZ, az UIS szerveivel való kapcsolattartás az 1989-es kongresszus rendezése jegyében.
Őslénytani Szakbizottság
Vezető: Dr. Jánossy Dénes
1./ Két szakmai előadás tartása az év folyamán
2./ Őslénytani feltárások Beremenden
3./ Különböző barlangok ellenőrzése őslénytani leletek megmentése céljából
4./ A barlangkutató csoportok által talált szórvány-anyagok begyűjtése és meghatározása.
Ősrégészeti Szakbizottság
Vezető: Dr. Ringer Árpád
A szakbizottság 1987-től két újabb barlang feltárását és komplex üledékföldtani feldolgozását szeretné megkezdeni. Egyelőre a barlangok még nincsenek kijelölve.
Konkrét tervezet a Vértes László barlangkutató csoport által feltárt Bajóti 3. sz. kőfülke mintasorának és a bükki Pongor-lyuk szediment vizsgálata.
Tudománytörténeti Bizottság
Vezető: Dr. Balázs Dénes
1./ A Tudománytörténeti Tár anyagainak rendezése, nyilvántartásba vétele (folyamatos munka)
2./ Újabb tudománytörténeti anyag felderítése, beszerzése
3./ Megemlékezés az 1987-ben esedékes évfordulókról:
- publikációk készítése
- emlékülések rendezése
- koszorúzások
- köszöntők
4./ Jelentős barlangkutató személyek nyughelyeinek felderítése, szükség esetén a sírok gondozása
5./ A MTESZ Évfordulónaptár barlangkutató eseményeinek összeállítása
6./ Az 1986-ban összegyűjtött, a Földtan-földrajz-barlangtan folyóirataiban megjelent, barlangkutatókról íródott nekrológok rendezése
7./ A Bibl. Sp. Hung-ban 1945-ig szereplő szerzők névsorának összeállítása (1986-ban megkezdett munka), születési, halálozási évének felderítése
8./ Éves sajtófigyelő rendezése
Vízalatti barlangkutató Szakbizottság
Vezető: Kollár K. Attila
A szakbizottság alapvető feladatnak tekinti a tárgyévben a X. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus előkészítésében a Társulat munkájának segítését, valamint a vízalatti barlangkutatás témakörében a lehetőségek felmérését.
Részletes munkaterv:
1./ A X. Szpeleológiai Kongresszushoz kapcsolódó feladatok
1. 1. Részvétel a Társulat kongresszusi általános előkészítő munkájában
1. 2. A vízalatti barlangkutatás elméleti témaköreinek megvizsgálása - figyelembe véve a Társulati útmutatásokat
1. 3. A vízalatti barlangkutatás gyakorlati lehetőségeinek hazai feltárása
2./ A szakbizottság általános feladatai
2. 1. Kölcsönös információcsere a szakbizottság egyes csoportjai munkájáról, eredményeiről a kutatási területeken
2. 2. A búvárkodás és ezen belül hangsúlyozottan a vízalatti barlangkutatás elméleti, gyakorlati módszereinek, eszközeinek folyamatos figyelemmel kísérése, kölcsönös tájékoztatás az újszerűségekről
2. 3. A szakbizottság csoportjainak kétoldalú kapcsolatai alapján egyes kutatási területek megismerése, merülések, ill. akciók szervezése.
3./ Kiadványok
3. 1. A szakbizottság által eddig szerkesztett, ill. kiadott anyagainak felülvizsgálata, szükség esetén kiegészítése, újbóli kiadása
3. 2. A szakbizottság csoportjainak igényeit figyelembe véve – összhangban a kongresszus előkészítése feladataival, valamint az Oktatási Bizottság elgondolásaival – új kiadvány/ok/ készítése.
Az MTSZ Barlang-bizottság közleménye
Az MTSZ Barlang-bizottság 1987. március 27 - április 5. között Barlangjáró II. /technikai/ tanfolyamot rendez. A tanfolyam típusa: bentlakásos, önköltséges.
Helyszíne: Bódvaszilas, kutatóház
Költsége: 1800 Ft, mely a teljes ellátást és a rezsiköltségeket tartalmazza /útiköltséget nem!/
A részvétel feltétele: - Barlangjáró I. /alapfokú/ tanfolyami végzettség
- csoportvezetői ajánlás
Kötelező felszerelés: - egyéni alapfelszerelés /meleg aláöltözet, overall, gumicsizma, Y-szíjas sisak, fő- és tartalékvilágítás/
- egyéni kiegészítő felszerelések /beülő- és mellheveder, kantár, mászó- és ereszkedő eszközök, belépők, karabinerek, transzportzsák/
- meleg hálózsák, alkalmas felszíni túraöltözék
Jelentkezési határidő: 1987. február 15.
Jelentkezési cím: Magyar Természetbarát Szövetség Barlang Bizottsága
Budapest, VI., Bajcsy Zsilinszky út 31.
Vagy 1374 Budapest, Postafiók 614.
Kérjük a jelentkezési határidő pontos betartását, mert a tanfolyam létszáma korlátozott /10-18 fő/.