MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT
MŰSORFÜZET
1984. január - február hó
Szerkeszti a Titkárság
Felelős kiadó: Hazslinszky Tamás
MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Készült: 900 példányban
83/3415 MTESZ Házinyomda, Bp.
Felelős vezető: Deli Sándor
Az elektronikus változatot Urbán Gabriella és dr. Nyerges Miklós készítette 2006-ban.
A füzet tartalmazza a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat előadásait valamint közérdekű közleményeit.
Minden kedves tagtársunknak eredményekben gazdag, boldog új esztendőt kíván a Társulat Vezetősége
Február 9. /csütörtök/
15.00 óra Lénárt László: A Bükk-hegységi Létrási-vizesbarlang környékének földtani-vízföldtani viszonyai
/Közös rendezvény a Magyar Hidrológiai Társaság Észak-magyarországi Területi Szervezetének Hidrogeológiai Szakosztályával és a Magyarhoni Földtani Társulat Észak-magyarországi Területi Szervezetével./
Az előadás helye: MTESZ Székház, Miskolc, Szemere u. 4.
Február 20. /hétfő/
17.00 óra Börcsök Péter - Kardos Attila - Kardos László:
Beszámoló a franciaországi Nemzetközi Barlangi Mentő Találkozóról
A Pannónia Barlangkutató Csoport három tagja részt vett a francia Nemzeti Szpeleológiai Központban /Saint Martin en Vercors/ 1983. szeptember 17. - október 1. között megrendezett találkozón.
Az előadók film- és diavetítés keretében számolnak be élményeikről és a gyakorlat során szerzett tapasztalatokról.
A vetítés helye: Budapest, VI., Anker köz 1. félemelet 11.
Előzetes értesítés
Az MKBT és az NME rendezésében /külső és belső szervek támogatásával/ 1984 szeptemberében, csütörtöktől vasárnapig terjedő időben, Miskolcon "Oktatási intézmények karszt- és barlangkutató tevékenységének tudományos eredményei" címmel országos tudományos konferenciát tartunk a 20 éves a szervezett miskolci egyetemi barlangkutatás alkalmából.
A konferencián előadással részt vehet, aki
- bármely oktatási intézmény rendes hallgatója, tanulója, ill. tanulmányait 1980-ban /vagy utána/ fejezte be, vagy
- aki bármely oktatási intézmény oktatója vagy nem oktató dolgozója, vagy
- aki oktatási intézmény barlangkutató csoportjának aktív tagja, vagy
- az NME barlangkutató csoportjainak volt tagjai.
A tematika kötetlen, a karszt- és barlangtudomány bármely részét feldolgozó szakmai értékű előadásokat várunk. Több előadó esetén legalább egynek az előző feltételeknek meg kell felelni. Az előadásokat csütörtök-pénteken tartjuk. Egy előadás max. időtartama 20 perc, melyet vita követ.
Az előadások után szombaton és vasárnap terepi programot tervezünk, melyen az egyetemi eredményeket kívánjuk bemutatni. Szombaton baráti összejövetelre kerül sor, a régi egyetemi csoportbeli kutatókat is meghívjuk. A tábortűzi védőital ellátást a helyszínen megszervezzük.
A rendezvényre a miskolci egyetemi barlangkutatás eredményeit bemutató kiadványt, emléklapot, utólag pedig az előadásokat tartalmazó külön kiadványt kívánjuk megjelentetni.
A barlangkutató tevékenységünk népszerűsítése érdekében kiállítást és diaparádét szervezünk. Ez utóbbin egy személy max. 30 diával vehet részt.
A konferencia végleges költségei még nem ismertek. Előzetesen kb. 500-600 Ft részvételi díj várható, melyben a szervezési költségek, az ellátás, a két kiadvány, az emléklap, a kiállítási belépő, a baráti összejövetel költségei foglaltatnak.
Érdeklődés esetén a mellékelt jelentkezési lapot a szervező bizottság titkárának címére /Lénárt László, Miskolc-Egyetemváros, Földtan-Teleptani Tanszék 3515/ 1984. január 31-ig szíveskedjék eljuttatni.
Nem előadó érdeklődőket is szívesen látunk! Jó szerencsét!
Rendező Bizottság
NEMZETKÖZI LÁMPAFLÓRA KOLLOKVIUM
1984. október 10-13.
Budapest
A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal és a Környezetvédelmi Intézet támogatásával kollokviumot rendez az idegenforgalmi barlangok növényesedése tárgyában. Az utóbbi évtizedekben, az idegenforgalom ugrásszerű növekedése következtében, világszerte egyre nagyobb gondot okoznak a megvilágítás hatására megjelenő és a természetes színeket, formákat elfedő algák, mohák és harasztok. A barlangok természetes állapota megőrzésének, a védekezésnek a módjai még kevéssé ismertek, ill. ilyen irányú kísérletek ezidáig kis számban és elszigetelten folytak. Célszerűnek látszik tehát a tapasztalatok, vélemények nemzetközi kicserélése.
Témakörök:
1. A lámpaflóra biológiai kérdései
2. A lámpaflóra elleni védekezés módszerei
Előadások:
A fenti témakörökben kérjük előadásaik /max. 10 gépelt oldal + ábrák/ bejelentését a mellékelt jelentkezési lapon. Az előadásokat a kollokvium idejére kiadványban kívánjuk megjelentetni. Ezzel az előadások időtartamát kívánjuk rövidíteni, hogy több idő maradjon a vitára, tapasztalatcserére.
A kollokvium hivatalos nyelve: magyar, angol, német. Szinkrontolmácsolásról gondoskodunk.
Előzetes ütemterv:
2 nap szakülés Budapesten,
2 nap tanulmányút a témához kapcsolódó idegenforgalmi barlangokban.
Előzetes költségek:
Részvételi díjak:
Teljes jogú résztvevő /részt vehet a kollokvium valamennyi rendezvényén, fogadásán, megkapja a konferencia anyagait/: 600 Ft
Kísérő résztvevő /részt vehet a kollokvium fogadásán és egyéb, nem szakmai rendezvényén/: 400 Ft
Levelező résztvevő /beküldött előadása megjelenik a kollokvium kiadványában, a kollokvium anyagait postán megkapja/: 300 Ft
A tanulmányút költsége /autóbusz, szállás, étkezés/: 1200 Ft
Szállás:
Budapesten hotelben /fő/nap/: 500-1000 Ft
Budapesten magánszálláson /fő/nap/: 250-350 Ft
A végleges költségeket a 2. körlevélben adjuk meg.
Időütemezés:
Előzetes jelentkezések visszaküldése: 1984. január 15.
Második körlevél kiküldése: 1984. március 1.
Végleges jelentkezések, az előadások és a részvételi díjak beküldése:
1984. május 31.
Végleges program kiküldése: 1984. szeptember
Megnyílt a Magyar Földrajzi Gyűjtemény
1983. október 7-én a Pest megyei Múzeumi és Műemléki Hónap keretén belül megnyílt Érden a Magyar Földrajzi Gyűjtemény és a Magyar Utazók, Földrajzi Felfedezők című első állandó kiállítása.
A kiállítás célja, hogy eredeti dokumentumok, azok másolata, valamint tárgyi emlékek segítségével bemutassa, milyen szerepet játszott a magyarság Földünk megismerésében.
Az esztétikusan és közérthetően felépített és elrendezett gazdag gyűjteményben - szerényen bár - a barlangkutatás története is helyet kapott.
A kiállítás helye: Érd Régi Tanácsház /Budai út 4./
Nyitva: keddtől péntekig 14-18 óráig, szombaton és vasárnap 10-18 óráig
HÍREK
A Honvéd Aurora barlangkutatói a Bukaresti Szpeleológiai Intézet kutatóival való együttműködés keretében 1983. november 10-14. között kutatóexpedíción vettek részt a
Sura Mare-barlangban.
/Akik látták, bizonyára emlékeznek a bukaresti barlangkutatók csodálatos, a Sura Mare-barlangot bemutató, zenei aláfestéssel kísért diaporámás vetítésére, amelyre 1981-ben a Társulatban került sor./
Az alacsony vízállás kedvezett a kutatásnak, de így is neoprén ruhára volt szükség, mivel általában derékig, mellig ért a víz, helyenként úszni kellett.
Erőkímélés miatt a forrástól 2600 méter távolságban, egy táborozásra alkalmas teremben három éjszakát bivakoltak a résztvevők.
Az akció során sikerült túljutni az 1968 óta végpontot jelentő, a bejárattól 3200 méterre levő szifonon és több mint egy kilométert továbbhatolni a barlang főágában. A jelenlegi végpontot egy kb. 20 méter magasságból aláhulló vízesés jelenti.
Az újonnan felfedezett részben szép képződmények, vízesések, termek találhatók, többek között egy hatalmas, több mint 150 méter hosszan elnyúló terem, amelyet a felfedezők Barátság-teremnek neveztek el.
A kutatók egy másik csoportja a barlang főágának ismert részéből több mint 50 métert felmászva egy felső járatot talált, melyből kb. 120 méter hosszú, igen széles folyosót tártak fel.
Az új részek feltérképezésére és a további feltáró kutatásokra 1984-ben kerül sor.
Taródi Péter
A Társulat Ifjúsági Fotópályázatára sajnálatos módon csak egy pályázó /Tarjányi Katalin, jelige: Csiga/ küldött be képanyagot.
A bíráló bizottság a fekete-fehér papírkép-kollekciót 400 Ft különdíjban részesítette.
Gazdag László
az Ifjúsági Bizottság vezetője
x x x
Tájékoztatjuk a tagtársakat, hogy az Acheron Barlangkutató Szakosztály a Cserszegtomaji-kútbarlangot lezárta.
A látogatás időpontját kérjük a szakosztállyal egyeztetni.
Kárpát József
x x x
Dr. Balázs Dénest, Társulatunk társelnökét, a Karszt és Barlang főszerkesztőjét a Társulat érdekében kifejtett sokéves, eredményes tevékenysége elismeréseként a MTESZ 1983. november 24-én megtartott Országos Elnökségi ülésén MTESZ-Díjjal tüntették ki.
Kiegészítésül közöljük, hogy az 1984. február 11-18. között megrendezésre kerülő kutatásvezetői tanfolyam esetében /azok számára, akik a technikai tanfolyam felmentési feltételeivel nem rendelkeznek/ a technikai tanfolyam utólagos elvégzése, illetve a vizsga letétele szükséges.
FIGYELEM!
Az MKBT Oktatási Bizottsága a magyar szpeleológiai oktatási rendszer keretében barlangi kutatásvezetői tanfolyamot rendez 1984. február 11-18. között Aggteleken, a Barlangszállóban.
Az oktatási rendszer felépítését, a részletes tematikát, a felmentési feltételeket, a rendező szervekre, a vizsgáztatásra, a szerzett képesítésre vonatkozó összeállítás egy-egy példányát a csoportvezetőknek megküldtük, de azok az MKBT és az MTSZ Titkárságán is beszerezhetők.
Oktatási Bizottság
A Magyar Természetbarát Szövetség Barlangbizottsága külön kérésére az alábbi hírt közöljük:
Mint ismeretes a szpeleológiai oktatási rendszer első három tanfolyamának a Barlangjáró I. /alapfokú/-, a Barlangjáró II. /technikai/- és a Túravezetői tanfolyam szervezője a Magyar Természetbarát Szövetség, illetve annak Barlangbizottsága. /Alapfokú tanfolyamot az MTSZ előzetes jóváhagyásával az egyes csoportok, szakosztályok, területi szövetségek is rendezhetnek./
A tanfolyamok beindítása előtt az MTSZ, a régebben túrázóknak a rendszeres gyakorlat alapján megszerzett ismereteit kívánja elismerni, aminek alapján az alábbi felmentések adhatók:
- alapfokú tanfolyam látogatása alól két év, vizsgája alól 3 év;
- technikai tanfolyam látogatása alól 5 év, vizsgája alól pedig 10 év rendszeres és aktív barlangtúrázó tevékenység mentesít;
- barlangi túravezetői tanfolyam látogatása alól 10 év barlangtúrázó és 7 év rendszeres túravezetői gyakorlat mentesít, vizsgát azonban mindenkinek tennie kell.
Mentesítés kizárólag ezen egy alkalommal, az oktatási rendszer beindításakor adható azoknak, akik felmentési igényüket 1984. február 15-ig eljuttatják az MTSZ Barlangbizottsághoz, a Bp. VI. Bajcsy Zsilinszky út 31. címre. A felmentési kérelmek tartalmazzák a nevet, lakcímet, a szervezeti hovatartozást, a rendszeres tevékenység kezdetét, a teljesítményadatokat /a legnehezebb túrateljesítmények felsorolását, max. tíz túra/ és a szervezet /csoport, szakosztály/ vezetőjének igazolását a teljesítményadatok hitelességéről, valamint javaslatát a kért mentesség megadására.
Az alapfokú vagy a túravezetői tanfolyamokat régebben végzettek felmentése automatikus, de az adatok pontosítása érdekében kérjük őket is, hogy az elvégzett tanfolyam évéről és szervezőjéről értesítsék a bizottságot.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a technikai tanfolyam elvégzésének feltétele az alapfokú tanfolyami végzettség megléte, a túravezetői és az MKBT által szervezett kutatásvezetői tanfolyamra pedig technikai tanfolyami végzettséggel lehet jelentkezni.
Várható továbbá, hogy a kutatásvezetést és a túravezetést az OKTH a megfelelő végzettséghez fogja kötni. Saját érdeke ezért mindenkinek, hogy felmentési ügyét a kért határidőig rendezze.
Taródi Péter
MTSZ Barlangbizottság
Felhívjuk a Területi Szervezetek, a Szakbizottságok, valamint a Barlangkutató Csoportok vezetőinek figyelmét hogy 1983. évi jelentésüket 1984. február 15-ig a Társulat Titkárságára /1061 Budapest Anker köz l./ szíveskedjenek megküldeni.
Beküldendő példányszám:
Területi Szervezetek, Szakbizottságok 2 példány
Barlangkutató csoportok 4 példány /2 pld. a Társulat dokumentációja, illetve a Beszámoló szerkesztésére /utóbbi fényképek nélkül/, 2 pld. az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal Felügyelősége, illetve a Környezetvédelmi Intézet Barlangtani Osztálya részére./
Cholnoky Jenő karszt- és barlangkutatási pályázat
A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat Elnöksége és az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal annak érdekében, hogy elősegítse a Társulat keretében folyó karszt- és barlangkutatási tevékenységet, főként a kutató és feltáró munka megfelelő szintű dokumentálását, az elért eredmények összefoglalását, valamint ezek értékelését, évenként ismétlődően Cholnoky Jenőről elnevezett pályázatot ír ki.
A pályázat díjazására a Társulat 12.000 Ft-ot, az OKTH 20.000 Ft-ot biztosít.
A pályázat díjai:
egy I. díj 6000 Ft és oklevél
két II. díj 5000 Ft és oklevél
három III. díj 4000 Ft és oklevél
A Bíráló Bizottság, a pályázatok áttekintése után fenntartja magának a jogot a pályázat díjainak megváltoztatására, azzal a kitétellel, hogy az I. helyezésért járó pályadíj nem lehet több a kiírt összegnél.
Pályadíj nem adható azoknak a pályázóknak, akiknek jelentésére adott pontszám a 60-at nem haladja meg.
Különdíjak kiosztására 4000 Ft áll rendelkezésre, amelyet a Bíráló Bizottság elsősorban dokumentatív értékű és a barlangvédelem érdekében végzett munkáért ill. részmunkáért ítél oda. Különdíjjal az 1-3. helyezett nem díjazható.
A pályázatok beadási határideje: 1984. II. 15.
A pályázatok a fenti napon 19 óráig a Társulat Titkárságán /Bp. Anker köz l./ adhatók le, vagy 15-én 24 óráig /15-i postabélyegző/ postán küldhetők el.
A pályázaton kizárólag a Társulat keretében működő csoportok, ill. kutató kollektívák /nem megbízásos munkát végző ad hoc bizottságok, előzetes munkatervet benyújtó legalább 3 egyéni kutatóból álló kollektívák/ vehetnek részt, éves jelentésükkel ill. zárójelentésükkel.
A jelentések nem tartalmazhatják az előző években leadott részek ismétlését, lezárult kutatás összefoglalása kivételével, akkor is csak röviden, nem szószerinti ismétlésként.
Nem értékelhető a megbízásos munkák keretében végzett tevékenység.
Külföldön végzett kutatási eredmények nem kerülnek értékelésre.
A pályázatok 4 példányban küldendők be a Társulat Titkárságára, melyből 2 példányt a Társulat, 2 példányt az OKTH kap. /A 4 példányból 3 azonos kivitelű fotókkal illusztrált legyen, 1 példány fotók és díszes kötés nélküli szerkesztési példány./
A Bíráló Bizottság a pályázat beadási határidejét követően regisztrálja a beérkezett pályázatokat, megállapítja, hogy melyek azok, amelyek a pályázat kiírásának megfelelően elbírálásra kerülnek. A pályázaton nem kerülnek értékelésre azok a jelentések, amelyek csak formális jelentéskötelezettségnek tesznek eleget, illetve azok, melyeknek benyújtói külön kérik, hogy jelentésük a pályázaton ne vegyen részt.
Felhívjuk a pályázók figyelmét, hogy a pályázaton nem vesznek részt azok a jelentések sem, amelyek nem a kiírt határidőre, vagy nem az előírt példányszámban érkeztek be.
Kérjük, törekedjenek a tömör, lényegre törő fogalmazásra, az elbeszélő, nem informatív közlések mellőzendők.
A pályázatok felépítésének és értékelésének szempontjai:
1. Tárgyévi munkaterv /a munkaterv végrehajtásának értékelése/ 0-5 pont
2. Összefoglalás /a jelentés felépítésének sorrendjében, fejezetenként az eredmények tömör megfogalmazás/ 0-5 pont
3. A feltáró tevékenység ismertetése /a barlang neve, helymeghatározása, negatív eredmény is ismertetendő, új szakasz hossza, ismertetése, térképe /térképminőség pontozása az 5. pontban/ és egyéb dokumentációja/ 0-15 pont
4. Tudományos kutatás, feldolgozás ismertetése /különböző vizsgálatok, feldolgozások, kataszterezések összefoglaló eredményei, táblázatok stb. kiemelve az új eredményeket/ 0-25 pont
5. Térképmellékletek /csak új feltárások ill. új felmérések térképe melléklendő, a nemzetközi jelkulcs és a felmérési jegyzőkönyv figyelembe vétele/ 0-10 pont
6. Fotódokumentáció /mind művészi, mind dokumentációs felvételek, hangsúly a dokumentatív értéken legyen 0-10 pont
7. Csoporttevékenység /csoportlétszám, fenntartó szerv, vezető, összejövetelek helye, gyakorisága, rendezvények, előadások, oktatás, túrák, tanulmányutak, stb. megjelent publikációk felsorolása/ 0-10 pont
8. Függelék /önálló szakdolgozat, TDK-dolgozat, tanfolyami anyag stb./ 0-15 pont
9. A jelentés kivitele /esztétikum, helyesírás, földrajzi nevek írása/ 0-5 pont
Összesen: 100 pont
A térképmellékleteket és fotódokumentációt nem szükséges külön fejezetben közölni, hanem a megfelelő szöveges részhez csatolható.
KÜLFÖLDI RENDEZVÉNYEK
A Prágai Szpeleológiai Club a Cseh Szpeleológiai Társulat támogatásával 1984. május 31. - június 3. között a Cseh Karszton rendezi meg a VI. Nemzetközi Barlangkutató Találkozót.
A találkozó programjában az alábbiak szerepelnek:
- dia és filmvetítéssel egybekötött vitaestek
- felszerelésbemutató
- mentéstechnikai bemutató
- felszíni és felszín alatti kirándulások
- mászóverseny
- tábortűz
A körlevél a Társulat Titkárságán megtekinthető.
FELHÍVÁS
az 1984. évi tagdíjak befizetésére
Mint már az előző évben közöltük, a tagdíjcsekkek előállítási költségének jelentős emelkedése miatt, a tagdíjbefizetés módja az alábbiak szerint változik meg:
- a Társulat visszatér a korábban érvényben levő helyszíni /Titkárság/ befizetéshez, elsősorban az egyéni tagok részére,
- a csoportok szintén a helyszínen fizethetnek be, lehetőleg a csoportvezetők, ill. a csoportok által megbízott összekötők útján, egy összegben,
- a vidéki csoportok részére, amennyiben a helyszíni befizetésre /választmányi, vagy csoportvezetői ülés/ nincs alkalom, külön kérésre /amíg a készlet tart/ régi befizetési csekket tudunk biztosítani,
- egyébként a rózsaszín postai csekken a tagdíj bármikor befizethető, feltüntetve, hogy az az MKBT tagdíja.
1984. évi tagdíj:
Felnőtt tagoknak 150,- Ft
Ifjúsági, katona és nyugdíjas tagoknak 60,- Ft
Titkárság
MEGJELENT!
MÁTYÁS-HEGYI-BARLANG
1 : 250
Magyarország barlangtérképei kiadványsorozat. A térképanyagokat szerkesztette, rajzolta és a szöveget írta: Kárpát József.
Kapható a Társulat Titkárságán.
Ára: 35 Ft
x x x
Aggteleki Tájvédelmi Körzet
Bioszféra Rezervátum
Szerkesztette: Dr. Bartus Elemér
A "Földtani és víztani értékek, barlangok, paleontológia" című fejezetet Lénárt László írta.
Kapható a Társulat Titkárságán.
Ára: 7 Ft