A Jubileum-barlang
A lengyel Morski Barlangkutató Csoport 1980. augusztus 1-től 31-ig barlangkutató expedíciót szervezett az ausztriai Hoher-Göll hegységbe. Lengyel részről 14 fő vett részt, hozzájuk Fazekas János és Lukács László meghívottként csatlakozott. Az expedíció vezetője CHRISTIAN PÁRMA volt.
A terület Salzburgtól délre 18 km-re fekszik, és az 1336-os kataszteri egységbe tartozik. A hegység K-Ny-i, irányban húzódik a Salzach-folyótól Königseeig. E-D-i kiterjedése kb. 3 km. Legmagasabb kiemelkedése a Hoher Göll: 2523 m. A hegységet dachsteini mészkő, valamint zátonymészkő építi fel. A déli részeken kb. 1400 m magasságig noori fődolomit, ladini dolomit és guttensteini dolomit található, melyek 30-50 fokos dőléssel nyúlnak É-felé a hegy alá. A terület tektonikai törésekkel erősen felszabdalt, vizei a Gollinger Wasserfall-i forrásban 580 m tszf. magasságban látnak napvilágot. Elméletileg 1400-1500 m mély barlangokat rejt magában.
Az expedíció kutatási területe - Gruberhornbarlang, Einsamer-Karr, Grudred-Karr, Grubernhorn-Karr - 1900-2200 m magasságban fekszik Colling falutól légvonalban 4 km-re. A kutatók alaptábort létesítettek a kb. 600 m magasan a Bluntau-völgyben a Barrenhütte közelében. A kutatások közvetlen bázisa az 1828 m tszf. magasan levő Sakristei-barlang hatalmas szádájában berendezett tábor volt, ahol a kutatók 3 hetet töltöttek.
Az expedíció során a barlangkutatók 11 új barlangot tártak-, térképeztek fel. A tábor legjelentősebb eredménye a Jubileum-barlang felfedezése és bejárása volt.
A Jubileum-barlang bejárata 2010 m tszf. magasságban nyílik a Vord. Freieck-csúcs irányában kb. 60 m-re van a Mond-Höhle-től. Nehezen fellelhető, mert a területen sok hasonló nyílás található.
A barlang mélysége - 475 m, összhossza kb. 750 m és vízszintes kiterjedése 200 m.
A bejárattól kb. 1,5 x 1,5 m-os aknában mászunk 10 m-t lefelé. Egy kisebb hólejtőre érünk, melynek alján 0,6 x 1,5 m-es nyílás van. Lefelé egyre táguló aknában ereszkedünk -40 m-re (40 m kapaszkodó kötél). Itt a barlang labirintszerűen szétágazik. Sok a leomlott nagy k8 és a fentről becsatlakozó szétágazó akna. A jelzések mentén ÉNy-i irányban haladva egy 40-50 cm széles meanderező járatba jutunk. Nem ereszkedünk le az aljára, hanem előre megyünk. Jobbról elhagyunk egy 20 m mélységben elkeskenyedő hasadékot, majd az alacsonyabb szakaszon átjutva már az 1 m-re szélesedő meanderben mászunk lefelé (10 m kapaszkodó kötél). A köveket megkerüljük és egy apróköves lejtőre érünk, mely egy 21 m-es, 20 x 5 m keresztmetszetű aknába torkollik (23 m kötél). Az akna alja hosszú, teremszerű. A távolabbi végében 40-60 cm széles repedésen lemászunk és egy szűk, meanderes járathoz érünk (10 m kapaszkodó kötél). A meander fölé mászva, majd föntről lefelé csúszva tudunk továbbjutni. A meander után a szűkületből 53 m-es akna, majd közvetlenül egy 14 m-es ereszkedés következik (74 m kötél). A teremből lefelé mászva 4 m után egy enyhén emelkedő folyosóra, majd egy rövid meanderbe jutunk (4 m kapaszkodó kötél). Innen kell leereszkedni a következő aknába, mely 71 m-es; egy 15 m-es és egy 56 m-es tagból áll (80 m kötél). A 10 x 15 m-es akna alján egy szűk hasadékon átcsúszva é~ 3 m-t lefelé mászva egy széles meanderező járatba jutunk (3 m kapaszkodó kötél). Itt először előre megyünk, majd lemászunk (8 m kapaszkodó kötél) a patakig, (a barlang első részében csak itt lehet vizet venni), majd tovább fölfelé és balra mászunk. Egy 76 m-es akna következik, melynek alsó részénél érünk csak falat (80 m kötél). Leérkezve, az akna folytatódik tovább. A beszorult kőtömbökön balra kerülünk és így a következő 45 m-es szakaszon (50 m kötél) szinte teljesen szabadon ereszkedhetünk (-375 m). Leérkezve egy 15 x 20 m-es terembe jutunk.
A barlang további járatai egy kb. ÉK-DNy-i törés mentén alakultak ki. A terem alján ÉK-re kb. 40 m-t haladunk egy folyosóban, melynek felénél egy szűk lyukon 45 m-t leereszkedve az akna még folytatódik, vízesés hangját hallani.
A teremből DNy-i irányban 20 m felmászás után 15 m-t ereszkedünk (16 m kötél). Tovább DNy-ra mászva jutunk el a következő aknáig, mely 47 m-es (52 m kötél). Az akna 2-5 m széles és hosszan elnyúló hasadék. Kb. az akna felénél egy beszorult kőtömbre kimászva és DNy-ra traverzálva egy hatalmas, kb. 10 x 5 m keresztmetszetű aknához j utunk (8 m kötél). Köveket ledobva az minimum 15 másodpercig pattog a falakon! (15 s-os akna). Az előző akna fenekére ereszkedve egy 7 m-es kis akna, majd egy rövid folyosó és egy 67 m-es akna következik (72 m kötél). Az akna első része szűk, majd 5 x 8 m-re kitágul. Az akna alján kis tavat és abból elfolyó vizet találunk. A víz ÉK-re elkeskenyedő folyosóban tűnik el. A hasadékba kb. 10 m-re lehet belátni és a távolból vízesés hangja hallatszik (-475 m). A vízeséshang valószínűleg az előzőekben már említettel megegyezik, így az elszűkülő rész a fent leírt aknán leereszkedve megkerülhető. Mélyebb szintekre valószínűleg a "15 s-os" aknában leereszkedvejuthatunk.
A barlang érdekessége, hogy a falakon - jól tanulmányozhatóan - nagy mennyiségű megalodus kagyló, csiga és briozoa van kipreparálódva. A barlangban észlelhető élénk huzat biztató jel arra, hogy összefüggés létezik a Mond-Höhle felső részével (Eufória aknánál?).Lukács László
Ereszkedés a Jubileum-barlangban -50 méteren
(Lukács L. felv.)
Karsz és Barlang 1980. II. 107-108. oldal