MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT
MŰSORFÜZET
1984. november - december hó
MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Készült: 930 példányban
84/2658 MTESZ Házinyomda, Bp.
Felelős vezető: Deli Sándor
Az elektronikus változatot Urbán Gabriella és dr. Nyerges Miklós készítette 2006-ban.
November 17. /szombat/ 10.00
Anton Mayer: A Bioszpeleológiai Munkaközösség feladatai
Jozef Wirth: Bioakusztika, új utak a denevérkutatásban
Dr. Erhardt Christian: Kisállatvilág Ausztria barlangjaiban
A német nyelven elhangzó előadások fordításáról gondoskodunk.
Az előadások helye:
Budapest, VI. Anker köz 1.
félemelet 11. sz. terem
A 20 éves szervezett miskolci egyetemi barlangkutatás alkalmából rendezett konferencia és kiállítás értékelése
Ez év szeptember 13-16. között rendeztük meg az "Oktatási intézmények karszt- és barlangkutató tevékenységének tudományos eredményei" c. konferenciát Miskolcon, az NME-n. A rendezők az NME, a BNP és az MKBT voltak, kiknek számos egyetemi és egyetemen kívüli intézmény /Ásvány- és Kőzettani Tsz; Földtan-Teleptani TSZ; Ásványelőkészítési Tsz; Bányaműveléstani Tsz; Fémtani Tsz; Fizikai Tsz; Geodéziai és Bányaméréstani Tsz; Bányamérnöki Kari Tudományos Diákköri Tanács; TDK Karszthidrológiai Szakcsoport; MEAFC, MLBE, OMBKE Egyetemi Osztály, MFT Észak-magyarországi Területi Szervezet/ nyújt segítséget.
A konferecián a rendező szervek üdvözlései után 34 szakelőadás hangzott el, melyeknek csaknem mindegyikét komoly vita követte. Előadással gyakorlatilag mindazon magyarországi oktatási intézmények képviseltették magukat, ahol a karszt- és barlangkutatással tudományos szinten foglalkoznak.
A hallgatóság létszáma - mindkét napot figyelembe véve - összesen 113 fő volt.
A konferencia első napjának estéjén több, mint 2 órás diaparádét tartottunk, melyen 8 szerző mutatta be általában igen jó felvételeit. A látogatók száma elérte a 100 főt.
A rendezvény alkalmából megjelentettük a "Miskolci egyetemi karszt- és barlangkutatás résztvevői, eseményei, eredményei" c. kiadványt. Ez 98 oldal dokumentatív anyagot tartalmaz, s e mellett 28 olyan jelentős barlangnak a térképét, melyek létrehozását az egyetemiek végezték.
A konferencia előadásait tartalmazó kiadványt szeretnénk a következő évben az érdeklődők rendelkezésére bocsátani.
A tudományos tanácsülés zárásaként Létrástetőn kutatótársi, baráti találkozót szerveztünk. Ezen a régi csoporttagok általában családtagjaikkal vettek részt, s a vendégekkel együtt 95 fő regisztrálta magát.
A konferencia előtt nyitottuk meg a "Föld alatti világ" c. bélyeg- és képeslapbemutatót. Itt a 34 tabló felében barlangokat ábrázoló képeslapokat, 6 tablón barlangos motívumú bélyegeket mutatott be a 8 kiállító. A bemutatón a posta denevéres emlékbélyegzőt használt. Ez alkalomra barlangos és bányász motívumú bélyeggel ellátott emléklapot, levelezőlapot és borítékot készítettünk. A bemutatót az NME Közművelődési Bizottsága, az NME Bélyeggyűjtő Köre, az OMBKE Egyetemi Osztálya, az MKBT és az MAC rendezte. A megnyitót 26 fő hallgatta végig, s a két hét nyitvatartás alatt több százan tekintették meg a bemutatott anyagot.
A konferencián nyitottuk meg a "Barlangok világa" kiállítást a központi könyvtár előterében. Ez az egyetemi barlangkutatás néhány dokumentuma mellett három vitrin esztramosi ásványt mutatott be. A kiállítást az NME Központi Könyvtára, a TDK KHSZCS, az NME VAFK és az MLBE szervezték. A megnyitón 32 fő vett vészt. /A kiállítás kazincbarcikai újbóli megnyitására a Műsorfüzet zárása után kerül sor./
A konferencia kiadványa, a bélyeg- és képéslapbemutató anyagai az MKBT Titkárságon és az NME-n /dr. Lénárt László, Földtan-Teleptani Tsz. 3515 Miskolc-Egyetemváros, tel: 46 - 65-111/17-59/ még beszerezhetők.
A konferencia szakmai értékelésére még visszatérünk.
Dr. Lénárt László
a szervező bizottság titkára
HÍREK
1984. augusztus 1-3. között a "Hatos csoport" egy technikailag nehéz barlangi túra során elérte a görögországi
Provatina-zsomboly -398 m-es egytagú aknájának az alját. A kétszemélyes csapat összesen 8 óra alatt oldotta meg a feladatot.
Szűcs László
A KPVDSZ Vörös Meteor TE "Diogenes" csoportja 1984. augusztus 8-26. között jugoszláviai túrát bonyolított le. Ennek során augusztus 14-én bejárták a 707 m mély
Poloska jama barlangot.
A Juliai Alpok legdélibb nyúlványaiban keletkezett barlangban magyar csoport még nem járt. Tapasztalataikról a középlapban fognak részletesen beszámolni.
Thieme András
1984. augusztus 24-31. között Lengyelországban járt a Miotys, az Aquamount, a Hatos és az FTSK csoportok 9 fős csapata. A túra során Lengyelország jelenleg ismert legmélyebb barlangjában a
Wielka Sniezna-zsombolyban a Nad Kotlinami bejáraton keresztül tettek sikeres túrát. A kétnapos túra során elérték a -741 m- en levő szifont.
Sebeszta László
A KTE Acheron Barlangkutató Szakosztály ezévi nyári kutatótáborát Szelce-puszta térségében rendezte 1984. augusztus 16-26-ig, amely három új barlang feltárását eredményezte.
A Háló-réti-zsombolyban 45 méter mélységig sikerült lejutni. Az inaktív beszakadásból induló lépcsős aknarendszert cseppkő képződmények díszítik. A járatok felmért hossza 70 méter.
A fenti szomszédságában levő időszakos víznyelő megbontásával 40 m hosszú és 27 méter mély hasadékjellegű aknabarlang vált ismertté, amely felfedezése napjáról az
Alkotmány-barlang nevet kapta.
Egy Szelce-pusztától ÉK-re 1,5 km-re levő víznyelőben, rövid próbabontással 35 m hosszú, 15 m mély eróziós szelvényt mutató lépcsőzetes barlangba jutottunk, amelyet
Lackó-barlangnak neveztünk el.
A barlangok és környezetük térképezését, dokumentálását elvégeztük.
Kárpát József
Az MHSZ Debreceni Könnyűbúvár Klub évek óta együttműködik nagyváradi barlangkutatókkal, több közös expedíciót vezettek már ismeretlen víz alatti, vagy csak víz alatt megközelíthető barlangok feltárására. Legutóbbi közös expedíciójuk alkalmával a Béli-hegységben lévő ismert fürdő- és üdülőhelyen
Menyházán sikerült új barlangot feltárniuk.
A bejárati szifon szűk és omladékos víz alatti járatát hátról levett és kézben tartott készülékkel az ötödik próbálkozásra sikerült Czakó Lászlónak átúsznia. A szifon mögött mintegy 500 m hosszú hatalmas méretű cseppkőben gazdag barlangot találtak, melyben csónakázásra alkalmas 50 m hosszú tó is van.
A fürdő- és üdülőtelep vezetősége tervbe vette a barlang megnyitását gyógy- és turisztikai célra és ezért a szifonon beúszva a barlangi búvárok megkezdték a barlang pontos felmérését, hogy a külszínről alagútat lehessen hajtani az újonnan felfedezett barlangba.
A sikeres szifonúszást augusztus 23-án hajtották végre, mely Románia felszabadulásának ünnepe, ezért a barlangot Felszabadulás-barlangnak nevezték el.
Czakó László
A Magyar Természetbarát Szövetség közleménye
Mint arról a csoportvezetőket korábban értesítettük a Magyar Természetbarát Szövetség barlangbizottsága Barlangjáró II. /technikai/ tanfolyamot indít.
Jelentkezhetnek mindazok az MTSZ vagy MKBT tagok, akik alapfokú tanfolyamot végeztek vagy végzettségüket az MTSZ elismerte.
A jelentkezéshez mellékelni kell az alapfokú tanfolyam igazolását, felmentetteknek a felmentés iktatószámát, valamint a csoportvezető javaslatát.
A jelentkezéseket az MTSZ barlangbizottsághoz /Bp. VI. Bajcsy-Zsilinszky út 31. II. 3./ november 10-ig kérjük eljuttatni. Az első előadásra 1984. november 20-án 17.30-kor a fenti címen kerül sor. A tanfolyam 13 előadásból és öt gyakorlatból áll, a végén elméleti és gyakorlati vizsgát tesznek a résztvevők. Az előadások minden hét keddjén az MTSZ-ben kerülnek megtartásra /év végén szünetet tartunk/. Egy előadás időtartama 3 óra. A gyakorlatok helyét és idejét később közöljük.
A tanfolyam létszáma 25 főben maximált. Túljelentkezés esetén a kitűzött határidőig beérkezett jelentkezések közül az MTSZ barlangbizottság az előzetes tevékenység figyelembevételével választja ki a résztvevőket. A most induló tanfolyamról kimaradókat a következőre automatikusan besoroljuk és erről november 20-a előtt értesítjük őket.
Tájékoztatjuk egyúttal azokat, akik a technikai tanfolyam látogatása alól felmentést kaptak, hogy a vizsgára előreláthatólag 1985 első negyedévében kerül sor. A szükséges tudnivalókról az érdekelteknek időben, névre szóló értesítést küldünk.
Barlangi túravezetői tanfolyam beindítását 1985 második negyedévében tervezzük.
MTSZ Barlangbizottság
A Marcel Loubens Kupa kötéltechnikai feladatának tapasztalatai:
Feladat: kb. 15 m-es ereszkedés és mászás csomón át.
Megoldások
1/ Leereszkedés: Adott a fent említett kötél. A gépek beszerelése nem számított bele az időbe, így egy sima petz ereszkedőt és biztosítás gyanánt shöntöt használtunk, ami egyben a kötél átszerelésénél nyújtott nagy segítséget.
Gyakorlati lépések - a csomóig ereszkedés, a shöntbe beleterhelés - ereszkedőgép átszerelés a csomó alá - a shönt oldózsinórját meghúzva szép lassan visszaereszkedés az ereszkedő-gépre - shönt kiszerelése, majd leereszkedés.
2/ Felmászás: Adott szintén a kötél, plusz mellre crollgép, lábkantyú, hogy a leterheletlen végű kötelet ne szedje össze, és még a beülő delta karabinerébe, a futószáron egy poiegné frog technikában.
Gyakorlati lépések - croll, kantyú beszerelés és gyors kukac technika - csomónál azon túlra a poiegné beiktatása - ráterhelés croll kikapcsolása - csomó fölé bekapcsolás /feszes kötélnél is jó/ - kantyú kiszerelés - kifelé frog technikázás. Tehát váltott technikák használata.
Figyelem: a kantyú croll technika nem a legbiztonságosabb, mivel a croll esetleges bármi ok folytán való kiakadásánál az ember hanyattesik stb. Míg a frog technika mindkét mászógépe a beülő deltájába koncentrál.
Kardos László
x x x
A Pannónia Barlangkutató Csoport kérésére közöljük, hogy Kulcsár Pál és Szabó Gyula nem tagjai a csoportnak
MEGJELENT!
BARLANGBIBLIOGRÁFIAI FIGYELŐ
1984. 1. száma
Ára: 10 Ft
Kapható a Titkárságon.
x x x
Kérjük mindazon tagtársainkat, akik 1984. évi tagdíjukat még nem rendezték, hogy ezen kötelezettségüknek a Titkárságon mielőbb szíveskedjenek eleget tenni.
x x x
A Pál-völgyi-barlang feltárásának 80. éves évfordulója alkalmából megjelentetett képeslap példányai még kaphatók a Titkárságon.
Ár: 2 Ft
x x x
FELHÍVÁS!
Mivel az utóbbi időben a különféle jellegű, különféle keretekben végzett szpeleoalpin munkák tagságunk nagyrészénél a kutatómunka anyagi bázisának megteremtésében, sőt sokaknál a megélhetésben döntő fontosságú lett, Társulatunk vezetősége az ilyen jellegű tevékenység segítését, koordinálását stb. határozta el. Kérjük azért mindazokat, akik bármilyen szervezeti formában /sportkör, GMK stb./ szpeleoalpin munkával foglalkoznak ezt sürgősen jelezzék a Társulat Titkárságán.
Köszönjük.