MKBT Tájékoztató – 2001 szeptember - október


Megjelenik minden páratlan hónap elején (lapzárta: minden páros hónap 10-én)
Kiadja a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat
1025 Budapest, Pusztaszeri út 35.
Tel.: 346-0494, tel./fax: 346-0495. E-mail: mkbt@mail.matav.hu
Szerkesztő: Fleck Nóra. Felelős kiadó: Börcsök Péter
A tájékoztató számára leadott cikkek, anyagok tartalmáért a szerzőik felelősek.
Floppyn és e-mail-en érkező anyagokat Microsoft Office 2000 ill. Win 98/Office 97 formátumban tudunk fogadni.


PROGRAMOK, RENDEZVÉNYEK

HAZAI  RENDEZVÉNYEK

BARLANGKUTATÓK

SZAKMAI

TALÁLKOZÓJA

Esztergom, Zöld ház, 2001. november 9—11.

A szakelőadások előtt megemlékezések hangzanak el a 100 éve született Papp Ferencről és Szabó Pál Zoltánról, Társulatunk alapító tagjairól.

A találkozó részletes programja (előadások, vetítések címe, beosztása, helyszínek megközelítése, stb.) a Tájékoztató november—decemberi számában jelenik meg.

Kérjük a találkozón részt venni – és előadást, vetítést tartani – kívánókat, hogy a  szervezés biztosítása érdekében a Tájékoztató végén található jelentkezési lapot az alábbi tájékoztatás alapján legkésőbb október 1-ig juttassák el a Társulat titkárságára.

Részvételi díj: 900 Ft (mely tartalmazza a szervezési költségek, terembérleti díjak mellett az előadásokat tartalmazó, utólag megjelenő kiadványt is).

Szállás: középiskolai kollégiumokban, ára kb. 1500 Ft/éj/fő.

Étkezés: Hévíz étteremben (kb. 200 m-re az előadások helyétől) az alábbiak szerint:

reggeli 300 Ft, ebéd (3 fogás) 550 Ft, vacsora (2 fogás) 450 Ft.

A találkozóra Sandstone márkájú, elöl a találkozó emblémájával, hátul barlangos ábrával nyomott póló készül, ami csak előzetes megrendelés alapján lesz kapható. Ára 2000 Ft.

NEMZETKÖZI BARLANGTERÁPIAI SZIMPÓZIUM

Megérkezett Társulatunkhoz a Nemzetközi Barlangterápiai Szimpózium 2. körlevele. A körlevél szövege megtekinthető a Titkárságon. (Az ANP rendezi.)

vvv

VIII. LAKATOS KUPA

A MAFC Barlangkutató Csoport a GUBACS-al közösen szeptember 22-én idén is megrendezi a Lakatos kupa barlangi teljesítménytúrát és versenyt. A rendezvény elsődleges célja az Alsó-hegy zsombolyainak megismerése, a zsombolytúrázás nép-szerűsítése. A feladat, az indulás előtt kézhez kapott túrakalauz (ez már megtalálható az MKBT honlapján – www.barlang.hu) és térképek segítségével a kijelölt alsó-hegyi zsombolyok bejárása. A túrán 3 fős csapatok indulhatnak, egy zsombolyba elég egy csapattagnak leereszkedni. Az egyéni alapfelszerelésen kívül minden csapat számára szükséges egy legalább 60 méter hosszú kötél (ez lehet több darabból is), néhány nittfül, karabiner és kötélgyűrű, iránytű és írószerszám. A verseny résztvevői szombat reggel fél 9-kor indulnak a Vecsem-forrástól és délután fél 6-ig van lehetőség a zsombolyok felkeresésére.

Az idén az eddigiektől eltérően egyes zsombolyokban (Baglyok Szakadéka, Vecsembükki-zsomboly) külön elbírálás mellett kötéltechnikai feladatok megoldására is lehet vállalkozni, amelyet elsősorban az ilyen feladványok megoldására szakoso-dottak figyelmébe ajánlunk, de a kezdő versenyzők is sokat tanulhatnak, ha vállal-koznak a mutatványra. „Már most kezdheted erotikus ÁLMAID FŐHŐSÉT BAG-EID KÉPÉVÉ FORMÁLNI, KÉSZÜLJ, SLÓSZOD LEGYEN TELJES, BARÁT-NŐIDEN LEGYEN MELLES” (gubacs különdíja a legreményteljesebb homályból elő-törő ifjaknak). Ennek megfelelően az abszolut győztes mellett a legtechnikásabb csa-pat neve is megemlítésre kerül az eredményhirdetés során.

A táborhelyre (Vecsem-forrás, megközelíthető Bódvaszilas vasútállomás felől, turistatérkép alapján könnyen megtalálható) péntek estétől várjuk a résztvevőket. (fontos: a tavalyi győztes csapat tagjai a vándorkupát ne felejtsék otthon! )

MAFC Barlangkutató Csoport

 

NEMZETKÖZI és KÜLFÖLDI RENDEZVÉNYEK

 

8. Spanyol Szpeleológiai Kongresszus

2001. október 12–14. Alcala de Henares, Madrid

Tájékoztatás: fmespeleo@mx3.redestb.es

ISCA (Idegenforgalmi Barlangok Nemzetközi Szövetsége) nemzetközi találkozója (Téma: Új reklámozási és üzemeltetési módszerek)

2001. október 25–28. Pastena, Collepardo (Olaszország)

Tájékozatatás: consgrottepastcoll@hotmail.com

Corchia 2001. nemzetközi

2001. november 1–4. Pianeta Alpi Apuane, Seravezza (Olaszország)Tájékoztatás: http://www.corchia2001.org

ALCADI 2002 – 6. Nemzetközi barlang- és karszttörténeti szimpózium

2002. április 27–május 1. Gorizia (Olaszország)

Tájékoztatás: maurizio.tavagnutti@metso.com

8. Pszeudokarszt Szimpózium

2002. június , Bécs

Tájékoztatás: speleo.austria@netway.at

Elveszett – MEGTALÁLTAM. Várom annak a feledékeny barlangásznak a jelentkezését, aki augusztus 5-re virradóra a Kossuth-barlang előtt felejtette overállját.

Nyerges Miklós  T: 463–22-13,

email: nyerges.oct@chem.bme.hu

vvv

Megrendelek  ....... db, S  M  L  XL  XXL méretű,  Sandstone márkájú, szakmai napok emblémás pólót 2000 Ft-os áron. Tudomásul veszem, hogy megrendelésem csak a vételár október 1-ig történő befizetésével válik érvényessé.

2001. ..............

..............................

aláírás

 

BESZÁMOLÓK, JELENTÉSEK, RÖVID CIKKEK

ELKÉSZÜLT A REJTEK-ZSOMBOLY TÉRKÉPE

Az Alsó-hegy déli oldalán a főleg dolomitból álló Dusa nevű fennsíkján (407 m tszf. magasságban) nyílik a II. világháborúban már ismert üreg, amit akkor rejtek-helyként használtak a környék lakói. 

Az '50-es évek végén feltárt aknarendszer páratlan szépségű borsókő- és csepp-kőképződményekkel kényeztette a Vörös Meteor kutatóit. 15 évvel később az aknák tüzetes átvizsgálása során rábukkantak az alsó nagyakna ÉK-i oldalában lévő rövidebb (15 m-es) és a DK-i oldalában lévő hosszabb (300 m-es) úgynevezett “Új rész”-re. Ezzel a barlang hossza több mint megduplázódott és a mélysége is nőtt pár méterrel. 

A barlang első térképe 1959-ben készült el, de az csak 1963-ban jelent meg a Karszt és Barlangban (Kósa A.). Az Új rész feltárásakor 1974-ben készült el a második térképverzió. Ezen a két legmélyebb pont -63 és -72 m, a hossza nincs rajta fel-tüntetve, de rajza alapján kb. 150-re volt becsülhető.

 

A KöM TvH Barlangtani Osztálya 1999 őszén kezdte meg a barlang felmérését, amit 2001 tavaszán zárt le. A nyolc leszállás alkalmával elkészült felmérés 448,2 m hosszú poligont tartalmaz. A két mélypont -56,5 és -66,5 m-nek adódott. Ezáltal a barlang mélysége 5,5 m-rel kisebb, a hossza pedig közel 300 m-rel nagyobb lett.

Nyerges Attila

A részletes felmérés megtekinthető a KöM TvH Barlangtani Osztályán munkanapokon (Bp. Szépvölgyi út 162/b; 8–1630-ig; T: 325-9503). 

BARLANGOK TITKAI PROGRAM

AZ 1999/2000-ES TANÉVRE, VAK GYERMEKEK SZÁMÁRA KÉSZÍTETT ISMERETTERJESZTŐ ÉS FEJLESZTŐ KOMPLEX PROGRAMUNK  SIKERESEN MEGVALÓSÍTOTTUK A TOLERANCIA BARLANGÁSZ CSOPORT TAGJAIVAL ÉS SEGÍTŐIVEL. KÖSZÖNET MINDENKINEK ÉRTE!

ÉRTÉKELŐ ÖSSZEGZÉS

(kivonat az éves beszámolóból)

KOSZORÚZÁSI ÜNNEPSÉG

A Magyar Hidrológiai Társaság, a Magyarhoni Földtani Társulat Mérnökgeológiai és Környezetföldtani Szakosztálya, a Szilikátipari Tudományos Egyesület Kő és Kavics Szak-osztálya, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőmérnöki Kar, Építő-anyagok és Mérnökgeológiai Tanszéke, valamint Társulatunk és a Papp  Ferenc  Barlangkutató  Csoport  számos  tagjának jelenlétében rövid ünnepség keretében emlékezett meg 2001. július 31-én a Gellért-fürdőben dr. Papp Ferenc professzorról, születésének 100. évfordulója alkal-mából.

Az ünnepségen rokonai, tanítványai és tisztelői, mellszobrának megkoszorúzásával, egyé-niségének felelevenítésével emlékeztek rá. Az ünnepségen dr. Dobos Irma, a Magyar Hidrológiai Társaság tiszteleti tagja mondott ünnepi beszédet.

MÁR MŰKÖDIK AZ ORSZÁGOS BARLANGOS LEVELEZŐI LISTA

A hazai kutatócsoportok, illetve az egyéni barlangászok egymás közötti kommunikációja hatékonyságának növelése érdekében, internetes levelezői hálózatot hoztunk létre. Ennek – az MKBT tagságtól függetlenül – bárki tagja lehet, ha rendelkezik e-mail címmel és betartja a lista használatára vonatkozó "netikettet". Természetesen azok is feljelentkezhetnek a hálózatra, akik ugyan nem barlangászok, de érdeklődnek a téma iránt. A levelezői lista lényege, hogy az ezen keresztül elküldött levelek (pl. kutatótáborokról, feltárásokról, hétvégi programokról, pályázati lehetőségekről stb.) első kézből jutnak el az célszemélyekhez. Előnye az is, hogy az egyetlen, központi szerverre küldött levelet a rendszer automatikusan minden regisztrált taghoz eljuttatja. A hálózathoz csatlakozni a subscribe@mkbt.lx.hu címre küldött üres levéllel lehet, az illető ekkor kapja meg a részletes használati utasítást is. A tagság meg is szüntethető, mégpedig az unsubscribe@mkbt.lx.hu címre írott e-maillel, ugyanakkor a megszüntetett tagság bármikor újra felveheteő. A hálózatra csak a regisztrált tagok küldhetnek levelet, a list@mkbt.lx.hu címre.

Mindenkit szeretettel vár a két listagazda: Lieber Tamás (lieber@oncol.hu) - ifj. Mézes Nándor (nandy@mail.dunamuzeum.org.hu)

vvv

A Nyugati-Kaukázusban, az Arabika masszívumban található (a 20. század elejének neves orosz karsztkutatójáról elnevezett) Krubera- (korábban Voronja-)barlangban ez év elején az Ukrán Barlangkutató Társulat expedíciója (ukrán és orosz részvétellel) kutatott tovább (az előzményeket lásd az MKBT Tájékoztató 2001. március–április számának 18. oldalán). Január 5-én 1580, 6-án 1680, végül 7-én -1710 m-re jutottak le. Ezzel a barlang átvette az első helyet a világ legmélyebb barlangjainak listáján.

(kicsit bővebben: http://index.hu/exit/hegyek/barlangok/rekord/ vagy

Oroszul: http://www.mountain.ru/speleo/voronya/)

UIS Bulletin (Alexander Klimcsuk) nyomán

vvv

Vulcanus nyomában

Mint azt a Tájékoztató előző számában már jeleztem, a Magyar Televízió műsorra tűzte az áprilisban elkészült – olaszországi vulkánokról szóló – 30 perces ismeretterjesztő útifilmünket.

A bemutató szeptember 1-jén (szombaton) 17 órakor lesz az m1-en, az ismétlés pedig másnap, tehát 2-án (vasárnap) 1630-kor az m2-n. Mindkét időpont a lehető legjobb, hiszen a film így főműsoridőben, a természetfilmek idősávjában önálló műsorként kerül vetítésre.

Lieber Tamás

vvv

A tardosi Barlangnapon találtak egy kék/sárga színű elektromos fejlámpát (4 db ceruzaelemmel). Tulajdonosa a Titkárságon átveheti.

CSOPORTVEZETŐK FIGYELMÉBE

Társulatunk várja azon személyek és csoportok jelentkezését, akik az elkövetkező fél évben 2001 novemberétől 2002 áprilisáig alapfokú barlangjáró és technikai tanfolyamot szerveznek.

Célunk, hogy az elmúlt évi túravezetői tanfolyam tapasztalatait felhasználva segít-séget nyújtsunk a csoportoknak az egységes oktatás megvalósítása érdekében.

Igény esetén új alapfokú és technikai jegyzetet, valamint szakirányú képzettséggel rendelkező előadókat biztosítunk.

2002 májusában a központi vizsgáztatást a MTSZ Barlangbizottságával közösen megszervezzük. A beérkezett jelentkezések alapján a tanfolyamok időpontját és a jelentkezés feltételeit a következő számban közzétesszük. Várjuk jelentkezéseteket.

Börcsök Péter 06-30/231-8684, Hegedűs András

HIVATALOS KÖZLEMÉNYEK

A TÁRSULAT VEZETŐ SZERVEINEK ÜLÉSEI

Elnökségi ülés 2001. június 19.

Az Elnökség, az eddigiektől eltérően először tartotta ülését a Társulaton kívül. A Benedek Endre Barlangkutató és Természetvédő Egyesület meghívására az Elnökség legutóbb Dorogon ülésezett, melyet követően a jelenlévők igen jóízű gulyásleves mellett kötetlen beszélgetést folytattak az egyesület tagjaival. Az Elnökség ezúton is köszönetét fejezi ki a kedves meg-hívásért, melyet jó kezdeményezésnek tart, s reméli, hogy a példát más csoportok is követni fogják. Az ülés határozatai:

E-11/2001 Elfogadta a Barlangnap előkészítéséről szóló beszámolót.
E-12/2001 Meghallgatta a Barlangkutatók Szakmai Találkozójának előkészítésével kapcsolatos tájékoztatást, melynek alapján felkérte a szervezőket kedvezőbb anyagi feltételekkel meg-oldható helyszín, szállás és étkezés felderítésére.
E-13/2001 Felhatalmazta dr. Leél-Őssy Szabolcs társelnököt, hogy a 12. Nemzetközi Szpe-leológiai Kongresszuson a Társulatot képviselje. Egyúttal megbízta, hogy az Eszterhás István által javasolt, de az előző kongresszuson elvetett Barlangkutatók Világnapjának bevezetésével kapcsolatban saját hatáskörben tegyen lépéseket. A Társulat képviselőjének hazatérése után az Elnökség részletes beszámolót kér.
E-14/2001 8 új belépő felvételi kérelmét elfogadta.

HELYREIGAZÍTÁS

Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósága az alábbi levelet küldte Társulatunkhoz:

Tisztelt Börcsök Péter Főtitkár Úr!

Sajnálatos módon a május – júniusi MKBT Tájékoztató füzetben téves időpont jelent meg a Vecsembükki- és a Szabópallagi-zsomboly látogatási tilalma alatt. Ezúton kérem az időpont korrigálását, mely szerint az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság a Vecsembükki- és a Szabópallagi-zsomboly látogatásához november 15. és április 30. között nem járul hozzá.

2001.08.07. Jósvafő

Köszönettel: Gruber Péter
Barlangtani szakfelügyelő

ÉVFORDULÓK

SZÁZ ÉVE SZÜLETETT SZABÓ PÁL ZOLTÁN

Kétezeregy augusztusában emlékezünk a Dunántúli Tudományos Intézet alapító igazga-tójára, a nemzetközileg ismert karsztkutató földrajztudósra, aki a mecseki barlangkutatás századvégi beindításában iránymutató szerepet vállalt.

Jóllehet az Intézet igazgatója nem volt gyakorlati barlangjáró, de ezt a kutatói tevékenységet – mint látható – felkarolta. Pali bácsi a mecseki karszt tervezett monográfiájához gyűjtötte az anyagot. Ennek jelentős mozaikjaként az a kataszterező munka volt, ami az éppen új szaklapként indított „Karszt- és Barlangkutató” 1961 I. félévi számában „A Mecsek és a Villányi-hegység barlangjai” címmel a téma első átfogó publikációját képezte. Ezt megelőzően a Dunántúli Tudományos Gyűjtemény 1947-es 1. kötetében a „Barlangkutatás a Mecsek hegységben” címmel már beszámolt e munkaterületen indult tevékenységről.
Életének 64. évében 1965. július 24-én távozott szerettei és tisztelői köréből.
A nekrológok sorából itt most a Karszt és Barlang 1965 II. félévi számában (p.45–46. Arcképpel) Rónakitól megjelent „Dr. Szabó Pál Zoltán emlékezete” c. írást említjük.
A megemlékezések folytatódtak nevének megörökítésével.
Köztudottan kiemelt vizsgálódási területe volt a Pécsi-Mecsek Misina–Túbes karsztja. Kézenfekvő, hogy később a Mecseki Karsztkutató Csoport kataszterező munkája keretében felfedezett e térségben legnagyobb méretűnek megismert zsombolyt róla nevezzük el. Ez a Tettye és a mélyvölgyi források vízgyűjtő területeinek határán, a Túbes csúcstól 1400 m távolságban található. Mélysége az 1969—79-es térképezésekor elérte a 20 métert. Az agyagdugónak megismert álfenék bontására ez évben kért engedélyt a hatóságtól az MKCs, hogy a névadó emlékét friss feltárással is felélessze. Születésének napjára, augusztus 26-án emléktúrát terveztünk. (Az aknabarlang rajza a mecseki karsztkataszterben megtalálható.)
Ezt megelőzően, még halála évében a Budapesti Toldy Ferenc Gimnázium Barlangkutató Csoportja az általuk akkor kutatott Cserszegtomaji-kútbarlang déli részén feltárt új termet nevezték el róla (ld. Tóth Lajos cikkében közölt térkép a Karszt és Barlang 1965 II. sz., p. 48.). Itt a barlang falára a MKCs és az MKBT Déldunántúli Területi Szervezete a MÉV-nél készített bronz emléktáblát helyezett el, mely ünnepélyes aktust a Dunántúli Napló 1981 nov. 29.-i száma közzé tette. (A tábla felirat felett a MKCs emblémájából ismert denevérrajz körvonala látható. Szövege: „Dr. Szabó Pál Zoltán 1901–1965 a karsztkutató földrajztudós emlékének adózva a nyomdokait követő MECSEKI KARSZTKUTATÓ CSOPORT és a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat Déldunántúli Területi Szervezete 1981 Pécs – Cserszegtomaj.”)
A Társulat, illetve a Barlangkutató Bizottság periodikájában – a Karszt és Barlangban – visszalapozva az 1964 II. félévi számban (p. 73—74.) Schönviszky László – a Társulati tagok közszeretetnek örvendő, azóta Pali bácsit követő Laci bácsija – cikkében olvashatunk a Baranya Megyei Idegenforgalmi Hivatal Barlangkutató Csoportjának rendezésében Abaligeten tartott Barlangnapról. Illusztrációként megjelent Rónaki L. felvételének címe: „Dr. Szabó Pál Zoltán társelnök megnyitja az 1964. évi Barlangnapot”.
Az Abaligeti-barlang kezelőjének (Baranya megyei Idegenforgalmi Hivatal) alkalmazottja, Szabó Sándor vezetésével 1974-ben alakult barlangkutató csoport a Dunántúli Tudományos Intézet erkölcsi támogatásával felvette dr. Szabó P. Z. nevét. (A csoport azonban egy évi működés után megszűnt és tagsága a Mecseki Karsztkutató Csoportba átigazoltan tovább tevékenykedett.)
Végezetül a tudós karsztkutató munkásságát felvillantó bibliográfiai kivonattal szeretnénk emlékezni rá. A közel 200 publikációjából és a 60 szakvéleményből válogatva nehéz dönteni a legfontosabbaknak ítélt munkáiról. Itt a bibliográfiából kiemelt tételeket csak a megjelenési évszám és a cím megadásával soroljuk fel:

1953 A Mecsek karsztvízrendszere.
1953 Két mecseki karsztforrás vizsgálata Komló és Pécs vízellátása szempontjából.
1953 Szakvélemény a siklósi községi fürdő forrásainak vizsgáltatása ügyében.
1953 A mecseki karsztvíz egészségügyi védelme.
1954 Részletes jelentés a tettyei karsztakna fejlesztésének módozataira vonatkozólag.
1956 Magyarországi karsztformák klímatörténeti vonatkozásai
1956 A karszt, mint klimatikus morfológiai probléma 
1961 A pécsi Mecsek karsztvizeinek hidrodinamikai sajátosságai, a fokozottabb hasznosítás módozatai.
1966 Újabb adatok és megfigyelések a magyarországi őskarsztjelenségekről. 
1966 A magyarországi karsztosodás fejlődéstörténeti vázlata.
A Pécsi Tudományegyetem emlékülést tervez a Pécsi Pedagógiai Főiskola létrehozásában és első igazgatójaként (1948–49) szerepet vállalt tudós munkásságának bemutatására. Ennek tervezett időpontjáról az augusztusi lapzártáig nem történt döntés, így írásunk a július–augusztusi Tájékoztatóból is kimaradt.

Rónaki László

2000

35 ÉVES AZ AMPHORA BÚVÁR KLUB

1965-ben néhány fiatal, lelkes búvár megalakította az elsõ független búvárklu-bot, az Amphorát. (Akkoriban csak a Magyar Honvédelmi Szövetség (MHSZ) kere-tében lehetett búvárkodni.)

A klub tagjai a közeli és távoli tengeri merülések mellett hazai barlangok szifon-jait, víz alatti járatait vették ostrom alá. Kutattak a Kossuth-barlang Reménytelen- szifonjában, az Esztramos hegy vizes barlangjaiban, a Baradla-alsóbarlangban, a Gömör-Tornai-karszt szlovák oldalán, a Milada-barlang és a Feneketlen Lednice szi-fonjaiban, a Kecsõ-forrás víz alatti járataiban. 1988-ban részt vettek az MKBT jósvafõi nagy központi kutatótáborában.
1973— 74-ben Erdélyben, a Jád-völgyében nyíló Csarnóházi-barlangban egy 23 méter mély és 120 méter hosszú szifon átúszása után – akkor ez világrekord volt! – 3,2 km hosszban sikerült új járatot találni. Az akkor felfedezett járatokba azóta sem sikerült másoknak bejutni. Átütõ sikert a klub 1975-ben a Hévízi-tó -40 méter mély-ségben nyíló forrásbarlangjának feltárásával ért el.
Sajnos az eredmények mellett veszteség is érte a klubot. 1977-ben Plózer István, a Hévízi-forrásbarlang egyik felfedezõje és a magyar víz alatti barlangkutatás egyik meghatározó személyisége társával, Páli Ferenccel kutatás közben életét vesztette. 1985-ben Bíró Tamás a Hévízi-barlangi kutatás után felszínre jövet szin-tén életét vesztette.
Végezetül meg kell említeni azokat a húzó embereket, akik nélkül nem lett volna 35 éves az Amphora. Elnökök: Ember Sándor, a közelmúltban elhúnyt Surányi Csaba, Szilágyi Károly (Charli) és nem utolsó sorban a jelenlegi elnök, dr. Pálfi Zoltán.
Említést szeretnék még tenni azokról a tagokról is, akiknek neve ismerõsen cseng a magyar búvár barlangkutatók körében. A tragikusan eltávozott Plózer István, a Mozsári testvérek: Péter és Gábor, Irsai Sándor, Nagy János, mindenki Csülökje, Kovács György és dr. Köves Béla.

Le a kalappal elõttük! Bízunk benne, hogy még sokáig együttmaradnak.

Adamkó Péter

MEGJELENT

Bódvaszilasért Baráti Kör gondozásában a Túravezető az Alsó-hegyi zsombolyos tanösvényhez c. kiadvány. Szövegét írta és a fotókat készítette Koleszár Krisztián.

Kapható korlátozott számban a Titkárságon 250 Ft-ért.

KRAUS SÁNDOR: BARLANGFÖLDTAN

c. könyve. Az A/5 formátumú, 210 oldalas tankönyv 90 ábra segítségével tárgyalja az alapfokútól a kutatásig terjedő földtani ismereteket. Az utolsó fejezet kb. 630 címszó-ból álló kislexikon. A magánkiadásban megjelent könyv korlátozott számban megvá-sárolható 1000 forintos áron az MKBT-ben is.

A Társulat honlapja szeptember hónaptól a http://www.barlang.hu/ címen is elérhető. Ezt a lehetőséget Meiczinger Máténak (Bakonyi Barlangkutató Egyesületek Szövetsége) köszönhetjük. Továbbra is várunk minden érdeklődő, segítő hozzászólást.