MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT

Műsorfüzet

1979. január - február hó



MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
Készült: 850 példányban
78.7134/MTESZ Házinyomda, Budapest.


Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2006-ban.


A füzet tartalmazza a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat havi előadásait, valamint közérdekű közleményeit.

KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TANFOLYAM

1979. január-február hóban megtartandó előadásai:

január 8. (hétfő) 17.00 óra
Hidrológiai vizsgálatok a karszton és a barlangokban (Maucha László)

január 22. (hétfő) 17.00 óra
Barlangklimatológia és barlangterápia (Dr. Fodor István)

február 5. (hétfő) 17.00 óra
Fizikai vizsgálatok barlangokban (Gádoros Miklós)

február 19. (hétfő) 17.00 óra
Kémiai vizsgálatok barlangokban (Dr. Cser Ferenc)

Az előadások helye: MTESZ Székház, Budapest, V., Kossuth Lajos tér 6-8. III. em. 337. sz. terem.

Január 29. (hétfő) 16.30 óra
DR. KORDOS LÁSZLÓ: Barlangi őslénytani ásatások és gyűjtések 1978-ban.
Az előadás helye: Budapest, V., Kossuth Lajos tér 6-8. III. em. 337. sz.

Február 26. (hétfő) 17.00 óra
TIHANYI PÉTER: Torda-hasadék
Az erdélyi népmesékben és mondákban gyakori helyszín a Kolozsvár és Torda között található Torda-hasadék.
Az ókorban és a középkorban néhány barlangját menedékként használta a környék lakossága. Most a hasadék és környéke természetvédelmi terület, kedvelt kirándulóhely, 60-100 fala a sziklamászók gyakorlótere.
Az előadás ismerteti a terület növény- és állatritkaságait, nevezetesebb sziklacsoportjait és barlangjait. (színes diavetítés)
Az előadás helye: Budapest, V., Kossuth Lajos tér 6-8., III. em. 337. sz.

HÍREK

A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat újjáalakulásának 20. évfordulója alkalmából 1978. december 12-én nyilvános ünnepi választmányi ülést tartott.
Dr. Láng Sándor elnök megnyitója után dr. Dénes György társelnök a Társulat elmúlt 20 éves munkájáról, dr. Böcker Tivadar főtitkár pedig a Társulat elmúlt 20 éves szakmai tevékenységéről adott rövid áttekintést. Dr. Láng Sándor azon tagtársaink részére, akik a Társulat újjáalakulása óta folyamatosan tagjai, emléklapot nyújtott át.
Emléklapot kapott:
Név, ig. szám
Dr. Kessler Hubert 02
Barátosi József 03
Benedek Endre 05
Dr. Balázs Dénes 06
Palánkai János 07
Maucha László 08
Hégráth Gyula 09
Dr. Dénes György 10
Dr. Gráf Andrásné 17
Dr. Jaskó Sándor 18
Dr. Leél-Össy Sándor 21
Schönviszky László 24
Dr. Szathmáry Sándor 25
Dr. Urbán Aladár 27
Madaras Istvánné 39
Csekő Árpád 66
Horváth János 68
Neppel Ferenc 71
Hazslinszky Tamás 107
Kalmár László 108
Dr. Kósa Attila 113
Rónai Miklós 119
Dr. Czájlik István 124
Gádoros Miklós 128
Dr. Pályi Gyula 131
Dr. Sárváry István 133
Gyenge Lajos 194
Dr. Juhász András 198
Magyari Gábor 236
ifj. Barátosi József 238
Dr. Láng Sándor 251
Dr. Cser Ferenc 268

Az UIS Barlangterápiai Szakbizottsága 1978. okt. 7-11. között az ausztriai Oberzeiringben tartotta szimpóziumát. A kitűnően szervezett szakmai összejövetel megnyitó előadásában dr. Kessler Hubert ismertette a Szakbizottság eddigi munkáját és a barlangokban végzett ionizáció-mérések jelentőségét. A tapolcai barlangban végzett klímaterápiás kezelések meggyőző eredményeiről dr. Mészáros István kórházigazgató tartott előadást. A szimpózium munkájában magyar részről dr. Somogyi József főorvos a Tapolcai Kórház és dr. Tardy János az OKTH Barlangtani Intézete képviseletében vett még részt. A szimpózium résztvevőinek bemutatták a helyi középkori ezüstbányát, amelyben légzőszervi betegeket kezelnek. Egésznapos túra keretében meglátogattuk a Dachstein-jégbarlangot is.
A legközelebbi szimpózium megrendezésére az olaszországi Grotte Giusti-gyógybarlang Igazgatósága tett ajánlatot.
Részletesebb beszámolót a "Karszt és Barlang"-ban közlünk.
T. J.

A KPVDSZ Vörös Meteor T. E. Tektonik barlangkutató csoportja az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal Barlangtani Intézetének felkérésére 1978. november 7-én lezárta a szögligeti Rejtek-zsombolyt. Az Intézet megbízta a csoportot a barlang kezelésével. A barlang csak indokolt esetben és a Barlangtani Intézet külön engedélyével látogatható.
H. Gy.

A KPVDSZ Vörös Meteor T. E. FOTON barlangkutató csoportja az OKTH Barlangtani Intézetének felkérésére lezárta a Pilis-hegység Vaskapu-völgyében található Pilis-barlangot. A barlangot a Leány-, Legény-barlanggal egy időben, minden hónap 2. hétvégéjén előzetes értesítés alapján kinyitjuk.
Postacím: KPVDSZ Vörös Meteor T. E. FOTON 1022 Budapest, Bimbó utca 1.
Tel.: Tihanyi Péter 854-967, Számadó István 888-664 /esti órákban/
Kérjük a Pilis-hegységben túrázó csoportokat, ha a fenti lezárt objektumokat érintik, ellenőrizzék az ajtók épségét s ha feltörésre utaló nyomokat észlelnek, értesítsék csoportunkat a fenti címen vagy telefonszámon.
A segítséget előre köszönjük.
T. P.

Az NME TDK csoport 1979-re tervezi a Fekete-barlang lezárását. A jelenlegi bejáratot beton biztosítással kívánják ellátni, a felszíni vasajtót párkányos támfal fogja védeni.
A csoport a lezárás előkészítő munkálatainak szervezetését megkezdte.
L. T.

A Vértes László Barlangkutató Csoport 1978. őszén lezárta a Déli-Gerecsében található Vértes László-barlangot.
A lezárási munkát követően a csoport megkezdte a barlang /56 m mélyen lévő/ végpontjának bontását.
J. M.

Az FTSK Delfin Könnyűbúvár Szakosztály Vízalatti Kutatócsoportja a Fővárosi Fürdőigazgatóság megbízásából a Molnár János-barlang felső szintjének részletes térképdokumentációját elkészítette.
K. A.

A Hajnóczy Barlangkutató Csoport és a Mecseki Karsztkutató Csoport 1979. februárjában a Remény-zsombolyban közös klímaméréseket tervez. Örömmel fogadnánk speciális javaslatokat vagy tapasztalatokat a következő címre: Miklós Gábor, Szeged, Brüsszeli krt. 18/B. 6721.

Az FTSK Delfin Könnyűbúvár Szakosztály Vízalatti Kutatócsoportjának búvárai 1978. október 29-én koszorút helyeztek el Plózer István emléktáblájánál a Molnár János-barlangban.
K. A.

Az Amphora Könnyűbúvár Sport Club 1978. október 30-án a Hévizi-tó forráskráter falán, az egy éve tragikus balesetet szenvedett Plózer Istvánra és Páli Ferencre emlékezve emléktáblát helyezett el.
E. S.

1978. április 30-án a Klastrom-szirtek ÉNY-i falában egy párkányon eddig ismeretlen barlangot találtam, és Klastrom-pusztai-rókalyuknak neveztem el. Egy üregből áll /kb. 4x3 m/. Elszűkülő végpontján, továbbszűkülő járat látható.
M. A.

Az 1978. október-novemberi túráink során a Marcel Loubens Barlangkutató Szakcsoport kutatói a Bükk hegység Kis-fennsíki részén 100 m-t meghaladó hosszúságú, horizontális jellegű barlangot tártak fel. A közeli Lillafüredről a feltárók által Lilla-barlangnak elnevezett új barlang cseppkövekben igen gazdag, s ezért fokozott védelmet igényel. A járatrendszer felmérése megtörtént, a kutatást folytatjuk, részletes adatokat a MEAFC évkönyvében fogunk közölni.
M. L. - L. L.

1978. november 17-18. között a debreceni MHSZ Könnyűbúvár Barlangkutató Csoport és a Marcel Loubens Barlangkutató Szakcsoport közös akciót hajtott végre a Bükk hegység Létrási-vizesbarlangjában. A tóban végzett merülés és bontás eredménytelen volt. A Tavi-ág első szifonjának részbeni leszívása után a szifonon átjutó Szenthe István és Turcsány József 70-80 m-es új járatrendszerről számolt be. A jelenlévők az új szakaszt Búvár-ágnak, a leküzdött vizes részt Egység-szifonnak javasolták elnevezni.
M. L. - L. L.


1978. november 6-án a KPVDSZ V. M. T. E. Tektonik Barlangkutató Csoport az alsóhegyi 404. sz.-barlangban kutatást végzett, miközben egyikük, Csöndör Gyula egy szűkületnél beszorult, s nem tudott kimászni. A hamarosan összeállt mentés eredményeként november 8-án reggel sikerült a magát jó erőben tartó kutatót a felszínre hozni.
A mentők kezdetben a szűkület kivésését tervezték gépi úton, s ehhez a különböző állami szervektől a segítséget meg is kapták. Végül is erre nem került sor, mert a Debreceni MHSZ barlangkutatóinak vésés nélkül sikerült kiszabadítani a bajba jutott kutatót. A mentésben részt vett a Barlangi Mentőszolgálat, a KPVDSZ M.M.T.E. barlangkutató csoportjai, az NME TDK és Marcel Loubens szakcsoport, valamint a Debreceni MHSZ Könnyűbúvár barlangkutató csoportja. A mentők nagy segítséget kaptak a Bódvaszilasi TSZ-től a Tornaszentandrási Mészkőbányától a határőrség és Rendőrség helyi és megyei szerveitől valamint a Kazincbarcikai bányamentőktől.
A szerencsés kimenetelű mentés során beigazolódott, hogy a jó szervezettség és a technikai felszereltség mellett sem nélkülözhetők az adott barlangot jól ismerő személyek.


A MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT ÁLTAL ADOMÁNYOZHATÓ ÉRMEK ÉS EMLÉKLAPOK ODAÍTÉLÉSÉNEK RENDJE

A vezetőség és a választmány előterjesztésére a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat 1962. évi közgyűlése határozatot hozott emlékérmek és emléklapok alapításáról.
Az időközben szükségessé vált módosítás és kiegészítés után az emlékérmek és emléklapok odaítélésének rendjét a Társulat 1978. évi közgyűlése az alábbiak szerint fogadta el:

ÉRMEK

Herman Ottó érem
1. A MKBT Herman Ottó érmet alapított, melyből évi rendes közgyűlésenként legfeljebb egy adható ki.
2. A Herman Ottó érmet a Társulat közgyűlése az Érembizottság javaslata alapján adományozza a magyar karszt- és barlangkutatás előbbrevitelét szolgáló kimagasló társulati munkásságáért.
A díj birtokosa a „Herman Ottó érmes” jelző használatára jogosult.
3. Az érmet kizárólag a MKBT rendes, tiszteleti és levelező tagjai nyerhetik el.
4. Az Érem adományozására javaslatot az Érem-bizottság számára az Elnökség tagjai, a területi szervezetek, valamint a szakosztályok, szakbizottságok és bizottságok vezetői tehetnek.

A javaslatnak az alábbiakat kell tartalmazniuk:
a/ személyi adatok /név, szül. év, foglalkozás, munkahely, eddigi kitüntetései, stb./
b/ társulati munkássága /tagság kelte, tisztségei, stb./
c/ a magyar karszt- és barlangkutatás érdekében kifejtett tevékenység ismertetése.
5. Az éremmel járó jutalom összege 3.000.- Ft
6. Az érem Dr. Kesslerné, Szekula Mária alkotása, 90 mm átmérőjű, 3 mm vastag, melynek első lapján Herman Ottó domborművű arcképe látható, a bal szélen félkörben "Herman Ottó 1835-1914" felirat. A hátoldalra a kitüntetett neve és az adományozás éve kerül bevésésre.

Kadic Ottokár érem
1. A MKBT Kadic Ottokár érmet alapított, amelyből évi rendes közgyűlésenként legfeljebb egy adható ki.
2. A Kadic Ottokár érmet a Társulat közgyűlése az Érembizottság javaslata alapján adományozza, a karszt- és barlangkutatás területén végzett kiemelkedő tudományos munkásságért. A díj birtokosa a „Kadic Ottokár érmes” jelző használatára jogosult.
3. Az érmet kizárólag a MKBT rendes, tiszteleti és levelező tagjai nyerhetik el.
4. Az érem adományozására javaslatot az Érem-bizottság számára az Elnökség tagjai, a Területi Szervezetek, valamint a szakosztályok ill. szakbizottságok vezetői tehetnek.

Kiemelkedő tudományos munkásságot folytató társulati tagok megpályázhatják az érem odaítélését. A javaslatoknak ill. pályázatoknak az alábbiakat kell tartalmazniuk:
a/ személyi adatok /név, szül. év, foglalkozás, tud. fokozat, munkahely, eddigi kitüntetései, stb./
b/ társulati munkássága /tagság kelte, tisztség, stb./
c/ tudományos munkásság /szöveges ismertetés, irodalomjegyzék/
5. Az éremmel járó jutalom összege 3.000.- Ft.
6. Az érem Dr. Kesslerné Szekula Mária alkotása, 90 mm átmérőjű, 3 mm vastag, melynek előlapján Kadic Ottokár domborművű arcképe látható, mellette "Dr. Kadic Ottokár 1876-1957" felirat. A hátoldalra a kitüntetett neve és az adományozás éve kerül bevésésre.

Vass Imre érem
1. A MKBT Vass Imre érmet is alapított, melyből évi rendes közgyűlésenként legfeljebb egy adható ki.
2. A Vass Imre érmet a Társulat közgyűlése az Érem-bizottság javaslata alapján adományozza a magyar karsztvidékek és barlangok feltáró kutatásában elért kimagasló eredményért.
A díj birtokosa a "Vass Imre-érmes" jelző használatára jogosult.
3. Az érmet kizárólag a MKBT rendes, tiszteleti és levelező tagjai nyerhetik el.
4. Az érem adományozására javaslatot az Érembizottság számára az Elnökség tagjai, valamint a területi szervezetek és a kutatócsoportok vezetői tehetnek. A javaslatoknak az alábbiakat kell tartalmazniuk:
a/ személyi adatok /név, szül. év, foglalkozás, munkahely, eddigi kitüntetései, stb./
b/ társulati munkássága /tagság kelte, tisztségei, csoportja/
c/ feltáró kutatási munkássága /tételesen/
5. Az éremmel járó jutalom összege 3.000. - Ft.
6. Az érem Dr. Kesslerné Szekula Mária alkotása, 90 mm átmérőjű, 3 mm vastag, melynek első lapján Vass Imre domborművű mellképe látható, alul ''Vass Imre 1794-1863" felirat. Az előtérben teodolit, a háttérben cseppkövek. A hátoldalra a kitüntetett neve és az adományozás éve kerül bevésésre.

EMLÉKLAPOK

Herman Ottó emléklap
1. A MKBT Herman Ottó emléklapot alapít, amelyből évi rendes közgyűlésenként legfeljebb egy adható ki.
2. A Herman Ottó emléklapot a Társulat közgyűlése az Érem-bizottság javaslata alapján adományozza a magyar karszt- és barlangkutatás előbbrevitelét szolgáló kimagasló kollektív munkásságért.
3. Az emléklapot kizárólag az MKBT csoportjai ill. az MKBT rendes, tiszteleti és levelező tagjaiból álló kollektívák nyerhetik el.
4. Az emléklap adományozására javaslatot az Érem-bizottság számára az Elnökség tagjai, a területi szervezetek, valamint a szakosztályok, szakbizottságok és bizottságok vezetői tehetnek.
A javaslatoknak tartalmazniuk kell:
a/ a csoport /kollektíva/ adatait /név, felügyeleti szerv, alakulás éve, kitüntetései/
b/ A tagok adatait /csoportvezető neve, foglalkozás, tagok neve/
c/ A magyar karszt- és barlangkutatás érdekében kifejtett tevékenység ismertetését.
5. Az emléklaphoz pénzjutalom nem jár.
6. Az emléklap 42x30 cm méretű. Piros-fehér-zöld keretben színes cseppköves barlangrészlet látható. Bal felső sarokban a Társulat színes emblémája, jobb alsó sarokban /a rajzolat mezejében/ az MKBT pecsétje található. Felső részen nagy betűkkel "Herman Ottó emléklap", ez alatt kis betűkkel "melyet a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat adományoz." felirat van nyomtatva. A kipontozott helyre a kitüntetett csoport neve és a kitüntetés adományozásának oka kerül.
Az emléklapot az elnök és a főtitkár írja alá az adományozó dátumával.
Az emléklap hátlapjára a 7. pontban meghatározott személyek nevét tüntetik fel.
7. Az eredményt létrehozó csoporttagok /nem szükségszerűen a csoport teljes létszáma/, vagy a kollektíva tagjai az emléklap levelezőlap nagyságú fotomásolatát kapják meg, nevük feltüntetésével. A kitüntetett csoport, ill. kollektíva tagjainak névsorát - az Érembizottság kérésére - a csoport vagy a kollektíva vezetője írásban adja meg. Ha ez nem egyezik meg a csoport, vagy kollektíva teljes létszámával, a javaslatot tételesen indokolni szükséges.

Kadic Ottokár emléklap
1. A MKBT Kadic Ottokár emléklapot alapít, amelyből évi rendes közgyűlésenként legfeljebb egy adható ki.
2. A Kadic Ottokár emléklapot a Társulat közgyűlése az Érem-bizottság javaslata alapján adományozza a Karszt- és barlangkutatás területén kiemelkedő tudományos tevékenységet végzett kollektív munkáért.
3. Az emléklapot kizárólag a MKBT csoportjai, ill. az MKBT rendes, tiszteleti és levelező tagjaiból álló kollektívák nyerhetik el.
4. Az emléklap adományozására javaslatot az Érem-bizottság számára az Elnökség tagjai, a területi szervezetek, valamint a szakosztályok és szakbizottságok vezetői tehetnek.
A javaslatoknak tartalmazniuk kell:
a/ a csoport /kollektíva/ adatait /név, felügyeleti szerv, alakulás éve, kitüntetései/
b/ a tagok adatait /csoportvezető neve, fogl., tagok neve/
c/ tudományos tevékenység ismertetése /szöveges irodalomjegyzék/
5. Az emléklaphoz pénzjutalom nem jár.
6. Az emléklap 42x30 cm méretű. Piros-fehér-zöld keretben színes, cseppköves barlangrészlet látható. Bal felső sarokban a Társulat színes emblémája, jobb alsó sarokban /a rajzolat mezejében/ az MKBT pecsétje található. Felső részen nagy betűvel „Kadic Ottokár emléklap”, ez alatt kis betűvel „melyet a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat adományoz…” felirat van nyomtatva. A kipontozott helyre a kitüntetett csoport neve, a kitüntetés adományozásának oka kerül.
Az emléklapot az elnök és a főtitkár írja alá, az adományozás dátumával. Az emléklap hátlapjára a 7. pontban meghatározott személyek nevét tüntetik fel.
7. Az eredményt létrehozó csoporttagok /nem szükségszerűen a csoport teljes létszáma/, vagy a kollektíva tagjai az emléklap levelezőlap nagyságú fotomásolatát kapják meg, nevük feltüntetésével.
A kitüntetett csoport, ill. kollektíva tagjainak névsorát - az Érem-bizottság kérésére - a csoport, vagy a kollektíva vezetője írásban adja meg. Ha ez nem egyezik meg a csoport, vagy a kollektíva teljes létszámával, a javaslatot tételesen indokolni szükséges.

3./ Vass Imre emléklap
1. A MKBT Vass Imre emléklapot alapít, melyből évi rendes közgyűlésenként legfeljebb egy adható ki.
2. A Vass Imre emléklapot a Társulat közgyűlése az Érem-bizottság javaslata alapján adományozza a magyar karsztvidékek és barlangok feltáró kutatásában elért kimagasló kollektív eredményért.
3. Az emléklapot kizárólag az MKBT csoportjai, ill. az MKBT rendes, tiszteleti és levelező tagjaiból álló kollektívák nyerhetik el.
4. Az emléklap adományozására javaslatot az Érem-Bizottság számára az Elnökség tagjai, a területi szervezetek, valamint a szakosztályok, szakbizottságok vezetői tehetnek.
A javaslatoknak tartalmazniuk kell:
a/ csoport /kollektíva/ adatait /név, felügyeleti szerv, alakulás éve, kitüntetések/
b/ tagok adatait /csoportvezető neve, foglalkozása, tagok neve/
c/ a kitüntetés alapját képező feltáró kutatási tevékenységet, eredményt.
5. Az emléklaphoz pénzjutalom nem jár.
6. Az emléklap 42x30 cm méretű. Piros-fehér-zöld keretben színes cseppköves barlangrészlet látható. Bal felső sarokban a Társulat színes emblémája, jobb alsó sarokban /a rajzolat mezejében/ az MKBT pecsétje található.
Felső részen nagy betűkkel "Vass Imre emléklap", ez alatt kis betűkkel "melyet a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat adományoz..." felirat van nyomtatva, a kipontozott helyre a kitüntetett csoport neve és a kitüntetés adományozásának oka kerül.
Az emléklapot az elnök és a főtitkár írja alá az adományozás dátumával.
Az emléklap hátlapjára a 7. pontban meghatározott személyek nevét tüntetik fel.
7. Az eredményt létrehozó csoporttagok /nem szükségszerűen a csoport teljes létszáma/, vagy a kollektíva tagjai az emléklap levelezőlap nagyságú fotomásolatát kapják meg, nevük feltüntetésével. A kitüntetett csoport ill. kollektíva tagjainak névsorát - az Érem-bizottság kérésére - a csoport vagy a kollektíva vezetője írásban adja meg. Ha ez nem egyezik meg a csoport, vagy a kollektíva teljes létszámával, a javaslatot tételesen indokolni szükséges.

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. Az egyes érmek és emléklapok rendjének 4. pontjaiban részletezett javaslatokat minden év január 31-ig kell az Érem-bizottságnak címezve a Társulat titkárságára megküldeni.
2. Az Érem-bizottság a beérkezett javaslatok mérlegelése alapján érem- ill. emléklap fajtánként legfeljebb 1-1 javaslatot közvetlenül a közgyűlés elé terjeszt. Megfelelő javaslat beérkezése hiányában érem ill. emléklap nem adható ki.
3. Az Érem-bizottságot a tisztújító közgyűlés választja meg a következő tisztújító közgyűlésig terjedő hatáskörrel. Az Érem-bizottság elnökből és 6 tagból áll.
4. Az Érem-bizottság tagjai érem adományozására javaslatba nem hozhatók.


FIGYELEM!

Az OKTH Barlangtani Intézet a Pálvölgyi-barlanghoz alkalmi túravezetőket keres.
A jelentkezők a túravezetői szöveg és a barlangi túrázási ismeretek elsajátítása után alkalmanként szombat, vasárnap és ünnepnap napi 110.-Ft díjazás ellenében túrát vezethetnek a Pálvölgyi-barlangban.
Jelentkezhet minden 16. életévét betöltött MKBT tag, a Barlangtani Intézet (1027 Bp. Medve u. 19.) irodájában vagy a 159-467 telefonszámon Adamkó Péter előadónál.
OKTH Barlangtani Intézet


A Karszt- és Barlangkutatók I. Országos Tudományos Diákköri Találkozójára Bejárási útmutató címmel ismertetés jelent meg a Fekete-barlang, a Létrási-vizesbarlang, a Szepesi-barlang, a Király-zsomboly és az Istvánlápai-barlangról. A rövid leírások mellett a kiadvány értéke, hogy tartalmazza a fenti barlangok eddig publikálatlan térképeit.
Érdeklődés esetén a Bejárási útmutató megtekinthető a Társulat Titkárságán.


FELHÍVÁS!
az 1979. ÉVI TAGDÍJAK BEFIZETÉSÉRE

Kérjük kedves Tagtársainkat, hogy 1979. évi tagdíjaikat a mellékelt csekklapon befizetni szíveskedjenek.
Kérjük befizetéskor a csekken olvashatóan feltüntetni a küldő nevét, címét és kutató csoportjának nevét, vagy azt, hogy egyéni tag:
1979. évi tagdíj
Felnőtt tagoknak 100.- Ft.,
Ifjúsági, katona és nyugdíjas tagoknak 60.- Ft.
Egyben értesítjük kedves Tagtársainkat, hogy az 1978. évi befizetett tagdíjak fejében előreláthatólag 1979. januárjában az 1977. évi Karszt és Barlangot, májusban pedig a Beszámoló 1977. évi kötetét postázzuk.
Az 1979. évi tagdíjak fejében az év folyamán az 1978. évi kiadványokat küldjük meg.
Titkárság