MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT

MŰSORFÜZET

1979. szeptember - december hó


79-5279 MTESZ Hny. Bp. / 1.100 pld.
Felelős vezető: Deli Sándor


Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2006-ban.


A füzet tartalmazza a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat havi előadásait, valamint közérdekű közleményeit.


Az MKBT Dokumentációs Szakosztálya 1979 őszén öt részből álló „BARLANGDOKUMENTÁCIÓ” c. speciális tanfolyamot indít.
Előadó: Dr. Kordos László
november 12. Terepi gyűjtőmunka
november 26. Az adatok feldolgozása
december 10. Barlangkataszterezés
január Dokumentációs gyűjtés
január A hazai barlangdokumentáció helyzete
Az előadások hétfői napokon 17.00 órai kezdettel a MTESZ Székházban /Budapest, V., Kossuth Lajos tér 6-8. / a III. emelet 337-es sz. termében kerülnek megrendezésre.
Az előadásokat minden MKBT tag díjtalanul látogathatja.

November 19. /hétfő/ 17,00 óra
Dr. Kósa Attila: Barlangok Líbiában /vetítettképes előadás/
Az előadás Líbia Földközi-tenger partvidékeinek barlangjait mutatja be melyek az észak-keleti Zöld hegységben és az észak-nyugati Nefusza hegységben keletkeztek mészkőben, dolomitban, gipszben. Bemutatásra kerülnek a Nefusza hegységbeli barlanglakások és táluszbarlangok is.
Az előadás helye: Budapest, V., Kossuth Lajos tér 6-8. III. em. 337. sz.

December 3. /hétfő/ 17.00 óra
Maucha László: Az Alsó-hegyi zsombolyok nyomjelzése és a kísérletek hidrográfiai és módszertani eredményei
A VITUKI és a zsolnai IGHP 10 éves működése során számos nyomjelzési kísérletet végzett az Alsó-hegy hidrogeológiai feltárására. A kísérletek alapján kijelölhető a Bódva-völgyi és Torna-völgyi források vízgyűjtő területének valószínű határa, következtetni lehet a felszínalatti áramlási viszonyokra és több új módszertani kérdés tisztázására is sor került.
Az előadás helye: Budapest, V., Kossuth Lajos tér 6-8. III. em. 337. sz.

HÍREK

Az Alba Regia Barlangkutató Csoport nyári tábora alatt, jelentős új oldalágat tárt fel az Alba Regia-barlangban, melyet Bertalan-ágnak neveztek el. Az új járat eddig felmért hossza 300 m, a bejárat alatti mélysége 150 m. Végpontját egy kb. 20 m hosszú, sáros szifon alkotja, mely járhatatlanul lapos, de továbbvezet.
A csoport ugyancsak a nyári tábor során a kistési Ördöglyuk /I.-51/ víznyelőjéből egy 60 m mélységű, tágas zsombolyt tárt fel. A barlang lépcsőzetes aknái fehér színű jura mészkőben haladnak és lefelé tágulnak. Alján a laza omladékból erős huzat érezhető.
Sz. F.

Tési-fennsíkon feltárt, majd beomlott 75 m mély Csipkés-zsombolyt /I.-28/ az Alba Regia Barlangkutató Csoport tavasszal újra kibontotta, bejárati aknáját kiácsolta és 1979. augusztus 15-én lezárta.
Sz. F.

A Vörös Meteor TE Diogenes Barlangkutató Csoportja 1979. augusztus 25. és szeptember 2 között - lengyel barlangkutatókkal közösen - expedíciót szervezett a világ 14. legmélyebb barlangjába, a Nyugati Tátrában található Sniezna-barlangba. Az expedíció során a csoport 9 tagja közül öten elérték a 783 m mélységben a továbbjutást elzáró szifont, amely a barlang jelenlegi végpontja.
T. A.

A Vörös Meteor Diogenes Barlangkutató Csoportja 1979. július 28 és augusztus 12 között tartotta nyári táborát Répáshuta-Kövesváradon, 17 kutató részvételével.
A tábor során sem a Pénzpataki-víznyelőben, sem a Diósi-nyelőkben nem sikerült új járatokat találni.
A résztvevők a Pénzpataki-víznyelőben stéget építettek - későbbi merülés előkészítésére -, a mérési fix pontokkal pedig eljutottak a Nagy-falig. A szifon vízszintjét állandó szivattyúzás mellett 2 m-rel sikerült lesüllyeszteni. A Diósi-krátert tovább mélyítették 1,2 m-rel, a többi kutatási területen pedig kisebb munkálatokat végeztek.
T. A.

A TDK Karszthidrológiai Szakcsoport 1979. augusztus 21-től szeptember 6-ig rendezte meg szokásos nyári kutatótáborát a Létrástetőn. A Szomorú-völgyi dolomitbánya közelében új barlangot tártak fel, melynek mélysége jelenleg 70 m, hossza kb. 200 m. Az új járatot tágas termek, kőzettani változatosság, kevés, de szép cseppkőképződmények jellemzik.
A tekenősi Fekete-barlangban a kutatók az Ember-terem környékén újabb kb. 150 m-es járatot fedeztek fel, melynek térképezése folyamatban van.
A Fekete-barlang jelenlegi bejáratának omlásveszélye miatt, a kutatók a szomszédos töbör megbontásával kívánnak új bejáratot kialakítani. A bontást a tábor után tovább folytatják.

A Hajnóczy József Barlangkutató Csoport 1979. július 14. és 30. között rendezte meg XVII. Odorvári Kutató Táborát.
A csoport munkájában mintegy 25 fő vett részt. Az ezévi feltáró munkálatokat siker kísérte, mivel a korábbi évek légáramláskutatás eredményeként sikerült feltárni egy új részt. A feltárást követő térképezés alapján az újonnan megismert rész hossza 188 m, szintkülönbsége 60 m. Az Odorvári Hajnóczy-barlang hossza így 1134 m.
V. Cs.

A Cholnoky Jenő Barlangkutató Csoport VII. hó 1. és 10. között 30 fővel a Hárskúti-fennsíkon Klein puszta melletti táborhellyel szervezte meg 1979. évi kutatótáborát. Feltáró munka a Cholnoky Jenő-víznyelőbarlangban, a Gy-12 és K-1 jelű víznyelőkben folyt. A kutatás jelenlegi állása szerint legreménytkeltőbb a J-12 jelű víznyelő, ahol a feltárt omladékos barlangszakasz 10-es mélységű és 10-nél nagyobb hosszúságú.
Munkacsoportok ezenkívül ismert barlangok kataszterezésével, források adatainak gyűjtésével és feldolgozásával, víznyelők topográfiai, morfológiai és növénytani térképezésével, klimatológiai észlelésével foglalkoztak. Ezenkívül külön csoportok foglalkoztak a terület áttekintő karsztmorfológiai térképezésével, üledék minták gyűjtésével és fotózással.
Dr. V. M.

A Gödöllői Agrártudományi Egyetem és Kertészeti Egyetem Barlangkutató Csoport szervezésében a Kubai Tudományos Akadémia meghívására 6 fős barlangkutató expedíció járt Kubában. A csoport résztvevői közül 3 fő az MHSz Debreceni Könnyűbúvár Klub tagja.
Az expedíció útvonala volt: Copacruz tengerparti teraszok és barlangok: Trinidad, Martin-barlang, a világ legnagyobb cseppkövének megtekintése, Matanzas, Bellamare-barlang, Vináles karsztkúpok.
Az expedíció feltérképezett 1.000 m barlangot ebből új 400 m. Vízalatti barlangban elért legmélyebb merülési mélység 20 m.
Az expedíció szakmai vezetője Szenthe István, szervezője Dr. Nagy Sándor volt.
Cz. L.

Az MHSZ Debreceni Könnyűbúvár Klub műszaki vezetője, FODOR GÉZA barlangkutató könnyűbúvár a Miskolc-Tapolcai vízalatti barlang 20 m szakaszainak felfedezője a Szalajka-forrás vízalatti járatainak felderítése alklamával 20 m-es vízalatti mélységben 1979. VII. 14-én életét vesztette.
A baleset kivizsgálása folyamatban van.
Cz. L.

A Bükk-hegységben Bánkút közelében lévő Diabáz-barlangban augusztus 24-én baleset történt.
A Gödöllői Agrártudományi és Kertészeti Egyetem barlangkutatói közül Cirják Erzsébet 70 m mélységben egy 8 m mély aknába zuhant /Körte-kürtő/. A mentést az MHSZ Debreceni Könnyűbúvár Klub helyszínen tartózkodó tagjai kezdték meg és 5 órás megfeszített munkával felszínre hozták a medencecsonttörést, nyakcsigolyarepedést és agyrázkódást szenvedett sérültet.
Cz. L.

1979. szeptember 29-én hosszantartó betegség után elhunyt id. Schönviszky László Társulatunk tiszteleti tagja.
Temetésére 1979. október 10-én került sor a Rákoskeresztúri Új Köztemetőben, ahol a Társulat nevében Dr. Láng Sándor elnök búcsúbeszédben méltatta a magyar barlangkutatók által oly nagyon tisztelt és szeretett Laci bácsi hosszú és igen eredményes barlangkutató tevékenységét.
Sz. K.

1979. október 1-én hosszú szenvedés után 88 éves korában elhunyt Dr. Tulogdy János a kolozsvári Bolyai János Tudományegyetem nyugalmazott professzora, Társulatunk tiszteleti tagja.
Október 4-én Kolozsváron a Házsongárdi temetőben helyezték örök nyugalomra. A kiváló földrajztudóstól, az erdélyi karsztvidékek és barlangok egyik legjobb ismerőjétől tisztelettel és el nem múló szeretettel búcsúzik minden magyar karszt- és barlangkutató.
D. Gy.

A Magyar Állami Földtani Intézet befejezte a Mátraszöllős határában lévő Függő-kői-barlang őslénytani ásatásait. A Mátrában ez az első andezitben kialakult üreg, amelyben pleisztocén csontmaradványok ásatásra alkalmas mennyiségben halmozódtak fel.
K. L.

1979. szeptember 28. - október 21-e között a Műcsarnok adott otthont HORLING RÓBERT fotóművész kiállításának. A három teremből álló kiállítás egyik termében a Baradla-barlangban készült 38 db. fekete-fehér és színes felvételeket tekinthettük meg.
Sz. K.

Értesítjük a T. Tagságot, hogy Dr. BÖCKER TIVADAR főtitkár másirányú elfoglaltsága miatt kérte az elnökséget, hogy munkája alól meghatározatlan időre mentesítse. A Társulat 1979. június 21-i elnökségi ülése a kérést elfogadta és a főtitkári teendők ellátására HAZSLINSZKY TAMÁS-t kérte fel.
Titkárság


Megjelent a Karszt és Barlang 1978. I-II. összevont száma, amit a tagság a befizetett 1979. évi tagdíj fejében kapta, ill. kapja meg.
Titkárság

A műszaki értelmiség három évtizedes harca a szocialista Magyarországért c. dokumentumgyűjtemény jelent meg.
Az első kötet a műszaki értelmiség helyzetét mutatja be a népi demokratikus forradalomban 1945-1948. között.
A több mint 10 íves könyv a felszabadulást követő időszak sok érdekes dokumentumát teszi hozzáférhetővé, jól mutatja meg a felszabadulás utáni első esztendők törekvéseit és eredményeit. A kötet megrendelhető, ill. megvásárolható a MTESz, ill. az egyesületek titkárságán.
Ára: 50.-Ft.
Titkárság

Szeptember 16-23 között Bécsben rendezték meg a szervezett osztrák barlangkutatás 100. évfordulója alkalmából a „Barlangkutatás története” c. nemzetközi szimpóziumot.
Társulatunkat a rendezők meghívására Csekő Árpád, Hazslinszky Tamás és Székely Kinga képviselte, Dr. Dénes György a Magyar Természetbarát Szövetség Barlangbizottsága képviseletében volt jelen. A magyar küldöttek sikeres előadásokkal járultak hozzá a több mint 100 bel- és külföldi részvétellel lezajlott rendezvény sikeréhez.
H. T.

Zakopaneban tartotta 1979. október 2-ától 5-ig V. konferenciáját valamennyi ország barlangi mentőszolgálatának szervezete, a Nemzetközi Szpeleológiai Unió Barlangmentési Bizottsága. A konferencián részt vett az Unió elnöke és főtitkára is. A Magyar Barlangi Mentőszolgálatot Dr. Dénes György, Taródi Péter és Csernavölgyi László képviselték. A konferencia végén a Bizottság tanácsa szervezeti módosításokat határozott el, jelentősen kibővítette a nemzetközi szervezet hatáskörét és működési területét, majd a tisztújítás során a szervezet főtitkárává Dr. Dénes Györgyöt, a Magyar Barlangi mentőszolgálat vezetőjét választotta meg.
D. Gy.

A Tanácsok Közlönye XXVIII. évfolyam 33. számában /1979. szeptember 28./ megjelent az Országos Környezet és Természetvédelmi Hivatal elnökének 4/1979 /TK.33/ OKTH számú utasítása az Országos Környezet és Természetvédelmi Hivatal Barlangtani Intézete létesítéséről szóló 2/1975 /TK.21/ OTVH számú utasítás hatályon kívül helyezéséről.
1./ Az Országos Természetvédelmi Hivatal Barlangtani Intézet létesítéséről szóló 2/1975 /TK.21/ számú utasítás hatályát veszti.
2./ Ez az utasítás 1979. október 1-én lép hatályba.
Dr. Gonda György sk.
Államtitkár
Országos Környezet és Természetvédelmi Hivatal elnöke

A Közlöny ugyanebben a számában jelent meg az Országos Környezet és Természetvédelmi Hivatal elnökének 3/1979 /TK.33/ OKTH számú utasítása a Hivatal Területi Szerveinek szervezetéről és működéséről.
Az utasítás 4. számú melléklete, mely a Hivatal felügyelőségeinek természetvédelmi hatósági feladatait határozza meg 5. és 6. pontjában intézkedik az új barlangok feltárásával kapcsolatos teendőkről és a barlangkutatási engedélyek kiadásáról.
Az illetékes felügyelőség:
5. átveszi, vagy jegyzőkönyvbe foglalja barlangfelfedezésről vagy feltárásról szóló bejelentést. Helyszíni szemlét tart a barlang pontos helyének, méreteinek és természetvédelmi szempontból lényeges egyéb jellemzőinek azonosítása végett.
6. engedélyezi a barlang kutatását, a gyógybarlangok kivételével pedig barlang használatát természetes alkatának megváltoztatását illetőleg jóváhagyja az erre irányuló tervet.
A barlangkutatási engedélyek részletes ügyrendjéről, valamint, hogy a Barlangtani Intézet többi korábbi hatáskörébe utalt feladatokat a jövőben ki, hol és milyen formában látja el, Társulatunk tájékoztatást még nem kapott.


Európai Regionális Szpeleológiai Konferencia
Szófia, Bulgária
1980. szeptember 22-28.

I. Körlevél
/kivonatos ismertetés/

I. Program:
Szeptember 17-20. - A/kirándulás
Szeptember 21. - Regisztrálás, városnézés
Szeptember 22-28. - a, Szekció ülések az egyes szekciókban a Kliment Okhridski Szófiai egyetemen.
- UIS Végrehajtó Bizottságának ülése
- Kultúrprogram
- Találkozó a Turista Szövetség és a Bulgáriai Tudományos Dolgozók Szövetségének képviselőivel.
- b, B/kirándulás
Szeptember 29 - Október 2. - C/kirándulás

II. A konferencia tudományos szekciói
a./ Karsztföldtan és karszttektonika.
b./ A felszíni és felszínalatti karszt geomorfológiája, barlanggenetika.
c./ A karsztok és barlangok vízföldtani és éghajlati adottságai.
d./ A karsztok hidrogeológiája, a karszt fizikokémiája.
e./ Bioszpeleológia /barlangélettan/.
f./ Barlangrégészet, barlangőslénytan.
g./ Felszínalatti /barlangi/ térképezés.
h./ Barlangi idegenforgalom, barlangok, karsztok és karsztvizek védelme.
i./ Gyakorlati szpeleológiai és barlangi mentési munkálatok.

III. Konferencián való részvétel
a./ Teljes jogú résztvevő: résztvehet a konferencia valamennyi ülésszakán, előadást tarthat és megkapja a konferencia anyagát.
b./ Kísérő tag: résztvehet a konferencia ülésein és a kísérők számára rendezendő programokon.
c./ Részt nem vevő tagok: előadást küldhetnek be, amit a konferencián felolvashatnak és a kiadványban megjelenik.
d./ Fiatal barlangkutatók: a konferencián nem tarthatnak előadást és nem küldhetnek be dolgozatot.

IV. Konferencia részvételi díja
Teljesjogú tag 40 $
Kísérő 30 $
Részt nem vevő tag 30 $
Fiatal barlangkutató 20 $-nak megfelelő szocialista valuta

V. Az előadások elkészítésének és megtartásának módja
a./ Az előadások angol, francia, német, orosz, olasz, spanyol, bulgár nyelven tarthatók meg, ill. küldhetők be. Az előadásokhoz A/4 formátumú rövid angol vagy francia kivonatot kell csatolni. A kivonatokat A/4 formátumú jó minőségű papírra 2-es sortávolsággal gépelve 1979. december 30-ig kell megküldeni.
b./ A dolgozat terjedelme nem haladhatja meg a 1200 szót A/4-es formátumú papíron. Beküldendő 2 példányban fekete-fehér fotókkal, ill. egyszínű ábrákkal 1980. május 1-ig.
c./ A határidőre be nem küldött dolgozatok a kiadványban nem jelennek meg.
d./ Az előadások ideje a bemutatással együtt 12 perc, a vita 10 perc.

VI. Kirándulások

"A" Kirándulás /Kongresszus előtt/
1980. szeptember 17-20. /négy nap, 3 éjszaka szállodában.
Részvételi díj: 46 $/fő, 83 $/fő
Útvonal: Szófia-Lakatnik v. á. - Lemnata Dupka barlang - Vratza város - Ledenika barlang: idegenforgalmi barlang; Belyar barlang, amely egy szakadékos kürtőben helyezkedik el - Zmeiyova dupka barlang barlangászok számára, Ponora barlang, tavasbarlang 3500 m, Belogradchik város - Magura bemutatóbarlang - trogloditic barlangi festmények, Vidin város, városnézés, vár megtekintése, Nemzeti Múzeum megtekintése visszautazás Szófiába - Vratza-Karlukovo faluban lévő barlangászati üdülő érintésével /Bulgária klasszikus karsztterülete/, Sayova duka barlang /idegenforgalmi barlang/ és Bulgária legnagyobb Glava Panega nevű karsztforrása - Szófia.

"B" Kirándulás /konferencia alatti kirándulás/
B1 - Szófia - Lakatnik v.á. - Temnata dubka tavasbarlang - Szófia. Részvételi díj 8 $.
B2 - Szófia-Bosnek falu - Duhlata barlang /Bulgária leghosszabb barlangja/ barlangászok számára - Szófia. Részvételi díj: 8 $.
B3 - Szófia-Sayova duka idegenforgalmi barlang - Glava-Panega karsztforrás - Szófia.

"C" Kirándulás /konferencia utáni kirándulás/ Négy és fél nap
C1 - Szófia - Glava Panega, Sayova duka barlang /idegenforgalmi barlang/ - Gradeshtnitza falu - Rushovatai tavasbarlang; Veliko-Turnovó - Bulgária régi fővárosa - Dranovo városa és kolostora - Bacho Kiro idegenforgalmi barlang; Pestara városa - Snejanka idegenforgalmi barlang, Lepenica/tavasbarlang/ márványban, Velingrad fürdőváros mellett - Szófia. Részvételi díj: 45 $/fő, 81 $/2fő
C2 - Négy és fél nap. Szófia - Vraca város - Ledenika barlang /idegenforgalmi barlang/ - Ponora tavasbarlang /3.500 m/; Bozhiyonjával/; Karklukovo falu - klasszikus Bulgáriai karszt és barlangász üdülőház; Glava Panegai karsztforrás; Brectnitza falu - Sayova dukai idegenforgalmi barlang - Grdeshnitza falu - Rushovatai tavasbarlang; Troyan városa - Beklementói lelőhely - Raichova dukai kemping, a legmélyebb Bulgáriai barlang 372 m-rel a tengerszint alatt és a Pticsha dukai szakadékbarlang, mind a kettő csak gyakorlott barlangászok részére; Karnare hágó - Pestera városa - Snejanka idegenforgalmi barlang - Szófia. Részvételi díj: 50 $/fő, 82 $/2fő
C3 - Négy nap. Szófia - Pestera város - Snejanka idegenforgalmi barlang - Plovdiv - Dobrostan falu - Marziganica turistaház - Ahmetiova dupka barlang, Hralupa, Topcsika /festmények/, csak gyakorlott barlangkutatóknak, Dujba - 108 m szintkülönbség - Ivanova voda, 131 m a tenger szintje alatt; Csepelare város - barlangkutató ház és múzeum; Trigrade Község - Trigradi sziklák turistaház - Diavolsko garlo idegenforgalmi barlang, 42 m szintkülönbség - Trigradsok jdrelo; Iagodina község - Iagodina barlang részlete - Devin város - Szófia. Részvételi díj: 50 $/fő, 82 $/2 fő

IX. Kiállítások és egyéb speciális igények
Intézmények és egyének számára lehetőség nyílik barlangokkal kapcsolatos kiállítási anyagok, plakátok bemutatására.
A kiállítandó anyagok számát és méretét a rendezőséggel közölni kell 1979. november 15-ig. Az előzetes jelentkezési lap beküldési határideje 1979. november 15. /Jelentkezési lap beszerezhető a Titkárságon/
A költségek a szocialista országokból érkező résztvevők részére a megadott dollárnak megfelelő szocialista valutában fizethetők.