Tájékoztató – 2001 május - június
PROGRAMOK, RENDEZVÉNYEK
A Myotis Barlangkutató Csoport 2001. június 30–július 1-jén 25 éves jubileumi találkozót rendez a Bükk hegységi Kopasz-réten, melyre ezúton is meghívja jelenlegi és egykori tagjait, valamint egykori barlangjáró tanfolyamot végzett hallgatóit.
Lengyel János kutatócsoportvezető
e-mail: myotis@oktogon80.hu - www.extra.hu/myotis
ELŐADÁSOK
a Szemlő-hegyi-barlang fogadóépületének (II. Pusztaszeri út 35.) vetítőtermében, szerdai napokon 18 órakor
Május 16., szerda 18 óra
Magyari Gábor: Yellowstone nemzeti park és Wyoming-i tájak (USA) – vetítettképes útibeszámoló III. rész
Május 23., szerda 18 óra
Dr. Szunyogh Gábor: Játsszunk afrikásdit! Az előadó vetítettképes beszámolója a Zambezi mentén tett „maszek” szafarijáról
VILÁGJÁRÓ KLUB
előadásai a Marcibányi tér 5/a alatti művelődési központban,
pénteki napokon 18 órakor
Május 4.
Dr. Vojnits András: Ahol a homok születik …
Május 11.
Balog Géza: A kék Adria
Május 18.
Straub József: Útjaim
Május 25.
Hevesi Tamás: Távoli szerelem
XLV. BARLANGNAP
2001. június 22—24.
Ezen úton meghívjuk a Társulat tisztelt tagságát a június 22–24. között tartandó barlangász találkozónkra.
Rendezi: Bakonyi Barlangkutató Egyesületek Szövetsége.
Helye: Tardos (Gerecse hegység): Malom-völgy.
Megközelítése: Tatabánya vagy Tata felől közúton autóval vagy helyközi buszjá-ratokkal.
Regisztráció: péntek reggeltől.
Részvételi díj: 600 Ft/fő/hétvége, mely magába foglalja a táborozás, a barlangokhoz való szállítás költségét, egyszeri meleg étkezést (szombat este) és a kiadványt.
Programok:
- Barlangi túrák: Kullancsos-, Döbbenet-, Végre-, Lengyel-, Vértes László-, Keselő -hegyi 1, 2, 4, 11-, Pisznice-barlangokba, Tűzköves-, Megalodus-barlangokba, Júra-zsombolyba.
- Felszíni túrák: tardosi kőbányák, Központi Gerecse illetve Öreg-Kovács-hegyi kutatási terület.
- Barlangverseny: Marcel Loubens Kupa, kissé vicces (és a szervezők számára kedélyes) programpontokkal, rendhagyó díjazással. Kis segítség: térképet, kényelmes cipőt és tárgyi tudást mindenki hozzon magával.
- Tábori programok: hozott diák vetítése, de ami már most is biztos:
- Schäfer István: a Bakonyról,
- Kocsis Ákos: Kab-hegyről,
- Juhász Márton: Pisznicéről,
- Polacsek Zsolt: Slagos Macskáról
fog vetíteni. További jelentkezéseket várunk.
Szombat este az Effect rock zenekar előad, a közönség kultúráltan szórakozik reggelig, de tervezünk tőlünk megszokott változatos és meglepő egyéb
programokat.
Lesz kaland, izgalom. Polacsek Zsolt
12. NEMZETKÖZI BARLANGTERÁPIÁS SZIMPÓZIUM
2001. szeptember 13—16. Jósvafő, Tengerszem szálló
A konferencia főbb témái:
– különböző terápiás lehetőségek a barlangi gyógyítás során (mit csináljunk a föld alatt
– a barlangterápia hatékonysága az elmúlt évek tapasztalatai alapján,
– új kutatási irányzatok, új lehetőségek a barlangterápiában,
– fizikai, kémiai és biológiai vizsgálatok jelentősége a barlangterápiában,
– a barlangterápiához kapcsolódó egyéb témakörök.
Jelentkezési határidő: 2001. május 1.
Az előadások nyelve: magyar, angol, orosz; időtartamuk 15 perc + 5 perc vita.
A poszterbemutatók nyelve ugyanez, bemutatásuk időtartama 5 perc.
Az absztraktok (összefoglalások) 2001. június 1-ig küldendők be e-mail-en, angol nyelven win95, ill. win98 formátumban, Times New Roman betűtípussal.
Beküldendő: baradla@yahoo.com címre.
Részvételi díj: 12 000 Ft, mely magába foglalja az elhangzó előadásokat és bemuta-tott posztereket tartalmazó kiadvány, a regisztrációs csomag, valamint a csütörtök és péntek esti fogadás költségeit.
Jelentkezési lap a Titkárságon beszerezhető.
VERSENYKIÍRÁS
2001. május 11–13.
A Hágóban megjelenik egy szép Kupa tele jófajta pezsgővel. Vajon kik isszák ki az idén, legalább háromszor?
Erre a kérdésre kapunk választ Klastrompusztán a Pilis hegységben.
Program a következő: Május 11. péntek 17 óra.: megjelenik a leglelkesebb néző. Reméljük, sok versenyző követi. 21 óra: video-kivetítőről barlangos képek megtekin-tése, jó diákat szombat este levetítünk!
Kocsma! A szükséges órákban folyamatosan nyitva van.
Május 12. szombat: Jelentkezés a versenyre 8 óráig. A legjobb női csapat külön-díjban részesül.
830-kor sorsolás, és indul a flúgos futam. Amit tudni kell: 14 fajta csomó sötétben való felismerése és megkötése egy szuszra. Három fajta húzórendszer megrajzolása, összerakása, használata. Teljes cucckavalkád mindenkin, versgyártás, kőzetfelismerés, teszt kitöltés. És a legfontosabb, amit már megszoktatok, a gyorsaság minden feladatnál.
Este eredményhirdetés, majd diavetítés hozott diákból.
Május 13. vasárnap: a Legény-barlang feletti sziklán egyénekre szabott kötélverseny (várható probléma: áthajlás). Lányokat külön díjazzuk.
A verseny – mint minden évben – pénzdíjas, a Dualp Kft. és a Tengerszem jóvoltából.
Rendezőség
NYÁRI JEGES TÁBOR A SZILVÁS-KŐN
A Vulkánszpeleológiai Kollektíva és a Sziklaorom Hegymászó és Barlangász Club közösen szervezi a 17. Vulkánszpeleológiai Tábort 2001. július 6—15. között a Salgó-tarjántól 10 km-re levő Szilvás-kőn, a sípálya felvonójának indító állomása mellett. A Szilvás-kő a Medves-vidék legmagasabb bazalthegye. A bazaltréteg alatti felhagyott szénbánya 1917-ben beomlott és felette a kőzet 600 m hosszban szétnyílott. E kes-keny és mély, sokszor a nyár derekán is havat tartalmazó hasadékrendszerben eddig 11 barlangot találtunk. A tábor célja az eddig megismert barlangokban bontás útján továbbjutni, valamint újabb barlangokat feltárni. A tábor gépkocsival minden időjárási viszonyok között elérhető, és az autóbuszmegálló is 700 m-re van. Elszállásolás saját sátrakban. Az ellátást és az útiköltséget a résztvevők maguk állják. Minden érdeklődőt szeretettel várunk. Bővebb felvilágosítást adnak:
Buda László 3100 Salgótarján, Medves krt. 94. Tel.: 32/431-081
és
Eszterhás István 8045 Isztimér, Köztársaság u. 157. Tel.: 22/420-086
VULKANIT-EXPEDÍCIÓ
A Vulkánszpeleológiai Kollektíva önköltséges autós túrát szervez Románia né-hány pszeudokarsztos nevezetességének megtekintésére 2001. augusztus 24—31. között. A közel 2000 km-es túra során többek között megnézzük a hatalmas
bazaltoszlopairól világhíres Detonátát, a torjai Büdös-barlangot és környékét, a csíki iszap-fortyogókat, a hargitai falenyomatbarlangokat. – Aki részt kíván venni a túrán, maga gondoskodik járműről, felszerelésről, élelemről, úti okmányokról, stb. A szervezők csupán a helyi szakemberek általi túravezetést biztosítják. Jelentkezni és érdeklődni a részletekről a 22/420-086-os telefonszámon lehet
Eszterhás István-tól.
KUTATÓTÁBOR
A Szilvássy Andor Barlangkutató Egyesület idén is megrendezi nyári kutatótábo-rát, ahová minden érdeklődőt szeretettel várunk. Részvételi szándékodat jelezd a 06-209-344-335 számon Hopoczky Lászlónál, vagy a 06-309-705-338 számon Georg Lászlónál.
A tábor önköltséges. Helye: Répáshuta, Tebe-puszta.
Hopoczky László - Szilvássy Andor Barlangkutató Egyesület
BESZÁMOLÓK, RÖVID CIKKEK
ÚJ, MELEGVIZES BARLANG A VILLÁNYI-HEGYSÉGBEN
Ez év elején néhány méter mélységű természetes felszakadás lett ismert a Villányi-hegység előterében található siklósi Várhegy délnyugati felén, magánterületen. Egy családi ház fáskamrájának télvégi készletcsökkenése derített fényt az üreg lété-re. A hely Siklós elhanyagolt, csatornázatlan része, mely etnikailag Dél-Baranyát
reprezentálja…
A Dél-Dunántúli Geológiai Szolgálat kérte fel csoportunkat, a Pécsi Egyetem Barlangkutató Egyesületét, hogy járjuk be az ismeretlen üreget. Miközben a Duna–Dráva Nemzeti Parknál a feltárás (kutatótábor) engedélyeztetése folyt, az előkészítés során egyre több járat vált ismertté.
A siklósi Várhegy tömegét – ez egyben a barlang befoglaló kőzete – triász dolomit (Csukmai Dolomit Formáció) és tőle északabbra jura mészkő (Templomhegyi Mészkő Formáció) alkotja. A hegy e déli oldalán régóta ismertek langyosvizű források. A bar-lang jelenlegi bejáratánál 1,5 m vastag löszös-vályogos fedőüledék települ a dolomit-ra, mely az antropogén behatások, építési területek kialakítása előtt a 4–5 m
vastagságot is elérhette.
A bejáráskor feltérképeztük a mintegy 30 m járathosszúságú üreget, mely morfo-lógiáját tekintve hasadékokra felfűződő gömbfülkesor. Főbb hasadék-csapásirányok a 140°–320°-as értékek köré rendeződnek. A barlang alján 20 °C hőmérsékletű "tó" ta-lálható. A víz kb. 3 m x 1 m-es hasadékot tölt ki. A vízközeli részeken fekete bevonat
képződött, mely lángfestéssel semmiféle jellegzetes színt nem adott (magnéziumra, mangánra, szerves szennyeződésre gyanakodtunk, de valószínűleg a kén vala-milyen megjelenési formája). Valószínűleg a légtérből vált ki, mivel a mikroformák leg-védettebb belsőbb zugaiban nem települt meg e bevonat.
A gömbfülkék fala erős mállottságot mutat, alsóbb részeit, kisebb párkányokat mállási maradék, dolomitpor tölti ki, ill. fedi be (a por 10 %-os HCl hatására nem pe-zseg). A dolomitpor kipergéssel került a helyére, ez alapján feltételezem, hogy itt a gömbfülkék szabad légtérben keletkeztek. A dolomitban található kalcittelérek, cseppkövek a gömbfülkeképződés során hasonló fokú visszaoldódást szenvedtek el, kissé kipreparálódva, de a fülkék vonalát követve találhatók a különböző metszési síkok, oldódási ívek által feltárva. Néhány helyen valószínűleg huntit található, de erre csak az ásvány morfológiai megjelenéséből következtetünk.
A barlang levegőjének hőmérséklete kb. 18 °C-os, de pontos értéket a bejárat hő-szigetelt lezárása után lehetne mérni.
Március 19–26 közt végzett munkálatok nem hoztak jelentős továbbjutást, mivel a felszínközelről behulló vályogos lösz, kőzettörmelék és kommunális hulladék anyagá-nak felszínre deponálásával ment el időnk, energiánk nagy része. Majd az ezek után megtalált gömbfülke alján, egy perspektívikusnak ítélt, 10 cm-es hasadékot bővítve, 4 méteres függőleges bontással a karsztvíz szintjére jutottunk le. A további járatok
felfedezésére a hasadék irányát követve komoly esély van, hiszen a langyos, agresszív karsztvíz erős mállasztó hatása itt már könnyebbé teszi e munkát.
Március 26-án Szikszai Attila búvár tájékozódó jellegű merülést hajtott végre a "tónál", melynek során 12 m mélyre sikerült lejutnia a hasadékban.
A barlangból vízmintát vettünk. Az Egyetem laboratóriumában ammonium, nitrit, nitrát ("Aquamerck" gyorstesztek), m-lúgosság, kloridion, össz. keménység (titrálás), továbbá pH, vezetőképesség-méréseket (Radelkis típusú mérőműszer ) végeztük el.
A mérések eredményei tájékoztató jellegűek, mivel más labor által referenciamé-rés (még) nem történt, de folyamatban van.
Az ammonium értéke, ismerve a környéken tapasztalható állattartás körülményeit, meglepően alacsony. A nitrát értéke – sajnos – megfelel a lakott területeken mérhető átlagnak. A barlang a felszíni vizek, beszivárgás felé zártnak, a legfelsőbb járatai is porszáraznak mutatkoztak a megismeréskor, de esősebb napok után a sziklaéleken csepegést lehetett megfigyelni.
Érdekes az alacsony pH érték, ez szinte semleges, alig lúgos kategórába sorol-ható. Biztos, hogy más ion "lenyomja" a pH-értéket, azaz növeli a hidrogénion aktivi-tását; hogy mi, az továbbra is kérdéses. Ugyanis hidrogénszulfidot higany-nitráttal nem sikerült kimutatni. Fontos megjegyezni, hogy a VITUKI munkatársai ívóvízbázis- védelmi munkálatokat végeznek Siklós környékén, ezek közt szerepel kútinterferencia kimutatása, melybe most már sikerült az új barlangot is egy vízszintingadozás- regisztráló telepítésével bevonni.
Véleményünk szerint a barlangbejárat környezetében az állattartás veszélyezteti a barlangot és a 12 m mélyebben található karsztvizet.
Ugyanis esősebb nap után mintegy 12 óra elmúltával a barlangban csepegő víz jelent meg, mely biztosan felszíni eredetű. Célunk, hogy innen vízmintát vegyünk feltevéseink igazolására.
További terveink:
feltárások folytatása , melynek célja az újabb járatok megtalálása
kommunális szemét felszínre hozatala, mely a karsztvíz közvetlen szennyezését okozza
csepegő vízből mintavétel, melynek célja a felszíni eredetű szennyeződés minő-ségi meghatározása.
Pécs, 2001. 03. 30.
Dezső József
Pécsi Tudományegyetem Barlangkutató Egyesülete elnöke
Földrajzi Intézet , 7625 Pécs, Ifjúság u. 6.
HÍREK, KÖZLEMÉNYEK
NYÍLT LEVÉL
Tisztelt Barlangi Mentőszolgálat!
Szeretnénk köszönetünket kifejezni azért a segítségért és erőfeszítésért, amelyet a 2001. február 24-i mecseki barlangi baleset utáni mentés során nyújtottatok Egye-sületünknek és a balesetben szerencsétlenül járt tagtársunknak.
Köszönet a körülményekhez képest nagyon gyors érkezésért, a mentés során mindvégig meglévő jó hangulatért, a rengeteg erőfeszítésért, amely nélkül a sérült barlangkutató talán soha nem láthatta volna meg ismét a napvilágot.
Köszönet továbbá azért, hogy emberségből, együttérzésből, segítőkészségből, önzetlenségből újból egy pozitív példát kaphattunk és követendő tapasztalatokat szerezhettünk.
Mégegyszer kifejezve hálánkat és abbéli reményünket, hogy a jövőben nem igénybe vesszük, hanem talán segítjük a Magyar Barlangi Mentőszolgálat munkáját,
Jó szerencsét!
Kurunczi Edina Barta Károly
titkár Tarnai Tamás kutatási programvezető
elnök (sérült)
PONTOSÍTÁS
A nemrégiben megjelent Ferenc-hegyi-barlang térképének ismertető részében olvastam, hogy „1988-ban az Acheron csoport térképezés közben talált rá a DK-i rész VII–X. számú főhasadékaira, ...”.
Nos, az említett járatokat a Vámőrség barlangkutatói találták még a 60-as évek végén. Sajnálatos, hogy nem került fel az Antos, Kessler, Szilvássy-féle térképre. Az említett járatokban magam is jártam 1977-ben, miután a 4-es baleset után ismét látogatható volt.
Hopoczky László, Szilvássy Andor Barlangkutató Egyesület
EMLÉKTÁBLÁT ÁLLÍTOTTAK A TÓKUTATÓKNAK
Hévíz önkormányzata márványtáblán örökítette meg a világhírű gyógytó kutatása során életét vesztett öt búvár emlékét. Bárdi Miklós, Lerner József, Páli Ferenc, Plózer István és Bíró Tamás lelte halálát a forrásbarlang kutatása során. (MTI)
A Metro-ban megjelent hír
TAGTÁRSUNK SIKERE
Hegedűs Gyulát,
Társulatunk elnökségének tagját a PostaBank vezérigazgatójává választották, melyhez szívből gratulálunk és munkájához sok sikert kívánunk.
A TÁRSULATI ÉS EGYÉB KIADVÁNYOK KÍNÁLATA ÉS ÁRAI2001. január 1-től |
|||||
Periodikák |
Ft |
|
Nem MKBT kiadványok |
Ft |
|
Karszt és Barlang 1962—1985. |
200 |
|
Budai barlangok* |
250 |
|
(füzetenként) 1986—1992. |
250 |
|
Esztramos ásványai* |
650 |
|
1994, 1997. |
300 |
Bükki barlangolások |
300 |
|
|
Spec. Issue 1989. |
300 |
|
Veszpr. Egy. eredményei ’97* |
100 |
|
Spec. Issue 1992. |
400 |
|
Veszpr. Egy. eredményei ’98—’99* |
200 |
|
Karszt- és Barlangkut. I—IX. á |
300 |
|
Jósvafő* |
1100 |
|
Karszt- és Barlangkutatás X. |
400 |
|
A Kárpátmedence tur. irodalma* |
900 |
|
Beszámoló 1975—1984. á |
150 |
|
BEBTE Képes Krónika |
300 |
|
|
|
|
Sátorkő-pusztai-gipszbarlang |
30 |
|
Egyéb MKBT kiadványok |
|
|
Képeslapok: |
|
|
Alsó-hegyi zsombolyatlasz |
300 |
|
Istállós-kői-bg., Szalajka–vízesés |
40 |
|
Ajánlás Világörökség-listára |
250 |
|
Baradla –részletek 2 féle |
40 |
|
Karsztterületek hidrogeológiája |
400 |
|
Postojna 1905, reprint |
40 |
|
Karszthidrológiai Szimpózium I–II. |
200 |
|
Daday: Barangolások a Bihar hgs-ben* |
1000 |
|
70 éves a magyar ... bgkutatás |
150 |
|
Nagy L. J.: A csillagok gyermekei vagyunk (Pávay Vajna élete)* |
|
|
Lámpaflóra kollokvium* |
50 |
|
|
200 |
|
10. Szpeleol. Kongresszus 1-3. |
300 |
|
Balázs D.: Csepegő kövek igézetében |
400 |
|
Solymári-ördöglyuk (kicsi) |
50 |
|
–:Szigetről szigetre a Kis Antillákon |
400 |
|
Solymári-ördöglyuk (nagy) |
400 |
|
–: Galapágos, az elefántlábúak szigete |
400 |
|
XL. Barlangnap |
50 |
|
–: A Húsvét-sziget fogságában |
400 |
|
Budapest, cave-capital |
400 |
|
–: Életem – utazásaim |
2500 |
|
A 40 éves MKBT története |
200 |
|
Tájak–Korok–Múzeumok füzetei: |
|
|
SUBCITY ’98 konferencia |
300 |
|
Vár-barlang |
100 |
|
Millenniumi Barlangnap 2000 |
600 |
|
Die Höhle von Szemlő-hegy* |
100 |
|
Barlangi túravezetői ismeretek I. |
1000 |
|
Pálvölgyer Höhle* |
100 |
|
Barlangi kutatásvezetői ismeretek |
1000 |
|
|
|
|
Barlangi idegenvezetői ismeretek* |
500 |
|
Erdélyi térképek |
|
|
Lychnis (vulkáni barlangok) |
200 |
|
Kolozsvár és környéke 1:35 000* |
350 |
|
|
|
|
Pádis karsztvilága 1:30 000* |
400 |
|
MKBT barlangtérképek |
|
|
Hargita hegység 1: 50 000* |
440 |
|
Cserszegtomaji-kútbarlang |
150 |
|
Torockói-hgs északi rész, Tordai-has.* |
350 |
|
Alba Regia-barlang |
200 |
|
Torockói-hgs. középső része* |
350 |
|
Pál-völgyi-barlang |
200 |
|
Retyezát hegység 1.50 000* |
400 |
|
Mátyás-hegyi-barlang |
200 |
|
Gyilkos-tó, Békás-szoros 1:15 000* |
350 |
|
Baradla-barlang |
400 |
|
Szt. Anna-tó és környéke 1:35 000* |
350 |
|
Ferenc-hegyi-barlang (új) |
500 |
|
Erdély 1:500 000* |
500 |
|
|
|
|
|
|
|
Egyéb MKBT cikkek |
|
|
|
|
|
plakátok, matricák |
30 |
|
|
|
|
MKBT jelvény |
80 |
|
|
|
|
képeslapok (Solymár) |
30 |
|
|
|
|
*Korlátozott számú példány
HIVATALOS KÖZLEMÉNYEK
Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság előzetes tájékoztatása szerint
a Vecsem-bükki-zsomboly és a
Szabó-pallagi-zsomboly (Baglyok szakadéka)
augusztus 15—április 15. között nem látogatható.
A TÁRSULAT VEZETŐ SZERVEINEK ÜLÉSEI
Elnökségi ülés: 2001. március 12.
Határozatok:
E-5/2001 Elfogadta az előző ülés óta eltelt időszakról szóló beszámolót, valamint az elnökségi tagok beszámolóját a korábban elfogadott feladatmegosztás alapján vég-zett munkájukról.
E-6/2001 Megvitatta és elfogadta a Társulat 2001. évi költségvetését, melyet a választmány, valamint a küldöttközgyűlés elé terjesztésre javasolt.
E-7/2001 Elfogadta 10 fő új belépő tagfelvételi kérelmét. Az alapszabály 6. §. (2) be-kezdés alapján tagdíjfizetési kötelezettség elmulasztása miatt 316 főt törölt a Társulat tagjai sorából. A törölt tagok a hátralék pótlása esetén ismét a Társulat teljes jogú tagjaivá válhatnak.
Elnökségi ülés: 2001. április 10.
Határozatok:
E-8/2001 Elfogadta az előző ülés óta eltelt időszakról szóló beszámolót, valamint az elnökségi tagok beszámolóját az előző ülés óta végzett munkájukról.
E-9/2001 Elfogadta és a küldöttközgyűlés elé terjesztésre javasolta a 2000. évről szó-ló főtitkári beszámolót, valamint közhasznúsági jelentést.
E-10/2001 Elfogadta 4 fő új belépő tagfelvételi kérelmét.
Választmányi ülés: 2001. március 12.
Határozatok:
V-1/2001 Elfogadta az előző ülés óta eltelt időszakról szóló beszámolót.
V-2/2001 Egyhangúlag elfogadta és a közgyűlés elé terjesztésre javasolta a Társulat 2001. évi költségvetését.
V-3/2001 Elfogadta a küldöttállítás módját, és az egyéni tagok küldöttválasztásával kapcsolatos szavazólapok értékelésére három fős jelölő bizottságot hozott létre, melynek tagjai: Börcsök Péter, Fehér Katalin, Takácsné Bolner Katalin.
V-4/2001 A Barlangterápiai Szimpóziumot felvette a társulati rendezvények sorába.
MKBT honlap az interneten
Ezúton értesítjük a Társulat tagságát, hogy megkezdtük az MKBT honlap szerkesztését, amelyhez minden anyagot, ötletet és segítséget szívesen fogadunk.
Jövőben az MKBT TÁJÉKOZTATÓ – megjelenésével egyidejűleg – olvasható lesz a neten is.
Archivum rovatunkban a régebbi számokat is szeretnénk közzétenni web stilus-ban.
A Tájékoztatóba leadott anyagokhoz a jövőben fotókat és térképeket is szívesen fogadunk, ezeket azonban csak a honlapon tudjuk megjelentetni, amit ezzel is szeret-nénk még színesebbé tenni (szó szerint is).
Levelező rovaton keresztül nyilvános vitafórumot nyitunk, egyben lehetőség nyílik itt is a csoportprogramok közzétételére.
Oktatási anyagok és információk, valamint technikai újdonságok közlésére nyílik lehetőség.
A Társulat arculatának külföldi megjelenése megkívánja, hogy az anyagok egy része német és angol nyelven is felkerüljön a honlapra. Várjuk lelkes fordítók
jelentkezését, akik rövidebb anyagok fordítására vállalkoznak.
Kérünk mindenkit, aki e-mail címmel vagy saját honlappal rendelkezik és érdeklődik a téma iránt, hogy rövid bejelentkezését tegye meg az együttműködés céljából.
A fentieken kívül még számos ötletünk van, csak legyen, aki mindezt megvalósítja.
Akik erre kísérletet tesznek: Dr. Nyerges Miklós webszerkesztő:
nyerges.oct@chem.bme.hu
MKBT titkárság mkbt@mail.matav.hu
Hazslinszky Tamás
Börcsök Péter szarka.rozi@matavnet.hu
Bajna Bálint
Nyerges Attila.
Az MKBT honlap jelenleg az alábbi címen érhető el: www.nexus.hu/barlangászat
Barlangos információk a meglévő lapokon (www.extra.hu/bghirek/hun/hunmap.html)
MTSZ Barlang Bizottság honlap (www.fsz.bme.hu/mtsz/barlang/4tinfo/1tinfo.html)
(Bajna Bálint szerk.)
Tudomásunk szerint jelenleg az alábbi csoportok, szervezetek ill. témák
rendelkeznek honlappal. A CD-lemezre írt anyag megvásárolható a Társulat titkárságán vagy Bajna Bálintnál 500 Ft-ért.
Magyar Természetbarát Szövetség Barlang Bizottsága
Acheron
Adrenalin
Amphora Búvár Klub
Anubisz Barlangkutató Szakosztály
BarlangászHírek
Bekey
Benedek Endre Barlangkutató és Természetvédelmi Egyesület
Budapesti Egyetemi Atlétikai Klub Barlangászcsoportja
Boros Tibor honlapja
Gubacs
Laokoón csoport
Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület
Megalodus Barlangkutató és Geológiai Szakcsoport, Tata
Micimackó Barlangászcsoport
Pizolit
Plózer István Vízalatti Barlangkutató Csoport
Pyperkőcz Barlangjáró Csoport
Staticky Fanaticky Barlangjáró Baráti Kör
JATE Barlangkutató Csoport
Szegedi Karszt- és Barlangkutató Egyesület
Troglonauta Barlangkutató Egyesület
Várbarlang
Mednyánszky Budavár
Veszprémi Egyetemi Barlangkutató Egyesület
Crysys Barlangász Klub (Nagyvárad)
Nemzeti parkok
Balatonederics
Beremend
Cserépfalu
Geri Miklós
Növények a barlangban
Sportterápia a barlangban
Virtual Cave (kitűnő minőségű fotókkal)
Daloskönyv (régóta hiányolt dalok gyűjteménye)
Kordos László: Magyarország barlangjai
Oltárkő-barlangalbum bemutató (Erdély)
Mosoly a kötélen
In memoriam Dékány Péter