MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT

MŰSORFÜZET

1983. május - június hó



MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társaság
Készült: 850 példányban
83/1092 MTESZ Házinyomda, Bp.
Felelős vezető: Deli Sándor


Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2006-ban.


A füzet tartalmazza: a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat előadásait, valamint közérdekű közleményeit.

KERTÉSZ TAMÁS 1936-1983

Állami-díjjal kitüntetett híradástechnikus, Társulatunknak 1960 óta volt aktív tagja. A Vám- és Pénzügyőrség csoportjában részt vett a Ferenc-hegyi-, Róka-hegyi- és az esztramosi Rákóczi-barlangok úttörő feltárásában. Barlangi fotói azóta elpusztult cseppkőkincset örökítettek meg az utókor számára. Temetésén Társulatunk nevében Kesselyák Péter búcsúzott az elhunyttól.


Május 9. /hétfő/ 17.00 óra
Filmvetítés a Magyar Televízió archívumából, a Magyar Televízió Könnyűbúvár Szakosztályának szervezésében
Bemutatásra kerül:
A Föld titkai című NSZK filmsorozat
9. rész: Humboldt barlangi madarai
10. rész: Barlanglakó istenek
A vetítés helye: Budapest, V., Kossuth Lajos tér 6-8. I. emelet 135. sz.


Május 16. /hétfő/ 17.00 óra
Kesselyák Péter: Látogatás az ausztriai Eisriesenwelt barlangban
A vetítettképes beszámoló számot ad Európa legnagyobb jégbarlangjának felfedezéséről, turisztikai vonzerejéről és a barlang igazgatóságától szerzett hasznos idegenforgalmi tapasztalatokról.
A vetítés helye: Budapest, V., Kossuth Lajos tér 6-8. V. emelet 541. sz.


Május 23. /hétfő/ 17.00 óra
Csernavölgyi László: Expedícióval Kubában
A Vörös Meteor 1983. évi kubai expedíciójának tagjai a Magyar Tudományos Akadémia támogatásával felkeresték a Fomento környéki, valamint az Escambray-hegységi karsztterületeket és részt vettek a Közép-, Dél-Amerika és Karib-szigetek barlangkutatóinak I. Nemzetközi Találkozóján, Vinales környékén.
A vetítés helye: Budapest, V., Kossuth Lajos tér 6-8. V. emelet 541. sz.


Május 30. /hétfő/  17.00 óra
Filmvetítés a Magyar Televízió archívumából, a Magyar Televízió Könnyűbúvár Szakosztályának szervezésében
Bemutatásra kerül:
11. rész: Vulkáni barlangok
12. rész: A Fehér Hölgy nyomában
13. rész: Búvárok a szikla mélyén
A vetítés helye: Budapest, Kossuth Lajos tér 6-8. I. emelet 135. sz.


Június 6. /hétfő/ 17.00 óra 
Thieme András: Barlangkutató csoportok szervezési tapasztalatai
II. rész: Ki legyen a csoport vezetője
A csoportvezetővel szemben támasztott személyi követelmények, a csoportvezetői munka területei. /Az előadás I. részének anyaga megtalálható a VMTE Diogenesz Csoport 1981. évi jelentésében./
A vetítés helye: Budapest, V., Kossuth Lajos tér 6-8. VI. emelet 635. sz.


KÜLDÖTTKÖZGYŰLÉS

A Társulat 1983. március 25-én tartotta küldöttközgyűlését. A közgyűlés az alábbi határozatokat hozta:
1/ Jóváhagyólag tudomásul vette az 1982. évi társulati munkáról szóló főtitkári beszámolót, valamint az 1983. évi munkatervet és költségvetést.
2/ Megvitatta és néhány kiegészítéssel elfogadta a Társulat új alapszabályát.
3/ A közgyűlés az Érembizottság javaslata alapján az alábbi emléklapokat adományozta:
Kadić Ottokár-emléklap: Vértes László Barlangkutató Csoportnak a gerecsei barlangok dokumentálásában és térképezésében elért eredményeiért.
Vass Imre-emléklap: a VMTE Barlangkutató Szakosztályának és a VMTE Vízalatti Barlangkutató Szakosztályának, valamint a munkában résztvevő Bekey Imre Gábor, FTSK, KTE Acheron, Rózsadombi Kinizsi, SZIKKTI Papp Ferenc és USE barlangkutató csoportoknak az Alsó-barlang 1982. évi feltárásáért.
4/ A közgyűlés elfogadta az Elnökség javaslatát, melynek alapján
Farkas Lajos
Juhász Márton
Kékesi György
Dr. Kordos László
Kovács József
Piros Olga pénzjutalomban
Borka Pál
Gécs Judit
Kárpát József
Mátéfi László
Müller Tibor
Widermann Tibor könyvjutalomban részesültek.


XXVIII. Vándorgyűlés, Cserszegtomaj
1983. június 17-19.

Az MKBT ez évi Vándorgyűlésének, a hagyományos Barlangnapnak a megrendezését a cserszegtomaji kútbarlangoknál az Acheron Barlangkutató Szakosztály vállalta.
A rendezvény színhelyének megközelítéséről mellékelt térképvázlatunk nyújt áttekintést. A cserszegtomaji iskolánál levő sátortábor a Keszthely vasútállomásról induló hévizi, sümegi, ill. a Rezi felé menő autóbuszokkal közelíthető meg. Gépkocsival a táborhely közvetlenül elérhető. /A táborozáshoz sátorról mindenkinek egyénileg kell gondoskodni./

PROGRAM:

Június 17. péntek
10.00-tól: a résztvevők fogadása
14.00-tól: túrák a Cserszegtomaji-kútbarlangba, térképkiállítás a művelődési házban

Június 18. szombat
7.00-tól: Marcel Loubens Kupa barlangverseny
8.00-tól: túrák az Acheron-kútbarlangba, felszíni túralehetőségek
14.00-tól: előadások, csoportbeszámolók, Cholnoky-pályázat eredményhirdetése
17.30-tól: túrák a Cserszegtomaji-kútbarlangba
20.30-tól: tábortűz, Marcel Loubens Kupa eredményhirdetése
21.30-tól: igény esetén éjszakai túrák, ill. fotótúra a Cserszegtomaji-kútbarlangba

Június 19. vasárnap
8.00-tól: túrák a Cserszegtomaji-kútbarlangba, túrák az Acheron-kútbarlangba, felszíni kirándulások, igény szerint

A túrákhoz szükséges felszerelés:
Cserszegtomaji-kútbarlang:
Barlangjáró alapfelszerelés, ereszkedőeszköz, mászógép. /A túrákon résztvevők kihúzására előreláthatólag csörlőt is igénybe veszünk, így a mászógép használata a túrázóknál szükségtelenné válhat./
Acheron-kútbarlang:
Barlangjáró alapfelszerelés, önbiztosítás /hágcsón való mászás/

Marcel Loubens Kupa
A barlangversenyen minden részvételi díjat befizetett barlangkutató részt vehet. A csapatok létszáma 3 fő.
Indítás: sorsolás alapján meghatározott sorrendben, 10-12 percenként.
Szükséges felszerelés: a versenyhez az alapfelszerelésen kívül ereszkedő és mászógép szükséges, ajánlott segédeszköz a tájoló. A versennyel kapcsolatos további tudnivalókat a helyszínen részletesen közöljük.
Esetleges szombat reggel érkezők részéről a versenyre 1/2 9-ig indítás még lehetséges.
Trikóra a helyszínen barlangnapi emblémát nyomunk, aki igényli, hozzon magával erre alkalmas trikót.

A Vándorgyűlésen megtekinthető barlangokról:

A Cserszegtomaji-kútbarlang
ismertetését és térképét a csoportvezetők részére megküldtük, ezért itt csak a fontosabb adatokra térünk ki.
A barlangot a község temetőjében 1930-ban kútásás során véletlenszerűen fedezték fel, 50 méteres mélység elérésekor. A legújabb kutatások eredményeként hossza eléri a 2 kilométert. Szövevényes labirintust képező járathálózata a fődolomit és pannon homokkő réteghatárán alakult ki, hévizes oldással. A vízszintes kiterjedésű üregrendszer érdekességét a homokkő sajátos formakincse és a nagymennyiségű ásványkiválás /gipsz, limonit, mangán/ növeli. A barlang teljesen száraz. Bejárásánál az 50 méteres kútakna, valamint a tájékozódási nehézségek igényelnek körültekintést.

Acheron-kútbarlang
A barlang feltárásának lehetőségéről irodalmi adatok alapján, ill. cserszegtomaji lakosok elmondásából szereztünk tudomást, amely szerint B. Kovács János telkén 1957-ben kútásás közben üreget harántoltak, de el is falazták.
A barlangot a kút átvizsgálásakor a törmelék eltávolításával az Acheron Barlangkutató Szakosztály tárta fel 1983. március 11-13-án, eddig mintegy 200 méter hosszúságban. A barlang a kútban 26 méter mélységben indul, a kút falában körbefutó, lapos nyílást képezve. Néhány kisebb oldalüregtől eltekintve, egyetlen, közel egyenes vonalban haladó főfolyosóból áll. A járat a kúttól É-i irányban 50 méterig követhető, ahol omladék zárja le. A jelentősebb rész D felé húzódik, végpontját agyagkitöltés képezi.
A barlang a fődolomit és pannon homokkő vízszintes települési határát követi, ezért szintkülönbsége elhanyagolható. A főfolyosó szélessége 4-12 méter között alakul, míg magassága mindössze 0,5-1,5 méter. A teljesen sík mennyezetet homokkő képezi, amelyről igen nagy sűrűségben limonit anyagú "csepkkövek" függnek.
A járattalpat erősen nedves, repedezett, okkersárga iszap borítja, hajdani szakaszos elárasztásokra utalva.
A barlang a 26 méter hágcsózástól eltekintve könnyen járható, sajátos formakincse és ásványi képződményei a szakemberek körében nagy érdeklődésre tartanak számot.
A barlang magánterületen nyílik, látogatása csak a kutatását végző csoporttal /Acheron/ lehetséges!


KINIZSI KUPA ’83

A Kinizsi Kupa Országos Barlangversenyt idén május 14-15-én rendezzük meg a Pilis-hegység barlangjaiban. A versenyen részt vehet minden 14. életévét betöltött barlangász, aki valamilyen egyesület, szakosztály, szakcsoport, stb. vagy az MKBT tagja. A versenyen 3 fős csapatok indulhatnak. Egy csoport több csapatot is indíthat.
Valljuk azt, hogy ezen a versenyen is a "részvétel a fontos", hiszen helyezést csak 3 csapat érhet el, de minden induló barlangász tapasztalatot, új ismereteket nyer egy ilyen verseny alkalmával.
Az indulás feltétele a megfelelő barlangász alapfelszerelés /megfelelő ruha, lábbeli, Y szíjas védősisak, világítóeszköz a hozzátartozó segédfelszereléssel, tartalékvilágítás/. A technikai versenyfeladat leküzdéséhez csak azok a csapatok kezdhetnek hozzá, melyek felszerelése /mászó- és ereszkedőeszközök, önbiztosító kötélgyűrűk, karabinerek, beülő-mellbekötés/ megfelelő és megkötötték az előírt csomókat /bulin-, perec-, heveder-csomó, esetleg más, pl. Hunter-csomó és angol mentőhurok/.
A technikai feladat részei: mászás a kötélen; átszerelés nittre; haránt átmenet /átakasztás/ egy másik nittre; társ eresztése; ereszkedés; ferde ereszkedés. Szorgalmi feladatként /nem kötelező/ társmentés végezhető /kötélen lógó tehetetlen ember "leszedése" a kötélről és leeresztése/.
A Leány- és Pilis-barlangban bejárási és tájékozódási feladatokat kell majd megoldani. Az elméleti kérdésekre a csapatok egy időben, szombat este 18 órakor válaszolnak. Az elméleti, barlangjárási és tájékozódási feladatok nem ismételhetők, a technikai feladat igen. A csapatok indítása a Legény-barlang bejáratától történik szombaton reggel 7 órától kb. 30 percenként. /A verseny a technikai feladattal kezdődik, így ha egy csapat nem végez időben, az indítási időköz megnövekszik./
A helyszín megközelítése Budapestről:
a/ HÉV-vel és autóbusszal, ill. autóbusszal a Kétbükkfa-nyeregig /dobogókői busz/, onnan a kék + jelen Klastrompusztáig, ill. a kék +, zöld csík és piros barlangjelzésen a Legény-barlangig;
b/ Piliscsévig vonattal /esztergomi vonal/, onnan kék csík jelzésen Klastrompusztáig, ill. a piros csík és piros barlangjelzésen a Legény-barlangig.
A tábor a Klastrompusztai turistaház fölött lesz, a tábor és a Legény-barlang, ill. a Legény-barlang és a Pilis-barlang közötti útvonalat külön is megjelöljük.
Nevezés írásban: 1983. május 10-ig Rajczy Miklós, Budapest XX. Rákóczi u. 14/A X. 43. 1223
Nevezni lehet továbbá a helyszínen is május 14-én szombaton reggel 6-tól 11-ig a Legény-barlang bejáratánál.
Nevezési díj: csapatonként 150 Ft.
Jó szerencsét kíván a versenyen is a rendező:
Budapesti Egyetemi Atlétikai Club
Természetjáró Szakosztály
Barlangkutató Csoport


KÜLFÖLDI RENDEZVÉNYEK

Az Espeleo Club Salou /Spanyolország/ III. Saló Internacional de Fotografia Espeleologica címmel nemzetközi fotópályázatot hirdet.
Beküldési határidő: 1983. június 15.
Kiírás: a fotópályázaton bárki részt vehet max. 4 db 30 x 40 fekete-fehér, vagy színes papírképpel, valamint max. 4 db 24 x 36 bekeretezett diával.
A kiírásban szereplő egyéb tudnivalók a Társulat Titkárságán megtekinthetők.
Kérjük a pályázaton indulókat, hogy pályaműveiket legkésőbb 1983. május 20-ig szíveskedjenek a Titkárságra eljuttatni.
A Titkárság a szükséges kiviteli engedélyek beszerzése után a képeket együttesen küldi ki a rendezőségnek.


HÍREK

Az Acheron Barlangkutató Szakosztály 1983. március 11-13-án Cserszegtomajon újabb kútbarlangot tárt fel. Irodalmi adatok és helybeli lakosok tájékoztatása szerint B. Kovács János telkén 1957-ben mélyített kút üreget harántolt, amit rögtön befalaztak.
A kút átvizsgálásakor a 26 méter mélyen nyíló üregből a törmeléket eltávolítva mintegy 200 méter hosszúságú barlangba jutottunk, amelyet Acheron-kútbarlangnak kívánunk elnevezni.
A barlang bővebb ismertetése Műsorfüzetünkben a Vándorgyűlésről szóló tájékoztatóban megtalálható.
K. J.


Az elmúlt időszakban karszt és barlang témában elhangzott előadások:

1/ A Magyarhoni Földtani Társulat Földtani Szakosztálya 1983. március 2-án az ELTE Szabó József előadótermében
"A trópusi karsztok fenomenológiája és genetikája kiragadott recens és fosszilis példák alapján" címmel karsztmorfológiai kerekasztalt rendezett.
A bevezetőt és a vitaindító előadásokat Dr. Jakucs László és Móga János tartották.
2/ A Magyar Hidrológiai Társaság Borsodi Területi Szervezetének Hidrogeológiai Szakosztálya 1983. március 22-én Miskolcon a MTESZ Székházában
Aujeszky Géza - Bakony Sándor - Dr. Scheuer Gyula
"Új karsztvíz kutatási eredmények a Nyugati-Bükkben"
címmel tartottak előadást.
3/ A Magyar Földrajzi Társaság Déldunántúli Osztályának rendezésében 1983. március 22-én a pécsi Janus Pannónius Tudományegyetem Tanárképző Kar Földrajzi Tanszékén
Dr. Fodor István előadása hangzott el
„A barlangklíma kutatásának újabb eredményei” címmel.


A franciaországi I. Szpeleotechnikai Találkozó tapasztalatai
A vertikális mászástechnika lényege


1. Az új speciális speleo beülőheveder, mely közvetlenül az ágyék fölött kapcsolódik össze egy delta karabinerrel. Érdekessége, hogy varrás nincs rajta. A heveder 3-3,5 m hosszúságú és 3 különböző típusú csat segítségével percek alatt összefűzhető.
2. A speciális speleo mellheveder szintén egyszerű megoldású /itt fontos megjegyezni, hogy a mellhevedert tilos külön használni/.
3. A két hevedert egy Croll mellgép köti össze, melynek a mászásnál is van szerepe, mégpedig a legideálisabb súlyelosztással.
4. A beülőheveder delta karabinerébe van akasztva az ún. futó szár, ami két kötélvégből áll:
- a rövidebbik a nitt átszerelésnél játszik köztes szerepet, mind a leereszkedésnél, mind a felmászásnál,
- a másik szára hosszabb és egy zárt karabinerrel csatlakozik a kézi PETZL mászógéphez /más néven POIGNÉE-hez/. Ez olyan hosszú, hogy ha esetleg a mellgép elfelejtett vagy hibás kapcsolásából eredően beleesünk, akkor a Poignéet elérjük és korrigálhatjuk a hibát.
A futószár és a Poigée karabínerében van a láb kötélgyűrű is. /1. ábra/
Mászásnál a mellgépet beakasztjuk a kötélbe és alatta addig húzzuk lefelé a kötelet, amíg a nyúlás a határon túl nem megy. Ezt követően beakasztjuk a Poigée-t, a lábkötélgyűrűbe belelépünk, majd egyidejűleg emeljük a lábunkat és a Poigée-t, majd belelépünk és felállunk. Közben a mell-Crollban szalad a kötél. Amikor felálltunk, közvetlen bele is ülhetünk a Croll-ba vagy a beülőhevederbe. Ezt ismételve ritmikusan egyre feljebb haladhatunk.
A felállásnál a testünket mind a négy végtagunkkal emeljük, így ellentétben minden más mászással egy kézre vagy lábra csak 1/4 rész testsúly esik, ami a hosszútávú mászásnál kevésbé fárasztó.
Ereszkedésnél STOP-PETZL-el a gépet csavaros karabínerrel a beülő delta-karabíneréhez csatoljuk és zárjuk a karabínert. Használata közben az oldalt elhelyezkedő kis rugós retesz lehetővé teszi, hogy ne kelljen kiszerelésnél mindig kinyitni a karabínert. Ily módon nem tudjuk leejteni az ereszkedő gépünket. A gépet az ábra szerint befűzzük, majd a STOP kart benyomva az excentrikus csigát kibillentve elkezdjük az ereszkedést. A karral szabályozhatjuk még a sebességünket is. A kart elengedve a gép azonnal blokkol; ez főként akkor hasznos, ha az ereszkedés során ájulás, ütés, rosszullét, vagy más probléma adódna.
A technikára jellemző a könnyű és biztonságos mászás, átszerelés, haladás és a gépek könnyű tisztántartása.
Hátránya a nehéz beszerzési lehetőség, de napjainkban már ez sem okoz komoly problémát. A tanfolyamon több barlangot bejártunk ezzel a technikával és a résztvevők egyöntetűen elfogadták ezt a mászótechnikát.
K. L.


MEGJELENT!
Karszt és Barlang 1981/I-II. száma,
melyet a tagság 1982. évi befizetett tagdíja fejében kapott, illetve kap meg. További számok vásárolhatók a Társulat Titkárságán.
Ára: 44 Ft/füzet
Ezúton közöljük a tagsággal, hogy sajnálatos nyomdatechnikai hiba folytán a kiküldött kiadványok egy részének borítólapja rossz minőségű. Azon tagtársaink, akik hibás fedelű lapot kaptak, a borítólapot a Titkárságon kicserélhetik.

MKBT Beszámoló 1979. és 1980. évi kötete
Szerkesztette Dr. Kordos László 
Ára: kalkuláció alatt.  A korábban megjelent 1977. és 1978. évi MKBT Beszámoló kötetek ára 90, illetve 100 Ft, amelyből az MKBT tagoknak 50 % kedvezményt biztosítunk. Mindkét kiadvány megvásárolható a Titkárságon.

Az AMPHORA, a DELFIN Könnyűbúvár Szakosztályok, valamint a TERMÉSZET VILÁGA című folyóirat Szerkesztősége által meghirdetett könnyűbúvár fotópályázat eredménye:

1. Tengeri felvételek kategóriája:
I. díj Kenéz György /Spirographis c. képe/
II. díj Ember Sándor /Hajókazán c. képe/
III. díj Kenéz György /Muréna c. képe/

2. Hazai színes dia kategóriája:
I. díj Násfay Béla /Rejtőző csuka c. képe/
II. díj Násfay Béla /Halperspektíva c. képe/
III. díj Násfay Béla /Hínárdzsungel c. képe/

3. Vízalatti fekete-fehér kategória:
I. díj Ember Sándor /Filmezés barlangban c. képe/
II. díj Ember Sándor /Tengeri barlang c. képe/
III. díj Kalinovits Sándor /Szobrász c. képe/

4. Felszíni fekete-fehér kategória:
I. díj Vámosi Antal és Kőhidi Imre /Az első tavi merülés c. képe/
II. díj a zsűri nem adta ki
III. díj a zsűri nem adta ki

A Természet Világa különdíját Kenéz György "Tengeri liliom" c. képe,
A Magyar Könnyűbúvár Szövetség különdíját Ember Sándor „Zsilipelés” c. képe nyerte el.