MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT

MŰSORFÜZET

1983. november - december hó


MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Készült: 900 példányban
83/2879 MTESZ Házinyomda, Bp.
Felelős vezető: Deli Sándor


Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2006-ban.


A füzet tartalmazza: a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat közérdekű közleményeit.


MEGHÍVÓ

Eddigi információink szerint Magyarországon számos olyan barlangkutató van, aki gyűjti a barlangokkal kapcsolatos bélyegeket, képeslapokat, emblémákat, jelvényeket és prospektusokat.
Az MKBT szeretné azt a szervezeti formát megkeresni, amely e gyűjtési igény kielégítését megfelelően elősegíthetné. Ennek érdekében 1983. november 28-án 16 órától az MTESZ Anker közi Székház /Budapest, VI., Anker köz 1./ félemelet 11. sz. termében összejövetelt tartunk. Ennek keretében összegeznénk a gyűjtők igényeit, tisztáznánk az MKBT segítségnyújtásra vonatkozó lehetőségeit, megbeszélnénk a működési feltételeket, valamint sor kerülne a gyűjtők közötti cserére.
Várjuk a barlangos anyagok gyűjtőit!
Lénárt László


HÍREK

A VMTE 6-os csoport 1983. augusztus 1-15-ig tartó expedíciót szervezett Jugoszláviába, melynek során két jelentősebb barlangba szálltak le:
1. Brezno pri Leski planini: -534 m mély /Szlovénia/
A 20 órás túra során hatan érték el a barlang alját: Béres Sándor, Gyovai László, Joó György, Sebeszta László, Számadó István, Szűcs László. Palicz Mariann -450 m mélységet ért el.
2. Lipicko Brezno: egytagú -210 m akna /Szlovénia/
A barlangok bejárása vezető nélkül, teljes be- és kiszereléssel, bivakolás nélkül történt.
A leszállási engedélyeket a helyi szervezetektől kaptuk meg.
Szücs László


Folyó év szeptember 1-4. között Athénben rendezték meg az „Idegenforgalmi barlangok, valamint ezek problémái”-val foglalkozó UIS nemzetközi konferenciát. A konferencia résztvevői számos előadáson, filmvetítésen ismertették a témával kapcsolatos tevékenységüket. Az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal részéről dr. Tardy János tartott beszámolót. A konferencián 19 magyar küldött vett részt.
A találkozó fontos eseménye volt, amikor Adolfo Eraso, az UIS elnöke bejelentette, hogy a szervezetet az UNESCO "B" kategóriájú tagjai közé minősítette. Ez a korábbi "C" kategóriához képest szélesebb jogkört, anyagi támogatást és több kötelezettséget jelent. A jelenlévő nemzeti küldöttségek vezetői rögtönzött ülésen beszélték meg a teendőket, melyek közül legfontosabb a számos felmerült adminisztratív működési és anyagi kérdés tisztázása volt.
Dr. Kósa Attila


A Nemzetközi Szpeleológiai Unió 1983. szeptember 4-10-e között Csehszlovákiában, a Morva Karszton rendezte meg a Vízalatti Barlangkutatók VI. Nemzetközi Találkozóját és Táborát.
Az MKBT Vízalatti Barlangkutató Szakosztálya előzetes szervezésében közel 30 fős magyar barlangkutató-búvár csoport részvételét jelezte a szervezőknek. Sajnos egyéni és sportegyesületi problémák miatt csak az FTSK Delfin Könnyűbúvár Szakosztály 3 fős csoportja, valamint a rendezvény utolsó napjaira az Amphora Könnyűbúvár Sport Club 2 fős csoportja képviseltette magát a találkozón. A rendezvényen magyar részről egy előadás hangzott el, Kollár K. Attila: "Vízalatti barlangkutatás Magyarországon" című előadása, a szerző távollétében, angol nyelven került felolvasásra.
A résztvevő magyar búvárok /Kovács Péter, Surján András, Székely László, majd Brankovics István és Liptay Ervin/ értékes tapasztalatokat szereztek a külföldi barlangkutató-búvár tevékenységről. A találkozó programja keretében több alkalommal merültek, így a Punkva-barlangrendszer Cervikovy szifonjában /max. mélység: -18 méter, távolság 130 méter/, valamint a "40" elnevezésű szifonban, mely a csónakázó ágban található és 15 éve nem került sor benne merülésre.
A szifon széles szelvényű, vízalatti cseppkőzászlókkal tarkított járatában 80 métert jutottak előre a kb. 5 C fokos vízben.
A találkozó vendégei a program szerint a merüléseket megelőzően egy ún. "próba merülésen" vettek részt; teljes barlangi szerelésben a Kretinka víztározóban barlangi kötélvezetési tesztet kellett megoldaniuk.
A magyar résztvevők érdekes, új technikai megoldásokkal és elképzelésekkel találkoztak, friss kapcsolataik révén a közeljövőben remélhetőleg megszaporodnak a nemzetközi merülések lehetőségei.
Kollár K. Attila - Székely László


Az MKBT Vízalatti Barlangkutató Szakosztálya a VERTIKUM Magas- és Mélyépítményjavító Kisszövetkezet segítségével 1983. szeptember 12-14-e között könnyűbúvár tanfolyamot és vizsgát szervezett tapasztalattal rendelkező búvárok számára.
A tanfolyamot dr. Thomas M. Iliffe, a NAUI /National Association of Underwater Instructors - Búvároktatók Országos Szervezete USA Box 630. Colton CA. 92324./ oktatója irányította, NAUI minősítéssel rendelkező román búvár segítőkkel.
A tanfolyam elméleti előadásokból, uszodai és nyíltvízi gyakorló merülésekből állt. A vizsga gyakorlati része uszodában és nyíltvízen végrehajtott különféle gyakorlatokból állt. A résztvevők elméleti felkészültségükről egy összetett teszt kitöltésével adtak számot.
Eredményes vizsgát az alábbi búvárok tettek:

AMPHORA Búvár Klub
Pálfi Zoltán
Felvári Zsuzsa
Köves Béla
Szilágyi Károly
Surányi Csaba
Irsai Sándor
Ember Sándor

FTSK DELFIN Könnyűbúvár Szako.
Kollár K. Attila
Kovács György
Surján András
Stolz Tamás
Somogyi Miklós
Kovács Péter
Székely László

MTV SE Búvár Klub
Szendrey Ferenc

VERTIKUM Magas- és Mélyépítményjavító Kisszövetkezet
Bognár Ferenc
Gulyás József
Borbély Mihály
Peterdi Zoltán
Bognár Tibor
Mogyorósi Gábor
Soós Mihály
Szekeres Gyula
Bacsu Dénes
Dzsaja Ferenc
Kollár K. Attila


A Barlangi Mentőszolgálat a Vecsem-bükki-zsomboly első /60 m-es/ aknájának aljából lefelé induló vaslétrákat életbiztonságvédelmi okokból kiszerelte.
Az eddig vaslétrákkal kiépített mintegy 10 m mély hasadék ezután kötél segítségével az alábbi módon járható:
A 60-as akna alján található expanziós szeg, valamint kötélgyűrű felhasználásával kiépített biztosító állásból elindulva mintegy 5 m ferde harántolással kb. 2 m emelkedés után a hasadék fölé jutunk. Itt a jobbkéz felőli oldalon /mely a 60-as akna ereszkedő oldalával egyezik meg/ egy cseppkő köré befűzött kötélgyűrűbe kötve a kötelet az ereszkedés egyszerűen végrehajtható. A művelethez mintegy 25 m kötél felhasználása szükséges.
Külön felhívjuk a figyelmet az akna fölé való be- és kiszerelés biztosítására, valamint az átszerelés biztonságos végrehajtására.
Taródi Péter


A Műszaki Bizottság hírei

1983 szeptemberében - 12 órás könnyűbúvár akció eredményeképpen - az István-lápai-barlang K-i ágának alján 82 m hosszúságú, vezetőkötéllel átúszott, max. 10 m mélységű vízalatti járat vált ismertté /merülő búvár Szenthe I., segítőtársak Szikszai T., Pesti L./. A merülés eredményeképpen megállapítható: az István-lápai-barlang K-i ágának árvízi járata, mely az ún. K-i sóderszifonnál kezdődik, egy le-föl hullámvonalszerűen futó cső, melynek hullámvölgyeiben az árvizek lefutása után is marad vissza víz. Az akció anyagi-műszaki bázisát a BUMA GM biztosította.

x x x

A Műsorfüzet 1983. július-augusztusi számában a Pannónia Barlangkutató Csoport István-lápai-barlangi feltárási eredményeiről tudósító hír helyesbítésre szorul: a kb. 100 m-nyinek közölt új szakasz helyes hossza kb. 30 m, a kb. 23 m-nyinek közölt felmászás helyes magassága 7 m. Nagyobb baj, hogy az elsőnek felmászók ottjártukat egy használt-karbiddombbal, elszórt élelmiszermaradékkal jelölték meg. Kár!

x x x

Befejeződött a Diabáz-barlang /Bükk-hegység, Bánkút/ mélyebb szintjeinek felmérése. Felmérési eszköz: függőkompasz, Suunto tájoló, lejtszögmérő, mérőszalag. A barlang felmérését Albert, Lukács, Kovács, Kósa, Szenthe összeállítású munkaközösség végezte.

x x x

Gyakorlatban felmerült kérdés:
Elásni a barlangban keletkező hulladékot, vagy kihordani?
Véleményünk szerint ez nem kérdés: még ideiglenesen sem szabad a barlangban hulladékot elásni, ki kell hordani, vagy ha ez különleges okok miatt nem lehetséges, a barlangban kiszállításra tárolni kell pl. nylon zsákban. Még a használt karbid is utólag kihordható.


A Társulat Titkárságán keresztül csoportok és egyének igényelhetik a műszaki tanácsadást, felszerelésekkel, munkahelyekkel kapcsolatos műszaki segítségnyújtást.

Szenthe István
a Műszaki Bizottság vezetője


FELHÍVJUK

a Területi Szervezetek, a Szakbizottságok, valamint a Barlangkutató Csoportok vezetőinek figyelmét, hogy az 1984. évi munkatervüket 1983. november 30-ig 2 példányban a Társulat Titkárságára szíveskedjenek megküldeni. /Budapest, VI., Anker köz 1. 1061/
Titkárság

FIGYELEM!
HA NEM HISZED, GYERE, NÉZD MEG!

A Karszt és Barlang 1982/I. számában megjelent "A Budai-hegység hévizes barlangjainak fejlődéstörténete" című cikkben leírtak terepi bemutatására 1983. november 13-án és 27-én túrát vezetek.
A túrák létszáma legfeljebb 10 fő, ezért elsősorban a kutatással foglalkozó tagtársak jelentkezésére számítok.
Indulás mindkét alkalommal a Pál-völgyi-barlangtól 9°° órakor. Előírásos barlangi alapfelszerelés szükséges.
Kraus Sándor

Geológusokból álló GMK vállalja kőzetek, kiválások, üledékek laboratóriumi vizsgálatát.
Előzetes megbeszélések az MKBT szerdai fogadó óráin, vagy levélben az MKBT címén lehetségesek.
Kraus Sándor

Felhívjuk a tagság figyelmét, hogy a Társulat könyvtárában lévő kiadványokról oldalanként 4,20 Ft-os áron xerox-másolat készíttethető. Az igényeket kérjük a Titkárságnak jelezni.
Titkárság