MKBT TÁJÉKOZTATÓ

 

2000 MÁJUS-JÚNIUS

 

Megjelenik minden páratlan hónap elején (lapzárta: minden páros hónap 10-én).

Kiadja a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat.

Szerkesztő: Fleck Nóra.

Felelős kiadó: Börcsök Péter.

A tájékoztató számára leadott cikkek, anyagok tartalmáért a szerzőik felelősek.

Floppyn és e-mail-en érkező anyagokat, 8 karakter hosszúságú és ékezet nélküli

filemegnevezéssel, Win 95 /6.0 formátumban tudunk fogadni.

 

(az eredeti pdf formátumban)

 


Az elektronikus változatot dr. Nyerges Miklós és Szenti Tamás készítette 2005-ben.


 

BARLANGNAP


a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat XLIV. Vándorgyűlése

2000. június 23-25. Pálvölgyi-barlang Budapest II. Szépvölgyi út 162.
A Magyar Millenium 2000 rendezvénysorozat hivatalos rendezvénye.
A tábor helyszíne: Pál-völgyi kőfejtő és Mátyás-hegyi kőfejtő
Részvételi feltételek:
- érvényes MKBT tagság
- regisztrációs díj befizetése
tagjaink hozzátartozóit és családját szeretettel látjuk
Részvételi díj: 800 Ft, amely magába foglalja a programokon való részvételt, a milleneum alkalmából megjelenő kiadványt, a szombati vacsorát (tányért, csajkát, kanalat hozzál).

Június 23. péntek:
14°°-től Regisztráció
14°°-16°° Barlangtúrák indulása (lásd a következő oldalon)
16°° Új technikai eszközök bemutatása (Zsólyomi Zsolt)
20°° Ünnepélyes megnyitó (megnyitót tartja: Milleneumi kormánybiztos) - Tábortűz

Június 24. szombat
8°° Marcel Loubens Kupa (barlangverseny, lásd a következő oldalon)
10°°-18°° Barlangtúrák indulása (lásd a következő oldalon)
11°° 3D számítógépes barlangtérképezési bemutató (Prépostfy Zsolt)
15°° Csoportvezetők fóruma
16°° 3D számítógépes barlangtérképezési bemutató (Prépostfy Zsolt)
20°° Vacsora
21°° Barlangverseny eredményhirdetése, tábortűz

Június 25. vasárnap
10°°-12°° Barlangtúrák indulása (lásd a következő oldalon), Technikai eszközök bemutatása
10°°-14°° Gyermekprogramok
14°° Táborzárás.

Barlangtúrák (jelentkezés a regisztrációnál)
Pál-völgyi-barlang: Nagy-kör (3-4óra)
Jubileumi szakasz (4 óra)
Tollas-terem-Negyedik-negyed (1-1 1/2 óra)
Mátyás-hegyi-barlang: Öregfiúk túra
Tó-túra
Sport-túra
Versenykímélő túra
Ferenc-hegyi-barlang: Régi rész
Új rész
Kis-kör
Szemlő-hegyi-barlang: kiépített rész-Föld szíve-Agyagos-folyosó (1 1/2 óra)

Figyelem! A Pál-völgyi-barlang valamennyi túráján csak elektromos lámpával lehet résztvenni! Családtagoknak, gyermekeknek barlangtúrák a Pál-völgyi- és a Szemlő-hegyi-barlang kiépített szakaszain.
Barlangverseny. Helye: Mátyás-hegyi-barlang. 3 fős csapatok indulhatnak, alap + kötéltechnikai felszerelés szükséges. Jelentkezés péntek 14°°-től szombaton 7,30-ig a regisztrációnál. Rajt 8°°-kor. A tervezett versenyidő csapatonként 1-1 1/2 óra. Szervezők: Simon Béla és Horváth Richárd.
A barlangverseny szponzorai: Mountex és Tengerszem Sport.
Videofesztivál és diabemutató. Pályázni lehet olyan filmekkel és dia-anyagokkal, amelyek a csoportok vagy egyéni kutatók expedíciók, barlangtúrák és a csoportélet keretében szerzett élményeiket mutatják be. Értékes jutalmak! Vetítés mindhárom nap alatt folyamatos a közösségi sátorban.
Egyéni ügyességi verseny: Pál-völgyi kőfejtő színpad.
Mindhárom napon büfé üzemel a Hideg-lyuk előtt.
A tábor és a parkoló őrzéséről gondoskodunk.
Kiss Attila és Bródy Andor


HAZAI PROGRAMOK, RENDEZVÉNYEK

FIGYELEM - IDŐPONTVÁLTOZÁS!

A Hágó Kupa május elsejei hosszúhétvégére beharangozott időpontja sajnos ütközik a Túravezetői tanfolyammal. A rendezőség szeretné, ha minél többen összejönnénk, ezért a versenyt egy héttel későbbre toljuk át, azaz a május 6-7-ikei hétvégére. A kavarásért elnézéseteket kérjük.
Ugyancsak elnézést kell kérnünk Horváth Richárdtól és Simon Bélától, akik a Hágó Kupa kiagyalói és fő támogatói, ennek ellenére a DUALPot, mint Tengerszem melletti fő szponzorunkat nem említettük.
Sátrazni a Létrási-réten nem szabad, a pajtában vagy a házban lehet aludni.
Szerencse fel - várunk a Kupán!
Papp Ferenc csoport - Leó


A SÁRKÁNY ÉVÉBEN A SÁRKÁNY-BARLANGBA

A Vulkánszpeleológiai Kollektíva és a Styx Barlangkutató Csoport közösen szervezi a 16. Vulkánszpeleológiai Tábort a Szent György-hegyen, a Kaán Károly turistaháznál 2000. július 8- 16. között. A tábor célja a Bél Mátyás tudósítója, Gyurkovits György által 1737-ben leírt Sárkány-barlang feltárása. „A hegy nyugat és észak közti oldalán tátong elég széles nyílással és lehúzódik számos kivájt üregen át, majd felfelé, majd ismét lefelé öblöződő sötét és ismeretlen mélységekbe.”
A barlang száját az időközben ledőlt bazaltorgonák törmeléke betakarta, így az üreg is feledésbe merült. A törmelékben alakult kicsiny jégbarlangba legutóbb bebocsájtott füst viszont jelezte a Sárkány-barlang valóban hatalmas üregrendszerét.
Ennek a feltárását kívánjuk megkísérelni a táborban. Elszállásolás a turistaház telkén, saját sátrakban. Az ellátást és az útiköltséget a résztvevők maguk állják. A főzés megoldható a turistaház konyhájában. Minden érdeklődőt szeretettel várunk. Bővebb felvilágosítást adnak:
Eszterhás István és John Szilárd



SZAKELŐADÁSOK

Május 8. hétfő 17 óra
Takácsné Bolner Katalin: Barlangi kiválások nevezéktani problémái II. Folyó, szivárgó- és kapilláris vizek kiválásai (Az április 10-i vitaülés folytatása)

Május 15. hétfő 17 óra
Takácsné Bolner Katalin: Barlangi kiválások nevezéktani problémái III. Állóvizek kiválásai Színhely: A Szemlő-hegyi-barlang fogadóépülete.


A TÁRSULAT VEZETŐ SZERVEINEK ÜLÉSEI
Elnökségi ülés 2000. március 7.

Határozatok:
7/2000 Megtárgyalta és módosításokkal elfogadta a Barlangi Mentőszolgálat és a Társulat között kötendő együttműködési megállapodás tervezetét, melyet tárgyalási alapként, megvitatásra a BMSZ felé kell továbbítani.
E-8/2000 Elfogadta és a választmány elé terjesztésre javasolta a küldöttek állítására vonatkozó javaslatot (részletesen lásd a választmányi határozatot).
E-9/2000 Foglalkozott a Solymári Bizottság aktivizálásával, s megbízta a Titkárságot, hogy a még fennálló vitás kérdéseket tisztázza, hogy a Bizottság a működését megkezdhesse.
E-10/2000 Foglalkozott a titkári posztról lemondott Sásdi László helyének betöltésével. Elfogadta, s a Választmány elé terjesztésre javasolta dr. Nyerges Miklós személyét.
E-11/2000 Elfogadta és a Választmány elé terjesztésre javasolta a Szervezési és Működési Szabályzat 1.7. pontjának átdolgozását.
E-12/2000 Elfogadta az előterjesztett, s a megjelölt javításokkal átdolgozott költségvetés, a Küldöttközgyűlés elé terjesztését.
E-13/2000 Elfogadta Fleck Nóra ügyvezető titkár 20 %-os bérfejlesztését.
E-14/2000 Egyhangúlag elfogadta 26 fő tagfelvételi kérelmét.

Választmányi ülés 2000. március 7.

Határozatok:
V-1/2000 Elfogadta a küldöttek állítására vonatkozó javasolatot. E szerint a csoportok minden betöltött 10 fő után 1 fő küldöttet delegálhatnak a küldöttközgyűlésre. Az egyéni tagok vonatkozásában, a megjelent egyéni tagok számától függetlenül ugyancsak minden 10 nyilvántarott egyéni tag után 1 küldöttet delegálhatnak. Szavazati joggal azok rendelkeznek, akik 2000. évi tagdíjukat is rendezték.
V-2/2000 Elfogadta, hogy a titkári posztról lemondott Sásdi László helyére dr. Nyerges Miklós kerüljön a küldöttközgyűlés elé terjesztésre.
V-3/2000 A Karszt és Barlang Kuratórum mandátumának a következő küldöttközgyűlésig történő meghosszabbítását javasolja a küldöttközgyűlés elé terjesztésre.
V-5/2000 Elfogadta a 2000. évi munkaterv és költségvetés küldöttközgyűlés elé terjesztését.
V-6/2000 Elfogadta a Tolerancia Barlangkutató Csoport felvételét.
V-7/2000 Elfogadta az Adrenalin Barlangkutató Csoport felvételét.

Küldöttközgyűlés 2000. április 8.

A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat 2000. április 8-án tartotta küldöttközgyűlését a Magyar Állami Földtani Intézet dísztermében. A küldöttközgyűlésen megjelent küldöttek száma 18 fő, a szavazati joggal nem rendelkező résztvevők száma 26 fő volt.
A küldöttközgyűlés keretében az Érembizottság az alábbi kitüntetéseket adta át:
- 40 éves társulati tagsága alkalmából emléklapot kapott: Csekő Árpád, dr. Cser Ferenc, dr. Dénes György, dr. Dénes Györgyné, Gádoros Miklós, Hazslinszky Tamás, Horváth János, dr. Jakucs László, Jamrik Károly, dr. Juhász András, Kerti Béla, Kesselyák Péter, Kincses Júlia, dr. Kósa Attila, Kőrösi Gyula, Magyari Gábor, Maucha László, Müller Ernő, Neppel Ferenc, dr. Pályi Gyula, Rényei Márta, dr Rónai Miklós, dr. Szathmáry Sándor, dr. Szentes György, Szenthe István, Szilvássy Gyula, dr. Topál György, Venkovits István.
- a magyar karszt- és barlangkutatás területén végzett kiemelkedő tudományos munkáért adományozható Kadić Ottokár éremmel dr. Kubassek Jánost,
- a magyar karsztvidékek és barlangok feltáró kutatásában elért kimagasló eredményért adományozható Vass Imre éremmel dr. Leél-Őssy Szabolcsot tüntette ki.
- 70. születésnapja alkalmából dr. Juhász Andrást,
- 60. születésnapja alkalmából Hajdú Józsefet és Násfay Bélát emléklappal köszöntötte.
A küldöttközgyűlés az alábbi határozatokat hozta:
- a Társulat tiszteletbeli tagjává választotta: Vass Béla, dr. Ráday Ödön és dr. Tardy János tagtársakat, valamint a társegyesületek részéről dr. Bárdossy Györgyöt (Magyarhoni Földtani Társulat), dr. Marosi Sándort (Magyar Földrajzi Társaság) és dr. Vitális Györgyöt (Magyar Hidrológiai Társaság);
- jóváhagyólag tudomásul vette az 1999. évi munkáról szóló főtitkári beszámolót (lásd alább) és a Felügyelő Bizottság jelentését;
- elfogadta az előterjesztett alapszabálymódosítást, melynek alapján a Társulat székhelyváltozását, valamint a Társulat egyéni tagjainak küldöttválasztását módosította;
- elfogadta az 1999. évről szóló közhasznúsági jelentését és éves beszámolóját (lásd alább); 2
- elfogadta a Társulat 2000. évi munkatervét és költségvetését;
- a Sásdi László lemondásával megüresedett titkári posztra dr. Nyerges Miklóst választotta meg;
- a Karszt és Barlang Alapítvány Kuratóriumának mandátumát a következő küldöttközgyűlésig meghosszabbította, valamint az alapító okiratban az Alapítvány székhelyét módosította.


FŐTITKÁRI BESZÁMOLÓ

Az elmúlt 10 hónap eseményeiről az alábbiakban kívánom a tisztelt küldöttközgyűlést tájékoztatni.
A választást követően három fő feladatot tűztem ki, amelyet az elnökség és a választmány is támogatott és elfogadott. Ezek a feladatok a 99. évi munkatervben láttak napvilágot, amelyet a szeptember-októberi Tájékoztatóban a tagság számára is közzétettünk.

Társulati élet
Első és legfontosabb feladat volt a Társulat anyagi és gazdasági konszolidációja. Tárgyalások és együttműködési megállapodások eredményeként még az ősszel új székhelyre költözött Társulatunk. A Szemlő-hegyi-barlang fogadóépületében nemcsak méltó és tágasabb elhelyezést nyertünk, de az anyagilag méltányos bérleti díj jelentős költségmegtakarítást hozott.
Megbízásos munkákból vállalkozói alapon a korábbinál nagyobb nyereséget értünk el. Fentieknek köszönhetően az év végéig meg tudtuk állítani az adósságnövekedést, és tartozásaink törlesztésére is sikerült anyagi eszközöket mozgósítani.
A különböző pályázati lehetőségeket kihasználva igyekeztünk céltámogatásokat szerezni. Sikerrel indultunk a Környezetvédelmi Minisztérium KAC pályázatán az alábbi témákban:
- Ferenc-hegyi-barlang térkép kiadása,
- Oktatási jegyzetek szerkesztése, megjelentetése,
- Oktatás gyakorlati lebonyolítása,
- Frekventált és veszélyeztetett bükki barlangok természetvédelmi kiépítése (kötélcsere, új vonalvezetés kialakítása).
Fenti pályázatokra összesen 1,8 millió Ft támogatást sikerült elnyernünk.
A Cholnoky-pályázat díjazására 1 millió Ft-ot osztottunk ki a tatabányai szakmai napokon.
A második fontosnak ítélt feladat az oktatás felkarolása és újraindítása volt. A minisztériumi rendelettel összhangban, idén januárban megszerveztük és elindítottuk a barlangi túravezetői tanfolyamot. A tervezett 30 fő helyett, a túl jelentkezés miatt való tekintettel úgy döntöttünk, hogy jelentős többletmunka vállalásával 54 főre módosítottuk a hallgatók létszámát. A tanfolyam keretében lehetőséget biztosítottunk vidéki tagtársainknak, hogy a túravezetéshez és a kutatáshoz szükséges ismereteket megszerezhessék. A túravezetői tanfolyamot közvetlenül követi a kutatásvezetői tanfolyam, amely szeptember végén zárul. Folyamatos munkával és példaszerű összefogással három részes jegyzet készül, melynek első kötete már a hallgatók kezében van. Jelenleg a második és harmadik kötet szerkesztése folyik.
Az oktatás az MTSZ Barlangbizottsággal összefogva valósult meg, a BEAC és a Szabó József Csoport kiemelkedő részvételével.
Harmadik fontos feladat együttműködés minden szinten. A választást követő első hetekben az illetékes nemzeti parkokkal folyamatosan vettük fel a kapcsolatot, és mára elmondhatjuk, hogy szinte mindegyikkel érvényes együttműködési megállapodásunk van. Megállapodást kötöttünk a Duna-Ipoly Nemzi Park, a Bükki Nemzeti Park, a Balatonfelvidéki Nemzeti Park és a Duna- Dráva Nemzeti Park Igazgatóságával. Ezek alapján válhat hatékonyabbá és eredményesebbé az érdekegyeztetés Társulatunk csoportjai és a hatóságok között.
Társulatunk a Barlangi Mentőszolgálatot szervezeti tagjai közé választotta, és erről együttműködési megállapodás is létrejött a két szervezet között.
Társulatunk nagyon sok erkölcsi és anyagi támogatást kapott az elmúlt időszakban is a Környezetvédelmi Minisztériumtól, azon belül a Barlangtani Osztálytól. Régi tartozásunk itt is rendezni az évek óta húzódó együttműködési megállapodást.
Kapcsolattartás csoportokkal: tovább kell javítani, és a tanfolyam adta lehetőségeket és kapcsolatokat kihasználni és elmélyíteni mind a fővárosi, mind pedig a vidéki csoportokkal.

Vezetőségi ülések
Az elmúlt időszakban a Társulat Elnöksége 5 alkalommal, Választmánya 3 alkalommal tartott ülést, amelyeken az előterjesztett határozatokat lényegében egyhangúlag elfogadták. A Szervezeti és Működési Szabályzatot újrafogalmaztuk és korszerűsítettük, a Tájékoztatóban pedig közzétettük.
Az elmúlt időszakban 102 új belépővel növekedett tagságunk, ami a Társulat iránti megnövekedett bizalmat tükrözi. Szolgáltatásaink bővítéseként 54 tagtársunknak a bécsi és felsőausztriai barlangkutató szövetségnél segítettünk elintézni a barlangi balesetekre is kiterjedő
biztosítást.

Rendezvények:
A Barlangkutatók Szakmai Találkozóját az elmúlt év novemberében a Gerecse Barlangkutató Egyesület rendezte meg Tatabányán. A 120 regisztrált résztvevő 18 színvonalas előadást hallgathatott. Az előadások befejezéseképpen video- és dievetítésekre került sor.
Karácsony előtt a Szemlő-hegyi-barlangnál 150 résztvevővel nagy sikerű műsoros „Mikulás Buli” volt, igazán fegyelmezett keretek között. Ezen felbuzdulva az idén márciusban hasonló hangulatban és létszámban farsangi összejövetelt tartottunk.
A Szemlő-hegyi előadó azonban nemcsak a szórakozásnak, hanem a rendszeres hétfő esti szakelőadásoknak és beszámolóknak is otthont adott. Örömmel tapasztaltuk, hogy előadók jelentkeznek, azonban a tagság aktivitása és érdeklődése az előadások iránt még elmarad a várakozástól. Sajnos ugyanez mondható el a szerdai fogadónapok látogatottságáról is. Reméljük, hogy a könyvtár rendezésével az aktivitás és az érdeklődés növekszik, hiszen hetente érdekesnélérdekesebb folyóiratok és beszámolók érkeznek a világ különböző részeiből, a legfrissebb barlangkutatási eredményekkel.
Az idei Barlangnapot a Pál-völgyben rendezi Társulatunk a tagcsoportok bevonásával. Bízunk benne, hogy a Millenniumhoz méltó, nagy sikerű rendezvényt zárhatunk, anyagilag is pozitív egyenleggel. Hasonló reményeket fűzünk az őszi Barlangvilágítás konferenciához is. Az előzetes jelentkezések és a nagy érdeklődés feljogosít bennünket, hogy nemcsak szakmailag, de pénzügyileg is nyereséges rendezvényben gondolkodjunk.

Kiadványok:
A választást követően megjelent a Karszt és Barlang 1994/I-II. száma, amely az előző vezetés munkáját dícséri. A küldöttközgyűlés idején kerül ki a nyomdából a legújabb 1997-es szám. Az elmaradt köztes számok szerkesztése folyamatban van. Az idén tervezzük az 1993-as és az 1995-96-os számok megjelentetését.
A Barlangi túravezetői tanfolyami jegyzet I. kötete 150 példányban megjelent és a II. kötet szerkesztés alatt van. A kutatásvezetői jegyzet ugyancsak a nyár elejéig elkészül.
Folyamatosan, kéthavonta megjelenik a Tájékoztató kb. 20 oldalon. Rendszeres hirdetésekkel próbáljuk a kiadás költségeit csökkenteni.
A könyvtár rendezése az átköltözés óta folyamatos. Reméljük, hogy a számítógépes feldolgozás előrehaladtával korszerű tájékoztató rendszerrel állhatunk a tagság rendelkezésére.


KÖZHASZNÚSÁGI BESZÁMOLÓ

A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulatot a Fővárosi Bíróság 1999. január 19-én 13.Pk.60.438/1989/11 számon 1998. január 1. napjától kiemelkedően közhasznú szervezetnek minősítette.

1. Beszámoló a kiemelkedően közhasznú tevékenységről
- A Társulat tagjai, kutatócsoportjai és egyéni kutatói által karsztvidékek és barlangok bejárásával, megismertetésével, feltárásával olyan társadalmilag hasznos tevékenységet végeztek, amelynek megismertetésével, hasznosítási javaslatok kidolgozásával állami és önkormányzati szervek munkáját támogatták.
- Karsztterületek és barlangok rendszeres bejárásával és kataszterezésével, járatok térképezésével olyan természetvédelmi (barlangvédelmi) feladatokat láttak el, amelyek a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. Törvény végrehajtását segítették elő.
- Tagjai a megszerzett ismeretek széles körű terjesztésével (előadások, publikációk, szakmai találkozók megszervezése) a társadalom tudatformálását szolgálták.
- Hazai, külföldi és nemzetközi szervezetekkel együttműködve tevékenysége a magyar karszt- és barlangkutatás, az ehhez kapcsolódó érdekképviseleti és szakmaitudományos tevékenysége koordinációs, információs feladatainak ellátásában is kiteljesedett.
- A Társulat könyv-, térkép- és dokumentáció tára egyedi gyűjteményeinek nyilvános használhatóságával szintén közhasznú tevékenységet lát el.

2. A fentiekben részletezett kiemelkedően közhasznú tevékenységek kiadásaihoz 1999-ben
- a Környezetvédelmi Minisztériumtól a Cholnoky Jenő pályázat díjazására 1000000 Ft-ot,
- a MTESZ Szövetségi Tanácstól a működési kiadások fedezésére 575400 Ft-ot,
- a Tudományos Fejlődésünkért Alapítványtól ugyancsak a működési kiadások fedezésére 150000 Ft-ot,
- az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottságtól nemzetközi tagdíj befizetéséhez 64000 Ft-ot kapott a Társulat.

3. 1999. év folyamán a Társulat 308 722 Ft támogatást kapott a magánszemélyek jövedelemadójának 1 %-ából, amelyet a tagság informálásának érdekében kéthavonta megjelenő MKBT Tájékoztató megjelentetésére fordítottunk.

4. A Társulat törvény szerinti vezető tisztségviselői a Társulattól 1999. évben semmilyen pénzügyi juttatásban nem részesültek. A Társulatban munkaviszonyban állók részére 1999. Évben járulékokkal együtt 1 488 067 Ft került kifizetésre. Ez az összeg az ügyvezető titkár bérén kívül a Társulatnál megbízásos munka és polgári szolgálat keretében foglalkoztatottak bérét és járulékait is tartalmazza.
Az alábbiakban közzétesszük a Társulat közhasznú gazdálkodását bemutató adatokat:


SCHNEELOCH (HÓLYUK) EXPEDÍCIÓ

Ausztria, Salzburg tartomány. Hegység: Tennengebirge (2412 m).
Mélység: -1101 m (+132 m, -969 m). Új hossz: 4125 m.
Bejárat: 1615 m tszf. KTSZ:1511-7.

Egy sikeres expedícióról számolunk be a szokottnál bővebben, mivel túránk olyan extrémre sikeredett, hogy ha a megpróbáltatásokat előre tudjuk, egy pár Red Bullt beraktunk volna zsákjainkba. Indulásunk február 18-án délután három órakor történt az FTSK klubból. Tavaly novemberben helyszíni szemlét tartottunk a Hólyuk-ban és környékén, mert egy téli expedíciót helyismeret nélkül nem lehet sikeresen véghezvinni. Két dologban megegyezett mindkét túra, az időjárásban (három napig folyamatosan szakadt a hó), és az 1000 m szintkülönbség leküzdésében. Novemberben a barlang felső részét jártuk be, egy 10 órás túrával. Erről egy pár mondat. A felső járatokat a bejárattól egy akna után balra felmászva, a kőtömbök között érjük el. Először egy nagy terembe érünk, az alján egy hoki pályával. A teremből balra lefelé tartva a szifon felé vezető akna (P25) található, jobbra felfelé mászva a Hatalmas-alagutat láthatjuk meg. Ebből a szép csőjáratból kötél segítségével leereszkedhetünk (P25) a Piknikhalle-ba, amely a barlang legnagyobb terme. A teremből el lehet érni a Knirps-aknákat, ahol még van lehetőség kutatásra. Az alagúton jobbra egy kis jégmászással és kötélbiztosítással bejuthatunk a Páncélterembe, itt egy kapaszkodókötél berakása után (-20 m) érjük el a Homok-alagút fosszilis járatát, a mennyezeten érdekes képződmények lógnak. További omladékmászások után beérünk a Schneeloch legmagasabb pontjára, +132 m-re. Ezzel a túraleírással a novemberi akciónk végéhez is értünk, a következő leírás egy feltárással fog kezdődni és egy végponti túra lesz a befejezése, lássuk sorjában az eseményeket.
Engedélyünket valószínűleg személyes ismeretségünknek, és nem utolsó sorban Malackának, a levelezés nagy mesterének köszönhetjük. 15-fős csapatunkból a szebbik 12 szombat délelőtt indult fel a hegyre, miután Ákos négykerék-meghajtásos kocsiját kimentettük a hó fogságából. A személyes felszerelésen kívül 6 db beget kellett felvinnünk, törekedtünk a 9 mm-es kötél használatára a súlya miatt. A Tengerszem sportbolt a jól bevált Mammut kötéllel sponzorálta a túránkat. Öt óra felé értünk fel a hegy meredekebb részére, itt már a hó magassága is akkora volt, hogy az elöl taposónak a haladás érdekében le kellett vennie a zsákját. A csapat többi része felváltva vitte a plussz zsákot a hóesésben. A célhoz közeledve a hegy is emelkedett, vele együtt a hó magassága, az első ember mellig érő hóban „haladva” nyomta felfelé, innen már a második embernek is zsák nélkül kellett mennie, mert csak így lett használható a nyom. Este fél nyolcra értünk fel egy kis házba, itt aludtunk, kint persze egész éjszaka ömlött a hó. Másnap hat fő plusz egy nyomtaposó (nem kereső) indult a bejárat meghódítására, ez a 800 m-es távolság két és fél órát vett igénybe a beszerelőknek. Végre szombaton délután elindulhattak a mélybe, legalábbis ezt hitték. A szádában egy jégfüggönyben lévő szűk hasadékon átbújva csúsztak le azon a hólejtőn, amiből novemberben még semmi sem volt. Óriási huzatban haladtak tovább az alsó aknáig (P15), ezen leérve, előttük egy jéghegy baloldalában aknabeszállás látható. Ligeti Marcink hanyag eleganciával és két beggel geofizikai méréseket végzett, miszerint csúszik-e a jég? Társai megjegyezték, inkább szerelje be az aknát, mint hogy beleessen. Ezt el is kezdve, nagyon kezdte furcsállani, hogy a 28-as akna után nincs járat, pedig a térképen így szerepel. 13 db kikötés egy aknában, már tudta, hogy nem a végpont felé vezető úton van. De akkor ez a óriási akna miért nincs a térképen, a bejárattól tíz percre? Ilyeneken járt az eszük, mikoris felülről megérkezett a második társaság, nagy köveket szórva lefelé, hogy tudják a többiek, itt vagyunk. Csóka bivakos begét is már jó ideje hallottuk az aknában zuhanni. Leérkezése után komoly veszélybe került a társaság a pálinka-felhő miatt. Csóka begében ott figyelt fél liter pálinka, de már a lelkét is teljesen elpárologtatta abból a repedt palackból, amiben tárolva volt. Gyors tanácskozás után úgy döntöttünk, hogy a hoki pálya mellett fogunk aludni és másnap visszajövünk, hogy ígéretes feltárásunkat folytathassuk.



Lefekvés előtt rájöttünk, hogy a barlang feltárói miért nem ismerték ezt a szakadékot, a jég nagysága változhatott meg jelentősen és ennek következtében az akna nyílása kiolvadt. Érdemes volt hát hozni a térképező felszerelést.
Másnap hat fővel elindultunk a nagy aknánkat és az utána következő részekettérképezni. A többiek a felső ágat járták be. Leó rajzolta a szelvényeket én meg leolvastam a Hilti lézeres mérőműszer adatalt nittől-nittig. Az akna alján már alig vártuk, hogy összeadjuka mért adatokat és megtudjuk a mélységet. Az eredmény, ereszkedő gépet melengettető lett: 185 m-es gyönyörű szép jeges akna, átlag 6-8 m-es átmérővel és oldal ablakokkal. Az alap jókedvünk már megvolt, így folytattuk a nittfúrást a következő (P10) aknában. Utána egy kis bontást kellett véghezvinni, kb. öt percest, és máris becsúszhattál a nagy huzattal rendelkező új részbe. Egy termet elhagyva vártuk a beszerelő csapatot, hogy végezzen a következő nagyobb aknának (P23) a kiépítésével. Kisebb meanderbe érünk be, erőteljes lejtése van, a végén ez is aknába megy át (P10). Letörésünk egy meandert vág ketté, de most sajnos nincs tovább leszakadás, csak szűk meander.
Marci és Dénes egy szolid mozdulattal slószukat lekapják és máris fejest ugranak a szűkületbe, de sajnos 20 m után vissza kell térniük.
A térképezés itt ért véget, evvel együtt előkerülnek a végpont hedonok.
-260 m mélyen vagyunk a nagy akna tetejéhez képest, egy kis hasadékból olyan dolog folydogál, amit még a túrán energiafelhasználás nélkül még nem láthattunk. Igen ez a víz. Expedíciónk durvaságát ez adta a barlangban, kb. 300 m-ig a lyuk jegesen száraz volt. Felfelé menet a 23-as aknában egy oldalablakot bejárt Leónk, 40 m után szűkült el. Bivakunkba visszatérve a társaságot épp licitáláson kaptuk, miszerint hány fok van a hálóteremben. Csóka közölte, hogy -5 foknál hazamegy, mások kijelentették, hogy -4,5 foknál máris indulnak. A végén mindenki maradt, mert a hőmérős óra -4,3 foknál megállt, de azért mi tovább álmodoztunk a meleg fürdőről. Ezután elképzelhetitek, hogy folyt a vízgyűjtés. Károllyal és Emillel begek-kel felszerelkezve indultunk jégért, amelyből nem volt hiány. A főzők csak úgy működtek, hogy egy másikkal a gázpalack alját felhevítetted, mert különben használhatatlan volt. Tanulság: a téli túrára kétszer annyi gázt kell vinni, mint egy nyárira.

Végponti túra leírás
Az a reggel is úgy kezdődött, mint a többi. Zoomfénynél dideregve elhagyjuk a hálózsákot, életet lehelünk a főzőbe, és fölteszünk rá egy másikat. Az hamarosan kellően bemelegszik, az ember jégdarabokat dobál az edénybe, és amíg olvadozik, aktív ugrándozással bemelegíthető a láb is. A vízben a filter előtt a tartályok kerülnek felengedésre; fagyottan nemigen jár a pumpa... Nyögvenyelősen szedelőzködünk.
Megbeszéljük a programot. Ma lehatolunk -450 méterre, a Polski-bivakba. Az ehhez szükséges köteleket a tegnap érkezett alakulat szereli ki a tegnap felmért új részből. Ezalatt a bivakig beszerelő szakasz ellátogat a barlang fölső részeibe, majd begelés után indul le. A második csapat 12 órával később startol bivakoscucc nélkül, és 450-en nem állnak meg, pihenés nélkül szerelnek tovább a végpontig. A Polskiba visszatérve bebivakolják magukat az éppen fölkelő első csapat hálózsákjaiba, és addig pihennek, amíg azok kiszerelik a végpontot. Ismét melegváltás, a kettes alakulat néhány beggel kikotródik a barlangból, a többiek pedig rápihennek a kiszerelésre. Péntek hajnalra kiér mindenki.
A fölső szakaszok bejárása könnyű, másfél órás túra. A szépséget a helyenként hatalmasra duzzadó jégtornyok, lefolyások jelentik, egyébként nagy termek váltják egymást omladékos szűkületekkel. Dermesztő a huzat, ami nem fagyott, az poros.
Visszatérve összepakoljuk a végponti köteleket. Hat beg, meg egy fúró, nehezek, mint a disznó, de ha úgy vesszük, végül is nem sok. Még egy tea, egy karbidolás és indulás (Ligety Marci, Szabó Dénes, Kertész Ákos, Hegyi Zoli, Vajdics Pac Andi és SpeLeó alkotja a rohamcsapatot.)
Néhány hihetetlenül rozsdás, fagyott nitt, p28, p7. Fantasztikus jégképződmények, egy hokipálya és egy csúszda. De mindjárt a harmadik akna tetejét teljesen befagyva találjuk – több méter jég ült rá. Szerencsénkre Marci és Dénes találnak egy szűk, eltömődött hasadékot, amiből hosszas munka árán kiizzadnak egy televíziót meg egy monitort, szabad az út!
Az aknák nagyon eszik a köteleket, a beszerelési vázlat igencsak hiányos, máris kevesebb a kötelünk, mint amennyi szükséges. Ákos visszamászik a bivakba még két húszasért.
150 méteren elérjük a Pornoklamm szűkületét. A nevét könnyű értelmezni: a klamm szorost jelent, annyiban porno, hogy olyan szűk, hogy levetkőzteti az embert, mire átmegy. Közben röpködnek a jókívánságok a begekre. Mi, barlangászok, mindannyian tudjuk, hogy van ez.
Érdekes, jeges negyvenes akna következik, majd egy harmincas, amit a vázlat nem is jelöl.
A barlangot lengyelek kutatták úgy huszonöt éve. Van nekik egy különös népi szokásuk: akna szájába nem telepítenek nittet, egyébként csak minden harmadik szükséges helyre fúrnak, de azt is úgy, hogy az majd' félig kilógjon. Nyilván tiszta rozsda az egész cucc, a menetfúró nemigen pihen. Sűrűn felhördül a sokat látott Ryobi is, hogy nyolcas lukat harapjon a HSA tőcsavarnak.
Az ereszkedések rendszeresen úgy érnek véget, hogy az akna aljától 4 méterre csomónátszerelés egy kötélgyűrűre, aztán az utolsó másfelet leugrani. Kifele menet majd ágaskodunk.
300-on vagyunk. A túrát a térkép felett tervezgetve a Roboter kanyont gondoltuk a nehéz résznek. De amit itt találtunk, az több, mint egy egyszerű geológiai pofátlanság. Ezek a Tennengebirgé-be szivárgó karsztvizek katasztrofálisan trehány módon hagyták félbe a meander oldását. A beget néhol szét kell pakolni, hogy átférjen. Csatárláncban, egyenként adogatjuk át a végtagjainkat. A lábam úgy megszorul, hogy három részbe kell szedni, de úgy sem fér át - a felét inkább otthagyjuk. Két és fél óra alatt tesszük meg ezt a száz métert - legalább a hangulatunk víg.
A következő ötvenes akna omladékból indul. Olyan tróger a kőzet, hogy a lehelettől is szétreped. Egy nittet azért csak beszúrok, hogy valami legyen, bár a Szentlélek is igencsak asszisztál a kötél tartásában.
A HeimstraBe vízjárta, széles, vad meanderébe ereszkedünk be. Tipikusan az a fajta, amiben minden lépés és fogás lejt, rossz helyen van, illetve nincs is, és minden tócsa túl mély. A fal viszont nagyon szép; a vastól rozsdavörös, töredezett kőzetbe gyönyörű, matt fényű hullámokat formált a víz.
A kötelünk viszont elfogyott. A sár alatt, vízben itt-ott fellelhető néhány 20 éves lengyel vitorláskötél-foszladékból csomózott szakadvánnyal beépítjük a következő két lemászást – a vázlat itt is mást jelöl. A Polski-bivakot észre sem vesszük, túlmegyünk rajta. Szerencse, mert valami hihetetlen igénytelen függőágyas sárdagasztó, bár az egyetlen árvízmentes hely. 500-on viszont találunk egy lakályos kis termecskét. Csendesen csordogál a víz a falról, apró kézmosótócsa a sarokban, kicsit odébb sima, mosott sóder az ágyunk. Kéthárom fok lehet, nyolccal melegebb, mint a fönti bivakban. Gyorsan ütünk valami silót, aztán rástartolunk a hálózsákokra.
Valamikor befut Bullterrier és daliás csapata (Rádi Károly és Bivakkirály Ferike), néhány keresetlen szóval megemlékeznek a Roboterről, aztán elnyeli őket a sötétség; folytatják a szerelést lefelé. Nyolcszázig futotta a kötelük és a lelkesedésük.
A horizontális pózok minden lehetséges változatát kimerítve, 16-18 órás hentergés után örömmel válunk el hálózsákjainktól.
A Klap-klap meander és a Galeria Dolce Vita járata vezet tovább lefelé. Tágas, széles meander rohanó vízfolyással, igazi öröm benne haladni, mászni. Mint ilyen, talán az első az egész barlangban. Közben tovább gyűjtjük a kötélcafatokat, még szükség lehet rájuk.
A Today Night Fever Saal egy nagy terem, - a távoli vízmorajlás és a sötét tónusú falak sajátos, nyomott hangulatát árasztja.
Néhány méter fölmászás - dübörög a huzat -, egy hasalás a híg sárban és kezdődik a találó nevű Vanilia-Schokolade látványos aknasora. Egyetlen hatalmas légtérben kis ereszkedések egymásutánja vízesésben, mely egy hatalmas, teteje-nincs kürtő aljába vezet. Kicsit odébb bokáig járunk a falakról lefolyt csokoládéban, de 2 méter magasan éles, egyenes határ - fölötte a fal vaníliapudinggal van kikenve. Nagyon képszerű.
800-on egy határeset mellszorító és az utolsó ereszkedés; eddig futotta a beszerelőknek a kötél. Hosszabb omladékban tekergés következik, majd beérünk a szifon-zónába.
Még 80-100 méter van hátra a végpontig, de a falakon látszik, hogy árvízkor idáig gyakran megtelik a barlang. Három méter átmérőjű, ferde, zsíros fényben csillogó, hullámosra mosott csőben haladunk. A barlang legmegkapóbb részében járunk, bár most csontszáraz, érezhető az áradó víz vad, dübörgő ereje.
Az egyik emelkedő folyosószakasz alján rengeteg, teljesen simára csiszolt kőfocilabda gyűlt össze. Lépteink keltette éles csattogásukat fülsértővé visszhangosítják fel a falak.
Szűkös kötélcafat-készletünk takarékos bánásmódra kényszerít. A hosszabb-rövidebb ferde ereszkedésekből Marci mindig lehozza a kötelet. Kell is, mert az utolsó 10 méter nem mászható. A szifon csendes, sejtelmesen zöld, titokzatos vizébe mélyen belelátni. 1101 méter - beszúrjuk a rituális végpontszalonnát végpont-mustárral.
Idővel, energiával jól állunk. Hogy a Bivakkirályok tudjanak értelmesen pihenni, megpróbáljuk a túrát 12 órásra kihúzni. Különösebb problémát persze nem okoz úton-útfélen megülni.
Kifele menet Dénest légitámadás éri. A sisakjáról pattan a combjára a 15 kilós bomba, szegény Derelyefülű keze-lába szanaszéjjel gurul lefele az omladékon. Napokkal később is tenyérnyi lila folt éktelenkedik a találat helyén. Hajszálon múlt a komoly következményekkel járó, súlyos baleset.
Bár a vékonydongájúak föl sem veszik, a lapító a hordómellűeket fölfelé megizzasztja. Egyéb közjáték nélkül, kellemesen fölkorzózunk 500-ra.
Ott kókadoznak a Bivakkirályok, nemigen ízlik nekik az ébresztő. Az arcuk olyan büszkeséget sugároz, mint a párizsi a vajaskenyéren. Az ecetes uborka blazírtságával felmarkolják a három végponti beget meg a szúrógépet, és elcsörömpölnek a kijárat irányába.
Alvás után a már ismert járatokon és aknákon krollozunk kifelé. A Roboterben nagy örömünkre ott várakozik a szúrógép, a gyertyahuszárok reánk hagyományozták. Láncba állunk, préseljük kifele a disznókat.
A barlangban 300-tól fölfele egy csepp víz sincs; az overáll minden húzásnál tüdőfacsaró porfelhőt lövell ki. Egyébiránt a kiszerelés fennakadás nélkül halad. Frédiék elénk jönnek, segítenek a cipekedésben. Péntek reggel 6 körül megérkezünk a fagyos bejárati bivakba.
Összességében a harcos körülmények ellenére sikeres túrát tettünk. Az időközben felmerülő körülményekhez igazított terveink hatékonynak bizonyultak. A vegyes felkészültségű tagok jó összhangban, egymásra aktívan figyelve tették a dolgukat, a két csapat jól időzítette magát.
Szombaton reggel jöttünk ki a zsombolyból, nagy hóolvadás fogadott minket, lefele menet is megszenvedtünk, majdnem minden lépésnél beszakadtunk a hóba.
Ez volt a hetedik 1000 m mély barlang, amit magyarok jártak be.
Egy-két beszólás a túra alatt: A Pornóklamm-ban nem csak a slószodat kell levenned, de még a lelkedet is otthagyod (Bulldög).
Schneeloch a jeges legjobb!!! (Dénes).
Soha többé nem nézek ezres barlang térképére!!! (Bulldög).
A fúrógépet nyomja, mint a süket a kőzetbe, ja be kéne indítani (-800 m környékén, Károly).
Ha nem lett volna váltott bivak, akkor annyi nekünk (Léo).
De jó lenne, ha itt lenne egy hűtőszekrény hősugárzónak (Ferikécske).
-450-re lemenni sima ügy, 10 perc (Marci).
Az expedíció résztvevői: Borzsák Veronka, Susztek Andrea, Vajdics Andrea, Boldogh Tamás, Emil, Hegyi Zoli, Kertész Ákos, Kovács András, Kovács Ferike, Ligeti Márton, Szabó Dénes, Szabó Lénárd, Rádi Károly, Varjassy György, Zsólyomi Zsolt.
Szabó Lénárd (Leo) Zsólyomi Zsolt (Frédi)


HÍREK

A Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület 2000. február 25-én tartott tisztújító közgyűlésén az alábbi új vezetőséget választotta meg:
Botos Zsolt – elnök, Kovács Attila - vezetőségi tag, Bátori Károly – alelnök, Kovács Zsolt - vezetőségi tag, Suga Norbert – titkár, Azari Szabolcs - ifjúsági tag, Ducsai Gergely – gazdasági vezető, File Ferenc - ellenőrző bizottsági elnök.


A Tatabányai Barlangkutató Egyesület tagjai a Keselő-hegyi 4. sz. barlangban ez év februárjában több egymást követő hétvégén sikeres feltárást hajtottak végre. A barlang mélysége e feltárások után elérte a 38 m-es mélységet, azonban, ha a bejárat fölé nyúló 27 m magas kürtőt is beszámítjuk, a barlang legmélyebb és legmagasabb pontja közti szintkülönbség eléri a 65 m-t. A barlang hossza kb. 130 m. Az új részek falait néhány helyen szép kalcit kristályok díszítik. A barlang további kutatását szeptemberre tervezzük.
Polacsek Zsolt


A Mátyás-hegyi-kőfejtő területén szemétgyűjtést szervezünk, melyre minden olyan barlangtúrázó segítségét várjuk, aki viszonylag sűrűn túrázik a barlangban és valamennyire szívén viseli a kőfejtő sorsát is.
Időpont: 2000. június 3. délelőtt 10 órától.
Köszönjük segítségeteket!
Szemlő-hegyi-barlang dolgozói


MEGJELENT
- a Karszt és Barlang 1997/I-II. száma, amelyet a tagság az 1998. évre befizetett tagdíj fejében kap meg. A postaköltségek csökkentése céljából kérjük a t. tagokat, hogy a lapot lehetőség szerint személyesen szíveskedjenek a Titkárságon átvenni. Kivételes esetekben természetesen postai úton is eljuttatjuk.
- a Barlangi túravezetői tanfolyam jegyzetének I. kötete
- Robert BOUCHAL és Josef WIRTH ismert osztrák barlangfotós és barlang-kutatók 176 oldalas, számtalan színes fotóval illusztrált könyve, az Ausztria elbűvölő barlangvilága.


A német posta "Veszélyeztetett állatok" sorozatában repülő és függő nagy patkósorrú denevéreket ábrázoló bélyegblokkot jelentetett meg.