MKBT TÁJÉKOZTATÓ
2007 május - június
Megjelenik minden páratlan hónap elején (lapzárta: minden páros hónap 10-én)
Kiadja a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
1025 Budapest, Pusztaszeri út 35.
Tel.: 346-0494, tel./fax: 346-0495. E-mail: mkbt@axelero.hu; web: www.barlang.hu
Szerkesztő: Fleck Nóra. Felelős kiadó: dr. Leél-Őssy Szabolcs
A tájékoztató számára leadott cikkek, anyagok tartalmáért a szerzőik felelősek.
Floppyn és e-mail-en érkező anyagokat Win 98/Office 2000 ill. Win XP formátumban tudunk fogadni.
HEGEDE TIBOR
1937-2007
Hegede Tibor, azaz „Tibike” rendhagyó módon, több mint 40 esztendős korában kapcsolódott be a barlangkutatásba, és vált a Bekey Imre Gábor Barlangkutató Csoport közszeretetben álló tagjává. Egészen az 1990-es évek közepéig aktív részese volt a Pál-völgyi-barlangban újabb és újabb szakaszok felfedezését eredményező feltáró kutatásoknak, így pl. egyike volt 1982-ben a Negyedik Negyed, 1987-ben a Keleti-zóna első bejáróinak. Villamos üzemmérnökként ő irányította földalatti kutató-táboraink energiaellátásának és telefonhálózatának kialakítását, stabil tagja volt minden fotóstúrának és az ő felvételei őrzik többek között az Ötösök-folyosójának kiépítés előtti állapotát is. Bár az utóbbi tíz esztendőben barlangba már keveset járt, kapcsolata a csoporttal nem szakadt meg: ott volt a felszíni túrákon és ő volt a nyári kutatótáboraink elmaradhatatlan konyhafőnöke is. Tibikét hosszan tartó súlyos betegség után, március 22-én kísértük utolsó útjára a Kispesti temetőben, de a Pál-völgyi-barlang folyosóit járva, immár a csoport „örökös tagjaként” mindig velünk marad.
Bekey Imre Gábor Barlangkutató Csoport
KERTÉSZ TIVADAR
1932 - 2007
Fiatalsága és idős kora Jósvafőhöz kapcsolódott, szinte keretbe foglalta az életét. 1954-ben, a Budapesti Műszaki Egyetem Barlangkutató Csoportjával kezdett
barlangászni. Először a Teresztenyei-forrásbarlang feltárásában vett részt, és később, 1955-ben ő jutott be elsőként (egy kutatótársával együtt) a Vass Imre-barlang főágába. Ügyes, barkácsoló kedvű mérnök hallgatóként hasznos tagja volt a
csoportnak. Az 1956-os forradalom után Svájcban telepedett le, sokáig nem jöhetett haza. Amikor újra hazajárt, mindig a régi kedves Jósvafőjére ment, és végül
nyugdíjasként ott is telepedett le. Kertész Tivadart, népszerű nevén „Dórit”, 2007. április 23-án, régen elhunyt felesége hamvaival közös sírba, Jósvafőn temettük el.
Izápy Zsóka
PROGRAMOK, RENDEZVÉNYEK
ELŐADÁSOK
a Szemlő-hegyi-barlang fogadóépületének vetítőtermében (II. Pusztaszeri út 35.)
Május 9. (szerda) 18 óra
Kovács Attila—Tisza Levente: Albán Alpok 2006
Június 6. (szerda) 18 óra
Takácsné Bolner Katalin: A Bermuda-szigetek barlangjaiban
SUBA-LYUK –NEANDERVÖLGYI ŐSEMBER A BÜKKBEN
2007. május 11–12. Felsőtárkány – Cserépfalu
Május 11. péntek (Felsőtárkány, Ifjúság út 34/1. BNP Nyugati Kapu Oktató- és Látogatóközpont)
10:30 Megnyitó
Duska József igazg., Kósik István polgármester, Ringer Árpád tanszékvezető
10:50 Előadások
Mester Zsolt: a Suba-lyuk vadászai: két kultúra, két világ
Kordos László: A suba-lyuki ősember és a mamutsztyep
Pelikán Pál: A Hór-völgy alsó szakaszának földtana
Hevesi Attila: Rokon vonások a Hór- és a Forrás-völgy alsó szakaszának, illetve és a Büdös-pest üregének jellegében és kialakulásában
12:30–13:30 Ebéd
Kamrás Lajos–Ács József: A Hór-völgy titka (film)
Csiffáry Gergely: Barlangász és muzeológus. Dancza János pályafutása
Székely Kinga: Ismeretlen dokumentumok a bükki ősemberkutatás történetéhez
Ringer Árpád: A Bükk hegység szerepe a régibb kőkori őstörténet-kutatásban
Gyenis Gyula: Homo neanderthaliensis vagy Homo sapiens neanderthaliensis?
Mester Zsolt: Neandervölgyi temetkezés a Suba-lyukban
16:00 Átutazás Cserépfaluba
17:00 Fogadás Cserépfalun
Május 12. szombat
8:00 Szakvezetés a Suba-lyukhoz
12:00 A Suba-lyuk Múzeum megtekintése
A részvételi szándékot május 3-ig faxon (36/412-791) vagy e-mailon (bnptitkarsag@bnp.kivvm.hu) kell jelezni. Információ: Baráz Csaba (36/411-581, 30/475-4113)
MEGEMLÉKEZÉS
A SZILVÁS-KŐI BARLANGOK 90. „SZÜLETÉSNAPJÁN”
Salgótarján – Szilváskőpuszta, 2007. május 26.
1917 májusában egy hatalmas bányaomlás rázta meg a Salgótarján határában levő Szilvás-kőt. A bazalttető hozzávetőleg 1 métert zökkent le, és 600 m hosszú, sok helyen beboltozódott hasadékrendszer keletkezett benne. A hasadékrendszerben máig 30 ún. konzekvenciabarlangot sikerült megismerni mintegy 350 méter összhosszúságban. Az a párját ritkító tény, hogy ismerjük a barlangok dátumhoz köthető keletkezését, indított arra, hogy azok 90. „születésnapján” megemlékezzünk kutatá-suk történetéről, eredményeiről és az érdeklődő közönségnek bemutassuk ritka természeti jelenségeiket.
A 2007. május 26-án (szombaton) tartandó megemlékezés programja és helyszínei:
Emlékülés (előadások, poszterbemutató stb) 930 órakor a Nógrádi Történeti Múzeum-ban, Salgótarján, Múzeum tér 2. (a vasútállomás szomszédságában).
Kirándulás a 12 km-re levő Szilvás-kőre (oda- és visszautazás egyénileg autóval, vagy a Ceredre tartó autóbuszokkal). Találkozó 14 órakor Takács Sándor vendégházánál Szilváskőpusztán. A kb. 3 kilométeres túrán szakvezetők mutatják be a hegyet, annak geológiai feltárásait, hasadékrendszerét, barlangjait.
A kirándulás alkalmával kerül sor dr. Dornyai Béla emléktáblájának avatására.
Szállás és étkezés rendelhető Takács Sándor vendégházában (tel: 06-30/371-6140), de lehet sátrazni is a Szilvás-kői sípálya aljában.
A megemlékezésre szeretettel várunk minden érdeklődőt.
A rendezőbizottság nevében:
Buda László és Eszterhás István
51. BARLANGNAP
Bakony, Tés-Csőszpuszta
2007. június 22-24.
Az 51. MKBT Barlangnapot a Bakonyi Barlangkutató Egyesületek Szövetsége és tagszervezete, az Alba Regia Barlangkutató Csoport szervezi a Tési-fennsíkon.
A rendezvény helyszínének megközelítése: Gépjárművel: a 8. számú főútvonalról Várpalotánál letérve – a buszpályaudvarnál jobbra fordulva – Tés, Szápár irányába kell tovább haladni. Csőszpusztát elérve a szápári leágazó előtt jobb kéz felől füves, ligetes területen lesz a rendezvény. A helyszín Mór felől Szápáron keresztül is megközelíthető. Tömegközlekedéssel: Várpalotáról a Tés felé közlekedő autóbusszal Csőszpusztáig kell menni, a buszmegállótól kb. 100 méterre lesz a helyszín.
Sátrazási lehetőség füves, ligetes területen, központi sátor, központi tűzrakóhely biztosított, illetve a rendezvény ideje alatt BÜFÉ működik. Ivóvíz, villanyáram van, épület nincs!
Szombaton este egy tál – a helyszínen elkészített – bográcsos melegétellel várjuk vendégeinket.
A rendezvény alkalmával az alábbi barlangokba biztosítunk túralehetőséget: Alba Regia-barlang, Csengő-zsomboly, Bongó-zsomboly, Háromkürtő-zsomboly, Jubileum-zsomboly, Csipkés-zsomboly, Bükkös-árki-barlang (B-1, szakmai jellegű túrák), Doboshegyi-barlang (1-43).
A barlangtúrákra előzetes internetes regisztrációs lehetőséget biztosítunk, mely a www.babesz.hu honlapon május 15-től érhető el!
A barlangok közül néhány megközelíthető gyalog, a távolabbiak látogatása saját gépjárművel lehetséges, a gyalogutakat a terepen különböző színnel szalagozzuk. A fenti barlangok közül több köteles. Az összes barlangban kizárólag elektromos világítás engedélyezett!
A rendezvény ideje alatt a Bakonyi Barlangi Mentőszolgálat helyszíni ügyeletet tart.
Egyéb programok, lehetőségek:
– Marcel Loubens Kupa
– Az Alba Regia Barlangkutató Csoport állandó kiállítása a Csőszpusztai Barlang-kutató Állomáson.
– Szombaton este a helyszínen rock-koncert, mellyel egyidőben az Alba Regia
Barlangkutató Állomáson tábortűz mellett barlangász dalest.
– A központi sátorban lehetőség lesz hozott diák és videofilmek esti vetítésére.
– Kirándulás: szélmalmok és működő kovácsműhely Tésen, Gaja-szurdok, Római-
fürdő vízesés, jásdi Szentkút, Tűzköves-árok geológiai feltárás.
Regisztrációs díj: MKBT-tagoknak 2500 Ft, nem tagoknak 4500 Ft.
Mindenkit szeretettel várunk!
Szervezők
BARLANGKUTATÓ TÁBOR A MÁTRÁBAN
A Vulkánszpeleológiai Kollektíva hagyományos nyári táborát 2007. július 7—15. között a Keleti-Mátrában rendezi. A tábor célja: eddig ismeretlen barlangokat keresni a Mátra ezen részében. Korábbi táboraink és túráink alkalmával az egész Mátrából 74 barlangról szereztünk tudomást. Ezek közül 65 a hegység nyugati feléből ismert és mindössze 9 található a keleti részben – hisz előző barlangkereséseink többnyire a Mátra nyugati (valamint központi és déli) részére irányultak. Ezt az aránytalanságot valószínűtlennek tartjuk, ezért kívánjuk most a Keleti-Mátrát barlangkataszterileg alaposabban átvizsgálni. A különböző térképek és tájleírások tanulmányozása során több olyan helyet is észleltünk, főként a feltételezett Kékesi- és Szár-hegyi-kráter peremén, illetve a délre futó szurdokvölgyek mentén, ahol számíthatunk barlangok előfordulására. A tábor központja a parádfürdői Ilona-völgyben, a Szent István-csevicekút mellett létesítendő alkalmi táborhelyen lesz. A táborhoz a résztvevők saját kempingfelszerelése szükséges. Az élelmezést és utiköltséget szintén a résztvevők maguk állják. Minden érdeklődőt szeretettel várunk. Bővebb felvilágosítással szolgál a kollektíva vezetője:
Eszterhás István
8045 Isztimér, Köztársaság u. 157.
Tel: 06-22/420-086
MKBT SZAKMAI KIRÁNDULÁS
Társulatunk a drezdai barlangkutatók meghívására 2007. augusztus 18—26. kö-zött autóbuszos utazást szervez Németországba. A kirándulás programjában egy-részt az Elbai homokkő-hegység területén található barlangok és felszíni jelenségek, valamint a Harz-hegység gipszkarsztjának megismerése szerepel. A kirándulás során idegenforgalmi és overallos barlangok felkeresését egyaránt tervezzük. A kirándulással kapcsolatos részletes információk iránt a Titkárságon lehet érdeklődni.
F. N.
HIVATALOS KÖZLEMÉNYEK
TISZTÚJÍTÓ KÜLDÖTTKÖZGYŰLÉS
Társulatunk 2007. április 15-én tartotta tisztújító küldöttközgyűlését a Szemlő-hegyi-barlang fogadóépületében. A szavazati joggal rendelkező, megjelent küldöttek száma 34 fő, volt a szavazati joggal nem rendelkezők száma 9 fő volt.
A küldöttközgyűlés keretében az Érembizottság
– a magyar karszt- és barlangkutatás előbbrevitelét szolgáló kimagasló társulati munkásságért adományozható Herman Ottó-éremmel a Társulat megújítása érdekében kifejtett szervező munkája, valamint a barlangkutatók képzésében évek óta betöltött irányító szerepének elismeréseként Börcsök Pétert,
– a 2006-ban alapított, a karszt- és barlangkutatás terén végzett kiemelkedő tudományszervező és tudományos ismeretterjesztő tevékenységért adományozható Papp Ferenc-éremmel első alkalommal az Érembizottság a hazai karsztokkal és barlangokkal kapcsolatos szerteágazó ismeretterjesztő tevékenységéért, valamint a magyar barlangkutatási eredmények hazai és nemzetközi megismertetése terén kifejtett munkásságáért Hazslinszky Tamást tüntette ki;
– a magyar karszt- és barlangkutatás előbbrevitelét szolgáló kimagasló kollektív munkásságért adományozható Herman Ottó-emléklapot a fogyatékkal élő gyermekek barlangi túráztatása érdekében végzett, példamutató tevékenységükért a Mikolovits Veronika által vezetett kollektívának ítélte oda.
A küldöttközgyűlés
– 75. születésnapja alkalmából Vidics Zoltánnét,
– 70. születésnapja alkalmából Csekő Árpádot, Gádoros Miklóst, dr. Lehmann Antalt, dr. Pályi Gyulát és dr. Zámbó Lászlót,
– 60. születésnapja alkalmából Benedek Attilát, Borzsák Pétert, Borzsák Zoltánt, Grosz Imrét, dr. Havas Pétert, Lendvay Ákost, Mikola Gábort, Simon Andrást, Staub Klárát és Szabó Gézát emléklappal köszöntötte.
A küldöttközgyűlés az alábbi határozatokat hozta:
– elfogadta a 2006. évről szóló főtitkári beszámolót,
– elfogadta a 2006. évről szóló közhasznúsági beszámolót,
– elfogadta a Felügyelő Bizottságnak a Társulat 2006. évi gazdálkodásáról szóló jelentését,
– elfogadta a Karszt és Barlang Alapítvány Kuratóriumának 2006. évi beszámolóját,
– elfogadta a Társulat 2007. évi költségvetését,
– elfogadta azokat a stratégiai szempontokat, amelyek a jövő évi közgyűlésen előterjesztésre kerülő alapszabálymódosítás kereteit biztosítják,
– megválasztotta a következő négy éves időszakra a Társulat új vezetőségét.
A Társulat 2007. április 15-i tisztújító küldöttközgyűlésén megválasztott tisztségviselők
Elnök: Dr. Leél-Őssy Szabolcs
Társelnökök: Hazslinszky Tamás, Dr. Lénárt László, Polacsek Zsolt
Főtitkár: Kiss Attila
Elnökségi tagok: Bartha László, Eszterhás István, Maucha László
Titkárok: Izápy Viktor, Nagy Sándorné Tóth Szilvia, Vid Gábor
Választmányi tagok: Károly Gábor, Kiss Jenő, Lieber Tamás, Perényi Katalin, Sívó Zsuzsanna, Szilvay Péter, Szittner Zsuzsa, Taródi Péter, Zentay Péter, Zih József
Felügyelő Bizottság:
Elnök: Dr. Csepregi István
Tagok: Csepreghy Ferenc, Gádoros Miklós, Szarka Gyula, Szőke Emilia
Póttagok: Nagy Sándor, Deák István
Érembizottság
Elnöke: Dr. Dénes György
Tagok: Dr. Fodor István, Hegedűs András, Kesselyák Péter, Dr. Móga János
A Karszt és Barlang Alapítvány Kuratóriumába a lemondott Polacsek Zsolt helyére Börcsök Pétert választotta.
KÖZHASZNÚÁSGI BESZÁMOLÓ
A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulatot a Fővárosi Bíróság 1999. január 19-én 13.Pk.60.438/1989/11 számon 1998. január 1. napjától kiemelkedően közhasznú szervezetnek minősítette.
1. Egyszerűsített beszámoló, eredménylevezetés adatok e Ft-ban
Tétel megnevezése |
Előző év |
Tárgyév |
Az összes közhasznú tevékenység bevétele |
13 092 |
14 950 |
Közhasznú célra, működésre kapott támogatás |
1 590 |
5 042 |
Pályázati úton elnyert támogatás |
1 950 |
2 048 |
Közhasznú tevékenységből származó bevétel |
7 917 |
5 912 |
Tagdíjból származó bevétel |
1 497 |
1 688 |
Egyéb bevétel |
138 |
260 |
Vállalkozási tevékenység bevétele |
0 |
0 |
Tényleges bevétel |
13 092 |
14 950 |
|
|
|
Közhasznú tevékenység ráfordításai |
12 112 |
15 329 |
Vállalkozási tevékenység ráfordításai |
0 |
0 |
Adózás előtti eredmény |
0 |
0 |
Tárgyévi közhasznú eredmény |
980 |
-379 |
Társulatunk vállalkozási tevékenységet sem 2005-ben, sem 2006-ban nem folytatott.
2. Vagyonkimutatás
a 2006. december 31-i állapot szerint: adatok e Ft-ban
Tárgyi eszközök |
371 |
264 |
Követelések |
6 |
82 |
Készletek |
502 |
502 |
Pénzeszközök |
6 067 |
5 040 |
Aktív időbeli elhatárolások |
474 |
12 |
Eszközök összesen |
7 420 |
5 900 |
|
|
|
Saját tőke |
4 281 |
3 902 |
Tartalék |
0 |
0 |
Kötelezettségek |
1 349 |
1 315 |
Források összesen |
7 420 |
5 900 |
3. Cél szerinti juttatások kimutatása
Társulatunk tagsága részére havonkénti rendszerességgel szerveztünk szakmai, ismeretterjesztő előadásokat, bemutatókat, melyen a részvétel ingyenes. Tagságunk részére kéthavonta megjelentettük az MKBT Tájékoztató kiadványunkat.
4. Társulatunk kiemelkedően közhasznú tevékenységeinek kiadásaihoz 2006-ban
– a Nemzeti Civil Alapprogram I. körös pályázatán a Társulat működési kiadásainak fedezéséhez 1 000 000 Ft-ot,
– a Nemzeti Civil Alapprogram II. körös pályázatán a Társulat könyvtárának fenntartásához 200 000 Ft-ot,
– a Nemzeti Civil Alapprogram a Karszt és Barlang 2002—2003. évi számának megjelentetéséhez 700 000 Ft-ot
– a Nemzeti Civil Alapprogram a nyugat-dunántúli szakmai tanulmányúthoz 148 000 Ft-ot,
– a Környezetvédelmi és Vízügyi Előirányzatból a Cholnoky Jenő karszt- és barlangkutatási pályázathoz 360 000 Ft-ot,
– a Környezetvédelmi és Vízügyi Előirányzatból a Pál-völgyi- és Szemlő-hegyi-barlangokról készített angol nyelvű leporellókhoz 270 000 Ft-ot kapott.
2006. év folyamán a Társulat a magánszemélyek jövedelemadójának 1 %-ából 650 000 Ft-ot kapott, melyet részben a tagság informálásának érdekében kéthavonta megjelenő MKBT Tájékoztató megjelentetésére, részben működési kiadások fedezésére fordított.
5. A Társulat törvény szerinti vezető tisztségviselői részére a Társulattól 2006. évben kifizetés nem történt. A Társulatban munkaviszonyban álló alkalmazott részére 2006. évben járulékokkal együtt 3 198 000 Ft került kifizetésre.
6. Beszámoló a kiemelkedően közhasznú tevékenységről
Társulatunk taglétszáma jelenleg 670 fő.
– A Társulat tagjai, kutatócsoportjai és egyéni kutatói által karsztvidékek és barlangok bejárásával, megismertetésével, feltárásával olyan társadalmilag hasznos tevékenységet végeztek, amelynek megismertetésével, hasznosítási javaslatok kidolgozásával állami és önkormányzati szervek munkáját támogatták.
– Karsztterületek és barlangok rendszeres bejárásával és kataszterezésével, járatok térképezésével olyan természetvédelmi (barlangvédelmi) feladatokat láttak el, amelyek a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. Törvény végrehajtását segítették elő.
– Tagjai a megszerzett ismeretek széles körű elterjesztésével (előadások, publikációk, szakmai találkozók megszervezése) a társadalom tudatformálását szolgálták.
– Hazai, külföldi és nemzetközi szervezetekkel együttműködve, a magyar karszt- és barlangkutatás, az ehhez kapcsolódó érdekképviseleti és szakmai-tudományos tevékenysége koordinációs, információs feladatok ellátására is kiterjedt.
– A Társulat könyv-, térkép- és dokumentáció tára egyedi gyűjteményeinek nyilvános használhatóságával szintén közhasznú tevékenységet lát el.
Fenti tevékenységei közül Társulatunk 2006 folyamán 2 hazai nagyrendezvényt és 1 nemzetközi részvételű konferenciát szervezett, barlangi túravezetői és technikai tanfolyamokat bonyolított le. Folyamatosan bővítettük honlapunkat, valamint könyvtári állományunkban részleges állagmegóvást végeztünk.
Budapest, 2007. március 29.
Dr. Leél-Össy Szabolcs
elnök
A KARSZT ÉS BARLANG ALAPÍTVÁNY
2006. ÉVI KÖZHASZNÚ JELENTÉSE
A Fővárosi Bíróság a 12.(14) Pk. 64 456/14 számú, 2001. november 22. napján hozott végzésével a 887. sorszám alatt nyilvántartásban levő Karszt és Barlang Alapítványt (a továbbiakban: KBA) közhasznúvá nyilvánította.
Az Alapítvány közhasznú tevékenységei – a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény (a továbbiakban: Kszt.) alapján – a következők:
a) tudományos tevékenység, kutatás (Kszt.26.§ c/ 3. pontja),
b) nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés (Kszt.26.§ c/ 4. pontja),
c) természetvédelem, állatvédelem (Kszt.26.§ c/ 8. pontja),
d) környezetvédelem (Kszt.26.§ c/ 9. pontja).
A Kszt. előírásai szerint a KBA-nak évente közhasznú jelentést kell készítenie, melyet annak Kuratóriuma fogad el. A KBA alapító okirata szerint az elfogadott közhasznú jelentésről a Kuratóriumnak az alapító Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulatot (a továbbiakban: MKBT) annak küldöttközgyűlésén kell tájékoztatnia.
A KBA jelenlegi Kuratóriumát az MKBT 2004. április 24-én megtartott küldöttközgyűlése választotta meg a következők szerint:
Hegedűs Gyula elnök
Borzsák Sarolta titkár
Dr. Végh Zsolt gazdasági vezető
Tarnai Tamás kuratóriumi tag
Polacsek Zsolt kuratóriumi tag
A pályázatok nyertesei a kapott támogatásokról a szabályoknak megfelelően hiánytalanul elszámoltak.
A Kuratórium az elmúlt évben az Alapító Okiratban lefektetettek szerint végezte munkáját és eszerint gazdálkodtunk a ránk bízott vagyonnal is. 2006 tavaszán pályázatot hirdettünk meg a hazai barlangkutatás, ezen belül elsősorban a tudományos kutatás és a terepi feltáró kutatások segítése érdekében. A pályázatok beadási határideje 2006. április 10. volt. A megadott határidőre 9 pályázat érkezett be. Pályázni visszatérítendő és vissza nem térítendő támogatásra lehetett. A pályázati felhívást az MKBT Tájékoztatóban tettük közzé. A benyújtási és bírálati határidőt úgy állapítottuk meg, hogy az odaítélt támogatások a nyári táborok idejére már felhasználhatóak legyenek. A döntésnél kiemelt figyelmet szentelünk a Karszt és Barlang folyóirat kiadásának támogatására.
Az Alapítványi vagyon piaci értéke 2006. december 31-én meghaladta a 8 millió Ft-ot. A Kuratórium döntése értelmében az Alapítvány kockázatmentes értékpapírokban tartja a vagyonát és évente a hozam kerül felhasználásra. Az alapításkori időszakhoz (1990.) viszonyítva bekövetkezett fokozatos hozamcsökkenés eredményeképpen a felosztható összegek is csökkentek. 2006-ban a támogatásra felhasználható összeg 550 000 Ft volt.
Ebben az évben 9 pályázat érkezett be összesen mintegy 814 eFt támogatási igényre. A Kuratórium döntése alapján 7 pályázót tudtunk összesen 250 eFt támogatásban részesíteni. További 300 000 eFt-ot a Karszt és Barlang kiadására különítettünk el.
A KBA 2006. évről szóló pénzügyi beszámolóját a melléklet tartalmazza.
A KBA az elmúlt évben központi költségvetési szervtől, elkülönített állami pénzalaptól, helyi önkormányzattól, kisebbségi települési önkormányzattól, települési önkormányzatok társulásától és mindezek szerveitől támogatást nem kapott.
A KBA vezető tisztségviselői az elmúlt évben az Alapítványtól semmilyen juttatásban nem részesültek.
A jelen közhasznú jelentést a KBA Kuratóriuma 2007. április 4-i ülésén megtárgyalta és elfogadta.
Budapest, 2007. április 4.
Hegedűs Gyula
a KBA Kuratóriumának elnöke
ÉRTESÍTÉS KÖZPONTI VIZSGÁRÓL
ÉS TECHNIKAI 2 TANFOLYAMRÓL
Ezúton értesítjük a T. Tagságot, hogy az MKBT Oktatási Szakosztálya „Központi vizsgáztatást” tart 2007. június 30–július 01-én (szombat–vasárnap) az elmúlt évek gyakorlatához hasonlóan Budapesten.
Vizsgázni lehet: Alapfokú és Technikai 1. vizsga anyagából, amely egyben az ősszel (októberben) megrendezésre kerülő Technikai 2. (T2) tanfolyam szintfelmérője és felvételije.
A szintfelmérő után további jelentkezést Technikai 2-re nem tudunk elfogadni.
FIGYELEM: A tavaly ősszel megrendezett T2 bentlakásos tanfolyam résztvevői T2-ből most vizsgázhatnak. Csak a sikeres T2 vizsga alapján kaphatják meg az erről szóló bizonyítványt, és jogosultak jelentkezni a következő Túravezetői tanfolyamra!! Legközelebbi Túravezetői tanfolyam 2008-ban várható.
Az őszi T2 tanfolyamot az eddigi gyakorlat szerint egyhetes, bentlakásosra tervezzük Szögligeten, maximum 12–15 fős részvétellel.
A vizsga és az őszi tanfolyam díját a Társulat elnöksége később határozza meg.
A vizsgával kapcsolatos korábbi (2005–2006-os) információk megtalálhatók a honlapon: http://www.barlang.hu/
A vizsga bizonyítványainak gördülékenyebb intézése céljából minden vizsgázó hozzon 2db igazolványképet a vizsgára.
Jelentkezéseket a csoportvezetőkön keresztül, vagy a csoport és tanfolyamvezetők ajánlásával, rövid szakmai életrajzzal fogadunk el írásban, illetve mail-en a Társulat titkárságán. Elérhetőségeket kérjük feltüntetni a személyes adatok között!!!
Jelentkezési határidő a vizsgára és szintfelmérőre, illetve az őszi T2-re, 2007. május 31.
Jelentkezéseket rövid szakmai önéletrajz nélkül nem fogadunk el!
Az Oktatási Szakosztály nevében
Börcsök Péter
A KARSZT ÉS BARLANG ALAPÍTVÁNY
2007. ÉVI PÁLYÁZATI FORDULÓJÁNAK NYERTES PÁLYÁZATAI
Az idei pályázati kiírásra beérkezett 9 db pályázat összesen 767 000 Ft értékben kért támogatást. Az Alapítvány kuratóriuma 8 pályázatot ítélt támogatásra érdemesnek, melyek között az alábbiak szerint osztotta fel a rendelkezésre álló 360 000 Ft-ot.
E mellett a Kuratórium ez évben is elkülönített 160 000 Ft-ot a Karszt és Barlang folyóirat kiadásának társfinanszírozására.
Pályázó neve |
Pályázati cél |
Támogatási összeg |
|
ARIADNE Karszt- és Barlangkutató Egyesület |
A Csévi-szirtek barlangjainak kutatása |
70 000 Ft |
|
PRO NATURA Karszt- és Barlangkut. Egyesület |
Nyári tábor az Abaligeti-barlang vízgyűjtő területén |
70 000 Ft |
|
Szegedi Karszt- és Barlangkutató Egyesület |
A Szuadó és Trió-barlangok feltáró kutatása |
50 000 Ft |
|
TROGLONAUTA Barlangkutató Egyesület |
A Naszályi-víznyelőbarlang feltáró kutatása |
50 000 Ft |
|
Gerecse Barlangkutató és Természetvédő Egyesület |
Gerecsei barlangi denevérfaunisztikai és klimatológiai monitoring működtetése |
30 000 Ft |
|
MKBT Vulkánszpeleológiai Kollektíva |
A
23. Vulkánszpeleológiai tábor, |
30 000 Ft |
|
Pécs-Baranyai Origó Ház Egy. Mecseki Karsztkutató Csop. |
A Spirál-víznyelőbarlang kutatása |
30 000 Ft |
|
ALBA REGIA Barlangkutató Csoport |
Alba Regia nyári kutatótábor, 2007 |
30 000 Ft |
|
|
Összesen: |
360 000 Ft |
|
|
HÍREK, HIRDETMÉNYEK |
Leg… Leg… Leg…
A Világ leghosszabb barlangjai |
|||
|
|
km |
|
1. Mammuth Cave System 2. Jewel Cave 3. Optimiszticseszkaja 4. Wind Cave 5. Hölloch 6. Lechuguilla Cave 7. Fisher Ridge Cave System 8. Siebenhengste-Hohgant System 9. Systema Ox Bel Ha 10. Gua Air Jernih |
USA USA Ukrajna USA Svájc USA USA Svájc Mexikó Malajzia |
590 629 218 179 215 000 193 250 191 909 187 295 175 876 149 000 142 854 129 919 |
|
|
|
|
|
A Világ legmélyebb barlangjai |
|||
|
|
m |
|
1. Gouffre Voronja 2. Gouffre Mirolda-Lucien Boucler 3. Lamprechtsofen-Verlorenen Weg Schacht 4. Réseau Jean-Bernard 5. Torca del Cerro – Torca de las Saxifragas 6. Sarma 7. Cehi 2 „la Vendetta” 8. Vjacseszlava Pantjukina 9. Sistema Cheve (Ciucateco) 10. Sistema Huautla |
Grúzia Franciaország
Ausztria Franciaország Spanyolország
Grúzia Szlovénia Grúzia Mexikó Mexikó |
2164 1733
1632 1602 1589
1543 1533 1508 1484 1475 |
|