Lukács László Emlék Kupa
Nemzetközi Barlangászverseny kiírás
 

2002-ben a Jan Majku Barlangász Klub megszervezi a Függőleges Barlangásztechnikák Lukács László Kupáját.

  Figyelem: változások a versenyfeltételekben!

    Az elmúlt hónapok során kiderült, hogy barlangi körülmények közt rendezett versenyeknek csak néhány országban van hagyomámya Európában. Nem mintha a fital barlangászoknak nem lenne igénye arra, hogy összemérje technikai tudását, ügyességét, hanem mert a nemzeti szervezetek a barlangversenyeket nem támogatják, a fiatalokat nem bátorítják az idősebbek.
A Lukács Kupa szervezőbizottsága úgy gondolja, hogy egy jól végiggondolt és jól  előkészített, megfelelő barlangban megszervezett verseny növeli - különösen a fiatalok körében - az egyköteles technika alapszabályainak megismerését,  használatát.
    A szervezőbizottság elhatározta, hogy a jövőben az összes versenyt alapvetően Magyarországon rendezik, de alkalmanként külföldi segítség és helyszín is színesítheti az eseményt.

A verseny hivatalos nyelve: angol. (csapat legalább egy tagja alapszinten tudja használni az egyköteles technika szakkifejezéseit)

A verseny célja: A sportbarlangászok kétévenkénti találkozója és komoly megmérettetése színvonalas küzdelem keretében. A fiatal - függőleges barlangokat járó - barlangászok világtalálkozója, ahol versenyben nehéz barlangi körülmények közt mérhetik össze az egyköteles technikában szerzett tudásukat.

A verseny helye és ideje: Čertova Diera -(186 m) (Horny Vrh, Szlovákia), 2002. augusztus 22-25.

Ördög-lyuk, Felső-hegy, Szlovákia

Részvételi díj: 30 Euro (a 2 fős csapatnak, csekken fizetve vagy készpénzben a rendezvényen fizetve (!! ld. később).

A csapatállítás feltételei: A csapattagok bármely külföldi országból jöhetnek. Minden ország maximum öt 2-fős csoportot állíthat (akár férfi-férffi, férfi-nő, nő-nő összeállításban). A férfi, vegyes és női csapatokat egyformán pontozzák.
Maximum 20 csapat indulhat.

A veseny feltételei:
 

A versenyen mindenki csak saját felelőségére indulhat,valamint kell, hogy rendelkezzen egészségügyi biztosítással (pl. utasbiztosítás) is!
  1. Egy felszíni kötelpálya leküzdése egyköteles technikával (kb. 10 perc). Az időt mérjük és ellenőrizzük az egyköteles technika biztonsági szabályainak betartását.
  2. Egy barlang leküzdése/bejárása a lehető legrövidebb idő alatt. A csapatokat 20 percenként indítjuk a barlangba a felszíni kötelpályán elért idejük alapján. Ha egy gyorsabb csapat utolér egy lassúbb csapatot, akkor a lassabb csapatnak el kell engednie a gyorsabbat.
  3. Csomókötés, jól megkötött csomók,  minél rövidebb idő alatt.
  4. Húzórendszer összeállítása, jól összeállítani, minél rövidebb idő alatt.
  5. TársMentés: egy standard mászó/ereszkedő mentése, biztonságosan le/felhozni az akna aljára/tetejére minél rövidebb idő alatt.
  6. Az egyköteles technikával kapcsolatos humoros feladat megoldása
Díjak: Az első csapat megkapja a Lukacs-kupát. Az 1.- 2-. 3.-helyezettek értékes pénzjutalmat kapnak (150-, 100-, 50 Euro). A legjobb női csapat is értékes pénzjutalomban részesül (100 Euro).

Az extra díjakat törölték!

A csoportok regisztrációját akkor fogadják el, ha a 30 Eurót bankcsekken legkésőbb a kempingben történő jelentkezésig (?? előadásig??) befizetik. Azok a résztvevők, akik közvetlen a verseny előtt akarnak fizetni, már nem vehetnek részt a versenyen. A Szlovák Nemzeti Természetvédelmi Hivatal előírása alapján korlátozott számú csapat (20) vehet részt a versenyen, hogy így biztosítsák a szabad mozgást a barlangban és a Szlovák Karszt Nemzeti Park területén.

Kempingezés/szállás: Borka város területén. Csak sátorban. A legközelebbi hotel Rozsnyón, 2,5 km-re.

Kísérők: A barlangászatról szóló előadások, diavetítések és videók a borkai Városházán.

Kirándulások:  Vezetett túrák a környék szigorúan védett, általában nem látogatható barlangjaiba:

  1. Csengő-zsomboly (Zvoniva diera), Pelsőci-fennsík: zsomboly, hatalmas aknával ("Az aknák királya").
  2. Diviacia priepat (?ez a Vaddisznós), Pelsőci fennsík: zsomboly szép képződményekkel.
  3. Krassznahorkai barlang (Krasnahorska jaskyna), Buzgo: szintes barlang, 36 m magas cseppkőoszloppal.
  4. Drienovska jaskina: vizes barlang érdekes felső barlanggal.
 További részletes információk: Folyamatosan elérhetők : www.lukacskupa.hu

Kapcsolatfelvétel: Gustáv Stibrányi, 0400 02 Turna nad Bodvou c.328
Tel/Fax: 00421 55 4899101, meander@meander.sk, www.meander.sk


A verseny célja barlangi környezetben biztonságos mozgás, és egyköteles technika használata. A versenyen az egyköteles technika nemzetközileg elfogadott biztonsági szabályai iránymutatók az alábbiak szerint:

Figyelem! Bármilyen biztonságtechnikai hiba nagyon súlyos pontlevonással jár!
A verseny kiértékelése kizárólagosan a versenybizottság hatáskörébe tartozik. A Versenybizottságot a szervező csoport és a Lukács-kupa Bizottság szervezi meg.
Rendezőség.


A Lukács-kupa 1986-ban kezdődött el Magyarországon. Az évek során a technikai verseny folyamatosan fejlődött Lukács László szellemében, ki maga a barlangászat technikai része iránt érdeklődött és vált az egyköteles technika fejlesztőjévé és a szószólójává.
Magyarországon hosszú éveken át megrendezett Lukács-kupát, a szlovákiai " JANA MAJKU " barlangkutató csoport, túratársunk Stibrányi Gusztáv és magyarországi segítő társai újra felevenítik. A különbség az, hogy a verseny NEMZETKÖZI BARLANGÁSZVERSENY lesz.  Reményeink szerint hosszú éveken át meghatározó cél lesz a sportbarlangászoknak. A Kupát véglegesen nem lehet elnyerni.
A fiatalabb barlangászoknak egy rövid összefoglaló Lukács László életéről.