MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT

MŰSORFÜZET

1985. január - február hó

MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Készült: 940 példányban
84/3208 MTESZ Házinyomda, Bp.
Felelős vezető: Deli Sándor


Az elektronikus változatot Urbán Gabriella és dr. Nyerges Miklós készítette 2006-ban.


MINDEN KEDVES TAGTÁRSUNKNAK EREDMÉNYEKBEN GAZDAG, BOLDOG ÚJ ESZTENDŐT KÍVÁN A TÁRSULAT VEZETŐSÉGE


LIPTAI ERVIN
1960 - 1984

Szomorúan értesültünk a napilapokból, hogy Liptai Ervin régészhallgató, az Amphora Könnyűbúvár Klub Barlangkutató Csoportjának vezetője 1984. október 27-én Pilisborosjenőn egy régi kút kutatása közben a benzinmotoros szivattyú szénmonoxid gázától rosszul lett és a helyszínen meghalt. Rokonai, kutatótársai, barátai nagy részvéte mellett november 6-án 12 órakor a Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra.
Liptai Ervin 1979 óta volt tagja Társulatunknak. Először az Optimista, majd az Amphora KSC-ben kutatott, melynek 1983 óta vezetőjeként tevékenykedett. Mindig nagy érdeklődéssel foglalkozott a régi kutak, különösen a Vár-barlang kútjainak régészeti vonatkozásaival.
Fájdalmas, hogy egy ilyen szerény, lelkes, kiváló eredményekkel kecsegtető fiatal ember élete, pályája kezdetén megszakad.


HALASI GÁBOR

a magyar barlangkutatók körében is jól ismert erdélyi barlangkutató, 1984. november 11-én az Izbindis-forrásbarlangban történt búvár merülés során halálos balesetet szenvedett. A példamutató feltáró és kutatási eredményeket elért barlangkutató barátunk emlékét kegyelettel megőrizzük.

 

ELŐADÁSOK

Január 14. /hétfő/
16.30 óra Gyovai László - Németh Tamás
Nemzetközi Barlangi-mentő tanfolyam
Az előadás a franciaországi Vercors-hegységben 1984. szeptember 29. - október 12. között megrendezett tanfolyam tapasztalatairól és az előadók által megtett túrákról szól.
Az előadás helye: Budapest, VI., Anker köz 1. félemelet 11.

Január 15. /kedd/ 
14.00 óra Dr. Böcker Tivadar - Dr. Lénárt László
Karsztba történő beszivárgás több változós vizsgálata
/A Magyar Hidrológiai Társaság Észak-magyarországi Területi Szervezetének Hidrogeológiai Szakosztályával közös rendezvény./
Az előadás helye: Miskolc, MTESZ Székház Szemere u. 4.

Január 21. /hétfő/
16.30 óra Adamkó Péter - Leél-Őssy Szabolcs - Dr. Czájlik István
József-hegyi-barlang
Az előadás során Adamkó Péter ismerteti a barlang felfedezésének történetét és a kutatás jelenlegi állását, utána Czájlik István 6 x 6 -os színes diák segítségével bemutatja a barlangot.
Az előadás helye: Budapest, VI., Anker köz 1. I. emelet 141.

Január 28. /hétfő/
16.30 óra Stibrányi Gusztáv /Csehszlovákia/
BIOKOVO '84
Beszámoló a Szlovák Barlangkutató Társulatnak a jugoszláviai Biokovo-hegység fennsíkján kutató expedíciója eredményeiről.
Az előadás helye: Budapest, VI., Anker köz 1. félemelet 11.


Nemzetközi Lámpaflóra Kollokvium

Társulatunk 1984. október 10-13. között rendezte meg a Nemzetközi Lámpaflóra Kollokviumot. A résztvevők száma 25 fő, abból 14 fő külföldi volt.
Az október 10-11-én Budapesten tartott szakülések során 11 előadótól 10 szakelőadás hangzott el a lámpaflóra kialakulása, valamint az ellene való védekezés témakörében. Október 10-én a kollokvium résztvevői a Pál-völgyi-barlangban megtekintették a lámpaflóra kísérletek helyszíni bemutatását.
Október 11-én délután a résztvevők összefoglalták a kollokvium eredményeit, valamint ajánlásokat dolgoztak ki.
Este a Pál-völgyi-barlangban tartott fogadás zárta a budapesti programot.
Október 12-13-án a lillafüredi Anna- és István-, valamint a Baradla-barlang aggteleki és jósvafői szakaszának lámpaflórájával ismerkedtek a résztvevők.
A négynapos rendezvény a Miskolctapolcai-barlangfürdőben fejeződött be.
a Rendező Bizottság

x x x

Felhívjuk kutatótársaink figyelmét, hogy 1985 január 5-6-án az Acheron Barlangkutató Szakosztály a geofizikai obszervatóriummal összehangoltan klíma-geofizikai méréseket végez a Mátyás-hegyi-barlangban.  A vizsgálatok sikere érdekében kérjük e napokon a barlang látogatásának mellőzését.
Kárpát József


HÍREK

A BCM beremendi kőbányájának 116-os szintjén művelés közben a bányászok 1984. november 12-én barlangra bukkantak. A bejelentés alapján az OKTH felkérésére a Környezetvédelmi Intézet Barlangtani Osztálya november 21-én helyszínelte az új barlangot, majd december 1-3. között megkezdte feldolgozását.
A barlang szürke színű, kréta mészkőben alakult ki, formakincsei hévizes hatást tükröznek. Tágas bejárati csarnokához labirintusszerűen szövevényes, kürtők-aknák-gömbfülkék-termek láncolatából álló járatrendszer csatlakozik. A barlang természettudományos jelentősége egyrészt a fantasztikus gazdagságú ásványkiválás /hófehér borsókövek, ágas-bogas korallszerű képződmények, tömegesen megjelenő "kalcitszekfűk" és finom tűs aragonit/?/-pamacsok, montmilch-bevonatok stb./; másrészt a repedéskitöltő vörösagyagba ágyazott csontmaradványok tömege. Egyedülállóak az alapkőzet vastag kalcitteléreibe maródott gömbfülkék is.
A barlang feltűnően meleg: hőmérséklete 15-18 °C közötti. A legmélyebbre vezető járat végpontján kisfelületű állóvíz található, vizének hőmérséklete 19,7 °C.
A rendszer hossza jelenleg eléri a 350 m-t; mélysége -28 m, legmagasabb pontja + 15 m a bejárat szintjéhez képest. A még bejáratlan és feltérképezetlen oldaljáratok további vizsgálatokat, maga a barlang részletes ásványtani és őslénytani feldolgozást igényel. /Ez utóbbit a Természettudományi Múzeum Őslénytára néhány minta alapján megkezdte./
A bányaterületen nyíló új barlang számára a bányaüzem ideiglenes védőpillért biztosít, további sorsáról az OKTH Elnöke dönt. A barlang természetvédelmi és életvédelmi okokból lezárt, nem látogatható.  Környezetvédelmi Intézet Barlangtani Osztály

 

Vízalatti barlangi mentés a romániai Izbindis-forrásbarlangból

1984. november 11-én Halasi Gábor, a nagyváradi GSS Transzilvánia Klub búvára az Izbindis-forrás barlangjának továbbtárása érdekében merülést hajtott végre. Miután a búvár több óra elteltével sem érkezett vissza, társai riasztották a román barlangkutatókat és a magyar Barlangi Mentőszolgálatot. Budapestről és Debrecenből azonnal barlangi búvárok indultak a bajba jutott kutató megmentésére. Az MHSZ Debreceni Könnyűbúvár Klub 9 búvára éjfél után egy órakor érkezett a helyszínre, és megkezdte a mentést. Czakó László, a könnyűbúvárklub vezetője a másodszori merülés során a bejárattól kb. 200 m-re 40 m mélységben találta meg Halasi Gábor élettelen testét, melyet - a barlangkutatók segítségével, igen nagy nehézségek között - csak a negyedik merülés alkalmával sikerült a felszínre kihoznia.
Halasi Gábor a megtaláláskor félig, tehát üzemszerűen felfújt kiegyenlítő mellénnyel, működőképes légzőkészülékkel, üres késtokkal, a lábára csavarodott vezetőzsinórral és már nem világító lámpákkal hanyattfekvő helyzetben a járatalján feküdt, a légzőkészülék csutorája nem volt a szájában, de a légzőautomaták a nyakába kötve a mellén lógtak. A szája zárva volt, melyet a védősisak szíja is összeszorított, és a maszkja vérrel volt megtelve.
A külszínen végzett vizsgálatok szerint a légzőkészülékében a nyomásmérés alapján mintegy 2500 liter vagyis a kiúszáshoz elegendő levegő volt. A légzőautomaták üzemképesek voltak. A vezetőzsinórból kb. 70 méter hiányzott, annak vége késsel el volt vágva.
A boncolás szervi elváltozást, rosszullétre utaló nyomot nem talált, de a laboratóriumi vizsgálatok még nem fejeződtek be. A baleset körülményeinek, okának vizsgálata még nem zárult le.
AZ MHSZ Debreceni Könnyűbúvár Klub /Kovács Edit/ jelentése alapján.

Az MKBT Elnöksége elismerését és köszönetét fejezi ki az MHSZ Debreceni Könnyűbúvár Klub-nak és kiemelten Czakó László merülő búvárnak Halasi Gábor barlangkutató mentésében kifejtett áldozatos tevékenységéért.


Az egyre terjedő házi készítésű mászó, illetve ereszkedőgépekkel kapcsolatos néhány tapasztalatra szeretném felhívni barlangásztársaim figyelmét:
- Hazai gyártású "Shunt": kötélre szerelve, emberenként ráterhelve végeztünk próbát: a harmadik embernél, nem egészen 180 kg terhelés alatt az összetartó imbuszcsavar széttört, a ház nagymértékben deformálódott, a gép szétnyílt és lecsúszott.
- Román házi gyártmányú "Dressler" és "Poignée": hasonló módon terhelve, 300 kg-nyi teher alatt mindkettő szétnyílt.
Ilyen igénybevétel egyetlen ember megcsúszásakor is érheti az eszközt: egy súlyosabb ember, esetleg egy-két kit-bag-gel megterhelve; a megcsúszáskor éppen nem a rövidebbik hanem a hosszabbik kantár, esetleg egy hosszabb kötélgyűrű van beakasztva, rossz esetben még biztosítás sincs, ráadásul egy kevésbé nyúlós "speleokötélen" történik mindez ... lehet számolni.
A nyitottházas mellkantyúról már korábban leírtam a tapasztalataimat. A hazai stop-Petzl-nél kipróbáláskor szintén tapasztaltunk indokolatlan megcsúszásokat.
Éppen ezért hangsúlyozni kell, hogy a házi gyártású eszközöket nem lehet a gyáriakkal egyenrangúan használni. Véleményünk szerint nem szabad sajnálni a pénzt az ellenőrzött minőségű gyári eszközök - akár külföldön történő - megvásárlására, hiszen életünkről, biztonságunkról van szó!
Kedvező lenne, ha módot lehetne találni arra, hogy ezek hazai viszonylatban is beszerezhetők legyenek. Emellett fontosnak tartom, hogy a házi gyártású eszközök használhatóságának vizsgálatára egy szakemberekből álló team-et szervezzünk.
Mindezeket azért is tartottam kötelességemnek közreadni, mert egyre növekszik az ipari alpinisták száma, akiknek ezen eszközök - s köztük kényszerűségből a fenti, veszélyes házi gyártmányok is - munkaeszközt jelentenek.
Kardos László

1985. június 21-től az alábbi jugoszláviai barlangokba tervezünk túrát, amelyhez társakat keresünk:
Júliai Alpokban: Gamsovi Glavici -768 m
Majska jama kb. -540 m /feltárás alatt/
Poloska jama -707 m
Jugoszlávia déli karsztvidékein:
Titina jama -329 m
Bunovos-víznyelőbarlang /akna/
Kamne Vrata -520 m
Mameth-zsomboly -206 m
A túra időtartama 1-2 hét, az utazás önköltséges /meghívólevéllel/. Technikailag felkészült, jó fizikai kondícióban lévő, gyakorlott barlangászok jelentkezését várjuk.
Jelentkezési határidő: 1985. február 15.
Az előzetes felkészülés során a jelentkezőknek edző, felszíni túrákat tervezünk, amelyen részvételük bizonyítva rátermettségüket.
Jelentkezés levélben az alábbi címen:
Sebesztha László, 1111 Bp. Lágymányosi u. 1. IV. 5.
A jelentkezőket március 15-ig értesítjük a további teendőkről. Kérjük továbbá, hogy az alábbi adatokat szíveskedjenek még közölni: személyi adatok, cím, telefon, mióta és melyik barlangkutató csoportban tevékenykedik.
Sebesztha László


Magyarország felszabadulásának 40. évfordulója tiszteletére, a Nemzetközi Ifjúsági Év keretében 1985 őszére tervezzük az I. Magyar Pierre Saint Martin Expedíciót, melynek célja a világ 3. legmélyebb barlangjának megismerése.
Az expedícióban a barlangkutatókon kívül számos szakember vesz részt, s az utazókat a TV munkatársai is elkísérik.
Az expedícióhoz további tagok jelentkezését várjuk az alábbi címen: Kardos László, 1148 Bp. Martos F. u. 8.
Kardos László


Felhívjuk
a Területi Szervezetek,
a Szakbizottságok, valamint
a Barlangkutató Csoportok
vezetőinek figyelmét, hogy 1984. évi jelentésüket 1985. február 15-ig a Társulat Titkárságára /1061 Budapest Anker köz 1./ szíveskedjenek megküldeni.
Beküldendő példányszám:
Területi Szervezetek, Szakbizottságok 2 példány
Barlangkutató Csoport 3 példány
/2 pld. a Társulat dokumentációja, illetve a Beszámoló szerkesztésére /utóbbi fényképek nélkül/, 1 pld. az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal részére.


FELHÍVÁS
az 1985. évi tagdíjak befizetésére

Az 1985. évi tagdíjak befizetése az előző évihez hasonlóan az alábbiak szerint történik:
- helyszíni befizetés a Titkárságon, elsősorban az egyéni tagok részére,
- a csoportok szintén a helyszínen fizethetnek be, lehetőleg a csoportvezetők, ill. a csoportok által megbízott összekötők útján, egy összegben,
- a vidéki csoportok részére, amennyiben a helyszíni befizetésre /választmányi vagy csoportvezetői ülés/ nincs alkalom, külön kérésre /amíg a készlet tart/ régi befizetési csekket tudunk biztosítani,
- egyébként a rózsaszín postai csekken a tagdíj bármikor befizethető a MTESZ MNB 232-90171-2494 számú folyószámlára, feltüntetve, hogy az az MKBT tagdíja.
1985. évi tagdíj:
Felnőtt tagoknak 150,- Ft
Ifjúsági, katona és nyugdíjas tagoknak 60,- Ft
Titkárság

x x x

Felhívjuk a figyelmet, hogy a Kataszteri pályázat és a kataszteri fotópályázat beadási határideje 1985. április 1-én lejár. A részletes kiírásokat lásd az 1984. május - júniusi Műsorfüzetben.


Cholnoky Jenő karszt- és barlangkutatási pályázat

A Magyar Karszt-és Barlangkutató Társulat Elnöksége és az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal annak érdekében, hogy elősegítse a Társulat keretében folyó karszt- és barlangkutatási tevékenységet, főként a kutató és feltáró munka megfelelő szintű dokumentálását, az elért eredmények összefoglalását, valamint ezek értékelését, évenként ismétlődően Cholnoky Jenőről elnevezett pályázatot ír ki.
A pályázat díjazására a Társulat 12.000 Ft-ot, az OKTH 20.000 Ft-ot biztosít.
A pályázat díjai:
egy I. díj 6000 Ft és oklevél
két II. díj 5000 Ft és oklevél
három III. díj 4000 Ft és oklevél
A Bíráló Bizottság, a pályázatok áttekintése után fenntartja magának a jogot a pályázat díjainak megváltoztatására, azzal a kitétellel, hogy az I. helyezésért járó pályadíj nem lehet több a kiírt összegnél.
Pályadíj nem adható azoknak a pályázóknak, akiknek jelentésére adott pontszám a 60-at nem haladja meg.
Különdíjak kiosztására 4000 Ft áll rendelkezésre, amelyet a Bíráló Bizottság elsősorban dokumentatív értékű és a barlangvédelem érdekében végzett munkáért ill. részmunkáért ítél oda. Különdíjjal az 1-3. helyezett nem díjazható.
A pályázatok beadási határideje: 1985. II. 15.
A pályázatok a fenti napon 16 óráig a Társulat Titkárságán /Bp. Anker köz 1./ adhatók le, vagy 15-én 24 óráig /15-i postabélyegző/ postán küldhetők el.
A pályázaton kizárólag a Társulat keretében működő csoportok, ill. kutató kollektívák /nem megbízásos munkát végző ad hoc bizottságok, előzetes munkatervet benyújtó legalább 3 egyéni kutatóból álló kollektívák/ vehetnek részt, éves jelentésükkel ill. zárójelentésükkel.
A jelentések nem tartalmazhatják az előző években leadott részek ismétlését, lezárult kutatás összefoglalása kivételével, akkor is csak röviden, nem szószerinti ismétlésként.
Nem értékelhető a megbízásos munkák keretében végzett tevékenység. Külföldön végzett kutatási eredmények nem kerülnek értékelésre.
A pályázatok 3 példányban küldendők be a Társulat Titkárságára, melyből 2 példányt a Társulat, 1 példányt az OKTH kap. /A 3 példányból 2 azonos kivitelű fotókkal illusztrált legyen, 1 példány fotók és díszes kötés nélküli szerkesztési példány./
A Bíráló Bizottság a pályázat beadási határidejét követően regisztrálja a beérkezett pályázatokat, megállapítja, hogy melyek azok, amelyek a pályázat kiírásának megfelelően elbírálásra kerülnek. A pályázaton nem kerülnek értékelésre azok a jelentések, amelyek csak formális jelentéskötelezettségnek tesznek eleget, illetve azok, amelyeknek benyújtói külön kérik, hogy jelentésük a pályázaton ne vegyen részt.
Felhívjuk a pályázók figyelmét, hogy a pályázaton nem vesznek részt azok a jelentések sem, amelyek nem a kiírt határidőre, vagy nem az előírt példányszámban érkeztek be.
Kérjük, törekedjenek a tömör, lényegre törő fogalmazásra, az elbeszélő, nem informatív közlések mellőzendők.

A pályázatok felépítésének és értékelésének szempontjai:
1. Tárgyévi munkaterv
/a munkaterv végrehajtásának értékelése/ 0-5 pont
2. Összefoglalás
/a jelentés felépítésének sorrendjében,
fejezetenként az eredmények tömör megfogalmazása/ 0-5 pont
3. A feltáró tevékenység ismertetése
/a barlang neve, helymeghatározása, negatív eredmény
is ismertetendő, új szakasz hossza, ismertetése, térképe 
/térképminőség pontozása az 5. pontban/ és egyéb
dokumentációja/ 0-15 pont
4. Tudományos kutatás, feldolgozása ismertetése
/különböző vizsgálatok, feldolgozások,
kataszterezések összefoglaló eredményei,
táblázatok stb. kiemelve az új eredményeket/ 0-25 pont
5. Térképmellékletek
/csak új feltárások, ill. új felmérések
térképe melléklendő, a nemzetközi jelkulcs és
a felmérési jegyzőkönyv figyelembe vétele/ 0-10 pont
6. Fotódokumentáció
/mind művészi, mind dokumentációs felvételek
hangsúly a dokumentatív értéken legyen/ 0-10 pont
7. Csoporttevékenység
/csoportlétszám, fenntartó szerv, vezető,
összejövetelek helye, gyakorisága, rendez-
vények, előadások, oktatás, túrák, tanulmány-
utak stb. Megjelent publikációk felsorolása/ 0-10 pont
8. Függelék
/önálló szakdolgozat, TDK dolgozat, tanfolyami
anyag, stb./ 0-15 pont
9. A jelentés kivitele
/esztétikum, helyesírás, földrajzi nevek írása/ 0-5 pont
100 pont

A térképmellékleteket és fotódokumentációt nem szükséges külön fejezetben közölni, hanem a megfelelő szöveges részhez csatolható.


FIGYELEM!

A Társulat megpályázta a X. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus rendezési jogát. A kongresszus sikeres megrendezéséhez számos, a világnyelveket jól ismerő és beszélő szakemberre, vagy a barlangkutatásban is jártas hivatalos segítőre lesz szükség.
Mindezek érdekében Társulatunk 1985-től kezdődően, az igényeknek megfelelően, angol, német és francia közép-és felsőfokú nyelvvizsgára előkészítő nyelvtanfolyamot indít a hazai karszt- és barlangkutatók szakmai nyelvtudásának fejlesztése céljából.
A tanfolyamok önköltségi alapon kerülnek megrendezésre, heti 3 x 2, vagy 2 x 3 órában. A tanfolyamok díja: 3450 Ft. A költségeket a résztvevőknek.kell fizetni. /A tanfolyamokhoz a termet az MKBT biztosítja, ill. a terembért fizeti./ A tanfolyamokhoz szakmai szószedetet és szakcikkgyűjteményt biztosítunk szintén önköltségi áron.
Fentiek alapján kérjük mindazok jelentkezését, akik angol, német, francia nyelvtudással rendelkeznek, vagy a nyelv bizonyos fokú ismeretével továbbképzésre vállalkoznak.
Kérjük, hogy a mellékelt felmérési, ill. jelentkezési lapot megfelelően kitöltve legkésőbb 1985. január l0-ig szíveskedjenek a Titkárságra visszaküldeni.
A jelentkezők részére 1985. január folyamán megbeszélést tartunk.
Oktatási és Közművelődési Szakbizottság


Az MKBT 1985 márciusában a "Magyar szpeleológiai oktatási rendszer" keretében következő barlangkutató szaktanfolyamokat, ill. barlangi kutatásvezetői tanfolyamot kívánja - elegendő jelentkező esetében - megindítani:
- barlangtérképezési szaktanfolyam
- barlanggenetikai és morfológiai szaktanfolyam
- barlangi kutatásvezetői tanfolyam
Az előadások levelező formában /jegyzet + konzultációk/ történnek, amihez péntek, szombat, vasárnap, hétfői gyakorlat, ill. néhány napon belül megtartott vizsga következne. A tanfolyam helyét a jelentkezők lakhelyétől függően alakítjuk ki.
A barlangi kutatásvezetői tanfolyamra jelentkezhet:
- akit az első tanfolyamról helyhiány miatt elutasítottunk,
- akik a barlangjáró II. tanfolyamot sikeresen elvégezték /v. felmentettek/.
A tanfolyam vizsgájára jelentkezhet:
- akit az első kutatásvezetői tanfolyamon pótvizsgára utasítottunk,
- akit a bizottság vizsgára utasított.
A tanfolyamok önköltségesek. A jegyzet, a vizsgadíj, a szervezési költségek összege előzetesen kb. 600 Ft/fő, melyet a végleges jelentkezések összesítésekor pontosítunk. Egy tanfolyam létszáma 5-15 fő lehet.
A mellékelt jelentkezési lapot kitöltve 1985. január 20-ig kérjük visszaküldeni.
Egyben újólag felhívjuk a figyelmet arra, hogy a szpeleológiai oktatási rendszer teljes beindulásától /1984/ számított 3 év türelmi idő lejárta /1987/ után barlangi kutatási engedélyt csak barlangi kutatásvezetői képesítéssel rendelkező személy kaphat.
Oktatási és Közművelődési Szakbizottság