MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT

MŰSORFÜZET

1981. július - augusztus hó


MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Készült: 950 példányban
81/2244 MTESZ Házinyomda, Bp.
Felelős vezető: Deli Sándor


Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2006-ban.


A füzet tartalmazza: a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat közérdekű közleményeit.


Jelentés

a XV. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Műszaki Szekció, Földtudományi Álszekció szpeleológiai témájú rendezvényeiről /Miskolc, 1981. április 16-20./

1/ Szakelőadások
A TDK szervezőbizottságához 8 barlangos témájú előadás bejelentése érkezett. Egyet a nyelvészeti szekcióba utasítottak, mert egy szótár nem előadási téma egy földtudományi alszekción belül. Egy szerző nem jelent meg az előadáson, viszont egy dolgozat /műsoron kívül/ Nyíregyháza után /mivel ott is volt földtudományi alszekció/ nálunk is előadásra került.
Az elhangzott előadások és jutalmazásuk a következő volt:
Piros Olga /KLTE, konz. Dr. Kozák Miklós/: Karbonátos kőzetek képződése általában, a Kárpát-medencében és a hazai karsztfejlődés földtörténeti vonatkozásai /OTDK nívódíj, 2000 Ft/
Hir János /KLTE, konz: Dr. Kordos László/: Hór-völgy környéki mészkőrögök néhány negyedidőszaki fejlődéstörténeti vonatkozása /OTDK nívódíj, 2000 Ft/
Miklós Gábor - Várszegi Zsuzsanna /NME, konz. Lénárt László/: A bükki Vesszős-gerinci-barlang földtani, tektonikai, hidrogeológiai és klimatológiai viszonyai /MKBT különdíj, 1000 Ft/
Sümegi György - Vitális Éva /KLTE, konz. Dr. Kozák Miklós/: A karsztosodást befolyásoló tényezők szerepe a Baradla-barlang vízgyűjtőterületének fejlődéstörténete során /Földtan-Teleptani Tanszék könyvjutalom/
Leél-Őssy Szabolcs /ELTE, konz. Dr. Dódony István/: A hegyitej /montmilch/ ásványtani vizsgálata magyarországi előfordulásokon /Földtan-Teleptani Tanszék könyvjutalom/
Veres Lajos /NME, konz. Lénárt László, Kiss Dénes, Tóth Béla/: A bükki barlangokról és sziklaalakzatokról származó információk adatlapos beszerzése, lyukkártyás tárolása és számítógépes feldolgozása /MÁFI, könyvjutalom/
Veres Lajos /NME, konz. Kossuth Gáborné, Lénárt László/: A Király Lajos-barlang vizsgálata /MÁFI, könyvjutalom/
Az alszekció zsűrielnöke Dr. Némedi Varga Zoltán tanszékvezető egyetemi docens volt, a levezetőelnök pedig Dr. Jakucs László tanszékvezető egyetemi tanár. Az előadásokat 29 fő hallgatta meg. Csaknem minden beszámolót igen nagy vita követett. Az MKBT jutalmat Hazslinszky Tamás főtitkár adta át.
A szervezőbizottság az előadások összefoglalóit kiadta. Ebben Hir János dolgozatáról tévesen az jelent meg, hogy a faunameghatározást irodalomból vette át. Helyesen: saját maga végezte el a meghatározást a kiiszapolt mintáin.

2/ 1981. április 16-án 18 órakor /az előadások után/ szakmai diavetítésre
került sor, melyen 39 fő volt jelen. A TIT megyei szervezete egy előadás tiszteletdíjával támogatott bennünket. A diavetítések alkalmával beszámolók hangzottak el, mégpedig
Dr. Jakucs László: Gipszkarszt /Szovjetunió/
Dr. Nagy Sándor: Trópusi karszt /Kuba/
Gyuricza György: Baradla-barlang /Magyarország/
Lénárt László: Középhegységi-karszt /Csehszlovákia, Lengyelország/

3/ Kiállítás
Az OTDK tiszteletére egyetemünk barlangos kiállítást készített, melyet igen sokan néztek meg, s általában jó vélemény alakult ki a rendezést illetően. A kiállítást Spielmann Attila készítette Csernyák Attila és még néhány egyetemista barlangkutató segítségével.

4/ A terepi programon
25 fő vett részt. Felszíni túra, Létrási-vizesbarlang, Szepesi-barlang, István-lápai-barlang szerepelt a végleges programban. A vezetők Fehér Ernő, Nagy István, Detre László egyetemi hallgatók voltak.
Összességében jól sikerült rendezvénynek értékelhetjük az OTDK-n belüli szereplésünket.
Lénárt László
Földtudományi alszekció titkár


Az elmúlt időszakban karszt és barlang témában elhangzott előadások:

1/ A Magyar Hidrológiai Társaság Borsodi Területi Szervezetének Vízgazdálkodási Szakosztálya a Limnológiai Szakosztállyal közösen 1981. március 12-én előadóülést rendezett Miskolcon, a Technika Házában, "Az Aggtelek-Jósvafői karsztos terület és barlangrendszer védelme" címmel.
Előadók: B. Szabó Lászlóné - Milinki Éva, Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság - Miskolc

2/ A Magyar Földrajzi Társaság Szegedi Osztálya rendezvényeként 1981. április 16-án Szegeden Kevei Ferencné Dr. Bárány Ilona előadása hangzott el „A mikroklíma szerepe a karsztfejlődésben” címmel.

3/ 1981. május 15-én ugyancsak a Magyar Hidrológiai Társaság Borsodi Területi Szervezete keretében a Kommunális Szakosztály rendezett előadóülést az alábbi címmel: „Kelet-Bükki karsztforrások mennyiségi és minőségi védelme”
Az előadó Dr. Böcker Tivadar /VITUKI/ volt.


ÜLÉSEK, HATÁROZATOK

Az elmúlt időszak vezetőségi, ill. szakosztályi, szakbizottsági ülései.

Elnökségi ülés: 1981. V. 4.
Az ülés folyó ügyeket tárgyalt meg, valamint megvitatta a munkatervből fakadó további feladatokat /kiadványok, rendezvények/.
Határozatot hozott, hogy az ez évben hátralévő üléseken megtárgyalja a szakosztályok, szakbizottságok munkáját, a vezetők előterjesztése alapján.

Rendkívüli elnökségi ülés: 1981. V. 26.
Határozat született arról, hogy a VIII. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszuson Társulatunk részéről hivatalosan Dr. Láng Sándor elnök vesz részt.
Az ülés megvitatta a IX. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus Magyarországon való tartásának lehetőségét. Az elnökség a döntést a választmány elé utalta.

Választmányi ülés: 1981. V. 26.
A IX. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus Magyarországon való tartásának javaslatát a választmány elvetette.
Továbbá tudomásul vette a megszűnt, illetve nem működőnek nyilvánított csoportokról elhangzott előterjesztést.

Csoportvezetői megbeszélés: 1981. június 3.
Tájékoztatás hangzott el a működő, megszűnt, illetve nem működőnek nyilvánított csoportokról, az éves jelentések beküldéséről, munkatervekről, az 1980. decemberéig kiadott kutatási engedélyekről.
A megbeszélés megvitatta a Barlangnap programját.
A csoportvezetők előzetes tájékoztatást adtak az 1981. évi táborok helyéről, idejéről, valamint a Barlangnapon résztvevők létszámáról.
Majd a csoportok és a Társulat kapcsolatának, illetve a szorosabbá tétel lehetőségeinek megvitatására került sor.

Karszthidrológiai és Geológiai Szakosztály ülése: 1981. V. 25.
Az ülés résztvevői megbeszélték az 1981. évi munkatervből adódó feladatokat, valamint azok megvalósításának feltételeit.

Oktatási és Közművelődési Szakbizottság ülése: 1981. V. 28.
A résztvevők megtárgyalták az 1981. évi munkatervben szereplő feladatokat, személyekre és határidőre lebontva. Ezek között is kiemelten foglalkoztak a tanfolyami rendszer kidolgozásának szükségességével, valamint annak végrehajtásával.


F I G Y E L E M

a Karszthidrológiai és Geológiai Szakosztály 1981. évi munkaterve szerint minden hónap utolsó szerdáján konzultációt tart 16 h-tól 19 h-ig.
Témakörök:
a/ Karszthidrológia 1981. július 29. Dr. Böcker Tivadar
b/ Beszivárgás vizsgálatok 1981. augusztus 26.
Az érdeklődő egyéni- és csoporttagokat várjuk a konzultációra.
A Titkársághoz előre beküldött kérdéseket szívesen fogadjuk.
Dr. Böcker Tivadar
Szakosztály elnök


Az 1980. májusában meghirdetett  BARLANGKATASZTEREZÉSI PÁLYÁZAT beadási határidejét 1981. október 31-re módosítjuk.


Az Óbudai Kinizsi Barlangkutató Csoport közli a tagsággal, hogy az 1981. évi Kinizsi Kupa Országos Barlangversenyt októberben rendezi meg.
A verseny pontos helyét és idejét a következő Műsorfüzetben közölni fogjuk.
A. P.

Értesítjük a tagságot, hogy a Társulat irodája 1981. július 13-tól augusztus 5-ig Fleck Nóra szabadsága ideje alatt zárva van. KIVÉVE a szerdánkénti fogadóórákat 17-19 óra között.

HÍREK

Az Újpalota Sport Egyesület 1981. április 27. - május 3. között tartotta meg a Mészáros-Lantos emléktúrát.
A Bükk hegységben, a Bolhási-réten rendezett táborba 23 csoport képviseletében 248 kutató érkezett. Francia, csehszlovák, román és német kutatók is.
Az ünnepség keretén belül a résztvevők megkoszorúzták a Mészáros-Lantos emléktáblát. Első ízben került sor az USE által alapított Mészáros-Lantos emlékplakett átadására. Majd számos felszíni és barlangi túra volt a Nagyfennsík területén és 16 barlangjában.
P. L.


1981. április 3-án az Esztramoson az OKTH Észak-magyarországi Felügyelősége felkérésére bejártuk és vázlatot készítettünk egy újonnan feltárult üregről, melynek bejárata 314 mAf-nek adódott a művelési térkép alapján, s a Földváry-barlangtól ÉK-re /45 fok/ 400 m távolságban helyezkedik el.
A mérésben Lénárt László, Borbély Sándor és Téglás Judit vettek részt.
A bányászat által feltárt üreg esztramosi viszonylatban igen szegényes díszítésű, de helyileg és genetikailag érdekes lehet. Feltételezhetően egy alsóbb, nagyobb barlanghoz kapcsolódik, melynek előkerülése a további robbantások során várható. Szokásos barlangi bontással az üregből nem valószínűsíthető a továbbjutás. A legnagyobb magasság a 2 m-t nem haladja meg. Rendkívül töredezett, omlásveszélyes. A képződmények jelentős része a robbantásoktól összetörve kerül elő. A vastag porréteg fehér sárként tapad a képződményekre. A barlang a további művelés eredményeként megszűnt.
L. L.


A Vértes László Barlangkutató Csoport 1981. május 9-17. között tartotta tavaszi kutatótáborát a Gerecse-hegységben, Pisznicén.
A kutatók a Pisznice-barlang alsó szintjén 30 m-es szakaszt tártak fel. Kárpát József vezetésével felmérték a barlangot. A geológiai feldolgozás érdekében kőzetmintákat gyűjtöttek, valamint elkészítették a barlang fotódokumentációját.
A táboron átlagosan 16 fő vett részt.
J. M.

Biztonsági karbidlámpa égő

A barlangkutatók által használt alumíniumházas porcelán égő helyett kidolgoztuk és a gyakorlatban több hónapja használjuk a beküldött rajz alapján sárgarézből készített égőfejet.
A gyakorlati tapasztalataink alapján használatát minden barlangkutatónak javasoljuk.
Kivitelezéséhez szívesen állunk minden kutató rendelkezésére.
HBJSE „Denevér” Barlangkutató Csoport 4400 Nyíregyháza, Ungvár sétány 6. VII/44.
K. M.


Előző Műsorfüzetünkben hírügynökségi jelentés alapján hírt adtunk egy hihetetlennek tűnő méretű barlangról. 1981. május 3-án a Magyar Televízió tudományos magazinja, a Delta rövid filmet adott a barlangról, melyről kiderült, hogy az egész barlang eddig feltárt hossza 50 km /még kb. ugyanennyi feltárására számítanak/, s itt találták a világ legnagyobb barlangtermét, melynek hossza 1 km, szélessége 250 m és 70 m magas.
H. T.

A március-áprilisi Műsorfüzetben közölttől eltérően csak májusban kezdte vetíteni a Magyar Televízió a „Másfél millió lépés Magyarországon” c. filmsorozatot. Július közepén kerül adásba az Alba Regia Barlangkutató Csoportot bemutató 10. rész, míg július végén a 12. rész, többek között a Tapolcai-tavasbarlanggal és a Kórház-barlanggal foglalkozik.
H. T.