MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT

MŰSORFÜZET

1980. január-február hó


MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Készült: 1000 példányban
79.6170/MTESZ Házinyomda, Budapest.
Felelős vezető: Deli Sándor


Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2006-ban.


A füzet tartalmazza a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat havi előadásait, valamint közérdekű közleményeit.

Minden kedves Tagtársnak eredményekben gazdag boldog új esztendőt kíván a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat

"BARLANGDOKUMENTÁCIÓ" speciális tanfolyam január havi előadásai

Január 7. (hétfő) 17.00 óra
Dokumentációs gyűjtés (Dr. Kordos László)
Január 21. (hétfő) 17.00 óra
A hazai barlangdokumentáció helyzete (Dr. Kordos László)
Az előadások helye: MTESZ Székház, Budapest, V., Kossuth Lajos tér 6-8. III. 337. sz.


Február 4. (hétfő) 17.00 óra
Csekő Á. - Hazslinszky T. - Székely K.: Beszámoló a bécsi Nemzetközi Barlangtörténeti Konferenciáról. (vetítettképes előadás)
A Bécsi Természettudományi Múzeum és az Osztrák Barlangkutató Társulat 1979. szept. 16-a és 23-a között Nemzetközi Barlangtörténeti Konferenciát rendezett Bécsben az első osztrák barlangkutató szervezet megalakulásának 100. évfordulója alkalmából. A konferencián 10 ország közel 100 képviselője vett részt. Az előadóülések mellett - ahol a legtöbb előadás a volt Osztrák-Magyar Monarchia területén folytatott kutatásokról szólt - a résztvevők tanulmányutat tettek néhány történeti érdekességű és prehisztorikus, illetve paleontológiai leletei miatt híres barlangban.
Az előadás helye: MTESZ Székház, Budapest, V., Kossuth Lajos tér 6-8. III. em. 337. sz.


Február 11. (hétfő) 17.00 óra
Dr. Láng Sándor: Indiai barlangtemplomok (vetítettképes előadás)
Az indiai szubkontinens földszármazástani helye, keletkezése, az indiai föld fejlődése. A földfelszínen szereplő kőzetrétegek. A barlangtemplomok kialakulása, kiépítésük. A karsztosodás Indiában. India és a Himalája, képek Nepálból.
Az előadás helye: MTESZ Székház, Budapest, V., Kossuth Lajos tér 6-8. III. em. 337. sz.


HÍREK

Az UIS Szpeleotherápiai Szakbizottsága Dr. K. H. Spannagel elnökletével 1979. szeptember 13-16. között az NSZK-beli Ennepetalban tartotta éves szimpóziumát. A Klutert-Höhle városában rendezett jubileumi tudományos összejövetelen 9 ország 50 kutatója vett részt. Magyarországot az alábbiak képviselték és tartottak előadást:
Dr. Kessler Hubert (a Szakbizottság titkára)
Dr. Fodor István (MKBT Szakbizottság elnöke)
Dr. Horváth Tibor főorvos (Tapolca)
Dr. Kirchknopf Márton ny.főorvos
Dr. Tardy János (OKTH)
A Szakbizottság következő Kongresszusát 1980. októberében, Firenzében tartja.
T. J.


A Vízalatti Barlangkutató Szakosztály Plózer István halálának évfordulója alkalmából a Molnár János-barlangnál lévő emléktábláját megkoszorúzta.
A kegyeleti megemlékezés után az Amphora SC. és az FTSK. Delfin KB. SZO. búvárai közös merülést hajtottak végre a barlangban.
K. K. A.


Az Alba Regia Barlangkutató Csoport Balatonedericsre szervezett két napos őszi túrája során feltérképezte a falu feletti hegyoldal tágas, hasadékjellegű barlangját.
Az 51 m mélységű, közel 300 m hosszú tektonikus barlangot sok szép hidegvizes borsókő és sajátos cseppkőképződmény díszíti, melyeket a környékbeliek gyakran szobadísznek gyűjtenek.
Sz. F.


A Tési-fennsík elsőként feltárt barlangját az u.n. Tábla-völgyi-barlangot (más néven Csőszpusztai Markó-barlang I. 31.) az Alba Regia Barlangkutató Csoport 1979. nov. 4-én lezárta, környékén tereprendezést hajtott végre.
A barlang látogatását a csoport - előzetes bejelentés alapján - biztosítja. Cím: Szolga Ferenc, Kincsesbánya, Kincsesi u. 38. 8044


A Kőbányai Barlangkutató és Hegymászó Szakosztály Gerecse és Fényes Elek - csoportja hagyományos tavaszi kutató táborát idén is Tatabánya-alsó határában rendezte meg. Az 1979. április 3-12-ig tartó táborban résztvett 23 kutató.
Feltáró kutatás négy munkahelyen folyt. Kutatóink eltávolítottak összesen 672 vödör törmeléket és cca. 26-28 mázsa súlyú nagyobb sziklatömböt.
A szőlősi Arany-lyuktól mintegy 30 m-re ÉK-re, a piros jelzésű úttól balra elhelyezkedő töbör bontása április 9-én részleges sikerrel járt. Csapi Dezső vezetésével dolgozó kutatóink - Backmayer, Stock, Majoros és társaik - a jelenlegi töbörszint aljától 4 m-re bejutottak a szabad járatba, amely 13 m hosszban, 8 m mélységig bejárható. Jelenlegi végpontján kő zárja el a továbbjutást, de a ledobott kövek gurulása kb. 12-15 méteren keresztül jól hallható.
L. Á.


A Kőbányai Barlangkutató és Hegymászó Szakosztály 1978. novemberében - az OKTH Barlangtani Intézetének megbízása alapján - lezárta a Róka-hegyi barlangot.
A barlangban jelenleg klimatológiai megfigyelések folynak, s a másik ajtó elhelyezése, valamint a belső omlásmentesítés is folyamatban van. Ezért a kezelők a barlangot a Társulat csoportjai számára csak 1980. január első vasárnapjától tudják megnyitni.
Ezt követően a barlang látogatható minden páratlan hó első vasárnapján előzetes értesítés alapján.
Postacím: Kőbányai Barlangkutató és Hegymászó Szakosztály Pilis csoport, 1105. Budapest, Ihász u. 24.
Telefon: Nohl György 830-758, 8-14 óráig
Bajna Bálint 373-194 17-21 óráig
Ezúton kérjük a környéken túrázó tagtársakat, hogy ellenőrizzék a barlang bejáratát, s rongálás észlelése esetén értesítsék a Szakosztályt a fent megadott címen vagy telefonon. A fáradozást előre is köszönjük.
L. Á.


A Geológiai Szakközépiskola és a Vértes László Csoport kutatói sikeres feltárást hajtottak végre a tatabányai Keselő-hegyi-barlangban. Miután bebizonyosodott, hogy a DNy-i, 115 m mélyen lévő végpont megegyezik a karsztvíz-szinttel, a kutatás a barlang ÉK-i ágát alkotó Kos-terem alatti, eddig ismeretlen járatok felé irányult. A kutatók 1979. október 28-án a májusban feltárt patakmedertől kiindulva további járatokat tártak fel. Szűk, függőleges hasadékokon leereszkedve kb. 110 méteres mélységet értek el, ahol a továbbjutást agyagdugó akadályozta meg, de e mögött ismét szabad folyosó látszott. Az új feltárással a barlang hosszúsága megközelíti az 500 métert.
K. J. - J. M.


FELHÍVÁS

Felhívjuk a Területi Szervezetek, a Barlangkutató Csoportok, a Szakbizottságok és a Szakosztályok vezetőinek figyelmét, hogy az 1979. évi jelentésüket 1980. január 31-ig juttassák el a Társulat titkárságára (1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 6-8.).
Minden barlangkutató csoport évi jelentése automatikusan részt vesz a "Cholnoky Jenő" pályázaton, amennyiben 1979. évi tervét is beküldte a Társulat titkárságára.
Beküldendő példány: 4 db
A Társulat részére 2 pld (1 teljes és 1 fotó anyag nélküli szerkesztői példány)
Az OKTH részére 2 teljes példány (1 az OKTH, és 1 az illetékes Területi felügyelőség részére.) Az OKTH részére leadandó éves jelentési kötelezettséget a kutatási engedély 4/g pontja írja elő.


A Cholnoky Jenő karszt- és barlangkutatási pályázat kiírási szabályzata.

A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat Elnöksége annak érdekében, hogy elősegítse a Társulat keretében folyó karszt- és barlangkutatási tevékenységet, főleg a kutató és feltáró munka megfelelő szintű dokumentálását, valamint ezek értékelését, elhatározta, hogy évenként ismétlődően Cholnoky Jenőről elnevezett barlangkutatási pályázatot ír ki.
A pályázat díjai:
I. díj: 5.000.- Ft és oklevél
II. díj: 4.000.- Ft és oklevél
III. díj: 3.000.- Ft és oklevél
melyet évenként a Társulat Közgyűlésén nyújtunk át.
A pályázat kiírt díjain túl az OKTH 20.000.- Ft-ot biztosít a beérkezett pályaművek díjazására.
A pályázat benyújtási határideje minden évben, jelen kiírásban 1980. január 31.
A pályázaton kizárólag kutató kollektívák (csoportok) vehetnek részt és pályaműként a kutatásokról és feltárásokról készült éves jelentés nyújtható be.
Az Elnökség által kijelölt Bíráló Bizottság értékeli a pályázatokat.
Az elbírálás előfeltétele a következő évi kutatási terv benyújtása. A Bíráló Bizottság fenntartja magának a jogot az egyes díjak kiadásának szüneteltetésére, illetőleg a díjak összevonására.
ELNÖKSÉG


HÍRKÁRTYA

A Társulat a karszt- és barlangkutatás friss híreit a "Műsorfüzet"-ben adja közre.
Ezért kérünk minden MKBT tagot, de elsősorban a kutatásvezetőket, hogy a minden műsorfüzetben megjelenő "Hírkártyán" a jelentős és közérdekű eredményekről rövid, legfeljebb 5-6 soros tudósítást adjanak.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a műsorfüzet nyomdába adási határideje minden páros hónap 5-e, így technikai okokból csak az előző hónap 25-ig leadott hírek kerülhetnek a következő kéthavi műsorfüzetbe.
Amennyiben a híranyaghoz rajz is tartozik (pl. új barlang, vagy új feltárás helyszínrajza, térképe), azt kizárólag nyomdai kivitelezésre alkalmas minőségű, max. 12x17 cm-es pauszrajzon küldjék be.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a híranyag beküldőjének nevét csak kezdőbetűkkel jelöljük, de a hír hitelességéért felelős. A "Hírkártyát" a Társulat Titkárságára: 1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 6-8. Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat címére kérjük visszaküldeni.


ADATGYŰJTŐ LAP

Magyarország leghosszabb és legmélyebb barlangjainak nyilvántartásához.
Az MKBT Dokumentációs Szakosztálya az utóbbi években a hazai és külföldi igények hatására minden év dec. 31-vel záródóan összeállítja a leghosszabb és legmélyebb hazai barlangok listáját.
Az összeállításba az 50 m-nél mélyebb és 200 m-nél hosszabb barlangok kerülnek.
Az 1979. december 31-i állapotnak megfelelő listát az előzőeknél is pontosabban kívánjuk összeállítani, ezért kérünk minden barlangkutatót, hogy a birtokában levő megbízható adatokat közölje a túloldalon levő adatlapon.
(Cím: 1055. Budapest, Kossuth L. tér 6-8. Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat)
1980. január 15-ig.


FELHÍVÁS
az 1980. évi TAGDÍJAK BEFIZETÉSÉRE

Kérjük kedves Tagtársainkat, hogy 1980. évi tagdíjaikat a mellékelt csekklapon befizetni szíveskedjenek.
Kérjük a befizetéskor a csekken olvashatóan feltüntetni a küldő nevét, címét és kutatócsoportjának nevét, vagy azt, hogy egyéni tag.
1980. évi tagdíj
Felnőtt tagoknak 100.- Ft
Ifjúsági, katona és nyugdíjas tagoknak 60.- Ft.
Az 1980. évi tagdíjak fejében az év folyamán az 1979. évi kiadványokat küldjük meg.
Titkárság