MKBT TÁJÉKOZTATÓ 2001 – JANUÁR-FEBRUÁR


 

Farkas Andrásné (Bözsi Néni)

(1924—2000)

2000. november 1-én több százan kísérték utolsó útjára a jósvafõi temetõben az október 30-án este elhunyt Bözsi nénit. A sírnál Szabó Géza, Maucha László (Papp Ferenc Csoport) és Szablyár Péter búcsúztatta. Az utóbbi búcsúztató beszédének néhány részletével emlékezünk meg a Jósvafõ környéki barlangkutatás és a barlangkutatók önzetlen támogatójáról.

Nem véletlen, hogy egy idõs falusi asszonyt ilyen sokan kísérték el utolsó útjára, bár szûk családja is igen szép számú: testvérei, gyermekei, unokái, dédunokái.

De ennél is sokszorta többen voltak, akik szerették, tisztelték. Mert a mi szeren-csénk az volt, hogy Bözsi Nénit a barlangászok öreganyjának szólíthattuk.

Többségünk gyerekként–kamaszként ismerte meg a Kutatóállomáson a hatvanas-hetvenes években, ahol akkor mindenesként dolgozott. Hátán batyuval érkezett. Néhány ellentmondást nem tûrõ vezényszóval rendet teremtett közöttünk, majd mun-kához látott. Mindig szakított idõt, hogy nekünk, az állandóan éhes kamaszoknak valami tartalmas ebédet készítsen, ha nem volt mibõl, egy nagy vájdlinggal a közeli erdõbe küldött egy kis róka-gombáért, amibõl felséges gombapaprikást, vagy tojásos gombát varázsolt. A forgalom növekedésével becsületkasszás – önkiszolgáló – büfét mûködtetett az Állomáson, akkor szerencsére még nem volt ÁFA, számlaadási köte-lezettség, annál több jóakarat, szeretet.

Miután Õ volt a házban a rendteremtõ, aki az általa megengedettnél többet tett a rendetlenség irányába, azt könyörtelenül lekapta a tíz körmérõl, legyen az tudományok doktora vagy kandidátus. Olyan természetességgel tárgyalt bárkivel, hogy azt néhány mai TV-riporter is megirigyelhetné.

Egyszerû falusi asszonyként lakóházuk egyik szobáját feláldozva létrehozta ma már országos hírû italmúzeumát, amit büszkén mutatott meg bárkinek, több-kevesebb magyarázatot fûzve az üveg- és italkülönlegességekhez. Ebben a kis gyûjteményben számára az volt a lényeg, hogy tárgyiasult formában tudta megmutatni azt a szeretetet, ami visszasugárzott rá abból a szeretetbõl, amiben Õ tudta részesíteni kör-nyezetét, olykor akár ismeretlen embereket.

És ennek az õszinte szeretetnek nem volt határa! Házában mindenki otthonra talált, egy tál forró leves, egy stampedli pálinka vagy pohár bor mindig jutott, bármikor toppant be a hívatlan látogató. Bözsi Néni sztrapacskái, sparherden sütött lángosai, diós-szilvalekváros derelyéi fogalommá váltak a mindig éhes barlangászok között.

Alapelve volt, hogy nincs lehetetlen, csak tehetetlen. Saját élete tapasztalata alap-ján tudta, hogy minden helyzetben meg kell találni a megoldást, de ez csak úgy lehetséges, ha teszünk is érte, sokszor nem is keveset!

Nekem mérhetetlenül sokat segített a jósvafõi tájház létrehozásában, hiszen a zökkenõkkel haladó felújítás, berendezés évei alatt Náluk lakhattam. Az, hogy abban a tájházban úgy érezheti magát a látogató, mintha csak éppen elmentek volna a háziak otthonról – ahogy a vendégkönyvben jegyezte be valaki nemrégiben – döntõ szerepe volt. Õ vetette be az elsõ kenyeret az újra rakott sparherdben, Õ kente meg utánozhatatlan szilvalekvárjával a frissen sült kenyérszeleteket, amit mi ugyan olyan mohón faltunk fel, mint annak idején a Kutatóállomáson.

Szablyár Péter


PROGRAMOK, RENDEZVÉNYEK

MEGHÍVÓ

2001. január 22-én 16 órára

a Szemlõ-hegyi-barlang vetítõtermében tartandó

nyílt elnökségi és választmányi ülésre

Az ülés keretében dr. Jakucs László professzor, a Társulat tiszteletbeli tagjának 75. születésnapja alkalmából ünnepi köszöntésre kerül sor.

Az ünnepeltet méltatják: dr. Dénes György, a Társulat tiszteletbeli elnöke, dr. Fodor István, a Pécsi Tudományegyetem tanszékvezetõ egyetemi tanára és dr. Keveiné dr. Bárány Ilona, a Szegedi Egyetem tanszékvezetõ egyetemi tanára.

A köszöntéseket követõen videovetítésre kerül sor.

Minden kedves tagtársunkat szeretettel várunk.

Dr. Korpás László

elnök

VIDEO-SOROZAT

a Szemlõ-hegyi-barlang fogadóépületének vetítõtermében

(II. Pusztaszeri út 35.)

A Társulat birtokában levõ – az 1989-ben rendezett 10. Nemzetközi Szpeleológiai Kongresszus filmpályázatára beérkezett, valamint ajándékként kapott és vásárolt – videoanyagokat szeretnénk a tagság számára bemutatni, a barlangüzem projekto-rával nagy méretû vászonra kivetítve. A sorozatot kiegészítjük saját – vásárolt és TV-bõl felvett – anyagainkkal. A nem magyar nyelvû kísérõszövegeket a helyszínen – idõnként mások segítségét is igénybe véve – magyarra fordítjuk.

Fleck Nóra és Hazslinszky Tamás

Január 10., szerda 17 óra

Morva-karszt (német, 72 perc)

A Sloup-šošùvkai-, Balcarka-, Kateøinska-barlang, a Macocha-Punkva-barlangrendszer ki-épített és eredeti állapotú részeinek bemutatása, részletes kutatás- és kiépítéstörténete archív anyagok felhasználásával. Január 31., szerda 17 óra

Atlantida (francia, 26 perc)

Légteres és víz alatti lávacsõ-barlang kutatása Lanzarote szigetén (Kanári-szigetek). A sárkány lehelete (francia, 26 perc) Légteres és víz alatti lávabarlangrendszer kutatása az afrikai Namibiában, barlanglakó állatokkal. Grotte de Demoiselle – Leány-barlang (francia, 18 perc) Dél-Franciaország egyik szép barlangját a vele kapcsolatos monda megjelenítésén keresztül mutatja be. Február 14., szerda 17 óra

Grotte Is Zuddas (angol, 26 perc)

A Szardínia déli részén található barlang kiépített és kiépítetlen (heliktitekben igen gazdag) részeinek bemutatása. Grotte del Frasassi – Frasassi-barlang (angol, 30 perc) Csodálatos tisztaságú, színû cseppkõképzõdmények, kristályalakzatok a barlang kiépített és kiépítetlen részein. Grotte del Frasassi – Kalandtúra a Frasassi-barlangban (olasz, 6 perc) A barlang kiépítetlen részein vezetett overállos túra bemutatása. Február 28., szerda 17 óra

Kína karsztja – geomorfológia (angol, 26 perc)

Kína felszíni karsztformáinak (szurdokok, kúpkarsztok, mésztufagátak, karrformák, stb.) és a karsztosodás folyamatának bemutatása. Kína karsztja– karsztbarlangok (angol, 29 perc) Hatalmas méretû patakos barlangokat, cseppkõképzõdményeket, különleges cseppkõalak-zatokat, kõhidakat, stb. bemutató film. Rege a jég alatt – Izland (francia, 26 perc) Vulkáni kõzetfelszín és az azt borító jégtakaró között kialakult barlang. Március 7., szerda 17 óra

Postojnaska jama – Postojnai-barlang (angol, 50 perc)

A Postojnai-, a Pivka- és a Predjamai-barlangok, valamint a környék természeti és kulturális látnivalóinak bemutatása. Aven Armand – Armand-zsomboly (angol, 12 perc) A dél-franciaországi, magasra “nõtt”, nagy mennyiségû “tányércseppkövérõl” ismert idegen-forgalmi barlangot mutatja be. Obir Tropfsteinhöhlen – Obir-cseppkõbarlangok (német, 17 perc) A 12. sz. óta folytatott bányászat során kialakult 600 km hosszú tárórendszer által harántolt üregeket 1991-ben építették ki a látogatók számára. Március 21., szerda 17 óra

Föld alatti Európa (magyar, 53 perc)

A TV-ben már kétszer vetített “Európa természeti szépségei” c. francia sorozat része (jellemzõ: a bemutatott 27 barlang ¾ része francia), mely röviden bemutatja a Baradlát is és megemlíti a Diabáz-barlangot. Séták a sötétség birodalmában (magyar, 20 perc) Az Aggteleki-kaszt barlangjait (Baradla-, Rákóczi-, Földvári-, Vass Imre-barlang, Rejtek-zsomboly) bemutató összeállítás. Április 11., szerda 17 óra

Nullarbor kihívás – a felfedezés története (angol, 53 perc)

A világ legnagyobb kiterjedésû karsztterülete, a Nullarbor-síkság kutatásának bemutatása 1870-tõl napjainkig. Pannikin-síkság barlangbúvár expedíció (–, 6 perc) Az ausztráliai Nullarbor-síkság egyik barlangjában történt búvárbaleset.
v v v

Akinek a fentieken kívül birtokában van barlangi tárgyú – kizárólag kereskedelmi forgalomban levõ, és nem amatõr felvételû – video-anyag – és hajlandó egy vetítés erejéig rendelkezésre bocsájtani – kérjük jelentkezzen, s a sorozat folytatásaként mûsorra tûzzük.
 
 Elõzetes ! Elõzetes !

ALCADI 2002

A Nemzetközi Szpeleológiai Unió Karszt- és Szpeleológiatörténeti Bizottsága,

az Olasz Szpeleológiai Szövetség

és a “C. Seppenhofer” Karsztkutató Központ, Gorizia

2002. április 27–május 1.

között az olaszországi Goriziában rendezi meg

az Alpok, Kárpátok, Dinaridák és a közbezárt térségek karsztjainak, barlangjainak az elsõ világháborúig terjedõ kutatástörténetével foglalkozó konferenciát

CHOLNOKY JENÕ

KARSZT- ÉS BARLANGKUTATÁSI PÁLYÁZAT

2000. ÉVI EREDMÉNYE

A Környezetvédelmi Minisztérium a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulattal közösen 2000-ben is meghirdette az immár hagyományos Cholnoky Jenõ karszt- és barlangkutatási pályázatot a Környezetvédelmi Alap Célelõirányzat terhére.

A pályázat célja a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulaton belül mûködõ barlangkutató csoportok, személyek által barlangokban végzett feltáró és tudományos munka dokumentálásának fellendítése, a dokumentáció színvonalának emelése, a KöM TvH Barlangtani Osztálya barlangnyilvántartási rendszerének fejlesztése, a KTM 13/98. évi rendeletében foglaltak teljesítése érdekében. Sajnos, ez évben az eddig megszokottnál jóval kevesebb pályázat érkezett, ami lehet annak is a következménye, hogy a csoportok éves jelentésüket az engedélyben meghatározott idõre leadták, s a kisebb lélegzetû dolgozatokkal nem kívántak részt venni a pályázaton. A pályázatra megadott határidõre így 8 jelentés érkezett, csoport és egyéni kategóriában egyaránt 4–4.

Az 5 tagú bírálóbizottság (Székely Kinga, Börcsök Péter, dr. Korpás László, Maucha László, Szablyár Péter) a csoportjelentéseket a kiírásban megadott felépítés és pontszámhatárok között, az egyéni pályázatokat pontozás nélkül egyedileg értékelte, s ennek alapján alábbi döntést hozta:

Csoport kategória

I.díj – 25 000 Ft:

– Bekey Imre Gábor Barlangkutató csoport (83 pont)

– MKBT Vulkánszpeleológiai Kollektíva (82 pont)

III. díj – 100 000 Ft:

– Plózer István Víz alatti Barlangkutató csoport (61 pont)

– Marcel Loubens Barlangkutató csoport (57 pont)
 
 

Egyéni kategória

A díj fokának meghatározása nélkül:

140 000 Ft pénzdíj:

– Nyerges Attila: Az Aggteleki-karszt ismeretes zsombolyainak felszín alatti morfoló-giája

50 000 Ft pénzdíj:

– Hazslinszky Tamás: A Baradla-barlang múlt századi nevezetes látogatói

30 000 Ft pénzdíj:

– Szûcs Norbert: A környezet hatása Szemlõ-hegyi-barlangra

10 000 Ft pénzdíj:

– Vass Béla: A “Tettye” karsztforrás bemutatása.

A csoport kategória eredményének részletezése:
 
 

Barlangkutató

Csoport

Össze-foglaló

(0–10)

 

Feltárás

(0–25)

Tudo-mányos

(0–25)

Doku-mentáció

(0–25)

Csoport-élet

(0–15)

Össze-sen

(max. 100)

 

Helye-zés

Bekey Imre Gábor 10 23 25 15 10 83 I.
Marcel Loubens 10 15 0 20 12 57 III.
Plózer IstvánVíz alatti 8 10 15 15 13 61 III.
Vulkánszpeleológiai Koll. 10 12 20 25 15 82 I.

 

Bírálóbizottság

2000. november 14—19. között lezaj-lott a Társulat szervezésében a Barlangvilágítás nemzetközi konferencia, melyen 9 ország 25 jelenlevõ (Ausztrália 1, Ausztria 6, Csehország 1, Magyar-ország 7, Németország 4, Svájc 1, Szlo-vákia 3, Szlovénia 4) és 6 levelezõ (Ang-lia 1, Ausztrália 1, Ausztria 2, Hollandia 1, Németország 1), azaz összesen 33 résztvevõvel képviseltette magát Az elõkiránduláson 18 fõ vett részt és ismerkedett meg az Abaligeti-barlangban már elvégzett és még folyamatban levõ teljes rekonstrukció munkálataival.

A három napos konferencia délelõttjein összesen 17 elõadás hangzott el, melyek közül 7 a lámpaflórával ill. az ellene való védekezéssel, 5 a barlangvilágítás törté-netével, 2 az egyéni világítóeszközökkel és 2 idegenforgalmi barlangok elektromos világításának tervezési, kivitelezési és rekonstrukciós kérdéseivel foglalkozott. Dél-utánonként egy-egy budapesti barlang (Szemlõ-hegyi-, Pál-völgyi- és Vár-barlang) meglátogatása volt soron. Esti programként barlangvilágítás-rekonstrukciókat bemu- tató videofilmeket vetítettek a szlovák résztvevõk.

A két napos utókirándulás 14 résztvevõje a Baradla aggteleki és vörös-tói szaka-szát, majd a lillafüredi Anna- és Szt. István-barlangot látogatta meg, végül a Miskolc-tapolcai-tavasbarlangban zárult a program.

A külföldi résztvevõk körében nagy elismerést arattak az utóbbi idõk hazai bar-langrekonstrukciói, különösen a jelenleg folyamatban levõk (Abaligeti- és Pál-völgyi-barlang).

Az elõadásokat tartalmazó kötet megjelentetése 2001. elsõ félévében várható.
 

A konferenciát ismét a Társulat sike-res rendezvényei közé sorolhatjuk, amit a konferencia végén elhangzott vélemé-nyek és a már azóta e-mail-en érkezett elismerések is igazolnak, mint amilyen pl. az egyik szlovák résztvevõtõl érkezett.

Vielen Dank für die nette Gastfreund-schaft und die gut organisierte und interessan-te Tagung.

Jan Novomesky

H. T.

GOSSARIO DI SPELEOLOGIA E DI CARSTOLOGIA

(Olasz—magyar/magyar—olasz barlangász és karsztológiai szakszótár)

Földrajz és olasz nyelv szakos fõiskolai hallgatóként olyan földrajz diploma-munkát készítettem, mely az olaszországi karsztterületek és barlangok leírásával foglalkozik. Rengeteg szakcikket, könyvet kellet elolvasnom olasz nyelven és igen nagy segítségemre lett volna egy olasz—magyar/magyar—olasz szakszótár. Sajnos ilyesmi nem létezik, de nem csak a barlangászat terén, hanem más tudomány-területeken sem.
Mivel olasz nyelvészetet is tanultam, elhatároztam, hogy az olasz diplomamunkám egy barlangászati és karsztológiai kétnyelvû szótár lesz, kiegészítve egy, a szókészlet eredetét elemzõ összefoglalással. Fontos szempont volt az is, hogy a szakkifejezések nagy része nem található meg a nagy olasz-magyar/magyar—olasz szótárakban sem.

A szótár összeállítását már a földrajz dolgozatomban elkezdtem, melynek utolsó fejezete egy 70—80 szakkifejezést tartalmazó olasz—magyar karsztológiai szótár. Ott csak egy egyszerû fordításról (az egyes olasz kifejezések magyar megfelelõirõl) volt szó, most viszont tanulmányoztam az egyes szavak eredetét, használatát, valamint a nemzetközileg ismert szakkifejezések eltérõ illetve megegyezõ értelmezését.

A szakdolgozat második fejezete iránymutatás a szótárak használatához mindkét nyelven, majd harmadik és negyedik fejezetként következnek az olasz—magyar és a magyar—olasz szótárrészek.

Az utolsó fejezet a barlangász és karsztos szakkifejezések eredetét vizsgálja mind az olasz, mind a magyar szókészletben, valamint azok eltérõ használatára keres magyarázatot.

Bár a barlangászatban is az angol a nemzetközi nyelv, mégis úgy remélem, hogy a szótár hasznos lesz mindazon magyar, illetve olasz szakembereknek, akik egy harmadik nyelv segítségül hívása nélkül szeretnének együtt dolgozni, egymás mûveit tanulmányozni.

A szótár elkészítésében nagy segítségemre volt a "Schioi Barlangász Klub" (Gruppo Grotte Schio-CAI, Olaszország) melynek én is tagja vagyok, valamint a klub elnöke, Leonardo Busellato úr, aki mindig mindenben a legnagyobb támogatást nyúj-totta nekem.

Köszönetemet kell kifejezni Dr. Ugo Sauro tanár úrnak, a padovai Földrajztanszék docensének, valamint Dr. Veress Mártonnak, a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanár-képzõ Fõiskola Természetföldrajz tanszék vezetõjének, akik a karsztos kifejezések értelmezésében vettek részt.

Meg kell említenem Nyerges Attila és Cesare Raumer személyét, akik a barlan-gász technikai szavak fordításában segítettek.

Végül konzulensem, Vig István tanár úr tanácsait szeretném megköszönni, akivel a szavak eredetét, kialakulását, illetve módosulását próbáltuk meg elemezni.

Horváth Éva

(A szótár a Társulat titkárságán megtekinthetõ. Szerk.)
  

HIVATALOS KÖZLEMÉNYEK

A TÁRSULAT VEZETÕ SZERVEINEK ÜLÉSEI

Elnökségi ülés: 2000. november 28.

Határozatok:

E-32/2000 Elfogadta dr. Korpás László elnöknek az elõzõ elnökségi ülés óta eltelt idõszakról szóló beszámolóját.
E-33/2000 A választást követõen eltelt másfél év eredményeit értékelve, eddig nyújtott kimagasló munkájáért 60 000 Ft jutalomban részesítette Hazslinszky Tamás társelnököt.
E-34/2000 Dr. Jakucs László professzort 75. születénapja alkalmából 2001. január 22-én nyílt elnökségi és választmányi ülés keretében köszönti.
E-35/2000 Elismeréssel vette tudomásul Hazslinszky Tamás társelnöknek a Barlang-világítási c. konferenciáról szóló beszámolóját.
E-36/2000 Megvitatta a Börcsök Péter fõtitkárnak az alapfokú képzés oktatási rend-szerbe történõ beillesztésével kapcsolatos javaslatát. A javaslatot az oktatásban közremûködõ MTSZ Barlangbizottsággal egyeztetni kell.
E-37/2000 Elfogadta 5 fõ új belépõ tagfelvételi kérelmét.
E-38/2000 Elfogadta, hogy a Társulat barlangtakarítási akciókkal csatlakozzon a Búvár által meghírdetett Tegyük szebbé szûkebb pátriánkat akcióhoz.

Tisztelt Kutatótársak, kedves Barátunk, Támogatónk!

Az 1999. évi személyi jövedelemadó 1 %-ának

Társulatunk részére történõ irányításával – közismerten szerény anyagi körülmények között mûködõ – egyesületünk 2000. évben 326 897 Ft támogatáshoz jutott, melyet a tagság informálását szolgáló MKBT Tájékoztató megjelentetésére fordítottuk.

A Társulat vezetése ezúton köszöni meg mindenkinek önzetlen és a törvényi szabályozás folytán anonym támogatását.

Egyben kérjük, hogy lehetõségeitekhez mérten a 2000. évre vonatkozó adóbe-vallásban is az SZJA 1 %-ával a Társulatot támogassátok.

A rendelkezõ nyilatkozat kitöltéséhez itt adjuk meg a Társulat adószámát.

A kedvezményezett adószáma:

1 9 8 1 5 8 0 2   2   4 1

(A nyilatkozattal kapcsolatos tennivalókat minden adózó az APEH által megküldött adócsomagban meg fogja találni.)

VÁLASSZ MINKET ÉS GYÕZD MEG ERRÕL ISMERÕSEIDET, CSALÁDTAGJAIDAT IS !

Köszönettel a Társulat vezetése


FELHÍVÁS A 2001. ÉVI TAGDÍJAK BEFIZETÉSÉRE

A Közgyûlés határozata értelmében a 2001. évi tagdíjak:

– teljes jogú 2000 Ft,

– kedvezményes (diák, nyugd., sorkatona, gyes, gyed., munkanélküli) 1500 Ft,

továbbá legalább 5000 Ft közhasznú hozzájárulás esetén lehetõség van az adomá-nyozó által megnevezett MKBT-tag (kedvezményezett) adott évre szóló tagsági díjának megváltására.

Az egyéni és csoporttagok tagdíjbefizetését – hasonlóan az elõzõ évekhez – ezúton is köszönjük!

Titkárság

FIGYELEM

Sajnálattal közöljük, hogy az 1999-es év eseményeit összefoglaló kiadvány tervezett megjelentetésérõl a kis számú érdeklõdés miatt le kellett mondanunk. Akik meghirdetetésünk alapján az 500 Ft-ot már befizették, azoknak ezt az összeget a 2001. évi tagdíjába betudjuk, azaz számukra a befizetendõ – fentebb megadott – tagdíj 2001-ben 500 Ft-tal csökken.

Titkárság

FELHÍVÁS

A Társulat ez évben is központilag érvényesíti azok biztosítását, akik a Bécsi és Alsó-Ausztriai Barlangkutató Egyesületnél tagsági igazolvánnyal rendelkeznek. A tagdíj egy évre 300 ATS, amely a biztosítást is magába foglalja. Kérjük, hogy akik 2001-ben is igénylik ezt a lehetõséget, igazolványukat és a tagdíjat (Schillingben) 2001. január 15-ig a Társulat titkárságára eljuttatni szíveskedjenek.

Ugyancsak lehetõség van a fenti egyesületbe való belépésre. Ehhez 1 db fény-kép, 350 Schilling, továbbá a titkárságon beszerezhetõ jelentkezési lap kitöltése szükséges. Ugyanennyi a tagdíj, ha valaki régebbi tagságát kívánja megújítani.

Titkárság

FELHÍVÁS

Barlangi balesetek, barlangi búvárbalesetek, majdnem balestek és szerencsés megmenekülések történetének rövid statisztikaszerû leírására vállalkoztam.

A barlangász és turistairodalomban és a Magyar Barlangi Mentõszolgálat által nyilvántartott baleseteken kívül kérem mindazok írásban vagy szóban történõ jelent-kezését, akikkel vagy akiknek környezetében baleset, majdnem baleset vagy szeren-csés megmenekülés történt.

Az összegyûjtött történeteket 2001-ben füzetbe kötve kívánjuk kiadni. Eddig hatvan oldal dokumentumot sikerült összegyûjteni.

Segítségeteket köszönöm

Adamkó Péter

1024 Bp. Keleti Károly u. 9.

316-9320

06-30-912-6706

LAPZÁRTA UTÁN

megérkezett a 2001. évi braziliai kongresszus második – angol nyelvû – körlevele. A rendkívül részletes, színes fotókkal is illusztrált – 28 A/4 oldalas – anyag a Titkárságon megtekinthetõ, és a jelentkezési lapok (kongresszus, speleo-media /film,video/, barlangi mûvészet /festmény, szobor, fotó, vers, zene/) másolhatók. Ha valaki még több információt igényel, megtekintheti a

http://www.speleobrazil2001.org.br

honlapon, vagy információt kérhet az

info@speleobrazil2001.com.br

e-mail címen.

 

MKBT TÁJÉKOZTATÓ

Megjelenik minden páratlan hónap elején (lapzárta: minden páros hónap 10-én)

Kiadja a  Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat

1025 Budapest, Pusztaszeri út 35.

Tel.: 346-0494, tel./fax: 346-0495. E-mail: mkbt@axelero.hu

Szerkesztő: Fleck Nóra. Felelős kiadó: Börcsök Péter

A tájékoztató számára leadott cikkek, anyagok tartalmáért a szerzőik felelősek.