MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT
MEGHÍVÓ
1977. december hó
77.6254/MTESZ HNy. Bp. 900 pld.
Az elektronikus változatot Urbán Gabriella, dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2006-ban.
December 19. hétfő 16.00 óra
Dr. GÁBORI MIKLÓS: Régészeti tanulmányúton Tadzsikisztánban
Színes diapozitív vetítéses élménybeszámoló az 1977. őszén lezajlott egyhónapos tanulmányútról.
Az Ősrégészeti Szakbizottság előadóülése
Az előadás helye: Budapest, V., Kossuth Lajos tér 6-8. III. emelet 333. sz.
Értesítem a Társulat tagságát, hogy az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal a Solymári-ördöglyuk barlangot lezáratta.
A Ferencvárosi Természetbarát Sportkör Barlangkutató Szakosztálya - 1093. Bp. Közraktár út 4. - vállalta a lezárt barlang kezelését.
A Barlangkutató Szakcsoport minden hó első vasárnapján 8-16 óráig a barlangnál ügyeletet tart, s ez idő alatt a főbejárat nyitva van.
A barlangot csak igazolt csoporttagsággal, jártassággal, barlangi felszereléssel rendelkező személyek látogathatják. Ezek alkalmasságának megállapítása a kezelő szerv képviseletében levő ügyeletes személy feladata.
A barlangot egy személy magában nem látogathatja.
Tudományos Intézmények és Barlangkutató Csoportok megjelölt napon kívül is látogathatják a barlangot, de annak időpontját a barlangot kezelő FTSK Barlangkutató Szakosztályával egyeztetni kell. Kérésre a kezelő szerv vezetőt biztosít.
A látogatásról naplót kell vezetni, s abban a csoport nevét, a csoportvezető adatait, és a csoport létszámát kell bejegyezni.
FELHÍVÁS
Felhívjuk a Barlangkutató Csoportok, a Szakbizottságok, és a Szakosztályok vezetőinek figyelmét, hogy az 1977. évi jelentésüket 1978. január 31-ig 3 példányban juttassák el a Társulat titkárságára (1055. Bp. Kossuth L. tér 6-8.)
Minden barlangkutató csoport évi jelentése automatikusan részt vesz a „Cholnoky Jenő” pályázaton, amennyiben 1977. november 15-ig 1978. évi tervét is beküldte 3 példányban a Társulat titkárságára!
A II. Országos Könnyűbúvár Fotópályázat eredményei
I. kategória (víz alatt készült fekete-fehér papírképek)
1. díj Plózer István (Hévízi forrásterem)
2. díj Schopper Tibor (Tengeri vadászat)
3. díj Plózer István (Felderítés Tapolcán)
3. díj Hirschberg Judit (Forduló)
II. kategória (víz alatti színes dia 5x5 cm-es méretben)
1. díj Kenéz György (Buborék)
2. díj Plózer István (Víz alatti dzsungel)
3. díj Kenéz György (Színkép)
III. kategória (víz alatti színes dia 7x7 cm-es méretben)
1. díj Dióssi Ferenc (Tengeri pók)
2. díj Plózer István (Figyelem)
3. díj Násfay Béla (Szivacstelep II.)
IV. kategória (víz feletti fekete-fehér papírkép)
1. díj Söphen László (Élménybeszámoló)
2. díj Kalmár Béla (Elkészülni)
3. díj Maróthy László (Merülés)
3. díj Plózer István (Vitatkozás)
Különdíjak:
Természet Világa: Násfay B. és Kunkovács L.
MKSz.: Hirschberg J.
MKBT.: Plózer I.
Vízgazdálkodás szerk.: Maróthy L.
HÍREK
A BSE Barlangkutató Csoport ez év tavaszán Csobánka mellett megbontott egy hidegvizes oldásformát, amelyen keresztül 10 m mélyre tudtak lejutni. A barlangot Tamás-liknak nevezik, Fegyvári Tamás társukról elnevezve, aki az üreget megtalálta. A barlang a Csúcs-hegy nyugati oldalában lévő kőbánya udvara felett kb. 2 m-re nyílik a sziklafalban, kb. 245 m tszf. magasságban, az Oszolytól délre kb. 500 m távolságban.
(K. K.)
A Herman Ottó barlangkutató csoport az 1977. évi nyári központi táborát a Bükk hegységben a Bolhási-víznyelőbarlangnál rendezte meg. A víznyelőbarlang szifonsorozatát átbontva egyenlőre kb. 80 m hosszúságú új cseppköves barlangszakaszt sikerült feltárni, amelyet Mészáros Károly-ágnak neveztek el.
(Sz. T.)
A Marcel Loubens barlangkutató szakcsoport fennállásának 25. évfordulóját nagysikerű emléktáborral ünnepelte meg 1977. július 23-24-én Létrástetőn. A 135 résztvevő között 8 lengyel, 4 belga és 3 csehszlovák kutató is jelen volt.
(L. L.)
A Bükki Nemzeti Park (BNP) a közeljövőben a Kis-fennsíkon elsősorban az Udvar-kő szakadéktöbrét kívánja kiépíteni és lezárni. A Nemzeti Park igazgatósága szeretné, ha ez az esemény az MKBT Északmagyarországi Szervezete védnökségével és a barlangkutató csoportok közös vállalkozásával valósulna meg.
(Sz. Sz.)
Az OTvH Barlangtani Intézete és az MKBT Dokumentációs Szakosztálya októberben közösen megállapította a novemberi műsorfüzetben leközölt „Országos jelentőségű barlangok” kataszteri számát.
(K. L.)
Szeptemberben újabb őslénytani gyűjtés történt Dr. Jánossy Dénes (TTM) és Dr. Kordos László (MÁFI) irányításával a Répáshuta melletti, Balla-völgyben lévő Poros-lyukban. A rissz-würm interglaciális korú leletekre az OSC barlangkutatói hívták fel a figyelmet.
(K. L.)
Megjelent az új Bükk útikalauz dr. Hevesi Attila szerkesztésében. A 372 oldalas, 40 fényképpel (közte 4 barlangi) illusztrált, két térképet tartalmazó könyv ára 75 Ft. A barlangokról szóló fejezetet dr. Dénes György írta, s mintegy 207 barlangot ismertet.
(K. L.)
A NME TDK Karszthidrogeológiai Szakcsoportja felhívja a barlangkutató csoportok figyelmét, hogy 1978. májusig az István-lápai-barlangba ne tervezzenek leszállást. A bejárat lezárásának munkálatai miatt (robbantás) a barlangban tartózkodni veszélyes. A lezárás után a barlang bejáratának kulcsa a NME TDK Karszthidrológiai Szakcsoporttól kérhető (3515 Miskolc, Egyetemváros, E/1.)
L. T.
A műsorfüzet szerkesztésekor érkezett a tragikus hír, hogy 1977. október 30-án, a hévízi tóban végzett búvármerülés során Plózer István az MKBT Vízalatti Barlangkutató Szakosztály vezetője, és Páli Ferenc életét vesztette.
HÍRKÁRTYA
A Társulat 1977. évi közgyűlésén felmerült az az igény, hogy a karszt- és barlangkutatás friss híreit a Társulat valamilyen formában tegye közre. Erre jelen körülményeink között a "Műsorfüzet" alkalmas.
Ezért kérünk minden MKBT tagot, de elsősorban a kutatásvezetőket, hogy a minden műsorfüzetben megjelenő "Hírkártyán" a jelentős és közérdekű eredményeikről rövid, legfeljebb 5-6 soros tudósítást adjanak.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a műsorfüzet nyomdába adási határideje minden hónap 5-e, így technikai okokból csak az adott hónap 25-ig leadott hírek kerülhetnek a következő havi műsorfüzetbe.
Amennyiben a híranyaghoz rajz is tartozik (pl. új barlang, vagy új feltárás helyszínrajza, térképe), azt kizárólag nyomdai kivitelezésre alkalmas minőségű, maximum 12x7 cm-es pauszrajzon küldjék be.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a híranyag beküldőjének nevét csak kezdőbetűkkel jelöljük, de a hír hitelességéért felelős. A "Hírkártyát" a Társulat titkárságára, 1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 6-8., Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat címére kérjük visszaküldeni.
JELENTKEZÉS TÁRSULATI SZAKELŐADÁSOK TARTÁSÁRA
Kérjük tagtársainkat, hogy az 1978. I. félévben megtartani kívánt előadásaikat az alábbiakban szíveskedjenek bejelenteni.
A műsorfüzet nyomdába adási határideje miatt kérjük, hogy jelentkezésüket az előadás hónapját megelőző hónap 5-ig (tehát januáriakat december 5-ig, stb.) szíveskedjenek beküldeni.
TITKÁRSÁG
ADATGYŰJTŐ LAP
Magyarország leghosszabb és legmélyebb barlangjainak nyilvántartásához.
Az MKBT Dokumentációs Szakosztálya az utóbbi években a hazai és külföldi igények hatására minden év december 31-vel záródóan összeállítja a leghosszabb és legmélyebb hazai barlangok listáját.
Az összeállításba az 50 m-nél mélyebb és 200 m-nél hosszabb barlangok kerülnek.
Az 1977. december 31.-i állapotnak megfelelő listát az előzőeknél is pontosabban kívánjuk összeállítani, ezért kérünk minden barlangkutatót hogy a birtokában lévő megbízható adatokat közölje a túloldalon lévő adatlapon (Cím: Budapest, 1055. Kossuth Lajos tér 6-8. MAGYAR KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÓ TÁRSULAT) 1978. január 15-ig.
„Hiába fedeztél fel bármit, ha csak magad ismered!”
ADATLAP
a magyarországi legmélyebb és leghosszabb barlangok 1977. dec. 31.-i méreteiről
Barlang(ok)
Hegység, helye
A barlang(ok) mélysége, hosszúsága,
Az adatok alapja: Részletesen kérjük leírni, hogy a közölt adatok, becsültek, részben és milyen mértékben becsültek, felmértek, milyen módszerrel felmértek, térképen ábrázoltak-e, stb. A térkép az adatközlő birtokában van-e?
Az adatközlő neve, címe, telefonja
dátum, aláírás