Előszó

 

Az aggteleki barlangrendszernek a Felvidék visszacsatolásával történt örvendetes gyarapodása szükségessé tette, hogy a barlang kalauzának ez a harmadik kiadása is megjelenjen. Ez a könyvecske most már magában foglalja az egész barlangrendszer leírását a visszacsatolt barlangszakasszal (Domica) együtt. Ezenkívül feltüntettem a jelenlegi állapotnak megfelelően a barlang látogatásához szükséges tudnivalókat, megközelítési és elszállásolási lehetőségeket.

A villanyvilágítás bevezetése óta olyan nagyfokú érdeklődés mutatkozik e nagy természeti kincsünk iránt, hogy előbb-utóbb el kell készülnie az egész barlangot a legrészletesebben tárgyaló nagy monográfiának, addig azonban ez a kis könyvecske szolgáljon útmutatóul a barlang páratlan szépsége és tudományos érdekessége iránt érdeklődő közönségnek.

A barlang elnevezése körül eddig elég nagy zavar uralkodott. Az ősidők óta Aggteleki bar­lang név alatt ismert barlang csak kb. 4 km hosszú volt. Az évek folyamán azután a kutatók egyre nagyobb járatokat fedeztek fel, amelyek más községek határa alá nyúltak. Ezért szóba kerültek a Jósvafői barlang, Hosszúszói barlang elnevezések is. Különösen utóbbi teljesen hely­telen, mert a legújabb mérések eredménye szerint a barlangnak egyetlen járata sem nyúlik Hosszúszó község határa alá. Igen régiek még a Baradla és a Domica elnevezések is, de ezeket szláv hangzásuk miatt mielőbb el kell ejteni.

A hatalmas barlangrendszer legnagyobb része Aggtelek község alatt vonul, ezért legcélszerűbb az ősi Aggteleki barlang elnevezést használni, legfeljebb az egyes barlangszakaszokat különböztetjük meg a megfelelő község nevei szerint. Így szólhatunk az Aggteleki barlang jósvafői, aggteleki és kecsői szakaszáról. Ha a barlang cseppkődíszeit is ki akarjuk a barlang nevében emelni, akkor használhatjuk az Aggteleki csepp­köves-barlang elnevezést is (nem cseppkőbarlang!).

Ezzel kapcsolatban meg kell még említenem, hogy a barlang jelenleg közel 22 kilométeres összhosszával túlszárnyalja a világhírű olasz Postumiai barlangot is. Az Aggteleki barlang tehát jelenleg a világ legnagyobb ismert cseppköves barlangja!

Már ez a körülmény magában is elegendő ok arra, hogy mindenki megismerje ezt a csodálatos magyar természeti kincset, a felvidéki hegyeknek ezt a rejtett gyöngyét és meggyőződjön arról, hogy él még a mesék birodalma a föld alatt!

A szerző

vissza a tartalomjegyzékhez