MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT

MŰSORFÜZET

1986. szeptember - október hó


MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Készült: 1000 példányban
86/1811 MTESZ Házinyomda, Budapest.
Szerkeszti: a Titkárság
Felelős kiadó: Gádoros Miklós
Felelős vezető: Boncza Gábor


Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2006-ban.


ELŐADÁSOK, RENDEZVÉNYEK, HATÁRIDŐK

Szeptember 15. Pávai-Vajna Ferenc emlékülés /Budapest/

Október 4-5. I. Lukács László Kupa /Létrástető/

Kérjük a területi szervezetek, a szakbizottságok és a csoportok vezetőit, hogy az 1987. évi munkatervet, illetve az érintettek a jövő évi költségvetési tervüket szeptember 22-ig szíveskedjenek a Titkárságra eljuttatni.


Társulatunk

a Magyarhoni Földtani Társulat Tudománytörténeti Szakosztálya, az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület, és a Magyar Hidrológiai Társaság közös rendezésében PÁVAI-VAJNA FERENC EMLÉKÜLÉST tart.
Az emlékülés helye: MTA Földrajztudományi Kutató Intézet Budapest, VI. Népköztársaság útja 62. II. emeleti tanácsterem
Időpontja: 1986. szeptember 15. /hétfő/ 15 óra
Program: Csiky Gábor: Pávai-Vajna Ferenc élete és kora
Csath Béla: Az alföldi kincstári szénhidrogénkutatások eredménye
Dobos Irma: Pávai-Vajna Ferenc a hidrológus
Székely Kinga: Pávai-Vajna Ferenc és a barlangkutatás


I. LUKÁCS LÁSZLÓ KUPA
Létrástető, 1986. október 4-5.


A BEAC Barlangkutató Csoport új kupát alapít Lukács László Kupa néven. Az új Kupa is a Kinizsi Kupához és a Marcel Loubens Kupához hasonlóan vándorkupa lesz. Megrendezésére mindig kora ősszel kerül sor, így alkalmat teremt az idényzáró élménybeszámolókra, diavetítésekre, tapasztalatcserére. Az ilyen jellegű rendezvény az idén különösen izgalmas, tekintettel a Spanyolországban járt expedíciókra.
A Kupát az idén a Létrástetőn rendezzük. Érkezés 3-án péntek délutántól lehetséges. A verseny reggel indul, de a szombat délelőtt folyamán érkező csoportok folyamatosan is nevezhetnek. A versenyt kora délután befejezzük, a délután az élménybeszámolóké lesz. Este vetítés, ha az időjárás megengedi.
A versenyhez szükséges felszerelés: barlangjáró alapfelszerelés, bekötés, mászó- és ereszkedőeszköz, önbiztosítás. Nevezési díj csapatonként 200 Ft.
Rendezők

Alapítólevél

A BEAC Barlangkutató Csoport új vándorkupát alapít Lukács László kupa néven. A Kupával a fiatalon, tragikus körülmények között elhunyt társunknak - barátunknak állítunk emléket, aki sokat tett a magyar barlangászat fejlődéséért.
A Lukács László Kupa országos barlangi ügyességi, gyorsasági, technikai és elméleti verseny. Gyakorlati és elméleti feladatai a barlangjárás biztonságos és korszerű művelésével kapcsolatosak. Az elméleti rész a biztonságtechnikát, a biztonságos barlangjárás és kutatás kérdéseit és a gyakorlati barlangismeretet öleli fel; a gyakorlati rész a korszerű barlangjárás ügyességi, gyorsasági és technikai feladataiból áll. A versenyt teljes egészében barlangban vagy barlangjellegű helyen kell megtartani.
A Lukács László Kupa vándorkupa jellegű. Rendezője mindig az a barlangász csoport, amelynek tagjai előző évben elnyerték a Kupát. A versenyen csak szervezett barlangkutatók indulhatnak. A 3 fős csapatok lehetnek vegyes összetételűek, ilyen esetben a csapatvezető csoportjáé a rendezési jog. Akadályoztatás esetén a 2. ill. 3. helyezetté, vagy az alapító csoporté a rendezési jog /külföldi csoport nem rendezheti a versenyt/. A Lukács László Kupát végleg elnyeri az a barlangkutató csoport, melynek tagjai 3 egymás utáni alkalommal /a rendezés éve nem számít/ első helyen végeztek.
A Lukács László Kupa védnöke a Magyar Természetbarát Szövetség. A 3 tagú versenybíróságba a rendező csoport, a MTSZ és az MKBT 1-1 tagot delegál.
A Lukács László Kupát ősszel kell megrendezni és a rendező csoport köteles lehetőséget biztosítani az év érdekesebb eseményeiről, expedícióiról szóló élménybeszámolókra, az év tapasztalatainak kicserélésére.


A Nehézipari Műszaki Egyetem Bányamérnöki Kara és az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Egyetemi Osztálya 1986. június 4-5-én Miskolcon a Bányamérnöki Kar kutatási tevékenységét bemutató tudományos konferenciát tartott.
A karszt- és barlangkutatással kapcsolatban elhangzott előadások.
Dr. Bán Miklós: Néhány hazai hévízkút vízkőkiválásának ásványkőzettani vizsgálata
Dr. Bohus Géza - dr. Földesi János: A külszíni robbantások szeizmikus hatásának újabb értékelése
Dr. Lénárt László: Karszthidrogeológiai vizsgálatok a Létrási-vizesbarlangban
A 702 oldalon, 2 kötetben megjelent 55 előadás írásos anyaga a Társulat könyvtárában megtalálható.
Dr. Lénárt László


MKBT XXXI. Országos Vándorgyűlés
1986. június 27-29.


A Társulat 1986. évi Vándorgyűlését Budapesten a Pál-völgyi kőfejtőben rendezte az Acheron Barlangkutató Szakosztály, a Bekey Imre Gábor, a Kinizsi és a Papp Ferenc Barlangkutató Csoportok közreműködésével.
A rendezvény regisztrált résztvevőinek száma 243 fő volt.
A meghirdetett túrák során a Pál-völgyi-barlang újonnan feltárt szakaszaiba 115, a József-hegyi-barlang 48, a Mátyás-hegyi-barlangba 40, a Szemlő-hegyi-barlangba pedig 55 fő szállt le a három nap alatt.

Szombat délelőtt a Mátyás-hegyi-barlangban került sor a hagyományos Marcel Loubens Kupa Barlangversenyre, amely az alábbi eredménnyel zárult:
I. BEAC II. /Bajna Bálint, Horváth Richárd, Király Gábor/
II. BEAC III. /Genersich György, Nagy Attila, Simon Béla/
III. Alba Regia I. /Gyebnár János, Katapán Ádám, Vaskor János/

Szombat délután a szabadtéren megrendezett előadások keretén belül dr. Müller Pál, Kárpát József, Takácsné Bolner Katalin, Leél-Őssy Szabolcs és Szenthe István adott összefoglalót a terület geológiai viszonyairól és újabb kutatási eredményeiről, majd a Cholnoky Jenő-pályázat eredményhirdetésére és a jutalmak átadására került sor.
Az esti programokat szabadtéri filmvetítés és diavetítések tették változatossá.
Kárpát József


HÍREK

Ez év május legvégén a tavasszal lezárt Diabáz-barlangból 10 elhullott és 7, a végét járó, de még függeszkedő denevért hoztunk ki. A legyengült jószágokat repülő rovarokkal tápláltuk, melyek némi melengetés és evés után elrepültek. /A földes bogarat undorral visszautasították!/
Július elején a Miskolc-tapolcai felhagyott kőbánya 2. sz. barlangja bejárati aknájának aljáról 2, a kövek között heverő, már alig élő denevért hoztunk a felszínre. Az egyik némi víz és rengeteg rovar elfogyasztása után elrepült. A másikat otthon tejjel és teával táplálva sikerült annyira magához téríteni, hogy néhány órai erőgyűjtés után röpködni kezdett a szobában, s végül elrepült.

Az eset tanulságai:
1/ Barlangjaink egy része rosszul van lezárva, s így az ajtók esetenként a denevérek tömeges halálát okozzák. /Czakó László ígéretet tett a röptető nyílás megnagyobbítására./ Ezen a gyakorlaton feltétlenül változtatni kell az illetékeseknek!
2/ A tavaszi-nyári időszakban /a már téli álmot nem alvó/ rendkívül legyengült denevérek esetenként visszasegíthetők az életbe némi folyadék és rovarok segítségével.
3/ A téli álmot alvó denevéreket semmi esetre se zavarjuk meg, mert az esetlegesen tavaszi időszakban, energiájuk idő előtti kimerülése miatt halálukat okozhatja.
Dr. Lénárt László


Az NDK Karszt- és Barlangkutató Társulata 1986. június 23-29. között az ország két legnagyobb, s egyben nyilvános cseppkőbarlangjának a Baumann-barlang 450 éves, a Hermann-barlang 120 éves felfedezése alkalmából nemzetközi ünnepi barlangi hetet szervezett a Harz-hegységben, Rübelandon, melyre Mátéfi László meghívást kapott, tekintettel az 5 évvel ezelőtti általa vezetett expedíció Hermann-barlangi felfedezéseire.
A jubileum újabb meglepetést hozott, mivel Günther Vollmer és Mátéfi László a Hermann-barlangban az É-i Barlangpatak területén egy mintegy 20-25 m-es újabb szakaszt fedeztek fel kisebb földkitermelés árán. A járat egy eddig ismeretlen terembe csatlakozik, melyet a kutatók egy szűkület miatt nem tudtak elérni. A járatban 3 ponton oldalsó nyílásokból erős huzat tapasztalható.
A feltárást a német kollégák folytatják.

x x x

A Mecseki Karsztkutató Csoporttal együttműködve 1986. július 26-án Mátéfi Tibor, Miklós és László a Mecsek-hegységben a Mélyvölgyi-kőfülke forrásbarlang vízgyűjtőterületén a 4125-ös Mecsek barlangkataszteri területen a kék kereszt - zöld karika turistautak kereszteződésétől 115 m-re D-re, a kereszteződéstől nézve az út jobb oldalától 12 m-re fekvő berogyás aljában a megcsúszott mintegy 5-8 m3 erdei talajt és sziklákat kibontva erős huzatos járatra bukkantak. A bejárat keresztmetszete mintegy 1 m2. A tipikus zsombolyfelépítésű barlangban a kürtők csavarosan csatlakoznak egymásba. A függőleges járatok keresztmetszete 1-15 m2. A legnagyobb kürtő jelenleg 16 m mély, melynek aljában kisebb elszűkülés található és huzat tapasztalható.
A zsomboly bejárata 450 m Bf, az eddig felfedezett mélysége -25 m, hosszúsága kb. 40 m. A befoglaló kőzet anisusi mészkő. A falakon szinte mindenhol erős csepp-korrózió nyomai találhatók, a középső szakaszban pedig kisebb elcseppkövesedés található. A barlangnak a felfedezők a Fogadás-zsomboly nevet adták. A feltárás folytatódik.
Mátéfi László


FELHÍVÁS!

Az MKBT a Kutatástechnikai Szakbizottság megszervezésével Börcsök Pétert bízta meg. A szakbizottság sikeres működéséhez valamennyi tagunk javaslatait és jelentkezését várjuk.
Az alábbiakban röviden ismertetjük a tervezett munkaprogramot:
1./ Technikai felszerelések /egyéni és csoportos/ vizsgálata, beszerzése, egyedi legyártásának megszervezése
2./ Kutatásmódszertani irányelvek - morfológiai és geológiai szaktanácsadás /Hol - Mit - Hogyan?/ Kutatástechnikai módszerek /Mivel - Miként?/
3./ Barlangok biztonságos "kiépítése" sport és kutatási célból. Speleoalpin kiépítési elvek kidolgozása és elterjesztése
4./ Kollektív kutatótábor szervezése kiemelt kutatási célokkal
5./ Technikai vonatkozású információk publikálása /külföldi anyagok és felszerelések/
Javaslatokat és jelentkezést a mellékelt lapon kérjük.
Börcsök Péter


A Társulat barlangkutató csoportjai - nyilvántartásunk szerint - 1986. július 15-én az ismertetett kutatási engedélyekkel rendelkeztek.
Amennyiben bármelyik csoport eltérést tapasztalna, kérjük, hogy azt minél előbb jelezze a Titkárságnak.

Alba Regia Barlangkutató Csoport
Alba Regia-barlang, Bakony
Bongó-zsomboly, -II-
Borjúkúti-zsomboly, -II-
Csengő-zsomboly, -II-
Cseresznyés-zsomboly, -II-
Csipkés-zsomboly, -II-
Dobos-hegyi-barlang, -II-
Darvastó-barlang, -II-
Egérfogó-barlang, -II-
Eszény-barlang, -II-
Galamb-berki-zsomboly, -II-
Háromkürtő-zsomboly, -II-
Jubileumi-zsomboly, -II-
Körömvesztő-barlang, -II-
Kapolcsi-ördöglyuk-barlang, -II-
Löszbabák-barlang, -II-
Nyomasztó-barlang, -II-
Ruska-zsomboly, -II-
Szaftos-barlang, -II-
Szelelő-lyuk, -II-
Tavas-barlang, -II-
Táblavölgyi-barlang, -II-

Acheron Barlangkutató Szakosztály
Alkotmány-barlang, Aggteleki Karszt
Fekete-hegyi-beszakadás, Budai-hegység
Háló-réti-zsomboly, Aggteleki Karszt
Mátyás-hegyi-barlang, Budai-hegység
Mátyás-hegy DK-i kőfejtő, -II-
Pajzs utcai-barlang, -II-

Amphora Barlangkutató Csoport
Kossuth-barlang, Aggteleki Karszt

Aquamount Barlangkutató Csoport
Dorongós-zsomboly, Bükk
Jávorkút V. barlang, -II-
Keringő-zsomboly, -II-
Szalamandrás-barlang, -II-

Aragonit Barlangkutató Csoport
Róka-hegyi kőfejtő középső üreg, Pilis

Bakony Barlangkutató Csoport
Kis-vasúti-víznyelőbarlang, Bakony

Bekey Imre Gábor Barlangkutató Csoport
Bp. Nagybányai út 76., Budai-hegység

Borsodi Bányász Barlangkutató Csoport
Kovácskői-barlang, Bükk
Lilla-barlang, -II-

BSE Barlangkutató Csoport
Fekete-hegyi beszakadás, Budai-hegység

Debreceni MHSZ Barlangkutató Csoport
Borovnyák-Lyukasgerinc víznyelősor, Bükk
Csipkéskúti-víznyelőbarlang, -II-
Diabáz-barlang, -II-
Hegyes-barlang, -II-
Kőbánya, -II-
Vízbe-verem, -II-

Estók Bertalan Barlangkutató Csoport
Baradla-tetői-zsomboly, Aggteleki Karszt

FTSK Barlangkutató Szakosztály
Danca-barlang, Aggteleki Karszt
Francia-bánya üregei, Budai-hegység
Háromlyukú-barlang, Pilis
Szabadság-barlang, Aggteleki Karszt
Teresztenyei-barlang, -II-
Veszettárpás-víznyelőbarlang, -II-
Vizetes-víznyelőbarlang, -II-
Vidics Zoltán-barlang, -II-

FTSK Delfin Vízalatti Barlangkut. Csop.
Rákóczi-barlang, Esztramos
Surrantós-barlang, -II-

Hajnóczy József Barlangkutató Csoport
Hajnóczy-barlang, Bükk

HBJSE Denevér Barlangkutató Csoport
Denevér-barlang, Bükk
Hollós-víznyelőbarlang, -II-
Tatár-árki-barlang, -II-

Herman Ottó Barlangkutató Csoport
Borókás I. és IV. barlang, Bükk
Bolhási-víznyelőbarlang, -II-
Balogh Pál parlag víznyelő, -II-
Borókás-hegyes-zsomboly, -II-
Jávorkút + Jávor IV., -II-
Kiskútlápai-zsomboly, -II-
Likas-Kecske-barlang, -II-
Mexikó-völgyi-barlang, -II-
Róna-Bükk-víznyelőbarlang, Cserehát
Szeleta-zsomboly, Bükk
Száraz-tói-víznyelőbarlang, -II-
Vásárhelyi-barlang, -II-

Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület
Anna-barlang, Bükk
István-barlang, -II-
Kajla-zsomboly, -II-
Létrási-lápa, -II-
Tavas-barlang, -II-

Mecseki Karsztkutató Csoport
Mecsek-hegység valamennyi barlangja

Megalodus Barlangkutató Csoport
Bartha-kút, Tata

Myotis Barlangkutató Csoport
"1"-es nyelő, Bükk
Hármas-kúti-barlang, -II-
"38"-as-barlang, Aggteleki karszt
Kopasz-réti-barlang, Bükk
Kis-huta-réti-víznyelőbarlang, -II-

NME TDK Barlangkutató Csoport
Balekina-barlang, Bükk
Fekete-barlang, -II-
"3 fejű" Ember-denevér-barlang, -II-
István-lápai-barlang, -II-
Király Lajos-barlang, -II-

NME VAFK Barlangkutató Csoport
Fekete-rendszer, Esztramos
Földvári Aladár-barlang, -II-
Rákóczi-barlang, -II-
Surrantós-barlang, -II-

Papp Ferenc Barlangkutató Csoport
Kossuth-barlang, Aggteleki karszt
Szemlő-hegyi-barlang, Budai-hegység
Tücsök-lyuk, Aggteleki karszt
Vass Imre-barlang, -II-

Rózsadombi Kinizsi Barlangkutató Egyesület
Bp. Barlang utca - Zsindely utca, Budai-hegység
József-hegyi-barlang, Budai-hegység

SZIKKTI II. Barlangkutató Csoport
Kálvária-dombi-barlang, Budai-hegység
Tábor-hegyi-barlang, -II-

Heliktit Barlangkutató Csoport /Veszprém/
Kőlik-barlang, Bakony

USE Pannónia Barlangkutató Csoport
Cserepeskő-alji barlangok, Bükk
Kálmán-réti-zsomboly, -II-
Kálmán-hegyi-barlang, -II-
Lehelős-lyuk-barlang, Budai-hegység
Oroszlán-hasadék-barlang, -II-

Vértes László Barlangkutató Csoport
Bajót 3. sz. kőfülke, Gerecse
Borostás-hegyi-víznyelőbarlang, Pilis
Förtés 1-11. sz. barlangok, Gerecse
Keselő-hegyi 11. sz. barlang, -II-
Pisznice kutatási ter., -II-
Veres-hegyi-barlang, -II-

VMTE Baradla Barlangkutató Csoport
Baradla-barlang, Aggteleki karszt

VMTE Diogenesz Barlangkutató Csoport
Csúnya-völgyi barlangok, Bükk
Diósi I., II., III. barlangok, -II-
Pénz-pataki-víznyelőbarlang, -II-
Szarvasetetői-víznyelőbarlang, -II-

VMTE Nautilus Barlangkutató Szakosztály
Kórház-barlang, Tapolca
Tavas-barlang, -II-

Egyéni kutatási engedélyek
Szenthe István
Agyag-tölcsér, Aggteleki karszt
Ferenc-hegyi-bg., Budai-hegység
Iskola-zsomboly, Aggteleki karszt
404-es-barlang, -II-

Dr. Plihál Katalin
Baradla-barlang, Aggteleki karszt

Dr. Hír János
Pongor-lyuk, Bükk

Majoros Zsuzsanna
Fecske-lyuk, Bükk


MEGJELENT:

BARLANGBIBLIOGRÁFIAI FIGYELŐ 1986. 1. SZÁMA


A füzet a Társulathoz 1985. december 15. és 1986. június 15. között 19 országból beérkezett 47 folyóirat 125 füzetéből közel 1000, valamint 14 hazai folyóirat cikkeiből válogatott 62 cikket és kiadványt ismertet.
Kapható a Titkárságon. Ára: 20 Ft