MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT
MEGHÍVÓ
1978. április hó.
MTESZ - egyesületi használatra!
Kiadja: Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
78-1843 MTESZ Házinyomda, Bpest
Készült: 950 példányban
Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2006-ban.
A füzet tartalmazza:
A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat havi előadásait, valamint közérdekű közleményeit.
Április 15 szombat 16.00 óra
Dr. EDUARD TSCHOKL /Ausztria/: Merülések egzotikus vizekben /filmvetítés/
A búvár filmjeivel már számtalan díjat nyert osztrák orvos-könnyűbúvár ezúttal Hispaniola /Dominikai Közt./ egy vízalatti édesvizi barlangjába, valamint a Vörös-tenger és az Indiai-óceán korallszirtjeinek egzotikus világába kalauzol el minket.
Az előadás helye: Budapest, V., Kossuth tér 6-8. III. em. 337.
Április 24. hétfő 16.30 óra
Dr. KOVÁCS SÁNDOR: Az Alsóhegy földtani vizsgálatának eredményei
Előadásra és bemutatásra kerül az Alsóhegyen az elmúlt években végzett részletes földtani újratérképezés és rétegtani értékelés.
Az előadás helye: Budapest, V., Kossuth Lajos tér 6-8. IV. em. 437.
Az Óbudai Kinizsi Barlangkutató Csoport vándorserleget alapított a legügyesebb és leggyorsabb barlangkutatók számára.
Az első Barlangverseny megrendezésére 1978. május 14-én (vasárnap) kerül sor.
A versenyen részt vehet minden MKBT tag 3 fős csoportokban.
Részvételi díj 50,-Ft/csapat
Érdeklődés esetén kérjük a mellékelt jelentkezési lapot kitölteni és április 15-ig a Társulat titkárságára visszaküldeni. A verseny kiírását és a részletes programot a jelentkezés alapján küldjük ki.
A BRNOI SZPELEO KLUB július 21-30-i II. Barlangkutató találkozójára 20 magyar résztvevőnek biztosít helyet, önköltséges alapon. A brnoi találkozóról szóló körlevelünket minden csoport vezetőjének 1978. I. 6-án megküldtük. A jelentkezések beküldésének határideje II. 15. volt. A találkozó szervezőbizottsága levélben értesítette Társulatunkat, hogy bár meghívólevelet több társulati csoportnak is küldtek, a találkozón kizárólag a Társulat által bejelentett tagtársaink számára teszi lehetővé a részvételt.
Felhívjuk a tagság figyelmét, hogy aki a szervezőbizottsággal közvetlenül vette fel a kapcsolatot, vagy részvételi szándékát még nem jelezte f. év április 15-ig jelentkezéséről Társulatunkat értesíteni szíveskedjék.
Dr. Böcker Tivadar főtitkár
FELHÍVÁS!
Az esztramosi FÖLDVÁRI ALADÁR-, RÁKÓCZI- és SURRANTÓS-BARLANGOK LÁTOGATHATÓSÁGÁRÓL
A Barlangtani Intézet 1978. február 9-én kelt levelében tájékoztatta a Társulatot, hogy az esztramosi Földvári Aladár, Rákóczi- és Surrantós-barlangokat a Hivatal az Érc- és Ásványbányászati Múzeum /Rudabánya/ kezelésébe adta át.
Tekintettel arra, hogy a barlangok bányaüzem területén találhatók, továbbá folyamatos kiépítés alatt állnak, csak korlátozottan látogathatók.
Szervezett MKBT csoportok részére minden hónap második szabad szombatján nyílik lehetőség a barlang megtekintésére. A látogatás igényéről az Érc- és Ásványbányászati Múzeumot előzetesen értesíteni kell /3733. Rudabánya, Pf. 5./ mert helyszíni ügyeletet csak így tudnak biztosítani.
A Barlangtani Intézet 1978. március 6-án kelt levelében értesítette Társulatunkat, hogy az 1977. évi kutatási jelentések beérkezési határidejét a Hivatal 1978. május 1-ben határozta meg.
Felhívjuk a csoportok figyelmét, hogy aki jelentését 1978. április 15-ig 3 példányban nem küldi be, annak kutatási engedélyét a Barlangtani Intézet május 1-vel visszavonja.
HÍREK
Az Alba Regia Barlangkutató Csoport a Tési-fennsíkon egy 100 m hosszú és 24 m mély barlangot tárt fel az I-32.sz. töbörből, melynek a
„Szelelő-lyuk” nevet adták. A barlang egy nagy tektonikus eredetű hasadék, melynek iránya azonos a 90 m távolságban nyíló régen ismert Táblavölgyi-barlang /I-31-/ hasadékirányával. Formakincsét a tektonika határozza meg, képződményei szegényesek. Mélypontján egy szűk hasadékból erős légáramlat jön fel. A barlang főbb járatait felmérték és térképeket készítettek róla.
Sz. F.
A Herman Ottó Karszt és Barlangkutató Csoport a Bükk-hegységben a Kis-fennsíki részen 1978. február 18-án új barlangot tárt fel. A kb. 20 m hosszú és 6 m mély barlang a
Háromkúti-barlang nevet kapta. Bejárata É-i irányú sziklahasadék, a járat ember magasságú keskeny folyosó, és a végét kőtörmelék zárja le.
M. L.
A Tési-fennsíkra az elmúlt télen hullott hó döntő mennyisége február 25-26-án hirtelen olvadt el, így a barlangokban, víznyelőkben hatalmas áradások indultak meg. Az áradmány vizek tömegére jellemző, hogy pl. a
Háromkürtő-zsomboly a -35 m-es szintig töltődött fel, ami 70 m magas vízoszlopnak felel meg.
Sz. F.
A Promontor SE barlangkutatói az Alba Regia Csoport vendégeként a Tési-fennsíkon túráztak február 10-12-ig, s közös akciójuk nyomán ismertté vált egy új oldalág az
Alba Regia-barlang végponti zónájában. Az oldalág kb. -204 m-es szinten omladékból ágazik el, s lapító jelleggel tart dőlésirányban lefelé. Kisebb bontásokkal kb. 15 m-t sikerült előrejutni, s talán itt lehetőség nyílik a jelenleg -210 m-en levő végponti szűkület megkerülésére.
Sz. F.
Térképreambulálási munkálatok során, régi anyagok válogatása közben került elő Dunai László 1944-ben készített barlangi térképe, amely a Miskolc melletti
Kecske-lyuk első részét ábrázolja. A felmérés helyszíni azonosítása után a térképet szelvényekkel, szinlő- és meander rajzokkal, üledékképződési helyek és kürtők bejelölésével pontosították, ill. kiegészítették. A mellékelt térképvázlat a Dunai-féle térkép kiegészítését tartalmazza.
L. L. - V. S.
FIGYELEM!
Kérem jelentkezzen az a kutató, aki 1977. novemberének végén az MKBT titkárságán jelzések nélkül nagyméretű csigolya- és csontleleteket adott le. A csontok nylon zacskóban voltak, a belső, vékony felirata „Mozdulj velünk, Mezőcsát járási és Leninvárosi városi Testnevelési és Sportfelügyelőség”. A külső pedig necc szatyor volt. A leletek komoly jelentőségűek, de a lelőhely ismerete nélkül nem lehet azokat értékelni. Kérem aki magára ismer, jelentkezzen a Társulat titkárságán, vagy dr. Kordos Lászlónál.
A KPVDSZ VMTE Téry Ödön Hegymászó Szakosztálya lefordíttatta és belső használatra kézirat gyanánt stencil eljárással megjelentette ROYAL ROBBINS: A sziklamászás alapjai c. könyvét.
A könyv számot ad a sziklamászás alapvető technikájáról, így a kötelekkel, csomókkal, majd egyéb mászási segédeszközökkel, ékekkel, szögekkel stb. foglalkozik. A biztosítás részletes tárgyalása után a fogások és lépések különböző fajtáinak egyedülállóan részletes leírását adja.
A stenciles kiadvány 34 oldal terjedelmű, sajnos az eredeti ábrák nélkül.
Érdeklődés esetén megtekinthető a Társulat Titkárságán és beszerezhető a Téry Ödön Hegymászó Szakosztálynál.